VERKEERSONGEVAL. Knaap gedood Te Monnikendam fietste een 9-jarige jongen met de beenen tusschen het frame langs den Lagendijk. Hij kwam vlak voor een vrachtauto te vallen. De chauffeur poogde uit te wijken en kwam toen met den wagen in het water terecht. De chauffeur kwam ongedeerd op het droge. De knaap werd op slag gedood. Alg. Hbld. DE LANDBOUW CRISIS. De boter 75 cent per pond. de versche kipei- tjes 5 cent, de huismoeders glunderen, schrijft de Arnhemsche Courant", want sinds Augustus 1914 toen de oorlog alles in de war stuurde, zijn deze prijzen niet meer zoo laag geweest. Natuurlijk is het prettig, vooral voor smalle beurzen, als de prijzen der levensmiddelen- da len, maar toch zit er aan deze daling meer vast dan de meesten onzer wel denken. Nu is het nooit goed in een staat als één deel der bevolking voordeel heeft van den tegenslag, hét ongeluk van een ander deel en daarom, hoe zeer het ook aangenaam is, de boter7 voor drie kwartjes per pond te kunnen koopen, indien de boei- dit product niet voor drie kwartjes kan le veren, is er iets niet in den haak en beteekent deze handel een verarming van de gemeenschap. Welnu, de prijzen van vele artikelen, waarin de boer zijn bestaan vindt, zijn inderdaad ge daald tot een peil, waarop loonende productie niet meer mogelijk is. Als we den prijs van vóór den oorlog op 100 stellen, dan is de verhoudings- waarde der rogge op het oogenblik 74, van ha ver 64, van aardappelen 66. Waaraan is deze crisis der landbouwende be volking, die waarlijk niet tot ons land beperki blijft, toe te schrijven Het antwoord daarop kan luiden aan de over vloedige oogsten der laatste twee jaren en aan de beschermende rechten, welke verschillende staten heffen. Als derden factor kunnen wij dan nog noemen het stijgen van den goudprijs, waai door dit metaal grooter koopkracht heeft gekre gen. Hoofdoorzaak vormen echter de overvloedige oogsten. Werd in den ouden tijd een overvloedi- oogst als een zegen beschouwd, in onzen tijd be gint het er waarlijk op te lijken alsof dit een ramp is. Daalden vroeger bij overvloed de prij- zijn zoodanig, dat het artikel onder iicders be reik kwam. zoodat het verbruik geweldig toe nam en daarin een compensatie werd gevonden voor de lagere opbrengst, in onzen tijd daalt wel de prijs, welken de producent voor zijn artikel maken kan, maar neemt het verbruik niet noe menswaard toe, omdat de prijs voor den consu ment slechts onbeteekenend daalt. Een sprekend voorbeeld hiervan levert de sla in dezen tijd op. Op onze groote veilingen wordt zooveel sla aangevoerd, dat duizenden kroppen op den mestvaalt worden geworpen. Zoo vroe gen wij een groentenhandelaar wat de sla kostteI en het antwoord luidde: 5 cent per krop. Zoo was het enkele weken geleden met de spinazie, zoo zal het straks zijn met de aardappelen, de kersen. Wat kunnen wij nu doen om deze crisis in den landbouw zoo snel mogelijk te doen eindigen Dat is niet zoo eenvoudig, ook al niet, omdat de landbouwcrisis een wereld-verschijnsel is en dus maatregelen van Nederland op de geheele crisis slechts geringen invloed hebben. Maai toch valt er voor ons wel iets te doen. Natuurlijk moeten wij het niet zoeken in beschermende rechten, want onze landbouw moet het juist van den uitvoer hebben en daar iedere bescherming onzerzijds oogenblikkelijk weerwraak uitlokt, van het buitenland in den vorm van belemmc ring van onzen uitvoer, zou dit middel erger zijn dan de kwaal. Neen, aldus besluit het blad, w ij moeten