in de wolken verborgen. De crediteu ren maken zich tamelijk ongerust o- ver de mogelijkheid om nog iets van hun geld terug te zien. aangezien het vliegtuig, dat een belangrijk bedrag vertegenwoordigt, niet is verzekerd. VERGIFTIGDE SNIJBOONEN In de Berlijnsche wijk Schonberg had een huisvrouw snijboonen inge maakt. Bij het eten van het eerste maal werd de geheele familie ziek. De vrouw en de dochter zijn reeds o- verleden, terwijl de man in levensge vaar verkeert. DE WOLVEN. In het Noord Oosten van Polen ver- toonen zich reeds talrijke troepen wol ven, zoodat de boeren de overheid ver zocht hebben maatregelen te treffen. In het verschijnen van de wolven zoo vroeg tegen den winter zien de boe ren een aanwijzing dat er een strenge winter zal komen. HEVIGE STORM en REGEN in ZWITSERLAND. Vooral Geneve ge teisterd. Bern, 3 Nov. Over geheel Zwit seriand heeft het vannacht geweldig gestormd en geregend. Vooral de om geving van Geneve werd geteisterd; hier werden boomen ontworteld en te legraafpalen omgeworpen. HET LEVEN IN RUSLAND Nieuwe regeling der distributie. Het tekort aan levensmiddelen dwingt de sovjet-regeering de rantsoe nen van levensmiddelen steeds klei ner te maken en het aantal menschen, die recht op een rantsoen hebben, te verminderen. Begin November zal de regeling van de distributie opnieuw veranderd worden, aldus de .,Izwestia. De inwoners van de hoofdstad, die recht op een idistributieboekje heb ben, zullen verdeeld worden in zes groepen. Tot de eerste groep zullen pl. m. 300.000 arbeiders van de grootste Moskousche fabrieken behooren. De tweede groep zal 600.000 zielen omvat ten, n.1. de overige arbeiders van de hoofdstad, enz. De bedoeling is vóór al les de arbeiders van de groote fabrie ken van levensmiddelen te voorzien. Naarmate iemand tot een minder be voorrechte positie behoort zal zijn kans op het krijgen van levensmidde len geringer worden. EEN STAKING OP DE GRENS. In de Duitsche grensplaats Nord- horn zijn Maandagmorgen de textiel arbeiders, ongeveer 5000 personen, we gens loonquestie in staking gegaan. Ongeveer 500 arbeiders zijn Neder landers, die hoofdzakelijk in Dene kamp wonen. BROODDRONKENHEID. Te Leuven is een politieagent, die een stu dent had aangehouden, omdat deze een lan taarnpaal had uitgedoofd, door andere stu denten aangerand. Hij werd zoodanig mis handeld, dat hij naar het hospitaal moest worden gebracht, waar men voor zijn leven vreest. Met stokslagen heeft men hem acht hoofdwonden toegebracht. TRAGISCH. Aan het strand te Hastings zijn de lijken gevonden van een militairen dokter en een 50-jarige vrouw, die elkander blijkbaar niet kenden, hoewel hun dood toch in onderling verband kan worden gebracht. De dame was door haar echtgenoot wegens zwaarmoedig heid naar zee gestuurd en moet waarschijn lijk bij het wandelen op den pier in zee zijD geslagen door een golf. De geneesheer was omtrent dezen tijd eveneens op den pier en heeft bij zijn poging om de drenkelinge te redden, het leven gelaten. STORM BOVEN NOORD-FRANKRIJK. Men meldt uit Parijs 3 Nov. De sedert 24 uur boven Noord-Frankrijk woedende storm heeft op verschillende plaatsen groote scha de aangericht. Vooral in de omgeving van Parijs heeft de storm gewoed. Een lichtmast woei om en kwam op het dak van een huis terecht. In het Noorden van Parijs stortte een 8 M. hooge muur in, tengevolge waarvan een voorbijganger zoo ernstig gewond