mER$AWijsiroop TWEEDE BLAD. Vrijdag; 21 November 1930 No. Q< NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Bestrijdt tock die Bronchitis! WIERINGER COURANT^ PAR1JSCHE MODEBRIEF. Bontkragen en moffen. Zou de winter werkelijk zoo streng worden van het jaar, dat we een overvloed van bont noodig hebben om onze lichaamsstempera- tuur op peil te houden Mevrouw Mode schijnt het te veronderstellen en heeft voor een goeden voorraad gezorgd. Natuurlijk maakt een randje bont, hier en daar ter gar neering aangebracht, een mantel of tailleur- costuum niet warm. Het ziet er alleen een beetje winterscher mee uit. Maar dan zijn er de lange en driekwarts lange bontman tels, de korte bontjasjes, de bolero's en vest jes van bont, de zwarte bontkragen die ach ter tegen den hals opstaan, de manchetten die tot aan den elleboog reiken en zelfs de moffen.... Daarvoor moet toch wel degelijk een flinke koude heerschen, willen we die met plezier dragen. Over het algemeen geniet kortharig en ge kruld bont den voorkeur. We zien het in de grootst mogelijke verscheidenheid van soor ten en kleuren. Veulenbont en bisam, Persi- aner, seal, astrakan, breitschwantz, otter bont, bever, mol, ook caracul, dat vroeger al leen voor kindermanteltjes diende en, niet te vergeten, hermelijn, zoowel in wit, als in een zachtbruinc tint. dragen worden. Verschillende bont-garnituur- Ijes, zooals we die in vroeger jaren droegen, hebben weer hun intrede gedaan, ronde kra gen of langwerpige stola's, breede bontdas sen die als een doek worden omgeslagen en vastgestrilct, alle met een bijpassend mofje. We gebruiken hier expres het verklein-woord, daar de moffen op het oogenblik werkelijk maar heel kleine dingsigheidjes zijn, juist groot genoeg om er de handen in te steken. Meestal zijn ze van astrakan, om de eenvou dige reden dat deze bontsoort zeer veelvuldig op mantels en mantelcostuums als garnee ring voorkomt en de mof natuurlijk van het zelfde huidje wordt genomen. Waar dit ech ter niet noodig is doordat de mantel of het costuum geen bont draagt zien we allerlei bcntsoorten en heel dikwijls twee van ver schillende kleur tezamen. Bij een fluweelen mantelcostuum is soms ook de mof van flu weel, gegarneerd met hetzelfde bont waar mee het costuum of de sjaal is afgezet. Op deze wijze behoeft een bontstelletje niet altijd zoo duur te komen, daar men het desnoods zelf vervaardigen kan. Laten we hier nog bijvoegen dat vooral ook bij de avonddracht de bontmode zeer tot uiting komt. Stola's, kragen en doeken van bont dienen om schouders en bovenarmen tegen te groote afkoeling te beschermen. Velerlei bont soorten worden hiervoor gebruikt, maar het glanzende blanke hermelijn, het weelde-bont bij uitnemendheid, geniet boven alles den voorrang. WILHELMINA. plex fabrieksgebouwen van de N.V. Uithoorn- sche Baconfabrieken. De brand werd ont dekt toen de lammen reeds naar buiten sloegen, ontstaan in de rookerij bij de worstfabivJSr Enkele rookerijen alsmede een gedeelte vap de uitbreiding zijn geheel afge brand. Ook 'de korten tijd geleden nieuw in gerichte installatie der worstfabriek onder vond nadeelige gevolgen van den vuurgloed. Groote hoeveelheden worst en ham gingen verloren. De totale schade kan nog niet on middellijk worden vastgesteld, doch wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De brandweer van Uithoorn die over slechts 'een motorspuit beschikt, stond betrekkelijk machteloos tegen over het vuur en bepaalde zich tot het nat houden der aangrenzende