RING Abdijsiroop pepermunt Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! J De scheikundige analyseert, —'het publiek proeft de aparte kwaliteit van De vischhandel ondervond den terugslag van den algemeenen economischen toestand en de scherpe concurrentie. Garnalen had den in de eerste maanden voor menschelijk voedsel weinig waarde. In het najaar kwam er meer vraag en konden de inderdaad goede vangsten vlug opgenomen worden, omdat de vangsten elders weinig beteekenden. De ruime haringvangsten, die het record van het vorige jaar nog overtroffen, konden tegen goede prijzen in het seizoen afgezet worden. De laatste weken van het voorjaars seizoen liepen de prijzen terug. De groote ansjovisvangst vooral deed de prijzen van dit artikel spoedig sterk dalen, maar ook de ongunstige economische toe stand van onze Oostelijke buren had daarop een ongunstigen invloed. Noordzeevisch, als tong, tarbot en schol vond tegen hooge prijzen gretige koopers. Ook alikruiken en wulken konden geregeld goede prijzen bedingen. Vooral wulken waren zeer duur. De zeegrashandel was niet zoo vlug als voorgaande jaren, de prijzen bleven onveran derd. De totaalomzet van den Gemeentelijken Vischafslag te Den Helder was wederom be duidend hooger dan in het vorige jaar, dat reeds een hooger cijfer toonde dan in het voorafgaande jaar. Dit zijn bemoedigende verschijnselen en kan er toe leiden, dat dit bedrijf zich verder zal ontwikkelen, temeer nog, daar na afsluiting van de Zuiderzee de kansen nog beter zijn, mits er voor de vaar tuigen goede aanleg- en losplaatsen zijn. Bankbedrijf. De groote beurscrisis, die na een langdurig tijdperk van steeds stijgende koersen in de tweede helft van Octcober van het vorige jaar uitbrak, blijkt een tijdperk van diepe depressie te hebben ingeluid met overproduc tie of onderconsumptie op schier elk gebied. Het is onder deze depressie, dat de banken het geheele jaar hebben moeten werken en het jaar 1930 is helaas geëindigd zonder dat er verbetering is ingetreden. Het kan niet anders of deze ongunstige fac tor van zoozeer verlaagde rente moet in de winst- en verliesrekeningen der banken tot uiting komen, terwijl die factor vermoedelijk sterk geaccentueerd zal worden door minder winst op de provisiérekeningen, temeer, daar speciaal -wat de effectenprovisie betreft het vorige jaar juist zeer voordeelig was. Tenslotte brengen, zooals vanzelf spreekt, dergelijke depressietijden meer dan gewone risico's mede en leiden zij dikwijls tot liqui datie van onderpanden, die anders voorko men hadden kunnen worden. Intusschen kan als niet te onderschatten lichtzijde worden aangevoerd, dat de tegenwoordige crisis de banken veel beter voorbereid vond dan bij het uitbreken van de crisis 1922/23, toen er, tengevolge van de daaraan voorafgegane langdurige periode van prijsstijging, veel te hoog opgevoerde credieten liepen, terwijl toen ook de crisis nog in de hand werd gewerkt door de ongezonde valutaverhoudingen. Middenstand. De toestand in de Middenstandsbedrijven was vooral in de laatste maanden van het jaar ongunstig. De St. Nicolaasdrukte viel in het algemeen gelukkig nog al mede, daar de verwachtingen te dien opzichte niet hoog gespannen waren. De seizoengoederen wer den zeer slecht verkocht, terwijl de natte zo mer veel nadeel bracht. De betalingen gaan in het algemeen zeer slecht. Bouwbedrijf. Daar de gegevens over de maanden Novem ber-December ons nog niet ten dienste staan, is een zuivere vergelijking met de voorafgaan de jaren niet mogelijk. De statistische gegevens van de eerste