21e Jaargang. Dinsdag 21 October 1930 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 1IÉ1S WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VERSCHOPPELING. WIERINGER COURAflTü VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 uiaülitU'it I. Je UITGEVER 1 CORN. J. BOSKER, WIERINGEN r BUIIlUi Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 UIT DEN WIERINGERMEERPOLDER. Het lot van de visch en van de visschers. Slechte platviscli en geheimzinnige paling. Toen de dijk gelegd was tusschen Den Oe ver. over de Oude Zeug naar Medemblik en daardoor gevormd werd de Wieringermeer- polder, was de in dat watercomplex aanwe zige visch ingesloten en was het vrij uitzwer men belemmerd. De drang bij de visschen zich te richten, als hun dat goed dacht, naar de vrije zee bleef en zoo cirkelde een stroom van visschen langs den binnenkant van den dijk om te trachten toch „open" water te vinden. Van dien drang naar vrijheid der visschen profiteerden de visschers der omgeving en ook de gelegenheidsvisschers. Fuiken vol visch, paling en schol en schar en bot, werden bemachtigd en het scheen een hoorn des overvloeds te zijn. Maar toen de dijk tot stand was gekomen, was het niet alleen uit met de vrijheid der visschen, doch ook de visschers raakten ge bonden. Want door de dijkomzooming was het vroe gere watergebied domeingrond geworden en „registratie en domeinen" gingen een woord je meespreken. De visschers, die van vader op zoon, eeu wen aaneen, niet anders hadden gekend dan de vrije uitoefening van hun beroep in zee werden aan banden gelegd en zij hadden, om hun netten te plaatsen in den Wieringer- meerpolder een bewijs van vergunning der Registratie noodig. Daarvoor werd een billijk recht betaald. Liefhebbers om hun netten te mogen plaat sen waren er in overvloed, maar Registratie hield rekening met oude, gegroeide belan gen, zoodat de vroegere visschers voorrang kregen, die dat dan ook zeer apprecieerden. Uit was het toen met de beunhazerij in dat vischwereldje. Het gaf wat gekrakeel, maar dat briesje was gauw gelegd, omdat men tot inzicht kwam, dat deze regeling toch inder daad met primair rechtsbegrip in overeen stemming was. Verleden jaar werden flinke vangsten ge maakt en het bedrijf was zeer loonend. Zelfs van uit Amsterdam kwam men de visch opkoopen. Maar toen, door het dr. Lely-gemaal bij Medemblik, de ontwatering van den polder werd ter hand genomen, werd op die wijze misschien veel visch aan het watergebied ont trokken, doch tevens werd er verandering gebracht in de gesteldheid van het water, omdat de dagelij ksche vloedbeweging, recht streeks uit zee, niet meer zorgde voor plank ton en verfrissching. Daaronder leed de visch zeer. Veel visch ging er dood en de andere, overlevenden, le den geducht onder het proces, hetgeen merk baar was zelfs aan den smaak der gevangen visch en ook de graden toonden den invloed van de ongunstige samenstelling van het wa ter. Wel bleef de vangst groot, doch door de min dere hoedanigheid der visch werden lage prij zen besteed. Men hoopte, dat althans de paling het best bestand zou blijken te zijn tegen de ontwate ring van den polder en da daardoor ontstane verslechtering van het water. Maar de vangsten bleven uit. Eerst schreef men dat toe aan het feit, dat de fuiken overvuld waren met bot, schar en schol (voornamelijk 'bot,) zoodat de paling geen kans had in de fuiken te worden opge nomen. Men plaatste toen keerwant vóór de fui ken, hetwelk nauwmazig was, zoodat de plat visch geweerd kon worden, doch aan de ron de paling gemakkelijk toegang