Om liet Oude Geloof 21e Jaargang Dinsdag 16 September 1930 No. 71 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR iJSi WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 UITOBVKB i COKX. Je BOBKEK, WIEIINOEM IUIE1U: Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIcN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 AFGEDANKTE AUTO'S. Wat er van gemaakt wordt. In onze .streken kent men zeer goed het probleem hoe men de ingeruilde oude auto's zonder al te groote verliezen weer van de hand moet doen. Maar het is hier te lande en in de rest van Europa ook nog niet zoo ver gekomen als in Amerika. Daar hebben de „Nationale Kamer v. Koophandel voor de Autobranche" en een aantal groote autofa brikanten samengewerkt voor een „campag ne voor den nationalen veiligen weg" (Natio nal Safety Highway Campaign) die tot doel heeft tegemoet te komen aan de veelvuldige klachten van ontsiering van het landschap, door aan den berm van den weg (of op het land) achter gelaten wrakken van automo bielen. Naar onze begrippen is het vrijwel onbegrij pelijk hoe men een oude auto, zelfs al kan het oudje niet meer rijden, of is het een ruï ne geworden, zoo maar kan achter laten. Im mers bij ons loont het altijd nog wel om het geheel te sloopen en het oude materiaal te verhandelen. Dit is echter in Amerika niet het geval, omdat de loonen er veel hooger zijn, terwijl het oude materiaal er misschien nog niet eens zooveel waard is als bij ons. Bij tochten door dit groote land ontmoet men dan ook allerwegen autowrakken aan den weg, zooals men bij een storm wel wrak hout aan het strand vindt. Een der meest actieve leden der genoem de combinatie is weer Henri Ford geweest, of in elk geval een zijner actieve leiders, die onder zijn vlag varen. In Dearborn, waar een van de Ford-fabrieken is gelegen, is een ploeg werklieden gevormd, die elke 16 uren werkens 375 afgedankte auto's sloopen op dusdanige manier, dat met de minste hoe veelheid werk de grootste hoeveelheid materi aal in bruikbaren vorm terug gewonnen wordt. Ford koopt de wrakken op tegen den vas ten prijs van 20 50) per wagen deze mogen eruit zien, zooals men maar kan denken, maar ze moeten nog banden heb ben, of tenminste iets, dat erop lijkt en een batterij. Voor het uit elkaar halen van de auto's dienen een drietal banden zonder eind, zoo dat eenzelfde principe als bij het in elkaar zetten der nieuwe wagens gevolgd kan wor den. Ford beperkt zich niet tot het verwer ken van zijn eigen fabrikaat, maar doet dat ook met andere. Wel heeft hij gezorgd, dat één band dient voor oude Fordjes en een an dere voor andere merken. De derde band zonder eind dient alleen voor het transpor teeren van het verkregen materiaal naar thansportauto's, of, als het bestaat uit oud geelkoper, terwijl ook veel brons, babbitsme- taal (uit lagers) etc. gewonnen wordt, al les gaat, gesorteerd, in groote vaten, die op de juiste plaats opgesteld zijn. Aan het eind van den band zonder eind worden de motoren eerst losgesneden met autogene brander en in een kokend bad van water en soda bevrijd van alle olie ze ko men dan schoon uit het bad en worden geïn specteerd, om te zien, of er nog een behoor lijke tweedehands motor van verkregen kan worden kan dit niet, dan worden ook de verschillende soorten ijzer, staal, etc. van den motor apart gewonnen. Wat er dan ten slotte over is gebleven van de wagens jvordt onder een sterke hydraulische pers gebracht, die de massa plat perstalles gaat dan naar de