mWIERINGER courant* J. E. 1IUSS BLANKE KRUL PRUIMTABAK 21e Jaargang. Vrijdag 17 October 1930 No 80 <ÉHlS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 11111 WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VERSCHOPPELING. INDIEN GIJ PRIJS STELT OP EEN GOEDE VERZORGING UWER WASCH. STUURT HEM DAN NAAR DE WASSCHERIJ VAN S. KROM, ALKMAAR. HEERENBAAI VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIE BUIEiU: Hippolytushoei Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI6N: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. HEERENBAAI P0RTIR1C0. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A. 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen. hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. chine, satijn en wat op een warme winter japon dikwijls ook heel aardig staat her melijn. Op velerlei wijzen kunnen kragen en man chetten versierd worden. We spreken reeds over gekleurde biesjes. Ook stiksels in ver schillende kleuren kunnen dienen borduur- ajour-randjes, fijne opnaaiseltjes, plis- see-strookjes, kant, enz. Op een crêpe de chine japon zagen we onlangs een rond kraagje waarin op bepaalde afstanden, waai erplooitjes waren gezet. Het was weer eens iets anders dan gewoonlijk. De moderne blouse. PAR1JSCHE M0DEBR1EF. Groote variatie in kragen. Ge hebt een aardig nieuw wintertoiletje gekocht, eenvoudig en toch chic, in een van de nieuwe modekleuren, donkerbruin, marine blauw of groen of misschien ook wel in heel donkerrood of in de op het oogenblik zoo ge liefde bruin-paarse auberginetint. De japon staat u keurig, alleen maakt ze een beetje bleek, vooral nu ge langzamer hand, bij het naderen van den winter, uw prettige, zonverbrande zomerkleur verliest. Ge zult daarom goed doen iets lichts langs den hals aan te brengen, iets dat in het ge zicht reflecteert. Ge hebt daartoe de beschik king over kragen van de meest uiteenloopen- de vormstof. Eenvoudige, ronde jongens kraagjes b.v. met een strikje van voren. Daar voor moet men een jong, frisch gezichtje heb ben en een langen hals. Vindt ge een effen kraagje te eenvoudig, zoo brengt ge er b.v. verschillend gekleurde biesjes op aan, in o- vereenstemming met de garneering van de japon. Het is bijna verbijsterend, zooveel verschil lende soorten van kragen we zien op het oo genblik. Sommigen zijn niet meer dan een smal reepje lichte stof langs de japonope ning, het andere uiterste zijn kragen die bij na de afmeting van een cape hebben en tot aan het middel reiken. Er zijn leuke Pierrot kragen en de meest verschillende modellen van fichu-kragen, die we van de ouderwet- sche boerenkleeding hebben afgekeken. We kunnen u sjaalkragen noemen, kragen met revers en kragen die er uitzien als kinder slabbetjes, alleen van mooier materiaal, van zijde met kantjes of strookjes. Eigenlijk toont Mevrouw Mode ons dezen winter haar gehee- le collectie kragen welke ze in den loop der tijden verzameld heeft. Alleen de Stuart- en de pijpkragen ontbreken gelukkig. Evenals de modellen zijn ook de stoffen zeer verschillend. Op een heel eenvoudig huis- of kantoor japonnetje kan het kraagje van linnen of piqué zijn. Maar hoe fijner het toilet is, hoe kostbaarder de stof van den kraag, batist, limon, zijde, kant, crêpe de van zijden mouseline b.v., zijn van voren en van achteren, aan den onderrand van het corsage, met een dubbele gepliseerde strook gegarneerd, hetgeen er iets heel aparts aan geeft. Een andere volant, langs den hals, is op den schouder vastgeknoopt. Een aardige nieuwigheid bestaat hierin dat men den hoed met de blouse in overeenstem ming brengt. We hebben b.v. een donker blauw costuum met een zacht rose blouse. Hierbij dragen we een donkerblauw fjuwee- len hoed met een roze lint. Hebben we de blouse gekozen in blauw velours chiffon, zoo behoort hierbij een vilthoed, waarvan de rand overtrokken is met de blousestof. WILHELMINA. De blouse heeft haar plaats in de mode wereld weer heroverd. En al zullen er zeker dames zijn die aan de practische casaque den voorkeur blijven schenken het in den rok gedragen corsage is voorloopig toch het meest in zwang. Daar er bovendien dezen herfst en winter veel tailleurs gedragen wor den, gaat