gaf. Edoch, de palingvangst bleef uit. Men begreep dat niet goed, totdat op een willekeurige plaats de spade in den grond moest worden gestoken en hetgeen benigs- van de regeering schijnt voorbij. De aftreden de maaswijdte werd geprobeerd, maar het positie bevrijden, waarna bleek, dat hij er zins al vermoed was, vond men in den bodem enkele palingen, springlevend. Zooals men daarna zeide de paling was gevlucht voor het slechte water. En toen de herfst aanbrak het seizoen waarin de paling z.g. begint te loopen, d.w.z. zijn tocht naar het diepzeegebied gaat ondernemen had men daarop zijn hoop gevestigd, de paling zou den grond wel uit komen. Maar ook die verwachting werd niet ver vuld. Sporadisch werd er wat paling gevan gen, de groote trek bleef uit. De maan werkte niet mee. Toenemende maan en slecht weer afnemende maan en goed weer En voor den palinggroep is het omgekeerde juist noodig. Veel hoop op groote palingvangst is er dus niet meer. Toch zegt men, dat de bodem in den Wieringermeerpolder nog vol zit. Zullen die verstoppelingen met een komenden storm zich nog weten los te werken en in de Kana len van den polder hun zwerflust botvieren Men hoopt er op, want is eenmaal de dras sigheid uit den grond, dan zal de paling wel ten doode zijn opgeschreven, hoewel men van die geheimzinnige visch ook het onmo gelijke haast verwacht. De beroepsvisschers, wier verwachting op de overblijvende paling in dien polder sterk gebouwd was, hebben een strop, want door het afwachten hebben ze lucratiever werk la ten schieten. Platvisch wordt nog veel gevangen, doch, zooals gezegd, door de slechte qualiteit is de waarde niet groot. Alg. Hbld. de president Washington Luiz en de reeds nieuw gekozene, Prestes, schijnen met vrij willigers en enkele trouwgebleven deelen van leger en vloot Rio de Janeiro, Espirito Santo en Minas Geraes gezuiverd te hebben van tegenstanders, terwijl hun vorderingen in Soa Paola en Parana naar het Zuiden, en in Goyaz en Bahia naar het Noorden langzaam maar zeker voortgaan. Brazië is een bondstaat, en daarom is mis schien het woord „burgeroorlog" meer op zijn plaats dan „opstand", want het gezag der regeering te Rio de Janeiro is gebaseerd op den meerderheidsaanhang uit de staten, die met zijn allen te zamen Brazilië zijn. Noord en Zuid gaan thans te keer tegen de hoofdstad in het midden, en mocht het mid den vallen, dan gaan zij elkaar te lijf om de vroegere hoofdstad. Daarom kan men verwach ten, dat als de tegenwoordige regeering het niet bolwerkt, er twee Brazlilië's komen, een zuidelijk met Rio Grande do Sul, Porto Alle gro, Florianapolis en Sao Paolo (en met of zonder Rio de Janeiro), terwijl het noordelijk deel de steden Natal, Pernambuco, Bahia en Bello Horizonte zal tellen met of zonder Rio de Janeiro. Vooralsnog veronderstelt men, dat Rio de veel-eenheid van Brazilië zal kunnen herstel len, al wil Amerika dan geen legervliegtuigen leveren, en al houden ook andere naties zich merkwaardig ver buiten de eischen van de zen strijd, want de opstandelingen hebben naar New York en Londen geseind „Komen wij aan de macht, dan worden alle schulden van Brazilië erkend Drommels dat is toch ook wat waard BUITENLANDSCH OVERZICHT. FEUILLETON. i <*-. Erg goede kennissen zijn het niet van mij, zei Kitty, het zijn oude vrienden van moeder, dat is het juist. Ik heb lady Warbur- burtonmaar eens in mijn leven gezien toen ik nog heel klein was. Dan zullen zij waar schijnlijk het huis vol logé's hebben, men- schen die ik niet ken en ik zal mij niets op mijn gemak voelen en erg verlegen