aanvoerbanden voor de ovens. Alg. H.bld. BINNENLANDSCH NIEUWS. SLAPTE. Aan de Zinkwitfabriek te Maastricht zijn Zaterdag 25 zinkwitovens gedoofd. De lito- phone-af deeling blijft werken. Voorloopig zijn tien arbeiders ontslagen en de overigen worden aan de andere af deeling te werk ge steld. DIEFSTAL. De ondernemer van een schommel- en schiettent op het feestterrein te Wassenaar kwam tot de minder prettige ontdekking, dat een tasch, inhoudend de ontvangsten van een dag ongeveer f 540, was verdwenen. INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de woning van den stations chef Groot, aan den Kaldenkerkerweg te Venlo. Aan de voorzijde is uit een ruit van de voorkamer een stukje gesneden, waar door men de grendels heeft weggeschoven. Ontvreemd is tafelzilver, een zilveren thee servies en koperwerk. Daders zijn onbekend. EEN ADVOCAAT GEARRESTEERD. Naar het Ned. Corr. Bur. verneemt is Za terdag in den laten namiddag te Rotterdam gearresteerd een advocaat en procureur plaatsvervangend-kantonrechter te 's-Gra- venhage. Hij moet zich schuldig hebben ge maakt aan verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten, die hem had den opgedragen voor hen financieele regelin gen te treffen, betalingen te doen, enz. Het verduisterde bedrag moet meer dan 20.000 bedragen. De advocaat, die ongehuwd is en nogal dikwijls verhuisde, woonde den laat- sten tijd bij familie te 's-Gravenhage in. Toen de politie hem Vrijdag wilde arrestee ren in zijn woning was de vogel gevlogen. De politie-radio-omroep heeft daarom Zaterdag middag aanhouding van den gezochte ver zocht. Intusschen is het de Haagsche politie gelukt, hem te Rotterdam te arresteeren. Hij had een zeer klein bedrag aan geld bij zich. Het Ned. Corr. Bur. verneemt, dat hij reeds bekend heeft. FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE ROMAN door LEVY GRUNWALD. AUTO-ONGELUK Toen Zaterdagmorgen de heer A. J. Lam- mers. graanhandelaar te Epse, zich naar zijn te Deventer gevestigde zaak begaf met zijn auto, botste deze door onbekende oorzaak tegenover de Deventer gasfabriek tegen een boom en reed daarna door een heg. Een der kinderen van den heer Lammers werd zooda nig gewond, dat het naar het Deventer Zie kenhuis moest worden vervoerd. Het andere kind. dat ook in de auto zat en ook de heer Lammers zelf bekwamen geen letsel van be- teekenis. De auto was zwaar beschadigd. DRINKWATERLEIDING LEK. Vrijdagnacht werd nabij de nieuwe brug over de vecht bij Muiden een geweldig lek geconsta teerd in een hoofdbuis van de waterleiding wel ke Weesp van water voorziet. Buiten geleek 't dan ook weldra een meer, terwijl binnen ieder een van water zat verstoken en men de moe ders cn dienstmeisjes allerwege met emmers zag loopen, om nog wat machtig te worden. Onmiddellijk werd begonnen met een nood- leiding aan te brengen en in den loop van den dag was het leed geleden. AMSTERDAM. DE 14 MILLE UIT HET VONDELPARK De eerlijke vinder krijgt het geld in zijn bezit. Het was dezer dagen drie jaar geleden, dat een huisknecht uit de omgeving van het Von delpark in een grasperk van dat park een portefeuille vond, waarin een bedrag van 14 mille aan bankbiljetten zat. De huis knecht stelde het geld in handen van de po litie, maar ondanks alle mogelijke nasporin gen en oproepen, kwam de eigenaar van het geld nimmer opdagen en van diefstal of iets dergelijks bleek al evenmin. Allerlei verhalen deden de ronde en daar bleef 't bij. Inmid dels verstreek de tijd en de vinder