De Straf der Zonde winkels zijn geheelen dag tiM S. Coltof 21e Jaargang Dinsdag 27 Mei 1930 No. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DRAGON WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Brieven uit het Zuiden 397. OORLOG IN DEN ETHER. Zaterdagmiddag. Mijn jongste zoon komt thuis van de H.B.S. „Zeg, vanmiddag reuze meetings in 't Concertgebouw en in Carré van de A.V.R.O. Ik ga luisteren van 't Concertgebouw wordt uitgezonden. De jongens op school zijn razend." „Razend vraag ik. Op wie „Op minister Reymer natuurlijk je weet immers wel, die heeft de A.V.R.O. genekt." Ik examineer even verder. Mijn zoon blijkt 't probleem nog niet aan alle kanten hekeken te hebben, maar dit is zeker de H.B.S. is als één man vóór de AVRO „Er is niemand van do jon gens, die ooit naar de VARA luistert. Als die komt, stemmen ze af op 't buitenland, want Hui zen nemen ze ook niet." Zulke hevigheden onder jongelui, die nog aan 't opgroeien zijn, zijn altijd interessant. Men heeft, ze niet te. tragisch op te vatten ze zijn in den regel gauw vergeten, om plaats te maken voor een andere hevigheid. Vaak is 't niet meer dan een meening van een leeraar, die kritiekloos wordt aanvaard, omdat deze in 't oog van de jongens „een reuze kerel" is. Heb je geduld, om de zaak uit te zoeken, dan merk, je, dat de ver eering van den „reuze kerel" zijn verklaring vindt in de antipathie tegen andere leeraren, die „vuile streken" uithalen. Kinderen van de zen leeftijd zien de wereld in twee kleuren en 't lijdt geen twijfel op de HBS is op 't oogenblik de A.V.R.O. wit en de rest van de omroepvereeni- gingen is zwart. Tntusschen, al hoor ik dan niet tot de ijverige luisteraars, ik heb van mijn Zaterdagmiddag toch een paar uur opgeofferd, om oorgetuige te zijn van de meeting in 't concertgebouw. En 'i heeft mij veel te denken gegeven. Hier kwam een opgekropte volkswoede tot uiting, die ern stige aandacht waard is. Dat iemand zich vergat als Ds. Ekering, deed. die den slechten smaak had de weinig rooskleurige geldelijke aangcle genheden van minister Reymer met de haren in zijn rede te betrekken, mag met recht scherp worden afgekeurd, aan den anderen kant is M wel een bewijs, hoe zwaar geladen de AVRO aan hang is en wie onbevooroordeeld de situatie be kijkt, kan zich deze woede wel verklaren. Hét is een slechte politicus, die op zulke teekenen geen acht geeft en niet anders doet dan hoon met hoon te beantwoorden. Regceren is vooruitzien. En de storm, die is opgestoken kon politiek wel eens meer beteekenen dan politici vermoeden Men denke niet te gauw, dat 't maar een kabaaltje is op II.B.S.-peil. DE POLITIEKE KANT. Er is een wezenlijk verschil in geestelijke ge steldheid tusschen den A.V.R.O.-aanhang en de leden van de andere zendvereenigingen, ten op zichte van welk verschil ik mijn eigen positie uiterst moeilijk weet te bepalen. Men vertelt veel kwaad van de A.V.R.O. in de principieelc omroep UITGETER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN vereenigingen, maar men kan niet ontkennen, dat de AVRO is opgekomen uit een zuivere lief de voor de radio als zoodanig De radio is voor deze pioniersgroep geen middel geweest maar doel op zichzelf. De Franschman zou zeggen zij beoefenden de kunst om de kunst. Ik ken ve le van deze echte radioliefhebbers. Ze vlochten hun eigen spoelen en waren altijd aan 't prutsen en werken met nieuwigheden. Deze groote groep au zuivor-geïnteresseerden heeft de AVRO groot gemaakt en is omgekeerd door de AVRO opge leid en opgevoed. Deze menschen hebben een groote genegenheid voor iemand als den heer Willem Vogt, in wien ze ook een echten, onver- dachten radioliefhebber zién, iemand