tallatie-uureau i Jc adres voor Electrische artikelen en keerende boot terug. Politieke vluchtelingen, wien bij terugkeer de kogel wacht, kan men niet terugzenden. Zbo blijft natuurlijk in dit geval Nederland er mee opgescheept, daar deze onge lukkigen nergens ter wereld worden begeerd. Hbl HALF GEKNIPT in het LAGERHUIS. Eenige dagen geleden liet de Engelsche Pre mier MacDonald, gedurende een zitting van het Lagerhuis bij den Parlementskapper zijn haren knippen, toen plotseling de bel voor de laatste stemming klonk. MacDonald, die op een langdu rig debat gerekend had, sprong op en ijlde naar de zaal, waar de zitting gehouden werd, ofschoon zijn hoofd juist in twee helften verdeeld was de eene kant prijkte nog met een overvloed van grijzende lokken; de andere was netjes geknipt. Maar niemand nam er eenigen aanstoot aan en nadat de stemming afgeloopen was, begaf MacDonald zich weer doodkalm naai- de kapper terug en de knipperij werd voortgezet. WONDERBAARLIJKE REDDING. De Noorsche vlieger Baglo ontsnapte Zater dag als door een wonder aan een wissen dood. Baglo bevond zich op ongeveer 1000 meter hoog te boven de marine-luchthaven Horten bij Oslo. toen hij plotseling in een wervelwind terecht kwam en zijn machine pijlsnel naar beneden stortte. Even voordat het toestel op het waterop pervlak aan splinters sloeg, wist Baglo er uit te springen. Zonder eenige verwonding vischte men den piloot uit het water, waar men hem zwem mende tusschen de drijvende wrakstukken van zijn toestel vond. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. KERMIS TE WIERINGEN 1930. De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermis 1930 vanaf Donderdag 31 Juli tot en met Maandag 4 Augustus voor alle dagen zal zijn 's nachts 2 uur van den volgenden dag. De tenten, kramen, caroussels enz. moeten 's nachts op hetzelfde uur. als boven is aangegeven gesloten zijn. Op Zondag 3 Augustus zullen tenten kramen, enz. tot 's namiddags half vier gesloten moeten zijn. In de tapperijen wordt dien dag tot dat uur geen dansmuziek gemaakt. Straatmuzikanten en liedjeszangers zullen Don derdagmorgen vergunning kunnen vragen. Zij mogen 'smiddags na drie uur buiten de kom van Hippolytushoef en na zes uur binnen die kom niet zingen of muziekmaken. Wieringen, 28 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd. J. BOSKER. L.B. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter algemeene kennis, dat gedurende de kermis 1930 ontheffing wordt verleend van de bepalingen der verordening op de winkelsluiting, in dier voege, dat de winkels vanaf Donderdag 31 Juli tot en met Maandag 4 Augustus geopend mo gen zijn tot 's nachts 2 uur van den volgenden dag. Gelijke ontheffing wordt verleend van het ver bod tot venten op of aan den openbaren weg, veneens tot het nachtelijk uur, hierboven aange geven. De ontheffing wordt slechts verleend voor de winkels en voor het venten binnen de kom van het dorp HIPPOLYSHOEF. Wieringen, 28 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voorn. J. BOSKER. L.B. De Secretaris, VAN DUIN. Met verlof. Naar wij vernemen is burge meester Kolff van 26 Juli tot 18 Aug. a.s. met verlof. Als wnd. burgemeester fungeert dien tijd wethouder J. Bosker Elft 1, H.hoef. Nog geen gang. Wegens gebrek aan belangstel ling ging de vergadering van de Commissiën der Kaasfabrieken omtrent bespreking oprichting zoetfabriek j.1. Zaterdagavond in Hotel Lont niet door en werd deze tot later uitgesteld. Politie: Verloren