De Straf der Zonde 2!e Jaargang Dinsdag I April 1930. No. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR M WIERINGEN EN OMSTREKEN iS. Naast ons STUKTARIEF is het thans ook mogelijk de wasschen per Kilo te laten behandelen. f EN KANONSCHOT»! WW WSERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VRIlTIll CORN. J. BOSEER, WIE ad BUREAU: Hippolytnshoei Wleringen. Teleloon Interconm. No. 19. AD VERTENTI-ëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 EEN VROUWELIJKE DOKTER IN HET HOOGE NOORDEN. Onder den titel „Sibirien ein anderes Ameri ka" is bij de Neue Deutsche Xerlag te Berlijn een werk van Otto Heller verschenen, waarin war me hulde wordt gebracht aan een vrouw, die in het hoogc Noorden onder de moeilijkste omstan digheden haren medemenschen medische hulp biedt. De schrijver ontmoette Anastasia Pletschewa- Achutschejna in de VVjarnekebocht op het eiland Waigatsch, waar de „Krassin" voor den vlieger Tschuchnowski benzine en olie deponeerde. Een kleine schoener uit Archangel bracht in het aldaar gevestigde Samoejedendepot zout, meel en buksen. Met dezen schoener reisde me vrouw PletschewaAchutschejna terug naar haar arbeidsveld in de Bjeluschiabocht op No- va-Zembla, nadat zij eenige maanden in Archan gel had vertoe'fd om weer op haar verhaal te komen. De dokteres, een 43-jarige vrouw, moeder van twee zonen, die aan de technische hoogeschool te Archangel studeeren, is een Russin. Men nerkt dat pas als zij zich van haar Samojeden- lontjas heeft ontdaan en begint te spreken. Dan iiet men een flinke, niet al te groote vrouw voor ach met kortgeschoren haardos en energieke gelaatstrekken, een vrouw, die op interessante vijze van haar werk weet te vertellen. „Nova-Zembla", aldus deelde zij den auteur nede, „is een paradijs al geef ik dadelijk toe, dit het er koud is. Het paradijsachtige bestaat mjns inziens echter hierin, dat men er absoluut gem bacteriën vindt, noch tuberculose, noch grieo, diphteritus of roodvonk kent men er. „Alleen syphilis kwam er voor, dank zij het bezo?k van zeelieden en jagers. Maar, nadat de Sov:>t-regeering het bevel had uitgevaardigd, dat alle Europeanen, die op Nova-Zembla wenchten te landen, zich aan een medisch on- derzek moeten onderwerpen, is ook deze ziek te, H op een enkel geval na, uitgeroeid. „T^ee jonge Samojeden, die in het vorige jaar naar le universiteit te Leningrad werden uit- gezorien (het waren de eerste Samojeden, die zich i Europa gingen vestigen) stierven binnen korter tijd aan tuberculose." MevDuw Pletschewa heeft op haar station de beschiking over een kleine apotheek een jon ge Rusische vrouw fungeert er als haar assis tente. Over ebrek aan werk behoeven de beide vrou wen all-minst te klagen. In het vorig jaar wa ren er iet minder dan 358 dagen, waarop bed legerige »atiënten moesten worden verzorgd 448 keer/erleende het station zijn tusschen- komst er twee duizend looperide patiënten kwa FEUILLETON. i (46. Zooveel te eter, beste Adriën, hernam De San- zac. Je gaat is eindelijk mijn raad eens opvol gen. Maar, dtis waar ook. Je hebt Graaf de Ro- gas het geld feeven, dat hij je afgewonnen heeft Je hebt me nqt gezegd, hoe je aan die twintig duizend franc-ekomen zijt Het is een oi bankier, Pierre Rousseaai gehee ten, die mij hebedrag, zonder eenige praatjes te maken, heeft geend. Hij woont Rue Roch 53. Dat zal ik onouden. Het kan te pas komen. Doch nu een aiere ernsttige vraag. Hoe vindt je juffrouw Laltde? Och, het gaawel. Ze is wel aardig. Zoo zoo, heel $ed, dan ga ik