zag meer en meer het tijdstip naderen, dat het „gevon den voorwerp" zijn eigendom zou worden, n.m. na drie jaren. Hei gel^/was op rente gezet bij de Nederl. Handel Mij. en thans zal, naar het Hbld. meldt, het bedrag bin nenkort aan den reeds bejaarden huisknecht worden uitgekeerd. KINDERVERLAMMING. Te Gouda is opnieuw een geval van kind^r verlamming geconstateerd en wel bij een jongen van 9 jaar .De petiënt is in het Van Iterson Ziekenhuis opgenomen. Het aantal gevallen steeg hiermede tot 39, waarvan er in de afgeloopen week twee voorkwamen. MOORD OPGEHELDERD Indertijd heeft de Heerlensche recherche den Italiaan M. V. gearresteerd, verdacht van een groot aantal valsche guldens kwartjes te hebben gemaakt, welke bij zijn aanhouding op hem werden bevonden. In de maand Juli van dit jaar werd te Athus in België de Itafliaansche fotograaf Tremenzolli doodgeschoten. Na dezen moord had V. zijn intrek genomen in een hotel te Heerlen. Bij een controle bleek de Italiaan tijdelijk verdwenen te zijn met achterlating van zijn bagage. Toen hij in den avond van 7 Juli 1.1. terugkeerde, kon tot zijn arrestatie worden overgegaan. Op hem werd gevonden een browningrevolver en een aantal scherpe patronen. Verder bleek verd. in het bezit te zijn van een krant in de Italiaansche taal, dat het verslag bevatte van den moord te Athus en waarin hij als verdachte verschil lende malen werd genoemd. Tevens bleek, dat hij lid van de Fransche Communistische Partij was. Thans is V. op last van de Nederlandsche Regeering aan de Belgische regeering uitge leverd, als verdacht van moord op den Itali- aanschen fotograaf T. ONDER-EEN AUTOBUS. Meisje gedood. Zondagmiddag stapte op den Hengeloschen- weg onder Lonneker het echtpaar Drent met twee kinderen uit de autobus van Ensche de. Op dat oogenblik naderde een autobus uit Hengelo, welke de kinderen aanreed. Het eene kind, een meisje van zes jaar, kwam onder de autobus en werd op slag gedood het andere kind bleef ongedeerd. volgenden dag het werk Wilde hervatten. Zij,.denlang was hij daar alleen met zijn koelies, die die dat weigerden, werden met de boot naar spoedig vriendschap met de inboorlingen van Steenwijk gebracht en daar op den trein naar hun woonplaatsen gezet. Toen ir. Van der Steur keet no. 2 wilde binnentreden, kon hij de deur slechts op een kier open krijgen. Opeens vloog de deur open voor hem stond een te werkgestelde, die een houten-keetstoel bij de leuning pak te, optilde en onder het uiten van de woor den „Ik zal je hersens inslaan" in de rich ting van Ir. Van der Steur sloeg. Deze sprong op zij en ging de keet uit. De stoel verbrij zelde een ruit. Donderdag stond voor dat feit voor de Zwolsche Rechtbank terecht een 44-jarige opperman uit Utrecht. Ten laste was gelegd poging tot doodslag, althans poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Verd. zei zich niets meer te kunnen herin neren. Hij zat erwtensoep te eten met zijn rug tegen de deur, maar hij had wel een borrel op. Tegen den rijksveldwachter heeft hij echter dadelijk na het gebeurde ver klaard gezegd te hebben „Als er één van de bazen binnenkomt, sla ik hem zijn hersens in," en geslagen te hebben met de bedoeling om te raken. De officier van justitie eischte negen maanden gevangenisstraf. RECHTSZAKEN. DE OPSTAND IN GIETHOORN. Bij de ontginningswerken in het „Land van Vollenhove" zijn te werk gesteld werkloo- zen uit de groote steden, die ondergebracht zijn in barakken bij Giethoorn. Toen een deel van hen