De Straf der Zonde 21e Jaargang Dinsdag 29 Juli 1930 No. 58 9SS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Ijjlp WIERINGEN Era OMSTREKEN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANTa VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER Hippolytnshoel Wielingen. Van 15 regels 0.50. ABONNEMENTSPRIJS CORN. 1. BOSKER, WIERINGEN Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 0.10 per 3 maanden 1. Rijkslandbouwwinterschool te SCHA6EN. Evenals vorige jaren wordt binnenkort per ad vertentie in dit blad bekend gemaakt, dat de ge legenheid is opengesteld tot aangifte als leer ling der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Ofschoon van voldoende bekendheid, verdient het voor nog niet ingewijden aanbeveling even in 't kort een uiteenzetting te geven van deze onderwijsinrichting op landbouwgebied. De cursus duurt 2 winterhalfjaren er wordt 5 dagen per week les gegeven van ongeveer ein de September tot einde Maart. De schooltijden zijn zoo geregeld, dat heen en weer reizen per trein in de meeste gevallen mogelijk is. Bijna vanuit ieder deel der provincie kan de school per trein worden bezocht. Door een zevental leeraren wordt les gegeven in bemestingsleer, kennis van den grond, polder bemaling, plantenteelt, weidebouw, beoordee- lingsleer van paard en rund, veeteelt, veevoe ding, gezondheidsleer, zuivelbereiding, groente en ooftteelt enz. Voor voldoende begaafde leer lingen wordt bovendien een opleiding tot melk- controleur mogelijk gemaakt Om toegelaten te worden moet een examen worden afgelegd, waaruit moet blijken dat de candidaat de leerstof, onderwezen op de lagere school, nog goed onder de knie heeft. Ofschoon niet bepaald noodzakelijk is een paar jaren voort gezet lageronderwijs zeer aanbevelingswaardig. De candidaten moeten in het jaar van aangif te de 16-jarige leeftijd bereiken. Het heeft wel geen betoog, dat het in den te genwoordigen tijd van 't grootste belang- is, dat de a.s. boer op de hoogte wordt gebracht met de nieuwstevorderingen van de land-bouw techniek, terwijl hij door zijn algemeene land bouwontwikkeling instaat wordt gesteld het la ter verschijnende te kunnen verwerken. liet ver- eischt geen nadere verklaring, dat ook een ver ruiming van het economisch inzicht voor onze a.s. boeren toch zoo gewenscht is. Als beter on derlegd deel van de groote landbouwende ge meenschap met haar eigen specifieke belangen kan later ten behoeve van deze groote belangen groep zeer economisch en nuttig werk wordep gedaan. Het is daarom, dat de.ouders en de jongelui verzocht worden thans de noodzakelijkheid en het nut van een bezoek aan de Rijkslandbouw winterschool te Schagen te overwegen. Nadere inlichtingen worden gaarne gegeven door den Wnd. Directeur der R. L. \N School Ir G. VEENSTRA. BINNENL. NIEUWS. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Vrijdagavond is tusschen Lage Zwaluwe en Zevenbergen een vijf-jarig meisje, dat met haar ouders uit Amsterdam aar»Middelburg reisde, uit de coupé gevallen. Door middel van de nood rem werd de trein tot stand gebracht, waarna reizigern de spoorbaan afzochten en een paar honderd meters terug het kind op de rails von den met een groote wonde aan het hoofd. Het kind werd in de restauratiewagen gelegd, waarna de reis met bijna een half uur vertraging- werd voortgezet. Bij aankomst te Roosendaal werd de kleine naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal vervoerd. FEUILLETON. (76. Na de misdaad. Na een oogenblik gezwegen te hebben sprak de Graaf Gabiron, welke beteekenis hecht gij aan de verdwijning der onderwijzeres van juf frouw Delorme Wat onderstelt gij Wat ge looft gij Mijn twijfel is bijkans zekerheid geworden. Dus denkt gij Ik denk, dat de onderwijzeres de hand heeft gehad in de ontvoering. Ik durf nog niet