üe Straf der Zonde STER-TABAK 21e JaargangDinsdag 2 September 1930.No. 67 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR H| WIERINGEN EN OMSTREKEN ^WIERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. abonnementsprijs per 3 maanden 1. UITGEVER i CORN. J. BOSKER, WIERINGEN IUIEAUI Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 ONZE GROENTEN. UIEN. D. H. Prins, Alkmaar. Uien behooren tot die groenten, welke uit een gezondheidsoogpunt alle aanbeveling verdienen. Onlangs vernamen wij nog van een rheumatieklijder, dat hij baat had ge vonden door op zijn nuchteren maag een kleine lepel fijn gesneden rauwe ui te gebrui ken. Wij kunnen deze geneeskundige kracht van de ui niet beoordeelen, doch kwaad kan het in geen geval. De teelt van uien is zeer eenvoudig. De bollen kunnen, indien zij goed droog zijn, lang bewaard worden en geven bij schaarsch Ie van andere groenten een aangename ver wisseling. Zij vormen ook een belangijk han delsartikel en worden dus, behalve in moes tuinen, ook in het groot veel geteeld. 1. POOTUIEN. In Augustus- September worden de bekende Zwijndrechtsche pootui- en vrij dicht uit een beschutte plaats ge zaaid. Bij strenge winters kan eenige bedek king geen kwaad ter voorkoming van mis lukking. Begin Maart worden de planten op de be stemde plaats uitgezet. Wij merken op, dat de planten met de fijnste wortels en een fijnen hals de beste kwaliteit uien leveren. In Juni kan gewoonlijk geoogst worden, waardoor een nateelt zeer goed mogelijk is. Lang bewaren kan men deze pootuien niet, dat is ook niet noodig, omdat zij in een tijd komen, dat er geen andere uien meer zijn. 2. ZAAIUIEN. Deze zaait men in Maart dadelijk op de bestemde plaats. Een vrucht- oare en goed bemeste grond, die niet spoe dig uitdroogt, is gewenscht. Indien wat dicht gezaaid is, worden de planten min of meer uitgedund. Dit wordt betrekkelijk weinig ge daan. Meer zorg eischt het wieden. Een uit stekend hulpmiddel hierbij vormt het stoffijn- gemalen kainiet, dat op tijd en goed toege past zeer veel arbeid bespaart. Men laat de bollen goed drogen, verwijdert alles, wat door insecten is beschadigd en de uien, die een breeden hals hebben en de schieters. In Holland en Zeeland, waar de meeste uien geteeld worden, gebruikt men meest Stroogele Hollandsche en Zeeuwsche bruine. 3. INMAAKUIEN. Deze zijn ook bekend onder den naam van Zilveruien of St. Jan's uitjes. Goede soorten zijn o.a. Fijne Witte Parel en St. Jans's fijne Witte. In Maart worden zij dich gezaaid en la ter niet gedund, waardoor zij klein blijven. Zij zijn bestemd voor den inmaak en moeten daarop goed wit en mooi rond zijn zijn. Voor den handel moeten deze uitjes in drie grooten gesorteerd worden. SJALOTTEN. Hoewel deze ook door zaad vermenigvuldigd kunnen worden, past men dit zeer weinig toe. Meestal worden de gave bollen in Maart op 10 c.M. niet diep in den grond gezet. Vrij spoedig ontwikkelen zich de wortels, waardoor de plant meestal wat hooger komt te staan. Daarna verschijnen de pijpvormige bladen. De zoogenaamde oksel knoppen ontwikke len zich tot nieuwe bollen, waardoor één bol meermalen 10—12 nieuwe bollen levert. De cogst heeft plaats in Augustus ook wel reeds in Juli. Voor het volgende jaar neme men de beste bollen, die men droog bewaart. De sjalot wordt in hoofdzaak gebruikt voor den inmaak en leent zich daarvoor zeer goed doch vraagt meer bewerking dan de zilver uien. BEMESTING. Deze uigewassen vragen een goed bemesten bodem. Per Are geve men 12 Kg. Patent kali, wat ons beter voorkomt dan een overeenkomstige hoeveelheid kalizout 12 KG. Slakkenmeel of Superfosfaat en 8 Kg. Chilisalpeter. P. EEN HEVIGE BOTSING. Een doode en een zwaar gewonde. Donderdagavond 11 uur is op den Rijks straatweg op de grens van de gemeenten Geleen en Sittard, een vreeselijk auto-onge luk gebeurd. De vrachtauto van den limona defabrikant Pierre van Rooy, uit