hel elders zoeken verlaging van spoortarieven, be tere verbindingswegen te land en te water, ver mindering of afschaffing van den vleeschaccijns en van die 20 opcenten op de grondbelasting voor den crisisdienst, beter voorlichting van Rijkswege op landbouwgebied, uitbreiding van het telefoonnet, van de electriciteitsvoorziening enz., in één woord al die maatregelen, welke den strijd om het bestaan voor den boer kunnen vergemakkelijken. DE 50.000ste VAN SCHIEDAM. Schiedam telt thans 50.000 inwoners. Neeltje .Tacoba Wilhelmina Wessels, Stationssfr. 57b, op 15 Mei j.1. geboren, is aangegeven als de 50.000ste en als gebruikelijk in de bloemen er geschenken gezet. FAILLISSEMENTEN. (Opgave v. d. Graaf en Co. Uitgesproken zijn de faillissementen van K' Pels, voorheen auto-verhuurder te Den Hekier thans zonder beroep te Bergen (N.H.) Lijtweg 33, r.-c. mr. A. M. Ledeboer, cur. mr, Belonje en Jan Koster Jzn. te Binnenwijzend \gom Westwoud), r.-c. mr. W. A. Ubbens, cur. mr. B W. C. Dwrars te Hoorn. DE ZAANSCHE SCHATGRAVERS. Een terra-cot tabee ld gevonden. De gravers, met den heer Langhirt aan het hoofd, zijn zeer tevreden over het resultaat van hun graverij op de nieuwe plaats van het kerk hof. De Crt. vertelt hiervan Men is n.1. mestuit, zooals de helderziende madame Sylvia had voorzien, op het geprepareerde stroo. Do gra vers vonden een laag hout, die op een vloer ge leek en uit het nieuw gedolven gat kwam een beeld te voorschijn van ongeveer 70 c.M. lengte voorstellendeen meisje met een krans boven bet hoofd, «lat loor het snitten echter kapot gegaa: was. De heer Langhirt. liet Zaterdagavond om v.p ven uur den arbeid staken, meer ontho ^-a?* dan ooit. om m ulamo Svlvia weer te raadpleger Zebs do arbeiders, die de graafwerkzaamhe den verrichten, waren verrast over de juiste uit komsten dor voorspelling. Het wordt mogelijk gracht, dat de vloer op 1.20 meter diepte do be dekking van bet gewelf is. Een 150 M. lange gang aangetroffen. Men acht den Zondag in schatgraverskringei*. oen belangrijken dag. Madame Sylvia is aan ook voortdurend in de weer geweest. Mag mm de nieuwste aanwijzingen gelooven, dan is men thans een ongeveer 150 M. lange gang genaderd waarvan ook de loop is vastgesteld. Deze gang bevindt zich op ongeveer zes meter diepte van het vroeger omgewoelde terrein, en loopt over den zuidelijken rand van het oude kerkhof naai de plaats waar men Zaterdag is begonnen te gra ven. Misschien is deze gang op enkele plaatsen ingestort. Bij het graven van den kuil op het kerkhof is men gestuit op de overblijfselen van een tweetal lijken. Daar men van de ligging van deze overblijfselen op dit gedeelte dei be graafplaats niets wist, is het vermoeden gere zen, dat hier wellicht drenkelingen zijn begra ven, wier indentiteit niet vastgesteld is gewor den. Men spanning wacht men weer af. INGEZONDEN STUKKEN. DURF TE LEVEN 1 Zeker, de schrijver van het ingezondeir stuk in het vorig nr. van deze courant, heeft in vele opzichten gelijk. Ik wil hem dus niet gaan toe strijden. Wiat ook niet kan, daar bij al zijn jam merklachten nog deze gevoegd kan worden het kerkkoor te Schagerbrug, isopgeheven wegens gebrek aan leden. Maar nu de schrijver in zijn aanhef zegt „Durf te leven," wat ik er ook boven plaats, is mijn vraag „Kan men leven Op deze ma nier gaat alles dood, zoo niet lichamelijk, dan toch geestelijk zeker wel Maar ook lichamelijk zullen w ij hier vroeg sterven. En wel door den volgenden oorzaak Steeds wordt door doktoren en