werd, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De brandweer werd honderden malen uitgeroepen, voor het neerhalen van losse gevelstukken of dreigende schoorsteenen. In het Bois de Boulogne werden honderden boo men ontworteld. Tengevolge van den hevigen regelval konden de riolen op sommige plaat sen het water niet meer verwerken, zoodat sommige straten enkelderwoningen blank kwamen te staan. Ook aan de kust heeft de storm hevig ge woed. Te Boulogne sur Mer kwam een En- gelsch passagierschip binnen, dat ernstig be schadigd was. Bovendien waren twee leden van de bemanning door een stortzee met zulk een kracht tegen de reeling geworpen, dat zij beiden ernstige verwondingen opliepen. Van een uit Folkestone komend Engelsch schip was de commandobrug weggeslagen en waren acht passagiers door stukken wegvliegend hout gewond. TWEEDE AARDVERSCHUIVING IN ONZE OOST. Weer twee slachtoffers. Twee pondok-complexen van de onderne ming Dj aja-negara, district Tjitoeroeg, af- deeling Soekaboemi, zijn door aardschuiving getroffen. Totaal zijn zestien pondoks bedol ven en afgespoeld in de daarlangs stroomen- de rivier, de Tjibodas, welk nog nimmer zulk een hoogen waterstand bereikte. De 25 bedol ven personen bestonden uit acht mannen, acht vrouwen en negen kinderen. Tot dusver werden aangetroffen een man en een kind, die half bedolven waren. Zij werden onmid dellijk uitgegraven en naar het hospitaal ge bracht. Voorts werden een man en een vrouw dood gevonden, terwijl gerapporteerd werd dat het lijk van een man is aangespoeld bij de desa Kalideres, district Pelaboean Ratoe. Van de zes pondok-complexen werden de twee laagst gelegene getroffen. De administratie van de onderneming rap porteerde dat vanaf Donderdagavond 7 uur tot Vrijdagmorgen half zes 175 milimeter re gen is gevallen, waardoor ook op verschillen de andere plaatsen der onderneming aard- schuivingen plaats hadden. In verband met den hoogen waterstand wordt gevreesd dat alle getroffen pondoks zijn afgedreven, zoodat er weinig hoop be staat, dat ter plaatse nog vermisten zullen worden aangetroffen. De vermisten zijn onge twijfeld meegesleurd door den stroom. De malaise in Land- en Tuinbouw. Men schrijft ons Alleen de aardappelen maken tot nog toe een gunstigen uitzondering op de overigens zoo slechte markt voor land- en tuinbouw producten. Daarnaast maken dan nog goede soorten en kwaliteiten fruit zeer behoorlijke prijzen, doch voor het overige deugt er niets. De aai dappelprijzen zijn echter al hooger ge weest en in de laatste weken al weer een paar kwartjes teruggeloopen, doch eerst als ze nog een gulden zou dalen, dan zouden ze ra ken in de algemeene sfeer der melaiseprij- zen. welke in den tuinbouw haast even groo te moeilijkheden en zorgen veroorzaken als in den landbouw, zoodat menig tuinder zucht: was ik maar boer en zoo omgekeerd. Het buitenland koopt momenteel weinig van onze tuinbouwproducten en daardoor brengen deze aan de veiling weinig op, hoe wel ze in de stal nog altijd vrij duur worden verkocht. Nu is dit geen ongewoon verschijn sel om dezen tijd,want als er elders geen mis oogst is, heeft men daar in den herfst van eigen bodem volop. Maar toch is marktsfeer niet als anders, algemeen heerscht pessimis me voor de toekomst, voornamelijk wel om dat de innerlijke financieele toestand van de bedrijven zoo zwak begint te worden. De boeren zitten er echter in vele opzich ten bijna nog