J. R. KEUSS Heerenbaai Portorico Blanke Krul Pruimtabak. Het goedkoopst adres H. L. VRIES, TWEEDE BLAD. VRIJDAG 25 JULI 1930. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A 125 ALKMAAR. Prlmfl kwaliteit In alle prijzen. 70 80 100 120 HO 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. Brlaven uit het Zuiden 404. DE BOETELINGEN. De heer Wijnkoop, die ruim twintig jaar gele den uit de S.D.A.P. werd gezet, omdat hij enkel zichzelf zocht en geen oogenblik rekening hield met de belangen van de organi satie, waarvan hij lid was, heeft zijn aard niet kunnen verloochenen, toen hij communist was geworden en onder Lenin's vanen streed. En toen was 't Moskou, dat korte metten met hem maakte en hem met een aantal aanhangers uit de partij zette. Maar, terwijl de S.D.A.P. door Wfijnkoops verdwijnen zich van een rem op zijn ontwikkeling bleek te hebben bevrijd en haar vleugels wijd kon uitslaan, bleven de twee com munistisch zich heetende groepen dwergpartij tjes, die geen sympathie konden vinden bij het Nederlandsche kiezerspubliek. En, omdat men den tragen groei toeschreef aan 't feit, dat ze zich in onderlinge twisten uitputten, werd ach ter de schermen over een verzoening onderhan deld. Deze verzoening bleek mogelijk op de basis van een naar den uiterlijken schijn volkomen onderwerping van den heer Wijnkoop en de zij nen, terwijl daar kan men zeker van zijn de boetelingen op hun begenadiging mitsgaders op 's heeren Wijnkoops kamerzetel gerust kon den zijn Want 't communisme mag een onprak tische algemeene politiek voeren, de persoonlij ke politiek verliest de practische eischen nim mer uit 't oog. De heer Wijnkoop mag nog zulke rare buitelingen maken, hij komt als een kat immer op zijn pooten, d.i. in de Kamer terecht. Intusschen is deze verzoeningscomedie walge lijker dan ooit. Berouw en Wtijnkoop zijn twee begrippen, die elkaar volkomen uitsluiten. Als in 't communisme met zacht „burgerlijke" ge voelens wordt gewerkt, dan mag men aan den vos denken, die een of andere gans met teeder- heid aanspreekt, om haar straks den kop te kun nen afbijten. De heer Wijnkoop heeft thans pu bliekelijk verklaard, dat hij een ongehoorzaam zoon is geweest van Lenin en dus slecht en dom. Maar hij zal nooit meer stout zijn en zich in alles naar de bevelen van Moskou gedragen. Ik heb wel eens meer uiteengezet, dat de poli tieke opvattingen der communisten in plaats van „modern" te zijn typisch eind-Middeleeuwscii zijn. Tracht altijd sluwer en gemeener te zijn dan je tegenstander was omstreeks 1500 de opvatting van de Macchiavellistische politiek. Wroeten en complotteercn was hoogste wijsheid En persoon lijke eere bestond niet; men verdedigde zijn zaak met alle middelen en eigen goeden naam bracht men daaraan zonder blikken en blozen ten of fer. De heer Wijnkoop staat thans als een boete ling voor de poort van Moskou, smeekende om genade en hoopt zijn rol verder te kunnen spe len. Ik las dezer dagen ergens, dat hij met dit soort gehoorzaamheid opgehouden had Neder lander te zijn. Inderdaad. Wie zoodanig eigen ge weten verkwanselt, om politiek staande te blij ven, .stelt zich buiten de opvattingen, die deze tijd kan waardeeren. Wij eischen in onze inede- menschen vóór alles een beetje karakter en daar in ligt ons verschil met Moskou, waar van de grootste figuren der revolutie wordt vóór alles geeischt, dat ze op willekeurige momenten af stand weten te doen van persoonlijke eer, eigen karakter, van hun eigen persoonlijkheid. ENGELSCHE MOEILIJKHEDEN. De arbeidersregeering in Engeland heeft 't zéér, zéér moeilijk. Het begint er een beetje op te lijken, dat de volksbeweging in Voor-Indië, die op volkomen onafhankelijkheid aanstuurt en door haar verzet tegen de wet telkens nieuwe ongeregeldheden doet losbarsten, waarbij veel bloed vloeit, in rustige