J. 1. HUSS Bs Stfaf der Zonde 21e Jaargang Vrijdag 22 Augustus 1930. No 64 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^Ppl WIERINGEN EN OMSTREKEN Heerenbaai Portorico Blanke Krul Pruimtabak. HEEREN-MAI W1ERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Vruchten en tanden. Weinig algemeen bekend is het wel, dat veel fruit eten een uitstekend middel is, om de tan den gezond te houden. Menschen, die geregeld groenten en fruit eten, hebben meestal mooie, heldere, glanzende tanden en zelden zult ge hen hoorcn klagen over kiespijn. En wanneer we nagaan, dat juist de bewoners der Zuidelijke lan den de mooiste, gave gebitten hebben, dan moe ten we dit wel als een der hoofdoorzaken aan nemen. Want het fruit is immers voor deze vol keren het voornaamste voedsel. De vruchtzuren dringen gedurende het kau wen in alle reten en hoekjes door en vernietigen de bacteriën, die zich ontwikkelen, uit. de etens resten, die in onzen mond achterbleven cm tot bederf overgaan. liet vruchtvleesch oefent op de tanden een schurende werking uit en vooral appels hebben de eigenschap, dat ze zelfs den kalkachtigen aan slag aan het tandvleesch losweeken. Dat deze zoogenaamde tandsteen het glazuur der tanden aantast, waardoor vele Ziekten der tanden worden veroorzaakt is wel genoeg be kend. Eet ge 's avonds voor het slapen goan een appel, dan zult ge opmerken, dat 's morgens uw mond niet dien onaangenamen smaak hooft als anders. En waar tegenwoordig het geheele jaar appelen in den handel zijn, kunnen alle moeders hun kinderen van jongsafaan deze heilzame met hode gewennen. Zij zullen, naast het. behoud van gezonde tanden, ook nog andere gunstige uitwer kingen er door ondervinden. BINNENL. NIEUWS. MEISJE TE ROTTERDAM AANGERAND. De dader ontkomen. Rij de zedenpolitie is een vrouw uit de Thoo- lenstraat aangifte komen doen, dat een man haar zesjarig dochtertje, dat op straat speelde, heeft meegelokt naar de Nieuwe Plantage, waar hij heeft geprobeerd oneerbare handelingen met hel kind plegen. Door het schreeuwen van het meisje is een dame tusschenbeiden gekomen, die het kind heeft ontzet. De man, die een fiets bij zich had, wist tc ontkomen. Het meisje heeft van den dader een signalement opgegeven voorts is er nog een getuige die den man heeft gezien, terwijl hij voorbij fietste met het kind, dat hij goed kent, op zijn bagagedrager. EEN GOEDE VANGST. De Zaandamsche politie blijkt door de aanhou ding van een twintigjarigen man een goede vangst te hebben gedaan. Behalve den diefstal van 'n vrachtauto heeft hij bekend ook schuldig te staan aan de inbraak bij den puddingfabri kant Homburg, den diefstal van een gouden horloge van een lichter der firma Bruynzee! en de inbraak bij den heer Onrust. W'^t het geval met (le vrachtauto betreft doet de verdachte het voorkomen alsof het er hem alleen om te doen is geweest autorijden te leeren met het doel te trachten een betrekking als chauffeur te krijgen. RJJFE VANGST VAN BOT OP DE ZUIDERZEE. Uit Enkhuizen wordt gemeld Voor de Zuiderzeevisscherij is het wol een bij- FEUILLETON. TARAKSrABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A 125 ALKMAAR. Primn kwaliteit in alle prijzen Spaart onze rebussen ze lielilien ook ulo punten icroote waarde. zonder jaar. Zoowel de haring als de ansjovis vangst was reeds bijzonder groot, en thans schijnt de geheele Zuiderzeebodem wel met hot bedekt te zijn. Ongekend rijke vangsten worden binnengebracht. ZONDERLING STERFGEVAL. Overleden na het drinken van een kop koffie. Een landbouwer te Nieuw Vennep, die Vrijdag naar de kerk was geweest, ging op den terugweg naar huis met zijn familie in een café koffiedrin ken. Onmiddellijk daarna werd de man ziek en