de blouse een goede toekomst tege moet. Evenals bij de kragen heeft men ook hier een groote afwisseling en verscheidenheid weten te brengen. De eene blouse is de ande niet. Wat een verschil b.v. tusschen het eenvoudige schoolmeisjesachtige modelletje met het liggende kraagje en de fijne, diago naal gedrapeerde blouse van kostbare stof. Bij het mantelcostuum wordt heel veel een zijden blouse genomen welke stof voor den herfst den voorkeur verdient boven het meer glanzende satijn. Over het algemeen gaat de smaak uit naar iets mattere stoffen zoodat ook crêpe de chine en crêpe marocain in aan merking komen. Verder worden er bij de tail leurpakjes ook blouses van dezelfde stof ge dragen. Dat is natuurlijk heel practisch, voor al wanneer rok en blouse los aan elkaar be vestigd zijn en men het bovenstuk naar belie ven verwisselen kan. Voor dat doel zijn op de blouse mooie knoopen aangebracht, waar aan de rok wordt opgeknoopt. Ofwel rok en blouse zijn door een rij drukkertjes, onder de ceintuur, verbonden. Een blouse van fanta siejersey. heel losjes geweven, in de verschil lende kleuren welke in de mantelstof voor komen. is eveneens heel gewild. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. (3. Mary schijnt niets op hem tegen te heb ben. zei Cosmo op spottenden toon, natuur lijk, zei is ook een meisje en hij heeft heeft zulke mooie grijze oogen. Je bent toch niet jaloersch van een wild vreemden man Ik jaloersch riep Cosmo met een vuur- rooden blos, moeder, ik weet maar half wat het woord beteekent. Lady Warburton glimlachte in zichzelf maar zij had te veel verstand, om hem uit te lachen en was ook te teerhartig. Zij wou om alles ter wereld zijn gevoel niet kwetsen. Toch bracht die opmerking hem tot naden ken, hij wilde niet, dat Mary of Ashford dien indruk van hem zouden krijgen dus daarom besloot hij zich een beetje aangenamer bij zijn gast te maken. Het noodlot was hem echter tegen. Toen hij naar beneden ging om zich bij de anderen te voegen, kon hij hen nergens vinden. Van het terras af kon hij Mary een oogenblik la ter zien, die in een roeibootje op de rivier was met een heer bij zich. Die heer was Ash ford. Hugo was verdwenen. Cosmo's oogen schoten vuur, hij beet zich op de lippen en beefde van woede. Zij denkt heel niet aan mij Dat is toch schande, bromde hij, het is onverdraaglijk en ik wil het niet uitstaan. Waar zou die ver velende Hugo nu weer zitten Hugo wandelde op een stofflgen weg onder Ook in de hals-afwerking der blouse be staat een groote variatie. We zien veel fichu's, veel soepele revers, die een slanke lijn geven en natuurlijk ook veel kragen in de meest mogelijke variaties. Sommige fijnere blouses DE ZUIDERZEEVISSCHERS VERGADEREN. In Diligentia te 's-Gravenhage is Maandag middag een vergadering gehouden van vis- schers uit alle plaatsen der Zuiderzee. Het was de bedoeling van het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers, aan den vooravond van de behandeling van het ont werp van wet tot wijziging van de Zuiderzee- steunwet, de visschers bijeen te brengen om gezamenlijk hun grieven en wenschen nog eens naar voren te brengen. De belangstelling was zeer groot. De zaal van Diligentia was reeds lang voor het vastgestelde uur gevuld en het comité ging er toe over, een tweede zaal van het ge bouw Veritas, te huren. Uit vele dorpen waren de visschers in hun schilderachtige kleederdracht naar Den Haag gekomen. Toch moesten vele honderden teleurgesteld worden zij konden niet toegelaten worden. De heeren Demmer, voorzitter van het Cen traal Comité Gorter, Medemblik Blok, Enk huizen Zwaan, Bunschoten Zandstra, Lem mer ds. Voet, predikant te Lemmer Visser, Laaksum Petersen, Harderwijk en Meester uit Bunschoten voerden het woord. De volgende motie door den voorzitter voor gelezen en onder applaus aangenomen „De Zuiderzeevisschers in grooten getale te 's-Gravenhage bijeen, gehoord de bespre kingen inzake de Zuiderzeesteunwet, consta- teerende, dat de daarin aangebrachte verbete ringen onvoldoende zijn en verre beneden de verwachtingen blijven, die zij redelijker wijze mochten koesteren, dat met name het gemis van een billijke tegemoetkoming in de waardevermindering van