zijn en dan lacht iedereen mij uit. Wat een reeks van narigheden, ik heb anders nooit gemerkt, dat je zoo erg; verlegen bent, Kitty. Zij zullen wel heel erg aardig te gen je zijn. Die brief, dien je kreeg, was door een lief mensch geschreven en niemand zou wel zoo onaardig zijn, om je te vragen, alleen om je te kwellen. Wel, ik zal er den moed maar in houden, en er het beste van hopen zei K itty. Adieu dan, Mag Het was heel aardig 'van je om zoo ver met mij mee te reizen. —Je behoeft daarom mijn hials niet te ontwrichten als een soort beloonin g riep Mag gie Brown, toen Kitty haar op al te hartelij ke wijze omhelsde. Als die dames eruit gaan en' er komen soms heeren in, ga dan ook in enn andere coupé, zei Maggie, voor zij uitstapte Je praat nu net als juffrouw Arnold, een man is geen verslindend dier. Kitty, je had beloofd, dat je «doen zou, wat je gezegd werd. Dat ben ik ook van plan. Nu da g schat. Ik zal je vanavond nog schrijven, of ik goed overgekomen ben en of ik mij steeds bedra gen heb als een fatsoenlijk meisje. j Een week timmeren en verven voor het rijk In Bulgarije is een wet van kracht gewor den, waarbij bepaald is, dat alle schoolkinde ren voortaan moeten werken. Dit is thans in het schoolwezen in Burgarije een factor van beteekenis voor de opvoeding van de jeugd. Dit wetsontwerp was feitelijk in zijn oor- spronkelijken vorm reeds in 1922 aangeno men. Alle scholen in Bulgarije zijn verplicht om minstens tweemaal per jaar gedurende een week productieven arbeid te leveren ten bate van school, rijk en gemeente. Bij da nieuwe redactie van het wetsontwerp werd bepaald, dat er slechts één week ver plichtend werd gesteld. Wanneer het echter niet mogelijk zou zijn om gedurende een week nuttig werk voor de schoolkinderen te vinden, dan is het college van onderwijzers met het schoolbestuur bevoegd om de arbeids week te laten vervallen. De arbeidsweek duurt vijf dagen. De kin deren beneden den leeftijd van 14 jaar moe ten dan 6 uur per dag werken kinderen, die ouder zijn dan 14 jaar 8 uur per dag. De navolgende werkzaamheden mogen door de kinderen verricht worden schoon maken en opnieuw verven van de schoollo kalen, de bibliotheek in orde brengen, tuin- arbeid, de speelplaats schoonhouden en tuin tjes aanleggen, de barakken voor de vacantie kolonie vernieuwen en in gereedheid brengen enz. enz. De onderwijzers bepalen welk werk 'ieder der leerlingen zal verrichten. DE BURGEROORLOG IN BRAZILIë. Brazilië is een zeer groot rijk als men zegt dat het driekwart van Europa beslaat, schat men niets te weinig. Nu er opstand is be gonnen in het Zuiden, in den „Staat" Rio Grande do Sul, overgeslagen naar het Noor den (Ceara, Parahyba, Pernambuco en Bahia) is het vrijwel ondoenlijk om bij het gueril- la-achtig karakter van den opstand zich een zuiver beeld van den stand van zaken te vor men Het grootste gevaar voor een omwerping BUITENLANDSCH NIEUWS. bleek dat deze vrijwel geen invloed hadden, met slechts eenige lichte verwondingen was Daarentegen werd het den onderzoeker dui- j afgekomen. delijk, het een hekwerk van platte staven ANNA PAULOWNA. wel degelijk een sterken invloed uitoefent. Luchtstroomen van drie meter snelheid per seconde, tot de allersnelste toe, werden door een latwerk van platte dunne staven metjpAUL0WNA Woensdag, 22 Octo- scherpe kanten vrijwel zoo tegengehouden, il „„r alsof de luchtstroomen tegen een vasten OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ANNA- muur botsten. De beste uitwerking wordt verkregen met platte staven, die ongeveer even ver van el