tien maanden van het afgeloopen jaar wijzen er op, dat de wereldcrisis op het aantal aanbe stedingen in ons land geen ongunstigen in vloed heeft gehad. Het raadplegen van de grafiek doet ons zien, dat er slechts geringe schommelingen zijn geweest. Het cijfer van de aanbestede werken over de genoemde tien maanden van 1930 overtreft n.1. het totaal van 1929 en zal vermoedelijk dat van het recordjaar 1921 evenaren. Werd er in 1921 voor ruim 152 millioen gul den aan werken aanbesteed, de 10 maanden van 1930 toonen ons reeds een cijfer van 147 millioen gulden aan. Ook de werkloosheidscijfers van de bouw bedrijven bevestigen, dat van een slechten gang gelukkig niet behoeft te worden gespro ken. Opmerkelijk is het, dat de aanbestedings- cijfers voor fabriekscijfers voor fabriekswer ken ook weder een stijging te zien geven. Al is er veel werk uitgevoerd, toch zullen de finantieele resultaten voor vele aanne mers tengevolge van de felle concurrentie niet erg rooskleurig zijn geweest. De Zuiderzeewerken, waaraan einde September 5136 arbeiders werkzaam waren, worden met groote voort varendheid doorgezet. Op 21 Augustus 1930 lag de Wieringermeer droog, nadat de bemaling onafgebroken zes maanden was voortgezet en er in totaal ruim 600 millioen M3. water door de beide gema len was uitgeslagen. Hoezeer de techniek ook op dit gebied is voortgeschreden, blijkt wel uit het feit, dat onze voorvaderen, die de kunst van het inpolderen toch ook reeds terdege verstonden, vier jaren bezig waren om de Haarlemmermeer, dit globaal 18 dui zend H.A. meet, op 21 Juli 1852 droog te krij gen op het peil van 4 Meter beneden A. P., terwijl thans in zes maanden globaal 20 dui zend H.A. zijn drooggemalen, waarvan het peil van 5 M. beneden A. P. in de drie diepst gelegen polderafdeelingen moest worden be reikt. De Posterijen waren zoo actief om op 1 December 1.1. het eerste poststation „Wie ringermeer" in het nieuw verkregen gebied te openen. De uitvoering van het Westfriesche Kanalenplan vorderde dermate, dat in de vergadering van de Provinicale Staten van 17 December werd besloten over te gaan tot den aanleg van de kanalen Stolpen—Schagen, Schagen—Kol- horn, AlkmaarHuigendyk, OmvalHuij- gendijk, Huijgendijk—Oudkarspel en Oud karspelKolhorn en tot verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer. Het stemt tot groote vreugde, dat de Twee de Kamer den betrokken post goedgekeurde en dat de Provinciale Staten zonder één en kele stem tegen de voordracht van Gedepu teerde Staten hebben aangenomen. Weliswaar neemt door de betere wegen en moderne transportmiddelen het vervoer per as toe, doch goede waterwegen zullen daar naast m. i. noodzakelijk blijven,,waarop ik in mijn vorige nieuwjaarsrede reeds uitvoe riger wees. Nu de kroon op het werk gezet is, mag ik allen, die hebben bijgedragen om de uitvoe ring dezer plannen te bevorderen, namens de Kamer van deze plaats wel hartelijk dank zeggen. In het bijzonder voor den heer Hoog land en de leden van de betreffende com- missiën uit de Kamer, die onvermoeid voor de totstandkoming der kanalen ijverden, moet dit resultaat wel een groote voldoening zijn. Minder optimistisch zijn wij gestemd om trent de tarieven van gas, electriciteit en wa ter, die in ons district gelden. Vooral in de huidige tijdsomstandigheden drukken deze nog veel te zwaar op het bedrijfsleven en ik verzoek de Kamer in het komende jaar te willen medewerken om te trachten daarvoor gunstiger voorwaarden te verkrijgen. Uit de u bekende enquête, die in het afge loopen jaar door onze Kamer is gehouden