^"Abdijsiroop Vrijdag 31 October 1930. No. 84 ADVERTENTIEBLAD VOOR NGEN EN OMSTREKEN Verdrijf d ien hoest ER COURANT fect werkt en dat de bewoners daar 'n kleinigheid voor betalen. De voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering, aafrteiding van een gezegde van del? heer Jac. Lont, de vuilnisaangelcgenheid ecnigzins ver- tiaagd is. De heer Lont deed toen me- dedeeling aan den Raad. dat een ver zoek van Westerland te wachten was, om ook aldaar het vuilnis te doen op halen. In afwachting daarvan is de zaak toen blijven rusten. Een goede regeling dient echter te worden gemaakt. Vervolgens vraagt de heer P. Kooij inlichtingen betreffende de plannen van een bad- en zweminrichting. Voorz. zegt van Anna Paulowna een kostenberekening gevraagd te hebben, benevens van de baten. Tot nogtoe heeft hij nog geen antwoord. Er zal nogmaais geinformeerd worden. De heer Lub vraagt verbetering van de Smidssteeg. De afwatering is hier zeer slecht. Voorz. zegt dat deze steeg de aan dacht heeft van B. en W. De heer Lub vraagt nog, in verband met de adviesen van bureau Nijhoff, of de bijko-mstige motieven, welke wor den genoemd in dit advies voor rijks subsidie, aan de regeering bekend ge maakt worden. Voorz. zegt dat dit gebeurt. De heer Oden brengt nogmaals het onrendabele gedeelte in herinnering betreffende de waterleiding; ANNA PAULOWNA. ze voorj Voor den 50 een1 den meerd' komt er 25 cent bij. Wordt geen ge bruik gemaakt van kunstlicht, dan zal de huur met 25 proc. verminderen. Vereenigingen, welke dit bedrag niet kunnen betalen, kunnen - bezwaren in dienen; de raad zal dan verlaging van huur moeten toe staan. De verordening zal 1 Januari a.s. in werking treden. Vereenigingen welke nu de lokalen in gebruik hebben, kunnen natuurlijk daarin blijven, doch zullen 1 Jan. op nieuw een omschreven verzoek in moe ten dienen. Indien zij de bepaalde ver goeding niet kunnen opbrengen, zul len zij een met reden omkleed verzoek moeten indienen, met volledige over legging van bescheiden. De heer P. Kooij noe,mt o.a. het insti tuut van Arbeidsontwikkeling en de J.V.O.. welke zeker deze huur niet kun non betalen. De heer M. Kooij zegt, dat in hoofd zaak natuurlijk de oude school bedoeld wordt, doch die staat immers bekend als zeer gevaarlijk.? Wie is daar voor nu verantwoordelijk? En het is nog wel de hoop der toekomst, welke hier zal vergaderen Het was lang niet de eerste de beste, die beweerde dat de school niet meer te gebruiken was. Houden B. en W. dit wel voldoende in het oog De Voorz. antwoordt, dat natuurlijk 'n ieder zijn veege lijf waagt, als hij de oude school betreedt, doch de voorstel ling die de heer Kooij hieraan geeft, is wat sterk overdreven. Van deskundige zijde is beweerd, dat de school niet meer mee kon, aange zien er tegenwoordig andere eischen gesteld worden aan de school. Als school wras 't gebouw onvoldoende. Het neemt niet weg, dat voor het ge ven van cursussen of vergaderingen dit gebouw nog wel bruikbaar kan zijn De heer Lub heeft de heer Kooij met de tentoonstelling ook onder de bezoe kers gezien; beducht voor eigen lijf was de heer Kooij dus niet! De heer P. Kooij gaat ook met de voor dracht accoord, doch zou gaarne iets willen opmerken inzake de verkoop van bier. Z.i. is veel van het mooie ver loren gegaan van de tentoonstelling door 't verkoopen van bier in de zooge naamde theetent. Hij zou dan ook voor willen stellen om den verkoop van al coholische dranken te verbieden. Voorz. zegt dat B. en W. dit voorstel gaarne zullen overnemen. Art. 6 zal dan zoodanig worden uitgebreid. Het blijkt echter, dat dit niet op het schoolplein slaat, aangezien de veror dening spreekt van gebouwen. Er zou dus een nieuwe verordening gemaakt moeten worden, hetgeen de voorzitter ontraadt. De heer Kaan zegt, dat er vereenigin gen zijn, die dit voor hun financieel slagen wel noodig kunnen hebben, dat een buffet wordt ingericht voor de verkoop van bier. Bovendien: wanor delijkheden zijn tijdens de tentoonstel ling niet voorgekomen, en de verorde ning waakt hier tevens tegen. De verordening wordt goedgekeurd. 