schuit en netten een grievende beleediging is van het rechts gevoel, dat verder de wenschen zooals ze in de nota van de visschers organisatie aan de Tweede Kamer zijn opgenomen als een mini mum zijn te beschouwen en besluiten deze motie ter kennis der Regeering en der Twee de Kamer te brengen WEER EEN VROUW AANGERAND. Maandagavond omstreeks halfzeven werd de krantenbezorgster, mej. P., op de Blaricu mertollaan onder Laren door een naaktloo- per aangerand. De vrouw schrok zoo hevig, dat zij haar bewustzijn verloor. Een chauf feur, die met een vrachtwagen even later de Blaricumertollaan opreed, trof de vrouw, lig gende op den weg aan. Onmiddellijk stelde hij de politie met met geval in kennis, die een onderzoek instelde. Van den dader werd geen spoor ontdekt. PROCEDURE OVER EEN SCHENKING. Een boer te Tubbergen had zijn boerderij aan z'n dochter verkocht; een zoon werd bij die gelegenheid 2000 uitbetaald. Eenigen tijd la ter failleerde de landbouwer en de schuldei- schers vonden geen actief. De curator in het faillissement sprak den zoon aan voor een bedrag van 2000 dit bedrag was hem ge schonken en hij moest het aan den faillieten boedel teruggeven. In de civiele procedure welke voor de rechtbank te Almelo werd gevoerd, werd door den zoon gesteld, dat het hier geen schenking betrof, maar een wederkeerige o- vereenkomst, waarbij hij afstand deed van zijn recht op een later te verwachten erfe nis. De curator slaagde er naar het oordeel van de rechtbank niet in om aan te toonen dat er wel een schenking had plaats gehad. Daarop heeft cfe zaak voor het Hof te Arn hem gediend. De curator voerde thans nog aan, dat het verweer van gedaagde niet op ging, omdat het afstand doen van een nog niet opengevallen nalatenschap ingevolge art. 1370 van het Burgerlijk Wetboek nietig is. Gedaagde verscheen niet voor het Hof. Het gerechtshof nam de beweringen van den cu rator welke niet meer werden tegengespro ken als juist aan en veroordeelde den ge daagde tot betaling van 2000 aan den cu rator. 4 KINDERONTVOERING Toen Zaterdagmiddag een jonge vrouw, die kort geleden van haar man gescheiden was, met haar twee jarig dochtertje op de Assel- sche straat te Apeldoorn, ter hoogte van ga rage Keekstra, wandelde, reed haar een au to achterop, waarin zich twee personen be vonden. Toen de auto naast haar was, sprong er een man uit, in wien zij haar vroegeren man herkende. Deze trachtte haar het kind te ontrukken en na een korte worsteling slaagde hij daarin, stapte met het kind in de inmiddels wachtende auto, die daarna in volle vaart de Asselschestraat afreed. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat op de auto een verkeerd nummer gebruikt as. VECHTENDE MEISJES. In een danszaal te Strijp ontstond Zondag avond ruzie tusschen twee jonge meisjes zij trokken hun schoenen uit, waarmee ze el kaar te lijf gingen. Eén haalde een mes te voorschijn en verwondde haar tegenstand ster aan het hoofd en sneed een stuk van haar oor af. Zooals begrijpelijk is, veroorzaakte deze niet alledaagsche vechtpartij groote conster natie. KINDERERLAMMING. In Veendam zijn weer drie gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De patiën ten zijn naar het Ziekenhuis te Groningen overgebracht. het rooken van een sigaar, om een vriend te gaan opzoeken en hij had geen flauw besef van de verwenschingen, die aan zijn adres geuit werden. Het zou ook niet bij hem opge komen zijn, dat het zijn plicht was om het oog te houden op Mary en Ashford. Als een man niet flink genoeg was, om op zijn eigen meisje te letten, dan moest hij het van een ander ook niet verwachten. Als hij ouder ge weest was, zou hij het beter begrepen heb ben. Mary's bevallige gestalte' kwam aardig uit tegen de scharlakenroode zijden kussens in de boot. Haar witte japon stond haar goed en voor de zon hield zij een roode parasol boven haar hoofd. Ashford roeide langzaam voort. Hij had een flanellen broek en sporthemd aan en in dit costuum was hij nog knapper dan den vorigen dag. Zij lachte bij het idee, hoe kwaad Cosmo zou zijn, als hij merkte, dat zij alleen met Ashford was uitgegaan. Waarom zit u zoo stil te lachen, juffrouw Maturin vroeg Ashford. Zat ik te lachen Och, ja, ik