De Straf der Zonde 21e Jaargang Dinsdag 22 Juli 1930. No. 56 iÉS® NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANTs VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER i CORN. J. BOSKER, WIE lURIAUi Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercontm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. DE KINDERVERLAMMING. Eerst waren het de pokken, toen de diphterie, thans is het de kinderverlamming, welke ons opschrikt en ons doet beseffen, dat wij nog altijd si rijd hebben te voeren tegen die wereld van de kleine levenswezens, welke zich vrijwel aan ie dere directe waarneming onttrekt, schrijft de Arnhemsche Courant. De pokken gingen onze stad (Arnhem) voorbij, de diphterie bleef binnen nauwe grenzen be perkt, laat ons hopen, dat ook de derde aanval zich niet zal ontwikkelen en zoo dit wèl het ge val mocht zijn. dat onze doktoren hem zullen weten te keeren. Reden voor groote ongerustheid is er nog niet. In de eerste plaats heeft deze ziek te tot nu toe nergens een groot aantal slachtof fers gemaakt, in de tweede plaats is de sterfte zelden meer dan 10%, in de derde plaats gene zen de patiëntjes dikwijls volkomen. Maar dit neemt niet weg dat kinderverlamming een vreeselijke ziekte kan zijn. Een kind, dat ge zond gaat slapen, blijkt den volgenden morgen verlamd, een kleine, die vroolijk spelend de deur uitgaat, komt even later met hoofdpijn terug en ligt dagen lang half bewusteloos in koorts te ijlen Wel is het te begrijpen, dat menig moeder en vader de schrik om het hart slaat als zij hooren, dat de gevreesde vijand in de nabijheid is La ten zij bedenken, dat het aantal gevallen van kinderverlamming veel kleiner is dan b.v. dat der roodvonk. Zij zullen dan allicht, het dreigen de gevaar tot juister proportie zien terugge bracht. Is de kinderverlamming besmettelijk Ja en neen. Prof. Gorter, hoogleeraar in de kinderge neeskunde aan de universiteit te Leiden, schreef hierover onlangs in de Tel. De ziekte gaat vrij wel nooit direct van den eenen patiënt naar den andere over, maar de ziektekiemen worden een aantal keeren van den eenen persoon naar den anderen doorgegeven, die allen gezond blijven, totdat er tenslotte weer iemand besmet wordt, die vatbaar is en ziek wordt. In de reeks tus- schenpersonen kunnen enkelen wel eens ziek worden, zonder dat ze een verlamming krijgen. De geschetste gang van zaken is een der oor zaken, waardoor wij bij de bestrijding der ziek te zeer slecht gewapend staan en waarom wij door ïsoleeren van zieken en personen uit de omgeving nooit ons doel kunnen bereiken er ontsnapt een al te groot aantal dragers van smetstof, die onbekend blijven. Zooals bekend, treden bij de patiëntjes, welke genezen, vaak blijvende verlammingen op. Ook dit gevolg is minder ernstig dan het publiek het zich gewoonlijk voorstelt. Immers op den duur komt er van die verlam ming vaak nog heel wat in orde en de eindtoe stand is gewoonlijk heel wat beter dan de toe stand dadelijk na de genezing. Een vraag, welke de ouders zich in dezen tijd allicht zullen stellen, is welke zijn de eerste symptomen der ziekte Feitelijk kan men zeggen, dat de kinderver lamming alleen goed te herkennen is aan de verlamming, dus als het al te laat is. Weliswaar gaan daaraan meestal vooraf zware hoofdpijn, braken en algemeen ziek gevoelen, maar er dient wel bedacht te worden, dat deze verschijnselen op zich zelf nog niet beteekenen, dat het kind door de gevreesde ziekte is aangetast. Toch blijft het zaak in dezen tijd de kinderen goed te observeeren en bij verdachte verschijnse len spoedig geneeskundige hulp in te roepen. Nogmaals in 99 van de 100 