andere personen op het terrein van de volksgezondheid propa ganda gemaakt voor versche lucht. Zet uw ra men open, laat lucht en licht uw huis binnendrin gen. Maai- hoe moet men dit te Schagerbrug. vooral in dc Dubbele Buurt, klaar spelen Het voorjaar heeft pas zijn intrede gedaan en vanaf 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur. kan men hier uit zijn oogen niet; zien van de ge- :ondheidbrengende(?) stofwolken, opgejaagd door de talrijke passeerende auto's. Zelfs met dichte ramen en deuren, dringt het stof bij de bewoners in kamers en winkels. En als nu in den a.s. herfst wij de zegeningen krijgen, (zou- ils in een poldervergadering is besloten van 3 c.M. bazalt op den weg van Schagerbrug naar Lagediik, wordt den toestand nog verschrikke- ijker. Dan krijgt men aldaar zwart stof t.e genie- en. Hoe is het mogelijk dat een polderbestuur, in 1930 een dergelijk besluit kan nemen Moet men nu nog proeven nemen. Is er nu nog geen practische ondervinding genoeg Waarom niet de zoo goed gemeende raad van enkele Hoofd ingelanden opgevolgd de wegen gewoon te le ren? Waarom niet? Wat er toch tegen? Moet jok hier de hand angstvallig op de portemon- naie gehouden worden Waarom Is de tegenwoordige wijze van wegenonder- houd zoo goedkoop Als men op de door mij be- loclde weg b.v. *s Maandags oen laag grint strooit, is dit met 3 of 4 dagen fijn gemalen er zorgt men op die wijze steeds voor nieuwe aan voer van stof. Zeker„durf te leven", maar vraag daar naast „Kan men leven Ook hier moeten de autoriteiten tooncn dat zij met hun tijd mee moeten gaan. Het erotii ver loopt en de bakens moeten verzet. Ook bij het polderbestuur. EEN ANDERE INWONER van Schagerbrug Het geheel had 'n pleizierig verloop week aan de personen, die onder de telling val- Een wedstrijd tusschen Flevo en De Raven is len, een formulier fcal worden uitgereikt, waar- GEMEENTE WIERINGEN. De Heer P. Kooij, benoemd verklaard lot lid van den gemeenteraad in de plaats van den Heer De Vries, heeft deze benoeming aangeno men. Voor de betrekking van onderwijzer aan Ie openbare lagere school te Hippolytushoef met verplichte hoofdakte hebben zich geen sol licitanten aangemeld. Voor rekening van den heer Fr. Lont te Noord-Stroe zal aan den Gemeenelandsweg een boerderij met woonhuis worden gebouwd, liet wordt uitgevoerd door den aannemer J. Klein. Succesfeesl. Met zeer veel afwisseling heeft de voetbalvereen. Succes Zaterdagavond in Con cordia haar.zesden verjaardag gevierd. Leden, donateurs en genoodigden genoten in de eerste plaats van de mooie muziek van de Mandolinevereeniging Oefening Kweekt Kunst. Dan volgde het kluchtspel liet weggestopte Pleegkind, waarom onbedaarlijk werd gelachen In de pauze werd een loterij ten bate der kas gehouden. Het aantal prijzen was legio en be stonden uit sigaren, tulband, bonbons, chocola de enz. enz. Veel blije gezichten dus Dan volgde de ballondans die werd een fi asco, omdat enkelt heeren zoo aardig waren met: hun sigaar de ballons (geschonken door de irma Albert. Heijn) te doen ontploffen, voordat men met de dans begonnen was Een polonaise, onder leiding van don heer Niéuw-buurt van Den Helder had meer succes m ook het gewone vrije bal was zeer gezellig. Zondag was 't voor Succes 'n ongeluksdag De groote Puschbal is bij bet oppompen ont ploft en de voetbalwedstrijd tegen Volesdam werd verloren met 3 2. V.V.M.P.