dacht aan iets, dat mij amuseerde. En mag ik niet weten, wat het was Volstrekt niet. Ik hoop toch, dat u niet zelfzuchtig van aard bent. Uw hoop kon wel eens ij del blijken. Deze zij stroom is zoo heerlijk en effen, dat ik dien stellig voor het publiek zou afsluiten, als ik Cosmo was. Kijk die bootjes eens. Mag dit uitzicht nu wel bedorven worden door een meisje met een rooden hoed en een licht groene japon Stemt u dat toe, alleen om mij maar gelijk te geven, of omdat u iemand van smaak bent Door welk van die twee punten zou ik het meest in uw achting stijgen O, kijk eens Kijk eens riep Mary op eens. Het meisje met de groene japon wilde met een ander van plaats verwisselen, maar dit dit zoo onhandig, dat het bootje kantelde en de drie inzittenden in het water vielen. III. Er waren twee meisjes en een man in het bootje en de man was blijkbaar niet in staat om iemand anders te helpen dan zichzelf. Met een paar snelle slagen bracht Ashford de kano naar den oever. Ga er gauw uit, zei hij tegen Mary. Vlug trok hij zijn jas uit en sprong in de rivier. Denk aan het zeewier, riep zij nog te gen hem, denk daar om 's hemelswil aan. De man was er in geslaagd om in ondiep water te komen. Een van de meisjes had zich aan de omgekeerde boot vastgeklemd en het andere was verdwenen. Ashford dook onder, maar vond haar niet, toen dook hij weer. Mary Maturin stond angstig en rillend op den oever. De zon gaf veel warmte en toch voelde zij zich koud. Roepen diende nergens toe, er was toch niemand in de nabijheid. Zij had wel naar den tuinman kunnen loopen, maar dan zou er toch niet gauw hulp hebben kunnen komen en zij had een gevoel, alsof zij niet van plek weg kon. Ashford kwam weer tevoorschijn met het meisje. Hij bracht haar naar den oever legde haar op het gras neer daarop ging hij terug om het andere meisje te halen. Toen hij voor den tweeden keer terugkwam, vond hij Mary bezig met maatregelen toe te pas sen om de drenkelinge bij te brengen. Zij lag op de knieën op het gras en toen zij naar jhem opkeek, glansde er een eigenaardig licht in haar oogen. zand, geslagen en geschopt hebben tegen rug beenen. De kapper moest zich tengevolge van die ruwe behandeling onder medische behandeling stellen. Volgens verdachte had Vogelaar hem om geld gemaand dat hij niet schuldig was en toen hij Vogelaar ontmoette, werd hij zóó woedend dat hij zich niet meer kon beheer- schen en erkende hij voorts dat hij Vogelaar had aangegrepen en geslagen. De .officier requireerde 30 boete of 30 da gen hechtenis, vond de mishandeling ernstig, terwijl de verdachte op zijn beurt de vorde ring weer te hóóg noemde. De politierechter veroordeelde hem tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. TEXEL. Mond en klauwzeer. Te de Waal hebben zich onder het rundvee twee gevallen van mond- en kleuwzeer voorgedaan. In het begin van den zomer werd hier eveneens één geval geconstateerd, doch dank zij de uitstekende voorzorgsmaatregelen van ge meentewege bleef de ziekte toen tot één ge val beperkt. De veeaanvoer is reeds geruimen tijd stop gezet en men hoopte op deze wijze van deze ziekte onder het vee gespaard te blijven. Helaas is men hier niet geheel in aagd. Als zich nu maar geen nieuwe ge vallen voor doen. RECHTSZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER. Openbare zitting van Maandag 13 October. MET EEN BIERFLESCHJE GECOMPLIMEN TEERD. De 25-jarige grondwerker Willem van V. te Wieringen, nam plaats op de verdachten- bank naar aanleiding van het feit, dat hij den getuige'N. A. Moeleker, 'n 25-jarig grond werker aldaar met een bierfleschje op het hoofd had geslagen. De slag kwam zoo krach tig aan dat de begiftigde bloedend werd verwond. Vreemd genoeg waren de heeren te voren altijd de beste vrienden. Gevorderd werd f 50 boete of 50 dagen hechtenis. De politierechter maakte evenwel het schermutselen met bierfleschjes iets min der kostbaar en legde 40 boete of 40 dagen hechtenis op. BAKKER CONTRA KAPPER. De 23-jarige forsch gebouwde bakkers knecht, Petrus Hendrikus C. voorheen te Zij pe, thans te Limmen enwoonachtig zou vol gens dagvaarding op 18 Augustus te 't Zand gem. Zijpe, nabij de Vlotbrug den kapper Dirk Arie Jacobus