De Straf der Zonde JUMBO LEDIKANTEN JUMBO" LE1IKANT een Jumbo weerstand Een No. 55. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN «TOheerenbaai ..'«i een pywes^ dJLSin, „BIJENKORF" ■WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VMJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVEN CONN. J. BOSXEN, WIERINGEN BUREAU: Hippolytashoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIcN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.1Q 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewei Voor goed werk behoort er óók eert Pijpje DOUU/E EGBERT5 bij Waarom smaakt die pijp zoo lekker Héél hoog boven op het dak Nog al logisch: wat ik rook is .Hooge" kwaliteit tabak Ciinge Doorenbos 20-50 CT. PER ONS verschaft U wolken van genot. ECHTE FRIESCHE BINNENL. NIEUWS. KINDERVERLAMMING. Te Gouda is kinderverlamming geconstateerd bij een jongen van 14 jaar. Het aantal gevallen is hiermede tot 31 gestegen. liet sterftecijfer ver anderde niet, er zijn in totaal vijf patiënten ge storven. ONGEREGELDHEDEN bij POLDERBESTUUR In de vergadering van den Hoogveenschen po! dei' le Noordvvijkerhout. werd een commissie van onderzoek ingesteld teneinde onregelmatigho- den te onderzoeken over het bestuur en het be heer van den polder. O.m. zou de voorzitter van het polderbestuur steekpenningen hebben aan genomen en materialen van den polder particu lier hebben aangewend. De commissie is tot dc conclusie gekomen, dat het vertrouwen in den voorzitter ernstig is geschokt en dat meer con trole op levering enz. noodzak olijk is. De conclusies zijn aangenomen met 118 tegen 7 stemmen. EEN ELECTRISCHE DRAAD AANGERAAKT. Woensdag heeft de heer Assen, werkzaam hij het herstellen van het electriciteitsnet te Har- denberg, een draad aangeraakt waarop stroom stond. I-Iij bleef er aan hangen. De monteur W. wierp een stuk ijzer over den draad, waardoor de zekering stuk ging en de stroom werd afgeleid, zoodat A in een sloot viel. Zijn toestand is rede lijk. LIMONADE VERGIFTIGING. Een uitstapje, dat Woensdag werd gemaakt door een 250-tal personen van Hervormd Apos tolische Gemeente te Amsterdam, naar Laren, heeft een minder prettig einde gehad. Toen het gezelschap met groote autobussen de terugreis wilde aanvaarden, klaagden eenige kinderen en oen aantal ouderen over misselijkheid. In min der dan geen tijd waren ongeveer 25 hunner on gesteld. De ontboden gemeentearts constateerde een lichte vergiftiging bij de meeste personen. Vermoedelijk is deze vergiftiging veroorzaakt door limonade, die het gezelschap uit Amster dam had meegenomen. Later op den avond konden de zieken per auto bus naar Amsterdam worden teruggebracht. BOODELIJK ONGELUK. Op het werk van de M.U.Z. op het eiland Bree- zand kreeg de heer P. Kamma, varende op een onderloss.er een zoodanigen slag tegen zijn voor hoofd van een slinger der voorlier, dat de dood onmiddellijk intrad. De getroffene was ongehuwd, ongeveer 20 jaar oud en woonde sedert kort te Medemblik. FRAUDE Eenigen tijd geleden heeft de heer Spelt, oud- bestuurslid der Chr. school te Hoevelaken, een klacht geuit over het beleid van het huidige choolbcstuur aldaar. Hij hoeft thans een klacht ingediend bij den Officier van Justitie te Utrecht. De penningmeester heeft geweigerd don rijks veldwachter, handelend in opdracht van het par ket de bescheiden ter hand te stellen. Bij een huiszoeking onder leiding van den rechter-com- missaris bleek het voornaamste boek verbrand te zijn. De rest der bescheiden is in beslag geno men. FEUILLETON. (73. Lory nam de griffel en zonder- beven, met een hand en spelling, die bewezen, dal hij niet lang school had gegaan, schreef hij de volgende woor den Knecht van den heer De Verveine, vanwege zijn meester. Francesca nam de lei in de hand, maakte op nieuw een gebaar, dat beduidde „wacht", o- pende de deur en verdween. Zonder een seconde te verliezen, ontsloot Lo ry de hoofddeur en Colibri sloop het. vertrek binnen. De oude stomme zal spoedig terug komen, sprak Lory zachtjes. Ga die kamer stilletjes bin nen en verschuil je er, het komt er niet op aan waar en wacht het oogenblik, dat er gehandeld moet worden, af. Colibri opende de aangewezen deur en bevond zich in de eetkamer. De ronde tafel, waarover een