STER-TABAK KIII INI i meldt verder, dat het 212 ijsbergen heeft ont moet, die op de scheepvaartroute op den Atlaii tischen Oceaan drijven. EEn ONGELUK MET EEN MOTORBOOT. Men meldt uit Belgrado dato 21 Maart. Op 't Ochridameer aan de Joego-Slavische-Albanee- sche grens kwam plotseling tijdens een storm een defect aan de machine van een motorboot, waarmee een aantal buitenlandsche consuls en consulaire ambtenaren uit Koritza een tochtje maakten. Er ontstond een paniek en de passa giers sprongen in hun angst over boord om naar de 200 meter verwijderde kust te zwemmen Negen hunner zijn verdronken, o.a. de Griek- sche consul en zijn vrouw en de echtgenoote van den Tsjecho - Slowaakschen consul. op tafel. Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin ken en bij het genieten van den fijnen zacntengeurvan Ster-tabak zal de opgewek te stemming terugkeeren. GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER Vrijdagavond 28 Maart hield de Anti-revolutionaire Kiesvereeniging een verga- dering. De heer Van Kalsbeek opende de verga dering met 't lezen van Psalm 24 en ging voor in gebed. Vervolgens sprak hij als voorzitter een kort openingswoord. Daarna vermeldde de secretaris, de heer Jan sen merkwaardige wetenswaardigheden ovei 't bestaan der kievereeniging. Hoewel de veree- niging klein was heeft ze toch nog twee maal één harer leden in de gemeenteraad gezien. De laatste verkiezing waren er enkele stemmen te kort. Tenslotte riep hij nog een krachtig opwek kingswoord tot de aanwezigen om zich aan te sluiten. Eén der afgevaardigden van de Staten Centra le Den Helder, de heer Wagenaar, voerde daar na het woord. Voorts sprak de heer Steensma namens ge noemde Centrale. Spr. zei, dat Wieringen niet uitmunt op politiek gebied. Echter, de belangstel ling is over het algemeen niet zoo groot meer Vroeger was op dit terrein meer leven te be speuren. Denk maar eens aan de dagen van Kuiper en ook gaan onze gedachten terug naar Groen van Prinsteren. De tijden waren er dan ook naar. De tegenstellingen zijn minder groot. Vroeger had 't liberalisme bijna allen invloed. Groen van Prinsteren en Dr. Kuijper kwamen daartegen op en eischten ook plaats voor hun beginselen op. Met groot talent verdedigde Dr Kuijper, dat men recht had op scholen met den Bijbel enzoovoort. En de overwinning is be haald. Onze mannen zitten in de hooge colleges. Eigen kerken, eigen scholen, ja ook een eigen universiteit zijn ontstaan en gegroeid. Maar we zijn er nog niet. Hoewel mlinder scherp toch is de tegenstelling er nog. De revolutionnaire beginselen blijven nog op ons volksleven inwer ken. 't Huwelijk wordt beschouwd als contract Daartegenover dit dat wat God vereenigd heeft de mensch dit niet scheide. Geen gezond volksle ven zonder gezond huwelijksleven. Vrijheid is allleen prachtig wanneer we gebon den zijn aan 't woord van God: Zie dan eens naar de opvoeding, 't Wordt steeds moeilijker omdat de miskenning van 't gezag inureert. Daarom tegenover deze toestanden willen we 't woord van God hoog houden, 't Gaat niet om 't belang van een groep maar om de belangen van heel ons volk. Nooit vroegen we één ding boven de andere partijen. De Anti-revolut. groep is echt democratisch, nl. 