kaar afstaan, als hun eigen breedte (deze dient ongeveer 3 centimeter te zijn) bedraagt. KATOENEN WEEFSEL EN WEGCON STRUCTIES. In de Vereenigde Staten, speciaal in Sth. Carolina en Texas past men vrij zwaar ka toen toe bij het maken van betonnen wegen. De onderlaag wordt gemaakt uit vrij grof beton en hieroverheen een laag katoen, waar op de fijnere bovenlaag wordt gestort. Als voornaamste wordt genoemd, dat bij repara ties de bovenlaag heel gemakkelijk los ge maakt en door een andere vervangen kan worden, zonder dat het veel kost aan loon of materiaal. In Engeland volgt men een geheel anderen weg en wordt de katoen toegepast bij het maken van een soort Macadamweg. De proe ven zijn ingezet te Burnley en men maakt ook daar gebruik van een vrij sterk en zwaar soort, niet duur, filterdoek dat echter toch poreus is gehouden. Men zorgt daar eerst voor het maken van een vasten ondergrond met allerlei soorten van steenslag en, na het ber 1930. des 's namiddags te 2 uur ten RAADHUIZE. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Notulen. 2. Mededeelingen brief van Ged. Staten, d.d. 17 Septem ber j.1., No. 86, betreffende ondersteu ning werkloozen. b. de wijziging der begrooting, zooals deze is vastgesteld op 27 Augustus jl., is door Ged. Staten goedgekeurd bij be sluit van '24 Sept. jl., No. 66. procesverbaal van opneming van boeken en kas van den Gemeente-ont vanger. d. de levering van brandstoffen in den aanstaanden wintel' benoodigd voor het raadhuis en de o.l. scholen, is opgedra gen aan J. Muntjewerf. de beslissing van Ged. Staten op het besluit tot aan- en verkoop van grond voor stichting van transformatorge bouwtjes is verdaagd, f. de huur voor in de transformatorge bouwtjes nabij station Anna-Paulowna en halte Breezand geplaatste meters is verhoogd. DE MOEDIGSTE VROUW DER WERELD. Dezen titel voert dev Hollywoodsche film diva Anna Nilsson. Oorspronkelijk was zij danseres. Zij kwam acht jaar geleden in New York aan. In de films, waarin zij speelde, was er geen gevaar zóó groot, of zij durfde het aan. Zij sprong van 'n vliegtuig op 'n au to, verrichtte duiktoeren van hooge rotspun ten in zee speelde rollen in brandende blok hutten, redde zich door prachtige zwem- prestaties van zinkende schepen, maakte ra zende tochten in race-motorbooten en had tenslotte met 60 beenderbreuken, in den loop van haar artistieke werkzaamheden opge daan, een record gevestigd. Toen zij kort ge leden in een Wild-West-film door Cowboy's achtervolgd werd, moest zij zich van het voort bollende paard laten vallen. Zij brak daazbij een van haar heupbeenderen. Het is niet on mogelijk, dat zij tengevolge van dezen val voor altijd lam zal blijven en dus. voorgoed haar „artistike" loopbaan zal moeten opge ven. ROOSTERWERK VOOR WINDBESCHER- MING. Reeds lang is bekend, dat in sommige ge vallen een of ander roosterwerk een zooda nige werking heeft op den wind, dat het net is, alsof deze tegen een geheel gesloten vlak strijkt. Het eerst is die werking geconsta teerd ongeveer een kwart eeuw geleden, toen bleek, dat een zeil van een boot, waarin en kele gaten waren ontstaan, net zoo goed goed werkte als een, dat nog geheel in orde was. Ook tijdens den oorlog zijn proeven geno men om na te gaan, in hoeverre allerlei roos- ter-of netwerk den wind tegen zou kunnen houden, b.v. ter bescherming van mikrofonen in de open lucht. Later werden die proeven voortgezet door een Duitsch geleerde, met het doel na te gaan, of gevoelige planten niet op eenvoudige manier beschut konden wor den tegen den wind. Allerlei metalen