anna paulowna. met een oude kennis van hem. Nadat hij af scheid van hem had genomen, is hij in de omgeving van Schiedamschen dijk een vrouw tegengekomen, die hem heeft meegenomen naar haar kamer. Daar heeft de buitenman een kop koffie gedronken, waarna hij in slaap is gevallen. Na eenigen tijd werd hij wakker met een geweldige hoofdpijn. Voor lag zijn portefeuille opengeslagen en daaruit waren 6800 ontvreemd. Van dit geld behoo- ren 2800 aan een ander toe. Volgens den be nadeelde had hij het geld nog bij zich, voor hij met de vrouw de woning is binnengegaan. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Man te Beverwijk gedood. Vrijdagmorgen is, vermoedelijk door een der beide vroegtreinen, op den onbewaakten overweg bij den Pruimendijk nabij Beverwijk een man overreden en gedood. Eerst geruimen tijd later is het verminkte lijk gevonden. Het slachtoffer is zekere J. T., een woonwagen bewoner. Burgemeester van den haag aangewezen. Wij vernemen, dat zeer binnenkort te verwachten is de benoeming tot bur gemeester van 's-Gravenhage, met in gang van 1 Dec. aanstaande, van jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeeester van Groningen. wielrijdster door auto gegrepen en gedood. Zondagmiddag omsreeks half drie reed de uitgever J. C. B. uit Meppel met zijn luxe auto, waarin tevens zijn vrouw was gezeten, over den oprit naar de IJselbrug aan de Geldersche zijde, toen over de IJseldijk ui de rich ting Hat tem de 16-jarige Anthonia Ilaims per rijwiel naderde. Aanvanke lijk deed het meisje het voorkomen alsof ze de brug wilde oprijden doch plotseling zwenkte zij naar links, met het gevolg dat ze vlak voor de auto te recht kwam. De bestuurder trachtte nog een aan rijding te voorkomen, door zooveel mo gelijk naar links uit te wijken, waar- dooi- hij op de berm' van den weg ge raakte en bijna van den hoogen dijk alreed. De wielrijdster werd tegen deri grond geworpen en bekwam zoodanige in wen dige verwondingen, dat zij spoedig j an de gevolgen overleed. Door de marechaussée, die spoedig Ier plaatse was, werd een onderzoek ingesteld. kokend vet. Een klein kind kreeg erge brandwonden. In een perceel aan de Bloemstraat te Amsterdam is een kind van zes maan den gedeeltelijk door kokend vet ver brand. Toen de moeder namelijk een pan met vet van de aanrecht wilde nemen, stootte zij de pan per ongeluk daar tegen, waardoor het vet uit de pan viel en terecht kwam op het in de wieg liggende kind. Het kreeg brand wonden aan achterhoofd en schouders en is dooi- den G. G. D. naar het Bin nengasthuis vervoerd. Voorbereiding zal worden getroffen om in 1931 het 60-jarig bestaan der af- deeling te herdenken. DE STREEK. Nu de bloemkoolsoort Lecerf tot rijpheid is gekomen, is de aanvoer van bloemkool de laatste da gen geweldig groot. In het begin dei- vorige week passeerden op één dag niet minder dan 400 schuiten de veiling, in houdende ruim 3 millioen stuks. HOORN. Op het Groote Oost werd een 10-jarig meisje dooreen passeerendon luxe auto aangereden. Wonder boven wonder liep het kind slechts enkele lichte kneuzingen op. WOGNUM. Bij een kort, maar hevig onweer, dat boven ons dorp woedde, werd een ket van den heer L. Deugd in de weide gedood. MEDEMBLIK. De raad dezer gemeen te besloot met op één na algemeene stemmen het terrein Pekelharinghaven in te richten tot sportpark. De gemeente rekening 1929 werd goedgekeurd saldo gewone dienst f 17,951,17 kapitaal- dienst f 3525,23. DRAMA TE HILVERSUM. Een man poogt zichzelf en zijn 6-jarig dochtertje met gas te ver giftigen. Het kind is gestorven. Zondagavond laat heeft te Hilversum zekere Hoogstraten gepoogd zich zelf en zijn zes-jarig dochtertje van het leven te berooven. Zijn vrouw was den geheeelen dag uitgeweest om een zwa ger te IJmuiden te bezoeken. Toen zij Zondagavond laat thuis kwam. nam zij 'n sterke gaslucht waar. Zij snelde naai de slaapkamer van haar dochtertje en vond daar haar man op den vloer en haar kind in bed liggen. Dadelijk open de zij 't raam en riep om hulp. Hoewel dr. ten Brink spoedig probeerde met 'n zuurstofapparaat