Limbricht, welke met biertonnen was beladen, is met groote vaart tegen een uit de tegenoverge stelde richting komende zwaar geladen hooi wagen ondersteboven werd geslingerd en de vracht van pl.m. 2000 Kg. hooi over den weg werd verspreid. De vrachtauto slingerde over den weg werd verspreid. De vrachtauto slingerde over den weg en sloeg om. De voer man van den hooiwagen, Josef Vrouwen- raedts, uit Gennep, werd op slag gedood. De chauffeur van de auto, Van de Rhaag, uit Limbricht, werd in zorgwekkenden toestand naar het Fransche klooster te Sittart overge bracht. Roekeloos rijden van den chauffeur moet de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk zijn. EEN EIGENAARDIGE KWESTIE. Bij de behandeling van de gemeente-reke ning 1929 kwam in den Rozenburgschen gemeenteraad een eigenaardige kwestie aan het licht. De commissie tot het nazien dier rekening n.1. was een post tegengekomen voor een in woner, die op kosten van de gemeente in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd. Is het nu wel gerechtvaardigd, aldus de commissie, dat die man maar in dat gesticht blijft, want hijlost schaakprobleemen op En dat niet alleen, hij wordt iedere' week weer opnieuw vermeld in een bepaald blad als goed oplosser en wint daar zelfs prijzen mee Er zijn Rozenburgers genoeg, zei een der raadsleden, die bij hun volle verstand zijn, doch niettemin geen kans zien om schaak problemen tot oplossing te brengen. De voorzitter, burgemeester L. Neijens, be toogde, dat er menschen kunnen zijn, die, overigens abnormaal op een bepaald gebied zeer helder zijn. Voorts was spreker van mee ning, dat de directeur van de bedoelde in richting den man zeer zeker niet langer in het gezicht zou houden, als een langer in blijf niet gerechtvaardigd was. De Raad onderschreef deze meening, doch wenschte desniettemin een onderzoek. DRIE JONGENS VERDRONKEN. Zaterdagmiddag zijn te Urmond (Zuid- Limburg) in de Maas drie jongens van om streeks tien jaar verdronken. De kinderen waren 's morgens zooals gewoonlijk met z'n vieren met kramerijen in het dorp gaan venten. Des middags gingen zij in de Maas baden, waarbij zij zich waarschijnlijk te ver hebben gewaagd en door een draaikolk ge grepen zijn. Drie der kinderen zijn verdron ken, het vierde kon nog juist bijtijds gered worden. ■Het zijn twee kinderen van de familie Swakhalen en van de familie Schmeitz, wo nende in het woonwagenkamp te Sittart. Twee lijkjes zijn reeds opgehaald, naar het derde wordt nog gezocht. DE WARMTE. Verbogen spoorstaven. De warmte deed Zaterdagmiddag op de spoorbaan nabij de halte Kootwijk zoo zeer haar invloed gelden, dat van een spoor de rails krom gingen staan, zoodat om te pas- seeren een trein op een dood spoor moest worden gezet, waardoor eenige verraging ontstond. GESCHENK VAN DE WEERMACHT AAN DE KONINGIN. De geheele weermacht de zeemacht, het leger hier te lande en het leger in Neder - landsch-Indië, zal ter gelegenheid van de viering van den 50sten geboortedag van de Koningin aan Hare Majesteit een huldeblijk aanbieden, bestaande uit een paar in de fa briek te Leerdam vervaardigde kristallen va zen. FEUILLETON. (85. Zij vond hem niet thuis. Maar wachtte op hem. Een denkbeeld kwam toen bij haar op. Zij oetrad de werkkamer van den graaf om on middellijk naar het vertrek met de portret ten te snellen. Welk een teleurstelling evenwel Hoewel de deur geen slot had, begreep zij, toen zij haar niet kon openen, dat zij van binnen met grendels was gesloten. Ook goed, sprak zij. Er is nog een ande re deur. Deze tweede deur bvond zich in Frances- ca's kamer. Aurora keerde haastig op haar schreden terug. Francesca, viel zij deze onverhoeds op het lijf, de kamer binnentredend, vader is uitge gaan, ik zal z'n terugkomst afwachten daar in die kamer. De tijd zal mij niet zoo lang val- len. als ik de portretten bekijk. Francesca was opgestaan. Terwijl zij het hoofd