naar de tarieven van bedrijfswater, is U o.a. gebleken, dat van de 71 gemeenten buiten ons district, waarvan opgaven werden verkre gen, er 68 zijn, die zich in voordeeliger voor waarden voor de levering van groote hoeveel heden bedrijf swater mogen verheugen dan onze Gemeenten. Ik vertrouw dat nog in den loop van dit jaar het P. W. N. tarief van 25 ets. per M3. (ongeacht voor welke doelein den het water wordt aangewend of welk kwantum wordt afgenomen) aanmerkelijk verlaagd zal worden, opdat het bedrijfsleven ook te dezen opzichte niet langer in een be langrijk ongunstiger positie zal blijven ver- keeren dan de elders gevestigde bedrijven. De wegenverbetering in het District der Kamer hebben wij met belangstelling en waardeering gevolgd. Toch zouden wij, vooral wat de Provinciale wegen betreft, gaarne een belangrijk sneller tempo van uitvoering zien. De verkeerscommissie zou ik willen ver zoeken vooral haar aandacht aan het brug gen vraagstuk in ons district te wijden. De klachten, die ons o.a. over de vlotbruggen te Alkmaar, Koedijk en 't Zand bereikten, zijn van dien aard, dat er dringend noodzakelijk naar een afdoende verbetering dient te wor den gestreefd. Omtrent den arbeid der Kamer verwijs ik weder naar het uitvoerig jaarverslag, dat bin nenkort zal verschijnen. Inzake het Handelsregister zou ik nog even willen vermelden, dat het aantal dossiers op 31 December 1930 bedroeg 8397, terwijl het aantal ter inzage verstrekte dossiers sedert de instelling van het Handelsregister totaal heeft bedragen ruim 34.000. De cursus in de Spaansche taal, die de Kamer gedurende twee jaren heeft gehouden en waarvan verschillende leerlingen zeer gunstige resultaten boekten, dank zij de uit stekende lessen van mevr. J. L. van Sluys Barbiers, werd aan het einde van het vorige jaar opgeheven, daar er voor een nieuwen cursus te weinig deelname bleek te zijn. Mijn rede wil ik niet besluiten, alvorens de heeren. Grunwald, Wagenaar en König, die door ziekte niet aanwezig kunnen zijn, na mens allen van harte een spoedig herstel toe te wenschen. Voor de aangename samenwerking, die de Kamer in het afgeloopen jaar van verschil lende Colleges, Middenstandsvereeniging en andere organisaties mocht ondervinden, is zij ten zeerste erkentelijk. De ondervonden medewerking van de pers zij hier tevens met waardeering genoemd. Nadat ik nog onzen secretaris en zijn staf gaarne een woord van dank breng voor de wijze, waarop zij zich wederom van hun plicht hebben gekweten, wensch ik U allen een in elk opzicht gezegend jaar 1931 toe Bij de verkiezing voorzitters wercl de heer Arntz als alg. voorz. herkozen. Als voorz. van de afd. Grootbedrijf werd herkozen de heer Kolster en als voorz. van het Kleinbedrijf de heer Schmalz. Onder de ingekomen stukken kwam voor een bericht van den directeur-ge neraal der posterijen en telegrafie, dat besloten is tot vestiging van een hulp- post-telegraaf- en telefoonkantoor in het Westelijk deel van Anna Paulowna en tot vervanging van het bestaande hoofdkantoor in het oostelijk deel dei- gemeente door een hulpkantoor voor drie diensten. Bedrijfsauto's en wegenbelasting. Ook kwam ter tafel een afschrift van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland inzake de wegenbelasting- wet, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek daaraan adhesie te willen betuigen. De heer Moens memoreerde dat het eigenlijk gaat over vijf punten le de 60 dagen-kaarten. De Bond wenscht die in ruimer mate verkrijgbaar gesteld,, opdat ook kleinere ondernemers daar van kunnen profiteeren. Verder dat de belasting voor wagens voor meer dan zeven personnen (dat zijn de autobus sen) welke thans bedraagt f 8 per 100 kilo, worde teruggebracht tot de voor normale wagens geldende belasting van f 6.