zonder bij bedoelingen, eerlijk en trouw aan de zaak, die hem als geen andere aan 't hart ligt. Dit soort van radioenthousiasten denkt en voelt niet sec- tariscli. Ik ben er van overtuigd, dat de heer Vogt en de zijnen er eerlijk naar gestreefd hebben, el ke richting ter wille te zijn en dat er geen rede lijke aanmerking is te maken op de uitvoering van dit voornemen, als men geen stok zoekt, on. een hond te slaan, want die kan men natuurlijk altijd vinden. Maar ziet nu, wat er gebeurd is Toen eenmaal de menschen, die de radio liefhadden om de radio, de zaak hadden opgebouwd, toen kwamen de groepen, die de beteekenis van de radio inza gen voor iets anders. Bij hen lag de vraag zoo wat kan ik met de radio doen, om de positie van mijn groep te versterken Zij grepen naar de radio als middel tot machtsvorming. In Enge land heeft de regeering terecht deze exploitatie van de radio verhinderd en daarmee een factor van politieke verwarring buiten het publieke le ven gehouden, maar in Nederland gelukte dat natuurlijk niet. DE SOCIAAL DEMOCRATIE. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 WIJ BREIEN en reparecren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. op 't oogenblikkelijk resultaat maar de oorzaak daarvan zuiver zien. En de oorzaak ligt in 't feit dat Nederland de politiek niet uit den ether heeft weten te houden. ALGEMEEN VERSCHIJNSEL. FEUILLETON. (61. Een floers kwam voor de oogen der gravin. Zij beproefde te spreken. Maar zij kon slechts een gesmoorde, hartversclieurenden kreet slaken. Een seconde bewogen haar beide armen zich in de lucht haar lichaam werd stijf, en zij viel als een blok op den vloer, waar zij rechtuit blcel liggen zonder een teeken van leven te geven. De kreet der arme moeder, de uiting harer ziel, was welsprekender geweest dan al wat zij zou hebben kunnen zeggen. Ik heb mij vergist, dacht de graaf, zij weet van niets. Zij is het niet. Het vuur, dat in zijn oogen straalde, verdween, en hij wierp een langen blik op de ongelukkige, die aan zijn voeten lag. Hij boog zich over haar heen met de kennelijke bedoeling haar op te heffen, en haar hulp te verschaffen. Maar op het zelfde oogenblik richtte hij zich haastig op. Neen, neen, mompelde hij woedend, ik wil niet, ik wil niet. En hij snelde het vertrek uit. Beneden aan de trap kwam hij den portier te gen. Ga spoedig naar boven, of liever roep je vrouw, voegde hij hem toe. Mevrouw Durand is ongesteld geworden. Zij heeft hulp noodig. Hij verwijderde zich haastig, terwijl de portier verschrikt zijn vrouw riep en naar boven ging. De graaf wierp zich in zijn rijtuig, zonder iets aan den koetsier te zeggen. Waarheen vroeg deze hem. Ik weet het niet. Ondanks dit zonderlinge antwoord, legde d<> koetsier de zweep over zijn paard, terwijl hij bij- zichzelf sprak Dat is al een heel rare sinjeur. Maar ei genlijk, wat kan het mij schelen Ik ben bij het uur genomen, en als ik mijn geld maar krijg. In een hoek van de coupé gedoken, liet de Toen is de sociaal-democratie gekomen, die een kwart van ons volk vertegenwoordigt. Ze stond voor de vraag: kan ik toestaan, dat mijn politieke concurrenten zenders expioiteeren ten dienste van hun speciale belangen en moet ik mijn recht op een evenredig deel niet doen gel den Het is mij bekend, dat het eenige voeten de aarde heeft gehad voor de leiding tot dat laatste kon besluiten. Of zij verstandig heeft ge daan, den kant van de sectariërs te kiezen waag ik niet te beslissen. Wegen, die kort lijken, loopen wel eens dood. En nu wil 't ongeluk, dat hij den huidigen stand van de techniek Nederland maar over twee" zenders beschikt, zoodat, nadat Huizen be schouwd werd als rechtens te hooren