EUG. GOYARTS II. SLEUTEL Jzn., SCHAGEN Sanitaire Brieven uit het Zuiden. 410. SOCIALISME EN KONINGSCHAP. Als men twee menschen, die «meningsver schil hebben over ..het socialisme" samen hoort praten, dan is er veel kans, dat 't o- ver heel verschillende dingen hebben. De een heeft het over de socialistische beweging, die het. socialistisch ideaal in haar vaandel heeft geschreven met haar deugden en te kortkomingen en de ander heef het over een maatschappij, waarin het concurrentie prin cipe zal hebben, plaats gemaakt voor het be ginsel van onderlinge samenwerking. De so cialistische beweging is een emancipatie-be weging en moet te midden van een kapita listische wereld, welke men moeilijk zacht zinnig kan noemen ruim baan maken voor de machten en krachten, die ze noodig heeft, Ze bedient zich daarbij van kapitalistische middelen d.-w.z. het gaat hard tegen hard en wie het doel, waarmee gestreden wordt uit het oog verliest, kan vaak maar weinig waar deeren. Gemeten aan het groote humanisti sche ideaal zijn de middelen, waarmee ge werkt wordt, niet zoo heel veel voornamer dan de tegenstanders gebruiken. Maar er is ook het denkbeeld, dat de maat schappelijke ontwikkeling uitloopt op een ge meenschappelijk bezit der productiemidde len, waarin het „God voor ons allen en., de duivel hale de achterste" niet meer gel den zal." Zal een dergelijke maatschappij, waarin economische en geestelijke veiligheid zal zijn voor allen mgeüjk zijn, dan hebben wij een ander soort menschen noodig dan het kapitalisme heeft gekweekt, een soort menschen, dat niet direct anderen naar de keel vliegt, omdat ze anders denken en an ders voelen, maar een soort, dat denken kan: „Zoo heb ik het nog nooit gezien en nog nooit gevoeld maar er zit toch wel wat in we moeten eens zien, wat we daarvan ten alge- meene nutte kunnen gebruiken." Eerbied en waardeering voor anderen gevoelsleven is wel het minste, wat je van een socialist kunt ver gen, 't minste ook, wat hij noodig zal heb ben, om zijn ideaal te verwezelijken. De Engelschman heeft van dat laatste tr- tikel, ik bedoel eerbied voor andermans mee ning, meer dan de Hollander. Marx verwacht te het socialisme in het eerst in Engeland op grond van maatschappelijke ontwikkelingsfac toren. Ik zou niet graag een voorspelling wa gen, maar dat de Engelschen innerlijk heel wat eerder rijp zullen zijn voor het socialisme dan Hollanders en Duitschers, staat voor mij als een paal boven water. Ik denk aan de school. Wat de Engelsche on derwij er kan, zou in Holland voor verachtelijk en karakterloos worden versleten. De vrijden ker leest 'smorgens zonder eenige bedenking voor uit den bijbel en, als ge als Hollander vraagt: „Maar, hoe kun je dat dan is 't antwoord:.-„Waarom zou ik niet Is dan het geestelijk zedelijk ideaal, dat het Christendom in de Christusfiguur stelt niet in alle opzich ten zuiver en respectabel Wat doet het er dan toe, of ik gelooven kan in den zin, die de kerk van mij vraagt Ik kan toch wel waar- deeren Ik vraag aan een socialistisch Engelsch on derwijzer: „Vertel me eens: hoe vertel je op school de geschiedenis van jullie onthoofden Koning Karei I Hij antwoordde „Wel, ik vertel, dat er kwestie is geweest tusschen Karei en 't Parlement en dat ze erg fel op el kaar waren; dat Karei 't verloren heeft en toen ter dood is gebracht Maar ik zeg er altijd bij. dat hij als man en vader heele goeie ei genschappen toonde. In de meening, dat hij met dat laatste een mop bedoelde, begon ik te lachen, maar de man werd boos en zei: Hij was een goed echtgenoot en je zult toch zeker niet van mij verwachten, dat ik een historische figuur aan kinderen zal uitleveren Het oordeel over his torische