moeilijker voor. Tarwe, dat hun per bunder opbrengst aan pacht, mest, zaad en arbeidsloon een 400 heeft gekost, brengt niet meer op dan 200, en naar ver houding is het met de andere granen nog slechter. Ook erwten en boonen brengen veel minder op dan ze den boer kosten en de bieten zijn heelemaal een strop. De boe ren maken met de suikerfabrieken een con tract voordat zij ze zaaien. Doch vroeger na men de fabrieken tegen contractsprijs, die nu 14 is, ook wat de boer meer kon leveren. Nu gebeurt dit niet en de boer koopt dat over schot voor een prik. Is de boer bij een coöpe ratieve suikerfabriek aangesloten, dan heeft hij de strop als aandeelhouder dubbel. Men zegt trouwens dat er, als de wereldsuiker markt geen verbetering vertoont in de ko mende maanden, geen bietencontracten meer voor het volgende jaar zullen worden afge sloten. Afgezien dus van de directe verliezen, die voor groote boeren ook dit jaar weer een 10 a 15.000 zullen bedragen, rijst meer en meer twijfel over wat in het volgende jaar moet worden verbouwd. En men kan het land toch niet meer, zooals vroeger, laten braak liggen. Wil men er uithalen wat men er in steekt, dan is regelmatige wisselbouw noodig. Reeds nu zijn de toestanden zoo slecht ge worden, dat boeren, die na de vette jaren gingen rentenieren weer op hun oude hoeve terugkeeren en het pacht- en hypotheek- vraagstuk zal dezen winter meer en meer gaan knijpen. Al deze dingen zijn niet nieuw. Een ervaren tuinder vertelde ons, dat zijn vader hetzelf de- stuk land voor 400. voor 1600 envoor 4000 had zien ver- koopen. Maar telkens weer brengén zulke loestanden een algemeene omwenteling te weeg met al de misère, die daarmee is ver bonden. De vraag, wie er slechter aan toe zijn zij die gehuurde grond zitten of zij die op ei gen grondarbeiden, schijnt moeilijk te beant woorden. Over het algemeen is „eigen" grond met groote hypotheken belast, want in den goeden tijd werd 90 en soms 100 procent hy potheek gegeven, waarvan de tweede en der de hypotheken dikwijls door de verkoopers, die hun geld aldus ook kwijtraken. Want dit schijnt wel zoo te wezen, dat de boeren, die het geld in den oorlogstijd heb ben verdiend, meest allen van de hoeven zijn verdwenen en in de dorpen rentenieren, ter wijl hun zoons of vreemden hun bedrijf over namen. Natuurlijk zijn ook de pachten op het oo- genblik te hoog. Maar, zoo zei ons een land bouwer, als je het land zou cadeau krijgen, is het nu nog te duur, dus, hoe moet men nu in zoo'n geval over lager pacht gaan praten. Er is niet veel anders aan te doen dan den toestand laten uitzieken. Wat dat beteekent, kan echter niemand voorspellen, maar wel ziet men nu reeds, dat ook de middenstand ten plattelande leelijk in het gedrang komt door de veranderende toestanden. De boeren en tuinders laten niets meer verdienen. Koopen hoogstens het meest noodige en al is men op het platteland door gaans niet slecht van betalen, rekeningen blijven toch somtijds veel langer dan ge- wenscht onvoldaan. BINNENLANDSCH NIEUWS. ZONDAGSCHE ONGELUKKEN. Drie auto-ongelukken met doodelijkc gevolgen. Eenige gewonden. Zondagavond wandelde op den Utrechtsche straatweg bij Woerden de 25-jarige boeren zoon Van Oussoren uit Rietveld met zijn vriend, toen een auto, die in de richting U- trecht reed, naderde en Van Oussoren aan reed, zoodat hij zwaar gewond in 'n sloot werd geworpen. Ook de vriend van Van Oussoren werd