netwerk van verschillen- gladde en nog weeke laag, wordt de katoen gelegd, die ook bedekt wordt met diezelfde emulsie hierboven komt dan weer een laag van fijn gruis, fijne slaggen en zand. Men beweert, dat de katoen, geïmpregneerd met dat bitumen, werkt als een waterkeering voor de onderlaag, waardoor het stuk gaan van den weg voorkomen wordt. Bovendien meent men, dat door die katoenen tusschenlaag de jaarlij ksche verbetering van den weg kan uit blijven en dat de vernieuwing van den dek laag slechts om de drie of vier jaren noodig is. BINNENLANDSCH NIEUWS. De locomotief floot en de trein zette zich in beweging. Maggie Bruin wuifde nog eens met haar hand en Kitty viel in haar hoekje neer met den zak broodjes naast zich. Het was de zes-en-twintigste der maand. Wat had iedereen zich op dien dag verheugd en ook zij. Lady Warburton had niet vermoed wat een ongehoorde gebeurtenis de ontvangst van haar invitatie was voor een meisje van zestien jaar op een kostschool te Brighton. Kitty's vader had een betrekking in Indië en de ouders waren genoodzaakt het meisje thuis te laten in Engeland om daar haar op voeding te krijgen. Als zij overkwamen, bracht zij hun verloftijd met hen door, maar dit ge beurde slechts zelden. Zij hadden geen fami lie, waar Kitty in de vacantie logeeren kon, als zij wegwaren en kennissen vergeten een meisje gauw, als zij eenmaal getrouwd is en op grooten* afstand van hen gaat wonen en denken er niet aan, dat zij misschien kinde ren heeft, waarvoor zij zich konden interes seeren. Dit was dus de eerste keer, dat Kitty uit logeeren gevraagd was bij kennissen van haar ouders en haar eerste intrede in de groote wereld, daarom was het niet te verwonderen, dat zij den laatsten tijd beurtelings erg op gewonden of beangst was geweest en dat zij den laatsten nacht bijna geen oog dicht had gedaan. Zou zij wel de vereischte goede manieren hebben Waren haar kleeren wel netjes en modieus genoeg voor zooiets Er was geen tijd meer gewest om iets nieuws erbij te laten maken, de drukte op school was ':e groot ge weest. Aan haar moeder schrijven kon zij niet en juffrouw Arnold had nie,.s omtrent aankoopen willen beslissen buiten haar ou ders om. Zij moest toch haar uiterste best doen om haar moeder eer aan te doen, dat de menschen zich niet behoefden te scha stevig ineenwalsen ervan, wordt die laag be- vai} c*en A.N.W.B.. I oenstenbond sproeid met een emulsie van bitumen. Op die'voor Nederland, is een verzoek ingeko- men om toe te treden als lid van die ver eeniging. li. aan H. N. Cornelissen is toestem ming verleend gebruik te maken van één der lokalen van school I voor re petities van een door hem opgerichte kinderzangklasse. 3. Ades van de Gymnastiekvereniging „D.O.K.E.V." om een subsidie van f 100. Voorgesteld wordt dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wet- lioudres om praeadvies. 4. Verzoek van de vereeniging „Zang- lust" om uitkeering van de tijdens het Zangconcours betaalde vermakelijk heidsbelasting, bedragende f89.31. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school II ter voorziening in de va cature Kooiman. De voordracht luidt 1. A. den Broeder, Den Helder. 2. J. Brou wer, Hem. 3. D. Bonne, Midsland. 6. Voorstel tot wijziging dei' verorde ning op het vervolgonderwijs. 