figuren komt aan kinderen niet toe. Ik dacht aan een vergadering, waar ik een Nederlandsch socialist (geen onderwijzer) voor kinderen het doopceel van Willem van Oranje hoorde lichten, waarbij geen woord van waardeering werd gehoord, noch eenig besef werd getoond welke geweldige verstan delijke en zedelijke kwaliteiten dezen man in zijn hachelijke worsteling hadden, overeind ge holpen. Diezelfde Engelsche onderwijzer was secre taris van een van de grootste afdeelingen der Laburpartij. Candidaat voor zijn afdeeling was een jong orthodox geloovig katholiek ad vokaat, die op zijn persoonlijk initiatief was aangezocht. Toen ik zei, dat voor onze Hol- landsche verhoudingen iets dergelijks moei lijk denkbaar was, was hij ten zeerste ver baasd. Dat je een knappen symphatieken ke rel en vurig socialist om zijn geloof zou passee ren, stel je voor dan had je van socialis me zeker nog geen kaas gegeten. De man was hoofd van een groote school. Ik vroeg hem naar de verstandhouding tus schen hoofden en onderwijzers in Engeland. „Wel, uitstekend hoe dan Ze zijn toch collega's. Mijn personeel noemt mij Dick" en toen ik hem een en ander over onze Neder- landsche schoolverhoudingen vertelde, zei hij „Wel, ik geloof, dat ik 't begrijp de Hollan ders zijn niet sportief; wie aan sport doet, wordt van zelf een beetje ridderlijk en edel moedig, anders zou sport niet bestaanbaar zijn DE DAILY HERALD. zal hier echter kritiseeren Volgens de En gelsche grondwet heeft Engeland een dynas tie. Ze zetelt daar volgens de volkswil. De Engelsche theoreticus Webb zegt „We heb ben een wederzijdsch contract. Wil de Ko ning niet meer, dan gaat hij heen. Bevalt het het volk niet meer, dan zal h®t dat wel zeggen, maar nu is met wederzijdsche in stemming een koning." Dit democratische feit verplicht eiken Engelsche politicus tot een sportief loyale houding en de Engelschman schrijft een vriendelijk artikeltje, omdat het vanzelf spreekt. Een niet-sportief. een niet-ridder- lijk Hollander kan dat niet begrijpen. Het weekblad „De Socialist" schrijft boven het artikeltje van de „Daily Herald" „De koelies van den Kning. Een lesje in de ver vroeging van het werkwoord hielenlikker." Dat belooft wat voor 't socialisme, els een stelletje onverantwoordelijke menschen het recht nemen een heele sectie van het internalitionale socialisme voor koelies uitt te schelden! Je voelt het socialisme groeien op die manier! Nog daargelaten, dat de scheldnaam totaal zijn doel mist, want de Engelsche koning heeft geen werkelijke macht. Een draditioneel ornament, dat koe lies houdt, zou een vreemde verschijning zijn De kwestie is, dat de Engelschman zulk een volgroeide persoonlijkheid is, dat hij geen behoefte heeft tegen elk stukje traditie dat hem misschien zou kunnen hinderen, als hij het niet met begrip bekijkt, aan te schoppen. Dat is den vol minderwaardig- gevoelens zittenden Hollander voorbehouden DE KONINGIN 50 JAAR. Naar aanleiding van de geboorte van de tweede dochter van de Hertogin van York bevatte het hoofdorgaan der Engelsche La- bour Partij (Socialistische Partij) het volgen de stukje Blijde gebeurtenis gisteravond op Gla- mis Castle. Minister van Binnenlandsche Zaken spoedt zich naar het Kasteel. Boodschap aan den Koning. Een kindje is geboren. Een kindje is geboren. In ieder huis gezin ter wereld zijn dit woorden met een diepe beteekenis. Dagen van angst, uren van pijn doorleefd, het wonder van de geboorte heeft zich opnieuw geopen baard. Vandaag zullen ontelbare mannen en vrouwen dankbaar gedenken, dat de Hertogin van York veilig haar moeilij ke taak heeft volbracht. Voor haar en haar kind de beste wenschen. En zij begrijpen de tijd van zware be