ment, dat Stalin daar niet was, en een en ander kapot slaan, dan zou hij voor den indruk naar buiten een kleine straf krijgen en men zou ver goelijkend zeggen: „Wat was die knaap dron ken." Als een sociaal-democraat het feit zou on dernemen, werd hij in zeer kort proces ter dood gebracht. Teun moest weten, dat men overal niet alleen de daad, maar ook 't motief van de daad straft. Daarom maken we verschil tus- schen moord en doodslag, geven vaak voor het laatste misdrijf één jaar, zelfs minder, voor het eerste levenslang. En nu de rechter,die meende, dat een fatsoen lijk man fatsoenlijk blijft, ook als hij dronken is. De rechter heeft volkomen gelijk. Als gij onder narcose wordt gebracht en gij komt later vloe kend en scheldend of onsmakelijke woorden uit brakende bij, dan bewijst dat, dat gij niet zoo fatsoenlijk zijt, als ge u altijd hebt voorgedaan. Wie als dronken man raar doet, geeft uiting aan wat in ^ijn onderbewuste leeft. Er komt ook bij dronkenschap niets uit den mensch, wat er niet inzit. Alleen, hoeveel fatsoenlijke menschen zou den er wel zijn En is de rechter zeker, dat hij zelf fatsoenlijk is Wie onzer is braaf genoeg, ons te verzekeren, dat er in zijn onderbewuste nooit troebele processen zich afspelen, die pas een kans krijgen naar buiten te komen, als de wachter op den drempel slaapt Wie dat niet zeker weet, doet voor zijn fatsoen verstan dig niet te drinken. G. v. AMSTEL. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. OPSNOEIEN BOOMEN. Burgemeester en Wethouders van Wieringen vestigen de aandacht op het voorschrift, dat langs de wegen staande boomen, welker takken over die wegen uitsteken, tot ten minste 4 Meter boven den beganen grond moeten zijn opge- snoeid. Op handhaving van dit voorschrift zal wor den toegezien. Wieringen, 16 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voorn., L. C- KOL FF. De Secretaris VAN DUIN POLDERSCHE RIJVEREENIGING OP WIERINGEN. Een knol WJat is een knol 1 P.K. Een ouwe Ford van 1923 is een blikkenbus, die rammelt schudt sjimmiedt, waarvan men gevoeglijk Verkade's beschuitbusjes kunt ma ken. Edoch het is .4 P.K. Om op onze knol terug te komen, men noemt het ook wel paard het is een wonder lijk dier. Sla maar eens na wat er over het paard van Troje gezegd wordt. Op straat bemerk je niet veel meer van deze P.K.'s op vier pooten, alléén en dit is een groote waarheid mijne lezers als de straat een goeie beurt heeft gehad, weet men dat er paarden zijn in deze van auto's trillende we reld, want juist dan hebben die lieve beestjes een voorkeur hun merk achter te laten.... Ik wil maar zeggen, het paard is in de oogen van het groote publiek tot nul gereduceerd. Ik kan U echter anders vertellen. Leest Zondagmiddag half drie. Hoefgetrappel, als van een naderend exadron. Hoorngeschal. Een aantal ruiters zwenkt, voorop de leider op mooi, glanzend paard, het terrein van Bruul op. Allen hetzelfde gekleed, ruiters zoowel als Amazone's. Een schoongeheel Bevelen klinken Regelmaat en orde. Paarden zoowel als berijders volgen stipt de bevelen op. Draf, galop, caroussel, getweeën, gevieren, en allen naast elkaar. Hindernissen, springen en dat alles voor een dankbaar publiek. Het publiek Dankbare toeschouwers en veel. Leuke en rake opmerkingen. Voor- en afkeur. Geweldig veel paardenkenners Handgeklap en gejuich bij goede prestaties. De amazone's trekken de bijzondere aandacht. De hindernissen maken een onderwerp van het gesprek uit. De muur wordt door de lieftallige jeugd als .doodkist..betiteld. Ten koste der hindernis, gevormd door bijel- kaar gevoegde stalbezems, worden interessante zetten ten beste gegeven. Över het algemeen voldoening over de pres taties der paarden. Samenvatting. Een gezellige, leerzame middag. Twaalf P.K.'s kunnen veel presteeren als lei der en ruiters één zijn. Hier het geval. Een rijvereeniging, voor liefhebbers, een mooie verpoosing met. een goede kern voor spor- liviteit. Hulde aan leider, berijders en paarden N NED. IIERV. GEM. H.