«JOH. DE NI JS - Agent Heineken's Bierbrouwerij - Eleetr. Mineraalwaterlabriek Bekendmaking. 27 APRIL u. afgesloten te OEN OEVER AW. Berkhout Om bet Oude Beloof Rinso ^oed ^f\ en verbruik. Speciaal beveiligd, zijn onze prijzen Groot is onze Telefoon 57 en 18 Grootste en modernste inrichting hier ter plaatse. Aanbev. N.V. Oliefabr. T. DUYV1S Jz. Hel Prov. Electr. Bedrijf van N. H. maakt bekend, dal len behoeve werk zaamheden Ie Den Oever rkli motor ol andere doelen tanen nooit onder stroom komen te staan. Voorraad en inlichtingen MANHEIM's Ik zeg maar zoo, Ik zeg maar niks, TEUN ju telcfer m -houijsbonden -spaartu VOEDERT UW KALVEREN REGELMATIG EN OP GEZETTE TIJDEN. Het staat zéér precies bij de voeding van kal veren, zoowel wat betreft de hoeveelheid als de kwaliteit van het voedsel. De kwaliteit van het voer dat U NU aan Uw kalveren verstrekt bepaalt of U in de toekomst goed melkvee zult bezitten. De beste kwaliteit kalvermeel is daarom niet te goed. Spwolaal Kalvormeel T«D. „het" kwaliteitsproduct. Koog; a.d Zaan. Leeuwarden. d« slroomlsvcring zal worden van 8 uur v.m> tot 14 uur nam. Levert uit voorraad t,Westfalia" Melkmachines. Zaai- en Wiedmachines, voor hand en paardekracht Deering;" Kunstmeststrooiers. „Brabanconne"- „Melotte''- en Eckert-ploegen Cultivators, 7 en 9 tanden. Zaad- en Weide-eggen. Giferpompen en -vaten. Centrifugaalpompen. „Deering" Hooibouwwerktuigen „Martin'- en „Nleholson "-Harkkeerder. Bascules. Melkbussen, Melkzeeiien en andere Zuivelwerktuigen. Aanbevelend. BERENDS Co.. Sehag.n. iu FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE ROMAN door Levy Gmnwald. (Nadruk verboden.) 9. Vroeger had je kousen, echte Leidsche, zwar te wollen kousen, die kon je stoppen maar teugenswoordig Ze maken mekaar kapot. Ze leven teugenswoordig alleen maar voor de sjiek, voor de opschik. Had je moeten rooienen naar je kleindochter, Zelig toen ze zooeven hier was met dien bleeken slungel van Roos, dien ze met alle geweld Raavv (Opper-Rabijn) willen laten worden. Mesjogge zijn ze bij dien ansjovisch- handelaar in d'r kop, hoe geleerd of ie ook in de Thouro is. Heb je gezien wat Mirjam an d'r voe ten had Noeno, Zelig, dat had wat voor de ou de Merle, je vrouw, geweest, als ze gezien had, hoe d'r kleindochter lichte zije kousies om d'r beenen heeft. Too's noo niet(doe het nu niet), 't Had wat voor mijn Soortje oolewesjoolem ge weest. Een sjijne massematte (een pracht.)" „Zij, allemaal zij" Japie schudde afkeurend zijn oude, grijs gerimpelde kop - „zije kousen, noh, Mirjam draagt zije kousen, noh, dat loopt nooit goed af. Zije kousen voor een kind van 15 jaar.en d'r grootvader Zelig zit er als ver wissen (verdwaasd) bij en zegt niks Je hebt toch ook oogen in je hoofd „Kan ik d'r wat an doen Noh, kan ik d'r wat an doen Geef ik d'r zije kousen om d'r boenen Nou vraag ik je„' knorde de oude Zelig, „ja, ik geef zije kousen an Mirjam, heb ik mezomme, (geld), ik heb nog geen posjet om zelf een paai van die tinnef sokken te koopen, ik ben gesjoch- te, altijd geweest. Alles 't bedrijf van oude Kei- Ie uit de manufacturenwinkel. Die heb Mirjam gisteren een paar zije kousen cadeau gegeven. Mesogge is ze met d'r! Laat ik zeggen, ik \vi! niet hebben, dat Mirjam kousen krijgt Zeg ik 't. dan moet ze op bloote voeten loopen, want als Keile d'r geen kousen geeft, ik kan ze bewounes (helaas) niet koopen. Loopt ze op bloote voeten, zeggen ze 't is een onzocht (schandaal), dat ze op bloote beenen loopt, loopt ze op zije kousen, deugt 't aag niet No, ik ben 76 jaar, heb ik sei- Kerkplein 7, H.hoef, Wlerlngen. gel (verstand) van de mode Keile heb verstand van mode. Keile houdt van 't kind. Als 't niet goed was, zou Keile 't 'r niet geven. Ik vind 't goed, ik vind alles goed, zal ik me de sappel maken die paar jaar dat ik d'r nog ben 't Wjas goed, dat Mirjam niet alles hoorde wat over haar in de kille gesproken werd, want hoe lief en zacht haar1 karakter ook