groen kleed tot op den grond hing, bood hem een veilige schuilplaats. Hij lichtte hot kleed op en kroop onder de tafel. Gedurende dezen tijd was Francesca bij den graaf binnengetreden. Wat is er vroeg hij, terwijl hij zich met moeite oprichtte, zijn dienstbode zijn doffe ooT gen en bleek vermagerd gelaat toonende, waar op de smart haar verwoestende sporen had ach tergelaten. Francesca hield hem de lei voor. Op hetzelfden oogenblik, als onder den invloed van een electrischen schok, sprong de graal o- vereind en ging reclitt op zijn beenen staan. Zijn trekken werden bezield en een plotselinge glans verlichtte zijn blik. De stomme merkte de zichtbare verandering op en een groote vreugde kwam op in haar hart. De persoon, die mij wil spreken, is een knecht van markies De Verveine, zei de graaf tot haar. Ik weet het, ontwoordde zij door een dub bele beweging met het hoofd. Ik ben bereid hem te ontvangen. Ga, Fran- secca, ga. De stomme verliet het vertrek. Eindelijk, sprak de graaf binnensmonds, HUUR EN VERHUUR. Art. 1584 1623 van het Burg. Wetboek. ITet is algemeen bekend, dat over deze Iluur on Verhuur veel gekibbeld en geprocedeerd wordt niettegenstaande dit meestentijds overbodig is. Men kan zich over kleine aangelegenheden ge nist tot de in Uw plaats wonende ambtenaar van politie wenden, welke IJ wel in een korte uiteen zetting de zaak duidelijk maakt. Dit is veelal voldoende om partijen te bevredigen en. mocht dit de politieambtenaar niet volledig gelukken dan staat de weg tot de procureur voor U open. Ik wil niet. in alle bijzonderheden dézer afdeelin- gon van het Burg. Wetboek treden, daar dit1 dan wel oen halve courant zou vullen, maar wil vol staan met u een en ander over deze „Huur en Verhuur" te vertellen, wat u misschien nog wel eens te pas kan komen. Huur en verhuur is eene overeenkomst, waar bij de verhuurder zich verbindt, om aan den huurder, gedurende een bepaalden tijd (dit te be palen, in de meeste gevallen in een huurcontract opgemaakt in Duplo) het genot eener zaak af te staan en de huurder op zich neemt daarvoor een bepaalde prijs te betalen. Wilsovereenstem ming omtrent drie punten wordt voor dit con tract vereischt, omtrent zaak, tijd en prijs. Ver huurd wordt het genot eener zaak volledig om schreven in het desbetreffende huurcontract. Van eigendomsovergang, gelijk bij koop en ver koop of koop en ruil, is hier geen sprake. De ver huurder behoeft ook geen eigenaar te zijn. De huurovereenkomst legt, door haren aard en. zon der bijzondere bedingen, den verhuurder weder drie verplichtingen op, behoudens de bevoegd heid van partijen om andere regelen te bedingen. Deze verplichtingen zijn e. Om het verhuurde aan den huurder te le ren 2e. Om hetzelve te onderhouden in zoodanigen staat, dat liet tot het gebruik waartoe het ver huurd is, dienen kan 3e. Om den huurder het rustig genot daarvan te doen hebben, zoolang de huur duurt. In het algemeen is het de verhuurder, die de noodige reparatiën moet verrichten. Eenige re paratiën den huurder opgedragen zijn repara- tiën aan kasten, luiken of blinden, sloten, de vensterglazen, enz. enz. Komt de verhuurder de 'oparatieverplichtingen niet na, dan zal de huur der schadevergoeding, en zelfs ontbinding der huur kunnen vorderen. Ook zal hij ten koste van den verhuurder, zelf de reparatiën kunnen ver lichten. Aan den verhuurder moet de gelegenheid gegeven worden tot liet verrichten van (ie repa ratiën en de huurder zal het werkvolk, wat van wege de verhuurder wordt gezonden om de hoe) te repareeren, moeten toelaten. Dc huurder be hoeft zich de herstelling alleen te laten welgeval- Ion, indien dit niet tot. het einde 'der overeen komst. of huurcontract kan worden uitgesteld. Duurt de herstelling van het gehuurde langer dan 40 dagen, dan zal de huurprijs verminderd moeten worden. Uit de verplichting van den verhuurder, om den huurder het rustig genot van het gehuurde te doen hebben, vloeit de plicht tot vrijwaring voort De verhuurder kan natuurlijk niet overal ver antwoordelijk voor V-orden gesteld en de huur der zal hem b.v. niet aansprakelijk kunnen stel len, indien hem de ruiten ingegooid worden of de hekken worden vernield. Men begrijpt natuur lijk wel. dat de huurder strafrechtelijk en