STER-TABAK op bezoek gegaan bij zijn tante te Slijk Ewijk. De jongen zou tegen 8 uur thuiskomer, doch le 10 uur 's avonds was hij nog niet teruggekeerd. De ouders werden ongerust en gingen op onder zoek uit. Het bleek dat de jongen even over half acht van zijn tante was weggegaan. Gedurende den heelen nacht is naar den knaap gezocht. Op vele plaatsen werd in de sloot gedregd, doch zon der resultaat. Vrijdagmorgen om 7 uur werd het lijk van den knaap in een greppel achter een heg, dichtbij den Valburgschen weg, op ongeveer £00 meter afstand van zijn woning gevonden. Het bleek dat met den knaap niet na te noe men handelingen waren gepleegd en hij daarna was vermoord. Uit een spoedig door de politie ingesteld onderziek bleek, dat de jongen het laatst was gezien met den zwerver D. B. De ze werd door den gemeente-veldwachter gearres teerd. Bij zijn verhoor legde hij een volledige be kentenis af. Hij bekende den knaap met een mes den hals te hebben afgesneden en verklaarde voorts, dat hij den jongen ook nog de keel bad dicht geknepen, om te voorkomen dat hij zou schreeuwen. Daarna is hij blijven staan om te zien of de jongen wel dood was. Vrijdagmor gen was de man, die al verscheidene veroordeelin gen wegens wegens zedenmisdrijven aeliter den rug heeft, rustig aan zijn werk gegaan, alsof er niets gebeurd was. D. B. is ter beschikking van de justitie gesteld. Maandagmorgen heeft bij de begrafenis van 't slachtoffer van den kindermoord onder groote be langstelling uit de geheele streek in de overvolle kerk te Valburg pastoor Andriessen een gezon gen lijkmis opgedragen. Op het kerkhof daarna sprak de burgemeester baron Lewe van Eduard, die het diepe leedwezen van allen uitsprak en verzekerde, dat de geheele bevolking met de ou ders medeleefde. Spr. constateerde, dat de onver laat geen streekbewoner is en dat het geheele land is opgeschrikt door den afgrijselijke daad. Klassegenootjes van het slachtoffer hebben bloe men gestrooid op de kist, die met veel bloemstuk ken gedekt was. Het was een zeer ontroerende plechtigheid. HEVIGE TWIST tusschen VADER EN ZOON. Laatstgenoemde door revolverschot gewond. In de Rozenstraat te Delft ontstond Zaterdag avond een hevige twist tusschen den werkman H. D. en diens vader P. D. wonende in dezelfde straat. Eerstgenoemde ontstak in zoo'n hevige woede, dat hij alle ruiten in het woonhuis van zijn vader kapot sloeg. Na het volvoeren van deze da'ad trok H. D. zich even terug, maar ver scheen spoedig weer ten tooneele. Hij was nu ge wapend met een groote bijl en nam een zeer dreigende houding aan. Uit angst heeft daarop een jongere broer, J. D. die bij zijn vader inwoonf een schot gelost uit een flobert pistool, dat H. D in het onderlichaam trof. Het slachtoffer is naar het gasthuis vervoerd, waar men zal trachten de kogel te verwijderen. J. D. heeft na het gebeurde de vlucht genomen, doch heeft zich Zondagmiddag vrijwillig bij de politie gemeld. Daar is komen vast te staan, dat hij geheel uit zelfverdediging heeft gehandeld, heeft men hem. na verhoor, weer op vrije voeten gesteld. H. D.. stond, naar de Crt. verneemt, bij de po litie ongunstig bekend. OUDE INBRAAK TE IJMUIDEN. Bij het graven van het nieuwe spuikanaal te IJmuiden, doen vele excavateurs, in de wande ling ook wel „IJzeren Man" genaamd, meters zand verplaatsen. Dezer dagen haalde men een ijzeren geldkistje naar boven, dat bij opening bleek een spaarbankboekje te bevatten. Op 27 Augustus 1921 werd er bij den caféhouder Mus- ters, die in de toen nog ongerepte Breesaap