fabrieksgebouwen. Tegen zes uur was men den brand, die te ongeveer half drie uitbrak, meester. Een ge deelte van het bedrijf dat 35 arbeiders om vat, staat stil. BINNENLANDSCH NIEUWS. VEERDIENST EEN BRANDENDE VERHUISAUTO. De eigenaar bij het te water rijden van den wagen verdronken. De verhuisauto van den heer R. Hagenouw te Groningen is gisternacht om ongeveer een hdres aan dc 1 w oede Kamer zijn be- uur op weg van Winschoten naar Groningen zwaren kenbaar gemaakt tegen het JEUGDIGE WINKELDIEVEN Gedurende den laatsten tijd werd her haaldelijk in verschillende winkels in Rotterdam gestolen. De gestolen waar bestond uit producten waarvoor slechs dames belangstelling hebben: hoeden, tasschen, dekens, bont en snuisterijen De laatste dagen kwamen er bij do po litie klachten dat er op verscheidene plaatsen hoeden werden gestolen. Dinsdag zag iemand, dat een paar jongens hoeden wegnamen uit een win kel. Hij wees de jongens aan een agent van politie aan, die ze meenam naar 't bureau, waar al spoedig bleek dat vier jongens één van 17 jaar, en drie van li jaar cle winkeldiefstallen pleegden en de gestolen waar voor een wel heel la gen prijs aan twee vrouwen verkochten De jongens zijn wegens diefstal, de vrouwen wegens heeling opgesloten. TEGEN DE TARWE WET. Het hoofdbestuur der Ned. Maatpij. voor Nijverheid en Handel heeft in een bij Hoogezand in brand geraakt. Toen heer Hagenouw de auto in het Winschoter Diep reed om te trachten het vuur te dooven, is hij er zelf bij te water geraakt en verdron ken. Dè heer Hagenouw was dertig jaar en laat een vrouw met twee kinderen na. PARTICULIERE CHAUFFEURS EN ARBEIDSWET. De Ned. Bond van particuliere chauffeurs heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin er wordt op aangedrongen, dat maatregelen worden getroffen, opdat ook de chauffeur in particulieren dienst wettelij ke bescherming zal ondervinden, door hem in de Arbeidswet op te nemen en hem onder te brengen bij de transportarbeiders of arbei- Zacht. .week en soepel zijn de bontsoorten, zoodat ze geheel als stoffen behandeld kun- worden. En soms is het bont werkelijk een stof zooals b.v. breitschwantz, dat heel bedriegelijk is nagemaakt en waarvan men mantelcostuumes en zelfs japonnetjes ver vaardigt. Zeer elegant is een kort manteltje van zwart breitschwantz, heel aardig ge maakt met wijde capemouwen en van ach teren tegen den hals opstaanden kraag die van voren zeer ver doorloopt. Hierbij be hoort een mofje met strookjes aan de zijkan ten. Vreeselijk ouderwetsch is dit stelletje eigenlijk en juist daarom misschien voor ons moderne vrouwen, van groote bekoring. Keu- lig zijn ook bontmanteltjes met een wijd schootje, van grijs of zwart astrakan of zwart hermelijn, die op een mooi zwart toiletje ge- ENKHUIZEN—STAVOREN. Actie voor behoud. In het Stadhuis te Workum zal 10 Decem ber een vergadering worden gehouden van de gemeentebesturen uit den Zuid-Westhoek van Friesland en uit West-Friesland, waar het plan van actie tot behoud van den veer- ureixgeu ou ae traiisponarueiaers u dienst „Enkhuizen-Stavoren" na de tot stand ders, werkzaam in het verkeerswezen, koming van den afsluitdijk zal worden vast gelegd. Daar het personeel van dezen veerdienst ook belang heeft bij de instandhouding van dezen dienst, zal ook het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarin het geheele per soneel van den veerdienst is georganiseerd, aan deze bespreking deelnemen. AUTOBUS GESLIPT. Tegen fietsers opgereden, waarvan er een is gedood. Gistermorgen is een