14. Voordracht tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. Heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. et aan Mej. K J. Duyvetter verleend eervol ontslag bieden B. en WM ter voorziening in de daardoor ontstane vacature aan de 0. L. school te Hippolptushoef. de vol gende voordracht aan 1. Mej. C. Roskam, thans tijdelijk te Ilippolytushoef werkzaam 2. Mej. S. van der Meer te Midsland; 3. Mej. G. van Essen te Nieuwe Nie- dorp. De stukken der sollicitanten, alsmede het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs en het bericht van het hoofd der school worden overgelegd. B. en W. stellen voor de benoeming te doen ingaan op 1 November a.s. Benoemd met algemeene stemmen mej. C. Roskam. Benoeming onderwijzeres aan de school te Oosterland. Naar aanleiding van het aan Mej. M. G. Dekker verleend eervol ontslag bie den B. en W. ter voorziening in de daar door ontstane vacature aan de O.L. school te Oosterland, de volgende voor dracht aan 1. Mej. S. van der Meer te Midsland. 2. Mej. C. Roskam thans tijdelijk H.hoèf 3. Mej. G. van Essen te N. Niedorp. Benoemd met 9 tegen <2 stemmen Mej. S. Van van der Meer. Benoeming onderwijzer Oosterland Ter vervulling vacature Jasperale wordt de volgende voordracht aangeb, 1- J. Boon te Andijk; 2. J. Deutekom te Schagen; 3. C. H. Wl van Rossum du Chattel, thans tijdelijk Westerland Met alg. stemm'en benoemd de hr. Boon Benoeming onderw. Westerland, In verband met de vermeerdering van het getal leerlingen aan de O.L, school te Westerland (het ge,m. aantal is boven 117 gestegen) behoort alsnog' aan die school een vierde leerkracht in vasten dienst te worden aangesteld. De volgende voordr. wordt aangeboden 1. Van Rossum du Chattel, tijdelijk te Westerland werkzaam; 2. J. Boon te Andijk; 3. S. J. Deutekom te Schagen. Met algem. stemmen wordt benoemd C. H. W. van Rossum du Chattel. RONDVRAAG: De heer J. Lont merkt op, dat er te genwoordig zoo ongeregeld op de Ge- meenelandsweg wordt gewerkt. Van Particulieren vernam' spr. ook reeds die klachten. Hij zou dan ook gaarne wenschen dat er een geheelen dag op gewerkt werd; anders moet de gemeen te haar eigen menschen er maar op zetten. Weth. Tijsen zegt, dat dit niet altijd mogelijk is daar er niet steeds keislag is te krijgen; wanneer dit dus op is. worden de menschen zoolang weey naar ander werk gehaald. Ook men schen door de Gemeente daar gezet, zouden om deze reden niet door kun nen gaan. De heer P. Kooij zegt weer op zijn oude chapiten terug te komen n.m. het vuilnis in de Dijkstraat te Den Oe ver wordt niet opgehaald. Ieder is daar zelf vuilnisman en brengt het aan het einde van die straat wat na tuurlijk een romjnelboel wordt. Voorz. zegt dat de gemeente daar 't vuil zal ophalen. De heer P. Kaan zegt naar aanleiding hiervan, dat hij iemand gesproken heeft in Anna Paulowna en deze hem vertelde dat de vuilnisdienst daar pre er gaarne op aan willen dringen dat het P.W.N. aansluiting ook voor dit gedeelte doorvoerde. Voorz. zegt, dat nog ongeveer 200 per ceelen aangesloten moeten worden. Als eisch is gesteld dat 90 proc. zich voor aansluiting dienen te verklaren; hier onder zijn