tot de rechtsclie groepen, de rechten van de VARA niet anders konden worden veroverd dan op de Al- gemeenen Omroep. En, om die verovering mogelijk te maken, moest het werk van den heer Vogt onder handen worden genomen.De wijze waarop dit geschiedde, valt zeker niet onver deeld te prijzen Ik heb meermalen hot gevoel gehad, dat er inderdaad naar den stok ge zocht werd, om den hond te slaan. De woede van de AVRO-aanhangers richt zich nu in hoofdzaak tegen de VARA, omdat deze toevallig de organisatie is, te wier behoeve 't zendtijdoffer moet worden gebracht. Dat is natuurlijk onverstandig, maar wie heeft ooiit menschen, die hevig verbitterd waren, verstan dige dingen hooren zeggen Als er fouten zijn gemaakt, dan moet men zich niet blind staren Er zijn er duizenden in den lande, die 't lot. dat de A.V.R.O. trof niet zien als een feit op zich zelf, maar als een symptoon van een kwaal, die zich diep heeft ingevreten in ons maatschappelijk leven. Overal zoo zeggen zemoeten zuiver zakelijke belangen en eerlijke bedoelinge wijken voor het streven van de machtsgroepen, die niet de zaak, maar zichzelf zoeken. Aan de universi teit kan men verhalen hooren van professoren benoemingen, waarbij niet de man van weten schap, maar 't politieke vriendje in de weeg schaal lag Als men in de wereld van 't strafrecht komt waar men anders zou verwachten), dan blijken aanbevelingen van een procureur - generaal, die geheel voor zijn taak leeft, niet bestand tegen 't ondergrondsch advies van een anoniem Kamer lid. Het is op 't oogenblik geer. lolletje bedrijfsleider van een publiek lichaam te zijn en altijd gedwongen te wezen op grond van politieke overwegingen dingen te laten, die noodig zijn en dingen te doen die men in 't be lang van de zaak bedenkelijk acht. Zielkundig kan men de zaak zoo stellen. In onze maatschappij hebben lang groote groenen onder zwaren druk geleefd. Zij hebben 't machts type uit hun groep naar voren geschoven, om zich van dien druk te bevrijden. Zoodoende heeft dat machtstype een overwichtige positie gekre gen en speelt nu de baas in zaken, waarvan hij geen verstand heeft en heeft, hij rechten, die hem niet toekomen. Maar niemand durft dat machtstype aan. Zoo ontstaat de haat tegen de democratie, en men meent, dat de democratie verkeerd is. Dat is niet zoo. Een maatschappij, waarin het machts type de andere typen verdrukt, is geen democra tische maatschappij. Eer 't tegendeel daarvan Intusschen wordt het op die wijze verklaarbaar dat men in zakelijk - geïnteresseerde kringen roept om den sterken man. Men wil den duive' met Belzebub uitbannen en door middel van éér dictator dc heerschappij van de georganiseerde en onverantwoordelijke baasspelerij den kop ir drukken cn de verantwoordelijkheid door mid del van dien oenen machthebber brengen aan hen. bij wie die veilig is. Het zou een gevaarlijke proefneming worden Maar zoo zie ik de A.V.R.O.-beweging een anti- nolitieke strekking krijgen. De zakeliik - geinteres seerden zijn de troebele politiekerij van de macht9menschen beu en in hun geprikkeldheid graaf zijn gedachten den vrijen loop, of liever hij beproefde zijn denkboolden een pepaalde rich ting te geven. Onrechtvaardigd had hij de gra vin beschuldigd hij erkende het Hij was eci verkeerden koers uitgegaan. Waar Aurora ie zoeken Van wien moest hij zijn dochter terug eischen Hij moest in de eerste plaats trachten te raden waarom Aurora ontvoerd was Welke drijfveer had den roover doen handelen Welke konden diens bedoelingen zijn Eensklaps drong er een lichtstraal in zijn verwarden geest en liet was of oen onzichtbare hand voor zijn oo gen met vurige letters den naam van markies De Verveine