't houdt de belangen in 't oog van heel 't volk. Wij Anti-revolutionnairen moeten naar onze beginselen leven. Dat gaat alleen dicht bij t Woord van God. Tenslotte besloot de heer Steensma zijn bezie lende rede met een vurige opwekking om schou der aan schouder te staan. De heer van Kalsbeek dankte den geachten spreker. Hoewel de opkomst klein was toch ga ven 12 nieuwe leden zich op. Tegen 10 uur Werd de vergadering die een goed, verloop had, gesloten. Brand te Den Oever. In den nanacht van Za terdag op Zondag stond omstreeks 4 uur het woon- en winkelhuis van den heer P. D. Spaan der (electro-technisch bureau) in lichte laaie. Het huis werd achter bewoond door Swabedissen waar de brand schijnt ontstaan te zijn, ofschoon niet bekend hoe, en die de buren ging wekken. Het vuur had inmiddels gretig yoedsel gevon den dn verpakkingsartikelen en niets was meei te redden. De geheele bevolking was dadelijk in de weer, om zoolang de spuit van H.hoef nog niet gearriveerd was met emmers water het belenden de woonhuis van Poel te beschermen, dat zeer van de hitte en vonkenregen had te lijden. Op 'n gegeven oogenblik vatte zelfs de goot en dakhout van dit gebouw ook vlam en met uiterste inspan ning wist men het vuur, nadat 'n gat in dak was gebrand, weer te doven. Jammer dat op de wa terleiding heel weinig druk stond; daar had meg] zoo niets aan. Toen de spuit ter plaatse was, werd de zuigslang in zee gelegd; ander water was niet te bereiken. Groote hoeveelheden wa ter werden nu in de vlammenzee gespoten en ook in het huis van Poel, waaruit inmiddels al het huisraad was verwijderd. Gelukkig, want al les in het huis werd door het zeewater bedorven. Eindelijk was men 't vuur meester. Het woon- en winkelhuis van de firma Spaander is echter tot den grond afgebrand. Ook de groote voorraad electrische artikelen werd een prooi der vlang uien. Het dak van het huis van Poel is gedeelte lijk verbrand; ook het huis van Jb. TijseP^SzJifid I vuur en waterschade. 7v 'A f Dr. ONNO POOL. Per radio hoorden vele Wie ringers Zaterdagavond het ontstellende bericht, dat dokter Pool te Makkinga op zijn motor bij 01 deberkoop door een auto was aangereden, tegen een boom was geslingerd en op slag was gedood. Droevige tijding. Immers, men kende hier de familie Pool zoo goed; Jaren lang waren de va der en moeder van den verongelukte hier bij het onderwijs werkzaam en algemeen bemind. Ook de jonge dokter had hier zijn kinderjaren dus doorgebracht en vele malen nadien kwamen hij en zijn moeder en zuster aan alle kennissen op Wieringen een bezoek brengen. En nu eensklaps is dit jonge hoopvolle lever, afgesneden. Welk 'n slag voor zijn echtgenoote, zijn moeder en zus ter. Moge hun de kracht worden gegeven dit zware leed te dragen. POLÏTIE. Verloren een gouden broche. In lichtingen bij den Gemeente-Bode. SUCCES-NIEUWS. Succes I speelde Zondag op eigen terrein een vriendschappelijke wed strijd tegen een gecombineerd H.R.C.-elftal uit Den Helder en is er in geslaagd na een prachtig gespeelden wedstrijd te winnen met 31.. Suc ces I speelde een zeer goeden wedstrijd, waar tegen H. niet veel had in te brengen. Succes II was op bezoek naar Andijk I en werd met 31 nederlaag naar huis gezonden. EVANGELISATIE Woensdag 12 April nam. 7.30 de hr. Bosma. Bidstond gewas. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKEN STAND Geboren Trijntje Alida Johanna d,v. H. van den Berg en van D. Meilink Araoldus Gerardus Adrianus, z.v. Wl C. Cornelissen en van E. Alke made. Ondertrouwd Everardus Kerkhof, oud 24 23 jaar, schoenmaker en Maria Cunera van Nu land, oud 20 jaar, zonder beroep, beiden wonen de te Anna Paulowna. Nieuwbouw. Ten behoeve van den heer M. Dwarswaard te Sassenheim zal aan den Midden weg een woonhuis worden gebouwd. De heer C. Vlaming alhier is mlet den bouw belast. Tijdelijk Onderwijzer. De heer C. Bakker te Wie ringen is aan de o.l. school I te Kleine Sluis als tijdelijk onderwijzer benoemd. De Stem. des Volks. Zaterdag gaf dit Zangkoor onder leiding van den directeur Rusting een uitvoering in de zaal van Veerburg. De opkomst was jammer genoeg heel klein, 't Programma dat de vereeniging uitvoerde had meer belangstelling verdiend, want er werd goed werk geleverd. Ook Mej. Jeane de Vos, pia no en de heer J. Aij viool mochten gehoord wor den en een dankbaar applaus viel hun ten deel Ook de klucht in één bedrijf: De Wijze Raad- rever oogstte veel bijval. Er was een zeer gezellig bal na. Loop der Bevolking. Ingekomen: B. Vester- link van Apeldoorn; VVL C. Speets en echtgenoo te van Nieuwe Niedorp; H. N. Cornelissen en Echtgenoote van W.Waard; Mej. M Plugboer van Amsterdam; P. Jonkee en echtgenoote van Heiloo; J. van der Zee uit Voorhout; C van Stein en gezin uit Lisse. L. Kalter van Giethoorn C. Bruin en gezin van Den Helder; Mej. C. B. Koning uit Schagen; T. Vlaar uit Hoorn; C. Pee reboom uit Winkel; Mej. M. L. Keij uit Iiillegom G. Hulst uit Emmen; Mej. T. Bakker uit Den Helder; W. Oele uit Zijpe; E. Jansen en gezin uit Den Helder; J. Wfcstdorp uit St. Annaland; C. Bos uit Zijpe; C K.aper en echtgenoote uit Zij pe; N. Steenvoorden en gezin uit Sassenheim; .T. Hoogeboom en gezin uit Alkmaar; R. Warrink en echtgenoote uit Sleen. Vertrokken: L. J. Hoep en gezin naar Wierin een; E. Goossen en gezin naar Velsen; Mej. J. C. van Baaijen naar Dieren; E. C. van Oorschol en gezin naar Oude Niedorp; T. Kuiper naar Den Helder; S. T. van Dijk naar Amsterdam; Mej. A. Nap naar Eindhoven. Nieuwbouw. De bouw van het woonhuis voor den heer J. Nuy, welke ingevolge de Landarbci- derswet aan den Stoomweg zal worden gebouwd is opgedragen aan den heei A. Schouten, aan nemer te Anna Paulowna. Openbare Vergadering van den Raad der sremeente Anna Paulowna op Woensdag 2 April 1030, des namiddags te twee uur ten Raadhuize. Punten van behandeling 1. Notulen. r2. Mededeelingen a. blijkens brief van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, d.d. 17 Maart 1930, no. 115/4797, wordt het ontvangkan toor der directe belastingen en accijnzen alhier voorhands gehandhaafd b. van den heer D. Hoexum is bericht ingeko men, dat hij zijne benoeming tot lid der Commis sie tot Wering van Schoolverzuim aanneemt. c. de besluiten tot het aangaan van tijdelijke geldleeningen tot bedragen van 125.000 en ten hoogste 40.000 zijn door Ged. Staten goedge keurd bij besluit van 26 Februari j.l. no. 62. d. de verordeningen betreffende het gemeen telijk grondbedrijf en op het beheer van dat be drijf zijn door Ged. Staten goedgekeurd bij be sluit van 26 Fabruari j.l. No. 142. e. tot administrateur is benoemd de heer .1 Baken. f. het besluit tot verkoop van grond aan J. Ra ven en P. Meijer is door Ged. Staten goedgekeurd bij besluit van 26 Maart 1930, no. 133. g. bij beschikkingen van den minister van Fi nanciën van 3 Maart 1930, no. 62, en 20 Maart, no. 93, zijn voorschotten verleend aan deze ge meente ingevolge de bepalingen van de Landar- beiderswet resp. groot 21325.