de levensgeesten bij het meisje op te wekken, mocht dit niet gelukken. De directeur van den G. G. dr. Planten, kon slechts den dood door gasverstikkking constateercn. De man zelf bleek bewusteloos. Hij is naar het diaconessenhuis vervoerd, waarheen ook het lijkje van het kind is gebracht. De reden voor de gruwelijke daad is nog niet bekend. De man die nog steeds bewustloos is, wordt bewaakt. De politie hoopt na het bijkomen van den man op heldering van het geval te krijgen. St. MAARTENSBRUG. Voor de landbouw boekhoudcursus alhier, hebben zich 25 leer lingen aangemeld. baar. Uitgezonderd natuurlijk het ge deelte, dat pas nieuw is ingelegd. Dat houdt zich schitterend en toch is het noodig, dat met teeraanvullingen hiel en daar al weer wordt begonnen. Maar de andere wegen, vooral E- wijeksvaart- en Balgweg, het zijn geen wegen meer, doch modderpoelen vol gaten, Vooral lichte auto's ziet men van de eene naar de andere zijde van den weg slingeren, om zoo door de gatenboel heen te martelen. Ongeluk ken kunnen niet uitblijven Het Pol derbestuur dient onmiddellijk in te grijpen, wil men een algemeen pro test der burgerij ontkomen. Verloting Bewaarschool Breezand. Zaterdag werd onder vrij goede be- PROVINCIAAL NIEUWS. Ondertrouwd Jan Zijp, oud 41 jaar, veehouder wonende te Nieuwe Nie- dorp en Maartje Tijsen, oud 33 jaar, zonder beroep, wonende te Anna-Pau- lowna. —Nieuwbouw Aan den Meerweg zul len voor den heer Vlaar twee woon huizen worden gebouwd. Het bestaan de woonhuis zal worden gesloopt. Een en ander zal worden uitgevoerd door den hoer J. Seraplonius, "timmer langstelling eoji, ten bate van ci school. De hoofil verloting gehouden jreèzander Be waar- rijs, een Theemeubel P. is gevallen op het lot van den heer de Graaf. Zandvaart, alhier. Bij deze gelegenheid werden ook leu ke attracties gehouden en de muziek- vcreeniging Concordia luisterde een en ander met haar vroolijke marschen op. R.K. Volksbond. Zondag gaf de R.K. Volksbond afd. Anna Paulowna een avond in de zaal van den heer Kossen aan de Spoorbuurt. De zaal was goed bezet en de aan wezigen hebben in ruime mate geno- De kalme ambachtslieden, werkzaam aan de woning- bouw op Céreshoeve te Anna Paulowna, trekken zich van de stakende stucadoors niets aan. arogant, dubbelzinnig, en meenen dat zij met schuinigheden, onder bedekten vorm, het publiek in hun hand hebben. En een zeker deel vindt dat erg mooi, maar het gros vraagt hier niet om, bedankt daar voor zijn geld uit te geven. Waarom wij zoo uitwijden Om aan te toonen dat een artist ten van het zeer mooie propaganda- als Kees Pruis, zich wel weet staande te hou- stuk, dat dooi- de tooneelvereeniging Excelsior van Den Helder werd op gevoerd. Het gezelschap oogsttö eeni daverend applaus en een gezellig dans je was het slot van dezen gezelligen avond. GEMEENTE WIERINGEN. Op Maandag 3 November a.s. zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland een bezoek aan Wieringen bren gen. De Heer J. Cuperes, onderwijzer aan de Chr. school te Den Oever, is m.i.v. 1 Novem ber benoemd bij het onderwijs te Leiden. Aan G. Smid te Den Oever is door de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet een tegemoetkoming toegekend in de kosten van opleiding van een zoon in den landbouw. Het mond- en klauwzeer blijft nog steeds heerschen. In de maand October zijn gevallen geconstateerd onder het vee van Jb. Dekker Pz.. ElftstraatC. Kuut Rz. en Wed. Jn. Mulder, beiden te Westerland N. Rot gans. NoorderbuurtA. Keijzer, BeltP. den. Want ongetwijfeld is kees Pruis een artist, zij het dan gerne kleine „K." Tien jaar ge leden kwamen wij ook naar Kees Pruis luis teren, men zou toen zeggen, hij staat op zijn hoogtepunt. Maar dat staat hij nog, terwijl velen na hem gekomen, reeds lang „niet meer gaan." Dat heeft een reden, en dat patent heeft Kees Pruis, en past daar zorgvuldig op. Ziet maar naar de menschen welke hij aan zijn gezelschap verbonden heeft. Beschaafd in optreden, geen liedjes op het kantje af, geen platte misselijke grollen van dubieus allooi. Maar toch de