-hoef Vr.ijdag 20 Juni 'sav. 8 uur V.C.J.B. SUCCES-NIEUWS. J.l. Vrijdagavond ging Succes I vergezeld van een ilink aantal suppor ters naar Den Helder, om daar deel te nemen aan de door Zeemacht uitgeschreven Nederlaag- wedstrijden, ten bate van het Marine Sanato rium fonds en Ilerwonnenlevenskracht. Aan de- wedstrijden namen deel 9 elftallen. Succes was no. 8 welke moest spelen. De grootste nederlaag welke was toegebracht, was 20 door Helder 2. Het reglement luidde dat er begonnen zou worden met een stand van 11. Alzoo was de nederlaag 31 voor Helder i2. Succes kwam een beetje laat aanzetten doch om kwart voor acht blaast scheidsrechter C. D. Swart de elftallen in het veld, getuigen van een groot aantal publiek. S. heeft eerst het wind- voordeel en word direct van beide kanten flink aangepakt. S. is voor het doel het gevaarlijkst. Bij een der aanvallen op het Zeemachtdoel werd v.d. Slikke omvergeloopen. Scheidsrechter kent penalty toe. Rijkers maakt er 10 van. Z. niet ontmoedigd pakt flink aan. Een aanval op het S.-doel. de Z.-midvoor kopt in doch de S.-keeper weet vallende de bal weg te werken. Even later bij een misverstand in de S.-verdediging weet de Z.-midvoor gelijk te maken 11. Z. komt nu Hink opzetten doch de S.-verdediging weet stand te houden. De S.-spil zet zijn voorhoede steeds aan het werk. De S.-linksbinnen glipt uoor de Z.-verdediging heen en schiet keihard in doch de keeper weet ten koste van een corner te red den. Deze levert niets op. Even later weer een aanval op het Z.-doel, een schot volgt, de keeper werkt onvoldoende en Kooij maakt 21. Luid wordt dit punt begroet. Ook van de zijde van 't Helder publiek worden ae S.'ers aangemoedigd. Even later maakt S. 31. Hiermede gaat l ust in. jQ' Na de thee heeft Z. het wind voordeel, doch <re S.'ers zijn met goede wil bezield en werpen zich allen vol vuur in den strijd. In deze periode wordt een keurige partij voetbal gespeeld. Het is de S.-linksbuiten welke met een hard schot 41 maakt. Even later schiet v. d. Slikke in het zijnet. Z. zit ook niet stil, doch hun aanvallen worden steeds op tijd afgeslagen. Weer is de bal voor het Z.-doel de S.-linksbinnen krijgt een fraaie kans doch mist. Dan is het Geijsen welke met een keurig schot de Z.-keeper voor de vijfde maal laat visschen 51. Groot is de vreugde in het S.-kamp. Zeemacht wijzigt even haar opstelling en is enkele malen dan ook ui terst gevaarlijk. Eenmaal schiet Z. hard tegen de bovenlat, de bal vliegt hoog in de lucht. Ver schillende Z.-spelers zijn er bij. Dc S.-keeper weet de bal echter te bemachtigen en het gevaar is geweken. De tijd verstrijkt al meer en al spoe dig blaast scheidsrechter einde en hebben de Successers een verdiende overwinning behaald. Het publiek heeft kunnen geniete van een keu rige partij voetbal en was de wedstrijd volgens verschillende toeschouwers de mooiste van de tot heden gespeelde nederlaagwedstrijden. He den Dinsagavond wordt de laatste wedstrijd n.i. tegen W.G.WJ. gespeeld. Weet deze geen groote- re nederlaag toe te brengen, dan moet Succes 1 een beslissingswedstrijd spelen tegen Helder 2 om de eerste of twee prijs. De eerste prijs is een fraaie beker. De wedstrijd wordt dan gespeeld Vrijdagavond a.s. of volgende week Dinsdag avond. Dit wordt nog nader bekend gemaakt. Zondag was het voor Succes ook een succes dag. S. nam deel aan de Serie-wedstrijden in Wieringerwaard. Het eerst werd gespeeld tegen W.