Maandag 7 Juli van verlof terugkwam, belegden de mannen meteen op het stationsplein te Steenwij k een vergadering, waar besloten werd in sta king te gaan. In optocht ging het naar de barakken, waar ook de overige Amsterdam mers, Rotterdammers en Hagenaars overge haald werden zich bij deze wilde staking aan te sluiten. Met moeite bracht de leiding hen er toe zich ieder in de eigen barak terug te trekken. Des namiddags- bezocht ir. Van der Steur ieder der keten, om te vragen wie den BUITENLANDSCH NIEUWS. VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. STOKE ON TRENT IJ September. Naar Je meld wordt, zijn in het graafschap Stafford plot seling meer dan 50 personen, meerendeels kin deren, na het gebruik van suikergoed met vergif tigingsverschijnselen ziek geworden. De politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de zieken vergiftigde bonbons uit 'n fabriek te Burslem hadden gebruikt. Een in deze fabriek ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking dat de bonbons in plaats van mei suiker, met arsenicum waren bestrooid. Een zak met arsenicum was als goede suiker gekocht. In een houten kist vond men nog 56 pond ar senicum, die als suiker zou worden gebruikt. Men weet nog niet of het een noodlottige ver gissing of een misdaad betreft. Te -New Brighton zijn 15 kinderen ziek gewor- ZWEEDSCHE AVONTURIERS in de STILLE ZUIDZEE. Een Zweed, wiens avonturen Jak Londen tot een zijner bekende verhalen hebben geinspireerd, is onlangs, na ongeveer 35 jaar in den archipel van Polynesië te hebben doorgebracht, naar Zweden teruggekeerd. Het is de heer Oeberg, die in 1888 Zweden verliet, om naar Suwa op de Fidsji-eilanden te gaan, waar hij als planter, zeevaarder, koopman, enz. werkzaam is geweest ten tijde, dat het kanibalisme onder de inboor lingen nog tierde. In Nieuw Pomerania was hij er eens getuige van, hoe 4 blanke zendelingen door de inboorlingen werden gedood en opgege ten. Het was hem toen onmogelijk, iets te doen om te trachten de zendelingen te redden. Hijzelf heeft dit lot welen te ontgaan, door de ver schillende stamhoofden, die altijd onderling oor log voerden, tegen elkaaar uit te spelen. Daar hij ongehuwd was, zijn hem herhaaldelijk doch teis van stamhoofden als vrouw aangeboden, wat bij de inboorlingen slechts ten doel had in het be zit te geraken van geweren en andere goederen waarin de blanke handel dreef. Na verschillende kruistochten naar de verschillende Salomons-ei- landen, om werkkrachten voor zijn plantages te verkrijgen, vestigde hij zich op Nieuw Ifannover, afgelegen eiland, waarvan de inboorlingen als zeer onbetrouwbaar bekend stonden. Maan- het eiland sloten. Eens, toen de betrekkingen lusschen hem en zijn koelies zeer gespannen wa ren, werd hij ziek, daar hij malaria had, zoodat hij langen tijd alleen in zijn huis lag. Op een goeden dag hoorde hij in eens het slaan van oorlogstrommen en het oorlogsge- schreeuw van de inboorlingen uit het dorp. Zij maakten aanstalten om den blanke van kant te maken. Met veel moeite slaagde hij er in uit zijn bed te komen en zich naar de veranda van het huis te begeven, waar hij, gewapend met een ge r en voorzien van een grooten voorraad mu nitie den aanval afwachtte. Toen de inboorlin gen uil het woud te voorschijn kwamen, vuurde hij verscheidene schoien af, die doel troffen, zoodat de inboorlingen terugtrokken en de op stand onderdrukt was. Eenigen tijd later kwa men Jack London en zijn vrouw met de „Snark" op het eiland aan, waar