GEMEEN TE WIERINGEN. D. E. T. V. Algemeene Leden en Openbare Ver gadering van de Visschersvereeniging D.E.'T.V. op Zondag j.1. in het lokaal van den heer Kok. Aanwezig 80 personen. Daar de Voorzitter, de heer jTdjsen door plotseling opgekomen treurige omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen, opent de secretaris, de heer Jb. Lont Dzn., de vergadering en leest vervolgens de no- len, welke worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Generale Commissie Zuiderzeesteunwet vestigt er de aandacht op, dat zij, evenals vorige jaren, bereid is te bevorde ren, dat zoons van visschers in den zin der Zui derzeesteunwet in de gelegenheid worden gesteld ie worden opgeleid aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. Voor deze opleiding kunnen in aanmerking komlen jongens, die de lagere school hebben doorloopen, bij voorkeur niet ou der zijn dan 16 jaar en met goed bevolg het toe latingsexamen voor die school afleggen. Aange zien de nieuwe cursus begint Sept. aanvangt, is het wenschelijk dat aanvragen om' tegemoetko ming in de kosten vóór 1 Juli bij de Gen .Commis sie worden ingediend. (Bureau Amsterdam.) Viscbrecht W.meer. 'n Schrijven is ingekomen van den Ontvanger v. Registratie en Domeinen te Den Helder waarin wordt medegedeeld, dat zijn voorstel om het vischrecht in de Wieringer meer met ingang van 1 April a.s. voor Ü200 te verpachten aan de Visschersvereenigingen Wie- ringen, Van Ewijcksluis, Kolhorn en Medemblik gezann-nlijk, de goedkeuring van den Minister heeft verworven. Van het te bevisschen terrein wordt, in verband met de wenschen van de Z.Z. werken, uitgezonderd 'n deel gelegen binnen een kring met 'n straal van 200 M. rondom de wa tergemalen. De verhuring geschiedt tot het tijd stip, waarop de Meer tot het normale wateroeii zal zijn leeggemalen, doch uiterlijk tot 1 October 1930. Ook doet de Ontvanger nog 'n opgave van hen wie vergunning tot het aalvisschen in een strook water is verleend. Deze vergunningen wel ke loopen tot 1 Mei a.s. zullen 1 Aug. 1930 worden ingetrokken, omdat zij naast 't pachtcontract on bestaanbaar zijn. Schrijven van de Gen. Commissie, dat voort aan geen vervoerkosten-tegemoetkoming voor autobus naar Den Oever worden verleend. 'n Schrijven van 't tentoonstellings - comité te Enkhuizen, dat 't de bedoeling is in Aug.-Sept. op nader vast te stellen datum 'n vlootrevue te houden. Opgave tot deelneming wordt verzocht, 'n Vrijbiljet voor de tentoonstelling zal aan deel nemende schippers, hun vrouwen en knechts worden uitgereikt, alsook 'n herinneringsmedai1 le. De revue wordt gehouden op den dag, dat H. M. de Koningin 'n bezoek a.d. tentoonst. brengt. Nog wordt medegedeeld aangaande verhuring vischrecht W.-meer. dat hieronder is begrepen 't kanaal Aartswoud naar Oosteinde A.Paulowna. Echter niet het Amstel- of Boezemmeer en ook niet 'n strook van 200 M. rondom de gemalen. De vereenigingen moeten de pachtsom vol doen voor of op 1 Mei a.s. Bij in gebreke blijving verbeuren de vereenigingen gezamenlijk 'n boe te ten bedrage van een ten honderd van de huur som voor elke maand verzuim. Voorts komt in de bepalingen voor, dat de vis schers moeten zijn omwonenden van de W.-Meer Dat het visschen met sleep- en kuilnetten is ver boden, alsook het dichtzetten, op straffe van 'n boete van f 25.