- en 7195. h. met de gemeente Den Helder is een overeen komst gesloten omtrent vuilverwijdering uit de ze gemeente. i. het bouwen van de van de woning en garage voor den ophaaldienst van vuilnis is aanbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver A. A. Schouten voor 5475. j. verslagen van het vervolgonderwijs aan de scholen I en II. k. procesverbaal van gehouden kasverificatie bij den gemeente ontvanger. I. voor de toegezegde bijdrage voor de versie ring van het nieuwe gouvernementsgebouw is eene dankbetuiging ontvangen. m. het grasgewas aan den toegangsweg naar het spoorwegstation is voor drie jaren verhuurd aan A. Blaauboer alhier tegen den huurprijs van 26.50 per jaar. 3. Voorstel tot verkoop van 350 M2 grond tegen 3.50 per M2 van het bouwterrein „Ceres" aan C. Wisse. 4. Verzoeken om voorschot op de gemeentelij ke vergoeding volgens art. 101 der Lager-onder- wijswet 1920 van de bijzondere lagere scholen in deze gemeente. 5. Voorstel om het vermenigvuldigigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting over 1930- 31 wederom op 1 vast te stellen. 6. Voorstel tot vaststelling van enkele pensi oensgrondslagen. 7. Verzoeken van R. Boomsma en C. Oudshoorn om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van hunne leerplichtige kinderen resp. naar school I en de Chr. School en voorstel tot verlen ging van reeds eerder toegekende tegemoetko mingen. 8. Voorstel om tot de Kroon het verzoek te richten het maximum aantal vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein te verlagen van 9 op 8. 9. Verzoeken om tegemoetkoming van voor schotten ingevolge de bepalingen van de Landar beiderswet van W. Breider, M. J. Geense, .T. Nuij en R. Koopman. 10. Brief van het Polderbestuur betreffende aanleg en onderhoud van trottoirs en rioleerin- gen. (De brief werd U reeds eerder toegezonden; thans wordt nog overgelegd een van het Polder bestuur ontvangen staat en afschrift van den aangehaalden brief van 1 November 19(29. Aan het Polderbestuur is overlegging gevraagd van planne:. en kostenberekeningen.) BRIEF door B. en W. verzonden dato 1 Novem ber aan het Polderbestuur van Anna Paulowna: Onderwerp: Verkeerswezen; Wegen. In verband met het onderhoud, hetwelk ons college op 31 October jl. met uw College mocht hebben, betreffende het verbeteren van wegen van Uwen polder, hebben wij de eer u te berich ten, dat de Raad dezer gemeente, welke wij he den daartoe in vergadering hebben bijeengeroe pen, ons heeft gemachtigd U mede te deelen, dat de gemeente bereid is tot 50 pCt. in de kosten van de door U voorgestelde wijze van verbeteren van de wegen vanaf de Coupure in den Noorddijk van den Wieringerwaard tot de Kooij bij te dra gen, evenwel onder voorwaarde lo. dat op gelijke wijze worden behandeld het [gedeelte van den Nieuwenweg tot de R.K. Kerk. de Spoorbuurt vanaf de R.K. Kerk tot in aan sluiting van de straat voor het station Anna Pau lowna en den toegangsweg naar het station van doze straat tot den Z. Molenvaartsweg, en 2o. dat tevens voor gezamenlijke rekening (in gelijke verhouding als boven) wordt gemaakt te Kleine Sluis vanaf Veerburg tot het perceel van M. G. de Nijs en in de Spoorbuurt vanaf het per ceel van P. Harder tot de Vlas- en Korenbeurs een behoorlijke loopstraat met rioleering. 