-waard I. Hier moest Succes zich tevreden stellen met een gelijk spel 11. Door loting wis ten zij echter te winnen. Daarna moest gespeeld in de winnaarsronde tegen Schagen I. De rust ging in met 21 voor Succes. Nu kreeg Scha gen het windvoordeel. Sch. wist nog gelijk te maken. De S.-ers pakken nu beter aan en namen het spel geheel in handen, de stand werd opge voerd tot 62 voor Succes en kwam hierdoor in het bezit van een mooie medaille en 11 draag- medailles. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Ilenny Calrien. d.v. S. Kos en A. Boekei. Ondertrouwd Anhonius Huiberts, oud 23 j., koopman en Elisabeth Johanna Leek, oud 23 iaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Pauowna Adriaan Jan de Ridder, oud 23 jaar, landbouwer en Maria Jongejan, oud 21 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paul. Getrouwd: Jan Adriaan Zwaag en Dieuwer- tje Mul. POLITIE. Verloren een reisdeken en een be lastingplaatje. Gevonden een slinger van een auto. Inlichtingen ter Secretarie. Loop der bevolking. Ingekomen A. Huiberts uit Zijpe A. C. Kaptein uit Lisse J. B. Berndt uit Vlagtwedde J. Bartelds uit Havelte H. Bartelds-Slagter uit Ruinen J. Lohof uit Vlagt wedde G. de Vriesen en gezin uit Den Helder; M. Petter en gezin uit Den HelderG. H. Reis uit Odoorn A. op 't Ende uit Vlagtwedde H. T. G. Dorrestijn uit Lisse P. Siebenga uit U- tingeradeel Mej. E. J. Leek uit Zuidscharwou- de H. Bartelds en gezin uit Staphorst R. Uit- terdijk, L. Hellinga, K. Boskma, D. van der Veen allen uit Dantumiadeel J. Delver uit Den Helder J. Bijzitter uit Ooststellingwerff B. Plagmeijer en gezin uit Sassenheim. Vertrokken G. C. A. P. van den Berg naar Noordwijk Mevr. wed. P. Visser naar Schagen: Mej. E. M. Roomieijer naar Den Helder J. de Jonghe en gezin naar Mijdrecht Mej. A. M. Bi- senberger naar Amsterdam Mej. C. Keijzer n Oudkarspel G. Huist naar Emmen J. Pool en gezin naar Zijpe W'. Ertsen naar Winkel B Bergsma naar Naaiden G. J. van Straaten naar Apeldoorn C. F. Polet en gezin naar Wieringen Door den Minister van Defensie is aan J. Hoogeboom, ahier woonachtig, uitstel verleend ,an het vervullen der herhalingsoefeningen tot een nader te bepalen datum in 1931. De heer C. J. van der Ploeg heeft zijn benoe ming tot lid van de Commissie van Toezicht op de arbeidsbemiddeling aangenomen. BREEZAND. Door den heer Th. P. Hoogeveen is een perceeltje land verkocht, gelegen aan den Zwarteweg, aan den heer a. Raven, alhier. De bedoeling is daarop een woonhuis te laten bou wen. RUITEN - TIKKERS. In het begin van vorige week (in den nacht van Pinkstermaandag op Dinsdag; werden bij de gezinnen B. te Lagedijk en S. aan den benedenbuurt te middernacht on geveer groote keisteenen door de ruiten gewor pen. Natuurlijk waren de bewoners zeer ge schrokken door het geweld van deze wandaad. Dit is echter nu al de derde keer dat in beide huizen tegelijk de ruiten worden ingeworpen. De dader is zeker niet erg met hun bevriend, maar het zou toch goed zijn als hij een flinke af straffing niet ontliep. SPORT. Zondag speelde B.K.C.II van hier 'n wedstrijd tegen N.N.V.V. II van Nieuwe Niedorp Omstreeks halftwee laat scheidsrechter Dol beginnen. Na eerst 'n zeer kalm spel. komt BKC er het beste in en al spoedig maakt van Teuling het eerste doelpunt 1-0. En dezelfde speler mjaakt spoedig nummer 2 en 3. Hoewel N.Niedorp goed partij geeft, kunnen zij niet voorkomen, dat BKC de stand opvoert tot 5—0. Na de rust verkleint N.V.V. spoedig de achterstand in 5-1. Doch B.K.C., hierdoor ge prikkeld, gooit er nog een schepje op en wordt de N.V.V.