banen zal worden geleid. Er is eenige hoop, dat Gandhi met zich zal laten praten en dat in een conferentie de weg tot over leg zal worden geëffend. Maar overigens vertoo- nen zich in alle deelen van het groote rijk drei gende wolken en in Old-Engeland zelf is de toe stand niet minder hachelijk. De economische toestand gaat van week tot week achteruit. Op 30 Juni bedroeg het aantal werkeloozen 1.890.000. Dat was 75000 meer dan op 23 Juni en 748000 meer dan op 30 Juni 1929. De toestand is daarom zoo hachelijk, omdat men begint te gelooven, dat dit geen crisis is van voorbijgaanden aard, maar dat Engelands posi tie op de wereldmarkt blijvend is geschokt. Het percentage van Engelands handel in den totalen wereldhandel is sedert 1913 met eenige procen ten teruggeloopen. Zijn industrieele methodes zijn verouderd. Zijn kolen worden meer en meer van de wereldmarkt verdrongen en elders be gint men meer en meer van stroomend water ge bruik te maken. En niet alleen, dat Engeland van dit stroomend water minder heeft dan an dere landen, maar deze hebben Engelands kolen ook niet meer noodig. Het ziet er dus wel naar uit, alsof hier een nederlaag is, die niet weer door een opgang zal worden gevolgd. Meer en meer gaan er stemmen op, die aandrin gen op krasse maatregelen De conservatieven hebben hierbij de leiding. Zij willen één tolver bond voor het hcele Britsche imperium. Binnen het wereldrijk zal er vrijhandel zijn. Zuid-Afrika zal zonder eenig beschermend recht zijn goede ren in Engeland mogen invoeren en dat zal het moederland mogen doen in Zuid Afrika, Maar alle deelen zullen gezamenlijk liooge invoerrech ten heffen van wat andere landen wenschen in te voeren. Op dezelfde wijze heeft men in de 17e eeuw den Nederlandschen handel onschadelijk gemaakt. Laten de Engelsche onderdanen enkel aan zfëh zelf denken en alleen voor zichzelf leven en laat de rest van de wereld maar zien, hoe zij voor zichzelf klaar komt. Het is nog zoover niet. Voorloopig is de arbei ders-regeering nog tegen dit plan en de liberale partij. Maai*..voorloopig. Als de werkloosheid blijft toenemen en de nood wordt nijpender, dan komt 't oogenblik, dat men redeneerthet hemd is nader dan de rok. Arme wereld dan, waarin alles zich weer inricht op 't groepsegoïsme. Want bij groepsegoïsme hooren noodwendig legers en oorlogsschepen. En dan kunnen we weer van voren af aan beginnen. WANKEL PARLEMENTARISME. In zeer veel landen toont het parlementaire stelsel zijn zwakheid. In ons eigen land is 't al voor de tweede maal onmogelijk gebleken een ministerie te vormen, dat op een meerderheid in de Tweede Kamer steunde. In het klassieke land van 't parlementarisme, Engeland, is een min- derheidsregeering aan 't bewind, die elk oogen blik weggekegeld kan worden en niemand weet, wat er dan komen moet. Een hevig incident in de afgeloopen week heeft ten overvloede bewezen, dat de eerbied voor de heilige onaantastbaarheid van het parlement bij de eigen leden niet meer veilig is. Nadat reeds één lid zich dermate mis dragen had, dat de voorzitter zijn naam moest noemen, wat met een uitsluiting gelijk staat, ver greep een ander lid zich aan de gouden rinkelbel, die het waardigheidsteeken van dien voorzitter is en zag zich mede uitgesloten. Zulke tooneelen, als sedert Cromwell niet waren voorgekomen, ge ven te denken. Als zulke dingen in Engeland voor vallen, hoe moet het dan wel in de overige par lementen toegaan In 't kalme Finland ik schreef daarover reeds veertien dagen geleden is een sterke nei ging naar 't fascisme als reactie op Bolsjewis tisch drijven, wat te gemakkelijker te begrijpen is, omdat men er het echte Bolsjewisme als een altijd dreigend gevaar altijd vlak in de buurt heeft. En in Esthland, een andere provincie van het oude Czaristische Rusland, is ook reeds een beweging