3o. dat de wijze van uitvoering van loopstraat en rioleering zal geschieden naar een plan, het welk de goedkeuring van ons college kan weg dragen. DE VAN HET POLDERBESTUUR ONTVAN GEN STAAT: Wat de werkverschaffing kostte. Overzicht der kosten van werkverschaffing ten behoeve der gemeente Anna Paulowna verricht door den Anna Paulownapolder, over de jaren 1921 tot en met 1929 met vermelding van de daarin gedra gen aandeelen door het Rijk, provincie Noord- Holland, gemeente A.Paulowna en A.Paul.polder Jaar der werkverschaffing 1921: 40 proc. Rijk f1904.41; 60 proc. Polder f 2856.61VaJ totaal bedrag f 4761.02% Jaar der werkverschaffing 1922: Rijk 20 proc. f 1591.63%; Prov. 20 proc. f1591.63' 2 Pold. 60 proc. 4774.88%; totaal f 7958.15%. Jaar der werkverschaffing 1923: Rijk 15 proc. fl470.04; Prov. 20 proc. f 1960.05; Gem, 5 proc. f490.01; Pold. 60 proc. 5880.17%; totaal bedrag f9800.27% Jaar der werkverschaffing 1924: Rijk 13 13 proc. f413.56% Prov. 20 proc. 620.31 Gem. 6 2/3 proc. 206.78%; Pold. 60 proc. 1861.07; totaal bedrag f 3101.77. Jaar der werkverschaffing 1925: Rijk 13 1/3 proc. f265.65; Gem. 46 2/3 proc f929.77; Pold. 40 proc. f796.95; totaal f1992.37. Jaar der werkverschaffing 1926: Gem. 10 proc. f1219.70; Pold. 50 proc. 1219.70; to taal bedrag f2439.40 Jaar der werkverschaffing 1927: Gem. 50 proc. f1610.24; Pold. 50 proc. 1610.24. to taal bedrag f 3220.48. Jaar der werkverschaffing 1928: Gem. 50 proc. f 1104.65; Pold. 50 proc. fl 104.65; totaal bedrag f2209.30 Jaar der werkverschaffing 1929: Gemi. 50 proc. 243.18%; Pold. 50 proc. 243.18% totaal bedrag f 486.37 Het totaal over deze jaren bedraagt: Rijk f5645.30; Provincie f 4172.03%; Gemeente f 5804.34; Polder f 20347.47; totaal f 35969.14%. II. Voorstel tot vaststelling van een instruc tie van den chauffeur-werkman voor den vuilnis ophaaldienst. 12. Voorstel tot het aangaan van een overeen komst met den Vleeschkeuringskring „Barsin- gerhorn", betreffende het verwerken van afge keurde slachtdieren. 13. Voorstel tot het verleenen van machtiging tot het afleggen van verklaringen aan de Diree tie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, dat door de gemeente jaarlijksche bijdragen zullen worden verleend, indien het buizennet van dit bedrijf wordt uitgebreid tot onderscheidene zoo genaamde onrendabele gedeelten der gemeente. 14. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een gouden medaille of zilveren lauwertak voor het in dit jaar alhier te houden zangconcours van den Noordhollandschen Zangersbond. 15. Rondvraag. Na afloop der raadsvergadering zal de heer Wieger Bruin eene inleiding houden omtrent uit breidingsplannen. BINNENL. NIEUWS. ONEERLIJK POSTMAN. Een hulpbcsteller te Medemblik is op staan- den voet ontslagen, wijl hij ..bonnen" ontvreemd de uit de der postt toevertrouwde reclame,pro- specti der bekende Pirate-cigaretten. GROOTE AANVOER ZUIDERZEEHARING. Tengevolge van de groote haringvangsten daai de de prijs van de Zuiderzeeharing Zaterdag tot 20 ets. de 200 stuks. INSTORTING IN EEN MIJN. Gisteren is in de ondergrondsche bedrijven van de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade op de 580 M. een ernstig ongeluk gebeurd. Vermoedelijk door het te ver doorloopen vna een kolentrein, ontstond aan 't einde van 'n gang een instorting Hierdoor werden twee mijnwerkers bedolven; De 35-jarige gehuwde Pool