proeving, die de Hertog heeft doorge maakt en zijn vreugde, toen hij hoorde, dat alles goed was. Een groote besemming wacht het kind, geboren op 't kasteel Glamis. Afstam meling van Kningen zal het misschien ook eens de troon bestijgen. Zwaar van verantwoordelijkheid is zijn erffenis." Niet eiken zin in dit stukje is staatsrech terlijk te verantwoorden. Het Engelsche Ko ningschap is evenmin verantwoordelijk als het Nederlandsche. De algeheele verant woordelijkheid drukt op het ministerie. Wie Onze koningin is 50 jaar geworden. Als de Engelsche koning, regeert zij volgens con- gens contract. Haar contract is de grondwet Die grondwet bestaat volgens de wil van het Nederlandsche volk, m.a.w. dit koningschap rust op volkomen democratischen grondslag. Ik zou het een daad van sportiviteit en rid derlijkheid achten, dat alles wat zich in Ne derland op democratischen grondslag stelt, in gedachten een eeresaluut brengt aan het symbool onzer volkseenheid, dat bestaat vol gens de wil van de meerderheid van het volk. Wie 't veranderen wil, dat symbool, doe zijn best, maar wil democratie geen leege fra ce zijn, dan gedrage men zich loyaal ten op zichte van een leiding. die zelve loyaal is. Onze koningin staat wat haar eigen loyali teit betreft, buiten iedere verdenking. De heer Kleerekooper schrijft als geestig antwoord op een briefje van een partijgenoot in Diemen naar aanleiding „van het nationa le feest, dat op handen is „Een nationaal feest" (ik houd me maar aan die schoone uitdrukking: iederéén weet wel wat ik bedoel) van ge heelonthouders Een geestdriftige rondedans om troon en kroon, met spuitwater en fram- bozenstroop? Ondenkbaar Nationalis me is nu eenmaal geen geestdrift,, maar opwinding.De gevoelens zelf van deze soort zijn, als de beeldspraak mij geoorloofd is, de jenever voor de menschelijke ziel." Ik kon wel verder gaan met citeeren, maar 't is voldoende. Het schrijven van stukjes van deze soort bij een gelegenheid als deze getuigt van minder voornaamheid dan men in 't socialisme zou wenschen. Behalve onwaardig is het stukje ook onwaar. Er zijn tientallen vooraanstaan de Nederlanders te noemen, die bij de heer K. niet achter hoeven te staan in levensernst en idealisme, voor wie het nationaal gevoel een levende kracht is. De negatie van dat natuurlijke en leven de gevoel is 't socialisme in het verleden al duur te staan gekomen, als het in zijn nega tieve houding wenscht te volharden, zouden er nog wel meer verrassingen kunnen volgen. Gevoelsantitheses willen in 't begin wel eens voordeelig lijken; ze eindigen, als ze niet o- verwonnen kunnen worden, met noodlottig te zijn Ik geloof niet in een internationalisme, dat dan aan 't eenheidsgevoel in 't eigen land nooit toekomt. Als het op toosten aankomt op den socialis tischen kring of op 't roemen in den Jood schen geest is de heer Kleerekooper niet voor een kleintje vervaard Ik zeg daarvan geen kwaad, maar hij leere als socialist dan ook zoodanig buiten zichzelf te treden, dat hij be grijpen kan, dat menschen met gevoelens, die hij niet deelen kan, respectabel kunnen zijn. Er hangt om het koningschap wel een en ander, dat de socialist niet waardeeren kan, maar 't is me een voortdurende ergernis met volkomen negatie van teenheidsbesef van ons Volk, den schijn te zien gewekt, alsof op de vuilnisbelt de eenige plaats is, waar ons koningschap tieren kan. G. VAN AMSTEL. GEMEENTE WIERINGEN. Weder geschenken. De muziekvereeniging Harmonie heeft aan de Afd. Wieringen Hol- landsche Mij. van Landbouw voor de tentoon stelling afd. Fokvee een verguld zilveren lau wertak geschonken; en aan de Middenstands vereeniging een verg. zilveren medaille. ALGEMEENE VERGADERING van