-Nieuws. Donderdagavond speelde de V.V,M.P. een wedstrijd tegen Flevo en wist na en spannenden strijd met 3-1 te winnen. Vrijdagavond speelde V.V.M.P. II 'n wed strijd tegen dc Rijsw erkersclub Sport Na Arbeid en wist na een feilen strijd met 3-2 te winnen. geëindigd op gelijk spel Flevo heeft dus nog geen revanche kunnun nemen. .-- Vrijdagavond a.s.: wedstrijd tusschen V.V. Npn?. en Flevo op het V.V.M.P.-terrein De heeren S. Koorn Jz. Sr. en H. Bakker hebben beiden hun herbenoeming tot lid van het College van Armvoogden, beheerende de Hervormde of Gereformeerde Armenkassen, aangenomen. Voor de binnenkort op te richten Kinder zangklasse (uitsluitend zang, geen sprookjes;, hebben zich ongeveer een 20-tal kinderen aan gemeld. Zij die nog wensclien mee te doen, doen goed zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij den secretaris van Zang- en Vriendschap, de S. Jongkind te Hippolytushoef. Eén contrast. Waar het vorig jaar de zeegras maaiers met hun schepen op het Waardje in de nieuwe Wieringermeerpoider lagen te zeegras- maaien, zoo kan men daar nu de arbeiders zien loopen te wierplukken en barken en de bij el kaar gehaalde oogst wordt al met paard en kar, over de uitgestrekte drooggelegde zee, huis waarts gevoerd POLITIE. Gevonden een fietsplaatje op de afsluitdijk. Inl. Gem.-bode II.-hoef. Tot onderwijzer aan de Christ. School te Hoorn is benoemd de heer J. Ooijevaar, onder wijzer aan de Christelijke School te Den Oever. In de Sluisput te Den Oever is aan vele ;rondwerkers en timmerlieden wegens vermin dering der werkzaamheden ontslag aangezegd. Voorwaar een heele teleurstelling, vooral waar zoo weinig werk in zicht is. EEN UNICUM De heer Jo ten Bokkcl te D." Ilollebalg gaarde Zondagmorgen van zijn kip petjes 8 eieren, dus van ieder een en de baas was vanzelf best tevreden. Hoe groot was ech ter zijn verbazing toen hij 'savonds nog eens in het hok keek en zag dat thans wederom 7 eieren waren gelegd. Op één dag dus 15 eieren van 8 kippen, dat is toch zeker wel vermelden? waard LANDBOUWTELLING 1930. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 1910 en 1921 een Landbouwtelling zijnde een telling inzake het grondgebruik en den veestapel worden gehouden. Doel van deze telling is uitsluitend het ver krijgen van die gegevens welke voor het vormer van een zuiver beeld van den landbouw en dus voor de behartiging der landbouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn. Daarontegen staat de telling in geen enkel verband met de belas tingen of andere op den landbouw gelegde las ten. Dc grondgebruikers en veehouders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlicb tingen die ge\raagd worden naar beste weten te verstrekken. Met vertrouwden wordt daarom de medewerking ingeroepen van allen, die het wel meenen met onzen Landbouw om deze telliiur zoo goed mogelijk te doen slagen. De laak van de personen die met do uitvoering van de telling belast zijn zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig klaar beeft liggen. Met bel oog daarop volgt hieronder een overzicht van do inlichtin-. gen die zullen worden ingewonnen. Ten aanzien van het grondgebruik wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouw la n< grasland en tuingrond die men in gebruik beeft b. hoeveel van die oppervlakte e»"en land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het ge pachte land van de ouders gepacht is. c. hoe groot do oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond Is. d. hoeveel bouwland, weiland en tuingrond be zet is met boomgaarden;* e. hoeveel eenruiters plat «las in bet bedrif