De Straf der Zonde SÜCCES-Gostuums 21e Jaargang Vrijdag 4 Juli 1930. No. 51. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TEN KANONSCHOT f f 36.00 De Bijenkorf, WIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoel Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0 50. Iedere regel meer 0.10 LAND- EN TUINBOUW. OVERBEMESTING. Wij zitten nu midden in den tijd, dat de over- bemestingen worden toegediend, dat is liet ver strekken van een meststof aan een groeiend ge was, in verreweg de meeste gevallen een stik- stofmest. Worden fosforzuur- en kalimeststoffen bijna uitsluitend vóór of bij de gronndbevverking gegeven, met de stikstof is dit veelal niet het ge val. Een der redenen is wel deze, dat de stikstof- houdende meststoffen de duurste zijn. Men is er daarom zuinig mee, bewaart ze zoo lang mo gelijk in den zak en dient ze eerst toe aan het reeds groeiende gewas,'ja dikwijls eerst als men ziet, dat de planten door een stikstofgift gehol pen moeten worden. Ook geeft men dikwijls een gedeelte vóór het zaaien en de rest, al naar be hoefte als overbemesting In de kalksalpeter bezitten wij een zeer goede stikstofmest voor overbemesting. Vooral nu ze in zoodanigen vorm afgeleverd wordt dat het uitzaaien met de hand, wat bij overbemesting meestal noodzakelijk is, geen bezwaar meer geeft. Genoemde meststof wordt namelijk tegen woordig gefabriceerd geheel vrij van stof en in korrelvorm. De salpetcrstikstof is in kalksalpe ter gebonnden aan kalk en bijzonder snel oplos baar. Door deze eigenschap en eveneens door zijn doelmatige samenstelling werkt kalksalpeter ze ker, snel en krachtig, juist wat men bij overbe mesting verlangt. Een goede eigenschap van kalksalpeter is dat ze de structuur van den grond verbetert. Hierin zit een belangrijk voordeel van het gebruik van kalksalpeter, vooral voor de bemesting van zwa re gronden, die neiging tot dichtslibbing en ver korsten hebben. Vooral bij een zware regenval, zooals wij veertien dagen geleden in een groot deel van ons land hebben gehad is dit van groot belang. Waar kalksalpeter is gezaaid zal men daar zeer zeker deze gunstige eigenschap terde ge gewaar worden. Men vroeg ons nog of na zoo'n geweldige re genval de kalksalpeter weg kan spoelen. Dit zal niet spoedig het geval zijn als het land niet onge lijk, maar vlak ligt, als het water dus weg kan zakken waar het valt. Bij droogte zullen de ge wassen dan later, nog ervan profiteeren als het door de cappitaire werking van den bodem ter hunner beschikking wordt gebracht.'Hét is ech ter wel aan te raden de bemesting in meerdere malen te geven, om zooveel mogelijk verliezen te voorkomen. Ook in den tuin is het om dezen tijd vaak noo dig de verschillende gewassen nog eens een klei ne overbemesting te geven, niet alleen op de groenten maar ook het fruit. Het verdient alleszins aanbeveling uitgebrei de proeven met kalksalpeter, ook als overbemes ting te nemen, en niet alleen te letten op de ver hooging der opbrengsten welke deze stikstofmest geeft, maar tevens op de gunstige nevenwerkin gen. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen on Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld FEUILLETON. (68. Maar daar gebeurde het nu dat mijn man uit ging om niet voor morgenavond terug .te komen. Goed, zei ik bij mijzelve en terstond dacht ik om de juffrouw en het genoegen, dat ik haar kon doen. Daarop bracht ik naar haar kamer papier, pennen en inkt. Ik hoef u niet te zeggen of zij ge lukkig was. Zij sprong de kamer rond van vreugde als een kleine zottin. Goed. Dus ging ze zitten schrijven. En opeens zei ze ik zou wel willen dat mijn goede vriendin, mevrouw Du- rand, mij eens kwam; opzoeken Ik begon mij achter het oor te krabben. Maar daar ging zij mij dingen zeggen, zulke lieve dingen, dat ik mij liet bepraten. Welnu, ja, zei ik, de dame zal u komen opzoeken. Daarop zei ze dat ik de beste vrouw van de wereld was, en zij ging hierna haar brief afmaken. Het was wel elf uur, toen ik met den trein ver trok, nu dat ging goed. Maar zie, daar was ik te Parijs aangekomen en stond erg verlegen, daar ik niet eens wist, waar de Rue Davy was. Ik bleef maar niet tobben, doch liep één, twee, drie, op een koetsier af, die met zijn rijtuig wat op en neer reed. Ik zei hem van waar ik kwam en waar ik naar toe moest. Kijk, dat treft, zei hij. Kom je daar vandaan? Als dat zoo is, zal ik u, daar ik er straks heen moet, als ge niet te lang in Parijs blijft, met mijn rijtuig terug brengen en u niet meer afnemen dan de trein kost. En daar ben ik nu. En die bra ve koetsier, die mij hier gebracht heeft, staat op mij te wachten. Ternauwernood had de gravin de laatste woor den verstaan. Zij hechtte er trouwens geen ge wicht aan. Het is waarschijnlijk, dat zij op een anderen tijd die ontmoeting met den koetsier al heel vreemd zou hebben gevonden. Maar zij was als verblind, niets was in staat haar te waar schuwen, dat zij in een strik zou vallen. Hoeveel tijd'heeft men noodig om daarheen te gaan, vroeg zij, terwijl zij een blik op de pen dule sloeg. O, niet heel lang, twee uurtjes, hetzij met de spoor of in een rijtuig. Ik laat u hier een oogenblik alleen, hernam BINNENL. NIEUWS. DE EERSTE PRUIMEN. Uit de kassen van de kweekerij „Huis de Geer" te Jutphaas, werden Maandag de eerste kasprui- men op de Utrechtsche veiling aangevoerd. GRATIS BESSEN. Over enkele dagen worden de bessenboomgaar- den van den heer Reede aan den Doodenweg te Amerongen opengesteld, teneinde de bessen gra tis te plukken, wel een bewijs, dat de bessen niets waard zijn. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal veehouderijen te Nieuwkoop, dat besmet is met mond- en klauwzeer, is gestegen tot 69. De ziekte is zeer kwaadaardig, veel vee is reeds tengevolge daarvan gestorven. GEVAARLIJK ZONNEBAD: De in de Katwijkstraat te Scheveningen wo nende Engelschman Edwerd E. is, hoewel hij slechts één been bezit, een liefhebber van zwem men in zee. Ook.gisteren vertoefde hij aan het strand ter hooggte van het Groene Huisje en ging eenigen tijd liggen in de brandende zon. Na dat zonnebad was zijn huid voor een groot ge deelte verbrand. De inmiddels gewaarschuwde Geneesk. Dienst heeft hem in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Heden was de toestand van den patiënt iets meer bevredigend, zoodat gehoopt wordt, dat hij het leven er zal afbrengen. HEVIG ONWEER. Woensdag omstreeks half acht heeft zich in de omgeving van den Harskamp een hevig onweer ontlast., dat gepaard ging met een geweldigen regenval. De bliksem en de donder waren niet van de lucht op een gegeven moment sloeg de bliksem op do leiding, waardoor het electrisch licht niet meer werkte. Op enkele plaatsen wer den boomen getroffen. Persoonlijke ongelukkerf kwamen niet voor. HINDERLIJK OPTREDEN VAN COMMUNISTEN. Tijdens een militairen marsch. Gelijk men weet, worden elk jaar in de zomer maanden eenige onderdeelen der infanterie geoe fend in de Legerplaats bij Harskamp. Deze troe pen komen daarheen hoofdzakelijk om met scherp te schieten. Zoo zijn een dezer dagen het 