op den afsluitdijk 'n grijze heeren vilthoed. Inl. bij Gem. Bode. Bevorderd. Aan de Vakschool voor meisjes te DEN HELDER is de jongejuffr. Cath. Minnes be vorderd van het le naar het 2e leerjaar. Nieuwe functionaris. Tot secretaris onzer afd. van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling is wegens vertrek van den heer R. Windsma gekozen de heer C. v.d. Slikke. Geslaagd. De heer H. van Duinen. Rijksveld wachter te Den Oever alhier is dezer dagen ge slaagd voor het examen brigadier. Gewetensgeld. Volgens bij het gemeentebestuur ontvangen bericht is ten behoeve van de gemeen te Wieringen wederom gewetensgeld gestort, dit maal tot bedragen van f 125 en f 100. Voor verzwakte kinderen. In de weck van 29 Sept. tot en met 4 Oct. a.s. zal alhier een col lecte worden gehouden ten bate van het Tehuis voor door armoede verzwakte kinderen te Leiden Woningbouw. De heer D. Bakker Dz.. aanne mer te Den Oever, zal voor eigen rekening twee woonhuizen bouwen aan de Hofstraat. De aan nemer S. Blaauboer zal voor rekening van den •heer N. Mostert Cz. een woonhuis bouwen aan den Westerlander weg, op de plaats van de on langs afgebrande boerderij Bestemming voor dienstplicht. Van do lich ting 1-931 zijn de volgende personen tot gewoon dienstplichtigen bestemd: G. Haafakker, T. Liemberg. P. C. Luyt, C. Ruitenburg, Joh. Takes F. Visker en S. Zomerdijk. Tot buitengewoon dienstpl. zijn bestemd: P. van Asperen, L. Bugel A. W. de Greef. T. de Groot, J. Halfweeg, S. Her der, M. Heijblok, J. C. Hoekstra F. van der Kree ke, A. Kuik. C. Lont, J. Lont Dz. (Westerklief J. Lont Dz. (Nieuwstraat) M. Mulder, N Mulder J. C. Oden, A. van Babben. S. jSlikker, D. Tijsen en D. C. Wiegman. Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs op het Oostelijk deel van Wieringen. In de op Vrijdag 25 dezer gehouden Bestuurs vergadering van bovengenoemde Vereeniging is een voorstel aangenomen waarbij voor in volgen de jaren te houden schoolreisjes besloten werd de ouders van schoolgaande kinderen in een ge deelte der kosten daarvan te doen bijdragen. Be sloten werd, dat de ouders, welke hun kinderen aan de reisjes willen doen deelnemen, geduren de 40 achtereenvolgende weken per jhar 'n bedrag van 5 cent per kind en per week zullen zijn ver schuldigd, welk bedrag den kinderen wekelijks zal worden medegegeven ter overhandiging aan het Onderwijzend Personeel. Voor de trekkende bevolking is een regeling gemaakt, waarbij reeds gestorte gelden zullen worden gerestitueerd, indien de betreffende kin deren de school verlaten voordat het schoolreisv je wordt ondernomen, terwijl voor kinderen, wel ke in den loop van het schooljaar de scholen be zoeken desniettemin de volle bijdrage zal zijn verschuldigd. Deze regeling gaat direct na de zomervacantie in en wel met ingang van Maandag 1 Sept. 1930. Den Ouders zullen per circulaire met de geno men beslissing in kennis worden gesteld. In de Bestuursvergadering. hierboven ge noemd, werd eveneens eeen voorstel aangeno men, waarbij werd besloten tot publicatie der inkomsten- en uitgavencijfers van de beide in dezen maand gehouden schoolreisjes. Het Bestuur der Vereeniging meende hiertoe te moeten overgaan in verband met de omstan digheid. dat vele Ouders te Oost-Wieringen nog in de meening verkeeren dat als bijv. voor een bedrag van 1.