schudde, wees zij Aurora een stoel en beduidde haar op die wijze, dat zij de portret tenkamer niet mocht binnengaan. Neen, antwoordde het jonge meisje kortaf. En zij liep op de deur toe. De stomme plaat ste zich er voor. Francesca gehoorzaamde klaarblijkelijk aan een gegeven last. Aurora vermoedde dit. Houd je dan niet meer van mij, Fran cesca vroeg zij glimlachend op zachten toon. Hoe Je zoudt mij willen beletten te Hare Majesteit zal daartoe den comman dant van het Veldleger, den commandant der Marine in Nederland en den oudsten hier te lande aanwezigen hoofd-officier van het leger in Nederlandsch-Indië op 1 Sep tember ten Paleize ontvangen, waar het ge schenk namens de weermacht zal worden overhandigd. OM EEN CENT. De huisvrouw van L. M. te Ouddorp maak te zich zoo boos op den winkelier KI. omdat zij een cent te veel voor een boodschap had betaald dat zij den man te lijf ging en hem op drie plaatsen in den linkerarm beet onder het uiten van de woorden: Ik zal je opvr De man die geen weerstand bood, werd bovendien tegen den grond geworpen. Hij heeft aangifte bij de politie gedaan en zich daarna door een dokter laten verbinden. DE MOORD TE HARDEGARIJP. o Een moord in het bijzijn der Politie. Het dorpje Hardagarijp in Friesland is Zon dagavond in opschudding gebracht door een moord, waarvan de landbouwer en bekende houder van een stal voor harddraverijen, de 36 jarige J. K. van der Veen, het slachtoffer is geworden. Geruimen tijd geleden heeft de ongeveer 23-jarige fabrieksarbeider G. Douma bij ge noemden landbouwer de ruiten ingegooid. Hiervoor was Douma veroordeeld en dezer dagen zou hij zijn straf ondergaan. Om zich te wreken op Van der Veen begaf Douma zich Zondagavond met twee vrienden naar de boerderij van Van der Veen. Hij drong op het erf en de landbouwer, die bevreesd werd ging per auto de hulp van de politie halen Hij keerde met den Rijksveldwachter JVis ser naar zijn woning terug. De politieman hield zich achteraf en zeide tot den landbou wer, dat deze de drie jonge mannen moest ge lasten het erf te verlaten. De boer deed zulks doch de drie belhamels wenschten hieraan geen gevolg te geven. De rijksveldwachter sprong toen naar voren en gelastte het drie tal het erf van den landbouwer te verlaten. Hoe de zaak zich verder heeft afgespeeld, staat niet geheel vast. De veldwachter heeft twee van de drie jongemannen aangevat om hen te verwijderen of is door hen aangeval len. Na een worsteling wist hij beiden van het erf te verwijderen. Intusschen was G. Douma achter op den landbouwer gesprongen en had hem een dolkmes van 30 tot 40 cM. lengte in den hartstreek gestooten. De man viel neer en was bijna onmiddellijk dood. Een der beide andere jonge mannen liep weg. De tweede ging evenwel assistentie ha len van politie en dokter Bontekoe. De dader werd door den Rijksveldwachter gegrepen met het dolkmes nog in de hand. Het lijk en de gearresteerde dader werden naar de marechaussee-kazerne te Quatrabas overgebracht. ..MOORDAANSLAG te CULEMBORG. Te Culemborg is Zondagavond omstreeks 10 uur een moordaanslag gepleegd in de Ro zenstraat. Een zoon pleegde een moordaan slag op zijn bijna 66-jarigen vader. Hij bracht hem met een scheermes twee diepe sneden toe. n.1. een in de hals en achter het oor, ter wijl een over den rug niet tot de huid door drong. Het slachtoffer liep met een stoel naar bulten ter achtervolging van den dader. Dr. Wachters achtte opneming in het zie kenhuis vanwege de zware bloeding noodzake lijk. De daad moet zijn gepleegd onder den in vloed van sterken drank. Redenen moeten ge zocht worden in doorloopende huiselijke twisten. De dader is om half twaalf door de politie op straat gearresteerd. AUTO-ONGELUK TE SITTARD. Tegen een viaduct verpletterd. In den nacht van Zatrdag op Zondag om streeks één uur is op den Rijksstraatweg Noord te Sittard, waar de weg een gevaarlij ke draai maakt onder