door de auto geraakt, doch liep slechts een onbeteekenende wonde op. Inmiddels was de auto, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, met groote snelheid doorgere den, en de vriend zou er nooit in geslaagd zijn den gewonde uit den sloot te halen, als niet een andere auto was genaderd, waarvan de inzittenden assistentie verleenden. Van O. werd naar de St. Franciscus Stichting ver voerd, waar bleek, dat hij aan de bekomen verwondingen was overleden. De burgemees ter van Woerden liet per radio de aanhou ding van den schuldigen verzoeken. Het hoofd bureau van politie te Utrecht posteerde bij de verschillende toegangswegen tot de stad politie-agenten. Een agent hield Zondag avond kwart voor tien op de Royaards van den Hamkade een auto aan, waarvan de voor ruit gebroken was en die bij nader onderzoek met bloed besmeurd bleek te zijn. De chauffeur, een te Utrecht woonachtig monteur, werd naar het hoofdbureau van po litie geleid, waar hij bekende nabij Woerden een man te hebben aangereden. In zijn ze nuwachtigheid was hij snel doorgereden. De aangehoudene had er echter wel aan gedacht niet den Utrechtschen straatweg te blijven volgen. Bij Harmeien was hij links afgesla gen om via den Amsterdamschen straatweg Utrecht binnen te komen. De man is op transport naar Woerden gesteld. Bij Varsseveld een dame gedood. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed een auto, bestuurd door een heer uit Bilthoven, nabij Varsseveld tengevolge van het uitwij ken voor een wielrijder tegen een boom. De auto was gedeeltelijk ingedrukt. Een der in zittenden, de 85-jarige mevrouw Van Halte ren uit 's-Heerenberg, werd op slag gedood. Het ongeveer achtjarig jongetje, dat ook in de auto zat, kreeg een zware hersenschud ding en is naar het ziekenhuis te Arnhem o- vergebracht. Ook bij Lichtenvoorde een dame gedood. Zaterdagavond omstreeks half negen reed de garagehouder Donderw' sel met zijn au to op den weg Groenlo-L? Henvoorde tegen een met boomen geladert wagen, dien hij wil de passeeren. De auto werd zwaar bescha digd. Een der zes inzittenden, mevr. Stronks- Visch uit Eibergen, werd zeer zwaar gewond. Zij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. De andere inzitten den kregen lichte verwondingen. Een fietsrijder doodgereden. Te Holten is Zondag een 14-jarige fietser door een auto gegrepen en op slag gedood. Auto-botsing. Verschillende gewonden. Een autobus met voetballers uit Almelo botste op De Haar te Rijssen tegen een uit een zijstraat komende personenauto. Tenge volge der botsing bekwamen verschillende inzittenden kwetsuren. Twee moesten per zie kenauto naar Almelo vervoerd worden. Een van deze twee was bewusteloos. EEN LANDBOUWER BEROOFD. Te Eist bij Arnhem is de landbouwer S. F., uit het naburige Slijk-Ewijk, die des avonds door een kolenhandelaar W. D. naar zijn boerderij werd gebracht, onderweg door een tweetal individuen, die op de auto waren ge sprongen, beroofd van een bedrag van onge veer 1400. Als verdacht van deze berooving zijn aangehouden A. J. en G. W., de laatste gehuwd, beiden zeer ongunstig bekend staan de. Ook de kolenhandelaar werd als verdacht van medeplichtigheid gearresteerd. Het drie tal is ter beschikking gesteld van de Justitie te Arnhem en naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht. WERKWILLIGEN TE GELDERMALSEN GESCHOTEN. In verband met de staking op de chamot- tefabriek te Geldermalsen. worden eiken dag de werklieden uit de omliggende gemeen ten, met de A.T.O.