7. Voorstel tot het geven van opdracht tot samenstelling van een uitbreidings plan voor deze gemeente Het Praeadvies van B. en W. luidt als daaromtrent Meerdere malen is in Uwe vergadering ter sprake gekomen, zij het niet in openbare zit ting, de wenschelijkheid om over te gaan tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor deze gemeente. Tot heden bestaat daartoe geen verplich ting. Immers in artikel 31 der Woningwet worden alleen die gemeenten verplicht, wel ke meer dan 10.000 zielen tellen, en de ge meenten, wier zieletal in de laatste vijf ja ren met meer dan het vijfde is toegenomen. Ongetwijfeld zal evenwel deze verplichting vanaf 1 Januari a.s. wel bestaan, hetwelk U zal blijken uit de toeneming der bevolking vanaf 1 Januari 1926. Op dien dag bedroeg het aantal inwoners 4372, op 1 Jan. 1927 4394, op 1 Jan. 1928 4520, op 1 Januari 1929 4817, op 1 Jan. 1930 5071, terwijl dit op dit oogenblik men over haar dochter. De arme Kitty werd beurtelings heet en ijskoud, als al die gedach ten haar door het hoofd woelden. Als juf frouw Arnold de invitatie voor haar gewei gerd had, dan zou zij erg teleurgesteld ge weest zijn, maar nu zij op weg was naar Chis holme, werd zij bevangen door een panischen schrik Ten spijt van haar bewering tegen Maggie Brown, zou zij toch niet terug gegaan zijn, als daar mogelijkheid toe bestaan had en om dat zij dus wel voort moest reizen, besloot haar uiterste best te doen. Zij was een flink meisje, levendig en goed opgevoed. Wel was zij verlegen, maar zij zou zorgen, dat niemand dit merkte en zij wilde haar best doen om veel van het uitstapje te genieten. Toen zij zoover gekomen was, herinnerde zij zich opeens, dat zij al heel vroeg ontbeten had en zij dus wel zin had in broodjes, die Mary Brown haar bezorgd had. Bepaald hon ger had zij niet want door de opgewonden heid was haar eetlust verdwenen, dus hield zij al spoedig op met eten en ging zitten le zen tot haar reis bijna teneinde was. Toen ging zij rechtop in een hoekje zitten, bleek van verlegenheid en angst. Wrexham werd er geroepen. Nu was zij er. Zij stond haastig op zocht haar zaakjes bijeen. Zij zou afgehaald worden, maar zij wist niet zeker of er alleen een automobiel zou zijn of ook een lid der familie, dus bleef zij op het perron staan en keek ongerust naar alle kanten. Er kwam een jongeman naar haar toe, hij nam zijn hoed af, hij was niet veel meer dan een jongen, maar Kitty vond hem een ontzagwekkende persoonlijkheid. Is u juffrouw Wildairs vroeg hij. Ja, mompelde Kitty op zachten toon. Lady Warburton heeft mij hierin ge zonden om u af tehalen, zeide hij, ik ben haar neef, Hugo Fraser. Wij zullen uw baga- GEVOLG VAN PLAGEN. Zaterdagmorgen was de 20-jarige J. M. v. d. W. uit de Herman Kosterstraat te Rotter dam zijn zuster, de 16-jarige G. J. v. d. W., die zat te borduren, aan het plagen. Opeens werd zij kwaad en zij wierp haar schaartje naar haar broer. Deze werd in den buik ge troffen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Tegen de zuster is procesverbaal opgemaakt. VERKEERSONGEVALLEN. Vee-auto te water. Dertien koeien verdronken. Bij Dieverbrug is Vrijdagavond een vee- auto van den expediteur J. Bruinsma met een luxe auto uit Groningen in botsing ge komen, waarbij de vee-auto over den tram weg in de Smildervaart reed. In den vee-auto bevonden zich dertien koeien. De chauffeur P. Bruinsma is ernstig gewond. Gereden met defecte stuurinrichting. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur reed de heer N. Heezen van Andijk met zijn auto te gen een hek van een boerderij aan den straatweg te Abbekerk. De stuurinrichting was onklaar geworden, maar toch zette de heer H. met zijn vehikel den tocht voort. Het duurde dan ook niet lang of de bestuurder was zijn stuur niet meer meester, de wagen kwam in de sloot terecht en sloeg ovel* den kop. De auto werd zwaar beschadigd. Na veel moeite kon men den heer H. uit zijn benarde ge maar even ophalen. Mag ik deze dingen voor u dragen Onder het spreken wilde hij haar van haar reistasch en parapluie ontlasten. Kitty was was er niet aan gewend om door jonge heeren bediend te worden. Zij werd al zenuwachtig bij het idee om het hem lastig te maken en beweerde, dat die dingen niet zwaar waren en zij die heel goed zelf kon dragen, maar Hugo lachte en wilde daar niet van hooren. Zijn dit uw koffers, die gemerkt zijn R. W. vroeg hij, die zal ik dadelijk laten opzen den. Wij kunnen ze niet meenemen, want ik ben hier met een dog-car. Ik dacht, dat u daar liever in zou zitten dan in een gesloten automobiel of rijtuig op zoo'n warmen dag als vandaag. Buiten stond de dog-car al te wachten on der de hoede van een stalknecht. Hugo hield Kitty erin, sprong er toen zelf op en nam de teugels in handen, terwijl hij zeide Laat maar los, Roberts. Het paardje reed vlug weg, de stalknecht sprong achterop het wagentje en zij reden weg uit de binnenplaats van het station, na gestaard door een groep conducteurs, die de Warburtonlivrei uitstekend kenden. Kitty keek haar metgezel eens van terzij de aan, tot nog toe had zij bijna niet naar hem durven kijken. Zij vond dadelijk bij den eersten aanblik, dat hij een knappe, vrien delijke jonge man leek. Hugo zag een oogen blik, dat zij hem aankeek en dadelijk wendde zij haar oogen van hem af en kreeg een vree- selijke kleur. Dit amuseerde hem erg, maar hij gevoelde geen verachting voor de wereld in het algemeen, zooals zijn neef Cosmo en hij was erg goedhartig, dus begreep hij dade lijk, dat hij zeker nog al geducht leek in de oogen van een schoolmeisje van zestien jaar en hij deed zijn uiterste best om haar op haar gemak te stellen. Misschien was hijzelf nog jong genoèg om zich te herinneren, hoe verlegen hij vroeger was en dat hij toen e- ven angstig was voor jonge meisjes, als zij nu scheen voor heeren. U zult wel blij zijn, dat wij dadelijk on zen lunch krijgen, als wij thuis komen, zeide hij, want u bent zeker al heel vroeg van huis gegaan. Er zijn menschen, die nooit eet lust hebben, maar ik ben gewoonlijk uitge hongerd. Houdt u van vruchten Er zijn er nu veel in den moestuin, dien zal ik u van middag eens wijzen. U bent nooit op Chishol me geweest, nietwaar Neen, zei Kitty, nog nóóit. Ik denk, dat het er u wel bevallen zal. Iedereen is er mee ingenomen. De rivier is zoo prettig. Houdt u van roeien O, Ja, erg veel, maar ik heb het niet veel gedaan. Ik zal het u wel leeren en ook peddelen met een kano. Zij hebben een boot met elec- triciteit. Soms gebruiken wij wel eens den lunch daar aan boord. Dan hebben wij een picnic. Er is een eiland wat verderop, een wild eiland, zooals Robin- son Crusoë had. Het behoort aan oom én daar steken wij een vuurtje aan en koken water voor de thee. Ik weet zelf niet, hoe het komt, maar ik schijn altijd den rommel te moeten afwasschen, dat is mijn werk, 't komt zeker door mijn overgroote gedienstigheid. Kitty schaterde het nu uit van het lachen en dat had hij ook bedoeld, want daarom ver telde hij zulke dingen. Haar verlegenheid was die van een kind, zij was niet met zich zelf ingenomen of ij del en hoe jong Hugo ook was, toch had hij ondervinding genoeg om dat dadelijk te zien. Ik weet waarlijk niet, wat u daarmee nu bedoelt, me juf rouw Kitty, zei hij op deftigen toon, kunt u niet gelooven, dat ik buitenge woon gedienstig ben Hoe kan ik dat weten (Wordt tervolgf.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1