- op de lijst, welke hun jaarlijks voor de te houden schoolreisjes wordt aangebo den, wordt ingeteekend, hiermede de kosten voor hun 1, (2, ja soms 3 of meer schoolgaande kinde ren worden gedekt. Ook zijn er ouders die, na bij geruchte vernomen te hebben, dat de Vereeniging nog een batig saldo van voorafgaande jaren be zat. zich niet kunnen voorstellen dat desondanks de lijsten ter inteekening worden aangeboden. Deze ouders mogen beseffen dat hetgeen aan hun bijdrage voor hun schoolgaand(e) kind(eren) tekort kwam vrijwillig werd bijgedragen door de bewoners, welke zelf geen of geen schoolgaan de kinderen bezitten en door aannemers welke te Oost-Wieringen in verband met de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee werken in uit voering hebben. De finantieele uitkomsten, zooals deze ons ter inzage werden gegeven, luiden als volgt Saldo van vorige jaren aanwezig 239.24 Inkomsten van 20 ter teckening aangeboden lijsten J 684.45 Totaal aanwezig 923.69 Uitgaven reisje op 11 Juli 1930 voor de kinde ren der 5e, 6e en 7e klassen der beide scholen te Oost-Wieringen naar Haarlem, Overveen en Zandvoort. Aantal geleiders, bestaande uit Bestuursleden en Onderwijzend personeel 15, aantal deelne mende kinderen 137. Spoor en tram v. Ewijckssluis-Haarlem 103.27 Tram Haarlem-Overveen 15-90 1 x cons. te Overveen (Kraantje Lek) 19.64 Tram Aerdenhout-Zandv. en -Haarlem 31.30 2 x consumptie te Zandvoort (Ons Huis) 35.76 Spoor Haarlem Anna Paulowna 87.68 6 autob. Oever-Ewijcks. en A.Paul.-Oever 100.— Diversen (fooien, porti en telef.kosten) 4.46 1 Totaal 398.01 of per deelnemend kind een bedrag v. rond f 2.90 Uitgaven reisje op 15 Juli 1930 voor de kinde den der le, (2e, 3e en 4e klassen der beide scholen te Oost-Wieringen naar Schoorl en Kamperduin aan Zee. Aantal geleiders, bestaande uit Bestuursleden en Onderwijzend Personeel 19. aantal deelne mende kinderen 211. 9 autobussen den geheelen dag 280.-- Drinkbekers (3 st. per kind) 1 x cons. te Schoorl incl. kosten chauff. Fooien kellners en chauffeurs Voor onderweg medegenomen 25 fl ranja, 3 blik ijsboabons, 250 gevulde koeken, 250 reepen chocolade en 12 blikken biscuits Kosten drukwerk (numm. der kinderen) Diversen 17.50 37.90 11.50 78.55 9.— 0.50 Totaal 434.95 of per deelnemend kind rond f 2.06. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de kos ten van f 9.- voor drukwerk behoort te worden omgeslagen over de beide reisjes, terwijl van 't bedrag ad. f 78.55 een klein gedeelte komt ten laste van het reisje op 11 Juli daar toen 3 blik ken biscuits en 1 blik ijsbonbons werden mede genomen. Op de eindcijfers van f2.90 en 2.06 zijn deze kosten echter niet van noemenswaardige beteekenis. Uit het bovenstaande volgt, dat de totale kos ten dit jaar f 832.96 hebben bedragen, terwijl hier bij nog komt een bedrag van f 30.uitgetrok ken voor 15 kinderen welke door ziekte verhin derd waren aan de reisjes deel te nemen en wel ke miet een geschenkje ter waarde van f 2.zul len worden verrast. Het batig saldo blijft derhal ve f 60,73, waarbij nog komt de Gemeentelijke subsidie ad. f 0.50 per kind, welke als regel in het najaar wordt betaalbaar gesteld en voor de in 1931 te ondernemen schoolreisjes dient. vervolg raad van ].1. vrijdag. Alvorens de Rondvraag aan te vangen brengt voorzitter nog in bespreking de verbetering van den hoofdweg. B. en W. hebben zich om inlichtingen gewend tot het adviesbureau Nijhoff. Dit bureau geeft dan op dat de hoofdweg een lengte heeft van 8 K.M. en de kosten van een wegdek ter breedte van 6 meter worden geraamd op f 200.000. Dan het verleggen van straten in de dorpen; het wegnemen van