zaal tot schaterlach te we ten brengen. Dat is het geheim van Kees Pruis. Kees Pruis, Stella Seemer, Willem Ciere en Piet Hesse zullen nog lang bij het Holland- sche publiek gaan. Ongeluk te Den Oever. De waker bij de Z.Zeewerken, de lieer G. Bontes, ge raakte j.1. Zaterdag, terwijl hij op weg naar huis was, bij het van boord gaan van het s.s. ,.De Vlieter" op een vlet, met een zijner beenen tusschen beide vaartuigen bekneld, waarbij hij zijn been brak. De ongelukkige welke te Kistemaker, ElftS. Mulder Jnz., Slingerweg |)f'n Oever woont, werd terstond naar BURGERVLOTBRUG. Op Zaterdag 22 Zondag 23 November, zal de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier hare eerste gezellige bijeenkomst houden in het lokaal van denlman in deze gemeente, heer P. de Nijs. Afgaande op de animo welke hier steeds voor deze avonden bestaat om met elkander iets goeds tot stand te brengen, gelooven wij wel te kunnen voorspellen dat dit wederom een paar gezellige avonden zul len worden, met voor „elk wat wils," AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Vrijdagavond om half acht is op een onbe- waaktenoverweg onder Medemblik een auto bus van den heer Boon, door het lokaaltrein tje gegrepen. De bestuurder zag den trein komen, doch kon niet meer remmen. Door vol gas te geven, dacht hij nog te kunnen passeeren, dóch zulks bleek niet meer moge lijk. De bus werd gegrepen achter de cabine en geheel versplinterd. Het chassis bleef ech ter intact evenals de motor, terwijl de chauf feur ongedeerd bleef, zoodat de wagen op eigen kracht kon wegrijden. Van de locomo tief van de trein werden de koplamp en de cylinderkraan verbrijzeld. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het verkeer onder jlenvaart, eigendom van Gebr. Berg- Uitstel. Aan den dienstplichtige der lichting 1930, Th. C. Weijers, is voor den tijd van één jaar uitstel verleend van het onvervuld gedeelte der eer ste oefening. BREEZAND. Nieuwbouw. Door en ten behoeve van den heer J Hoep. aan nemer alhier, zal aan den Koningsweg een burgerwoonhuis worden gebouwd Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer P. Kossen, Molen vaart, is een geval van mond- en klauwzeer waargenomen. n Breezand. Hollende Paarden. dagmiddag geraakte een span Vrij- paar- jden voor een boerenwagen aan de Mo vond geen vertraging. De bus was op weg om een verongelukte auto op te halen. TEXEL. DEN HOORN. Twee koeien clood door vergiftiging Donderdagavond is een koe van de veehouder J. C. Bakker in de Hemmer, na eerst wat te hebben loopen slin geren, plotseling dood neergevallen. Het ca- daver werd door vrachtrijder Slegh naar de noodslachtplaats te Den Burg vervoerd. Vrij dagmorgen vond de heer Bakker weer een koe dood, thans in een sloot. Ze was een van zijn beste. De veearts constateerde, dat in beide gevallen de dood hoogstwaarschijnlijk aan plotselinge vergiftiging is toe te schrij ven. Van miltvuur is in geen geval sprake. De inhoud van maag en darmen wordt schei kundig onderzocht. Alle vee, dat nog in de weide liep is, in afwachting van het onder zoek op stal gezet. winkel. Met den aanleg van een primairén weg vanaf 't Niedorper Ver laat tot Aartswoud, worden reeds de eerste stappen gedaan door een zakelij ke beschrijving van het plan tot aanleg van den verkeersweg, ingevolge de Ont eigeningswet ter inzage te leggen in de gemeenten waarin deze weg zal komen. winkel. Tot leden van de afd. Win kel van Volksonderwijs zijn benoemd de heeren P. Bart, W. Keetman, H. Over rui J. Vethman. Om financieele redenen zal de alge meenevergadering niet worden bezocht De commissie voor het nazien van on derscheidene rekeningen, over 1930, wor den herbenoemd. Een ledenwerving had tot resultaat dat leden en 17 be gunstigers werden gewonnen. Inmid dels wordt de werving voortgezet. P. Kooij Jz„ Westerklief L. Mulder, Stroe C. Koorn Vz., Den Oever Jb. Lont Sz., Kerkhof- steeg. Vereeniging tot bevordering van het On derwijs op het Oostelijk deel van Wieringen. Door deze Vereeniging is besloten dit jaar wederom een Sint-Nicolaasfeest te