morgen voor jou haar papa eens ozteken en de hand van zijn dochter, als 'n war riend voor je vragen. Niet zoo haaslit, De Sanzac, Ik weet nog niet eens of het meis'i wel wil Het meisje Heb jij je oogen dan in je zak Heb je niet gezii, hoe dol ze op jou is Ik ga den and-en kant ui1:, sprak de burg graaf. Ik kom j morgenavond opzoeken. Adrien aarzefe te antwoorden. Was het de herinnering aar\urora, die hem in het hai t greep Misschn. Maar helaas Aurora was de droom en juffrav Latrade met haar bi uidschat de werkeliikheiiHij had geen keus Zij scheiden nt een tot morgen De Sanzac haniet te bout gesproken, toen hij de Markies zeiddat deze zijn huwelijk met juf frouw Latrade een beklonken zaak kon be schouwen. Werlijk nam Latrade met geestdrift het aanzoek aa'dat de burgraaf hem uit naam van den markiecwam doen. Hij wist, zonder nog *1 "bedrag van dom te kennen, dat Adrien schul den had, Hij er niet over. Hij dacht wel, dat, als de jongemtaujn dochter wilde huwen, hij dit niet alleenn haar mooie oogen zou doen. Maar wat kon h dat schelen Hij zou een mar kies tot schoonm hebben, zijn dochter zou een men hulp vragen. Bedenkt men in dit verband, dat Nova-Zembla amper 220 vaste inwoners telt en dat het aantal rondtrekkende Russische en Noorsche visschers en jagers, die 's zomers in het Zuiden toeven, niet al te gToot is, dan doen die hooge cijfers verbijsterend aan. Zij vinden hun oorzaak in het feit, dat de Samojeden voor iedere kleinigheid medische hulp ingeroepen. „De bevolking op Nova-Zembla", aldus ver telde mevrouw Pletschewa, „heeft haar eigen re geering.. Er is een Sovjet, als leider fungeert de Samojeden-schilder Ilja-Tika-Wilka. Hij is op Nova-Zembla geboren en zéér trotsch op dit feit. Trouwens alle echte Samojeden hebben een soort minachting voor hunne familie op het vasteland. „Nova-Zembla" bezit een school (vroeger was er ook een kerk). Het instituut werd door twin tig leerlingen bezocht. De kinderen staan onder voortdurende medische controle. Er wordt o.a. Russisch onderwezen en ook veel aan gezond heidsleer gedaan." Als merkwaardigheid deelde de vrouwelijke geneesheer mede, dat vleesch op Nova-Zembla uitsluitend in rauwen toestand wordt gegeten, zelfs zieken krijgen het zoo voorgezet. Scheur buik komt onder de Samojeden betrekkelijk veel voor, de patiënten herstellen echter spoedig. Me vrouw Pletschewa inporteerde op Nova-Zembla dr eerste geit, die dagelijk 10 a 12 glazen melk levertdeze gehééle hoeveelheid wordt gebruik! voor de aan scheurbuik lijdende Samojeden en Russen. Alcohol is op het eiland niet te vinden, de invoer is door de Sovjet-regeering ten streng ste verboden. Vroeger gaven de Noorsche en Russische ja gers en kooplui voor een vos een flesch jene ver, maar tegenwoordig betaalt de factorij, waarvan de bevolking alles betrekt, tot kijkers voor de jacht toe, er 100 roebel voor. De Samojeden staan bij de factorij in reke ning courant zelfs voor een bootreis wordt niets betaald, althans niets ter plaatse. De factorij vereffent ook dit bedrag. BINNENL. NIEUWS. COMMUNISME IN DE MIJNEN. Naar de Lirnb. Koer. heeft vernomen, worden door de mijnpolitie der Staatsmijnen builenland- sche arbeiders, die van communisme verdacht worden, ontslagen. Ze zullen over de grens wor den gezet. AFSCHAFFING DER WEGENBELASTINGKAARTEN. Naar wij vernemen heeft de Minister van Fi nanciën besloten aan de verschillende klachten der automobilisten, als zouden zij zoo dikwijls op den weg door belastinginspecteurs opgehou den worden, om