overleed kort daarop. In verband met ter plaase loopende geruchten heeft de officier van Justi tie te Haarlem schouwing van het lijk gelast. DE ERUIGOM HAD ER GENOEG VAN. Maar daarom niet getreurd Dezer dagen zou te Koudekerk (aan den Rijn) voor den ambtenaar van den burgerlijken stand een paartje in den echt worden verbonden, schrijft het U. D. De bruidegom was afkomstig uit Wagenin- gen en was met zijn familie reeds 's avonds vóór het voltrekken van het huwelijk bij de bruid, te Koudekerk woonachtig, gearriveerd. Men zou den nacht alvast maar doorbrengen met een fuifje, welke vreugde evenwel spoedig telkens door de familie van den bruidegom werd gestoord. Toen het uur voor de voltrekking van het hu welijk was aangebroken, was de bruidegom noch zijn familie te vinden. De bruidegom had, met achterlating van zijn nu treurend bruidje, de té rugreis naar Wageningen aanvaard in plaats van naar dc trouwzaal te gaan. Na van de teleurstelling eenigszins te zijn be komen. werd de avond toch nog in vroolijke feestvreugde, maar nu zonder bruidegom, door gebracht. BUITENLAND. VAN LEAR BLACK OMGEKOMEN. Over boord geslagen en verdronken. Uit Bal timore wordt het volgende schokken de bericht geseind Van Lear Black, de bekenden Amerikaansche millionnair couranteneigenaar, is op geheim zinnige wijze verdwenen van zijn jacht „Sabalö" dat zich op twaalf mijl van Scotlandlight op New Yersey bevond. Van Lear Black nam vaak op de hekafsluiting van de brug plaats in gevaarlijke positie. Men gelooft daarom aan de mogelijkheid, dat hij bij een sterke deining over boord is geslagen. Uit Boltimore wordt nader gemeld, «lat Van Lear Black met zijn jacht „Salabo" op een kruis tocht was voor dc Amerikaansche kust. Tci hoogte van New-Jersey sloegen hoogc zeeën o- ver het schip. Van Lear Black bevond zich op het voorschip en men vermoedt, dat hij door een der zeeën over boord is geslagen. De opva tenden van het jacht misten de millionnair eerst later. Onmiddellijk na de verdwijning werd de kustwacht ingelicht. Direct werd een aanvang gemaakt met het zoeken. Ook vliegtuigen na men aan het opsporingswerk deel. Tot dusver is het lijk niet gevonden. Van Lear Black was de eerste passagier voor een tocht van Nederland naar Indië. In 1927 huurde hij een Fokker van de K. L. M. en met Geysendorffer en Scholte als piloten en Weber als mecanicien is hij van Amsterdam naar Ba tavia gevlogen na een kleine week rust terug naar Amsterdam, waar hem een grootsche hul diging wachtte. Met de leden van de Nederlandsche beman ning werd ook de Amerikaan Van Lear Black benoemd lot Riddert in de Orde van Oranje Nas sau. Het bleef niet bij dien eenen grooten tocht. De K.L.M.-Fokker bemand met Geysendorffer en Scholte. bleef nagenoeg geheel in dienst van den Amerikaanschen krantenkoning, die er tenslot te toe over ging een vliegtuig aan te schaffen Zijn keus viel natuurlijk op een Fokker. De K.L.M.-vliegers Geysendorffer en Scholte gingen in dienst over van den Amerikaan. Met het pri- vé-toestel zijn verscheidene groote tochten onder nomen, o.a. naar Zuid-Afrika en naar Japan. Dit jaar zou mr. Van Laer Black wederom naar Kaapstad vliegen en ook stond een bezoek aan Nederlandsch-Indië op het programma. STINKEND VLEESCH VERKOCHT. Tc Osnabruck liggen 33 menschen ziek tenge volge van het eten van vleesch van een zieke koe, waarvoor de slager in totaal 50 mark had betaald. De slager is achter slot en grendel gezet hij had 1000 procent, winst gemaakt. Het vleesch stonk reeds bij den verkoop sterk. GROOTE HITTE. Een geweldige hitte heerscht thans in hooi Spanje. De thermometer wijst op bepaalde plaat sen 125 graden Fahrenheit aan. GEMEENTE - NIEUWS ZIJPE. SCHAGERBRUG. Als