de Afd. Wieringen der Holl. Mij. van Landbouw, op Zaterdag 30 Aug. j.1. in lokaal Lont H.hoef.. Aanwezig 25 leden. Na opening door den waarn. voorz. den hr. O. J. Bosker, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De penningmeester, de heer C. Kooyman doet vervolgens rekening en ver antwoording Als Commissie van onderzoek der rekening worden aangewezen de heeren J Veerdig Sz„ Jb Tijsen Czn, en J. Lont Dz. Deze Commissie bevindt alles in orde. De heer Kooyman wordt dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Volgt bestuursverkiezing. De aftredende hee ren L. C. Kolff, C. Mulder Mz. en P. F. Kuut worden met meerderheid van stemmen herk'o zen. De heeren Mulder en Kuut nemen hunne benoeming aan; de heer Kolff zal er mede in kennis worden gesteld. Naar aanleiding van de ingekomen agenda der algemeene vergadering Holl. Mij. van Land bouw vindt de heer P. Veerdig het wensche- lijk, dat er een afgevaardigde heen gaat. De heer D.. Minnes wil er twee heen hebben Als eerste afgevaadigde wordt gekozen de heer P. Veerdig, als tweede de heer O. Bosker Voorz. deelt mede, dat naar verschillende li chamen is geschreven voor expositie tijdens de a.s. tentoonstelling o.a. naar de Ned. Hei de Maatpij en de Directie van den proefpolder te Andijk. Spr. dringt verder aan op een groot aantal inzendingen. RONDVRAAG. De heer P. Kuut acht het wenschelijk dat een terrein commissie wordt benoemd. De vergadering is het met spr. eens Reeds geven een 8-tal leden zich op De heer D. Minnes vindt de plaats voor het Pluimvee niet geschikt. Wordt besloten het Pluimvee op het terrein onder te brengen. Na nog eenige besprekingen wordt de verga dering gesotlen. NED. HERV. «GEMEENTE. Vrijdag 5 Sept. 8 uur V.C.J.B. DOOPSGEZ. GEM. Donderdag 4 Sept. 's av. 8 u. Doopsgez. Jong. VEULENMARKT. De aanvoer op de l.j. Za terdagmorgen te Hippolytushoef gehouden veulenmarkt was zeer gering, daar slechts één viervoeter ter markt was aangevoerd, wel ke onverkocht weer huiswaarts ging. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin waaide van de openbare Rijks- en gemeentegebouwen en van vele particuliere woningen j.1. Zondag de vader- landsche driekleur. NIEUW LEVEN. Voor een flink bezette zaal gaf de tooneelvJreeniging Nieuw Leven j.1. Zaterdagavond een openbare uitvoering in Concordia van den heer Bruul te H.-hoef Opgevoerd werd „De .Hoogste Wet", tooneel- spel in 3 bedrijven door J. L. Walch. De op voering, de aankleeding. de rolverdeeling enz. waren keurig, evenals de inhoud zoodat het stuk van begin tot einde onder groote stil te werd gevolgd en zeer in den smaak viel. Een daverend applaus hadden de dames en heeren tooneellisten dan ook in ontvangst te nemen. Door den heer B. C. Loevens van Alkmaar de leider van het tooneelstuk werd hierna nog een voordracht gehouden getiteld „Te Wapen". Ook deze viel in goeden smaak en had een langdurig applaus. Deze tooneela- vond was dan ook een groot succes voor Nieuw Leven en werd met een gezellig bal na besloten. J.1. Zaterdagavond werd de nieuwgebouw de zaak van den heer P. D. Spaander aan de Hofstraat nabij Den Oever heropend. Deze zaak in electrische artikelen enz. opgebouwd door den heer Hermans en opgeschilderd door den heer Bakker geeft een keurige aan blik en had dan ook veler belangstelling, ter wijl het aan bloemstukken niet ontbrak. Den heer Spaander wenschen wij dan opnieuw succes en hopen dat hij met deze zaak voor spoediger moge zijn als met de voorgaande. Met enkele muzieknummers van de har moniekapel „Apollo" en diverse voordrachten van eenige dames en heeren werd j.1. Zondag avond het café „Land en Zeezicht" van den heer Alb. Klein Sz., voorheen Herm. Koster feestelijk