zij Ceberg ontmoetten, die hun zijn avonturen vertelde, die door Jack London in zijn bekend verhaal „Adventure" ver werkt zijn. De heer Oeberg, die thans 65 jaar oud is, was niet de eenige Zweed in dit gedeelte van de Stille Zuidzee. Niet ver van Nieuw Hanno- ver, op Tabor, was een Zweed koning, Karl Petlersson, die door zijn huwelijk hel hoofd van het eiland was geworden, dat hij tot grooten bloei wist te brengen, tot groote voldoening van zijn onderdanen. Toen koning Karl verleden jaar Tabor verliet om naar Zweden terug te keeren, kende de droefenis van zijn onderda nen geen grenzen. DE SG'HUPO MOCHT MIDDEN OVER STRAAT. Te Mühlhausen in Thiiringen liep 'snachts een Schupo op straat te patrouilleeren, niet op het trottoir, doch midden op den rijweg. Dat was zijn ongeluk, want hij werd door een auto overreden en gedood. De nagelaten be trekkingen dienden een eisch tot schadeloos stelling tegen den automobilist in, en thans heeft 't Reichsgericht in hoogste instantie dien eisch toegewezen. De hoogste Rechtbank van het Duitsche Rijk stelde vast, dat de Schupo het recht had, midden op straat te loopen vooral in de duisternis, daar hij dan beter de geheele straat kon overzien. De au tomobilisten moesten juist in de donkerte voorzichtiger rijden. De familie van den doo- den Schupo krijgt dus de geëischte som. Maar de man zelf heeft er niet veel aan, dat achteraf het Reichsgericht hem toestond, midden op de straat te loopen. Hij is dood en de andere politieagenten zullen waar schijnlijk wel zoo voorzichtig zijn een spaar zaam gebruik van hun recht te maken. Het gevaar dat automobilisten ondanks deze rechten der politie midden op straat snel rij den, is te groot. (Nadruk verboden.) 47. Weer ziet hij hij zich staan, hij, de atheïst die nergens aan geloofde, bij de Joodsche mannen, om haar naam te laten veranderen. Dwaasheid, dwaasheid was 't, denkt hij bij zichzelf, en een leugenwant ik ben geen Jood meer, ik ben niets, ik geloof niets meer Vreemd, die laatste wensch van haarals zij mocht sterven, wilde zij als Jodin heen gaan.. Als Jodin.., zij., die alreeds sinds vele jaren had vergeten, dat zij werkelijk Jodin was.. Jodin., dwaasheid.. Godsdienst dwaasheidEr was geen God hij geloof de het nu minder dan ooit. Als God goed was, waarom had Hij dan Mirjam, in de jeugd harer jaren, ongelukkig gemaakt Haar zoo ijzingwekkend in een krot, een hol van een dievenbende, van schurken van 't laagste allooi gebracht en haar in smaad en ellende doen sterven Goddienst ba, zonder Godsdienst zou hij niet van zijn ouders ge scheiden zijn Alles, alles was toeval. Er gebeuren geen wonderenDwaasheidIdeoot die hij was, om onder den eersten indruk van Mir- jam's lijden, nog één oogenblik aan een be schikking te gelooven. Ideoot was hij ge weest, haar te laten bensjen Stervend had hij haar moeten achterla ten. Dat hij geen telegram van de pleegzus ter had ontvangen, bewees, dat het ergste gebeurd was. Zij was gestorven, lag nu bleek en koud in een roofhol, waarin misdaad en ontucht hadden rondgewaard.Hij had zelfs haar zwaren doodstrijd niet kunnen verzachten, want hij was weggerukt van haar sterfbed.om te gaan naar Duinhui zen Naar Duinhuizen, als dirrigeerend offi cier van gezondheid Was dit een beschik king Dwaasheid, alles toeval. Voor jou bestaat het oude Duinhuizen, waar je met Mirjam je reinste gelukkigste jaren hebt ge had, niet meer. Voor jou, een Godlooche naar, zegt het niets, dat je ouders, die je voor vele jaren om