5de, het 16de en 21ste regiment uit Amersfoort naar Harskamp gekomen daartoe werd ge marcheerd van Amersfoort uit. Men meldt thans, dat zich gedurende dezen marsch enkele onaangename voorvallen hebben voorgedaan, voornamelijk bij het begin. De troep werd n.1. uitgeleide gedaan door een aantal com- nunisten, van wie zekere Schrijvers uit Amers foort de aanvoerder was, die voortdurend om en bij den troep waren. Later waren zij vooruit ge- loopen en hadden op verschillende plaatsen van den te volgen weg een groot aantal opschriften geschreven o.a. „terug naar huis, niet naar Harskamp", „rechts omkeert, naar huis soldaat," „soldaten, let op", „uitvallers voor „halt, niet verder" e. d. De begeleiders werden gevolgd door zes poli tie - agenten uit Amersfoort, twee militaire politiemannen en eenige rechercheurs in burger. Geen proces verbaal werd opgemaakt. MOTORRIJWIEL TEGEN AUTOMOBIEL. De motorrijder gedood. De heer J. van Egmond, uit Rijnsburg, kwam Woensdagmiddag met zijn motorfiets op de krui sing van den Noordwijkerweg in botsing met een uit de richting van Noordwijk komende auto- De motorrijder werd op slag gedood. Zijn mo torfiets werd vernield. De auto werd zwaar be schadigd. de gravin. Eventjes slechts, om mijn hoed en mantel aan te doen. En zij snelde naar haar kamer. In drie minu ten was zij terug. Ik ben klaar. De Mottige was opgestaan. Dat heeft niet lang geduurd, sprak zij. U kunt u haasten. Zij verlieten de kamer, gingen naar beneden en stapten in de coupé van Colibri. Het is die oude waarlijk gelukt, sprak hij bij zichzelf, alles gaat als van een leien dakje. Een flinke zweepslag over het paard, dat als een pijl uit den boog voortvloog. Het was over vieren, toen Colibri's rijtuig hel hek van het jachthuis binnenreed. Een half uur reeds wachtte de burggraaf, tril lend van ongeduld, ten prooi aan den vreeselijk- sten angst, gejaagd de kamer op en neer loopend. Elk oogenblik bleef hij voor het venster staan en luisterde, terwijl hij zoover mogelijk uitkeek. Toen hij eindelijk het geluid van het rijtuig hoorde en het door de takken van de boomen zag voorbijgaan, kon hij een siddering niet weerhou den. W|as de Mottige geslaagd, ja of neen De coupé was het erf opgereden. Hij zou het dus spoedig weten. Met ingehouden adem luisterde hij. Op eens klonk een zweepslag, toen een twee de, toen een derde. Het was het afgesproken tee ken. De Sanzac, van zijn angst bevrijd, richtte zich op. Een duivelsche glimlach speelde om zijn lippen. De drie zweepslagen kondigden hem aan, dat de Mottige gravin De Lasserre medege bracht had. Hij zegevierde. Het rijtuig hield voor de stoep stil. De Mottige en de gravin stapten uit. De laatste wierp een snellen blik in het rond en op den gevel der wo ning. De aanblik der plaats, haar eenzaamheid en de doodsche stilte, die haar omgaf, deden haar sidderen en zij voelde zich beangst worden. Maar de Mottige liet haar niet lang onder den indruk. Kom, goede mevrouw, volg mij, sprak zij op vleienden toon, terwijl zij nog een oogenblik voortging haar verfoeilijke rol te spelen. Ja, ik volg u, antwoordde de gravin. Zij traden het huis binnen, begaven zich naar de eerste verdieping en terwijl zij een deur open deed, bracht de Mottige Aurora's moeder in een groote vierkante zaal, gemeubeld met een cana pé, vier leunstoelen, stoelen in denzelfden stijl en een klein tafeltje. Het was het salon, het eeni ge vertrek van het jachthuis, dat zijn licht uit PROVINCIAAL NIEUWS. Een kanonschot hoort by niet. Hy slaapt maar door Maar zeg