het spoorwegviaduct door, de 32-jarige, ongehuwde monteur doen wat ik wil, in mijns vaders huis Dat is niet mogelijk. Neen, mijn beste Francesca zou mij niet willen dwarsboomen. En terwijl zij de stomme zachtjes op zij drong die den moed niet had tegenstand te bieden, opende zij de deur van de portretten kamer en trad er binnen. Na een oogenblik roerloos, bevend te zijn blijven staan, liep zij naar het venster schoof de gordijnen weg. Het volle licht viel terstond in het vertrek. De stomme volgde angstig al de bewegin gen van het jonge meisje. Aurora wierp eerst een langen blik op het overdekte portret, ging vervolgens midden in de kamer staan en begon daarna al de por tretten een voor een na te kijken, vooral dat, waarvan de gelijkenis met haar vader haar zoo levendig had getroffen. Voor het overige merkte zij op dat de mannen een familietrek hadden. Vader heeft mij de waarheid niet gezegd dacht zij. Hij heeft die portretten niet zoo te hooi en te gras gekocht. Al die stukken zijn familieportretten, die hij met groote zorg be waart. Maar waarom heeft hij mij dan toch misleid Aurora's oogen richtten zich wederom op het overdekte portret en langzamerhand trad zij er op toe. Zij ondervond een hevige ontroering, haar hart bonsde. Het was niet om de andere portretten te zien, dat zij daar gekomen was, maar om er één van* te bekijken. Juist dat, waarvoor zij zich nu bevond en dat een onbarmhartige doek aan haar blik onttrok. Een geheimzinni ge stem in haar zeide, dat de aanschouwing van dit portret voor haar een openbaring zou zijn. Zij moest het dus van zijn bedekking ont doen, maar daar zij niet groot genoeg was om het boyengedeelte van de lijst te berei- Schols uit Sittard met een auto verongelukt en op slag gedood. Hij kwam in zeer snelle vaart uit de richting Roermond en passeerde een andere auto, waarvoor hij zijn licht moest minderen. Toen hij weer groot licht had, zag hij recht voor "zich het steenen viaduct, en kon hij de scherpe bocht onmogelijk niet halen. Hij is toen recht door gereden, verniel de een houten omheining, botste daarna tegen een steenen kilometer paal, waardoor het achterwiel vernield werd, verdween in een greppel en sloeg vervolgens te pletter tegen den dijk van het viaduct. Eenige spoorweg arbeiders zagen het ongeluk, haalden den chauffeur cnder den vernielden wagen uit en brachten hem naar het Fransche Kloos ter te Sittard. Hij was vreeselijk verminkt aan hoofd en aangezicht, en gaf spoedig den gees. Zijn lijk is in beslag genomen. AUTOBUS - ONGELUK. Zondagmorgen om 9 uur reed een autobus van de G. A. D. O. door het springen van den rechtervoorband in volle vaart tegen een boom en even later tegen een andere boom, onder Noordhorn, Van de twee inzittende passagiers werd de 55-jarige J. Tjoelker, wonende te Grijpskerk zeer zwaar aan het hoofd gewond, doordat hij door de voorruit werd gedrukt. Zijn toe stand is zorgwekkend. De andere passagier, mej. Poppema, uit Niezyl bekwam een scheur in het hoofd. De chauffeur bleef ongedeerd. De auto is in beslag genomen. Alg. H.bld. INBRAAK. i 5000 gestolen. Zaterdagavond is ingebroken in het kan toor van de Zuivelvereeniging „Woerden en Omstreken" aan den Oudelandsche weg te Woerden. Door forceering van een zijraam heeft men zich toegang tot het gebouw ver schaft, waarna de zijwand der brandkast werd opengebroken. Een portefeuille met ruim 5000 aan bankpapier werd meegeno men, benevens een bedrag aan zilvergeld. Alg. H.bld. IJSVENTER DOODGEREDEN. Zaterdagavond kwam aan de Leidsche Vaart te Haarlem een 26-jarige voerman wo nende te Heemstede, met zijn motorrijwiel uit de richting Zandvoortsche Laan gereden Hij heeft een 57-jarige gehuwde ijsventer die met zijn karretje huiswaarts keerde, niet tijdig opgemerkt en den man in den rug aan gereden Het slachtoffer geraakte tusschen het mo torrijwiel en zijn wagen bekneld en werd ern stig gewond