bochten en zoo al meer, dit wordt op f 25000 geschat. Boven deze bedragen zullen nog komen de kosten van dagelijksch toezicht, enz. Voor een beredeneerd rapport, opmetingen, enz., zou het adviesbureau bovendien berekenen een vast bedrag van f 17400. Het type van het wegdek zou men eerst kun nen vaststellen na een nauwkeurige bestudee ring van den weg. B. en W. zijn van meening, om te hooge kos ten te voorkomen, dat het wegnemen van boch ten niet behoeft en dat één Wegbreédte van 5 meter voldoende is. Voorz. zou verder met het adviesbureau in zee willen gaan. Op een vraag van den heer Oden, of een weg van 5 meter nu enkel 'n bezuinigingsoogpunt is, antwoordt voorz.: ten deele wel, doch over den anderen kant achten zij 'n breedte van 5 meter voldoende; immers de hoofdverkeersweg naar Friesland krijgt ook 'n breedte van 5 M. De weg van Van Ewijcksluis naar Wieringen is 4 M., dus 5 M. is voor 't passeeren breed genoeg. De heer Jb. Lont vindt het een verschrikkelijk ^£g,bedrag, dat weer door de belastingdubbel- ff^J'van de burgerij bijeen moet worden gebracht De heeren Oden en P. Kooij wijzen op de nood zaak van verbetering en ook dat de baten uit de tantiemebelasting ten deele voor de bestrijding der kosten kunnen dienen. Voorz. brengt nog naar voren, dat het jaar- lijksch onderhoud nu pl.m. f12000.- bedraagt; de nieuwe weg zal.de eerste jaren heel weinig aan ohderhoud vorderen. De heer Jb. Lont is door deze verdediging niet van zienswijze veranderd. Als straks de Zuider zeewerken klaar zijn vertrekken verscheidene goede belastingbetalers en Wieringen blijft met 'n half millioen schuld achter, wat neerkomt op 'n rente van f 25000.- per jaar. Een uitgaaf voor den weg van f 270.000 kan de gemeente niet op diepen. Na nog eenige discussien wordt geen besluit genomen, maar goedgevonden, dat de heer Rin- gers (directeur-generaal van Waterstaat) eerst nog eens zal worden gepolst of het verkrijgen van 'n rijkssubsidie mogelijk is. Nu volgt de Rondvraag. De heer P. Kooij vestigt de aandacht op de on regelmatige woningbouw in de Elft. Spr. zou voor bepaalde straten een vaste rooilijn willen bepalen in dit in de verordening vastleggen. Nu bouwt men de een 3. 'n ander 4 meter v.d. weg. Voorz. is het met spr. eens; behalve voor II. hoef en Den Oever, zou hij ook een vaste rooilijn willen hebben voor Haukes en Westerland. De heer Jb. Lont zegt dat voor de centrale ver warming school H.hoef een stoker is aangesteld zonder voorkennis van den Raad. Spr. acht dit minder gewenscht. Voorz. dacht, dat er wel was over gesproken het salaris is f 900 en daaronder is het schoonhou den van de school begrepen. Waar het geen ge meenteambtenaar is, is de aanstelling door B. en W. geschied. Op een vraag van den heer Oden wordt mede gedeeld, dat bij woning Dr. Beeker een riool zal worden gelegd en ook bij woning G. Timmerman de rioleering zal worden herzien. De heer Oden dringt aan dat er voor wordt zorgd, dat rijksveldwachter Van Duinen te Den Oever een betere woning krijgt. Voorz. zegt dat dit reeds de aandacht heeft van B. en W. Het rijk bemoeit zich met de kwestie en zal waarschijnlijk aan de gemeente vragen gra tis grond voor de bouw van een houten woning beschikbaar te stellen. De heer Lub verklaart niet voor -gratis- te zijn Op een vraag van den heer Kaan naar toren uurwerk Oosterland, zegt voorz. dat besprekin gen worden gevoerd over een uurwerk, dat elee trisch wordt opgewonden. Ten slotte krijgen B. en W. nog machtiging