-ers de baas. Met Van Teulingen aan het hoofd maken ze NVV, die tegen 't ein de nog 'n 2e tegenpunt weten te krijgen) met 9 - 2 in —Na dezen wedstrijd komen in 't veld BKC I en NVV I, ook onder leiding van den hr. Dol. NVV wint de tos en trapt met de wind in den rug (doch de zon in het gezicht) af tegen een vol ledig BKC. De eerste aanval onderneemt NVV, die echter strand op den zeer vasten BKC-doel- verdediger Post, die uitnemend op zijn post blijkt te zijn. Ook BKC onderneemt mooie aan vallen en na 20 minuten spelen doelpunt de voorhoede-speler Post uit een mooie voorzet van v. Wees 1-0 Het is een mooie gelijk opgaande strijd en nog voor de rust weet NVV gelijk te maken 1-1; Na rust 'n vrij saai begin, waarvan NVV zich het eerst herstelt en 2 doelpunten weet te for- meeren 1-3; BKC, die nu goed begint te begrij pen, dat liet zoo niet kan, komt opeens opzetten jen hoewel de NVV—achterhoede schitterend ver dedigt. gelukt het Harder met een pracht schot de achterstand te verkleinen 2-3. En zelfs vlak voor het einde maakt B.K.C door 'n doelworstc- ling, gelijk 3-3. Met deze stand komt het einde van dezen pracht wedstrijd, die jammer genoeg 'n donkere wolk heeft achtergelaten door het gedrag van den speler Huisman, die het veld werd uitgezonden, door niet eerlijk aan tc val len. Jammer, heel jammer vinden we dit voor BKC, die tegenwoordig zulk 'n goed figuur slaat met haar elftallen. Door één speler maakt deze vereeniging nu een slechten indruk bij andere clubs. Maar ook jammer vinden we het voor den speler zelf, die toch een zeer goede voetballer is. Dat hij dit toch niet kan laten Hoevele waar schuwingen heeft hij niet reeds gehad Wij [willen hem nogmaals toeroepen: wijzigt u, ter- wille van uzelf en van de vereeniging binnenl. nieuws. FAILLISSEMENTEN. (Opgave v. d. Graaf en Co. N.V.) Uitgesproken is het faillissement van Piet Hollenberg Cz., bloembollenkweeker en hande laar te Castricum. R.C. mr. H. M. Fruin. Cura tor mr. A. Prins te Alkmaar en van Aafje Breed wed. Jan Oosterman te St. Maartenbrug (Zijpe) R. C. mr. W. A. Ubbens, Cur. mr. D. Sluis te Alkmaar. HAGELSLAG. Twee a drie ton schade. Uit Zevenbergen wordt nader gemeld, dat een commissie heeft vastgesteld, dat 600 a 700 II.A. land- en tuinbouwgewassen door den hagelslag j.l. Donderdag is getroffen, waarvan 100 a 150 H.A. geheel is vernield. De schade is globaal ge raamd op 2 a 3 ton. De burgemeester van Zevenbergen heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw en den commissaris der koningin in Nrd. Brabant van het gebeurde in kennis gesteld. KIND door een BEER AANGEVALLEN Te Franeker heeft gisteren, toen een rondrei zend berenleider bij het stationskoffiehuis zijn beer. die ongemuilkorfd was, in een hoek had vastgebonden, in een onbewaakt oogenblik de beer het tweejarig kindje van den caféhouder Buisman aangevallen en zoodanig in het hoofd gebeten, dat het eenige oogenblikken latei- is o- verleden. Alg. II.Bid. ERNSTIG MOTORONGELUK Gistermiddag is bij de zilverfabriek van Van Kempen te Voorschoten een ernstig