-. De processenverbaal der Ambte naren van Rijks en Gemeentepolitie zoomede die der Ambtenaren van de Z.Z.W., en der Do meinen zullen als bewijzen der overtreding gel den. Ton behoeve van de Dir. der Z.Z.werken wordt de bevoegdheid voorbehouden om het vis schen in bepaalde gedeelten van de Meer te ver bieden. Geen schade aan de werken mogen wor den toegebracht. Ook het afstroomen van het water in de kanalen mag niet belemmerd wor den. Voor alle verplichtingen, welke de vereeni gingen bij deze overeenkomst op zich nemen, zijn zij hoofdelijk aansprakelijk. Nadat deze bepalingen door den Secretaris wa ren voorgelezen kwam aan de orde het bezoek aan de vergadering van j.1. Zondag gehouden in Hotel Céres te Schagen. Van deze vereeniging waren 4 bestuursleden heen geweest om boven staand contract te teekenen. In die vergadering werd tevens besloten te probeeren of de straal van 200 Meter rondom de watergemalen niet in gekrompen kan worden tot 50 Meter, tevens pm de termijn te kunnen verlengen die thans bepaalt is op 1 October '30, daar toch heel best mogelijk zou kunnen dat de Wieringermeer met dien tijd niet tot het vereischte peil wordt leeggemalen. Tevens dat de pachtsom voor 1 Mei moet wor den betaald. Er is overeengekomen dat deze pachtsom zal worden voorgeschoten door D.E.T. V. welke dit dan weer kan terugvorderen met de rente. Zooals uit art. 2 van het contract blijkt is het bestuur bevoegd het verpachten van het visch- water te regelen. Hierdoor is het toetreden als lid van de vereenigingen opengesteld aan de om wonenden van de Wieringermeer. Op voorstel van den heer Keuris te Van Ewijcksluis was be sloten dat nieuwe leden welke wenschten toe te treden een inleggeld moeten storten van 5.00 plus 1.00 contributie van het loopende jaar. Op dit punt ontspinnen zich enkele discussien De heer J. de Wit beklaagt zich er over dat hij feitelijk altijd lid van de vereeniging is geweest, althans drie jaar. Indertijd was er wel een kwi tantie bij hem aangeboden m&ar wellicht we gens gebrek aan geld is dat toen geweigerd. Thans had hij de penningmeester er over aange sproken maar al wie er kwam de penningmees ter niet. Thans wou de Wit het geheel wel vol doen. De penningmeester was hierdoor gepi keerd, gaf wel toe er nadien nooit meer te heb ben geweest maar je kon wel door blijven bede len. Nog enkele leden spraken hierover hun mis noegen uit. De heer J. Kaptein zegt dat de Wit thans wel wat laat komt want er kunnen er nu wel meer komen die nooit betaald hebben. De waarnemend voorzitter de Heer Jb. Lont beantwoort hierop de vergadering en is het niet Kaptein eens. De Wit wil thans nu de peertjes rijp aan de boomen hangen deze plukken, maar of het vliegertje opgaat zal uit de bestuursverga dering blijken. Verder deelt hij mede dat elk consent dat afgegeven zal worden strikt persoon lijk is zal kosten 5.00. Dit geldt dan voor Wie- ringen, v. Ewijcksluis, Kolhorn en Medemblik. Tevens worden bezwaren geopperd die ge hoord zijn over de Durgerdammers, daar deze ook in de Wieringermeer willen visschen. Er wordt gevraagd hoe deze kwestie het best gere geld kan worden. De vergadering sprak hierover haar ongenoegen uit en zoo wordt besloten dat er een paar bestuursleden naar Den Helder zullen gaan om zoo mogelijk het gevaar te kunnen kee- ren. De heer L. Wigbout het woord nemende zegt in een bestuursvergadering te hebben voorgesteld hoe te handelen met de verdeeling van het ka- naalGemaal Wieringen naar Medemblik wat be treft het vischwater. Hij wou dit verdeelen in 31 perceelen en de overige gedeelten vrij. Zijn voor stel was echter gekelderd maar het voorstel van den heer Keuris was aangenomen. Dit luidt als volgt. Het kanaal is lang 1800 Meter. De le 800 meter te verdeelen in stukken van 40 Meter en de 2e 1000 meter in stukken van 50 Meter. Deze perceelen zullen onderling verloot worden. Mo gelijk zullen later dan op dezelfde voorwaarden op langer termijn gepacht kunnen worden. Tevens wordt vastgesteld de