om voor proef het ophalen van vuilnis te Do Haukes een maand door D. van Duin te doen verrichten. Dan kan men tot een begrooting van kosten komen Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina, d.v. C. van der Bent en van W. Glasbergen; Gijsbertus Johannes, z.v. P. C. Duineveld en van I. M. Bemelman. Adria- na Christina, d.v. L. J. Riebot en van D. Glasber gen; Elsinus, z.v. J. J. Nederhoed en van B. Ot ter; Jannie, d.v. B. van Twuijver en van S. Veen stra; Johannes Petrus, z.v. J. Hoogeboom en van E. A. Tool; Petronella, d.v. J. W Noppen en van P. Dekkers. Getrouwd: Gerhard Heinrich Reis en Sophia Christina Lubbers; Jan Keuris en Cornelia An- thonia Langereis. Overleden: Maaltje Zeeman, oud 63 jaar, we duwe van Cornelis Meeldijk. Kcmmies. Naar wij vernemen is de heer H. Karst. thans wonende te Hilvarenbeek, met in gang van 1 Augustus als Kommies der Directe Belastingen te Breezand gestationneerd. Ook kermis houden Door den Hoofdinspec teur van den Arbeid is in verband met de ker mis, aan de bakkers in deze gemeente, vergun ning verleend om langer te mogen werken. Geslaagd. Mej. A. de Vos, alhier. leerlinge van de U.L.O.-school te Den Helder, slaagde deze maand voor diploma A. Politie. Gevonden: een fietspomp. Inl. secret. ONZE KERMIS. P raent van Kermisweer en een gezellige drukte, al de dagen. Een echte ou- derwetsche kermis. hoorden we een bezoeker, zeggen. Inderdaad, de vele spullen en kramen, de vroolijk lachend voortschuifelende menigte, het lawaai van orgels en straatmuzikanten, het was een ouderwetsche kermispret, die deed zien dat onze Poldersche kermis zich nog niet door den modernen tijd laat verdringen. Iets is er wel in den loop der jaren veranderd, en ten goede. Het dronkemansgeschreeuw is uit den tijd. Nu ja, zoo'n enkele -uitvlieger-. maar overigens net publiek. Als een unicum en tevens om ze even aan de kaak te stellen willen we nog even melden, dat 'n viertal jongelui boven hun bier waren geraakt en ten slotte slaags was. De oorlog werd gevoerd bij een moddersloot en al spoedig rolden er drie in en de vierde bleef op de kant hangen. Toen men ze had opgevischt zag men een prut al prut maar ze waren opgefrischt en het gevecht was uit. Waar modder al niet goed voor is. BINNENL. NIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGERBRUG. De uitgeschreven vergade ring, tot oprichting van een reisvereeniging al hier, heeft tot resultaat gehad dat een vereeni ging is opgericht met 34 leden. Door een wekelijk sche contributie zal men trachten een kas te vor men, om dan het volgend jaar een reisje te orga niseeren. Vakschool voor meisjes Den Helder en Om streken 3-jarige voorbereidende cursus. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar; G. Agema; J. Agema; M. Bak; J. Bakker; F. Been M. van den Berg; T. Bieze, M. van der Blom, J. van Ee; C. Esseveld Breezand, F. de la Fonteyne; M. Gakeer; M. Gazendam; H. Greeuw; T. Griek; N. Groot; S. Guyken; M. Hoornsma, J. Hoveling; A. Kiljan, T. Klok; J. Kruk, A. Krul; G. Lastdra ger; D. de Leur; J. Maternum; J. Meinderink; C. Minnes Wieringen; A. Remelink; W. Romkes, D. Schoonenwolff: W. Smit; A Stenekes; R. Tol E. Veldman; A. Visser; N. v. Wolferen: II Wust Wijker; T. Hijnstman. Niet bevorderd 5. Bevorderd van het 2e naar het 3e leerjaar: Nee- lie Bakkar, Niesje Bakker. E. Beek, C. Bels, C. Borcherding, A. Bruin, J. Burger, N. Dekker, II. Dito, A. Geerling, M. Greutcr, W. Groen, C. de Groot, M. de