Vogelaar thans te Bree- BUITENLANDSCH NIEUWS. Nog een ooggetuige. De gendarmerie van Beauvais is er Zaterdag in geslaagd, den eenigen oog- etuige van de ramp van de R. 101 uit de directe nabijheid, toen het ongeluk geschiedde, op te sporen. Het is een oude man, Babouille geheeten, die bij de politie als strooper bekend staat en derhalve ook eerst niet geneigd was een verklaring af te leggen. Tenslotte wist men hem echter tot spreken te brengen. Hij verklaarde het volgende In den bewusten nacht bevond hij zich in het Bois de Fecq. Reeds onder weg had hij opgemerkt, dat het lucht schip op geringe hoogte over Beauvais heen vloog waarbij liet door den storm heftig heen en weer werd geslingerd. Toen hij op den heuvel geklommen was kwam het luchtschip naderbij. Alle mo toren schenen met groote kracht te wel ken, hoewel' t luchtschip slechts lang zaam voorwaarts kwam. Toen 't boven het Bois de Fecq vloog, viel het plotse ling ongeveer 50 M. omlaag, doch richt te zich weer op. Toen reeds voelde Ba- ECHTE FRIESCHE tiilUlltlltMHIWmUIMM 50 ct. per ons -Ik kan wel helpen riep zij, ik ben er van op de hoogte, want ik heb een cursus ge volgd voor eerste hulp bij ongelukken. Loop u even naar huis en zend een paar bedien den hierheen en telefoneer om den dokter. Trek u vooral ook droge kleeren aan, riep zij hem achterna. Het ondergedompelde meisje was nu tot bewustzijn gekomen. Toen er hulp kwam op dagen, werden zij en haar vriendin naar het huis overgebracht. Zij woonden een heel eind ver weg en waren hier voor een plezier tochtje. Toen Mary Ashford terugzag, drukte zij hem de hand, hij vroeg niet waarom, maar lachte haar vriendelijk toe. Haar lippen beefden en zij vroeg hem deelnemend Ik hoop, dat u geen koude gevat hebt, maar haar oogen zeiden Je bent een held. Je hebt je leven ge waagd tusschen dat gevaarlijke wier voor dat onbekende meisje. Dat heb ik best gereali seerd. Daar kan ik wel tegen, zei hij, een on derdompeling doet iemand goed op een war men zomerdag. Cosmo was het op dat punt met hem eens. Hij spotte een beetje met het heldenfeit van Ashford, toen hij met de anderen alleen was en bromde tegen zijn moeder Men zou denken, dat hij iets heel bijzon ders gedaan had,als men u en Mary er zoo over hoort praten. Hij is er nat van geweest, maar dat doet hem geen kwaad in Juli en die meisjes waren nog al dicht bij den oever ge zonken. Neen, Cosmo zei zijn moeder, dat is niet aardig van je. Zoo moet je niet praten. Ash ford heeft zich al heel flink gedragen. Je weet heel goed, hoe gevaarlijk het wier is op die plek voor iemand die er zwemt. Maar denkt u nu heusch, dat niet elke man, die erbij geweest was, hetzelfde gedaan zou hebben Dat weet ik nog niet, zei zijn moeder op beslisten toon, Ashford was er en andere mannen waren er niet. Praten is gemakkelijk maar doen is lastiger. Zij had zich nooit op scherper toon uitgelaten tegen haar gelief den Cosmo dan zij nu deed. Mary zei geen woord. Zij stond bij het raam naar het gesprek te luisteren. Cosmo dacht, dat hij haar tot zwijgen "had gebracht en dat deed hem goed. Als hij meer verstand had gehad, zou hij begrepen hebben, dat haar zwijgen gevaar lijker voor hem was dan een uitgesproken af keuring zou geweest zijn. IV. Heb je je parapluie in het net gelegd, Kitty Ja zeker. En heb je de broodjes nog Die heb ik hierin, zei het meisje, een pa pieren zak omhoog houdend, je vergeet toch niet om te schrijven, Maggie Natuurlijk niet. O, Maggie, ik ben niets op mijn gemak en ik wou eigenlijk, dat ik maar weer op Glenside terug was. Met juffrouw Arnold, juffrouw Tabby en de honden, den papegaai en in het ledige verlaten schoolgebouw Neen, dat zou je niet bevallen. Ik zou dolblij zijn, als ik zulke Voor name kennissen had als jij en daar mijn va- cantie ging doorbrengen. Chisholme moet een erg mooi landgoed zijn en daar wonen toch een echte graaf en een gravin. Het gelaat van Maggie Brown blonk van ingenomenheid met dat denkbeeld, zij was de kweekeling en op reis naar Clapham, waar zij haar thuis had. Zij was een aardig jong meisje en hield veel van Kitty Wildairs en begreep heel goed, hoe het kind zich voel de. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1