autobus van de Rotter clamsche Tramweg Mij., vermoedelijk tenge volge van de gladheid van de weg, geslipt en tegen drie voor den wagen uitrijdende fiet sers opgereden. De fietsers kwamen te vallen; de veertienjarige J. Steketee van de Breede Hifledijk, die zijn dertienjarig broertje op de bagagedrager had, liep eenige onbeduidende schrammen op, maar zijn broer kreeg een schedelbasis fractuur en inwendige kneuzin gen. tengevolge waarvan hij is overleden. De negentienjarige Van der Velde, een van de andere fietsers, liep eenige lichte ontvellin gen op. BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND. 55 stuks hoornvee omgekomen. Woensdagavond is de groote boerenhofste de, bewoond door M. Schotanus te Doniaga, eigendom van de freules Eisinga te Leeu warden, vermoedelijk tengevolge van hooi- broei tot den grond toe afgebrand. Vijf en vijftig stuks hoornvee, een belangrijke partij hooi en veel meubilair, alsmede alsmede landbouwwerktuigen, gingen bij den brand verloren. FABRIEKSBRAND TE UITHOORN. De plaatselijke brandweer onvoldoende. Woensdagnacht is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het com URKER VISSCHERS. Toepassing Schepenwet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kersten betreffende de toepassing van de Schepenwet, ten aanzien van Urker schippers heeft de minister van Waterstaat o.m. geantwoord, dat de hier bedoelde sche pen van geringen diepgang zijn. Zij zijn even wel overdekt en maken reizen van zelfs vier etmalen. Voorts gaan zij, nu vrijwel allen van motoren zijn voorzien, soms dertig a veertig mijlen uit de kust, geheel buiten het gezicht daarvan, visschen. In verband hiermede val len zij niet onder de uitzondering, bedoeld on der lc van artikel 2 van de Schepenwet, en kan deze wet voor bedoelde vaartuigen mits dien niet worden uitgeschakeld. UIT DE STROOKARTON INDUSTRIE Het geheele bedrijl in December stil! Naar men meldt is een vergadering van fabrikanten in de strokartonin dustrie in principe besloten om de ge heele industrie gedurende de maand December stop te zetten. In verband met de heerschcnde ma laise was men van oordeel, dat het noo dig was de productie te verminderen, hetgeen, naar men denkt, ook de pro ducenten, de landbouwers dus, voor nog grootere verliezen zal behoeden. DE TABAKS BELASTING. Bezwaren tegen het banderollestelsel. De Eerste Ned. Bond van Kleinfabri- kanten in de Sigarenindustrie heeft 'n adres gezonden aan de Tweede Kamer waarin er op wordt aangedrongen het banderolle-stélSel door een ander sy steem te vervangen. de ommelander jonker In de Groninger Ommelanden was in de veertiende eeuw de rechtspraak toe gewezen aan de boeren, die minstens 15 IIA. land bezaten. Om dc beurt was ie dere boer één jaar rechter in een be paald gebied. Een boerderij van hem die het recht had, het ambt van rechter uit te oefenen, droeg den naam van „gerechtigde heerd. De bewoner van een gerechtigde heerd, die het rechtersambt gedurende één jaar had bekleed moest het dan aan zijn opvolger overdragen. Maar vaak gebeurde het, dat hij het recht van zijn opvolger overnam voor een som gelds of een stuk land, ook wel eens zonder eenige vergoeding en met geweld. Zoo is de rechtspraak langzamerhand in één hand gekomen, in de hand van de hcc M l.zuchtigsten bewoner dei- gerech tigde hoeren, waardoor hij de heer van ihet dorp werd, naai- wien iedereen op zag Do heer van het dorp liet zich tegen betaling, maar ook wel in den vorm van heerendiensten, een steenen ge- houw oprichten, liet