naar het St. Elisabeth Zieken huis overgebracht, waar hij bij zijn aankomst bleek te zijn overleden. Het motorrijwiel werd geheel vernield, ter wijl ook het ijswagentje werd verbrijzeld. De motorrijder liep een lichte hoofdwond op, doch kon na in het ziekenhuis verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Alg. H.bld. VERDRONKEN. Zondagmiddag is op het strandgedeelte van Velsen bezuiden Wijk aan Zee verdronken de 24-jarige landbouwer Johannes Zonneveld, wonende te Beverwijk. Om drie uur is zijn lijk aangespoeld. De jongeman was om half twaalf uit Bever wijk vertrokken Kort na twaalven werd een fiets en een pak kleeren gevonden terwijl nie mand in de nabijheid van het water werd op gemerkt. In een der zakken werd een kerk boekje gevonden, waarin de familienaam van den man voorkwam. Bij nader onderzoek te Beverwijk is zijn indentiteit vastgesteld. Een broer van het slachtoffer heeft het lijk her kend. Alg. H.bld. FAMILIETWIST. Man te Breda gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Breda in de Terheydenstraat een familie twist ontstaan,, meldt de „Crt." Na afloop Niet mopperen op Uw pijp, maar ze stoppen met Want het rooken van Ster- tabak geeft U het hoogste rookgenot eti is daardoor het recept voor een ge zonden geest en een opge wekte stemming. ken, nam zij een stoel om dien bij te schui ven. De stomme liet haar gewoon gegrom hoo- ren en snelde op he jonge meisje toe om haar te beletten haar voornemen uit te voeren. - Laat mij begaan, laat mij begaan voeg de zij de stomme toe, met een blik en op een een toon, die deze haar verzet deden opgeven Zij klom op den stoel, greep het doek en trok het weg. De stof scheurde van den spij ker, die het vasthield en viel naar beneden. Aurora slaakte een luiden gil. Met wijd geo pende oogen en de armen over de borst ge kruist, bleef zij als versteend staan. Zij zag die schilderij, die men haar gezegd had, dat leelijk was, die men met een doek bedekt had, omdat zij afschuwelijk was. Zij zag haar en verslond haar met den blik. In die vrouw, stralend van bevalligheid, die haar scheen toe te lachen, uit wier blik een hemel van geluk sprak, in die jonge, bevalli ge vrouw, herkende zij mevrouw Durand, haar onderwijzeres. Na den sluier, die het portret omhulde, was een andere dikkere sluier verscheurd. Een licht straalde in haar ziel. Nu was er geen sprake meer van twijfel. Het was een onom stootelijke zekerheid. Mijn moeder, het is mijn moeder riep zij, Zij viel op de knieen voor het portret, vouw de de handen en begon te snikken. Achter haar boog Francesca, die zeer bleek Zag, droevig het hoofd. Een oogenblik daarna ging het jonge meis je met gebroken stem voort - Mamaatje! hoe schoon is u. Hoe zacht zijn uw oogen. Met welk een teederheid zien ze mij aan Men zou zeggen, dat uw lachende mond tot mij gaat spreken. O ja, spreek tot mij Ik weet dat u veel geleden heeft. Maar dierbare moeder, ik zal u zoo liefhebben, dat ik u al uw lijden zal doen vergeten De vergiffenis. Graaf De Lasserre was thuisgekomen. Hij liep naar zijn kamer en opende zijn deur, terwijl hij zei Aurora, hier ben ik. Daar de stem van het jonge meisje geen antwoord gaf, opende hij deur en trad binnen Een enkele blik was voldoende om hem re kenschap te geven van den stand van zaken, Hij zag de deur openstaan. Zij is daar, sprak hij sidderend. En met onvasten tred liep hij door. De stomme wees hem, toen zij hem hoorde naderen en zich omkeerde, met een gebaar vol wanhoop, op het jonge meisje, dat voor het_ ontsluierde portret op haar knieën lag. De graaf bleef als door den bliksem getrof fen staan, doodsbleek en met gefronste wenk brauwen. Met trillende stem riep hij Aurora, wat doe je daar Het jonge meisje stond op en wierp zich zonder een woord te spreken, in tranen ba dend, aan haar vaders borst. - Ongelukkig, ongelukkig kind hernam hij. Ik had je verboden. 