motoronge luk geschied, dat aan twee personen het leven heeft gekost.. Een motorrijder reed daar met zeer groote vaart. Bij de kromming van den weg slipte hij en vloog tegen een boom. Een meisje, dat op de duo zat werd op slag gedood. De be stuurder overleed een half uur daarna. De slachtoffers zijn de 27-jarige W. H. Swart te Leiden en mej. Wl. Braaksma verpleegster te Oegstgeest op het sanatorium Rhijngeest. KINDERVERLAMMING. Ook in Huissen doen zich eenige gevallen van kinderverlamming voor. De kinderverlamming schijnt te Gouda de nei ging te vertoonen naar volwassen personen o- ver te slaan. Onder de verpleegden bevindt zich thans een jongeman van achttien jaar. Gisteren is aangifte gedaan van een nieuw geval. Ook te 's-Hertogenbosch doet zich een geval van kinderverlamming voor. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Train uit Deventer tegen een epen hefbrug gereden. De sneltram der Tramwegmaatschappij Zut- phenEmmerik, die om 8.05 uit Deventer ver trekt, is Zondagmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de tram. waarin een 20-lal pas sagiers zaten, het station nabij het Pothoofd had verlaten, zag de machinist plotseling, dat het onveilig sein (een roode vlag), ten teeken dat de groote hefbrug nabij de gasfabriek open stond, was uitgestoken. Ilij remde uit alle macht, doch kon niet verhoeden, dat de tram met kracht door de ijzeren afsluitboomen reed en tegen de gedeeltijk geopende brug aanreed. De schok was hevig en de schrik van de passagiers groot. De machinist, de heer Joh. Lammerse uit Doetin- chem, bekwam een hielbreuk en een vrij ernsti ge hoofdwonde. Hij kon, na in het ziekenhuis verbonden te zijn,, per auto naar zijn woning te Doetinchem vervoerd worden. Enkele passa giers bekwamen lichte verwondingen. Van een ooggetuige vernam De Crt. nog de volgende bijzonderheden. Het geluid der botsing drong door tot in de verre omgeving. Ook heeft hij vóór de botsing de tram hooren fluiten en hard hooren remmen. Direct daarop werd een geweldige klap gehoord. Volgens onze zegsman mag het als een groot geluk worden beschouwd dat de ballast van de hefbrug nog zoo dicht bij den grond was en de tram nu tot stootblok dien de. Ware de brug in een ongunstiger stand ge weest, dan zou zij zeker te water zijn gereden, met veel ernsttiger gevolgen. Wij hebben na het ongeluk den toestand ter plaatse eens opge nomen en constateerden dat den machinisten bij het verlaten van het station aan het Pothoofd, een zeer verantwoordelijke taak is opgelegd. Zij hebben n.1. te letten op de brug, die pl.m. 30 M. voorbij een vrij scherpe bocht ligt, en op den drukken verkeersweg, waarover de tram bij de nadering van de brug rijdt. Het uitzicht op 'de brug is daarbij slecht. Mogelijk liecft de omstan digheid, dat de brug des Zondags bijna nooit open is, bijgedragen tot dit ongeval, dat geluk kig nu nog goed is afgeoopen. De machine is ernstig beschadigd, terwijl het ijzeren afsluithek van de brug sterk werd ver bogen. De sporen van de botsing zijn te zien op het metalen omhulsel der ballast en daaruit valt af te leiden, dat de tram met kracht tegen de brug aanreed. De machine is tijdelijk opge borgen in de loods van de Trammaatschappij te Deventer. De tram, die een vrij lang oponthoud had, werd door een reserve-machine naar Zut- phen gebracht. gemeentewieringen" a.s. zaterdag „zonnestraaldag" Zonnestraaldag 1 wellicht een onbekende naam voor velen uit de burgerij. Welnu, het is ons een groot voorrecht u er nader mede in ken nis