begrepen zij. die verplicht zijn zich aan te sluiten, maar dit tot nog toe nalieten. Het wordt z.i. tijd, dat nu maar tot vervolging zal moeten worden overgegaan. De heer Oden vindt het niet billijk, dat anderen daar op (moeten wachten, en vraagt dringend aan B. en Wj. te willen bevorderen, dat de 90 proc. bij elkaar komt. Vervolgens merkt de heer Oden op den slechten toestand van de Hof straat te Den Oever, vanaf den Gester weg het dorp in. Ook zou hij gaarne nog meei' basalt op den weg willen; b.v. de Westerlandcrweg kan nog wel wat hebben. Voorz. zegt toe te zullen onderzoeken wat te doen is aan de Hofstraat. Weth. Bosker zegt, dat de basalt op is en de meening van den Raad te wil len hooren of nog meer besteld moet worden. Verleden jaar is 800 kub. me ter verb?-uikt; nu nog maar 533, zoodat het kwantum nog niet is verbruikt. Besloten wordt meer basalt te bestellen De heer J. Kooij zegt, dat nog nooit een stukje straat is aangelegd in de bocht van den Westerlander weg; die behoeft daar echter dringend verbete ring. Voorz. zegt dat dit komt door de plannen der nieuwe weg, doch zegt te zullen zien wat gedaan kan worden. Hierna sluiting. Op uitnoodiging van den Vrijz. Christ. Jongeren Bond zal Ds. v. d. Poel van Den Helder in de godsdienstoefening van den 5e Nov. 8 uur in de Hervormde Kerk te Hippoly- tushoef een lezing houden over den Beelden storm. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Catechisaties Zij, die aan de catechisaties willen deelne men, worden verzocht Woensdag 5 Nov. a.s. 's avonds 6 uur in de vermaning te H.-hoef te komen. De Consulent, Ds. P. J. Smidts, zal dan na overleg met de leerlingen de uren voor de verschillende groepen bepalen. Wegens vertrek van den heer Cuperus naar Leiden is als tijd. onderwijzer aan de Christ. School voor de L. O. te Den Oever be noemd de heer A. Kos te Huizen, die heeft aangenomen en 1 Nov. in dienst komt. Jl. Woensdag zijn 158 arbeiders in de Wieringermeerpolder ongeveer bij Sluis I en in dienst bij de Ned. Heide Mtpij wegens loonsverschil (te weinig loon) in staking ge gaan. Afgevaardigden der arbeiders zijn ter conferentie naar de dir. te Kolhorn gegaan om meer loon te vragen doch waarvan den uitslag ons nog niet bekend is. De heer D. Doves te De Haukes heeft zijn café aldaar verhuurd aan den heer Jan Doesburg Hz. en zijn brandstoffenzaak over gedaan aan de firma Gebr. P. en C. Doves en den heer G. Omis, allen alhier. In het gezin van den heer W. Pathuis te De Haukes is door den dokter een geval van roodvonk geconstateerd. Blijkens een advertentie in dit nummer, hoopt den heer J. Groenendijk van Den Hel der in het Ger. Tehuis voor Zuiderzeewer- kers te spreken over „De zedelijke en mo- reele gevaren van het atheïsme, alsmede de noodzakelijkheid dat dit bestreden wordt. De toegang is vrij en wij hopen dat het aan de belangstelling voor zoo'n gewichtig onder werp niet zal ontbreken. Men leze de adver tentie. De paardensportvereeniging „Wielingen" heeft besloten zich aan te sluiten bij de Ned. Federatie van Landelijke rijvereenigingen. BRAND. Dinsdagavond half tien bemerkte men, dat er brand was ont staan in een houten schuur achter het huis van Mevr. Wed. van Teulingen. Deze bewoont 't huis met nog 'n gezin. De motorspuit werd gealarmeerd, en men wist de brand te blusschen. Echter 's nachts te half twaalf werd plotseling nog een felle vlam ontdekt en weer werd de spuit opgeroepen. Nu was echter de schuur niet meer te red den. Het woonhuis wist men gelukkig te behouden. Middenvliet. Venterswagen te water. Doordat het paard schrok geraakte de broodwagen van den heer Jac. Kos scn. bestuurd