de wegenbefastingkaart te con troleeren, tegemoet te komen. De Minister heeft n.1. besloten naar het voor beeld der rijwiclplaatjes, die elk jaar van vorm en kleur veranderen, voortaan ook elk jaar een andere kleur nummerplaten voor auto's uit te geven, zoodat aan de kleur van de nummerbor den direct te onderscheiden is, of over het loo- pende jaar de wegenbelasting betaald is. Deze nieuwe nummerborden zullen dan ook slechts verstrekt worden als d ebelasting betaald is. De markiezin wezen. Wat juffrouw Latrade aangaat evenals haar vader begreep zij heel goed dat haar bruidsschat in aanmerking was gekomen bij het aanzoek van den markies. Maar zij wilde het er voor houden, dat persoonlijke hoedanigheden ook in rekening worden gebracht. Overschatte zij haar verdien sten Neen, zij kende zichzelve. Zij wist wat zij waart was. En den titel van markiezin, die men aan haar voeten legde, zou zij met verachting hebben afgewezen, als zij vermoed had, dat hij haar aangeboden werd in ruil voor haar for tuin Adrien had de zaak voorloopig stil willen hooi den. Maar hoe iemand als Latrade het zwijgen op te leggen, die het wel van de daken had willen uitschreeuwen dat zijn dochter markiezin De Verveine zou worden. Tegen den wil van den mar kies deelde hij het bericht mede aan ieder, die het maar hooren wilde. En welhaast ging het nieuwtje als een loopend vuur door Parijs. XVIII Een voormalige leerling. Op zekeren dag, tegen twee uur na den middag, ging gravin De Lasserre uit om in de magazij nen van „Le Printemps" eenige inkoopen te doen. Na in het rond gekeken en slechts onbe kende gezichten aanschouwd te hebben, had zij haar voile opgelicht om de voorwerpen, die men haar voorlegde, beter te zien. Op dat oogenblik kwam een jong measje, vergezeld van een ka menier, vlak bij haar staan. Opeens uitte dat meisje een kreet van verras sing, en naderde haastig de gravin, zeggende Het is mevrouw Durand, die beste mevrouw Durand. Daarna haar armen om den hals der jonge vrouw slaande, kuste zij haar op beide wangen. Dit was zoo snel in zijn werk gegaan, dat me vrouw De Laserre den tijd niet gehad had haar voile neer te slaan. Maar daar zij niets te vree zen had van dat jonge meisje, gevoelde zij slechts de aandoening der verrassing. U herkent me toch, niet waar sprak het meisje glimlachend. Zeker, juffrouw Adéle. O. noem mij Adéle, zooals vroeger. regeling zal met ingang van 1 Januari 1931 defi nitief ingevoerd worden. „COMMUNISTISCHE WRAAK.". Inbraak en poging tot brandstichting. !T)ijdens de protestvergadering tegen de ge loofsvervolging in Sovjet-Rusland, Zondagavond te Heerlen gehouden, hebben indringers zich toe gang verschaft tot de woning van een der spre kers, op deze vergadering, Ds. G. Mol. Zij hebben in alle kamers de laden opengetrokken en de in houd over de grond verspreid. Ook werden enke le voorwerpen vernield. Op de bovenverdieping werden de bedden afgehaald en werd het bed- aegoed op de gangen en in de andere kamers ge deponeerd. Voorts is boven een gaskraan open gedraaid, terwijl op dezelfde kamer een briefje werd neergelegd, waarop geschreven stond „Communistische wraak." Bij het verlaten van het huis door de serre, waar de indringers ook zijn binnengekomen, hebben zij daar op het ta pijt petroleum uitgegoten en papier neergelegd, dat in brand werd gestoken. Het vuur is even wel, waarschijnlijk door de tocht gedoofd. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. Ook het parket uit Maastricht was gistermorgen ter plaatse. Resultaat heeft het onderzoek nog niet gehad. KERK EN MODE. De classis Zwolle der Chr. Geref. Kerk heeft een studiecommissie benoemd om te onderzoe ken in hoeverre en of tucht mag worden toege past op hen, die met de tegenwoordige mude meegaan. EEN RADIO-LIEFHEBBER. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in gebroken te Venhuizen bij den heer A. Ilouter, uit wiens woning een radio-toestel werd ont vreemd. De politie meende voldoende aanwijzin gen te hebben om te veronderstellen dat een rnan, afkomstig uit Wolvega, de dader was, die ook reeds elders in West-Friesland op soortge lijke wijze radiotoestellen had ontvreemd. Toen men hem Vrijdag te W&jdenes, waar hij op een fabriek werkzaam was, wilde arresteeren, nam hij de vlucht. Na een wilde jacht over weilanden en slooten gelukte het de politie den vluchteling te arresteeren, waarbij verscheidene schoten op hem moesten worden gelost. ONDER EEN AUTO. Zondagmiddag is op den Broeksittarderweg te Sittard na afloop van een voetbalwedstrijd 't twaalf-jarige jongetje J. Bergs door de passee- rende auto van dr. Snijders overreden en zwaar gewond. Zijn toestand is zorgelijk. Maandag was hij nog bewusteloos. NOODLOTTIGE VAL. Zaterdagmiddag is op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloterdijk een 22-jarige Delftsche student, de heer Gratama, zoon van den architect Jan Gratama, die per motorrijwiel van Delft naar Amsterdam kwam rijden, ge slipt, waarschijnlijk door 'n defect aan 't stuur. De heer Gratama viel en bleef bewusteloos lig gen. Zeer zwaar gewond is hij naar het zieken huis vervoerd, waar hij is overleden. AUTO - ZEGENING. Zondagmiddag had te Amsterdam vóór de kanonschoh hoort by niet Hy slaapt maar door Maar zeg je heel zacht aan z'n oor, J.GaUNO'5 ECHTE FRIEL5CHE BAAI-TABAK Dan is de rakher; Dadelijk wakker! IO-I2-IS 4 «CTA. PER ON3 ^Stf. {Willebrorduskerk de massa-autozegening plaats. 1200 voertuigen werden getzegend. Tel kens reden groepen van zes auto's voor het kerkportaal. Pastoor de Rooy of een der ande re geestelijken sprak een formule uit en be sprenkelde de auto met wijwater. Iedere be stuurder kreeg een plaquette met de beeltenis van St. Christoffel. Uit alle deelen van 't land waren de auto's ter zegening gekomen. Zoo •uit Bolsward, Weert, Middelburg. Er waren ook auto's van allerlei typen: kleine wagentjes en dure voertuigen, vrachtauto's en motors. BUITENLAND. SLACHTOFFER DER WERKLOOSHEID. Woensdagavond verzocht een man op het po litiebureau te Berlijn even te mogen uitrusten. Dit werd hem toegestaan, doch weldra bemerkte een agent dat de man bewusteloos was. Een ge neesheer werd ontboden en die gelastte onmid dellijke onverbrenging naar een ziekenhuis. Ge durende het transport is de man overleden. Ge bleken is, dat men te doen had met een kantoor bediende, die eenige weken lang te Berlijn naar werk had gezocht. De man, die ofkomstig was ui Rugen, was van uitputting bezweken. VIERLINGEN en ZESLINGEN in FRANKRIJK. Een 29-jarige landbouwersvrouw uit de om geving van Lyon, die reeds moeder van twee kin deren is, is Zaterdag bevallen van een vierling. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat in Grazi- lië, in de nabijheid van Para, een vrouw zou zijn bevallen van een zesling, waarvan alle zes kinderen het goed maken. J900R IJSBERGEN INGESLOTEN. Het CunardstoomschipAlaunas, dat zich op weg van Londen naar New York bevindt, meldt draadloos, dat het Donderdag bij de Zuidpunt van de Groote Zandbank voor New Found- land, die zich op de hoofdroute der Transatlan tische schepen bevindt, de reis moest onderbre ken, daar het werd omringd door acht ijsbergen die in hoefijzervorm geschikt lagen. Het schip Vroeger was u een klein meisje, terwijl 't Is waar, ik ben groot geworden. Toch niet al te groot. Maar ik ben net zoo gebleven, als u mij hebt herkend. Ik ben niet veranderd, lieve mevrouw Durand en ik wil altijd uw kleine A- déle blijven. Weet u wel, dat het al negen jaar geleden is, sinds ik het geluk had u te zien Waar de tijd toch blijft. Negen jaar Men wordt oud zonder het te merken. Ik wist niet wat er van u geworden was. Maar hoe maken uw ouders het toch Het gezicht van het jonge meisje betrok en tranen kwamen in haar oogen. Wij hebben het ongeluk gehad onze moe der te verliezen, antwoordde zij. Wanneer is u dat ongeluk overkomen T|wee jaar geleden. Arme meid Ja, ja, 't is een groote ram!p voor ons, mijn broeder en mij. Wat voert uw broeder uit Niets. Niets Hij leeft voor zijn plezier. Nu, uw vader blijft u toch over. Een vader begrijpt en gevoelt sommige din gen niet zooals een moeder of een ware vrien din. Vader ontvangt veel menschen, maar ik gevoel min te midden van hen nagenoeg geheel verlaten. Ik heb niemand bij wien ik mijn hart kan uitstorten. En voor mij is een gewichtige dag op handen. Ik geloof, dat ik je begrijp, sprak de onder wijzeres lachend. Ja, ik ga trouwen. Ik wensch je al het geluk, lieve Adéle, dat je verdient. Ik wilde met u over mijn huwelijk praten, lieve mevrouw. Maar ik kan u geen raad geven. Misschien. Ik moet aannemen, dat uw verloofde uwer waardig is on dat gij hem bemint, 't Is zekei een man, die groote zaken doet Neen, een markies. Zoo, sprak de de gravin. Hij is jong, voegde Adéle er levendig bij. En rijk Ik ken zijn vermogen niet. Hoe heet hij Adrien De Verveine. Mevrouw De Lasserre ontstelde zichtbaar. Gelukkig had het meisje de oogen neergesla gen. Zij mlerkte haar verwarring niet op. Toe, beloof mij nu, hernam juffrouw La trade. mij spoedig eens te komen opzoeken Wflelnu, ja, ik beloof het u, eerstdaags, ant woordde de gravin, die haar ontroering had weten meester te worden. O. u is altijd even lief, sprak het jonge meisje, dat haar tevredenheid niet kon verber gen. Zij reikte de gravin een visitekaartje over met de woorden Hier is mijn adres maar, voegde zij er bij, stel het niet te lang uit. De onderwijzeres drukte haar voormalige leerlinge de hand en volgde de winkeljuffrouw, die op haar wachtte. !J\)en zij thuis kwam, trad Aurora, die haar terugkomst reikhalzend verbeidde, in eenzee: opgeruimde stemming op haar toe. Je schijnt erg in je schik, beste sprak de gravin. Ja, antwoordde Aurora, ik ben vandaag heel gelukkig. Ben je het niet altijd Ja, ja, maar ik zal u zeggen Ik ben geheel oor. Vader is gekomen. Ik heb hem gezegd, dat ik vanavond naar de opera wou gaan, en hij heeft het toegestaan. O, dan begrijp ik je groote vreugde. Gaat u met ons mee Je weet heel goed, lieve, dat ik nooit naar een schouwburg ga. Dat is waar ook. Maar voor een keertje 't Is onmogeiijk. Ik moet mij niet alleen het genoegen ontzeggen uitstekende kunstenaars te hooren zingen, maar ook, en dit is een veel grooter verdriet voor mij. je te vergezellen. Maar. morgen zal ik een vergoeding hebben als je mij de indrukken van den avond vertelt. Aurora zette een geheimzinnig gezicht, boog zich voorover tot bij het oor van de gravin en zei zachtjes Misschien zal ik Adrien zien. Haar moeder sidderde. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1