Groot, C. Ham, N. v. d. Hert. D. Hol lander, G. Hollander, A. Hoppe, A. Kelderman, C. Keyser, Texel, C. Kokelaar. J. van der Leek, G. Minneboo, M. Minneboo, A. Moorman, T. Ox, A. Paans, M. Pols, T. Schraa, H. Tiemes. A. Thijs sen, G. Venema, J. Verschoor, II. Vil, M. de Ward M. Wiolters Het getuigschrift werd behaald door M. Am sterdam, L. Boogaard, G. Bonneke. L. Bregman, M. Bruin, H. de Graaf, W. de Groot, J. Hubregt- sen, N. Klein, T. Koster, T. Kromhout van der Meer. M. Kruk, A. Nauta, A. Polling, A. van Reek, C. Riteco, D. Schermer, J. Schol, M. Sieben C. Speyer, J. Tol, A. Valkhoff, M. Wisse'. G. de Wijn Twet leerlingen zullen het getuigschrift la ter ontvangen. Opleiding Costuumnaaister. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar M. Kramer, A. Meindering, C. Mens, J. de Meulder, A. Polier. G. Reus, J Schenkius. Het diploma voor deze opleiding werd uitge reikt aan C. Annes, B. Derksen, van Ewijcksluis N. Kater, L. de Klerk, L. Mooij en C. Valk. Twee leerlingen ontvingen geen diploma, één door ziekte en één doordat zij eenigen tijd in een andere plaats woonachtig was. Opleiding Huishoudster. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar I. Klimp, S. Klimp, Texel. H. Kloos, R. van Knape, N. Krijnen, G. Langedijk, L. van Mierlo, G. Smit, N. Smit, E. Thijssen. E. Vellekoop, J. Verfaille. Niet bevorderd 2. Voor het examen Huishoudster slaagden K. van Dalfsen, E. Fels, A. Koning, G. Niessink, C. van Peperzeel, E. Peters; J. v.d. Pol; A. Schreu- der; F. Smith, C. Stelleman. slachtoffers van de auto. De burgemeester van Campenhout reed Don derdag met zijn moeder en zijn zuster naar Scher penheuvel. Onderweg werd hij plots door een be roerte getroffen, wat tot gevolg had, dat de stuur looze wagen tegen een huis botste De burge meester werd op slag gedood; zijn moeder over leed den volgenden dag. kinderen op de fiets. Een 4-jarig jongetje gedood. Maandagmiddag is op de Haarlemmerstraat te Leiden een bakfiets, waarin twee jonge kinde ren waren gezeten, in botsing gekomen met 'n autobus, waarbij een der kinderen, het vierjarig jongetje N. Wetselaar, ernstig werd gewond. Kort na het ongeval is het knaapje overleden. Het tweede kind en de bestuurder van de fiets kregen geen letsel. een auto op hol. Te Middelburg is een vrachtauto van v. Gend en Loos, die in de Langedelft stond, toen de chauffeur den starter nakeek, die weigerde, er zonder bestuurder van door gegaan, omdat blijk baar de remmen niet goed aanstonden. De auto vernielde een hardsteenen paal bracht schade toe aan de gevels van twee huizen reed een andere auto aan zonder deze ernstig te beschadigen en stak toen de straat over recht op de firma Helder af. Gelukkig wist de chauffeur toen in de auto te springen, deze van richting te doen veranderen en tot stilstand te brengen. Het mag een wonder heeten, dat hierbij in de steeds vrij drukke straat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. marktberichten. ALKMAAR, 28 Juli 1930. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 60 Vette koeien f 310 a 440; 12 Vette Kal veren 60 a 135; Vette kalveren per KG. 1.10 a 1.55; 30 Nuchtere kalveren slacht 12 a 30; 471 Vette varkens zware per KG. 0.56 a 0.66; Zouters per KG. 0.60 a 0,62; Handel was matig. Vakkundige bediening. .fOM Thans voorradig Factotum-Stof zuigers, prijs slechts f 59.- en Overtreft menig ander fabrikaat In zuigkracht (met garantie.) Aanbevelend A. W. Berkhout,

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2