regeling der af stand voor de te zetten fuiken. Wordt goed ge zonden dat dit voor zoover het vrije gedeelte be treft dit zal bedragen 15 M. terwijl het in de ka ualen 30 M. zal zijn. Besprekingen aangaande de revue te Enkhui- <en worden verdaagd tot de volgende vergadering RONDVRAAG. De heer D. TUkes stelt voor om liet met groote fuiken te visschen in de kanalen, daar dit voor andere visschers met kleinere fui ken een bezwaar is. De heer S. Wagemaker is hier niet voor. Wel is waar heeft hij zelf groote fuiken maar dit neemt liet weg dat andere visschers deze toch ook kun- ïen maken. Hij zal echter niet mede loten bij de verpachting dus van hem hebben zij geen last. Na nog eenige beraadslagingen wordt besloten de fuikenmaat vrij te laten tenminste als de ove rige vereenigingen er mede kunnen instemmen. De Heer A. Rotgans, wonende in den Helder vraagt of hij ook in de Wieringerm'eer mag vis schen daar hij toch een oud-Wieringer is. Voorz. antwoordt dat hij ten eerste niet rond de Wierin germeer woont en ten tweede gezien het bezwaar dat ontstaan is over de Durgerdammers ze er niet op durven ingaan. Wil echter Rotgans te Wieringen komen wonen nu dat moet hij zelf weten. De heer J. Lont zegt vernomen te hebben dat de thans afwezige voorzitter j.1. Maandag 35 jaar is getrouwd geweest. Hij zou de vergadering wil len vragen hem een gedachtenis aan te bieden Dit wordt door de vergadering goedgevonden. De heer L. Wigbout memoreert dat er verleden 'aar veel gesproken werd over de meer. Vele vis schers waren van oordeel dat ze toch niets zou den krijgen. En toch vervolgde Wigbout is thans te zien welke resultaten men door eendrachtig samenwerken kan verkrijgen. Het bestuur is naar de verschillende lichamen toegeweest. om te pleiten voor de belangen der visschers en het •esultaat is bevredigend geweest. Tevens vraagt Wigbout hoe de vergadering er over denkt om' ">en 2e voorzitter te benoemen. Thans is gezien lat de secretaris toch niet twee dingen tegelijk kan doen. Wondt door de vergadering besloten ;iet bestuur te machtigen een 2e voorz. te kiezen. De waarnemend voorzitter het woord verkrij gende zegt tot zijn spijt de vergadering te moeten openen en sluiten. Immers onze voorzitter is af wezig de eerste maal in de 10 jaar. Het i3 te wen- •chen dat het ongeluk dat gebeurd is goed mag; ifloopen. Met dank aan de vergadering voor de aangename samenwerking sluit hij de vergade ring. De gemeentebode, de heer Alb. Veerdig, is door den Commissaris der Koningin tevens be noemd tot buitengewoon gemeenteveldwachter. De Heer S. Juisting, hoofd der Chr. School te Den Oever, heeft zijn benoeming tot lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs aange nomen. De dienstplichtigen G. Holtjer en H. Feiken 'ijn opgeroepen om in werkelijken dienst te ko men, respectievelijk op 5 Mei te Nijmegen en op 7 Augustus te Assen. Maandagmiddag omstreeks 12 mut, heeft de isscher J. Klein Swz. van Stioe op den Zuidwal het lijkje opgevischt van een ongeveer vierjarig neisje. Vermoed wordt, dat dit het lijk is van het kind Marietje Ambriola, die voor eenige da gen te Den Helder in de haven is gevallen en verdronken. Maatregelen tegen overlast. In den laatsten tijd is tegen diverse personen proces-verbaal op gemaakt wegens venten langs de huizen zonder vergunning, alsmede tegen verschillende hou ders van honden wegens het laten losloopen van honden. Men schrijft ons Op Donderdag 27 Maart a.s., 's avonds 8 uur, zal in de Doopsgez. kerk te H.