gevallen zal het dan blijken, dat het gevaar denkbeeldig, althans van anderen aard is, maar beter 99 maal te vlug dan 1 maal te laat. Wanneer men aldus handelt en bovendien do kinderen verwijderd houdt van kinderophoopin- gen waartoe de komende vacantie gelukkig de gelegenheid biedt kan men met gerustheid de toekomst tegemoet zien. Zeker, er is een kans, maar het gevaar is niet veel grooter dan wat uw kind bedreigt van de zijde der automobielen. BINNENL. NIEUWS. FEUILLETON. (74. Een oogenblik hield de woesteling aan. Hoe wel gekwetst en veel bloed verliezend had de grijsaard tegenover het gevaar zijn vroegere kloekheid en athletische kracht teruggekregen. Tevergeefs poogde Lory zijn tegenstander op den grond te krijgen. Als een rots stond deze pal. En hij was het zelf, die eindelijk van de been raakte Help, Colibri help riep hij, toen hij de knie van den graaf zwaar op zijn borst voelde drukken. Dat gansche tooneel was in veel korter tijd afgeloopen, dat men behoeft om het te beschrij ven. Na Lory in de studeerkamer van haar mees tor te hebben gebracht, was de stomme terugge keerd naar de eetzaal en bij den haard gaan zitten. Op den door den graaf geuiten kreet was zij verschrikt opgesprongen. Zij luisterde en hoor de het leven, dat de grijsaard maakte, toen hij op den grond neersloeg. Zonder iets van het ge beurde te vermoeden, voelde zij aan haar smar telijke ontroering dat er iets vreemds in dat vertrek gebeurde. Zij snelde naar de deur der eetzaal, toen opeens Colibri'van onder de tafel te voorschijn kwam en tegenover haar ging staan. Toen stoof zij ontzet achteruit, terwijl zij niet haar gewoon geknor maar een heesch ge brul uitstootte. Niemand mag hier uit, voegde Colibri haar met gesmoorde stem toe. Francesca keek verschrikt in het rond, ten einde te zien of zij ook een wapen vond om zich te verdedigen. Nu begreep zij, dat twee booswichten, twee dieven, bij haar meester waren binnengedron gen om hem te bestelen en te vermoorden. Opeens drongen de door den graaf geuite DE JUFFROUW WILDE ERUIT. Aan den Helderschenweg bij Koedijk (N. H.) is een vrachtauto van den weg geraakt, doordat een naast den chauffeur zittende juffrouw den chauffeur aanstiet als sein, dat zij het einddoel van haar reis had bereikt. De chauffeur raakte daardoor het stuur kwijt. De auto kantelde en raakte defect. De juffrouw werd gewond en is naar een ziekenhuis gebracht. EEN ONVERLAAT. De Haarlemsche politie heeft gearresteerd den 57-jarigen loswerkman J. S., die vier kleine meis jes had meegelokt en mishandeld. MET DE FIETS GEVALLEN EN GESTORVEN. De heer B. Groenewoud te Lijnden (Haarlem mermeer), is met zijn fiets gevallen en heeft zich zoo ernstig inwendig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. EEN HUIS BINNENGEREDEN. Op den Gronausche weg onder Lonneker is een vrachtauto in botsing gekomen met een an dere auto. De bestuurder van de tweede auto ver loor de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een der huizen van het z.g. Linden- dorp. De auto kwam gedeeltelijk in de voorka mer van de woning terecht. Doodelijk verschrikt is de daar wonende vrouw, die aanvankelijk meende, dat de bliksem was ingeslagen, met haar kind naar buiten gevlucht. Zij heeft geen letsel bekomen. MERKWAARDIG HUWELIJK. Dezer dagen is op het Gemeentehuis te Heer len het huwelijk voltrokken tusschen twee broers en een zuster uit één gezin met twee zusters en één broer uit een ander gezin. Er was veel be langstelling. EEN SCHADEVERGOEDING VAN RUIM f 4000 WEGENS AANRIJDING. Eenigen tijd geleden is op het Kort Rapenburg tc Leiden een 51-jarige dame, mej. C. O., door een auto aangereden