schreef. Hij sidderde en riep Hij is het, hij is het Kon hij redelijkerwijze na zijn vrouw iemand anders beschuldigen dan den markies En wer kelijk, alles pleitte tegen Adrien. Zijn gesprek met Aurora bij markiezin De Montperrey, door het jonge meisje getrouwelijk aan haar vader overgebracht, was een voldoende bewijs voor den graaf, dat die jongeman de schuldige was, dien hij zocht. De lafaard, de lafaard riep hij. O, ik zal hem doodenJa, ik zal hem dooden. Plotseling rees een nieuw denkbeeld in zijn geest op en riep een smartelijke, ontzettende on derstelling in het leven, die zich tusschen hem en den markies plaatste. Die veronderstelline toonde hem als mogelijk een verstandhouding tuf schen Aurora en Adrien. Tn dit geval was zijn dochter de medeplichtige van den roover. Hij had haar met haar goedvinden ontvoerd Alles was tusschen hen afgesproken Welk middel had de markies gebezigd om zijn dochter over te halen Zonder twijfel hadden zij elkander geschreven. De man, die zich zijn koetsier te vriend had gemaakt, was haar bode geweest. Ongetwijfeld ook hadden zij elkander ergens ontmoet. En de afgrijselijke onderstelling kwam terug, hardnekkig aanhoudend zij drong zich met on- wederstaanbare kracht aan hem op en het on gelukkige denkbeeld vatte post in zijn geest. Zoo was het, na zijn vrouw, die hem bedro gen, verraden, onteerd had, zijn dochter, die hij liefhad en aanbad, meer misschien dan hij de moeder had liefgehad, en aangebeden was het KAN AAL WEG DEN HELDER. v vindl-jeïoverdreven. ►laar zonder m'n pijpje .DRAGON:5hag, zou ih nief Kunnen leven. ~E VIRQINIA 5HAG zijn ze tot domme dingen in staat. De burgeroorlog in den aether is begonnen en 't einde is niet te overzien. Ik zeg niet, dat minis ter Reymer anders had kunnen beslissen. Een minister moet rekening houden met mogelijkhe den en misschien was dit de eenige. Ik vrees ech ter, dat in vele eivolle zalen straks de leuze zal worden aangeheven: Weg met de politiek. En als men een waschlijst wil samenstellen van al les, wat de politiek in dit landje bedierf, dan zal men een groot politiek program daaruit kunnen opbouwen Waar is 't genie, dat ons voor het huidige par lementaire stelsel een betere, democratische be- stuursmethode kan geven, waarin de machts- mensch tot normale afmetingen wordt terugge bracht T G. v. AMSTEL. BINNENL. NIEUWS. HEVIG ONWEER. Vrijdagavond heeft boven Sittard een kort maar hevig onweer gewoed. lusschen Hoens- broek en Sittard sloeg het hemelvuur op een personenauto uit Helmond. De wagen vloog in brand, waarbij de chauffeur tegen een boom reed en twee uur bewusteloos bleef liggen. De auto brandde uit. Te Sittart sloeg de bliksem op het net van de tramlijn Sittard-Heerlen. De schilder B. Pfen- nings, die juist passeerde, werd tegen den grond geslagen, maar bekwam geen letsel. u DE NIEUWE TUINDERSKNECHT. Elk vak heeft zijn moeilijkheden. Een kweeker te Loosduinen had een knecht aangenomen, 't Was een z.g. „Scheveninger", dat zijn in de tuinderswereld menschen. die van ruw werk vrij goed, maar van fijn werk heele- maal niet op de hoogte zijn. Op zijn vraag, waar mede hij moest beginnen, zei zijn baas ga de voorste broeiramen maar gieten, de gieters staan in de schuur, onder iedere twee ramen een gieter. De man ging. Inderdaad stonden in de schuur de gieters, negen in totaal. Hij nam er een paar, tilde twee ramen op en zette de gieter in het mid den er onder. Toen hij achttien ramen aldus had bewerkt, was zijn voorraad gieters uitgeput. Hij weer naar zijn baas. „Wat moet ik nou doen vroeg hij. „Ben je nou al klaar was de weder- zijn ongelukkige dochter, die op haar beurt het aantal der schuldigen vergrootte. Voor alles