-bussen, onder politiegelei- de, gehaald en weer huiswaarts gebracht. Vrijdagavond reden op den Burenschendijk wederom eenige autobussen, aldus meldt de Telegraaf toen van over de Linge revolver schoten werden gelost. De begeleidende rijks politiebeambten maakten van hun karabij - nen gebruik en schoten terug. Van beide kanten werd echter niemand ge troffen. EEN ZEGELQUESTIE. Een belangrijk aantal firma's te Doe tinchem is door de belastingautoritei ten gestraft met geldboeten, varieerend Lusschen f 100 en f 500, opgelegd we gens het voor ontvangst teekenen van goederen, aangevoerd per Geld. Tram zonder dat een zegel was geplakt. Het geldt hier een principieele zaak. waarbij moet worden uitgemaakt, of zegelrecht verschuldigd is, ook voor die bedragen, waarbij de som van 110 alleen wordt overschreden door de vracht op Duitsch gebied mede te reke nen. Men is heel benieuwd BELASTING -ONTDUIKER. Wegens overtreding van de Wet op de Rijksinkomstenbelasting heeft zich voor de Haagsche Rechtbank de verzekeringsagent en begrafenisondernemer P. L. R. te Delft, te verantwoorden gehad. Volgens de dagvaar ding zou hij opzettelijk in strijd met de waar heid op een hem toegezonden biljet voor de inkomstenbelasting 1929—'30 als zijn inko men over dat jaar het bedrag van 2354.15 hebben ingevuld, terwijl zijn inkomen over dat tijdvak 9399 zou hebben bedragen, zulks terwijl daardoor nadeel voor het Rijk kon ont staan. Verdachte erkende een onjuiste opgave te hebben gedaan en verschillende bronnen van inkomsten, o.a. uit effectenvermogen en eigendom van onroerend goed, te hebben verzwegen. Mr. Rijkens, het O.M. waarnemend, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen achtend, meende dat hier een ernstige straf moest worden opgelegd. Vrijheidsstraf wilde het O. M. niet vragen, echter een geld boete van 3000, subs. 3 maanden hechtenis. Mr. Bevers, advocaat te Delft, verdachte's verdediger, wees op een reclasseeringsrapport van zeer gunstigen inhoud ten aanzien van verdachte en drong op^clementie aan. MENSCHEN ALS AFVAL BEHANDELD. Een wreede geschiedenis op een Grieksch stoomschip. Een zonderling geval is de vorige week ter sprake gekomen bij een met gesloten deuren gehouden zitting van de Rechtbank te Rot terdam. Het betrof een uitleveringszaak tegen den 31-jarigen Griekschen stuurman C. G., uit Kardamita (Chios). De Rotterdamsche rivierpolitie heeft eenigen tijd geleden dezen man aangehouden in verband met een onge hoord ernstig feit, dat voorgevallen is op een Griksch stoomschip. Aan boord van dat schip werden midden op zee drie verstekelingen ontdekt. De kapitein en de stuurman (ge noemde G.) gaven den matrozen last om de drie ongewenschte passagiers rustig over boord te gooien. Aldus geschiedde. De vrouw van den kapitein vond deze han delwijze meer dan schandelijk. Haar gemoed kwam er tegen in opstand en ze beval haar man. dat hij reddingspogingen in het werk zou stellen. De kapitein heeft tenslotte aan de bevelen van zijn vrouw moeten gehoorza men. Het gelukte, twee der drenkelingen van een wissen dood te redden. De derde versteke ling vond een jammerlijken dood in de gol ven. De kapitein werd dadelijk na zijn terug keer in het vaderland ingerekend, maar de stuurman nam de vlucht naar Nederland, waar hij, zooals blijkt, spoedig door de poli tie werd opgespoord. De