woon de, ingebroken. Er werd een geldkistje, inhou dende een spaarbankboekje, waarop 1200 stond, alsmede een aantal gouden Engelsche ponden, ten bedrage van ongeveer 2000 ontvreemd. Van de daders heeft men later nooit eenig spoor kun nen vinden. Het merkwaardige van deze vondst is. dat de man, die den excavateur bedient, vroe ger een kostganger van den heer Musters is ge weest en toen hij het boekje zag, zich oogenbiik- kelijk den diefstal herinnerde. De oorspronkelij ke eigenaar en diens vrouw zijn inmiddels over leden, doch het kistje is aan hun dochter te IJ muiden overhandigd. Het spaarbankboekje is thans waardeloos, daar indertijd een duplicaat- boekje werd uitgereikt. BABY IN ZIJN BEDJE GEWURGD. Zaterdagavond is te Roelof-Arendsveen een kindje van 14 maanden van den heer W. L. dood in het-ledikant je gevonden. Het bleek, dat een koordje van het hemdje verward was geraakt tusschen het rasterwerk van het ledikant, waar door de hals was dichtgesnoerd en het kindje is gewurgd. GEMEENTE WIERINGEN. Tijdelijk onderwijzend personeel. Tot tijde- onderwijzer aan de school te Oosterland is be noemd de heer C. de Wit van Den Helder tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Wiester- land Mej. A. C. Jansen van VVieringerwaard. NIEUWBOUW. Door de aannemers Gebr. Boer- sen zal voor rekening van den heer T. Kuijt een dubbel woonhuis te zandburen worden gebouwd. KERMIS 1939. De van 31 Juli t.m. 4 Augustus a.s. te houden kermis zal o.m. worden bezocht door motor-zwee'fmolen, luchtschommel en ca ke-walk van den exploitant Van der Veen, kin derdraaimolen, schouwburgtent van Hesse en Delmonte, 2 danstenten en Turksche schop ver der door de gewone inrichtingen als schiettent, galanteriekramen, werptent, Minervatent, gebak en vischkramen, hoofd van Jut enz. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de school te Oosterland be draagt 10. Voor de vacature van onderwijzer aan de school te Hippolytushoef (vacature Windsma is door B. en W. het volgende drietal opgemaakt: 1. J. H. Eden, tijd. onderwijzer aan de school te H.-hoef 2. A. den Broeder te Den Helder 3. R. Hartstra te Diever. Overwerkvergunniiig. Aan de A'damsche Bal last Mij. is voor het verrichten van heiwerken in den sluisput te Den Oever vergunning verleend om door 12 mannen in 2 ploegpn arbeid te laten verrichten van 4 uur v.m. en 11 uur n.m., van 21 Juli t.e.m. 23 Augustus. De school te Westerland, die eenigen tijd ge leden is gesloten geweest in verband met de ver spreiding van diphtherie, is thans weer geopend B. en W. hebben na besprekingen met den in specteur van de Volksgezondheid besloten de gelegenheid open te stellen voor immunisatie te gen diphtherie. De gelegenheid tot het maaien van zeegras zal op 23 Juli a.s. worden gesloten. Op de a.s. Zuiderzeevisscherijtentoonstelling le Enkhuizen zal de gemeente Wieringen een stand innemen, waarin een overzicht zal worden gegeven van het zeegrasbedrijf. NIEUWBOUW. Naar men ons meldt heeft de heer Herm. Koster te Oosterland, van de erven C. .C de Wit aan den Gesterweg een bouwterrein voor de bouw van een burgerwoonhuis, aange kocht. ONGELUK. Het 5-jarig zoontje van den heer B. Schepel aan den Hofstraat te Den Oever, had het ongeluk terwijl het bij den heer W. met een kameraadje op een schommel zat eraf te vallen en brak daarbij zijn sleutelbeen. Dr. Beeker ver leende daarbij geneeskundige hulp. ONTSLAG. Bij de Ams. Ballast Mtpij afd. Sluis bouw te Den Oever is j.1. Zaterdag aan 32 ar beiders, n.1. grondwerkers, timmerlieden en ma