- per 100 KG. Voor kleine wa gens, die lasten vervoeren tot ten hoog ste 750 KG. wil men een lagere belas ting met 'n maximum van f30.- Om de belasting voor zwaardere wa gens terug te brengen kon de vergade ring zich niet mede vereenigen. Over de andere punteen wil de Ka mer wél adhesie betuigen Tarieven Waterleiding. Over de hooge tarieven van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf werd druk gediscuseerd en ten slotte werd beslo ten in deze kwestie overleg te plegen met de Kamers te Hoorn, Zaandam en Haarlem OPROEP I Het gaat den laatsten tijd met de Heeren-afd. van onze Gymnastiekver- eeniging niet in de richting, die wij zoo gaarne zouden willen. De Heeren-afd. wordt den laatsten tijd steeds slechter bezocht, wat voor de G. V. uit financieel en propagan- disch oogpunt zeer n^deelig is. ^ooals het nu is, zijn wij bijna niet in staat, een groepje bij elkaar te krij gen voor de a.s. te houden uitvoering, teneinde in aantal een eenigszins dra gelijk figuur te maken. En, was het nu met de lichamelijke gesteldheid der jongens zoo, dat zij de gymnastiek niej^behoefden, omdat zij zoo volmaakt waren, of te zwak om er aan deel te nemen, dan was deze oproep overbodig. Maar dit is niet zoo. Wij kennen talrijke jongelui, waar van wij kunnen weten, dat de gym nastiek hun ten nutte zou kunnen zijn Wij kunnen de gedachte niet van ens afzetten, dat zij uit gemakzucht, en onwetendheid met het doel en stre ven der Gymnastiek, tot deze afzijdig heid en belangloosheid zijn gekomen. In het vertrouwen echter, dat zij met het doel der Gymnastiek onbe kend zijn, laten wij hier eenige dei- voornaamste eigenschappen der Gym nastiek volgen: Wij allen, die een groot gedeelte van den dag beroeps-arbeid verrichten, ma ken daarmede ons lichaam in hoofd zaak geschikt tot die soort van verrich tingen, die wij voor ons werk noodig hebben. Maar naast deze verrichtingen zijn er talrijke, waartoe ons lichaam naar zijn opbouw zeker geschikt is, maar die wij niet ontwikkelen en dus verwaarloozen Waar nu de leer der verrichtingen leert, dat de vermogens, die wij niet ontwikkelen of gebruiken, in geschikt heid en waarde achteruitgegaan, zoo is het duidelijk, dat ons lichaam hier van de nadeelige gevolgen ondervindt. Dit is ook voldoende te bewijzen door het verlies van elasticiteit en de verkorting van sommige en verslap ping en te groote lengte van andere spiergroepen, alsook door stijfheid en verminderde bewegingsmogelijkheid van de gewrichten. De Gymnastiek beoogt door de ont wikkeling van zooveel mogelijk spie ren- en bewegingsmogelijkheden, hier in verbetering te brengen en de schade door eenzijdige arbeid teniet te doen door de verschillende spiergroepen ten opzichte van elkaar in evenwicht te brengen. Zij tracht dit te doen door de beoefe ning der verschillende oefeningen met of zonder toestellen. Met de oefeningen aan de toestellen, wil zij, naast de verhooging der ge schiktheid en kracht, ook het vermo gen aanleeren, om de juiste tijd aan te voelen, waarop de bepaalde bewegin gen moeten worden begonnen om ze te doen slagen. De vrije Gymnastiek, of zonder toe stellen, leert ons een goed begrip van maat en rythme, en laat ons ook de schoonheid zien van massale uitge voerde bewegingen en houdingen. In deze gymnastiek vooral kunnen wij een belangrijk element zien ter verbetering van slechte