-hoef door Ds. P. J. Smidts van Den Helder een lezing worden gehouden over het onderwerp ,Kerk en Vrede." De vereeniging „Kerk en Vrede", die in de laat ste jaren groote belangstelling ondervindt, is in '924 door een aantal personen van Christelijke beginselen opgericht uit overtuiging, dat de mo derne wijze van oorlogsvoering ten eenenmale 'n strijd is met alle begrippen van menschelijk- heid en speciaal met de beginselen van het Evan gelie. De vereeniging stelt zich dan ook principi eel tegenover alle voorbereiding tot een nieuwen oorlog. Een groot aantal vooraanstaande figuren uit verschillende kerkgenootschappen zijn als 'id toegetreden voorzitter is prof. Heering uit Leiden, bekend als schrijver van „De Zondeva! van het Christendom" secretaris Ds. Hugen- holtz tot de bestuursleden behooren o.m. prof. Van Riel en de grijze doopsgezinde leeraar T>r. K. Kuiper. Het aantal leden-predikanten loopt reeds in de honderden het aantal leden reeds in le duizenden. Waar ook onder velen der Wieringer kertkeliike gemeenten de vredesgedaclite sterk leeft, zal het voor dezen zeker aan te bevelen zijn, om op de zen avond een uiteenzetting over doel en midde len dezer vereeniging te hooren. De toegang is geheel vrij en gehoopt wordt, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Onze plaatsgenoot de jongeheer A. Visser te H.-hoef is geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Ambachtschool te Den Helder. Brand. Op Dam te Westerland verbrandde gis teravond omstreeks 10 uur het burgerwoonhuis eigendom vam den heer J. Sprenkeling te Nieu we Niedorp. Het huis werd bewoond door 'n Drentsch arbeidersgezin, genaamd de Vries. De oorzaak is onbekend. Een Cooperatie-feestavond. Morgen (Woensdag avond) zal in de zaal van Bruul te H.hoef door de Verbruiksvereeniging De Tijdgeest te Winkel aan haar leden met genoodigden een feestavond worden aangeboden. Deze avonden kenmerken zich steeds door uitermate gezelligheid. flJIEUWBOUW. Door mej. de Wed. H. Dijks- is de bouw van een woonhuis annex siga renwinkel aan de Hoofdstraat te Hippolytushoef ingedragen aan den aannemer de heer P. Jb. Do- ves te Westerland. Uitgesteld De aangekondigde lezing van den heer J. K. Lofvers is tot nader te bepalen datum uitgesteld. De feestavond van de dansclub te Den Oever is uitgesteld tot 2 April a.s. Vreeselijk ongeluk. Zondagmiddag ging de 4- jarige Marietje Lont (dochtertje van den heer S. Lont, Hofstraat Den Oever) naar haar tante Mej. A. Bakker-Wit, wonende Gesterweg, om de ze af te halen voor 't verjaarfeest van haar moe der. Na eenige oogenblikken in 't huis van tante te hebben vertoefd, huppelde de kleine de deur uit en liep achter de schutting van 'n bloemen tuintje langs den weg op. En of het noodlot het wilde, passeerdde juist, toen de kleine van ach ter de schutting de weg opkwam een auto en werd de kleine door de bumper gegrepen. De au to reed 'n matigen gang en was spoedig tot stil stand, maar toen 't arme kindje werd opgenomen waren de levensgeesten zoo goed als geweken. Men kan zich de droefenis der ouders voorstel len, die zoo plotseling hun lieveling zagen weg gerukt uit het leven. En men kan zich ook de ge moedstoestand begrijpen, van den chauffeur, den jongeman ,T-, die hoewel buiten zijn schuld, de kleine aanreed. Verschrikkelijk oogenblik. Die pe verslagenheid heerschte in de gansche straat. Laat dit ongeluk ons weer 'n waarschuwing zijn, én voor ouders van kinderen en voor auto mobilisten. Laten we van weerszijden o zoo voor zichtig zijn; de Wieringer wegen zijn zoo smal, en het verkeer is zoo druk Beroepen. De heer J. K. Lofvers, Cand. t. d. H D. alhier, is beroepen te Garsthuizen (Gr.) De Antirev. Kiesvereeniging te Wieringen houdt Vrijdagavond 28 Maart a.s. een vergade ring in het Chr. Tehuis te Den Oever. Behalve o- pening en notulen, worden op de agenda ge noemd twee sprekers, n.1. ten 1ste de WelEd. lieer S. Wagenaar, voorz. van de Staten Centrale en ten tweede de WelEd. Heer S. Steensma van Heer-Hugowaard met het onderwerp Gewijzig de positie echter dezelfde roeping. (Zie adver tentie in dit blad.) Catechesaties Geref. Kerk Den Oever. Deze zullen gehouden worden door den Heer J. Dokter uit Den Helder op de navolgende uren: te Den Oever Dinsdagav. 