civiel rechtelijk den dader kan vervolgen, maar de kwestie gaat dan tusschen huurder en dader. Indien, gedurende den huurtijd, het verhuur de goed door eenig toeval geheel en al vergaan is, vervalt de huurovereenkomst tusschen partij en van rechtswege. Indien het goed slechts ten- deele vergaan is, heeft de huurder de keus om. naar gelang der omstandigheden, of eene vermin zal ik dan toch iets te weten komen. De ellende ling heeft besloten zich tot mij te wenden. Ik had dien stap al lang gewacht, maar mijn hoop was reeds vervlogen. Toen hij het geluid van voetstappen in den salon hoorde, nam zijn gelaat zijn gewone ern stige uitdrukking aan. De deur van de studeerkamer was half opei^ blijven staan. Lory had er slechts tegen aan te duwen en trad binnen. Beeds had de graaf den tijd gehad hem op te nemen. Denzelfden indruk, dien de stolnme gekregen had, kreeg ook hij en evenals zij voelde hij een grooten weerzin. Lory met zijn pet in de hand, had een onder danige buiging gemaakt. Je bent in dienst bij markies De Verveine? sprak de graaf tot hem. Tjonge, daar zit spint in! Deze tabak.lte werkelük waar. Rook ik liever nog dan n sigaar .DRAGON" PURE VIRGINIA SHAG Goedkoop door naar tangzamen brand. Pittig en toch niet zwaai Voor pijp of cigaret ifiDuno - SRonmoep dering van den huurprijs, of zelfs de vernietiging van de huur-overeenkomst, te vorderen doch hij kan, in geen dier beide gevallen, aanspraak op schadevergoeding maken, (art. 1589 BAV. C 1722; B. 1273, 1480.) Dc huurder mag het gehuurde in 't algemeen niet onderverhuren, tenzij het gehuurde een huis betreft, dat hij zelf bewoont, en de onderhuur slechts een gedeelte betreft. Bij huurovereen komst of huurcontract kan zoowel het eerste ver boden als het laatste worden toegestaan. Het wederverhuren en de geheele huur aan een an der overdoen, is zonder vergunning verboden. Wegéns het veel voorkomend geval van onder verhuur van b.v. een kamer of kamer en keuken of de geheele bovenverdieping, heeft de wetgever dit willen gedoogen, tenzij zulks den huurder expresselijk bij overeenkomst of huurcontract is verboden. De huurder is verder tot twee hoofdverplichtin gen gehouden A. Om het gehuurde als een goecl huisvader te gebruiken, en overeenkomstig de bestemming welke daaraan bij de huurovereenkomst of huur contract gegeven is, of volgens die. welke bij ge breke daaromtrent, naar gelang der omstandig heden verondersteld wordt. B. Om den huurprijs op de bepaalde termijnen als in de overeenkomst gemeld, te voldoen. Ook mag de huurder het goed niet zoodanig gebruiken, dat den verhuurder nadeel zou be rokkenen. Zoo oordeelde een rechter, dat de huur der, die op ondubbelzinnige wijze te kennen gaf, dat het door hem gehuurde huis wemelde van ongedierte, door op de deuren en ramen te zet ten „alhier verkrijgbaar duizende mieren en torren" in strijd handelde met de zorgen van een goed huisvader. De huurder, die als een fat soenlijk burger het liuis huurde, maar zich ont popte in een bordeelhouder, zag zijn huurover eenkomst. door den rechter vernietigen, omdat, huurder handelde in strijd met de bestemming van het verhuurde. Wordt bij de huur geene be- Koopt ot bestelt nog heden bij de - lOOPStP. 43, DEN HELDER. Wat heb je me te zeggen Een brief van mijn meester, dien ik u moet: ter hand stellen, antwoordde Lory, terwijl hij werkelijk een verzegelden brief uit zijn borstzak haalde. Geef maar hier. Lory reikte den graaf den brief over. En terwijl de grijsaard het zegel verbrak en den brief uit de enveloppe haalde stak Lory een hand in z'n binnenborstzak en wierp tegelijk 'n snellen blik om zich heen in de kamer en op de schrijftafel, waarop hij stapels goudstukken en hoopjes bankbiljetten zag liggen. ITet duizelde hem bij dat gezicht. Er waren daar wel honderd duizend francs bijeen, welke de heer De Lasser- re, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, den vorigen avond van de Fransche Bank had doen halen. De grijsaard had den brief opengevouwen. Maar deze was, hetgeen klaarblijkelijk met op zet geschied was, zoo fijn, zoo onleesbaar geschre ven, dat hij bleef steken, na het woord „Mijn heer" te hebben gelezen. Heeft uw meester dien brief geschreven? vroeg hij. Ik weet het niet, mijnheer. Ik heb hem van morgen ontvangen bij een ander ingesloten, met den last hem vandaag nog bij mijnheer De Las- serre te brengen. 