't Is waar vader viel Auora hem in de rede. Maar u is zoo goed, u zal mijn onge hoorzaamheid vergeven terwille van het ge voel, dat mij heeft doen handelen. Welk gevoel Spreek U zal het zoo aanstonds vernemen, va der Ik heb het doek, dat het schilderij be dekte, weggetrokken, ik heb het portret aan schouwd. Ik ben er voor neergeknield en ik heb geweend. Vader, zeg mij welken naam moet ik thans aan die vrouw geven De graaf wankelde als een beschonkene. Aurora deed eenige schreden achterwaarts. Vader, hernam zij, durft u mij niet ant woordden der Koninginnefeesten kwam de 46-jarige man in beschonken toestand thuis. Zijn vrouw verweet hein zijn dronkenschap, waar op hij zijn echtgenoote bedreigde, die steeds door haar man gevolgd, naar boven vluchtte. De zeventienjarige zoon, die zijn mdeder wilde verdedigen en verdere mishandelingen voorkomen, greep een stoel en sloeg hiermee op zijn vader in. In hun beider blinde woede werd geen acht gegeven op het geopende zolderraam met het noodlottig gevolg dat de dronken man hierdoor naar buiten viel en op het trottoir terecht kwam. Hij was op slag dood. EEN DRAMA OP EEN ROGGEMIJT Terwijl de heer Rutgers ten huize van den heer Oldenziel op het Hooge-Hexel (Ov.) be- bezig was rogge te dorschen met zijn machi ne, speelde zich het volgende voorval af. De knecht en de meid van O. hadden op de rog gemijt post gevat voor de werkzaamheden, waar zij het met elkaar te kwaad kregen. O., welke beiden zag worstelen, dacht aanvanke lijk, dat het stoeien was. Toen het wat lang duurde ging Mij eens toezien, waarna hij de ernst van het geval opmerkte. Onmiddellijk wist hij het meisje, dat door den onverlaat haast was geworgd, te bevrijden, waarna de aanvaller nog aan het meisje de woorden toe voegde: Voor het feest is, zul je sterven. Na enkele oogenblikken stond de roggemijt in brand. Van het gebeurde werd aangifte ge daan aan de politie, welke het gevaarlijke heerschap tot bekentenis van beide daden wist te bewegen. Hij werd naar de gevangenis over gebracht. KINDERVERLAMMING. Te Baflo is bij het gezin van den heer tVieringa kinderverlamming geconstateerd. Te Gersloot (Fr.) is een zevenjarig meisje aan kindervrlamming overleden. Gisteren is te Delft een 2.1/2 jarig meis je van dc familie P,. aan kinderverlamming overleden. Daarna, met den arm naar het portret uit- gestrekt, riep zij met krachtige trillende stem 't Is mijn moeder 'tls mijn moeder Nooit, riep de graaf. Vader, u kan mij niet meer misleiden, 't Is mijn moeder, 't is mijn moeder Alles wat in mij leeft en beweegt, roept het mij toe. De grijsaard kreunde en viel op een stoel neder. Vergiffennis, vergiffenis riep het jon ge meisje, terwijl zij hem omhelsde. Maar als u wist hoe uw kleine Aurora sedert eenigen tijd wordt gefolterd, hoe zij lijdt —Wat foltert je Waarom lijdt gij vroeg de grijsaard, die zijn zelfbeheersching terugkreeg. Ik heb ontdekt, ik heb vermoed, dat me vrouw Delorme mijn moeder niet is. Heb je dit ontdekt Maar neen, neen. Je hebt mevrouw Durand weergezien. Zij is het, die het je gezegd heeft. Vader, ik heb haar niet weergezien en zij heeft nooit in mijn tegenwoordigheid een enkel woord gesproken dat in staat was was in te lichten, dat zweer ik u. O, beschuldig haar niet. Integendeel, een verheven kracht, moed en zelfverloochening heeft zij getoond. Vader, 't is alleen door eigen nadenken, dat ik een openbaring heb gehad. Toch was dit slechts een twijfel en daarom heb ik dit por tret willen zien. Vader, hoor mij aan Ik weet niet wat u het recht geeft mijn moeder te verstooten en haar van haar kind te schei den. Maar mijn moeder is mijn moeder, zoo- als u mijn vader is wat zij vroeger ook ge daan moge hebben, uw dochter knielt voor u neder om u de vergiffenis harer moeder af te smeeken. Zwijg, zwijg riep de graaf buiten zich- zelven. Ongelukkig kind, als Je wist., als je wist (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1