ten gunste van het facisme gaande. In Polen is nog altijd de dictator Pilsoedski ge wikkeld in een feilen strijd tegen het Poolsche parlement. Polen is altijd een land geweest, waar het partijwezen nooit tot eenige behoorlijke sa menwerking bekwaam is geweest. En thans is ook in Duitschland alles in rep en roer. Zoolang de sociaal-democraten met het Centrum samenwerkten, ging het nog, maar se dert deze uit de groote coalitie zijn gedrongen en de katholieken steun zijn gaan zoeken naar rechts, is daar de evenwichtstoestand ook ver broken. En dit is te meer te betreuren, omdat de financieele toestand van het rijk hachelijk is en alleen langs den weg van eensgezinde samenwer king is te verbeteren. Nadat het ministerie, waar in de portefeuille van financiën in handen van een sociaal-democraat was, schipbreuk had ge leden, is een nieuw ministerie opgetreden, maar ook dit is er niet in geslaagd een meerderheid voor zijn voorstellen te vinden. De grondwet bevat nog altijd een artikel ter bescherming van de republiek, die den president het recht geeft, ingeval er een „noodtoestand" is, tijdelijk buiten het parlement om te rcgeeron. Dat artikel werd nu van kracht verklaard, maar onmiddellijk kwamen de linksche partijen en lokten een stemming uit over genoemd rioodar- tikel. waarbij werd uitgesproken, dat het ten on rechte was toegepast. En dit voorstel werd aan genomen, waardoor de positie van 't ministerie ernstig geschokt is. Gevolg ontbinding van 't parlement en nieuwe verkiezingen tegen Septem ber. Niemand gelooft, dat verkiezingen den toe stand kunnen verbeteren. En men mag dan ook met angst en zorg zich afvragen, wat de toekomst voor Duitschland zal baren. Zal ook daar 't facis me straks de plaats van 't parlementarisme moe ten innemen, omdat het de eenige weg lijkt het groepsegoïsme te vernietigen G. v. AMSTEL. in NIEUWE- en 2e hands MEUBELEN Bedden, Dekens, Vloer- en Divankleeden, Kachels. Fornuizen, Naaimachines, Schil derstukken, enz., enz. is Koningdwarsstr. 69, Den Helder. EIKEN TOILETTAFEL. Zondags geopend tot 12 uur v.m. NABIJ MEOPHAM in het Graafschap Kent (En geland) is een particulier vliegtuig, bestuurd door den piloot llendcrson, dat op weg was naar Croydon, neergestort. Alle inzittenden, zes per sonen, werden gedood. De overblijfselen van het verongelukt vliegtuig. RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG heeft een bezoek gebracht aan het Rijnland waar hij met zeer veel enthousiasme ontvangen werd. Hierboven de Rijkspresident op weg door de Rijn streek. Bij het bezoek te Koblenz van Hindenburg gebeurde Dinsdagavond een ernstig ongeluk. Toen de menschenmenigte van Neuendorfer Eek naar de voorstad Koblenz—Luetzel terugkeerde, stortte een brug over den „Floss-Sicherheitsha-fen" de Winter schuilhaven in. Ongeveer 100 menschen, die zich op de brug bevonden vielen te water. Onmiddellijk snelden brandweer, po litie en burgers te hulp. Een groot aantal drenkelingen slaagde er in om zonder hulp den oever te bereiken. Enkele anderen werden nog gered. Bij het reddingswerk werden echter reeds 34 dooden geborgen. Het reddingswerk wordt voortgezet. WAT ER VAN DE „CHRISTIAN MICHELSEN" NOG OVER IS. Het vorig jaar werd aan het strand te Hoek van Holland begonnen met het sloopen van het schip. Twaalf man hebben er een jaar aan gewerkt. Nog slechts enkele dagen en van het schip zal niets meer te bespeuren zijn De schroef steekt als laatste herinneringsteeken nog boven het zand uit. DE EEUWFEESTEN VAN BELGIë'S ONAFHANKELIJKHEID zijn te Brussel met veel luister gevierd. In het Cinquantenairepark had het groote défilé plaats, waarin de oorlogsvaandels wer den meegedragen. Onder de triomfboog sloeg de Koninklijke familie dit défilé gade. Een over zicht van het gebeuren.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3