heropend. Het ging er dien avond dan ook lustig en vroolijk door en ontbrak het bal er niet bij. Dat het de heer Klein in zijn nieuwe zaak wel moge gaan is onze op rechte wensch. Naar wij vernemen is door het kerkbe stuur der R.K. Parochie St. Hippolytus be roep aangeteekend tegen het Raadsbesluit dezer gemeente wegens het niet voteeren van gelden voor den bouw van een bijzondere school te Hippolytushoef. Voor de in cultuurbrenging van den Wie lingermeerpolder worden dezer dagen 100 ar beiders te werk gesteld, welke in de bij de Haukes gemaakte keetwoningen zullen wor den ondergebracht. Met de machine bewer king der gronden heeft men thans reeds veel te kampen. Een tractor van 60 P.K. bleek nog niet krachtig ge* noeg te zijn een zware ploeg te trekken, terwijl meer ander zware machines niet kunnen werken, opdat de bo dem op vele plaatsen te slap is en het een en ander er door zakt, zoodat men nog al eens met moeilijkheden heeft te kampen. Wegens aftreden van de heeren Kalk man en Roelofs als bestuursleden van de Vereen, van M.U.Z.-personeel werd als zoo danig gekozen de heeren Russcher en Hare maker. Tevens staan er bij de vereeniging plannen om in 't a.s. winterseizoen wederom een dansavond enz. te organiseeren. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer neemt weer snel toe. Deze week zijn gevallen geconstateerd on der het vee van J. Kooij Cz., (Dam) Anne v. der Welle (Polder), Jb. Tijsen Mz. (Gest) en R. Kuut (Westerland.) De Heer C. de Wit, tijdelijk onderwijze- zer aan de school te Oosterland, behaalde dezer dagen de akte Wiskunde L.O. Naar aanleiding van de oproeping van het gemeentebestuur hebben zich 19 sollici tanten aangemeld voor de betrekking van onderwijzeres aan de scholen te H.-hoef en Oosterland (vacatures Duyvetter en Dek ker.) Aan de Amsterdamsche Ballast Mij. en aan P. J. Venema is door den Hoofdinspec teur van den Arbeid overwerkvergunning verleend, resp. voor het maken van de ta luds en bijbehoorende grondwerken voor de sluisbouw en voor het maken van remmings werken voor den schutsluisbouw. Twüijver eh gezin uit Wieringerwaard P. A. Roos uit Alphen aan den Rijn A. J. van Oudenaarde uit Sint Annaland G. Korhuis en gezin uit Gieten H. J. van Niekerk en gezin uit Dreumel Vertrokken J. de Hoop naar Amsterdam; J. G. Zomer en G. J. Boot naar Den Helder J. Hooivelden gezin naar Wieringen C. Kooiman en echtgenoote naar Haarlem. BREEZAND. Geruild... Zondagnacht be merkte de heer D. v. D. tot zijn groote schrik dat zijn haast nog nieuwe fiets, die hij zoo maar tegen een mfuur had gezet, was ver dwenen en dat in plaats van zijn karretje een stok oude fiets was neergezet. Hij heeft dus voor zijn niet betaalde stal lingcenten de slechte ruil aan zich zelf te wijten. D.O.K.EV. Zondag werd op het terrein van den heer G. Keijzer door de Gym. D.O. K.E.V. een onenluchtuitvoering gegeven. Er was vrij groote belangstelling en er werd door de zeer goed bekend staande ver eeniging mooi werk geleverd. Na afloop dezer pracht Turnmiddag een gezellig bal in de zaal van Borst. ..GROOTE KONINGINNE FEESTEN. Maan dag werd in Breezand op feestelijke wijze de 50-jarige verjaardag van H. M. de Konin gin gevierd. Al om halfnegen waren de kin deren met een Oranjesjerp getooid bij de school; en door de verschillende schoolbestu ren werden kinderspelen georganiseerd, op geluisterd door een der plaatselijke muziek korpsen.. (Van de kinderwedstrijden konden we maar enkele uitslagen verkrijgen en we wil len dus liever in ons volgend nummer de uit slagen daarvan in hun geheel vermelden Van de Middag Volksspelen zijn de uitsla gen als volgt: Balie gooien voor Meisjes: o le pr. Tientje Broers; 2e pr. Annie van