ge bezigd vvo"den en welke oppervlakte tuingrond bedekt is met kassen: verwarmde en onver warmde kassen afzonderliik op te geven. r. hoeveel bouwland geleoeo is in andere oe meente.'n dan waar de bedrijfsgebouwen gele gen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt gevraagd naar het aantal paarden beneden en boven 3 aar, de eerste onderscheiden in veulens 'm in andere paarden beneden 3 jaar, de laatste in varmMoed-. koudbloedpaarden en hitten: het aantal runderen en wel afzonderlijk; spring- stieren, melk- en kalfkoeien, mestkalveren, an Ier mest vee en jong ve(v boven en benoden 1 'aar; liet aantal heideschapen het aantal an dere schapen gesplitst in die hoven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bokken; het aantal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven: big gen beneden 6 weken, fokzeugen, varkens van 6 weken tot 60 Kg.; van 60 Kg. tot 100 Kg. en bo ven 100 Kg. het aantal kippen en het aantal eendon; voor elk de kuikens en oudere dieren ifzonderlijk. In aansluiting aan liet bovenstaande, verzoekt le Burgemeester van Wderingen ons mede tc deelen, dat in den loop van deze of volgende op de gegevens ingevuld kunnen worden. Onge veer een week later zullen de formulieren wor den opgehaald. Vertrouwd wordt, dat de be langhebbende personen dooi' het nauwkeurig in vullen der formulieren zullen medewerken om een vlot verloop van de telling te krijgen. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGERBRUG. Aan dc afd. „Zijpe en Om streken" van de Holl. Maatschappij van Land bouw alhier, is wederom de vereischte vergun ning verleend tot het houden van hare gewone jaarlijkschc verloting, ter gelegenheid van de in September a.s. te houden Landbouwtentoon stelling en Paardenmarkt. Er zullen 12000 loten worden uitgegeven. SCHAGERBRUG. De tram welke hier 'sa vonds te ruim 6 uur uit de richting Alkmaar ar riveert. eischte een paar dagen terug bijna een slachtoffer en het is alleen aan de oplettendheid van den machinist te danken, dat dit niet is ge beurd De heer M. Wonder alhier kwam aanrij den, op weg naai- zijn huis en was op den over weg toen de tram in zijn onmiddellijke nabij heid, door zeer krachtig remmen, tot stilstand kwam. Hoewel het uitzicht hier zeer goed is en de machinist voldoende seinen gaf, verklaarde de heer W. niets gehoord te hebben, wat waar schijnlijk zijn oorzaak vindt, door het ramme len der op zijn voertuig geplaatste melkbussen. SCHAGERBRUG. KNIP DIT UIT EN PLAK OP In dit nummer vinden onze lezers een adver tentie met de adressen, waar men in geval'van brand, zich moet vervoegen om de motorspuit le Schagerbrug ter hulp te roepen. Knip deze advertentie uit en geef deze een plaatsje, waar ze steeds in het oog valt. Het mocht zijn, dat u 't noodig had te weten. BUITENLAND. Een fraaie rytmische groep van meisjes der Gymnastiekvereeniging Wielin gen in de Bloembollenvelden van Bieezand. 'n Symbool uit de Oudheid EEN BEDELENDE KAPITALISTE. Bedelen is te Parijs een winstgevende bezig heid. Ofschoon zij niet officieel wordt, floreert ze op koffiehuisterrassen, kerktrappen. Dezer dagen werd mme. Camillo, een zeven en zestig jaar oude bedelares, gearresteerd, die in bet bezit bleek te zijn van een kapitaaltje van >60.000 francs. Op de vraag waarom zij ondanks naar financieelen welstand toch bedelde, ant woordde zij dat ze met bedelen een aardig inko- mentje verdiende, zoodat ze „haar kapitaal niet behoefde aan te spreken." Zij liep veertien dagen hechtenis