er grachten omgra ven en vormde zich aldus een burcht of borg, waarop hij als landjonker ze telde. De Ommelander jonker trad op als de beschermer van de dorpelingen, die de bescherming gaarne aanvaarden, omdat zij op zijn kasteel een veilig toe vluchtsoord vonden als stroopendc ben den het land onveilig maakten. Vooral in de vijftiende eeuw, toen de stad Gro ningen zich meer en meer ontwikkelde en baar bestuurders probeerden, voort durend meer overwicht te krijgen op de bewoners van het omliggende plat teland, begonnen de landjonkers zich te voelen. Zij versterkten hun burchten zoodat deze tegen overvallen van het stadsgepeupel bestand waren De boeren uit den omtrek namen in roerige tijden hun intrek op het kasteel van den burchtheer en hielpen menige belegering mislukken Gedurende den tachtigjarigen oorlog waren de Groninger Ommelanden vaak het tooneel van den krijg. De jonkers en de boeren raakten vertrouwd met het oorlogvoeren en stelden zich vaak in dienst van den stadhouder. Bij het sluiten van de vrede van Mun ster keerden de meeste Jonkers op hun burchten terug. Er brak een periode van rust aan voor de Ommelanden, die voor de boeren een zegen of een vloek werd naarmate de burchtheer zijn des potische macht ten goede of ten kwade aanwendde. In strafzaken berustte de rechtspraak geheel bij den landjonker. Hij kon naar willekeur beschikken over het leven en de dood van zijn onderhoorigen, voor wie geen hoogcr beroep bestond. De verhalen over wreede en onrecht vaardige burchtheeren leven nog voort in den volks,mond. Het gruwelijke on recht, waaraan de boeren soms bloot stonden, is oorzaak geweest, dat in 1749 de staten hooger beroep voor strafza ken mogelijk hebben gemaakt Ook daarha liebben er zich krasse staaltjes van willekeur voorgedaan De burchtheeren waren machtige po tentaten en uit vrees voor mogelijke wraakneming durfde menige boer geen hooger beroep instellen hoe onrecht vaardig hij zich ook behandeld achtte. De Fransche revolutie heeft in 1795 aan alle heerlijke rechten een einde ge maakt W'el heeft de staatsregeling van 1814 het jachtrecht en het collatierecht weer in het leven geroepen, maar de glorie van. de Ommelander Jonker is met de Fransche revolutie- verdwenen. Het collatierecht, waarbij de burcht heer den dominee of den onderwijzer kon benoemen of althans grooten in- 'voed op die benoeming had, is pas bij de grondwetswijziging van 1922 geheel afgeschaft. In den loop van de 19e eeuw zijn tal van oude burchten onder sloopershan- den gevallen, zoodat er nu slechts enke le meer over zijn. school alhier waaraan twee leerkrachte verbonden waren, zijn ook twee vacatures. N de pogingen om die vervuld te krijgen tc dusverre zijn mislukt, is de school op 15 No'- gesloten. ontwerp - Tarwewet. DE MOEILIJKHEDEN bij de HANDELS- en LANDBOUWBANK Naar de Telegraaf heeft vernomen, moet het tekort bij de Handels- en Land bouwbarik te Den Haag het bedrag van een millioen gulden overschrijden Er is nog niet gebleken, wie de dupe hiervan zullen worden, namelijk dc aandeelhouders of de vele Christelijke instellingen en particulieren wier geld zaken door de bank werden geregeld. Er schijnt grond te zijn voor de vrees dat ook de cliënten der bank ernstige schade zullen lijden EEN KIND AANGERAND Dinsdagmiddag, toen 't reeds donker was, is in de omgeving van de Van Spilbergen straat (W).) een vierjarig meisje aangespro ken door een man, die het kind op de fiets meenam. Eenigen tijd later bracht hij het kind weer terug nabij de