houdingen en eenzijdige spierontwikkeling. r\an al deze dingen zien wij, dat het nut der Gymnastiek zeker niet gering is en wij hiermee zeker ons voordeel kunnen doen. Zij is dus niet alleen een samenvoe ging van verschillende kunstjes, die Mij louter voor ons vermaak leeren en op de uitvoeringen maar eens la ten zien, zooals veelal nog wordt ge meend. Laten zij, die zich hierdoor voelen aangetrokken tot de Gymnastiek zich niet door valsche schaamte of de mee ning, dat zij toch niet kunnen meeko men weerhouden bij onze vereeniging te komen. Zij kunnen heel goed in kor ten tijd reeds tamelijk vooruitgaan, vooral, daar zij, bij eenige deelname als afzonderlijke groep zullen oefenen. Dat velen mogen komen. HET BESTUUR. soon, die schoten had gelost, eveneens te Stein woont. De beide personen zijn gearresteerd. De schutter heeft een volledige bekentenis afgelegd en daar bij verklaard de bedoeling gehad te heb ben den anderen man te dooden. Tus- schen hen beiden bestond reeds vele jaren een veete. DREIGEND ONTSLAG. De directeur der N.V. Vereenigde Blik fabrieken, afd. Weesp, stelde het per soneel, omvattende ongeveer 100 man, voor de keus: een loonsverlaging van ruim 8 proc. en een 40-urige werkweek of ontslag tegen Zaterdag a.s. Het per soneel besloot niet op het vocrsel tot verlaging in te gaan VRACHTSCHIP VERGAAN. Het vrachtschip „Lauwerse", gela den met zout, afkomstig van Stade en bestemd voor Rotterdam, is 14 mijl Zuidwest van Terschellingerbank ge zonken. De bemanning van vier perso nen is per sloep te Cocksdorp aange komen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Ingezonden Stukken. M. de Red.. Het Bestuur der Gym nastiekvereniging Wieringen verzoekt voor onderstaande eenige plaatsruimte MOORDAANSLAG te BLOEMENDAAL Woensdagavond is op den Bioemen- daalschen weg te Bloemendaal een moordaanslag gebeurd. Een 44-jarige vrouw uit Leiden, die niet meer met haar man samenwoont, logeerde eeni ge dagen bij een familie te Bloemen daal. Toen zij Woensdagavond met de tram aldaar aankwam werd zij door haar man, aan de halte Korte Klever laan opgewacht. Hij volgde haar tot de woning, waar de vrouw verbleef, en bracht haar onverwachts, twee mes steken in den rug toe. Op het gillen der vrouw schoot hulp toe en de spoe dig ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. Daar bleek dat haaar toestand levensgevaarlijk was. NOG EEN MOORDAANSLAG. Dinsdagavond wandelde een 38-jari- '-e man, verblijf houdende in het Gezel lenhuis te Geleen, door de Burgemees ter Lemmenstraat, toen plotseling een personenauto kwam aangereden, weh ke stopte^ Uit de auto stapte een pei'- soon en deze loste met een revolver vijf schoten op den wandelaar zonder hem evenwel te raken. Deze is daarop naar het Gezellenhuis gevlucht en de auto verdween met groote vaart. Het onderzoek wees al gauw uit, dat de auto bestuurd was door een 27-jari gen chauffeur uit Stein, terwijl de per ANNA PAULOWNA. De Bevolking der Gemeente, over 1930. Op 1 Jan. 1930 telde deze gemeente 5071 inwoners (2746 mannen en 2325 vrouwen). Gedurende het jaar 1930 werden 160 kinderen geboren waarvan 87 van het mannelijk geslacht en 73 van het vrouwelijk geslacht. In den loop van het jaar zijn overleden 28 mannen en 13 vrouwen. Er vestigden zich 434 mannelijke en 306 vrouwelijke personen. Afgeschreven wegens vertrek naar elders werden: 261 mannelijke en 2(20 vrouwelijke per sonen. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 19315449 personen, n.1. 