chinisten ontslag gegeven, wegens geleidelijk afloopen en vermindering der .werkzaamheden. VACANTIE. De groote schoolvacantie aan de O. L. scholen in deze gemeente vangt aan op 28 Juli a.s. tot 20 Augustus a.sa DE GEWASSEN. Met het inhalen van het laat ste hooi loopt het door den regen niet mee en staat er zoo hier en daar nog vrij wat hooi op het land. Het mooie zomerweer heeft de veldgewassen dit jaar ook goed gedaan en is men begonnen met het zichten (afmaaien) van gerst en rogge. Echter vele velden, (vooral haver en tarwe) zijn plat geregend en zullpn als 't natte weer blijft aanhouden, zeer veel te lijden hebben WILD-WEST. Zaterdagavond was het onder enkele Zuiderzeearbeiders te Den Oever, welke meer hadden gedronken als goed voor hen was, weer vrij rumoerig. In een vischwinkel, ging het er dan ook nog al Spaansch door zoodat men el kaar met bierflesschen bewerkte en deze rechts en links door de winkel kogelden, waarbij ge duchte klappen werden uitgedeeld, ja zellfs een arbeider zoodanig was bewerkt, dat de dokter er aan te pas moest komen. INTIEMEN FUIF „ZANG en VRIENDSCHAP." Er hing een echt jolige stemming over de leden van Z. en V. op de repetitie, van Zaterdagavond j.1. En dat was ook geen wonder. Men voelde zich nog steeds in feeststemming over het behaalde succes van 6 Juli Nauwelijks heeft directeur Hovenier, de piano dichtgeklapt, ten teeken dat de repetitie is ge ëindigd ot de Voorzitter J. de Haan treedt naar voren en deelt de dames en heeren mede. dat het bestuur zich gedwongen voelde, de leden een fuif te moeten aanbieden in Hotel Lont. Men begrijpt de orkaan van „bravo's" welke hierop Volgden, wat niet wegneemt, dat penning meester Jongkind met achterdochtige blikken werd geobserveerd deze rammelde even met de moppen in zijn zak, en men was gerust. Het was voor elkaar, daar viel niet aan te twij felen. In optocht toog men naar de zaal van den Heer Lont. Het begon direct al goed, tafels wer den aanéén geschoven, stoelen bijgezet, bloemen, een rede van den voorzitter, waarin hij den heer Hovenier huldigde voor zijn onvermoeid werken om het koor te brengen waar het wezen moest, doch meteen den dirigent er op wees, dat hij echter dit gedeelte van den avond niets te vertel len had er mocht op den uitspraak niet gelet worden al het officieele viel nu weg, kortom men wilde vanavond de blommetjes eens buiten zetten. Directeur Hovenier beantwoordden 's heeren voorzitters korte rede met woorden van dank tot de leden. Want zonder de goedewil, en aandacht van hen, had hij niets kunnen bereiken. Hij hoopte nog vele jaren met de leden van „Zang en Vriend schap" te mogen samenwerken. Hierop werd een dronk gewijd op de groei en bloei van „Zang en Vriendschap." Daarop begon de pret de piano werd voor het voetlicht gesleept, muziek voor den dag gehaald, en alras hoorde men voetgeschuifel, eerst nog onder tafel, maar even later zag men de eerste paren reeds door de zaal zwieren. Doch, o nood- '.otMen had buiten den waard gerekend, in let terlijken zin die stond naar den vloer te wijzen, naar zijn mooie gladde zeil was dat even een strop. Stel u eens voor vijftig menschen, allen betrekkelijk nog op den leeftijd, dat men zich nog jong voelt, bijeen om te fuiven, enniet te mogen dansen. Het kwam aan als een koude straal water op je bloote rug wat is nu een fuif zonder dansen. Doch de mensch is vindingrijk, en past zich wonderlijk gauw bij de situatie aan, waarin hij wordt geplaatst. Eenige brutale rakkers, hadden een betonnen straat ontdekt achter het