J. R. KEUSS 21e Jaargang. Vrijdag 14 November |930 No. 88 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BLANKE Dl. PRUIMTABAK DE VERSCHOPPELING. HEERENBAAI WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG abonnementsprijs per 3 maanden 1. PORTORICO. BUIEiUi ADVERTENTIëN: UITGEVER Hippolytushoef Wieringen. Van 15 regels 0.50. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 0.10 aVGi, HEERENBAAI TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen. hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. PARIJSCHE MODEBRIEF. de schouders reikt en even boven het middel gesloten wordt. Aan de onderzijde is deze kraag van mantelstof, aan de bovenzijde ver toont hij een andere kleur. Natuurlijk moet onder dezen mantel, die zeer wijd open is van voren, een warme wollen sjaal gedragen worden, of een vestje, tot aan de kin dicht geknoopt. Vele der hedendaagsche mantelstoffen zijn ruig en vlokkig, en maken, reeds om te zien, een warmen indruk. Vëlours de laine, ratiné, allerlei soorten tweed, soms met groote moe- sen en relief of in twee, drie verschillende kleuren ofwel zoo geweven, dat ze het voor komen hebben gebreid of gehaakt te zijn. Natuurlijk hebben we ook fijnere stoffen, beeldige soorten fluweel, laken en verschil lende elegante wollen weefsels. Hierméde maakt men meer gekleede mantels die speci aal voor den namiddag bestemd zijn. Deze vallen meestal recht, zonder ceintuur, of wor den soepel kruiselings overgeslagen. Hierbij is mooi, kostbaar bont op z'n plaats en er wordt dan ook ruimschoots gebruik van ge maakt. Een enorme bontkraag naar het nieuwste model, het Medicis-model, achter tegen den hals opstaande. Manchetten van bont. soms tot aan de el leboog oploopende, breede revers van bont, of een bontrand langs den geheelen mantel-o- Eenvoudige wintermantels voor dagelijksch gebruik. Hoe aardig een mantelcostuum sommigen ook staan mag en hoe chic een wollen ja pon met een bont, bolero-vormig bontjasje als het werkelijk koude weer nadert, is er niets zoo comfortabel als een lange mantel, welke ons geheel omhult. Nog daargelaten het gemak dat men onder dit kleedingstuk elk gewenscht japonnetje kan dragen. Een lange mantel maakt slank, vooral bij de tegenwoordige mode, die naar een lange, soepele lijn streeft. Vandaar dan ook dat de meeste lange mantels vooral de zwaardere die voor dagelijksch gebruik bestemd zijn, recht en smal zijn gemaakt. Sommige man tels zijn voorzien van een ceintuur waarboven de stof eventjes blousend valt. Is het model heel sportief, zoo mag het iets korter zijn, dan de rok. Men draagt er dan een muts of baret je bij van gelijke stof en eveneens een taschje S De kraag is soms met gladharig bont bezet in dezelfde tint, maar noodig is dit niet. Er zijn heerlijke dikke wollen mantels met een soepelen kraag van dezelfde stof die met lange einden om den hals is geknoopt. Een andere mantel heeft een. soort Marie-Antoi nettekraag, heel breed en soepel, die tot over WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wol len Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen: Hippolytushoef Wed. J. de Beurs; Den Oever: Jb. Kaleveld. FEUILLETON. in. Het is wel een wonder, dat ik geen hekel aan hem heb, mompelde Lord Warburton, maar hij is een geschikte vent en ik begrijp niet, wat Cosmo op hem tegen heeft. Hij glimlachte bij de gedachte aan zijn jongsten zoon, dien hij hoopte, dat zijn eeni- ge was op het oogenblik. De voordeelen van Cosmo Zijn moeder heeft wel gelijk, hij is erg conservatief. Er was al gebeld voor den lunch en lord Warburton begaf zich opgeruimd naar de eetkamer, het verleden was weer in den doof pot gedaan. Verscheidene keeren geduren de den maaltijd dwaalden zijn oogen echter af naar Ashford en bleven vol belangstelling op diens gelaat rusten, terwijl hij alle moge lijke moeite deed om hem in het gesprek te mengen. Lady Warburton merkte dadelijk de ingenomenheid van haar man met den jon geman op. Dit amuseerde haar, want zij begreep wel dat Cosmo had uitgezien naar de terugkomst van zijn vader, om een bondgenoot in hem te vinden tegen Ashford. Zoodra