dien dwazen Godsdienst verliet daar nog in Duinhuizen wonen en treuren over hun zoon, fluistert de booze ge nius. Jij kunt nooit meer hun huis binnen treden, denk aan het visioen, dat je in het doodenhuis op 't Jodenkerkhof van Duin huizen, droomde. Voor iederen Jood, arm en bedrukt, staat hun deur open. Jou, de godloochenaar, die den Heiligen Verzoendag overtrad, die ge vloekt bent door je vader, zullen zij eeuwig buitensluiten. Jij bent dood, voor jou heeft je vader sjiwwe gezeten (rouw gedreven). Hij had eens een zoon, die een groot Rabbijn onder Israël moest worden en hij werd, ha- haha, schaterlacht de booze genius, een at heïst, een godloochenaarjij bent dood, eeuwig dood voor je vader Huiverend had Arthur den afgeloopen nacht zijn geboorteplaats betreden. Duinhui zen.. Duinhuizen.., Mirjam.. Vader.. Moe der.. had het door zijn hersens gehamerd. Neen, dat kan niet, dat was afgeloopen.. nu meer dan ooit Vanmorgen had hij aan het ministerie ge schreven, om het bevel in te trekken, doch het zou alles vergeefsch zijn, de dienst ge bood. Alles, alles zou hij willen opofferen, als hij slechts Duinhuizen, de plaats waar hij het levenslicht aanschouwde, had kunnen mijden, maar het noodlot was machtiger geweest. Wanhopig staart Arthur voor zich heen. Hij voelt zich klein en onmachtig. Het uitblijven van eenig bericht over Mirjam maakt hem nerveus. Hij kon het hier in Duinhuizen niet lang uithouden, dat voelde hij alles, herinnerde hem aan het Verle den.. Vanmiddag was het weer plotseling fel tot hem gekomen, dat, wat hij geloofde uit zijn herinnering te hebben gebannen voor eeuwig. De sergeant van den dag had hem medegedeeld, dat door den ziekendra ger Mozes Noekoet verlof werd gevraagd, om den dienst in de Synagoge bij te wonen, wijl het Groote Verzoendag werd. Mozes Noekoet Jaren geleden had Arthur hem gekend, «een vroolijk Jodenjoggie van 10 jaar, een kleinzoon van Sjimme Noekoet. Sjimme NoekoetIs het toeval, dat hij, nauwelijks een paar uur in zijn nieuw gar nizoen, dezen naam reeds weer hoort, Sjim me NoekoetHij ziet zich zelf staan, den Grooten Verzoendag, nu vele jaren geleden, met een reistasch in de hand, onder de hel lichtende lantaarn. Hij ziet zijn vader nade ren, naast hem loopt Sjimme Noekoet. Alles doorleeft hij weerOp 't Stationplein weer ziet hij dreigend de hand van den ou den vromen Jood naar hem uitgestrekt „Vervloekt, vervloekt zul je zijn, ik heb geen zoon meer Hij ziet in gedachte weer het doodsbleeke gelaat van den ouden Roos, het verschrikte gezicht van Sjimme Noekoet Japie Velleman. Als verdwaasd had Luitenant Roos den sergeant aangestaard, automatisch geknikt dat Mozes Noekoet het verlof was toegestaan Dwaasheid, sprak de duivel in zijn hart, al les is toeval en hij had herhaald het is toe val, er is geen beschikking, er is geen God En toch had hij het weer gevoeld, in al zijn volheid en nu zag hij in gedachten Mosie zitten in die oude sjoel, die hij, o zoo goed kende, in die sjoel, waarin ook hij en Mir KAN HET NOG ERGER FRANSCHE LEGEROEFENNGEN IN 1931. Op nog grooter schaal. Samen werking tusschen leger en lucht vloot. De chef van den generalen staf van het Fransche leger heeft voor het volgende jaar weer groote leger-manoeuvres aangekondigd, waarbij tweemaal zooveel troepen in het veld zullen worden gebracht als dit jaar het geval is geweest. Deze manoeuvres zijn volgens den staf noodzakelijk om de troepen in de nieuwe oorlogsmethode te onderrichten. Bovendien zullen in 1931 