huis, nog wel doorploegd met goten, en in het midden een put. Dra beproefden zij of deze straat niet tot dansvloer gepromoveerd kon worden. En liet gingDeze week is vast een goede voor de schoenmakers, er zullen heel wat zolen doorge sleten zijn. De avond werd afgewisseld met zang en voordrachten. Zoo nu en dan zag men de pen- ningmeester in conferentie met de hospes, waar| cijfertaal werd gesproken, doch het slot van die conferenties had steeds n nieuw rondje tot ge volg. De stemming kwam er steeds beter in; we hoorden een leuke voordracht van onze secreta resse, waarin zij waardig werd bijgestaan door haar echtgenoot; één der damesleden had zich zelfs de moeite getroost, om zich als straatjongen te verkleeden. Ze zijn allemaal jarig geweest, dien avond, en luid schalde de zang op van we gaan nog niet naar huis, nog lang niet Doch opeens staat de voorzitter op en hij kon digde aan, dat hij vond, dat het tijd werd voor detgehuwde leden, om naar huis te gaan Een bom had geen vreeselijker uitwerking kunnen hebben. Gehoond werd hij. formeele krijgsdansen om hem uitgevoerd, doch hij bleef onbewogen. En wij hoorden een zucht van verlichting op rijzen uit de boezem van den penningmeester ver gezeld van 'n dankbaren blik op den voorzitter Enfin, het is een reuze-avond geweest, daar viel niets op af te dingen. En hoe laat het ge worden is vermelden we niet, om de gehuwde le den niet in verlegenheid te brengen, indien zij hun echtvriend of vriendin een andere, als de juiste tijd mochten hebben opgegeven. Th. J.v.V. ANNA PAULOWNA. tit Spoorbuurt. Ongeval. Maandag j.1. geraakte het zoontje van den heer Bruinsma spelender wijze tusschen de wielspaken van het orgel van den heer Benema, hetwelk langs den weg reed. Gelukkig werd het ongeval direct opgemerkt en kwam het ventje er met een lichte beenwonde af. Spoorbuurt. Het ligt in het voornemen, dal hier aan de Spoorbuurt, vermoedelijk in Augus tus, a.s. winkel feesten worden gehouden, waar dan verschillende attracties aan verbonden zul len zijn. Dat belooft dus wat Spoorbuurt. Tijdens de kermis zullen in zaal Kossen de zeer bekende Origineele Van Dijks Volendammers optreden. Zeker een mooie ker- mis-kunstattractie, die veel publiek zal trekken. Het is immers 'n genot de pracht muziek van dit viertal te hooren. Op hol. Maandagmiddag, toen een paar woon wagenbewoners met een volbeladen graskar langs de Molenvaart reden, brak plotseling de spoorstok en het paard sloeg op hol. De wagen slingerde geweldig tengevolge waarvan ook het tuig werd vernield en de boomen braken. De eigenaars wisten toch ten slotte weer mees ter van hun woeste klepper te worden en met be hulp van stukken touw werd een en ander weer rijbaar en ging 't zaakp huistoe. SPORT. Ter gelegenheid van de Oudesluizer kermis werden op het DOSKO-terrein seriewed strijden gespeeld, waar aan deelnamen DOSKO, VVieringerwaard, sparta en BKC. Na spannende wedstrijden werden de prijzen gewonnen door: Sparta le prijs; BKC 2e prijs VVieringerwaard 3e prijs en DOSKO vierde prijs. De.prijzen werden uitgereikt in het clublokaal van den heer De Wit, waar een gezellige kermis- drukte heerschte Op het Zwaluwterrein in de Spoorbuurt wer den Zondag j.1. openingswedstrijden gespeeld. Allereerst zou een wedstrijd gespeeld worden tusschen Oud Concordia en Oud-Excelsior; doch door het niet opkomen van Excelsior kon de ze wedstrijd niet doorgaan. Later speelden Zwaluwen I tegen Geel-VVit I van Den Helder. De wedstrijd eindigde in gelijk spel 1—1. Waar het echter om een lauwertak ging moest met verlenging gespeeld worden of geloot. Hierover ontstond twist, want Geel-VVit wilde loten en Zwaluwen wilden verlengen. Dit laatste is niet gebeurd; maar wat er dan wel is geschied dat weten we niet. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum Postmerk. Beste Vriend Harm. t Jonge, jonge, wat alle dagen een water en wind. 't Heb je niks te verwonderen, zai ik teugen m'n Mie, toen we gisternacht door de regen, die kletterde as 'n ouwe Ford, wakker werden ge pord, 't heb je niks te verwonderen, as je mor gen in De Polderbode leest, dat de ouwe kozijnen uit de nieuwe landarbeidershuiskes zijn wegge spoeld. We konden van de weeromstuit niet meer maffen, en hoe gaat 't, dan lig je te geeuwen en te gapen, nu eens op de eene, dan weer op de are zij en per slot van rekening wor je heelemaal wakker en krijg je honger 'k Zeg teuge Mie, 'k zou wel 's wat lusten; heb je nog wat te bikken; liefst wat lekkers An me hiel, bromde Mie; Had je gisteravond maar thuis moete blaive. Toen heb ik en buur vrouw nog de rest van 'n ouwe gebraden kip op gepeuzeld. Ga nou maar maffe Dat is nou net om iemand belust te maken, mopperde ik. Je benne precies as onze burgemees ter. Toe die met de rekening van wijn en taartjes van de welkomstfuif van 't Zangconcours op de lappen kwam, zei ie ook tot de leden van de raad ,,'kk heb jullie gemist. ..jammer maar 'n vol gende keer stuur ik jullie 'n uitnoodigingskare- tje. Alvast, nou mochten ze 't notatje bekaike! Ja, jong, het is bai ons 'n boeltje in de Polder Mot je an de Spoorbuurt komme. Deer heb je ge heel en al een boksbuurt. De sterke Simson, bo- terhandelaar Harder en z'n buurman mr. bak ker Bruinsma en de schoenfabriek Jan Crum, phoe, die zijn lang niet voor de poes. Er scharrel de verleden week op 'n nacht 'n Duitscher in de buurt, die er alle maniere van had, dat ie wou inbreke. Nou kon Jan Crum als 't er toe kwam z'n vijl en flikhamer als wapen gebruike maar Bruinsma en Harder deden 't met d'r bloo te handen af. 'k Zal je vertelle, hoe 't ging. De zwerver viel Bruinsma an, maar hij had n ver keerde voor, want als 'n homp deeg knepen hij en zijn knecht de vent in z'n boddy en riepen Har der En harder, die net droomde over zijn boe melrol van Frans in „De Schaduw van 't verle den", Harder was in één sprong buiten en zon der boven-pantalon en barrevoets vloog ie z'n buurman te hulp. Met 'n Japansche slag had ie moffie dra onder de knie en beval z'n buurman de auto uit te rijden. De deur ging open en als 'n zoatemelksche kaas kogelde hij de Duitscher in een hoekje van de Ford, waar anders de kren tenmikken liggen. Klaar ..Vooruit! Toen ging de gevangeniswagen naar de polisie Je begraipe wel, Harm, 'n elk wil zich nou on der de hoede stellen van dit veiligheidscorps. De Spoorbuurt wordt te klein. Een koninklijk wa penschild krijgt de buurt vast, waar Harder nu de burgemeester is, Bruinsma z'n commissaris; waar Smiers roeileider is; waar Jozef z'n eendjes houdt; waar Jaap van de Spoorbuurt de Vara ver tegenwoordigt en heftige debatten voert met Piet, de Oliekoning van de Sluis. Jammer voor die twee, dat ze niet meer in café's mogen debat- teeren. Hopelijk weten zij nu 'ri zaal te huren de Spoorbuurters zien daarnaar verlangend tege moet, maar nog meer naar de Spoorbuur- ter Kermis, die Zondag zal beginnen Ajuus, TEUN. BUITENLAND. KUNSTMATIG VERWEKKEN VAN REGEN. Fransche belangstelling. Men deelt mede Niet alleen van Duitsche zijde, maar thans ook uit Frankrijk toont men belangstelling voor de