vader en zoon alleen waren, begon Cosmo erover Ik heb al op uw thuiskomst gewacht vader, en ik wou, dat u eerder gekomen was. Door die gevoelens ben ik zeer gevleid, mijn zoon. Wat vindt u van die Ashford Hij schijnt mij een zeer aangenaam mensch met een goed verstand, vind je ook niet Men weet niet, wie hij is, ging Cosmo voort, ik ergerde mij dood over Hugo, dat hij Dikwijls is het bont/ in gelijke kleur van den mantel geverfd, zoodat het er één geheel mee vormt, b.v. zwart astrakan op zwart, bruin astrakan op bruin laken, Otterbont op bruin velours de laine. Maar meer nog zien we bont in sterke tegenstelling met stof waarop 't is aangebracht. Een mantel van zwart laken is met banden hermelijn afgezet of gegarneerd met een breeden band wit lamsvel aan de onderzijde. Op een donker groenen mantel vinden we wit caracul of bever een roode mantel draagt zwart astra kan ter garneering enz. Zeer gracieus en met veel raffinement zijn deze mooie mantels gemaakt. Soms is het schouderstuk en de achterzijde van den kraag van bont, terwijl de bovenzijde van mantelstof is vervaardigd. Sommige jassen hebben vleugels aan de mouwen, welke op hun beurt met motieven fluweel in verschil lende kleuren zijn ingelegd. Zeer nieuw zijn ook gekleurde marftels met zwarte inzetstuk- ken gegarneerd. Maar nu komen we langza merhand op het gebied van de uitgesproken luxemantels, waarover we het feitelijk dit keer niet hebben wilden. WILHELMINA. WREKENDE GEVOLGEN. De Amsterdamsche diamantindus trie is bezig dood te bloeden. Dit niet alleen als gevolg van de algemecne e- conomische crisis, die de geheele we reld teistert, doch vooral, doordat de productiekosten hier te laiide bedui dend hooger zijn dan in andere landen Het dreigende onheil is alleen af te wenden door de productiekosten, dus ook de loonen, zoo nabij die van ande centra dezer industrie te brengen, als maar eenigszins mogelijk is. Ziedaar het oordcel van het. sociaal democratische Eerste Kamerlid, Hen- li Polak, die als redacteur van het W eekblad van den Diamantbewerkers bond letterlijk schreef Tot eiken prijs moeten wij trachten te voorkomen, dat de Amsterdamsche diamantbewerkers elders een stuk brood zullen hebben te zoeken of blij vend bedeelden zullen worden. Als de buitenlandsche centra niet het peil onzer arbeidsvoorwaarden kunnen be naderen, dan moeten wij ons in dé richting van het peil der hunne bewe gen. Er is ons geen ander middel geble ven, om ons bestaan te redden. Mis schien zal dit ons geen redding bren gen. Maar wij mogen niet nalaten zelfs het uiterste te beproeven om den on dergang te ontgaan. De leden van den bond en de zuster organisaties zullen dit alles ongetwij feld begrijpen. Zij hebben in een harde school geleerd, dat liet „spook van Antwerpen" geen schim, doch bittere werkelijkheid is. Zij zullen beseffen, dat arbeiden voor een matig loon on eindig beter is dan hopeloos leegloo- pen, met geen ander inkomen dan cri- sisSteun of bedeeling. Want de keuze ligt tusschen deze dingen. Een uitweg is er niet. Zoo staan wij dus voor het tragisch verval van een eertijds bloeiende in dustrie; ten ondergang gedoemd door het enorme verschil tusschen de pro ductiekosten te Amsterdam en die in het buitenland. Verschil, dat nog on langs bleek, toen het Amsterdamsch Gemeentebestuur in het belang van de werkverruiming de levering van een liefbrug gunde aan een constructie- werkplaats aldaar, welker inschrijving 20 procent hooger was dan die eencr Duitsche firma. Hieruit blijkt duide lijk, dat het verval van de diamantin dustrie geen op zichzelf staand ver schijnsel is, doch dat de gansche nij verheid de nadeelige gevolgen van de gevolgde loonpolitiek ondervindt. Alleen verlaagde geldloonen zullen ook volgens den heer Polak -- nog eenige redding kunnen brengen. Maar ook meer dan ooit wreekt zich thans dat het bedrijfsleven door drukkende belastingen werd belemmerd; dat ook met name verzuimd werd, in den pu- blieken dienst de grootst mogelijke soberheid te betrachten. W il de alge- meene welvaart op blijvende grondsla gen gevestigd worden, dan dienen krachtige maatregelen