Grieksche regeering heeft nu de uitlevering van den stuurman ver zocht. Verd. ontkende dat hij aan het ge beurde schuldig is. De Rechtbank zal later advies uitbrengen aan de Nederlandsche regeering. Het verzoek van den verdediging, mr. Van Namen, tot onmiddellijke invrijheidsstelling werd afgewezen. DE STEUN AAN DE TARWECULTUUR. De Ned. Bakkersbond tegen het denkbeeld eener teeltpremie. Naar men meldt, heeft het alg. landelijk bestuur van den Ned. Bakkersbond, nadat het zich met algemeene stemmen tegen een even tueel maal- menggebod had uitgesproken, in een te Amsterdam gehouden vergadering óók het denkbeeld van een teeltpremie (meel accijns), zooals voorgesteld was door de hee- ren Snapper en Goudeket verworpen en met op twaalf na algemeene stemmen. Wij herinneren er aan, dat op de groote vergadering van alle belanghebbenden al léén de Ver. van Meelfabrikanten tegen een teeltpremie 0.25 per baaltje meel van 50 Kg.) was, terwijl de Ned. Bakkerij bond zich in een vergadering van zijn landelijk bestuur daarover nog nader wenschte te beraden. EEN VROUW TE OSS OVERVALLEN. Gemaskerde bandieten maken zich van 1000 meester. Zondagmorgen is volgens de Tel. tusschen vijf en zes uur aan den Rijksweg onder de gemeente Oss een laffe overval gepleegd. Daar drijft een zekere veekoopman Kuipers een winkel in koloniale waren' Toen de man als gewoonlijk om 5 uur zich ter kerke be gaf. bleef zijn vrouw met een kind van zeven jaar achter. Vijf minuten later drongen vijf gemaskerde bandieten binnen. Zij forceerden de deur met een paal. Twee der kerels hielden de vrouw stevig vast en hielden haar mond dicht, zoodat zij niet om hulp kon roepen. De anderen door zochten het huis. In het bed vonden zij wat zij zochten. Hier bewaarde Kuipers 'n bedrag van circa 1000, waarvan de mannen zich meester maakten. De vrouw probeerde nog het masker van een der bandieten af te rukken. Deze greep haar bij de hand, zoodat haar poging niet ge lukte. Toen de kerels vertrokken waren, durf de de vrouw zich nog niet naar buiten te be geven. Eerst een uur later passeerde een voorbijganger, dien de vrouw binnenriep. De ze waarschuwde onmiddellijk de marechaus see en politie te Oss en Heesch, die terstond een onderzoek instelden. Inmiddels had ook de justitie te 's-Hertogenbosch kennis gekre gen van het misdrijf, zoodat ook het parket zich naar Oss begaf. Het spoor liep naar de Osserheide. In den loop- van den dag is een verdachte aangehou den en met de vrouw geconfronteerd, doch daar de bandieten gemaskerd waren en met een veranderde stem hadden gesproken kon de vrouw den aangehoudene niet herkennen, hoewel zijn postuur overeenkwam. De politie moest daarom den man weder in vrijheid stellen. JONGEMAN BEROOFD. Naar thans eerst, bekend wordt is te Barne veld Zaterdagavond een 28-jarig jongmensch uit Den Haag, terwijl hij zich per fiets van zijn kosthuis naar het dorp wilde begeven, door een paar onbekende personen aange rand en van zijn portemonnaie met ongeveer 35 beroofd. Een portefeuille met bankpa pier, die hij in een andere zak droeg, bleef door de beroovers onopgemerkt. ..HET OPZEGGEN VAN HYPOTHEKEN. Wettelijke maatregelen gevraagd. Het Tweede Kamerlid, de heer Weytkamp, heeft den minister van binnenlandsche za ken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in land- bouwkringen, voornamelijk in Zeeland, groo te onrust heerscht wegens het naar aanlei ding van de