op, doch toen ze weer uit de gevangenis kwam, ontstond er een complicatie In haar vonnis was niet vermeld geworden dat zij haar bezittingen weer terug zou krijgenZij stelde daarom een eisch in, die ingewillig werd. Haar 360.000 francs werden haar teruggegeven tegen de plechtige blofte dat zij nooit meer zal bedelen. HET HOOGE WATER. Een badinrichting meegesleept. Dc bij Maxau in den Rijn verankerde badin richting, een ongeveer 100 M. lang op pontons drijvend gebouw, is door het woedende water van zijn ankers geslagen en meegesleept. In de badinrichting bevonden zich op het oogenblik, dat deze afdreef, 6 mannen, waai onder de eige naar en de oppasser. Onmiddellijk na het be kend worden van het ongeval zijn twee stoom- booten uitgezonden. Tot op dit oogenblik is echter nog niet bekend wat er van bet gobouw geworden is. Daar het zeer oud is, is het gevaar dat het uit elkaar zal slaan, geenszins denk beeldig. Men vreest dan ook zeer voor het leven der meegevoerden. DE ROOKENDE RAAD. Toen de Gemeenteraad van Leiden een be slissing moest nemen over de vraag of men in De Lakenhal of in het Nutsgebouw zou verga deren, werd het Nut gekozen, omdat daar ge rookt mag worden. Als dankbaarheid voor dit besluit heeft een sigarenhandelaar den raad 'n kist sigaren gezonden, waarbij een gedicht was gevoegd, dat in den gistermiddag gehouden zit- ling van den Raad, onder groote hilariteit werd voorgelezen. In het slot van het vers stond d<> wensch van den schenker, hoe de inhoud van het kistje te verdeelen: Wie voor 't voorstel stemde twee, D'anderen één; van 't overschotje Krijgt dc Pers dan nog wat miee Alg. H.bld. EEN RUMOERIGE RAAD. Gemeentesecretaris en Raadslid slaags I In de vergadering van den Raad der gemeen te Sleen is het gisteren tot een vechtpartij geko men tusschen den gemeente - secretaris, den lieer Grootenhuis en het raadslid Vos. Aanlei ding was do kwestie van uitkeering van werk- ioozen-steun aan den heer Vos. In de vorige ver gadering was door den heer Vos beweerd, dat op de steunlijsten zijn handteekening ver- valscht zou zijn. Hiernaar werd een justitieel onderzoek ingesteld, dat evenwel werd gestaakt omdat Vos zijn beschuldiging introk. Bij de nu gehouden besprekingen zeide de ^eer Vos, dat hij de reeds ontvangen steungel- ien ten gemeentehuize t rugbezorgd had. De voorzitter kon het zich niet herinneren, waarop Vos den secretaris als getuige opriep. Volgens Vos, zou de secretaris gezegd hebben Vos, «e hebt sroliik. dat je liet. eeM terugbrengt .vaaron do heer Grootenhuis het raadslid uit daagde, deze bewering buiten de raadsvergade ring te herbalen. Beiden stonden or>, maar noe. voor bet verlaten der zaal greep de secretaris 't raadslid beet en wierp hem legen den grond. Tijdens do worsteling sloegen en schopten zii elkaar, terwijl de heer Vos den secretaris tot bloedens toe in liet, dijbeen beet. Ook de ochtgenoote van den secretaris, in de 7aal aanwezig, nam aan de worsteling deel en wierp den lieer Vos het glas water van den voorzitter naar bet hoofd. Enkele raadsleden slaagden er ton slotte in de beide vechtenden, die hevig bloedden en vol blauwe plekken zaten scheiden. Dc vergadering wed pe«ohorst. Alg. H.bld. POSKER's BOEKHANDEL heeft voorhanden: Nieuwe Treindienstregelingen Uitgebreide uitgave 50 ct. kleine uitgave 15 ct. BGSKER's BOEKHANDEL heeft zoo juist ontvangen het vervolg ALBUM ZUIDERZEEWERKEN Schitterende beschrijving. Rijk geillustreerd.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2