genomen te wor den om het bedrijfsleven voor weg kwijnen te behoeden. Vóór alles dient dc duurte te worden bestreden, en dit is in een stad als Amsterdam alleen, mogelijk door de gemeentelijke lasten te verlagen. Welk doel slechts kan wor den bereikt wanneer vóór alles de loo nen der gemeentewerklieden op het peil van die hunner kameraden in de particuliere industrie worden gebracht Een andere uitweg, om de woorden van den heer Polak te bezigen is er niet. hier jongelui inviteert, van wie hij niets wist. Als hij er zulke kennissen op na wil houden, is dat zijn eigen zaak, maar hij moest eerst eens denken aan moeder en Mary, voordat hij ze hier vraagt. Ik had hem al eens rond uit willen zeggen. Dat zijn dwaze vooroordeelen, Cosmo, zei Lord Warburton, wat kun je nu op dezen jongeman tegen hebben Hij is toch een fatsoenlijk man. Cosmo werd rood en fronste het voorhoofd. Wij weten niet, wie hij is, bromde hij, waar komt hij vandaan Maar kan men nu verwachten, dat alle Amerikanen, die naar Engeland oversteken hun stamboom zullen meebrengen Je weet, dat Amerikanen tegenwoordig overal ontvan gen worden en al zijn het nu thuis ook han delaars in ijzerwaren, daar weet men hier niet van. Zij worden niet overal ontvangen zei Cosmo, er zijn nog menschen genoeg onder de aristocratie, die geen notitie van hen ne men en ik had gehoopt dat lady Warburton daar ook toe zou behooren. Armoede zou ik kunnen tolereeren, maar niet die geheimzin nigheid. -- Maar wat is er voor geheimzinnigs vroeg lord Warburton, den arm van zijn zoon los latend om een sigaar op te steken. Hoe komt hij aan zijn geld Wat is zijn familie en waar Praat u maar eens met hem, dan zult u zien, dat u niets bepaalds van hem los kunt krijgen. Hij is zoo glad als een aal. Moeder en Mary zijn vreeselijk met hem ingenomen, alleen omdat hij een mooie vent is en nu wilt u ook al zijn partij nemen, ging Cosmo op ontevreden toon voort. Ik moet bekennen, zei lord Warburton dat ik Ashford heel niet geheimzinnig vond in zijn uitlatingen. Integendeel trof het mij, dat hij zoo oprecht en open is. Hij heeft veel vertoonde daar geen kenmerken van, echter wel van een bevriezingsdood. Bij alle zoog-! dieren en ook bij den mensch, is de huida demhaling n.1. lang niet zoo gewichtig, als men vroeger wel dacht, en het sterven moest dus aan andere oorzaken worden toegeschre ven. De huid heeft een andere, veel belang rijker taak zij regelt n.1. de lichaamstem peratuur en houdt ze op een bepaalde hoog te. Door de huid overmatig te prikkelen, werd ongewoon veel lichaamswarmte uitge straald en was het de huid onmogelijk, dit warmteverlies weer goed te maken. Ook nu is men nog niet volledig op de hoog te van de rol, die de huid in ons lichaam speeltmen is het er echter wel over eens, dat zij een buitengewoon belangrijk orgaan is en niet alleen een beschermende laag voor het lichaam vormt. Dit blijkt wel hier uit, dat verschillende algemeene lichaams ziekten verandering in de huid doen optre den, terwijl verschillende schijnbare huid ziekten in den grond der zaak teweegge bracht worden door storingen in de betrek kingen tusschen de huid en de organen met inwendige afscheiding. Deze betrekkingen zijn soms zoo nauw, dat de gezondheid van het heel lichaam bedreigt wordt. Bij sommi ge huidziekten blijkt het verband met schild klier, kleine hersenen, enz., zoodat de gewone middelen tegen huidziekten falen, terwijl verbetering en na betrekkelijk korten tijd zelfs algeheele genezing, bereikt, wordt door het gebruik van schildklierextarct. Tot dezt groep behoort het verschijnsel, dat won den slechts of in het geheel niet genezen bij lijders aan suikerziekte, een kwaal die ont staat door storingen in de werking van de alvleeschklier In den laatsten tijd wint zelfs meer meer de opvatting veld, dat de huid zelf in wendige afscheiding van bepaalde stoffen tot taak heeft. Vooral professor Hoffman te Bonn heeft den laatsten tijd gewezen op de z.g. esophylactische werking der huid hier onder verstaat men de functies die betrekking hebben op de bescherming van het lichaam en waarin de huid een veel voornamer