proven worden genomen met het gebruik van draadlooze te legrafie als verbinding tusschen leger en luchtvloot. jam eenmaal gezeten hadden. als jonge schuldelooze kinderen. Weg, weg, ik lijk wel gek, om daar nu nog aan te denken, aldus mompelt de eenzaam staande officier op het kazerneplein. Voor uit weg met die idiote denkbeelden. Ik, ik, de luitenant, ik officier van gezondheid,, ik, die met allen godsdienst, die met God gebro ken heb Ik wil er niet aan denken, want er is geen God, er is alleen de RedeEr is geen BarmhartigheidGeen Verzoening, niet in den hemel, niet op aarde. Nooit zou hij meer aan die dwaasheid gelooven. Huiveringwekkend verrijst weer voor hem het misdadigershol, met de zieltogende Mir jam, en ijzingwekkend klinkt zijn lachen als hij mompeltEr is geen God, en als Hij er is, is het een wreede, duivelsche Heerscher. Vroolijk lachend zitten de soldaten in de cantine. „Voor den drommel, leelijke turf trapper, geef die schele milicien ereis een flinke pit voor zijn waffel, met zijn gejank van „geer me nog een druppie, oh wat is dat leve sjeun." Die vent lijkt wel gek met ze gejank, ja, zelle 'm een druppie geve, ze zijne gek, as je wat wil hebbe, dan kan je betaole, maar dat komt allemaal door die grammefoon, de heele tijd staat dat ding al die ouwe mop af te draaie, ik heb nou al honderd maal geseid, je zou ereis een plaat van Moosie opdoen, gisteren heit-ie er een paar van zijn huis gehaald, onderaan in de doos, daar legge ze „Ik zal wel ereis kaike, Lange", zegt een dikke soldaat, die in het burgerleven de schoone betrekking van maaier en koemel ker bekleedt, „ik zal d'r een nuwe plaat van Moosie op legge. Daar gaat-ie weer. Laat 'm draaie pierewaaie. Vooruit daar gaat-ie weer HOOFDSTUK LV. Het „Oude Geloof." De avond is bijna geheel gevallen, de een zame luitenant voor op het kazarneplein, be merkt het niet. Boven hem, in zacht vredi- gen glans, zilvert de maan aan het uitspan sel, flonkeren de sterren in ontroeringwek- kende schoonheid. Arthur weet, het is heden voor de Joden de heilige avond van den Grooten Verzoen- de avond, dat ontroerend, onder plech tig zwijgen der gemeente, de heilige zang van Kol Nidrei wordt voorgedragen. Ik zal het nooit meer hooren, denkt hij bij zich zelve, want nooit meer zal ik de Synagoge betre den. Nooit zal het Kol Nidrei meer tot mij spreken, als in de jaren mijner jeugd. Want er is geen God.Een God zou Mirjam niet hebben laten sterven.. Het steeds uitblijven van eenig bericht, had hem nu de zekerheid gegeven, dat Mirjam gestorven was, gestor ven op denzelfden dagdat hij, vele ja ren geleden, door zijn vader vervloekt, ver- stooten was. Het was voor hem geen dag van verzoening, het zou altijd zijn een dag van verbittering, van haat Kol Nidrei zou voor hem altijd zijn het lied van wanhoop, van smart., nooit het lied van smeeking., daarom'zou hij hij het nooit meer willen hoo renNooitNooitWat was dat Wat vreemde, wondervolle klanken drin gen plots tot hem door Is zijn verstand verbijsterd Wordt hij krankzinnig door al le ellende, die hij gisteren in het sombere roofhol aanschouwde, door het smartelijk lijden van Mirjam Zijn tengevolge daarvan zijn geestvermogens gekrenkt? Groote God, welke geluiden zijn dat?Krampachtig om klemmen zijn handen het houten hek. dat het kazerneplein van de straat afsluit. Adem hijgend, alles om zich heen vergetend, ver bijsterd luistert hijNeen, het is geen ver beelding (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1