proeven van den heer A. W. Veraart tot het kunstmatig verwekken van regen. Een der groot ste landbouworganisaties van Frankrijk, de „Fe- deration des Syndicats Agricoles de 1'Oranie" heeft zich gewend tot het Fransche Gezantschap te '-Gravenhage teneinde contact te krijgen met den heer Veraart voor proefnemingen op groo te schaal met name in Algiers. Bereids heeft een bespreking tusschen den handels-attache der Fransche Legatie, den heer Glazer, en den heer Veraart plaats gehad, waar in de eerste voorbereidende maatregelen wer den getroffen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat eenige afgevaardigden der genoemde Fransche landbouworganisatie met den heer Glazer de proefnemingen zullen komen bijwonen, die de heer Veraart zich voorstelt begin Augustus te Scheveningen te houden. GRUWELKAMER GEVONDEN. Werklieden, die reparatie-werkzaamheden te verrichten hadden aan de kerk Santa Cruz le Cuenca in Spanje, hebben daar een geheime ka mer ontdekt, waarin zich tientallen menschelij- ke geraamten bevonden. De kamer moet in vroe gere tijden als een soort van gevangenis hebben gediend. Uit de verschillende omstandigheden en aanwijzingen, welke men waargenomen heeft, wordt afgeleid, dat de slachtoffers op een vree- selijke wijze om het leven gekomen moeten zijn. Dereden.daternogmannen zijn, die geen pijp rooken, ligt aan hun onbekendheid met Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. o DE GLADDE ASFALTWEG Maandagmiddag is een auto bij het kruispunt de Oranjeboom te Baarn, die voor een andere auto plotseling moest inhouden, door de gladheid van den asfaltweg over den kop geslagen. De inzittenden, twee dames en ie bestuurder die op hun hoofd in de wagen kwamen te staan kwamen er bijna zonder letsel af. ERNSTIG ONGEVAL te HAARLEM Maandagmiddag kwam een tramtrein van de Zuid- en Noordhollandsche Tramwegmaatschap pij uit Zandvoort, die over de Amsterdamsche Poort te Haarlem reed. Links daarvan passeer de een auto, die snel reed. Deze heeft niet opge merkt, dat van tegenovergestelde richting uit Amsterdam ook een tram-trein naderde. Deze uit Amsterdam komende trein greep den auto en drukte die tegen den trein uit Zand voort, zoodat de auto tusschen beide trammen werd gekraakt en er weinig van overbleef. In de auto zaten 3 personen. De chauffeur en 1 persoon bekwamen bijna geen letsel; echter de heer Ver- weij uit Haarlem werd dadelijk gedood. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGERBRUG. In den nacht van Zondag op Maandag is een schuit, welke gemeerd lag in de Groote Sloot, nabij den heer H. Rezelman, gezon ken. Midden in den nacht moesten de opvaren den, man, vrouw en negen kinderen, overhaast het zinkende vaartuig verlaten en werden lief derijk opgenomen bij een er naast liggende schip per. De schamele eigendommen, welke men over haast nog uit het vaartuig heeft weten te redden, heeft men aan den waterkant, afgedekt met een stuk zeil, opgeslagen. De schuit was niet verzekerd en vertegenwoor digt op zichzelf niet veel waarde, daar het een zeer oud vaartuig is, maar voor de betrokkene is het een zware slag. SCHAGERBRUG. Maandagmorgen werd op het oude schoolplein een bord geplaatst met het opschrift „afbraak te koop en Maandagmor gen is men begonnen met het afbreken van het oude schoolgebouw alhier. Zware mokerslagen en het werken met breek ijzers en koevoeten zullen dit gebouw wel spoe dig met den grond gelijk maken, waarmede voor volen een stuk jeugdherinnering verdwijnt.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2