Bialieski werd dood tc voorschijn gehaald; zijn kameraad liep zware verwondingen op. MOTOR - ONGELUK. Een motorrijder uit Geoneert vloog bij Beek en Donk in volle vaart tegen een boom. Hijzelf en de duo-rijdster werden van de ma chine geslingerd en bleven zwaar gewond liggen Behalve zware hoofd- en arm wonden bi aken beiden nog een been. Zij werden naar het zie kenhuis vervoerd. WIERINGEN Kerk en Vrede. Ds. Smidts van Den Helder [hield j.l. Donderdag een lezing in de Vermaning te Hippolytushoef over Kerk en Vrede. Spr. zette uiteen dat de leer van het Christen [dom lijnrecht staat tegen alle geweld, in zonder heid tegen den modernen oorlog. Op grond van enkele stellingen in den Bijbel willen sommigen den oorlog nog verdedigen, doch 'n Christen die logisch denkt en voelt ziet zeer zeker het ontoe laatbare van 'n verdediging van c^en oorlog in. De kerk moet inzien, dat het clit groot maat schappelijk probleem niet ter zijde mag leggen een nieuwe oorlog zzu toch beteeekene: het ein de van de beschaving; wellicht het einde van het Christendom. Daarom is het gelukkig, dat de vredesbeweging in de kerk steeds groeit. Em steeds breeder kring beseft, dat het moet Na afloop van de boeiende rede werden enle- le vragen gesteld, welke door spr. werden beaat woord. Moge deze avond ook weer hebben bijfe- dragen ter bevordering van de vredesgedachte Nieuwbouw. Naar men meldt heeft de heerC. Boontjes te Den Oever zijn bouwterrein jan den Molgerdijk verkocht aan den heer Volcers te Den Oever, die er woningen op zal doen jou wen. Den Oever breidt zich wel uit BUITENLAND. VERDRONKEN VOOR DE OOGEN DEt VERLOOFDE. Woensdagmiddag was een Berlijnsche iigeni- eur met zijn verloofde in 2 kano's gaan roeen op het Muritzmeer in Mecklenburg. De bot van den ingenieur sloeg om en hij kon zich en tijd lang vasthouden aan de kano van zijn erloof- de; die voorzichtig naar den wal pagaaie. Voor zij echter de kust bereikte begaen den ingenieur de krachten en hij verdronk oor de oogen van zijn verloofde EEN SCHOOLDRAMA. In een meisjesschool te Boedapest heft een der leeraressen een dezer dagen plotsdng een razzia georganiseerd naar lippenstifte en poe derdonsjes. De leerlingen der school, irisjes van omstreeks 15 jaar moesten haar takjes aan een grondig onderzoek onderwerpen. Ij een der meisjes, de beste leerling van de klaswerd een lippenstift ontdekt. Het meisje kreeg:en ernsti ge berisping en zij kreeg de opdracht en volgen den dag haar moeder op de school t laten ko men. Het meisje, dat zich tegenover aar klasge- nooten beleedigd voelde, ging op déeerares toe en gaf haar een oorvijg. Een worslüng volgde, waarbij het meisje door een open vister viel en uit de tweede verdieping op straat iel. Met ern stige verwondingen werd zij opgennen en naar een ziekenhuis gebracht, waar zijkort daarna aan de gevolgen van haar val is verleden. Wanneer wij Pepcmunt koopen, willen wi geen scherp of bitter oedje, maar weischen eeroudig PEPERMurr Wor+C^^a cwn. Voor engros bij J. F. v. LIIHOUT, Alkmaar. DANKBETUIGING Voor de vele treffende blijk van belangstel ling, die wij bij de herdenkingnzer vijfendertig- jarige echtvereeniging van zo/el van hier als van elders mochten ontvangeizeggen wij, niëat namens onze kinderen, hartet dunk. J. TIJN Jz. T. TSEN - Wiegman. Wieringen, April 1930

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2