7.30—8 30 meisjes, 8.309.30 Jongens. Woensdagav. 8.309.30 belijdeniscatech. te Hippolytushoef Woensdagav. 7.308.30. POLITIE. Gevonden een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij den Gem.-bode. Zondag jl. heeft de Mandolineclub Oost Wierin gen per stoomschip „De Vlieter", welwillend af gestaan door Ir. Ringeling, een bezoek gebracht aan 't eiland Breezand (tusschen Wieringen en Friesland) en daar een concert, afgewisseld door voordrachten) voor de Z.Z.werker s gegeven. De vereeniging had groot succes. BEKENDMAKING. WINKELSLUITING. Dc Burgemeester van Wieringen vestigt de aandacht op de bepalingen van de verordening op de winkelsluiting, volgens welke de winkels gesloten moeten zijn des avonds 9 uur (geduren de den zomertijd 9V-2 uur); op Zaterdag 11 uur. Op de overtreding van deze bepaling zal van af heden streng worden toegezien. Wieringen, 21 Maart 1930 De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. ANNA PAULOWNA. POLITIE. Verloren een bruin handtaschje met inhoud. Gevonden een voetbal. Inlichtingen worden ter Secretarie verstrekt. Door den Commissaris der Koningin van Noordholland is aan den dienstplichtige der lich ting 1931, A. M. van den Berg, voorgoed vrijstel ling van den dienstplicht verleend wegens broc- derdienst. Door den heer Chr. de Vries, broodbakker te Breezand, is vergunning gevraagd ingevolge de Hinderwet om in zijn nieuwe bakkerij een elec- tromotor te mogen plaatsen. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 A- pril a.s. de visscherij in de afgesloten Wieringer meer zijn verpacht aan de visschersvereenigin gen te Medemblik, Kolhorn, van Ewijcksluis en Wieringen gezamenlijk. Slechts zal gevischt mogen worden in dat wa ter door hen, die van die vereenigingen daartoe vergunning hebben verkregen. Uit 's-Rijks kas is aan deze gemeente een voorschot verleend van 7195.- ingevolge de Lande rbeiderswet, ter verkrijging van een plaats je voor twee landarbeiders. De paal begaf het j.1. Maandag botste de vrachtrijder L. B. met zijn vrachtwagen tegen een lichtmast van 't electrisch net. De paal knapte af als 'n lucifershoutje, maar de wa gen bleef onbeschadigd, evenals de bestuurder, die er met de schrik afkwam. BREEZAND. Het ligt in de bedoeling van den heer C. Wisse, te Rotterdam, zich als timmerman -aannemer in deze gemeente te vestigen. Door hem zól een woonhuis worden gebouwd aan den Ooster Zandvaartsweg op een perceel van de boerderij „Ceres." Sport. Zondag speelde Breezand op eigen veld tegen Oudesluis en wist een 4--1 overwinning te behalen. Beide ploegen waren volledig en er is schitterend gespeeld. Vooral Breezand weerde zich op uitnemende wijze en vlot uiterst snel is deze wedstrijd verloopan. Breezand heeft ver diend gewonnen en zelfs de Oudesluisspelers als publiek beaamden dit ten volle. Breezand beschikt over een zeer sterk elftal en dat in de toekomst zeer veel belooft. Jonge jeug dige krachten als Hub Tauber, Post, Klerk enz. zijn lang niet weg te cijferen. BINNENL. NIEUWS. ZIJN EIGEN HUIS IN BRAND GESCHOTEN. T>3 Borsselen (Z.) zijn door het lossen van een schot op een kip, die op het dak zat, gistermor gen de schuur en een wagenhuis van den land bouwer Van 't Westeinde afgebrand. Enkele