huidige landbouwcrisis opzeggen van vele hypotheken op landelijke eigendom men Zoo ja, is de minister dan bereid maat regelen te nemen, teneinde door wettelijke voorziening of tijdelijken steun te voorko men, dat de landbouwers door de dreigende moeilijkheden ten onder zouden gaan VROUW DOOR HAAR MAN GESTOKEN. Zaterdagavond had te Middelburg een steekpartijtje plaats. Een zekere K. M. stak daarbij zijn vrouw met een mes in den hals. Men ontmoete zijn vrouw, die niet meer bij hem inwoont, op straat, en verzocht haar met hem mee te gaan. De vrouw, die aan dit verzoek niet wenschte te voldoen, ging de woning van een familielid, waar zij inwoont, binnen, waar M. haar volgde en een mes steek in den hals toebracht. De politie, die weldra aanwezig was, arres teerde den dader, die echter inmiddels in vrijheid is gesteld. De vrouw is naar het gast huis vervoerd zij had tamelijk veel bloed verlies, doch haar toestand baart geen zorg, zegt de Crt. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas Johannes, z.v. II. Oudejans en van G. C. Molenaar; Theo zoon van P. E. Girmann en van T. van der Hoeven; Anthonius Jacobus. zoon van P. Swaerts en van A. S,mit. Pieter zoon van .T. P. Bas en van N. Kreijger. Ondertrouwd: Arie Smit, oud 25 jaar tuinbouwer, wonende te Broek op Lan gendïjk en Dieuwertje Mooij, oud 25 jaar zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Getrouwd: Marinus Johannes Geen- se en Adriana van de Panne. Albcrt Tiel en Catharina Geertruida S.mit. Overleden, ie Botterdam- Neeltje Ruizeveld, oud 61 jaar, echtgenoote van C. Iluijsman. LOOP DER BEVOLKING: Ingekomen: S. F. Lips en gezin uit Barsingerhorn; C. B. Sassen en gezin uit Sassenheim; T. Scheffelmeer uit Amsterdam; J. Semplonius uit Ilasker land; C. \V. van dei Salm uit Zoeter- woude; J. Langes uit Wicringen; Mej. G. Plagmeijer uit Leiden; A. Pennc- kamp-Bakker uit Zijpc; A. Uiterwijk uit Sleen; Mej. C. C. E. van 't Noorden- de uit Texel; H. Jes uit Nieuwe Nie- dorp; Mej. H. C. Jansen uit Haarlem T. C. Schoonheden en echtgenoote uit Den Helder; S. M. de Schipper uit Den Helder. Vertrokken: G. Leij naar Dokkum; J W. H. Labij van der Pol naar Oud- karspel; H. J. Bcrksen naar Kromme nie; J. W. Hulst naar Emmen. Nieuwbouw: In de maand October werden door B. en W. de volgende bouwvergunningen verleend: aan I%' Sloothaak, N. Raap en J. Prins tot het bouwen van een woonhuis; aan J. van der Plas en P. H. van Niekerk tot het bouwen van een woonhuis met werk plaats; aan H. Naastepad tot het bou wen van een woonhuis met garage's; aan C. Wuis, J. Landman. J. van dei- Berg en Wed. M. Huiberts tot het bou wen van een schuur Mond- en klauwzeer. Het mond en klauwzeer breidt zich in deze gemeen te steeds uit. 4 Nieuwe gevallen werden weer geconstateerd en wel onder het vee van J. Bossen, Balgweg, J. 't Hart Grasweg, S. de Groot, Middenweg en J. van Duin, Meerweg. BREEZAND. Nieuwbouw. Voor re ning en ten behoeve van den heer II. C. Brouwer zal aan den Zwarteweg 'n woonhuis worden gebouwd. De heer .T. W. M. v.d. Bosch te Hillogom is met den bouw belast. Politie: Verloren: een wollen doek en een bronskleurige fietsjekker. Ge vonden een motorhancTschoen en een gymschoen. Nuts-avond. Zaterdag is in do Vlas- en Korenbeurs de eerste Nutsavond ge houden. De opkomst was. ondanks het slechte weer, tamelijk goed. Het ver loop van den avond was zeer gezellig. Het varieerende programma sloeg goed