der Klooster; 3e pr. Corrie Blom. Hardloopen met hindernissen Jongens le pr. A. Schouten; 2e pr. Tromp Post en 3e pr. J. Jeninga. Kinderwagenrijden Meisjes boven 14 jaar: le pr. Corrie Blom; 2e pr. H. Straathof en 3e pr. Annie van der Berg. Wasch-ophangen Meisjes boven 16 jaar. le pr. Corrie van Eeten; 2e pr. M. L. Straat hof en 3e pr. Bets Blaauboer. Voor de trein v. Jongens van 16 jaar. le pr. S. de Jong; 2e pr. M. van der Werken 3e pr. C. Oudshoorn. Fietsrijden met hindernissen Jongens 16 -20. le pr. G. de Kraas; 2e pr. Frans v. Steijn en 3e pr. J. Lutjeharms. Tobbetje Steken Jongens boven 18 jaar: le pr. J. Blauwbroek; 2e pr. Jac. Wiggers en 3e pr. Jan Blaauboer. Te ongeveer 8 uur werden de prijzen in de zaal van Borst uitgereikt. Daarna een concert, in de muziektent door de plaatselijke Mu ziekkorpsen. Er was veel belangstelling op 't Koninginnefeest. Ook tijdens het zeer mooie vuurwerk was er veel volk op de been. ..Een Natte Bakkersknecht... Zaterdag is de knecht van Bakker Bruinsma met een vol le driewielde bakkersfiets te water gereden op de hoek Kleiweg - Middenvlietweg. De bakker was evenals zijn broodjes klets nat. Ofschoon dus druipstaartend naar huis, enkwam hij met de schrik vrij."' ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Sepkje, d.v. J. P. Mosk en van M. Minnema Forra Petronella, d.v. W. M. Schouwenaar en van J. Lobbezoo Margare- tha Odillia Alberta, d.v. G. A. Preijde en van A. C. Komen. Ondertrouwd Bernardus Zwirs, oud 25 jaar, bloemistknecht en Philomena Petro nella Maria van Loon, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna Anton Moolenaar, oud 23 jaar, bloembollen- kweeker, en Maria Jansen, beiden wonende te Anna Paulowna. Overleden Pieter van Eeten, oud 43 jaar, echtgenoot van J. Blaauboer. POLITIE. Verloren een hooivork. Gevon den een bruin lederen portemonnaie met eenig geld, een bos sleutels en een rijwiel plaatje. Inl. ter secretarie. Naar wij vernemen zal deze week de jaarlijksche Roode Kruiscollecte in deze ge meente worden gehouden. Loop der bevolking. Ingekomen Mej. A. M. C. Komen uit 's-Gravenhage P. de Jong uit den Helder C. van Nieuwkoop uit Bloe- mendaal H. Viersen uit Tietjerksteradeel Mej. A. ten Bokkel uit Wieringen D. van de Straat uit Eygelshven Mej. Deelstra- Douma en gezin uit DantumadeelC. K. Hamelink uit Voorburg Mej. H. Boerse uit Nieuwe Pekela W. Langedonk uit Hilversum A. Porp uit Twisk Mej. S. C. Lubbers uit Vlagtwedde G. Leij uit Wervrrshoof H. van PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGERBRUG. Door de partij der Contri buabele landen te Zijpe is toto candidaat ge steld voor de vacature in het college van Hoofdingelanden van het Waterschap Zijpe en Hazepolder de heer Adr Appel te St. Maar tensbrug. SCHAGERBRUG. Nu door de vrees van be smetting van mond- en klauwzeeer onder het rundvee, het bestuur van de Holl. Mij. v. Landbouw heeft besloten dit jaar het hoorn vee op de tentoonstelling niet toe te laten, wekken wij vooral de inwoners van Schager- brug en omstreken op, dit jaar zooveel mo gelijk pluimvee en bloemen en planten in te zenden, om deze tentoonstelling in deze rubrieken flink te doen slagen. SCHAGEN. De heer C. Keesman te Schagen heeft zich laten inschrijven als student in de Bouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft. SCHAGEN. De heer B. Roep, geboren te Schagen, lid van het College van Gedelegeer den van den Volksraad in Ned. Indië is be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. SCHOORL. De gemeente Schoorl heeft zich aangesloten bij de Kring Barsingerhorn, ver werkings-inrichting te Schagen. BINNENLANDSCH NIEUWS. VECHTPARTIJ. Te Hazerswoude ontstond een vechtpartij, waarbij