je heel zacht aan zn oor. J.GttUNO'5 ECHTE. FRIEL5CME BAAI-TABAK Dan is de rakken Dadelijk wakker! O-12-15 I8CT3. PER >4 ON3 ZWEMMEN EN VERDRINKEN. Waak voor oververmoeidheid en ga niet zwemmen kort na een maaltijd. Het gebeurt meermalen dat uitstekende zwem mers, kort nadat zij zich te water hebben bege ven, plotseling in de diepte verdwijnen en ver drinken. De leek weet dan meestal te vertellen, dat zoo iemand kramp gekregen heeft, maar voor de geneesheeren staat dit volstrekt niet vast, en het feit, dat dergelijke personen niet om hulp riepen, maakt een krampaanval ook reeds on waarschijnlijk. Het spreekt van zelf, dat even goed als iemand op straat door een toeval, een beroerte, een hartgebrek, plotseling ineen kan zakken, een dergelijk ongeval een zwemmer in het water ook kan overkomen. De gevallen ech ter, waarbij werkelijk goed gezonde zwemmers plotseling in de diepte verdwijnen, moeten op een andere wijze verklaard worden het is niet juist bij hen allen een niet te voren herkend hart lijden te veronderstellen. Het water drukt op borst en huik, waardoor het ademhalen tijdens het verblijf in het water grooter inspanning vor dert dan onder normale omstandigheden. Proe ven op dieren hebben nu bewezen, dat een druk op de buik uitgeoefend, zelfs de ademhaling kan doen stil staan, doordat het middenrif, dat zich bij de ademhaling naar beneden beweegt, in haar hoogste stand blijft staan. Tot zoo'n stilstand kan het nu ook bij een zwemmer komen, wanneer naast de wateVdruk nóg een ander moment aan wezig is, waardoor de beweging van het midden rif verhinderd wordt. Twee oorzaken kunnen hiertoe medewreken. In dc eerste plaats groote vermoeidheid van de zwemmer, waardoor reeds de gewone waterdruk voldoende kan zijn om de ademhaling te doen stilstaan en in de tweede plaats een sterk gevulde maag, waardoor even eens het dalen van het middenrif tegengegaan wordt. Revenstorf is tot deze verklaring geko men op grond van lijkopeningen bij plotseling verdronken zwemmers. Zij is in overeenstem ming met de ervaring, die leert, dat dergelijke gevallen of bij groote vermoeidheid van dc zwem» mer of bij zwemmers kort na het eten optreden. Ieder zwemseizoen brengt ons steeds meer dere berichten van plotseling overlijden van zwemmers. Voor de zwemtijd is aangebroken wil ik de lezers er met nadruk op wijzen, dat hel steeds gevaarlijk is, te gaan zwemmen, indien men vermoeid of indien men pas gegeten heeft In iedere zweminrichting behoorde een waar schuwing te worden opgehanden „Zwem niet. kort na een maaltijd." Medembl. Crt." Ch. B- DE MACHINIST DIE NIET OMKEEK Toen Woensdagmorgen de tram van 6.51 van Alkmaar naar Bergen zou vertrekken, bemerkten de passagiers, meest werklieden, tot hun groote verwondering, dat de tram bleef staan. Het raadsel was spoedig opgelost. De koppe ling tusschen locomotief en tram was verbroken en de machinist was er met zijn „koffiemolen" vandoor, zonder te bemerken, dat hij met een losse machine reed. Zijn vergissing merkte hij pas in Koedijk, waar de postbeambte belangstellend informeerde wan neer de post meekwam. In allerijl tufte men toen naar Alkmaar terug om de tram op te halen. BEVERWIJK. Aardbeiën. De aardbeienoogst van 1929 met hare enorm hooge prijzen van 83 cl. per Kg. als een gevolg van gedeeltelijke oogst- mislukking ligt nog versch in het geheugen. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat nagenoeg alle aardbeien die verleden jaar goed waren, wat een buitenkansje voor den be zitter beteekende, thans slecht zijn Nog sterker gezegd de akkers welke in 1929 een normaal beschot gaven, zijn dit jaar al vroeg omgespit omrede alle planten totaal uitgestorven zijn. twee vensters ontving. Mevrouw, sprak de Mottige, hier zijn stoe len om te zitten. U moet een oogenblikje wach ten. Ik zal de juffrouw gaan halen. Ga uw gang, antwoordde de gravin. De Mottige ging heen. De jonge vrouw, die nu aan geheel iets anders dacht, hoorde niet den sleutel tweemaal in het slot omdraaien. Eenige minuten verliepen er. De gravin was blijven staan. Opeens trok een licht gedruisch haar aandacht. 't Is Aurora, mijn dochter, dacht zij. Haar hart begon hevig te kloppen. Met oogen van vreugde stralend, strekte zij haar armen uit, gereed om haar dochter te omhelzen. De deur ging open en burggraaf De Sanzac ver toonde zich op den drempel. De gravin deinsde achteruit, terwijl zij een kreet van schrik slaakte. De valstrik. De gravin, die eensklaps al haar geestkracht terugkreeg, richtte zich in haar volle lengte op, met schitterende oogen, sterk, fier, ontzagwek- DE GROOTE MODE VOOR HEEREN DEN HELDER. kend, gereed zich tegen het onbekende gevaar, dat haar dreigde, te verdedigen. 't Is een schelmstreek, een laaghartigheid, riep zij op krijschenden-toon. Ik begrijp alles. Een schurkachtige hinderlaag heeft men mij gespan nen ik ben in een valstrik gevallen. Wat wilt gij mijnheer Spreek, wat wilt ge Masker af Toon dan toch eindelijk wie gij zijt Een zonderling lachje speelde om de lippen van De Sanzac. Hij deed een paar passen vooruit. De gravin week achterwaarts. Ik was op die uitbarsting van toorn voorbe reid, antwoordde hij altijd met dat zelfde lachje. Zij verrast mij dus niet. Maar veroorloof mij u te zeggen, dat u verkeerd doet met u door uw toorn te laten vervoeren en u door ik weet niet welken kinderachtigen angst op een dwaalspoor te laten brengen. Gravin De Lasserre weet wel, dat zij niets van mij te duchten heeft en ik, wel ver van tegen haar iets kwaads in den zin te hebben, mij integendeel gelukkig zou achten al mijn bloed te harer verdediging te storten. De jonge vrouw haalde bijna onmerkzaam de schouders op. 't Is waar, ging de burggraaf voort, ik heb een list gebezigd om u hier te laten komen, en ik ontveins u dit niet ik ben hooglijk verheugd, dat ik slaagde. O zoo Iets, dat ik hier voel, zegt mij, da' op deze eenzame, woeste, akelige plaats, in dit afgelegen huis mijn dochter gevangen gehouden wordt. Ja, juffrouw De Lasserre is hier. De brief, dien men u daareven gebracht heeft, is wel de gelijk van uw dochter. Zooals u ziet, heeft men u niet geheel en al bedrogen. En gij zijt het, gij, burggraaf De Sanzac, die haar hebt ontvoerd Kom, beken alles, heb den moed de verantwoor delijkheid van uw daden op u te nemen. Welnu ja, ik ben het, omdat alles op mijn last is geschied. Met welk doel, zeg Welke beweegreden dreef u Waartoe dit misdrijf Als het een misdrijf is, zooals u beweert, hoop ik, dat het mij gemakkelijk zal vergeven worden. Straks zal ik misschien uw vragen af doende beantwoorden. Voor het oogenblik zij het u voldoende te weten, dat ik gehandeld heb met het oog op het geluk van verscheiden perso nen. Ik noem er drie. Uzelf in de eerste plaats, uw dochter en hem, dien zij lief heeft., Adrien De Verveine. En zeker uzelven niet te vergeten viel de gravin hem eenigszins spottend in de rede. Als ik mij met het geluk van anderen onle dig houd, hernam hij, reken ik er op voor mijzel- ven ook een beetje ervan te genieten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1