door den heer S. Hoep, aan de Middenvliet te water. Het paard had men spoedig weer op den wal, doch de wagen was. hoe men ook trok, geen beweging in te krijgen. Eerst Woensdagmorgen gelukte het aan een tractor de wagen te lichten. Deze had natuurlijk danig geleden van het onaangename bad. Breezand. Hedenmorgen is alhier de eerste paal ingeheid voor de bouw van de nieuwe R.K. kerk, die aan den Meerweg zal verrijzen. Bij deze gele genheid heeft onze fotograaf een 2-tal kieken genomen, welke de volgende hij zou week een plaatsje in ons blad krijgen. SCHAGEN. De ziektevereeniging Helpt U Zelf te Schagen heeft thans het eerste kwartaal na hare reorgani satie achter den rug. Natuurlijk heeft deze reorganisatie ledenverlies en bij zondere onkosten tengevolge gehad- Totaal hebben 27 personen bedankt. De overgeblevenen hebben zich verze kerd voor 8 tot 12 gulden per week. De hoogste verzekering bedraagt f 15.-' per week. In het 3e kwartaal bedroe gen de ontvangsten f 259.88; de uitga ven f 273.61. Aan 11 zieke leden werd in 201 ziekendagen f 188.15 uitgekeerd. Spoorbuurt. Alhier is men begonnen met het uitzetten van de bouw van woonhuis met garage voor de Firma Naastepad. Het bouwwrerk is opgedra gen aan de firma Dienaar te Den Hel der. Het wordt een mooi gebouw, dat zeker tot verfraaiing en uitbreiding van het zakenleven van de Spoorbuurt zal bijdragen. PROVINCIAAL NIEUWS. DIRKSHORN. Dinsdagmiddag had in de Schagerwaard een motorongeluk plaats, dat zich ernstig liet aanzien, maar dat nog al goed afliep. De motorrijder D. K. reed met zijn motor onder een met kool beladen wa gen, doch had het geluk, er met eenige ont vellingen en een gebroken lantaarn af te ko men. V EGMOND-BINNEN. Dinsdagmiddag geraak te op den Achterweg in de Egmondermeer weer een melkauto in de sloot, deze keer van P. Kool, die met 2 kinderen in de cabine zat. De weg is op dat punt zeer slecht, vol met z.g. knippen. De autobestuurder Kool kreeg zelf een nat pak, doch kon de beide kinderen, die op hem vielen boven houden. 300 L. melk ging Verloren. De auto bekwam hoegenaamd geen schade, daar de sloot tamelijk breed was. EEN BIJZONDERE PLECHTIGHEID. Woensdagmorgen tusschen elf en twaalf uur cirkelde een vliegtuig eenige malen bo ven de stelling Den Helder en het vliegkamp De Mok, waarna het toestel koers zette naar de Noordzee. Daar werd ingevolge den wensch van de ouders van wijlen den luitenant ter zee tweede klasse, C. Roldanus, diens asch uitgestrooid en werden eenige bloemstukken in zee geworpen. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. gevestigd te Alkmaar. In de op 30 October 1930 gehouden verga dering van Commissarissen is besloten op de 6 cumulatief preferentie aandeelen een interim-dividend ad. 3 of 30.- uit te keeren, betaalbaar van 3 November af op di videndbewijs No. 25. die Uw ouden dag vergalt Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen tc doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossend cn borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthaa. ,,Voor de Borst" Alom verkrijRoaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ci.