men het verslag van do 1.1. gehouden vergadering van de HolI, Mij van Landbouw, afd. Zijpe en Omstreken, in de „Zij per Courant" van Woensdag 11 Augustus 1930 heeft nagegaan, heeft men daarin kunnen le zen dat bovengenoemde vereeniging besloten heeft ter aanvulling van de a.s. tentoonstellings dag, op 15 September, de Rij vereeniging „West- Friesland uit te noodigen een demonstratie te houden. Zooals wij allen wel weten heeft genoemde ver eeniging haar tenten opgeslagen in de onmid dellijke nabijheid van ons dorp, en wel op een terrein van de boerderij van den heer N. Keijzer, die daarvoor zijn land disponibel stelde, om daar de wekelijksche oefeningen te houden. Zoo is onze plaats dus een vereeniging rijker gewor- ECHTE FRIESCrtt -óOUptront den, en een vereeniging die er mag zijn. „West-Friesland", een der oudste Rijvereeni- gingen uit ons Noorderkwartier, eigenlijk de moedervereeniging der drie Rijvereenigingen uit onze omgeving. Wij zien de dames en hoeren eiken Zondag en ook vele malen in de week, optrekken naar hun oefenterrein, om dc lessen bij te wonen. Juist in dezen tijd, nu de motor en auto zoo veel terrein hebben gewonnen en de paarden- tractie heeft verdrongen, klinkt het zoo „echt", als men het hoefgetrappel der paarden al van verre hoort en men de ferme dieren met hunne amazones en ruiters voorbij ziet gaan. Als men de lessen bijwoont, waar deze ruiters en paar den worden gevormd tot één geheel en men ziet hoe in betrekkelijk korten tijd „groene ruiters" en „groene paarden", worden afgericht, zoodat zij aan de eischen, aan hen gesteld, kunnen vol doen, dan kan men niet nalaten uit te roepen „paardensport is de mooiste en edelste sport", immers zij vereenigt juist dat, wat men noo- dig heeft op het bedrijf, het nuttige, met het aan genarae. Bewezen is, dat paarden, die op dc boer dere absoluut ongeschikt waren voor alles, na verloop van eenige maanden oefening en trai ning, goedgaande en gewillige paarden zijn ge worden, welke voor alle doeleinden geschikt wa ren. Zoo zal dus „West-Friesland" ook dit jaar wederom een demonstratie geven en laten zien wat oefening vermag. Wat is eigenlijk een demonstratie Het moet zijn een propaganda voor het dool van de rui tersport, waardeering en liefde op te wekken voor alles wat het paard betreft en wat daar mede samengaat. Als. men wel eens een demon stratiemiddag heeft bijgewoond en men hoort zoo links en rechts het oordeel van het publiek, dan is de belangstelling meestal geconcentreerd op het laatste gedeelte, het springen, wat zeer zeker interessant is, als men daarbij bedenkt dat het toch allen gebruikspaarden zijn in 't bedrijf. En toch is 't jammer, dat het eerste gedeelte, de zoogenaamde „rijderij" voor het grootste ge deelte der toeschouwers als noodzakelijk num mer wordt geaccepteerd. En dat vindt zijn oor zaak hierin, dat liet overgroote deel der toescho.i wers niet weten en er niet mee bekend zijn hoe ontzettend moeilijk het is, de paarden en rui ters zoover te brengen en daarom zeggen wij nogmaals breng eens een bezoek aan de weke lijksche, lessen en hoort en ziet hoeveel malen de kleine oefeningen soms moeten worden her haald om eindelijk als af te worden beschouwd. Wat is voetbal voor een leek Een nutteloos heen en weer draven Zoo is het ook met hel paardrijden Wij moeten het groote publiek de liefde voor de paardensport bijbrengen, en daar voor zijn de demonstraties. Het letten op gang en wendingen van verschillende paarden, het (82. De Mottige, die over al haar leden beefde, be sloot eindelijk te antwoorden. In een toren, sprak zij Er zijn er twee. Welke De Valkentoren. Heel goed. Dat is voldoende voor mij. Gabirin stak, voordat hij het echtpaar