kal veren en biggen zijn omgekomen HET EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievitsei is Zaterdag aan de koning in aangeboden door Evert van Grootveld te Rij- senburg. Men beweert nadrukkelijk dat dit nu een echt kievitsei is. EEN VERGETEN SCHAT. Het gebeurde op een boerderij te Onstwedde (Gr.) Hier stond een oude kast, die te koop was aangeboden. Een koopman kwam opdagen, be keek de kast van binnen en buiten, maar hij was niet volkomen tevreden, omdat een der iaden niet voor of achteruit wou. Alvorens den koop te sluiten moest ook deze lade toch eerst los ge maakt worden. Dit geschiedde en.... een groote schat van goudgeld, zilvergeld en bankbiljetten vertoonde zich, vertelt „De Veenbode." OP EEN BRUILOFT OVERLEDEN. Donderdagmiddag bevond de 56-jarige J. de Bruin, landbouwer te Numansdorp, zich bij fa milie te Goudswaard ter gelegenheid van een. huwelijksplechtigheid. Hij werd plotseling onwel en bleef op de plaats dood. NEKKRAMP. In de barakken te 's-IIertogenbosch is een 8- jarig meisje uit de naburige gemeente Vught aan nekkramp overleden. OF HET OOK NOODIG IS I Een schooljongen levert 1300 rupsennesten in. In een week tijds zijn ten gemeentehuize te Hengelo (Gld.) nadat de burgemeester de hulp der jeugd had ingeroepen bijna 8000 nesten ingeleverd. De leerlingen van een school lever den 3530 stuks in een der jongens had er 1300 gevonden. DE REORGANISATIE VAN DEN RIJKSWATERSTAAT. De instelling van het ambt van directeur-ge neraal van den Rijkswaterstaat in welke func tie de directeur, hoofduitvoerder der Zuiderzee werken, ir. J. A. Ringers is benoemd heeft de betrekking van inspecteur-generaal overbodig gemaakt. Met. ingang van 1 April a.s. is daarom aan de inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat irs. G. Rooseboom en A. R. van Loon eervol ont slag verleend uit hun betrekking onder dankbe tuiging voor de gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. De Minister van Waterstaat heeft den heeren in zijn kabinet nog persoonlijk dank gebracht voor de door hen bewezen diensten en hun daar bij medegedeeld, dat het H.ty. de Koningin be haagd heeft hen te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De heeren Rooseboom en Van Loon hebben zich bereid verklaard den Minister desgewenscht in belangrijke Waterstaats-aangelegenheden van advies te dienen. De eerste stap, die tot reorganisatie van den Rijkswaterstaat moet leiden, is dus gezet. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGERBRUG. Het resultaat van de alhier door de afd. Anna Paulowna gehouden pro paganda-vergadering van de Vrijz. Christel. Jeugdbond, waar het spel „De Talenten" werd opgevoerd, is dat alhier eene afdeeling van de V.C.J.B. werd opgericht met aanvankelijk 8 leden welk aantal men door persoonlijke propaganda hoopt uit te breiden. 't ZAND. Door onbekende oorzaak is afgebrand de veehouderswoning van den heer C. Burger, iiet meeste vee kon worden gered, doch twee vaarzen, een kalf en drie schapen met lammeren kwamen in de vlammen om. Ook ging de gehee- le inboedel verloren. Verzekering dekt de schade. AUTOBUSVERGUNNINGEN. Ongegrond is verklaard het beroep, ingesteld door M. Geel te Wieringen tegen het besluit van Ged. Staten van N.-Holland, waarbij hem gewei gerd werd zijn dienst SchagenHippolytushoef uit te breiden tot Den Oever. WOENSDAG is in den ouderdom van 82 jaar overleden de bekende Éngelsche Staatsman en oud-ministerpresident Lord Balfour. Lord Balfour heeft zich groote bekendheid ver worven door zijn groote offers die hij zich ge trooste voor de vestiging van de Zionisten m Palestina.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2