zeggen, dat die vrouw ook medeplichtig is aan den moord-aanslag, waarvan u bijna het slachtoffer geweest is. Maar fk heb de overtuiging, dat er tusschen haar en burggraaf De Sanzac betrek kingen bestaan, die veroorloven, heel wat aan te nemen. De Lasserre kreeg een benauwdheid, die op het punt was een flauwte te veroorzaken. Gabiron schrok. Het is niets, antwoordde de graaf, 'terwijl hij zich verzette tegen zijn zwakheid. Gij gelooft dus, ging hij voort, dat de twee mannen, die mij hebben willen vermoorden, betaald zijn om dat misdrijf te plegen Ja* en u is daar even zeker van als ik. Welnu, ik wil het u niet ontveinzen, ja, ik geloof, dat die beide onverlaten de uitvoerders zijn van de bevelen, hun gegeven door burggraaf De Sanzac en markies De Verveine. Van burggraaf De Sanzac, ja, maar niet van den markies. Waarom den een te beschuldigen en den ander niet Waarom beschuldigt gij burggraaf De San zac alleen heeft u gezegd. Ik beschuldig hem alleen, omdat ik de overtuiging heb, dat markies De Verveine onschuldig is. Wij hebben kunnen gelooven, dat hij de bewerker was van de ont voering van juffrouw De Lasserre. Maar wij GOED HOUDEN VAN MELK IN DEN ZOMER. Een van de grootste zorgen van de huisvrouw tijdens den zomer is wel het „goedhouden" van de melk. lat een tijd en gas en geld gaat er niet verloren, als men de melk 's middags of 'savonds kookt en het onheilspellend gerommel in de kan kondigt aandat de melk doorloopt. Daarom moet, zoodra 's morgens de rauwe melk van den melkleverancier is aangenomen, ze met een op het vuur worden gezet en gekookt. Be waart men een vrij groote hoeveelheid melk voor het gereed maken van een of ander gerecht des avonds, dan is het raadzaam, de melk bij zeer warm weer om twaalf uur nog eens een keer te koken. Koken is de meest afdoende manier, om de bederfkiemen te dooden. Verder zijn er nog aller lei hulpmiddeltjes, om de melk frisch en koel koel te houden. In de eerste plaats verdient het aanbeveling, de melk niet in een nauwe, diepe kan maar in een platte, wijde kom op een koele plaats te bewaren. Om een kan met melk goed koud te houden, zet men ze in een pan met wa ter en bedekt de kan met een dubbelgevouwen neteldoekschen lap, waarvan de uiteinden in het water hangen. Wanneer men het geheel zoo op een koele plaats zet, liefst waar het een beet je tocht, dan zal de melk heerlijk frisch blijven. Men moet wel gef-egeld het water in de pan bij vullen, want het verdampt, snel. EEN BEROOVING DIE „AF" WAS. Vrijdagavond was een Estlandsche zeeman na een gloeiende fuiftocht aan den wal eindelijk in een „home" aan den fcSchiedamschedijk te Rotterdam geland en rustte daar uit van de ver moeienissen. Toen hij echter des morgens ontwaakte, be merkte hij tot zijn niet geringe verbazing dat niet alleen zijn gastvrije vriendin maar ook alles wat hij bezat verdwenen was. De onmogelijkheid inziende het huis zoo te kunnen verlaten om bij de politie aangifte te doen, ging hij op zoek en vond in een kast een pak dat wel niet volkomen paste maar toch wel te gebruiken was. Nauwelijks had hij echter een voet buiten de deur gezet of hij werd teruggehaald dooi- den kostbaas van het „home", die de teruggave van zijn pak vorderde. De zeeman zette zoo goed en zoo kwaad het ging de situatie uiteen en gezamenlijk begaf men zich naar het bureau in de Groote Paauwen steeg, waar de zeeman nogmaals een ander pak en de kostbaas zijn eigendom terugkreeg. Achteraf is gebleken, dat een onbekende den diefstal moet hebben gepleegd. DE ZUIDERZEEWERKEN. Voor dit jaar nog zes millioen aange gevraagd voor een gedeelte van de dijkvakken op het Breezand en Gaatje- Vlieter. De raming over 1929 vermoe delijk met 8(4 procent te verminderen. Begrooting voor het in cultuur brengen der Wieringermeergronden Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging der begrooting van het Zuiderzee fonds voor 1930. hebben ons bedrogen. Dan is dus volgens u de markies volstrekt niet betrokken in de handelingen van den burg graaf Dat is mijn overtuiging. Sedert wanneer hebt gij die overtuiging Sedert ik u bedreigd zag dooi- het mes van den moordenaar. Zoodra ik uw kamer binnen trad, heb ik een der twee schurken herkend. Hij is met een brief gekomen. Een brief, die er geen was. Zich uitgevend voor een knecht van mar kies De Verveine. Ik weet het, want ik heb gelezen en uitge- wischt wat hij op de lei heeft geschreven. Welnu die man die antwoord geeft op den naam Lory, ;s nooit in dienst geweest bij markies De Ver veine. Hij is de knecht van burggraaf De jSan zac. Zoo als u ziet, zijn de heer en de knecht met hetzelfde sop overgoten. Ja, mijnheer, ik ben er thans zeker van, dat wij ten onrechte markies De Verveine beschuldigen en ziehier de gronden, waarop die overtuiging rust. Was hij de medeplichtige van den burg graaf, dan zouden die twee schurken zich niet hebben voorgedaan als van hem komende. Hij kan de medeplichtige van den burggraaf niet zijn, omdat iemand van zijn leeftijd, wien de toe komst tegenlacht, en die den naam De Verveine draagt, geen laaghartig moordenaar kan zijn Was hij de medeplichtige van den burggraaf dan zou hij weten dat u graaf De Lasserre zijt en dat het jonge meisje, dat hij bemint, uw doch ter is. Hij kan de medeplichtige van don burg graaf niet wezen, omdat het niet aan te nemen is. dat hij twee onverlaten zou gewapend hebben om den vader te vermoorden van het jonge meisje, dat hij zou ontvoerd hebben met het plan haar te huwen. Wat gij daar gezegd hebt, Gabiron, is vol komen juist geredeneerd en ik begin het evenals gij er voor te houden, dat ik mij vergist heb. Als ik Louis, den koetsier van mevrouw De lorme hier liet komen, 'Zou hij terstond in een dier mannen dengene herkennen, die hem in het wijnhuis Rue Davy het slaapmiddel heeft laten drinken. Maar dat dient nergens toe. Ik ben er zeker van, dat het die twee schelmen, bo- Versnelde uitvoering. Zooals de minister van Waterstaat bij de ont- werpbegrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930 kon niedcdeelen, laat het zich aanzien, dat de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932 tot stand zal kunnen worden gebracht, derhalve veel eerder dan in het najaar van 1928 werd aangeno men. Het gevolg van deze snellere uitvoering is, dat nog dit jaar werken tot uitvoering zullen kunnen komen, waarop eerst in 1931 was gerekend. Deze werken zijn een gedeelte dijkvak op het Bree zand en een gedeelte dijkvak GaatjeVlietcr waarvoor 6.085.000 wordt aangevraagd. Deze verhoogde aanvrage beteekent niet eene overschrijding van de laatste raming integen deel is uit de cijfers van het afgeloopen jaar ge bleken. dat deze vermoedelijk met 8(4 pet. ver minderd zal kunnen worden doch de behoefte aan meer geld voor het loopende jaar als gevolg van de snellere uitvoering. De verkaveling van den Wierin- germeerpolder. Gelden worden aangevraagd voor de indienst neming tijdelijk personeel: drie landbouwkundig ingenieurs, een persoon belast met de leiding van de administratie, twee klerken en een conciërge. Voor voortzetting van het onderzoek van de Wieringermeerpolder, het doen van laboratori umproeven, enz. door de Commissie-Lovink is 100.000 uitgetrokken. De centra van bebouwing. Bij het uitwerken van het plan is mede de lig ging der centra van bewoning nader beschouwd Doelmatig werd geacht, dat deze op onderlinge afstanden van 4 K.M. over den polder verspreid zouden worden. Op het plan zijn een aantal pun ten aangegeven, welke voor het vormen van der gelijke centra het meest in aanmerking komen De eerstvolgende werkzaamheden. Het is den minister doelmatig