verliet, beiden een prop in den mond om hun te beletten te schreeuwen of te roepen. En tot overmaat van voorzorg sloot hij de deur op het nachtslot. W.illiam Durkett had de lamp van de tafel ge nomen en gaf Van Ossen een teeken hem te vol gen. Zij sloegen op de benedenverdieping een nauwe gang in, die naar den Valkentoren leid de. Hier liep de gang dood. Zij bevonden zich voor die deur van den toren, waarvan burggraaf De Sanzac het bestaan ken, de, maar die hij nooit, had kunnen openen. De Amerikaan beschouwde aandachtig den muur, zocht een oogenblik en sprak eindelijk Daar is het. Toen drukte hij zijn hand op een vierkanten steen, die achteruit week en langzaam verdween Op hetzelfde oogenblik hoorde men van binnen een gekraak en een deel van het metselwerk ging los. De deur was open. De jongeman duwde haai terug en nu bevonden zij zich aan het begin van een steenen trap, die waarschijnlijk geleidde naar een onderaardsch gewelf. Gaan we naar beneden vroeg Van Ossen. Neen. De gevangenis van juffrouw De Las- serre is boven. Waarom zijn we dan hier gekomen, in plaats van naar de bovenverdieping te gaan U zult het zien. De jongeman liep twee treden van de trap af, drukte met het gansclie gewicht van zijn lichaam op oen soort hefboom en men hoorde op hetzelf de oogenblik iets wat leek op het losspringen van een veer. Het is er, sprak hij. En hij ging staan naast Van Ossen, buiten het torentje. Na in haar gevangenis, zooals wij verhaald hebben, te zijn opgesloten, wab Aurora langen tijd in gepeins verzonken blijven zitten. Haar ge dachten waren niet van vroolijken aard geweest. Daar zij geen licht had, was zij op haar bed gaan liggen, had de oogen gesloten en was ingeslapen. Opeens deed een sterke schok haar ontwaken.' Zij sprong uit het bed en voelde op hetzelfde oo genblik onder haar voeten den grond schudden. Om niet te vallen leunde zij tegen den muur en Zij merkte aldra, dat zij met den vloer, die steeds zakte, naar beneden ging. Waanzinnig van angst slaakte zij een luiden gil en riep Help Help Op hetzelfde oogenblik riep een stem, die zij herkende zonder zich te herinneren, waar zij die ooit meer gehoord had Vrees niet. Wij zijn uw vrienden. Eindelijk kwam hij bij de open deur beneden en de cel van den toren, welke van de eerste verdieping naar le benedenverdieping was gedaald, werd eens klaps verlicht door de lamp, welke de Ameri kaan in de hand hield. Aurora zag verbaasd en ontsteld de beide man nen aan-. O. mijnheer Van Ossen, riep zij. De beweegbare vloer hield stand, sloot den (oegang tot de trap af en Aurora, die zich van niets rekenschap kon geven, viel bevend en snik kend in de armen van den heer Van Ossen. De instorting. Laat ons naar de eerste verdieping van hol huis terugkeeren, waar wij, met uitzondering van William en de gravin, die waren weggegaan onze lieden hebben verlaten, de oogen gevestigd op Van Ossen, wiens, hem door het lezen van het hem door Noirot ter hand gestelde papier ontlokte uitroep „Die ellendeling, die ellende ling, nu begrijp ik alles!" aller opmerkzaamheid op zich vestigde. Van hun stomme verbazing bekomen, langza merhand ontnuchterd door den schrik, begon nen de gasten van den burggraaf te vermoeden wat er gaande was. 