was, kon zij, als men haar op heur fouten wees, driftig en humeurig zijn. En Mirjam had fouten, leelijke fouten. Niet alleen Sjimme Noekoet en Japie Velle- man, maar ook de Joodsche Vrouwen uit de kille begonnen het op te merken. Mirjam was ijdel geworden.... Zij vond zich zélf knap, o, zoo knap. Vaak hekeek zij zich in den grooten spiegel, die in de manufacturenwinkel van oude Keile hing en de oude vrouw, die zelf nooit een dochter bezeten had, behandelde haar als eigen kind, verwende haar tot in den grond. Het eerste jaar, nadat zij bij Zelig gekomen was, had iedereen rachmones (medelijden) mot de wees, 't kind van de mooie Judith, die zoo jong gestorven was. Nebbisj (ach), 't kind heeft geen moeder meer, wat heeft zo ei* aan, bij den ouden Zelig te zitten, en als bij afspraak werd zij 't kind van de kille. Ieder stopte haar wai toe. Het beste was niet goed genoeg voor do dochter van do mooie Judith. Zij werd van de nieuwste modesnufjes voorzien. Vooral Keile gaf hierin den toon aan. Alleen Samuel Roos, Arthur's vader, zag het gevaar en vaak, wanneer Mirjam aan de Sjab- bostafel zat, wees hij er op, dat een dochter Is- raëls zich bescheiden behoorde te kleeden, dat de profeet in de oudheid reeds waarschuw end zijn stem hiertegen had verheven. De dochteren Zions gaan daar, met gerekte hals, geschminkte oogen, trippelemie pasjes en dooi- hun onvrou welijk optreden verbreiden zij de zonde. Doch ook Rachel nam 't voor Mirjam*op. „Maai man, 't kind kan toch Keile of de killelui niet beleedigen, door die jurk en die kousen te wei geren", sprak zij vergoelijkend. Arthur zij niets, maar met glinsterende oogen keek hij zijn zus- je, zijn Mirjam, aan. Wat was ze mooi en groot geworden in die paai' jaren, dat ze nou in de kille was. Lieve, kleine Mirjam, die hij dien nitgaanden Sjabbos bij Zelig ontdekt had Lief klein meis- GOEDKOOPE PRIJZEN IN GOEDKOOPE WINKEL. Koningstr. 78 Den Helder. VOOR DE SCHOONMAAK Eiken bloemtafels hoog model f 1.35 Oudhollandsche eiken Kap stokken m. 4 kop. haken 1.90 Oudhollasdsche kapstokken m. Spiegel en 5 koperen haken f 4.90 Eiken Theekast met ge slepen glas f 8.90 Eiken Huishoudtafels met rood leer f 8.90 Eiken Salontafels I 11.90 Rieten Stoelen I 2.50 Rieten stoelen bekleed m. crétonne f 4.50 Rieten soelen bekleed m. mat I 4.75 G-els Kamermatten f 1.99, i 1.19, i 0.79 12-els Kamermatten f 3.79, i 2.69, i 1.99 16-els Kamermatten f 4.90, f 3.59, I 2.99 12-els gebl. kleeden I 8-90 16-els gebl. kleeden f 12.90 12-els gebloemde Kleeden geheel wol f 21.90 16-els gebloemde kleeden, geheel wol i 25.90 12-els gebloemde kleeden prima qualiteit f 23.90 16-els gebloemde kleeden prima qualiteit f 29.90 9-els Axminster kleeden 18-90 12-els Axm. kleeden f 21.90 16-els Axm. kleeden I 34.90 Jute Loopers, per el f 0.39 Cocosloopers, 52 c.M. breed, per el f 0.59 46 c.M. breed, per el f 0.39 Cocosloopers, 68 c.M. breed, per el f 0-86 Cocostanijt, 100 c.M. br., per el f 1.10 Cocosmatjes f 0.29 Ziet onze groote sorteering Vloerzeil. Vraagt ons Oranje Zeil, prima en goedkoop. soorMn vanaf Vitrag* van betera soert Matten In alle maten Vloerzeil In alle kwaliteiten Tefelkl. ,p pp pp Buffetten II tl Tafels pp pp pp pp Pauteuls en atoelen compl. Kapokmatrassen Ledikanten alle soorten vanaf 5.93 O .16 0.69 1.19 5.95 24.BO 12.50 23.BO 39.50 4,95 Voor hen die trouwen gaan is ons adres het voordeeligst. OUDKERK VAN PRAAG DEN HELDER. Spoorstraat 52-51 want een ieder weet nu wel dat voor HEEREN- en JONGEHEERENKLEEDING je adres is bij kocht ik zeer voordeelig in prijzen 35, 40, 42, 45, 48, 50 en 55 gulden. In FANTASIE ruime keuze en LAGE prijzen. ZICHTZENDINGEN OP AANVRAAG. je, dat nu groot en bijna volwassen geworden, als een heerlijke rozenknop ontlook. In zijn jon genshart was altijd groote vereering voor haar geweest. Zij had de naargeestige eenzaamheid die zijn jeugd versomberd had, in blijde vreugde doen verkeeren Eerst had hij haar beschouwd als een