een tuinder 'den 17-jarigen J. van Vliet met een schoffel zwaar aan het onder lichaam verwondde. De jongen werd in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. De dader werd naar het huis van bewaring te Den Haag overge bracht. EEN WEERSPANNIGE MOTORRIJDER Te Leiden wilde een politieagent procesver baal opmaken tegen een motorrijdr wiens nummers met krijt waren ingevuld. De motor rijder voldeed echter niet aan het bevel om te stoppen, waarop een sensationeele jacht door de stad volgde waaraan eenige politie agenten deelnamen... Een hunner, die op de treeplank van een passeerende auto was ge sprongen, werd er afgeslingerd en ontwricht te zijn arm. Tenslotte werd de weerspannige motorrijder gearresteerd waarbij hij danig te genstribbelde en een der agenten in de kin beet. De man had geen rij- of nummerbe- wijs; zijn nummer was gefingeerd enz. Hij kreeg maar even 7 processen verbaal. MAN DOODGEREDEN De negentienjarige J. de Ruiter uit Schie dam is Zaterdagavond op den Rotterdam- schen Dijk aldaar van zijn fiets gevallen en onder een auto geraakt. Hij is Zondagavond aan de bekomen verwondingen overleden. ..DOOR DE WARMTE BEVANGEN. De arbeider C. J. Post uit Voorhout is door de warmte bevangen en overleden. BUITENLANDSCH NIEUWS. ZEVEN TOT NEGEN MILLIOEN WERKLOO ZEN in de Vereenigde Staten. NewYork 4 Sep. De leider van het Amerikaansch fascfttisch bureau Stewart, heeft in een Radio-rede het aantal werkloozen in de Vereen. Staten, met inbegrip van hen die tijdelijk werkloos zijn op 7 tot 9 milloen berekend. Het totaal aantal ar beiders in de Vereenigde Staten bedraagt 49 millioen. Ongeveer 15 proc. zou dus volgens Stewart werkloos zijn. NOTARIS S. W. WEGE- NER SLEESWTJK te ZIJPE zal op Vrijdag 19 September 1930 bij inzet, en op Vrijdag 26 September 1930 bij afslag, combinaties toewijzing. beide dagen des voormiddags 10 uur (nieuwe tijd) in het café van den heer !A. IIOMAN aan de ST MAARTENSVLOTBRUG IN DE ZIJPE in het openbaar verkoopen: HUISMANSWONING met Boet, Kippenboet, Erf en Weilanden, aaneengelegen aan en bij den Bclkemenveg, nabij St. MAARTENSVLOTBRUG in de Zijpe, te zamen groot 9.62.23 H.A. In vier perceelen. Aanvaarding landerijen 25 December a.s. en huis, boeten en erf, 1 Mei 1931. Nagelaten door den beer P. Blaauw. benoodigdheden. breukban- en buikgordels, Elast. kousen vrouwendouches. gummie art. Alle FOTO-Benoodigdheden. Ontwikkelen en afdrukken. DROGERIJEN Het betrouwbare adres P. J. Steinbarg Asse. Apotheker Kanaalweg 147 Den Helder. (Naast Casino.) TANDHEELKUNDIGE Loodsgracht 37, Den Helder. Spreekuren dagelijks van 10-4 u., behalve Dinsdag en Vrijdag. Avondspreekuur Donderdags van 7 tot 8 uur. Kunsttanden en Gebitten, Kroon- en Brugwerk. Volledige garantie. Pijnlooze behandeling. I. Accountantskantoor te SCHAGEN. Teleloon 82. INRICHTEN, BIJHOUDEN EN CONTROLEEREN VAN ADMINISTRATIES LANDBOUWBOEKHOU DINGEN, BELASTINGZAKEN. beeedigd Makelaar en Taxateur, beveeld zich beleefd aan voor en ver- en aankoop en de ver huring van onroeiende goederen het incasseeren van huurgelden hel sluiten van verzekeringen op elk gebied, het plaatsen en be zorgen van hypotheken en het taxeeren vanonroerende goederen Kermis te Schagerbrug 14, 15. 16 en 17 Sept. Bezoekt het HOTEL Het Wapen van de Zijpe lederen dag gelegenheid tot DANSEN Jazz Band Batavier MAANDAGavond 8 uur: opvoering van het Tooneelspel Gekocht en Betaald Entre f 1.25, alles inbegrepen Plaatsbespreking vanaf heden a 10 cent. WOENSDAG Handicap Biljartmatch om kunstvoorwerpen. Open voor ieder. Aanvang 3 uur nm. Inleggeld f 1.- Des avonds groot GEMASKERD BAL om luxe voorwerpen Aanvang: 8 uur.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2