in en dit zal zeker aanleiding ge ven, dat de opkomst op de volgende Xutsavonden grooter zal zijn. BREEZAND. Singer- Naai en Knip cursus. j.l. Maandag is de cursus van de Singer Maatschappij in de zaal van den heer Borst aangevangen. De deel name aan deze cursus is zeer groot. Niet minder dan 67 dames hebben zich opgegeven. Tengevolge daarvan zal de cursus in (weeën moeten worden ge splitst, n.1. een middag- en een avond cursus, dit vooral, om elke deelneem ster in de gelegenheid te stellen, de lessen goed te volgen. De cursussen der Singer-Mij. zijn hier wel populair, wat zeker valt te danken aan hel actieve werk van den agent den heer Walrecht en aan den symphatieken inspecteur der Singer Mij. den heer Zwaan, die ook alles in het werk stelt om de cursussen te doen slagen. Ook de juffrouw, die de tech nische lessen geeft komt een woord van hulde toe voor de aangename en practische wijze, waarop zij haar moeilijke taak volbrengt. Het publiek waardeert deze cursus sen dan ook ten volle. GEMEENTE WIERINGEN. DOOPSGEZ. JONGERENKRING. In verband met uitnoodiging V.C.J.B. voor Woensdag, kringavond een week uitgesteld. J.V.O. Zondag 9 Nov., half drie bijeenkomst in De Vonk. Voordrachten van enkele leden; verder zang enz. Instituut voor Arb. Ontw. Afd. Wie- ringen. Woensdag 5 Nov. av. 8 u. in café Kok: curs. Staat en Maatschappij. Vondsten in de Wieringermeer. Door den arbeider, den heer Ringers is on geveer 200 meter buiten den Zuiddijk van Wjeringen bij het graven ongeveer 1 meter onder den grond gevonden een beenen schaaf, zoo mooi en gaaf alsof het pas door een onzer voorouders is vervaardigd. De steen, die bij wijze van beitel dienst heeft gedaan, ont breekt er aan. Wel kan men aan een groef onder aan de schaaf zien, dat er veel mee is gewerkt. De heer O. J. Bosker heeft het voor werp voor zijn historische verzame ling aangekocht. Ook is ongeveer 500 meter uit den Wieringerdijk 'n meter onder den grond een geraamte van een dier ge vonden, hoogst waarschijnlijk van 'n wild zwijn of beer. Uitslag der Verkooping len verzoeke van den heer T. Kuijt Jbz. te Noord- buren, ten overstaan van Notaris O- breen op j.l. Zaterdagavond in hotel Lont te Ilippolytushoef. 1. De Kleitel 17.15 sn. koopcr C. Boer- sen voor f480. 2. „Muuskezand" 19.49 sn. kooper Jb. Keijzer Nz. voor 480. 3. De YVurf 20.68 sn. kooper Corn. Kin ne voor f 1055; 4. De Ven aan de Ge- meenelandsweg 38.19 sn. Kooper Piet Kuut Pz. voor f 2755.-; 5. De Batum en Geertjesweid 28.35 sn. kooper Piet) Kuut Pz. voor f 1501; 6. Kleine Batum 6.79 sn. kooper S. Rotgans Jz. voor f 318; 7 en 10. De krocht bij huis over den weg 18.02 sn 10 lluis en erf, kooper A. Kooij voor f 2990; 8. Arrckomp 16.69 sn. kooper Tj. Bu,mn voor f 480; 9. Boske 12.32 sn. kooper Tj. Buma voor f 155. Totaal opbrengst f 10214. Tegen het Atueisme. In het Chris telijk Tehuis voor Zuiderzeewerkers te Den Oever werd j.l. Zaterdagavond door den heer J. Groenendijk van den Helder voor een gering aantal belang stellenden een lezing gehouden over „het Atheïsme", gelooft gij in het be staan var. een God Zeer uit voerig schetste spr. de groote gevaren van ongeloof, bijgeloof en re volutie en de haat tegen al wat, Gods dienstig is, waarbij alles, ja zelfs de heiligste traditièn door het slijk wor den gesleurd en bespot. Rondom is 'n afval en ongodsdienstigheid waar te nemen.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2