werke lijk zusje, als een klein vriendinnetje, was zij voor hem een vroolijk lief kameraadje met wie hij juichte. De kleine Mirjam w ist alles wat ei in zijn jeugdig zieltje omging. In heilige on schuld liepen zij door de blauw bloeiende^ ko renvelden en dartelden als jonge veulens langs het strand, holden duin op duin af. Het was ais- of kleine Arthur voor 't eerst de vrije natuur aan schouwde. Lernen, studeeren, een godoul groo te) in Israël worden, dat had de te ernstige va der hem steeds voorgehouden. Angstig, dat hem, haar eenigste, die zij van God afgesmeekt had, een ongeluk mocht overkomen, had zijn te zorgzame moeder hem steeds onder hare hoede willen houden. HOOFDSTUK VIII. Mirjam wordt ijdel. Te ernstig, te oud-voor-zijn-leeftijd, te ver standig werd Arthur opgevoed. Jongens van zijn ouderdom begrepen hem niet, scholden hem voor suffert en aansteller, maar toen kleine Mir jam in zijn leven kwam, was alles als met too- verslag veranderd. Het advies van Dr. Gladbach dat Arthur de lucht in moest, durfden Rachel noch haar man veronachtzamen. Zwemmen moet die jongen, aan gymhastiek doen. Als hem een bloedneus wordt geslagen door een kame raadje kan dat niets geen kwaad, beter dan al tijd, altijd maar leeren, had de aesculaap ge zegd. Vaak liepen Mirjam en \rthur langs d'o zeekust, over het mulle gele. zand, betrapten hun voeten do mosselschelpen, die knerpend uiteen- sprongen. In zacht géruisch sloegen de golfjes een witte schuim-iijn legen het strand. In gou den zonneweelde stortte de zon haar stralen glans over het zilte watervlak, zengend de heu velketens dei* duinen, schitterend ook over de lange zwarte lokkenpracht, die over Mirjam's schouders golvend neerhing. Dan luisterden zij naar hel gekabbel der gol ven, die in eindelooze deining hun eeuwig lied zongen. God was niet alleen in de oude vergeel de boeken, sprak Mirjam wijs. God was ook de zee, in de zon, in het zand, in de kleine schel pen. En Arthur, met een blos van gezondheid op de wangen, had zijn nieuw zusje blijde toege knikt. 't Was zoo heerlijk, zoo'n verheven, gekend blij-gevoel, dat hem doorstroomde, en in zijn hart werd hij onbillijk tegenover de ou de Rabbies, die hem dit genot zoo lang onthou den hadden. O ja, het waren wijze mannen groo te beschaving hadden zij de wereld gebracht, maar hem zouden zé bijna al de vreugden, die ieder kind smaakt, onthouden hebben, als Dr. Gladbach en. Mirjam, zijn lief zusje, er niet ge weest waren. Hij was te jong, om te begrijpen, dat hij rechtvaardig was tegen de groote, wijze en ver heven gagomiem (geleerden), die den roem de kroon van Israël waren, dat die Rabbijnen de jeugd altijd gaarne hun vreugde gegund had den. Meer dan voorheen nog kwam vaak, wanneo hij voo vroolijk en onbezorgd met kleine Mir jam in de vrije natuur liep, in zijn hart een groo te angstdat hij nooit een heusche, echte Raaw (Opperrabijn) zal kunnen zijn. 't Was zoo wonderlijk, de wereld was zoo wijd, zoo oneindig, zoo stralend, En als hij Raaw zou zijn, moest hij opgesloten zitten, vaak vele uren van den dag in een kamer, vragen be antwoorden. Ernstig, deftig en geleerd doen. Neen, Raaw zou hij nooit kunnen worden, dan liever arts, net als Dr. Gladbach, die bleeke, o verwerkte kinderen 't bosch in zond. „Kijk eens wat een groote vliegende visscheB springen daar hoog boven 't water uit", onder brak Mirjam' zijn toekomstplannen met een uit roep van blijde verwondering en dan staarden zij de school bruinvisscben na, die in haar iaclil op de kleine haringen als torpedo's uit het wa ter omhoog schoten, schitterend als zilver ii zonlicht. Wonderlijk, innig, als iets ongekends, bezag Arthur nu de wereld. Mirjam had aeliik. God was overal.... God was niet alleen in d? oude boeken, al waren de oude boeken heilig, bet hedigst bezit der Joden. 'Wordt vervolgdd N.V. DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINCEN.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 6