2978 mannelijke- en 2471 vrouwelijke per sonen. Politie: Verloren een autonummer plaat met achterlicht. Inlichtingen ter Gem. Secretarie. Bekneld. Bij het opkrikken van z'n auto geraakte de heer Jb. B. doordat de wagen van de krik schoot) met zijn hand bekneld. Met .de grootste moeite kon hij zich bevrijden en was genood zaakt zich onder geneeskundige behan deilng *e stellen. BREEZAND Een laffe daad. Maan dagavond, toen de heer Zwirs zich per motorfiets naar huis begaf, kwam hij op den Koningsweg vlak bij zijn huis een in beschonken toestand verkeerend persoon tegen, diie met zijn rijwiel aan de hand liep. De heer Zwirs wilde pas seeren, doch plotseling nam de dron ken kerel zijn fiets en slingerde deze tegen den heer Zwirs, zoodat deze imet zijn motor kwam te vallen en een vrij ernstige beenwonde opliep. De dader bleek te zijn Jb. Koorn, wel ke altijd, als hij alcohol gebruikt heeft zeer lastig en vechtlustig is. Tegen den dader Iv. is procesverbaal opgemaakt. Geen hoestaanvallen, die II martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. AKKER's ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Gc Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! De heer Z. moest zich onder genees kundige behandeling stellen van Dr. Olree, docli gelukkig vielen de verwon dingen nog al mede. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. Het bericht in ons vorig num.mer, betreffende de ver gadering van dc federatie Zijpc van de S.D.A.P. eischt een kleine verbete ring. Wij schreven, dat de heer Veld man te Oudesluis de voorzitter dezer federatie was. Dit is evenwel niet zoo. De heer Geensen te Petten is voorzit ter, maar kon dien avond niet aanwe zig zijn, waarom de heer Veldman de ze functie waarnam. SCHAGERBRUG. Deze week had op den hoek bij het hotel „Het Wapen van de Zijpe" wederom een botsing plaats tusschen een tweetal auto's. De auto van den heer L. Meijer te St. Maartensbrug geraakte in botsing niet 'n personenauto welke uit de rich ting Schagen kwam- De auto's liepen nog al wat averij op, maar gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Burgel. Stand Zijpe 30 Dec. - 8 Jan. Geboren: Everdina Maria, d.v. Lou- rens Schilder en Everdina Anna Tromp Ondertrouwd: Coenradius Bruijns, 24 jaar, caféhouder te Heiloo en Ger- trudis Wilhelmina Klaver, 21 jr., zon der beroep, te Zijpe. Getrouwd: Cornelis Groot, 23 jr. fa brieksarbeider te Barsingerhorn en Aaltje Buik, 23 jr. zonder beroep, Zijpe Overleden Geene. EEN PRACHT LANDSCHAP. DE DRIE MOLENS TE KOLHORN. Wat een pracht echt Hollandsch landschap, deze drie molens in Kolhorn. Onze fotograaf heeft ze opgenomen, toen er nog over hun veroordeeling „weg of blijven" werd vergaderd. En ze worden nu werkelijk tot ondergang gedoemd. Het typische landschap is al geheel veranderd. Immers, als men nu langs den West I' ieschcn dijk gaat ziet alreeds van het mooie boezemwa ter niets meer. En als niemand zich over dc molens ontfermt, zullen deze o- vcr eenigen tijd ook wel als „overbodige ballast" worden opgeruimd. Zou de Vereeniging „De Holl. Molen" wellicht nog iets kunnen doen voor 't behoud DE TOONEELVEREEN. EXCELSIOR SPOORBUURT ANNA PAULOWNA Een groep van de medespelenden in de soldatenklucht „Met Verlof", twee maal jnet groot succes door Excelsiior voor het voetlicht gebracht, en wel op 28 Dec. j.1. en nog eenmaal voor de Vereeniging ,,'t Nut." in de zaal van den heer Swaerts Het merkwaardige in deze tooneelclub is, dat van de acht medespelenden er zes tot de Familie Pennekamp beliooren, n.1. twee dames en vier heeren, bijna 'n familietooneel dus.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2