voorgekomen de werkzaamheden op te dragen aan een tijdelij- ken dienst, in nauw overleg met de Commissie- Lovink voor het beheer van den proefpolder te Andijk opdat de daar verkregen ervaring ruim schoots vrucht kan dragen en voorts met de di rectie der Zuiderzeewerken een en ander zal moeten ter hand nemen, nader geinstrueerd om trent de te verrichten taak, omtrent de wijze waarop die taak zal moeten worden verricht en omtrent de financieele gevolgen daarvan in het loopende begrootingsjaar. Deze tijdelijke dienst zal worden samengesteld uit drie Rijksambtenaren, thans werkzaam onder het dep. van binnen 1. zaken en landbouw Begrooting in cultuurbrenging W.Meer 1930. Om met de ontginningswerken een aanvang te maken wordt voor 1930 aangevraagd 1.7 millioen gulden. Op de begrooting is uitgetrokken voor: Egaliseeren van de drooggevallen kavels f 150.000. Uitgaven voor het begreppelen der daarvoor in aanmerking komende in 1930 drooggevallen gronden, met inbegrip van het voorzien dezer greppeleinden van buizen; aanschaffing van greppelploegen. tractors, stationnaire motoren, enz. f 650.000. Gerekend wordt, dat reeds in den zomer en in 't najaar van 1930 de eerst droog gevallen gronden kunnen worden begreppeld. Kosten van proefnemingen met machines f 25.000. Het is de bedoeling met deze proefne mingen zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken. Bouw van 25 barakken voor 20 man met inbe grip van inventaris a f 3000) f 75.000. Bouwen van enkele tijdelijke loodsen, trans portmiddelen, aanleg van eenvoudige los- en laadplaatsen, inrichting van een tijdelijke sme derij. enz. f 100.000. Voorloopige voorziening van drinkwater f 50.000; van electriciteit f 50.000; het maken van tijdelijke verbindingswegen f 100.000. Bouw van 50 landarbeiderswoningen tijdelijk in te richten voor het verblijf van zes kostgan gers a 4000 f 200.000. Onvoorziene 20 proc. f 300.000; tot. f 1.700.00o ZIJN MEISJE GESTOKEN. Een jongeman van 24 jaar kreeg Zaterdagmid dag aan den Gravenweg te Rotterdam ruzie met zijn verloofde, een 23-jarig meisje. De twist liep nogal hoog en in drift heeft de jongeman het meisje met een mes nabij den hals en in de schou ders gestoken. De laatste is naar het ziekenhuis gebracht om te worden verbonden, de eerste denkt thans op het politiebureau na over zijn al te overijld handelen. WIELRIJDERS IN BOTSING. Tijdens de drukte met de sportfeesten te Baarn is Zaterdagmiddag op de Koningslaan een ern stige aanrijding geschied tusschen twee wielrij ders, waarbij een dezer, een jonge man uit Hil versum. een hersenschudding bekwam. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het zieken huis vervoerd. De naam van 't slachtoffer was niet bekend. Alg. H.bld. RIJWIELPAD HEILO - EGMOND De aanleg van het rijwielpad Heilo-Egmond is thans zoover gevorderd, dat het pad op 1 Augus tus a.s. voor het publiek kan worden opengesteld' Het pad zal dien dag te Heilo officieel worden geopend. Daarna zal men per fiets over het pad naar Egmond rijden, waar het gemeentebestuur van Egmond aan Zee bet gezelschap officieel zal ontvangen. Alg. H.bld. BUITENLAND. TWEE RUSSISCHE VERSTEKELINGEN Twee Russische verstekelingen, die verborgen zaten in de lading hout van het uit Archangel te Rotterdam aangekomen Engelsche stoomschip Maplegrove, zijn volgens hun verklaringen bei den boeren, die wegens verzet tegen de landbouw collectivisatie gevangen genomen en tot gedwon gen arbeid in een der buurten van Archangel ver oordeeld werden. Deze dun bevolkte streek le vert zelf niet voldoende arbeidskrachten nu de houtuitvoer steeds wordt opgevoerd en zoo wordt menige gevangene daar te werk gesteld bij het vellen van boomen en het vervoeren en het la den van hout. Deze twee werden op schepen te werk gesteld en namen zoo, geheel onafhankelijk van