plek, waar hij het aangetroffen had. Gebleken is, dat de man onzedelijke handelingen met het kind ge pleegd heeft. De politie beschikt slechts over een zeer vaag signalement van den dader, een twaalfjarig meisje heeft den man n.1. ge zien met het kind op de fiets. Alle nasporin gen zijn te vergeefs geweest. DE „DAME" MET DE GROOTE HANDEN. Op den openbaren weg, zag de heer H. uit V. onder de gemeente Maashees, zoo meldt De Tijd, een dezer nachten in het licht van zijn auto een dame, die H. een teeken tot stoppen gaf. H. niets kwaads vermoedends bracht zijn wagen tot stilstand. Hij opende het portier en hoorde de vraag tot hem ge richt „M'nheer mag ik meerijden". Als de barmhartige Samaritaan antwoordde de heer H. „stap maar in", waaraan de juffrouw hoogst dankbaar gevolg gaf. Het viel hem echter op, dat de dame zulke groote handen had, waarop hij tot de ondtekking kwam, hier met een „heer" in plaats van met een dame te doen te hebben. Hij deed hierop het vrien delijke tegenverzoek „Wilt u even naar m'n achterlicht kijken," welk moment hij benut te om „full speed" met zijn auto er van dooi te gaan. Een paar honderd meter verder ston den eenige personen op den weg, doch flink signalen gevend, reed H. in volle vaart door. Het lijdt geen twijfel, dat de heer H. hier met gevaarlijke elementen te doen heeft ge had. Als eik jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten, de kou, Kinkhoest, Influenza, Aathma. ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, F?.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) HOORN f J. BREEBAART Dzn '1 Hoorn is overleden de heer J. Breebaa: Dzn. burgemeester der gein. Iloogwou» Met, burgemeester Breebaart gaat ste lig heen een ;man van groote bekwaan lieden, die in het maatschappelijk leve van M est Friesland een der eerste P'a4ige] sen innam. De overledene was den )wn Jan. 1900 benoemd tot burgemeester c dei zou dus Januari volgend jaar 25 ja< !rde burgemeester zijn geweest, terwijl zi. erei secretarisschap der gemeente reeds va erd langoren duur was. Voordien was l ver ook ontvanger der gemeente, welke b 193' trekking bij bij zijn benoeming als bi ïe° gt meester neerlegde. In zijn gemeen nde had bij zitting in verschillende corp raties en was ook voorzitter van ii ge Vakonderwijs in West Friesland. Voo al ging zijn belangstelling uit naar h seh, Walerschapswezon; dc heer Breebaa wns was secretaris van de Bainic Iloogwouger en Aartswoud, sccr.-penningm. van dcht polder Waard en Groet, hoofdingelai var van het Ambacht van West-Friesland001 genaamd de Vier Noorder Koggen, vo zitter van de Vereen. Waterschapsbeh gen en verkeerswezen. Zaterdag om 2 uur zal zijn begrafenler. te Hoogwoud plaats hebben zijn eerste auto-rit. Hij zou zelf een auto koopen. Zijn vrouw verklaarde hem voor levens moe. Hij liet haar praten. Op de soos vertelde hij van zijn plan nen. Had hij het maar niet gedaan, want de kaarten kwamen niet meer van tafel, en toen hij 'savonds naar huis ging, duizelde het hem van auto merken, cylinders, ontsteking, zuinig- heidscóëfficienten enz. Niet alleen dat zijn hoofd omliep, maar het debat over de auto's was vrij scherp geëindigd en het leek er heel veel op, dat de sociëteit bij dit debat, eenige veeren had moeten laten in de vorm van bedankjes van leden. Hij gaf zijn plannen niet op. Hij ging naar een fabrikant, die vroeger naam had gemaakt met fietsenfabricage en op wiens fiets de aspirant-autobezitter ettelijke duizenden kilometers had af gepeddeld. Een paar dagen later werd dc auto af geleverd. Een „Gier". Hij mocht dien naam wel. Daar sprak kracht en vlug heid uit. Toen de chauffeur weg was, zou hij' PROVINCIAAL NIEUWS. SCHOOL GESLOTEN GEEN ONDER WIJZERS. Men schrijft uit Medemblik Aan de u.l.o.