't Is een schandaal, riep de een. De Sanzac heeft ons in een hinderlaag ge lokt, voegde een ander er bij. Toen trad Delouvier, die geen enkel oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest had verloren op Van Ossen toe en sprak Naar hetgeen ik hier zie. mijnheer, en hoor, heeft burggraaf De Sanzac zich schuldig ge maakt aan verfoeilijke daden, die hem den naam van ellendeling, lafaard en onverlaat, waarmede men hem heeft bestempeld, hebben bezorgd. Mijn metgezellen en ik zijn wel wat lichtzinnig maar wij bchooren tot geachte families en als wij ons eenige misdaden te verwijten hebben, hebben wij gelukkig het besef van onze waardig heid en onze eer behouden. Wij kennen De San zac niet anders dan doordat wij hem op partijen en gezellige bijeenkomsten hebben ontmoet. Maai1 verder bestaat er tusschen hem en ons geen betrekking. Nu wij weten dat hij een onverlaat is, laten wij hem schieten en breken wij geheel met hem Hebt gij ons verdacht van medeplichtigheid aan zijn schelmstukken, dan bid ik u, uw dwaling te laten varen. Wij wisten van niets, dat zweer ik u. U heeft het recht ons tc vragen met welk doel wij dan hier waren. Wij kwamen hier, mijn met gezellen en ik, op een uitnoodiging van De San- :ac. Ziehier den brief, mijnheer, dien ik gister avond ontving. En hier is de mijne, vielen de anderen in, terwijl ieder een brief, dien hij uit den zak haal de, vertoonde. De vier brieven zijn volkomen eens luidend, hernam Delouvier. Heb de goedheid, mijnheer, ze in te zien en oordeel dan. Van Ossen las den brief. 't Is goed, sprak hij, ik neem uw onschuld aan. Door dien man geroepen, zijt gij hier geko men zonder eenig vermoeden te hebben van den strik, die u gespannen werd en ik meen wel te kunnen gissen van welken aard de verrassing w as, die hij u beloofde. Gelukkig zijn wij bijtijds gekomen om de plannen van den elfendeling te verijdelen. Gij zijt vrij, heeren en kunt heengaan. Pieter. voegde hij een zijner bedienden toe, licht de heeren voor en laat hen uit. De jongelieden haastten zich hun jassen en hoeden te nemen, die zij op een canapé hadden neergeworpen en gingen heen, zonder zelfs den burggraaf met één enkelen blik te vervaardigen. Deze was opgestaan, terwijl hij zich nauwe lijks op de been scheen te kunnen houden en als verpletterd het hoofd gebogen hield. Van Ossen en Gabiron hadden zich eenigszins van de deur verwijderd, die de laatste bewaakte en spraken zachtjes met elkander. Opeens wierp de burggraaf zich op Noirot, dien hij dooi- een stoot met zijn schouder achter over deed tuimelen en met één sprong, voordat Gabiron, wien Van Ossen in den weg stond, hem 'en doorgang kon beletten, sloof hij de kamer uit Gabiron en Noirot, die spoedig opgestaan v as. vlogen hem na, in de hoop dat zij hem zouden kunnen beletten te vluchten. Maar de burggraaf had op hen voor, dat hij thuis, de indeeling der vertrekken, do deuren van binnen en de uitgan gen naar buiten kende. Tevergeefs zochten de beide agenten eenige minuten lang, terwijl zij alle deuren, waarvoor zij kwamen, openden De Sanzac was verdwenen. Toch kon Gabiron niet aannemen dat het hem gelukt was het huis le verlaten. Want hoe zou hij er uit zijn geko men Maar als de vluchteling niet kon ontsnap pen, waar verschool hij zich dan Dat was de vraag, die Gabiron zich stelde, ter wijl hij zich op dc lippen beet, toen zich plotse ling achter in het huis, aan den kant van den Damestoren, een dof, verschrikkelijk gerommel, dat veel had van een donderslag of een hevige ontploffing, deed hooien. Het huis dreunde tot op zijn grondvesten, als dooi* een aardbeving. De twee agenten kwamen terstond in de groo te zaal terug, waar Van Ossen zich ongerust af vroeg, wat de oorzaak kon wezen van het vreem de geluid en den niet minder buitengewonen schok, die er plaats gehad had. Bijna op hetzelf de oogenblik trad de Amerikaan de zaal bin nen. Aller blikken vestigden zich vragend op hem. Ik kom om u gerust te stellen, sprak hij. Daar ik beneden was, kon ik mij gemakkelijker rekenschap geven van het geluid dat wij verna men. Het is het instorten van een steenen trap. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1