organi- seeren voor de kinderen der scholen te Oos- terland en Den Oever. Het bestuur der Ver eeniging heeft gemeend in verband met het zich steeds uitbreidende aantal kinderen het Sint Nicolaasfeest dit jaar te moeten beper ken tot de schoolkinderen (hiervan zijn er reeds 350 dit jaar te verzorgen) in afwijking van vorige jaren, toen ook niet schoolgaande kinderen aan de Sint Nicolaasfeestjes deelna men. In de eerste helft van November zullen den bewoners van Oost Wieringen wederom lijsten ter inteekening worden aangeboden en, gedachtig het succes van verleden jaar, wordt een ieder uitgenoodigd ook thans we derom royaal te teekenen. Ensemble Kees Pruis. Bovengenoemd en semble, wat op tournée is in de provincie, trad j.1. Vrijdagavond op in de Concertzaal „Concordia" te Hippolytushoef. Laten wij direct beginnen te zeggen, het was een groot succes. De zaal was stampvol, de stemming zat er onmiddellijk in. Het kan ook niet anders, Kees Pruis, hoewel voor ve len hier een onbekende, althans wat zijn per soonlijk optreden betreft, doch voor de radio, of gramaphoon hebben vele reeds eerder ken nis met hem gemaakt. En wij zijn in onze meening gesterkt, dat huis gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. Brand in de Wteringermeer-polder. j.1. Zondag is een motorgebouwtje in de Wieringermeerpolder, vermoedelijk door het warmloopen der motor, ge heel verbrand. Doordat het gebouw tje, welks installatie de barakken van licht voorziet^ daartegenaan is ge bouwd, vreesde men. dat ook de ba rakken vlam zouden vatten. Doch met vereende krachten en veel water, wat bij de hand was, wist .men het vuur te bedwingen en de barak ken te behouden. Ziekte. In de Wieringermeerpolder komen onder de arbeiders aldaar nog al veel ziektegevallen voor; men ver moedt dat dit aan verandering van lucht en temperatuur toe te schrijven is. Voor de betrokken genecsheeren, die van hier een afstand van 5 a 6 KM. deels per fiets en deels per voet moe ten afleggen, is het bezoeken van deze patiënten geen kleinigheid. R.K. Volksbond, Afd. Wieringen. Door voor noemde afd. is voor haar a.s. te houden feest avond in studie genomen „De Lijdensweg", tooneelspel in drie bedrijven door Felix Fhi- lippe. Voor ongeveer 50 belangstellenden hield man, en bestuurd door een werkman van deze, op hol. Het voertuig slinger de geweldig en de bestuurder viel van de bok, doch bezeerde zich gelukkig niet. De beesten renden in volle vaart verder; de wagen botste tegen een paal, zoodat het dissel brak Van het voertuig bevrijd holden de woeste die en verder, doch bij de schuur van den lieer Haver wist men ze te grijpen. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De Stakers verdreven. Maandag morgen zijn de posters der stakende sfucadobrs, die steeds voor het werk van de ..Ceresbouw" heen en weer wandelden, door timm'erlieden, schil ders, metselaars en werkwillige stuca doors naar Halte Breezand verdreven Geen kloppartij viel voor, wat wel te danken valt aan de terreinbewa king van onze politie. Of de stakers nu nog meer terug zul len komen, valt niet te zeggen. Wel worden de werkwilligen het posten der stakers moede, want het is belem merend voor het werk. Onze onberijdbare Wegen. Zoo ont zettend slecht als op heden de wegen in onze gemeente zijn kunnen we ons niet herinneren, dat het ooit te voren zoo erg geweest is. Als er geen ingrijpende maatregelen genomen worden —en het is een schan de, dat men er zoo lang mee wacht. en het blijft nog eenigen tijd nat. dan is weldra het geheele wegdek weg en zijn de modderpoelen totaal onbegaan men niet alle klachten en jerimades mag j.1. Zaterdagavond in „Concordia" de heer gelooven welke soms in de vakbladen van de Chr. Bishoff van Amsterdam een lezing met artisten voorkomen, dat men zich niet meer lichtbeelden toegelicht, welke geheel en al staande weet te houden, omdat het publiek niets om zijn Hollandsche kunstenaars geeft. Wij hebben ons vele malen afgevraagd zou er niet een groot deel van de schuld bij de artisten zelf gelegen zijn. Het komt n.m. zooveel voor dat