- en- Hebt gij één oi meerdere moder: ge- oorlogsromans gelezen Dan verwi ivei dert het U, dat er 14 of 15 jaren van n >er- denken noodig zijn. geweest om in hc de wreedheid van dit gebeuren do van te dringen Gij zijt thans met ons v; meening, dat niets ter wereld zoovc men.schenlevens en zooveel leed waa is Gij geeft dan ook Uw kind op Nicolaasavond geen oorlogsspeeigoet nt_ een ritje gaan maken met zijn vrouw. Wel een kwartier stond hij te prutsen qm den motor op gang te krijgen. Het lukte niet Ik zou, als ik jou was, het con tactsleuteltje er in steken, merkte zijn vrouw droogjes op. Hij keek haar met open mond en 'n bezweet hoofd aan, volgde haar raad. en binnen de minuut reed hij weg Hij was van plan rechts af te slaan, om een toertje buiten de stad te ma ken, maar daar de linksche draai hem beter lag, ging hij onbewust den linker kant op. Dat spelletje herhaalde zich eenige malen, waardoor hij binnen 1Ü minuten weer op het punt van den af rit stond. Toen trok hij met een resoluut gebaar het stuur rechts om en waarlijk, het lukte. Spoedig was hij huiten de stad,., maar het geluk was niet met hem.. Hij kwam op de baan van de stoom tram en dè rails schenen als het ware zijn wagen op de spoorstaven te zuigen De gillende stoomfluit deed hem ten tweede male een resoluut gebaar ma ken. Hij werd hevig heen en weer ge slingerd en het volgend oogenblik boem, er was geen beweging meer in zijn w agen te krijgen. Hij maakte het portier open en moest het, in plaats van zijwaarts, omhoog drukken. Toen kwam hij tot de ontdek king, dat zijn wagen in een half droge sioot lag Zijn vrouw begon op te spelen maar hij kalmeerde haar. Ze waren er toch goed af gekomen. Had hij niet zoo kor daat gestuurd, dan zou nu de auto aan splinters onder de tram liggen en zou den zij beiden niet meer tot de leven den behooren. Hij hielp zijn vrouw en zichzelf ma den weg en toonde zich zeer gedult 3er in het aanhoören van raadgeving* 0p die het spoedig toegestroomde publi ten over hom uitstortte. »n- Toen ging hij naar een boer en kwi ?e- even later terug met een paar stevi paarden en eenige pootige boerenjo ^r gens. d'e M eidra stond de auto weer op de w |r_ De tocht werd voortgezet Op een kruising werd zijn wagen fe als het ware besprongen door een 1 ,e P.K. maar het kwam er af met een gerukt spatbord en een lekken rad ,n tor. Je Op weg naar huis kwajmen zij d< Je een paar dorpen. En het leek den 1 stuurder wel, of van ieder dorp de s' 2_ ten nauwer werden. Plotseling'zag hij een groote bus n zich afkomen. Een bus, waarvan hij u breedte wel driemaal zoo groot scha als die van het straatje. Ilij sloot zijn oogen, gaf vol gas, ti met kracht zijn stuur om en reed p cloes door een schutting heen. Snel verliet hij de auto, betastte 2 boenen om zich ervan te overtuig dat ze nog heel waren en wande 1 het bosch door naar huis. j Heerlijk vond hij deze wandeling t Bloemen ontdekte hij, van welker staan hij zelfs geen vermoeden had. Op vijf meter afstand van zijn hui Iloejoeoe Ilij sprong op zij en keek tegelijken om. M'elke auto liet hem bijna do schrikken ..De rest van zijn wagen die vrouw op eigen kracht naar huis 1 gereden. Zie je wel, dat een „Gier" oerst is zei hij tegen zijn vrouw.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3