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» De MARKT dezer WEEK. De sluiting van de Belgische gren zen voor onzen invper kon niet zonder invloed op onzen markthandel blijven Op den gang van zaken is zulks hier en daar reeds waar te nemen. De koo- per verwacht grooter* daling dan de boer van plan is te geven. Men krijgt daardoor een trekkende markt. Te Leeuwarden was de aanvoer be slist minder; te Leiden viel de aanvoer ook tegen. Utrecht was voor goed vee vast. Melkkoeien en Kalfkoeien gin gen voor f350 a f 400.. Gelde koeien liepen tot f 300; Kalfkoeien f200 a 240. Op onze hoofdmarkt Rotterdam lie pen de prijzen van kalfkoeien gemid deld f 20 terug. Te Leiden en Zwolle/ liepen de prijzen van slachtvee terug. Purmerend was over de geheele li nie goed. Op de vlceschmarkt was vrij alge,meen kort aanbod. De aanvoer van Deensch vleescli was min der. Te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waren voor elk 5 wagons. Het vleesch, zoomede dat uit Argen tinië was een paar cent hooger. Voor nuchtere kalveren werd 70 a 90 cent besteed. Schapen 0.84 a 0.95; Lamme ren 1.10 a 1.20 per kilo. In varkens was minder handel en de prijs iets hooger. Deensch vleesch f 0.80 a 0.87 per KG. SCHAGEN. Donderdag 30 October werd te Schagen een Fokveemarkt en Keuring gehouden, waarvoor een col lectie van wel 102 stuks Fok vee was ingezonden, waanonder inzendingen van veehouders, die te voren in Scha gen nog nooit had'den ingezonden. Bekroningen w/erden toegekend: Rubriek stier kal veren: le prijs A. Francis Frans Max 62 Fokvcreen. Bar singerhorn-Schagen; 2e 'prijs A. Jb. Jimmink Hz. Frans Max .51; 2e prijs C. Jb. Jim.mink Hz. De Schoone II; 2e prijs B. A. Francis Albert 17; 3e prijs A. D. Sleutel Max Wodan 3, allen tc Barsingerhorn. 3e prijs B. C. R. Blau boer Max Wodan) 17 FokvereeVn. Wie- ringerwaard; 3e prijs C. A. Francis Frans Nicolaaas 24 Fofver. Ba.rsinger horn-Schagen; Eerv. Verm. iE. G. Wonder Leegwater's Wodan 2 F okver een. Barsingerhorn - Schagen. lEerv. Verm. R. Mijts Cor Fokvercen Nieawc Niedorp. Rubriek Kuikalveren: le prijs A Winkel Pz. Schoorl 10 Fokveree.n. Batr singerhorn-Schagen; 2e prijs W. Jim*- mink Hz. Jacoba 13 Fokvercen. Moord- Zijpe; 3e prijs H. Nobel Marie 3 Fokver een. Barsingerhorn-Scliagen; 4e prijs A. Scheer, Geertje. Heerhugowaard. Rubriek Hokkelingen: le prijs J. Jimmink Jbz. Jannetje 5 Fokvereeni- ging Wieringcrwaard; 2e prijs C. Spaans. Trijntje 44, Fokvereen. Dirks horn-St. Maarten; 3e pr. D. Kaan, Bi- ka 20 Fokvereen. Wiering erevaard MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 30 Oct. 1930. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 264 Geldekoeien (mag.) 200 a 380 76 Geldekoeien (vette) 300 a 460 10 Kalf koeien 330 a 430 70 Vaarzen 160 a 240 136 Graskalveren 70 a 115 32 Nucht. kalv. 14 a 28 35 Schapen (mag.) prijs niet ge noteerd 80 schapen (vette) 36 a 46 483 Overhouders 30 a 40 6 Bokken en geiten 6 a 14 Varkens (mag.) 32 a 42 34 Scha pen (vette) per Kg. 0.54 a 0.58.149 Biggen 14 a 20 32 Konijnen 1.50 a 2 122 Kip pen 0.60 a 1 Hanen 0.60 a 1.75. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend, 88 October 1930. WEEKBERICHT. Aanvoer 26022 Eendeieren 6.90 a 7.10. 34486 Kipeieren. 70-80 Kg. 12 65-66 Kg. 11 a 11.50 63-64 Kg. 10.90 a 11.30 60-62 Kg. 10.70 a 11.10 58-59 Kg. 10.60 a 10.90 56-57 Kg. 10.20 a 10.70 53-55 Kg. 8.80 a 10 50-52 Kg. f 7.90 a 8.50 45-49 Kg. f 7.20 a 8. Afd. Pluimvee Oude kippen f 0.85 a 2.25 Oude Hanen 1 a 1.70 Jonge Hanen 1 a 1.75 Oude Eenden 0.50. Kile prijs Oude Kippen 0.60 a 0.75 Kilo prijs Jonge Hanen f 0.75 a 0.90. EIERVEILING, HELDER, 30 October 1930 Aangevoerd 2947 Kipeieren. Prijzen Bruin 9.90 a 11.00 Wit 10.00 all.00. Kleine ei eren 6.70 a 8.00 Eendeieren 5.00 per 100 stuks. EIERVEILING, SCHAGEN, 30 October 1930. Aangevoerd 22098 Kipeieren. Prijzen 52-54 Kg. 8.50 55-57 Kg. f 9.10 a 9.40 58-60 Kg. 9.60 a 10.40 61-63 Kg. f 10.40 a 10.80 64- 67 Kg. 10.50 a 10.80 Ongewogen wit 10.- a 10.40 Ongewogen Bruin 10.20 a 10.60 Klein 6.40 a 8.20 966 Eendeieren 6.10 a 6.303 Kalkoeneieren 11.10.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3