en tusschen de auto en den muur bekneld geraakt, tengevolge waarvan zij ernstig werd verwond en geruimen tijd haar werkzaamheden niet heeft kunnen verrichten. Naar aanleiding hiervan heeft mej. O. een vor dering tot schadevergoeding ingediend bij de Haagsche rechtbank tegen den heer W. F. en mej. dr. C. Ch. J. F., te Leiden, respectievelijk ei genaar en bestuurster der auto, tot betaling van 11.804.90 wegens door haar als gevolg van de ze aanrijding geleden schade. De rechtbank heeft in deze zaak vonnis gewe zen en beslist, aangezien mej. O. aan een gelde lijke uitkeering ter zake dringend behoefte heeft, aan eischeresse een bedrag van 4304.90 reeds thans toe te kennen. Een deel der eischen zal nog worden onderzocht. IN WAANZIN UIT HET RAAM GESPRONGEN EN DOODGEVALLEN. De 43-jarige winkelier J. A. S. te Leiden is Za terdagavond omstreeks half twaalf in een vlaag van waanzin uit de derde verdieping van zijn woning gesprongen. Hij was op slag dood. GEVAARLIJK IJS IN JULI. Het mond- en klauwzeer blijft zich te Slie- drecht onder het vee uitbreiden. De gebruikelij ke waarschuwingsborden zijn „op" zoodat naai' anderen moest worden omgezien. Nu waren er nog een aantal borden die tijdens de vorstperio de zijn gebruikt op plaatsen waar het ijs gevaar lijk is, en die werden nu voor het doel aange sproken. Het biljet ,.Mond- en klauwzeer" werd erop geplakt en bij de verschillende velden, waar besmet vee loopt, in den grond geplaatst. Door den hevigen regen is het papier losgeraakt en thans prijkt bij eenige velden een bord met de waarschuwing „Verboden zich op het ijs te be geven." - LANDBOUWERS EN BIERBROUWERS. De rijksambtenaren te Schijf (N.Br.) hebben in samenwerking met de gemeenteveldwachters een inval gedaan bij de landbouwers C. S., C. v. T. en C. G. aldaar. Er werd een hoeveelheid bier van ruim 50 liter aangetroffen, dat door de boe ren zelf was gebrouwen. Het bier werd in beslag genomen en tegen de drie overtreders werd proces-verbaal opgemaakt. GEVECHT MET EEN BEER. De slagersknecht J. Wl, te Bergen op Zoom, die zich ter aflevering van vleesch aan den Circus Schneider, die aldaar standplaats heeft, vervoeg de, werd door een beer die juist zou optreden, aangevallen. Gelukkig was de slagersknecht een pootige baas, hij slaagde erin, den beer vrijwel de baas te blijven. Eerst nadat de slager eenige malen met den beer door het zand was gerold, slaagde het personeel van den circus erin, het woedende dier met knuppels en hamers in zijn kooi te drijven. Met enkele schrammen en eenige kleerscheu ren kwam de slager er af. RUMOERIGE ZATERDAGAVOND Zaterdagavond omstreeks half elf ontstond vol gens de Crt. twist in een café aan de Marktstraat te Wormerveer. De inspecteur van de gemeente politie, die van de twist op de hoogte gesteld werd, begaf zich naar binnen en gelaste het ca fé te ontruimen. Daar het kermis was, was er spoedig veel publiek bijeen, dat partij trok te gen dc agenten. Opperwachtmeester Arends werd door drie mannen aangevallen en op den grond gesmeten. Een andere marechaussee had het eveneens geducht te kwaad, toen een paar van de belhamels hem naar de keel vlogen. De politie trok de wapens, waarbij rake klappen war den uitgedeeld. Zij arresteerden zekeren G. met zijn ëchtgenoote en een zoon, die zich reed» bij het begin van de ruzie in het café hadclen bevon den, en later werd ook de tweede nog gearres teerd. Het publiek bleef bij de arrestatie lastig en op dringerig. Er bevonden zich verscheidene ver keerde elementen onder, die ter kermis waren ge komen. Om de orde te handhaven werd ten slot te een charge uitgevoerd, waarbij de politie met