plaats schijnt te bekleeden dan de overige organen van het lichaam. Vooral het weerstandsver mogen tegen ziekten schijnt van de huid af te hangen, de door de huid inwendig afge scheiden stoffen worden door den bloedsom loop meegevoerd en verminderen of vernie tigen den invloed der in het lichaam binnen gedrongen ziektekiemen. Een andere belangrijke functie van de huid die echter reeds lang bekend was, is het uit scheiden naar buiten van verschillende gif tige stoffen. Bij de genezing van rachitis is men in hooge mate van de functies der huid afhankelijk het is n.1. gebleken, dat tenge volge van de bestraling met ultra violet licht het vet van de huid chemisch veranderd wordt, waardoor het „vitamine D" ontstaat. Juist het gebrek daaraan doet reacties ont staan en zoo bewerkt de door ultra-violette stralen beschenen huid de genezing. Ons Lichaam en onze Gezondheid. De huid als orgaan. Eenige jaren geleden wilde een circus clown zijn publiek door een bijzondere sen satie verrassen. Hij verscheen in de manége als groene kikvorsch, waarvoor hij zijn ge heele huid met groene lak had bestreken. Binnen 24 uur was hij dood. Aangezien bij sommige dieren, zooals kikvorschen en ander amphibieën, de huidademhaling 'n belangrij ke rol speelt, dacht men eerst, dat de clown gestorven was, doordat hij zijn poriën alle af gesloten had, zoodat hij een soort verstik kingsdood was gestorven. Deze opvatting bleek echter niet houdbaar, want zijn lijk over zichzelf tegen mij gesproken en., ja Cosmo, ik moet zeggen, dat hij een heel gun- stigen indruk op mij gemaakt heeft. En wat heeft hij u dan vertelt vroeg Cosmo, toch zeker niet zooveel bijzonders*" Hij heeft mij verteld, dat hij met zijn ouders naar Amerika is gegaan, toen hij nog heel jong was en dat hij na een paar jaar als wees is achtergebleven, en Lord Warburton zweeg en vond zelf ook, dat Ashford hem toch niet zoo bijzonder veel verteld had. Het was voldoende geweest om hem te overtuigen, dat de man niet zijn ver loren gewaande zoon was en toen hij een maal op dat punt gerustgesteld was, had hij geen moeite gedaan om verder in het onder werp door te dringen. Cosmo lachte spottend, wat zijn vader er gerde. Als ik hem vragen gedaan had, zou hij die zeker beantwoord hebben, ging lord War burton voort, maar het is niet mijn gewoon te om onbescheiden nieuwsgierige vragen aan mijn gasten te stellen. Het komt er toch niet op aan, hoe zijn vader zijn geld verdiend heeft en hoeveel geld dat was Hij is een gentleman en een aardige vent en wij zullen hem waarschijnlijk nooit terugzien, als hij ons nu verlaat. Je moet niet zoo achterdoch tig zijn bij een bewijs van een slecht'humeur, je moet je weten te beheerschen. Ik beheersch mij al zooveel mogelijk. Nu, dat is genoeg over de zaak, ik kom niet thuis om met nietigheden te worden las tig gevallen. Cosmo beet zich op de lippen, hij was bleek van woede en deze berisping van zijn vader deed zijn affectie voor Ashford niet toenemen. Hij was een bedorven jongen en dus gauw kwaad en nu verliet hij zijn vader bijna dadelijk én sloot zich op in zijn eigen kamer, een weelderig vertrek, waar hij alles had voor zijn gemak en genoegen, wat een zorgzame moeder maar had kunnen bedenken en daar BINNENLANDSCH NIEUWS. Daar lielptgecii lieve-moed'reaaan: 't Is met den zomertyd gedaan; Wég zonnesckyti en rozengeur: De winter staat voor onze deur. Als dan de kachel lekker brandt Neemt Moe haar breikous weer ter hand Eu Jan een boeken Zus liaar pop Eu Vader zegtkomaan, ikstop Mijn ouwe, trouwe pijp maar weer, Die brengt de ware atmosfeer, Die brengt rae echt op mijn gentalt. Jan,waar staat mijn D'Etaoak V CLuvjc Doorotbos ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS m ItlcUmge van rijpe tabakken. ERGERLIJK OPTREDEN. In den nacht van j.1. Zondag op Maan dag reed langs den nieuwen verkeers weg tusschen Muiden en het Merwede kanaal een transportauto varï een stof zuigerfirma. Ter hoogte van. de boer derij van den veehouder v. K. kwas dc auto, welke in een alles behadve rech te lijn langs den weg reed, in volle vaart in botsing met een van de tegen