moest hij haar terugvinden, aan de handen van dien ellendigen markies De Vervei ne ontrukken, dien hij tot zijn schoonzoon had willen maken, aan wien hij zijn dochter zou hebben gegeven en die hem haar ontnomen had, de nietswaardige Maar nu was het uit. Hij zou Aurora liever gestorven zien, dan haar aan zoo'n schelm uit te huwen. Al de schuldbekentenissen van den markies waren in zijn bezit, hij zou hem onverwijld la ten vervolgen. Hij zou gerechtelijk voor een spot prijs het domein van Verveine, de bosschen, landhoeven, alles wat hij bezat, laten verkoopen Dit zou zijn eerste wraak zijn. Maar hoe te weten te komen, waarheen hij Aurora had gevoerd. Klaarblijkelijk waren zij samen vertrokken. Welk middel te bezigen om haar schuilplaats te ontdekken Die vragen, welke De Lasserre zich stelde, de den oude herinneringen bij hem oprijzen en rie pen hem een naam voor den geest Gabiron, een schrandere detective, die hem nu zeventien jaar geleden ook hielp zijn kind op te sporen. Ja, sprak hij bij zichzelf, dat is de man, dien ik moet hebben. Maar wat is er van hem in die zeventien jaar geworden Is hij steeds nog bij de firma Serpin Heden nog wil ik dat weten, Heb ik Gabiron niet, dan zal de chef mij wel ie mand anders geven. Het rijtuig was op den boulevard gekomen, dien het paard stapvoets volgde. Na een oogenblik te hebben nagedacht, sprak «hij Als ik eens naar den markies reed Ik ben er zeker van, dat ik hem niet tref. Maar wie weet, misschien verneem ik wel iets. En hij gaf den koetsier last hem naar de Rue Vanneau no. 20 te rijden. De graaf was niet heel verwonderd, toen de portier van het huis, waar de markies woonde, hem mededeelde dat deze niet thuis was. Op de tweede vraag, die hij tot hem richtte, antwoord de de portier De markies is gisteravond om vijf uur ver trokken, zonder tegen zijn kamerdienaar te zeg gen, waarheen hij ging. Hij heeft een klein va lies meegenomen. Dit bewijst, dat hij voor over drie, vier dagen terug zal komen. Ik was juist bij zijn kamerdeur, toen hij vertrok. Ik vond dal hij er vreemd uitzag hij was bleek en ongerust. Ik maakte mijn vrouw er opmerkzaam op en zeiZeer zeker is mijnheer De Verveine iets on aangenaams overkomen. De graaf behoefde niets meer te vernemen om zich voldoende ingelicht te achten. Geen twijfel was meer mogelijk. Wat de portier hem had ge zegd, versterkte hem in zijn overtuiging. Hij liet zich weder naar zijn boulevard Haussmann rij den. Ik weet nog niets, zei hij tot mevrouw De- lorme, ik zoek. Ik keer naar mijn huis terug en zal waarschijnlijk den ganschen dag niet uit gaan. Als u soms iets verneemt, moet u mij on verwijld Louis sturen. En hij ging weg, zonder haar een enkel verwijt over haar gebrek aan toezicht te doen. Zoodra hij op zijn kamer was gekomen, 9chreef de graaf een brief. Hierna riep hij zijn bediende Theodoor. Breng dien brief terstond weg, sprak hij tot hem. terwijl hij hem het papier overreikte. Je zult dien eigenhandig aan mijnheer Gabiron ge ven. Wat zal Gabiron doen Het had één uur geslagen. Graaf De Lasserre, uitgeput van vermoeienis, liep in zijn kamer op en neer om te vechten tegen den slaap, die zijns ondanks zijn oogleden, elk oogenblik deed toe vallen. Met ongeduld wachtte hij op Gabiron. Eindelijk opende Theodoor de deur van het kabinet en diende den agent aan. Kom binnen, mijnheer Gabiron, kom b'in- nen, riep de graaf. Terstond trad Gabiron, met den hoed in de hand, binnen. Theodoor sloot de deur. De twee mannen ble ven een oogenblik zwijgend tegenover elkander staan, terwijl zij elkaar aanzagen. Herkent u mij vroeg de graaf. Heel goed. Toch ben ik veel verouderd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1