vuurwapenen in de lucht schoot om ruim baan te maken. Des nachts werden alle gearresteerden weer op vrije voeten gesteld. Een hunner had 'n flinke buil aan het hoofd en ook anderen hadden rake klappen opgeloopen. DE AARDBEIEN - CAMPAGNE MET SLECHTE RESULTATEN. De aardbeien-campagne in Kennemerland kan als afgeloopen worden beschouwd. Wiel komen nog kleine partijtjes ter veiling als resultaat van het nalezen, maar dat is van geringe beteekenis en legt geen gewicht in de schaal. De uitkomst is dit jaar zeer bedroeved geweest, in hoofdzaak tengevolge van de slechte prijzen, die gemaakt werden. Aan de drie Beverwijksche veilingen werd aangevoerd een hoeveelheid van 2.060.054 K.G. tegen 1.905.00 in 1929. De opbrengst was slechts 658.318 tegen 1.580.416 in het vorig jaar. Niettegenstaande een grooteren aanvoer van meer dan 150.000 Kg., was de opbrengst on geveer 900.000 ïfiinder. De doorsneeprijs bedroeg dit jaar iets moer dan 31 ets. per Kg., tegen 83 ets. verleden jaar. ACHT JARIG KNAAPJE VERMOORD. DE moordenaar aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Donderdagavond werd te Valburg (Betuwe) vermist het 8-jarig knaapje S. Later werd zijn lijkje in een sloot gevonden. Het droeg sporen van geweldpleging. In verband met dezen moord is aangehouden de zwerver D. B. werkzaam bij den landbouwer- Van B. De man heeft bekend, den knaap te heb ben vermoord. De 8-jarige Jan Slebes was Donderdagmiddag woorden „moordenaarmoordenaartot haar door. Zij stiet opnieuw een gebrul uit en het gevaar dat zij zelf liep, vergetend, slechts er op bedacht haar meester te verdedigen, sprong zij naar de deur. Vergeefsche poging. Colibri wierp zich op haar, greep haar bij den strot en kneep dien met zulk een kracht toe, dat zij be gon te reutelen, waarin haar ademhaling te niet ging. De aderen van haar hals waren opge zwollen en op haar gelaat vertoonden zich roo- de en paarse plekken. Colibri bemerkte dat zij geen beweging meer maakte en voelde haar in elkaar zakken. Hij liet zijn handen, die hij krampachtig om den hals der oude had geklemd, los, en als een blok viel zij op den grond neer. Zij is dood, mompelde hij, ik heb te vast gekneld, ik heb haar geworgd. Op dat oogenblik deed Lory's stem zich hoo- ren, en het „help, Colibri, help 1" drong tot hem door. Dat hulpgeschreeuw bewees den bandiet, dat Lory het met den grijsaard niet alleen kon klaai spelen. Hij wierp een woesten blik om zich heen en terwijl hij Francesca, die geen teeken van leven meer gaf, aan haar lot overliet, ijlde hij de eetzaal uit. De graaf, die zijn vijand geheel in zijn macht had, kon hem als e-en afzichtelijke worm ver pletteren. Maar hij wilde zich zelf geen recht verschaffen. Hij voelde den moed niet, hoewel hij in staat van wettige zelfverdediging ver keerde, een moordenaar te worden. De komst van Colibri„ die zijn kameraad te hulp snelde en den gra»af van achteren aan pakte, veranderde den stand van zaken. Twee schurken, gereed om te dooden, tegen een reeds gekwetsten, door bloedverlies verzwakten man, die slechts verdedigingsgewijs te werk wilde gaan, die strijd was niet gelijk. Lory bevrijd, richtte zich overeind. Tever geefs verzamelde de grijsaard al wat hem nog aan krachten overschoot om den schok der bei de bandieten, die zich samen op hem stortten weerstand te bieden. Hij werd op zijn beurt te gen den grond gesleurd. Hij verdedigde zich al tijd door en een oogenblik duurde de strijd, ver schrikkelijk, verwoed. Maar de grijsaard voelde* eensklaps zijn krach ten afnemen. Een floers overtoog zijn oogen. Hij zag bijna niets meer. Een verstijvende koude daalde over zijn leden neer. De ademhaling