overgestelde zijde komende luxe auto Beide voertuigen werden zóó bescha digd, dat zij niet verder konden rijden. Toen de bestuurder van de a angcrc- den auto zich naar den bestuurder van dc vrachtauto b<*gaf, om de geleden schade te reclameeren, werd hij ont haald op een vuistslag in liet gelaat. Even later kwam ook degene, die naast den bestuurder op de vrachtauto had gezeten, op den bestuurder van de luxe auto af en laatstgenoemde werd nu door beide .mannen bij de keel gegrepen. Op dat oogenblik pas seerde juist een auto, welker bestuur der, toen hij zag wat er gaande was, den aangevallen automobilist te hulp kwam. In de laatstgenoemde auto is dc mis handelde autobestuurder toen naar Muiden gereden om hulp te halen. Eerst werd de nachtwacht gewaar schuwd, die op zijn beurt de politie met het gebeurde in kennis stelde. Toen echter deze op dc plaats der aanrijding kwam, waren de schuldi- had hij allerlei sportartikelen, die een rijk jongeman verzamelt, om zich heen. Hier vond lady Warburton hem een poos later. Ben je alleen, Cosmo? vroeg zij>, waar is je vader Ik weet het niet, antwoordde Cosmo op norschen toon, misschien loopt hij ook* Ash ford wel na, evenals u. Cosmo, je hebt toch niet met je vader getwist Hij is wel ruw tegen mij, alleen trirwille van uw dierbaren gast, antwoordde C'osmo, die met de handen in de zakken tegjen den schoorsteenmantel geleund bleef staam, maar daar wen ik langzamerhand aan, nu Ashford hier in huis is. Zijn moeder keek hem aan met oogeii vol sympathie, want het speet haar voor ünem. Zij liep naar hem toe, sloeg haar arm om htem heen en legde haar gelaat naast het zijne.. Mijn beste jongen, zeide zij, je moet je de dingen zoo niet aantrekken. Niemiand i.s tegenover je veranderd. Het is maar nonsens om te denken, dat dit kon gebeuren -door de komst van een vreemde als Ashford. Je hebt toch je positie als zoon des huizes in je ei gen huis en je verkeert onder menschen, die je liefhebben. Ik wist heusch n iet, dat je zoo overgevoelig was en ik had geen idee, dat je het ernstig opnam, dat ik partij koos voor onze gast, dan had ik het n' Let gedaan het zal mij nu eigenlijk maar ger.oegen doen, alp hij weer weggaat, want zijn b( ;zoek schijnt ons in de war te brengen. Toch kunnen wij hem niet vragen om zijn bezoek te bekorten. Neen, waarschijnlijk niet, bijomde Cosmo Zij gaf hem een kus en Cosm o, die gaarne geliefkoosd werd, liet zijn hoof d op haax schouder rusten en sloeg de an nen om haar heen, terwijl hij mompelde O, moeder Mijn beste jongen Ik wou, dat de vent nooit hier gekeftmen was, want ik heb er een akel igen tijd .door gehad. Dat is nu gauw uit. Is het mogelijk, dat hij pas een week hier is Het lijkt mij wel een maand. "Hoor eens moeder, denkt u dat Mary om mij geeft? Weer kwam die vraag Tweemaal op één dag En dezen keer werd die vraag gesteld door den persoon, die het best bevoegd was om die te beantwoorden. Lady Warburton's hart kromp ineen, maar zij veinsde opge ruimd en zei Waarom zou je daaraan twijfelen Zij is toch je verloofde Je zoudt toch geen be ter bewijs van haar affectie kunnen hebben dan wat zij je gegeven heeft. Meisjes weten nooit wat zij willen. Ik wist het wel, zei lady Warburton, je moet niet denken dat zij je altijd vergeet, telkens als zij eens met iemand anders praat of lacht. Maar zij snauwt mij af waar Ashford bij is. Weer noemde hij dien naam. Het begon lady Warburton te spijten, dat zij den jonge man ooit te logeeren had gevraagd. Zij hield te veel van Cosmo om ook maar voor een oogenblik iemand te dulden, die zijn ongenoe gen opwekte. Ik denk, dat zij het alleen maar doet om je te plagen en je toont je jaloezie al te duidelijk. Meisjes zijn maar meisjes, die pla gen graag. Zou ik toonen, dat ik jaloersch ben riep hij. Ik vrees van wel, antwoordde zij glimla chend. je moet bedenken dat zij ziet hoe boos je kijkt en zij lacht er om dat je zoo achter dochtig bent, want zij verdient je kwade ver moedens niet. Ik moet bekennen dat ik in haar plaats en op haar leeftijd het je ook zou willen betaald zetten. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1