er de één of andere ster plotseling opduikt, een poosje was gebaseerd tegen het militairisme een door de aanwezigen aandachtig werd gevolgd. Ter afwisseling werd er nog zang, declamatie enz. gegeven. De avond had een goed verloop. Op de bovenzaal van den heer S. Veer- dig vergaderde de R. K. transportbond afd. blijft schitteren, om dan plotseling met een Wieringen. Hier was matige belangstelling, duizelingwekkende vaart naar omlaag te ongeveer 20 personen. De spreker de heer schieten, en in vergetelheid onder te gaan.1 Jansen, Voorz. van het Hoofdbestuur te Am- Hoe komt dat O.i. is de reden hierin ge-sterdam, zette hier het reglement van de zoo legen, zij zoeken veel te veel zich zelf en juist in stand gekomen zijnde vrijwillige ver houden veel te weinig rekening met het pu- zekering en van de bedrijfsverzekering der bliek waarvoor zij optreden. Worden grof, m. u. Z. uiteen. Ook werd de propaganda uit voerig besproken en spoorde spreker leder aan, organiseert u en wordt lid van den bond waarin u thuis behoort en wij Katholieken in den katholieken bond. Aangaande het een en ander werden tal van vragen gesteld en door spreker beant woord. Wat spreker nog niét geheel duidelijk was, zal aan het afd. bestuur nader gemeld worden. DEN OEVER. De werkzaamheden in den sluisput te Den Oever loopen langzamerhand ten einde en wordt er reeds zeer veel mate rieel, hetwelk niet meer noodig is per scheeps gelegenheid naar elders vervoerd. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag den 30sten October 1930, des na middags twee uur. AGENDA 1. Notulen 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voorloopige vaststelling der rekening en balans van de Zeegras-Exploitatie over 1929-1930. 4. Voorloopige vaststelling der gemeentere kening over 1929. 5. Aanbieding van de begrooting der Zee- gras-exploitaite voor 1930-1931 en van de gemeente voor 1931. 6. Praeadvies nopens het voorstel van den heer D. Oden tot tijdelijke wijziging van de bestemming der winst van de Zeegras- Exploitatie. 7. Praeadvies nopens het verzoek van de Vereen, voor Christelijk Nat. Schoolonder wijs tot verstrekking van gelden voor vergrooting der te bouwen bijzondere la gere school te Den Oever. 8. Voordracht tot het doen aanbrengen van eene bliksembeveiligingsinstallatie op het nieuwe schoolgebouw te Hippoltushoef. 9. Voordracht tot vaststelling van een pen sioengrondslag. 10. Voordracht tot toepassing van art. 4, twe» de lid, lo. der Drankwet. 11. Voordracht tot onderhandsche verpach ting van het grasgewas van het school terrein te Den Oever. 12. Voordracht tot aanleg van straat en rio- leering op het schoolterrein te Den Oever. 13. Voordracht tot vaststelling eener veror dening, houdende de voorwaarden, krach tens welke de ten publieken dienste be stemde gemeentegebouwen in gebruik kunnen worden gegeven. 14. Voordracht tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. 15. Benoeming van een lid der Commissie- van toezicht op het lager onderwijs. 16. Benoeming van een onderwijzeres aan de school te Hippolytushoef. 17. Benoeming van een onderwijzeres aan de school te Oosterland. 18. Benoeming van een onderwijzer aan de school te Oosterland. 19. Benoeming van een onderwijzer aan de school te Westerland. Het Circus Oriëntaal (Amanda Ro* berti) Vier avonden voorstellingen te Hippolytushoef en vier avonden ook geheel uitverkocht! Zeker, wij weten het: de burgerij hier houdt van een circusvoorstelling, er zijn er zelfs die er twee- a driemaal achter elkander heengaan, maar de groote belangstel ling vond ook zijn oorzaak hierin, dat wat er gegeven en gepresteerd werd, aitistiek en degelijk was te noemen, 'n fijn circusprograjnma, waar het pu bliek van genoot. De toéren van Mej. Luci.n en Mevr, Roberti te paard, verwekten algemee ne bewondering. Ja, dit circus- beschikt over eeen uitnemende col lectie mooie ponny's goed gedresseerd en juist daarom doet het zoo weldadig: aan. omdat de frappante staaltjes van rij- en dresseerkunst de hoofdschotel

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2