be gon hem te begeven. Hij begreep dat het met iiem gedaan was. Hij dacht aan zijn dochter en ook aan zijn vrouw. Zijn hart kromp ineen. Mijn kind, mijn arm kind sprak hij bin nensmond. De mislukte aanslag. De graaf deed een laatste wanhopige poging om de twee moordenaars terug te stooten en daarmee waren zijn krachten uitgeput. Hij maak te nog slechts eenige stuiptrekkende bewegin gen. Hij moet er aan, zei Lory op somberen toon. Wij moeten hem afmaken. En dan zoo snel mogelijk aan den haal, sprak Colibri en voegde er bij, terwijl hij zijn gespierde handen opende Houd hem stevig vast. Ondanks het gegons in zijn ooren, verstond de graaf alles. Zijn oogen, die niets meer onder scheidden, spalkten zich wijd open en namen een verschrikkelijken uitdrukking aan. Colibri met een knie op den grond, het boven lichaam op de linkerhand geleund, hief den rechterarm op en vestigde zijn glazige, wilde oo gen op het ontbloote gedeelte van den hals van het slachtoffer. Hij stond op het punt toe te stooten. Hij had er den tijd niet voor. Twee mannen, beiden met een revolver gewa pend, drongen opeens het vertrek binnen. Het waren Gabiron en Noirot, de agenten. Terwijl de eerste met een geduchten schop Colibri een pas of vier ver over den grond deed rollen, wierp Noirot zich op Lory, drong hem in een hoek der kamer en hield hem in bedwang door hem den loop van zijn revolver op de borst te zetten. Colibri stond op, vaalbleek van schrik, uitte een gebrul en met een panter sprong, vloog hij op de deur toe, in de hoop te kunnen ontvluch ten. Maar Gabiron's revolver was op de hoogte van zijn hoofd. Als je nog een enkele boweging maakt, voegde de agent hem toe, schiet ik je als een hond neer. Colibri deinsde knarsetandend achteruit. De stomme, met haar kleeren in wanorde, ver wilderde oogen, de grijze haren los over de schóu ders, bevend, met moeite zich kunnende staan de houden, was de kamer achter de beide agen ten binnengetreden en neergeknield bij haar meester. De graaf richtte zich op, greep de hand der trouwe dienstbode, drukte die, terwijl hij sta melde Dank je. Zich daarna tot Gabiron wendend sprak hij Gij zijl juist bijtijds gekomen, mijn vriend, een seconde later en ik was er geweest. Maar u is gewond Niet gevaarlijk, geloof ik. Ik voel niet dat er inwendig een bloeduitstorting plaats had. Ik haal moeilijk adem. Maar de longen werken. Ik zou reeds overeind wezen, als het bloed, dat ik verloren had, en de worsteling niét al mijn krach ten hadden uitgeput. Ongelukkig kunnen wij, mijn kameraad en ik, u voor het oogenblik niet helpen. Wij moeten die schurken in het oog houden, die anders be proeven zouden te ontsnappen en daarin mis schien zouden slagen. Wij hebben versterking noodig. Uw dienstbode moet den portier gaan ha len en ons touwen brengen, stevig genoeg om die twee schurken te binden. Francesca, sprak de graaf, je hebt het ver staan, ga spoedig. Een weinig gerustgesteld door die woorden van haar meester, verwijderde de stomme zich zoo snel haar beenen het haar veroorloofden. Het gelukte den graaf zich voort te slepen naar zijn schrijftafel en na eenige pogingen daartoe te hebben gedaan, in zijn leunstoel te gaan zit ten, geholpen door Gabiron, die hem met de ee- ne hand ondersteunde, terwijl hij met de ande re hand gereed was op Colibri los te branden. Maar daar zij best inzagen, dat de beide agen ten geen oogenblik zouden aarzelen hen een ko gel door het hoofd te jagen, durfde de handlan gers van De Sanzac zich niet te verroeren. Schuimbekkend van verbeten woede bepaalden zij zich tot een dof gebrom. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1