te brengen. Er bestaat een groote landelijke Vereeniging „Zonnestraal, die zich ten doel heeft gesteld, tuberculose-patiënten, die uit her stellingsoorden ontslagen zijn als genezen, lang zaam weer te gewennen aan den dagelijksclien arbeid, om hen hierdoor verder in staat te stel len, hun brood te verdienen en wederom een werkzaam en nuttig lid der samenleving tc wor den. Hiervoor is op het schoone landgoed Zon nestraal te Hilversum gelegenheid gemaakt, hei- stelde tuberculeusen onder voortdurend toe zicht van doktoren, in goed ingerichte werkgele genheden passenden arbeid te geven, waardoor zij geleidelijk aan weer gewend worden aan den arbeid, waarbij niet andermaal de zoo gevrees de tering hun besluipen zal. En de vereeniging Zonnestraal helpt ieder, zonder daarbij te letten op richting en neemt hei- stelden op uit alle oorden des lands Hier op Wieringen is nog geen comité, doch B. en W. hebben 't comité van Helder toestem ming gegeven, dat ook hier Zaterdag mag wor den gecollecteerd langs de huizen en op straat. Laat men hier nu ook toonen, dat men gaar ne wat offert voor deze heilzaam werkende ver eeniging. Dit zal ook aanleiding kunnen zijn, dat hier 'n comité wordt gesticht. Meisjes, (bo ven 16 jaar) die zich voor collecteeren willen be schikbaar stellen gelieven zich voor a.s. Vrijdag op te geven bij Mevr. de Haan-Bosker, Nieuwstraat, Hippolytushoef BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Wieringen; In aanmerking nemende, dat gedurende 'n aan tal jaren ruimschoots de gelegenheid is gelaten tot voldoening aan de bij verordening opgelegde verplichting betreffende aansluiting aan de waterleiding Herinneren er aan, dat die aansluiting verplicht is voor elk perceel, dat gelegen is binnen een af stand van 40 Meter van de as van den weg, waar in een waterleidingbuis aanwezig is. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat thans tot. strengere handhaving van genoemd voorschrift zal worden overgegaan, met aanzegging, dat proces-verbaal zal worden opge maakt tegen hem, die nalaat aan zijne verplich ting tot aansluiting vóór 1 Augustus a.s. te vol doen. Wïieringen, 13 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd. L CKOLFF De Secretaris, VAN DUIN. correspondentie. Den heer Braaksma. Uw ingezonden stuk kwam niet tijdig genoeg in ons bezit, om het nog in dit nummer op te ne men. Volgt dus in het Vrijdagblad. RED. volksonderwijs. Druk wordt er gezaagd geschaafd en gehamerd in de voormalige school te H.hoef, en hard moet worden gewerkt om Vrijdagavond de tentoonstelling tijdig in gereed heid te hebben. Maar het milieu, dat in de lokalen wordt ge schapen, zal dan ook de bezoekers verbaasd doen staan. Mooi, indrukwekkend is de aangebracht- te versiering; Vele mooie inzendingen toonen, dat het aan medewerking niet zal ontbreken. Zijn er nog, die iets hebben voor de tentoonstel ling laten zij het dan spoedig brengen. Een prachtvolle aanvulling van de tentoon stelling zijn de waardevolle schilderijen, tceke- ningen en kaarten van Oud Wieringen (honder den jaren terug) welwillend door den heer O. J. Bosker in bruikleen afgestaan. Feitelijk vormt deze keurverzameling alreeds een tentoonstel ling op zich zelf De inzendingen van veldbloemen (bouquetten) der kinderen worden Vrijdag van 4-5 u. inge wacht. Voor verdere bijzonderh. zie adv. BOSKER's BOEKHANDEL heeft zoo juist ontvangen het vervolg ALBUM ZUIDERZEEWERKEN Schitterende beschrijving. Rijk geïllustreerd.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2