't Is goed sprak de graaf. Hij ging vlak bij het raam staan, in de mee ning, dat hij met wat meer licht de woorden zoo niet vlot zou kunnen lezen clan tenminste toch spellen. Zooals hij bij het venster ging staan, keerde hij Lory den rug toe. Deze naderde iang- zaam zonder eenig gedruisch te maken, liet geen gemakkelijk was, want de vloer was be dekt met een dik tapijt. Den graaf was het gelukt een dertigtal woor den te ontcijferen, te raden als het ware, die een zin uitmaakten zonder eenige beteekenis, waar van hij tenminste niets begreep. Met groote in spanning verdubbelde hij zijn pogingen verder te lezen. Lory was vlak achter hem gekomen en raakte hem bijna aan. De grijsaard, zonder het minste wantrouwen, geheel verdiept in het le zen, hield het hoofd dicht bij het papier. Lory haalde zijn hand, die met een ponjaard gewapend was, uit zijn borstzak. Zijn bandieten tronie nam een woeste uitdruking aan. Hij hief den arm op, en klemde het heft van hel moord tuig vast in zijn hand. Een zonnestraal, door een der ramen van een naburig huis. terugge kaatst, viel op het blinkende, lange, dunne, tweesnijdende lemmer en deed boven hel hoofd van den graaf een flikkering stralen, die voorbij zijn oogen ging en hem een plotselinge bewe ging deed maken. Op hetzelfde oogenblik slaak te hij een heeschen gesmoorden kreet. Lory had hem tusschen de beide schouderbladen geraakt. De brief ontviel aan zijn 'handen, en voordat hij den tijd had gehad zich om te koeren, viel hij op den grond, die reeds- roodgekleurd was door het bloed, dat uit zijn wonde gulste. Overtuigd dat de stoot, dien hij den grijsaard had toegebracht, doodelijk was en deze niet meer zou opstaan, vloog de bandiet op de schrijf tafel toe. Met uitgespreide handen haastte hij zich, voordat hij het hazenpad koos, in zijn zak ken het goud en de bankbiljetten te doen ver- dw ijnen. Dat werk had nauwelijks drie minuten ge duurd. Doch toen de ellendeling zich oprichtte en ijlings de kamer wilde verlaten, zag hij den graaf, geheel met bloed bevlekt, dreigend, ver schrikkelijk, voor de deur staan. MoordenaarMoordenaarriep de graaf hem met holle stem toe. Laf, als alle misdadigers, diensde Loi*y ver schrikt achteruit en zocht een anderen uitgang om te ontsnappen. Hij zag slechts het venster, maar de sprong, dien hij moest doen, was gevaar lijk. Hij moest toch vluchten, het mocht kosten wat het. wilde, het kwam er niet op aan hoe. Hij dacht wel aan Colibri, dien hij te hulp kon roe pen. Ja, maar in dien tusschentijd kon de stom me, geheel vrij in haar bewegingen, naar den portier loopen en het huis in rep en roer brengen. De bewoners konden hem den pas afsnijden. Het een was al even gevaarlijk dan het andere. Lory besefte dat het eenvoudigste en minst ge vaarlijke middel om uit den neteligen toestand te geraken, was, zich met geweld een doortocht le banen. Een worsteling met den graaf was onver mijdelijk. Maar hij zou dezen wel gemakkelijk klein krijgen. Terwijl hij eenige stappen naar voren deed om zich op den grijsaard te werpen, stootte zijn voet tegen den dolk, dien hij had neer geworpen in zijn haast om zijn zakken te vullen met het goud en het bankpapier. Hij bukte onder het slaken van een triumfkreet en richtte zich e- ven spoedig overeind, de hand opnieuw met het verschrikkelijk mes gewapend. En toen, vaalbleek, de oogen met bloed beloo- pen. grijnzende, afzichtelijk, met opgeheven arm, koos hij, voordat hij den aanval waagde, de plek, waar hij den man moest treffen, wiens dood rijn waardige meester verlangde. De graaf, recht als een kaars, met opgeheven hoofd en een somberen gloed in zijn blik, bleef roerloos voor de deur staan. Maar geen der bewe gingen van den moordenaar ontging hem. Het verschrikkelijke oogenblik kwam. Lory wierp zich op het slachtoffer. Hij had den tijd niet het te treffen. De ijzeren hand van den grijs aard greep hem bij den arm e draaide dien om als een doodentak, terwijl den andere hand den bandiet ontwapende. Daar hij evenwel op zijn beurt geen gebruik wilde maken van den dolk, wierp hij dien weg. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1