elkaar, de gelegenheid te baat om uit Rus land te ontvluchten. Deze levende lading, die schepen met hout uit Rusland af en toe meebren gen, baart de havens waarheen de schepen be stemd zijn, nogal last. Verstekelingen uit andere landen gaan, zoo zij hier worden aangebracht, per taald om u te vermoorden zijn, die juffrouw De Lasserre hebben ontvoerd. Maar dan weten zij ook, sprak de graaf, waar mijn dochter is. Maar dan moeten zij spreken, Gabiron Dat moeten zij. Ik ben wel bang, dat zij hun meester niet zullen willen verraden. Voordat de rechter van instructie het doet, zal ik ze ondervragen. Hoe U wilt ze Ze ondervragen zeg ik u en op staanden voet. Laten ze hier komen. Ga ze halen. Het bevel werd op zulk een gebiedenden toon gegeven, dat Gabiron het niet waagde tegen te spreken. Hij verwijderde zich. Na verloop van een oo genblik kwam hij terug, vergezeld van Noirot. de beide bandieten, wier beenen men losgemaakt had, medevoerende. De graaf zat op zijn bed, met zijn rug tegen de opeengestapelde kussens en dekbed. Waarom hebt ge mij willen vermoorden vroeg hij, terwijl hij zich tot Lory wendde. Om u te bestelen, antwoordde de schurk stoutmoedig. Je liegt- Welnu, dan zullen wij het er maai' voor houden, dat ik u heb willen dooden om nyj te amuseeren. Waarom heb je je bij mij aangemeld onder voorgeven, dat je een knecht waart van markies De Verveine en uit zijn naam kwaamt Een middel om te worden ontvangen. Wist je dan dat dit middel zou slagen Dat zou ik denken Hoe wist je dat Omdat u markies De Verveine kont, die van u onlangs dertig duizend francs heeft ter leen ontvangen. Wjie heeft je dat verteld Dat doet er niet toe ik weet het. Beken dus maar, dat je door je heer bent ingelicht. Mijn heer Ik heb geen heer Je bent de knecht van burggraaf De San zac, en je heet Lory. Dat is niet waar. Ik ken geen burggraaf De Sanzac. 't Is de eerste maal, dat ik dien naam hoor. Je liegt, riep Gabiron. Ik heb je gluiperig gezicht en je loensche oogen dikwijls genoeg ge zien om je te herkennen. Je bent Lory. De schurk wierp een schuinschen blik op Ga biron en haalde de schouders op. Neen, sprak Noirot, die hem sedert eenige oogenblikken aandacht opnam, hij heet niet Lory. Met een snelle beweging rukte hij hem zijn valschen baard af en riep Ha. ha ik herken je ook. Je heet Jacques Sequin. Ik heb je reeds acht jaar geleden ge snapt. Je bent tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld geweest en uit de gevangenis ont snapt. Welnu, en verder sprak de schelm Je zult opnieuw veroordeeld worden, en ik hoop, dat je ditmaal je straf niet zult ontiloopen. Dat staat nog te bezien. Lory, hernam de graaf, wil je spreken en de waarheid zeggen Ik heb de waarheid gezegd. Ik heb mij van een voorwendsel bediend om mij uw woning te doen ontsluiten en tot u door te dringen. Ik heb u met mijn dolk getroffen, om u te dooden en daarna te bestelen. Ik ben niet geslaagd. Ik ben onhandig geweest. Des te erger voor mij. Ik zal de gevolgen ervan moeten' dragen. Waarom beken je niet, dat je in dienst bent van burggraaf De Sanzac Omdat het niet zoo is. Diex daar bedriegt zich. Hij zegt dat hij mij herkent. Dat is niet waar. Er zijn zoovele menschen, die op elkaar ge lijken. Luister eens, hernam de graaf. Je zegt daar dat je onhandig bent geweest. Je bent bet inder daad geweest, daar je mij bepaald wilde dooden en toch slechts gekwetst hebt en gelukkig niet vaarlijk. Ik ben dus tot toegevendheid gestemd voor jou en je medeplichtige, en wil ook eenige mijner vrienden aan het werk zetten, opdat je niet een te zwaar vonnis krijgt. Doch ik stel daar bij één voorwaarde en die is, dat je mij zegt, waar je h.et jonge meisje hebt heengebracht, dat je verledesn week uit de Rue Davy hebt ontvoerd. /Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1