AKKE8'sAWijsiroop Bestrijdt toch die Bronchitis! overgebracht naar de ziekenzaal van de ge vangenis waar hem een zenuwkalmeerend geneesmiddel werd ingespoten. HOE LANGER HOE MALLER De bokserKohler, die jarenlang kampioen vlieggewicht is geweest, is nu beroepsdanser en zelfs kampioen van de wereld geworden, want hij heeft 193 uur achtereen gedanst. WAT MEN DRONKEN DOET moet men nuchter berouwen Te Leuven werd Vrijdagnacht een brievenbesteller door vier dronken stu denten aangevallen; zij vroegen aan hem of hij Vla,ming of Waal was. Hij' antwoordde, dat hij een Leuve naar was. Zij verplichtten hem daarna op de knieën te vallen en te roepen „le ve Frankrijk Toen hij dit weigerde, werd hij geschopt en geslagen en kreeg hij wonden aan het hoofd en over het gansche lichaam. De schuldigen wer den aangehouden en in de gevangenis opgesloten. Tusschen hen bevindt zich een tweede luitenant. Het slachtoffer is bedlegerig. EEN KLANKFILM - TESTAMENT. Engeland is het land der origineele testa menten en daarom hoeft het geen verwonde ring te baren, dat voor het eerst uit Engeland het bericht komt, dat de jongste uitvinding de klankfilm, in dienst van zonderlinge tes- tamenteurs is gesteld. Een fabrikant te Bir- mingham heeft voor het eerst dit denkbeeld verwezenlijkt. Hij heeft van zichzelf een ge luidfilm laten maken, welke film voorloopig veilig in de brandkast van zijn notaris wordt bewaard. Maar na zijn dood zullen alle per sonen, die bij de opening van zijn testament anders zouden worden uitgenoodigd, thans een invitatie ontvangen om een filmopvoering bij te wonen. Daartoe is voor ieder reeds be paald, waar en hoe precies hij of zij te zit ten heeft. Want als de kamer donker is ge maakt en de film wordt gedraaid, zal de o- verledene op het witte doek verschijnen en een toespraak tot zijn nagelaten betrekkingen houden. Daarbij zal hij elk afzonderlijk toe spreken en hij heeft zich bij de opname van de film gewend tot figuranten, die de plaat sen van de personen innamen, die werkelijk toegesproken zullen worden, als de testaments film wordt vertoond. De dierbare bloedver wante zullen dus zien hoe de doode telkens een van hen aankijkt en toe spreekt. Van uit het graf zal hij het doopceel van de dierbaren lichten, hen kapittelen en wijze lessen ge ven en hun al dan niet iets nalaten en dit motiveeren. En dan verschijnt eveneens op het witte doek, de notaris en toont het ge schreven testament, dat aan alle wettelijke eischen voldoet. Daarna maakt de doode een laatste buiging voor zijn auditorium en het licht gaat weer op. En dan vertoont de notaris thans in leven de lijve het inderdaad volgens de regelen der wet opgestelde en geschreven testament, zoodat er tegen het filmtestament niet kan worden geprotesteerd. Maar goed, dat de dierbare betrekkingen het van te voren weten. Zij die zooveel op hun kerfstok hebben, dat ze toch zeker kun nen zijn, niets te zullen erven, kunnen weg blijven en hoeven er niet bij te zijn, als de doode tot hun leegen stoel spreekt en hun zondenregister voor draagt. DRIEVOUDIGE VULKANISCHE UITBARSTING. Een regen van steenen, een stort vloed van kokend water. Een Reuter-bericht maakt melding van een drievoudige vulkanische uitbarsting in het gebied van Poma, in Argentinië, gevolgd door een aardbeving. Een aardbeving ver woestte 24 December het stadje Poma, (Zuid Amerika), waarbij 35 personen om het leven kwamen. Nieuwe ernstige aardschokken wer den heden in het noordwesten van Argenti nië gevoeld. Bijzonderheden ontbreken, doch bekend is dat te Cobres twee personen zijn omgekomen. Een hevige aardbeving, gevolgd door een oorverdoovende ontploffing, wierp de bewoners uit hun bedden. De menschen vluchten onder een regen van steenen, en hun radeloosheid werd vergroot door een stortvloed van kokend water. Huizen, oogst en vee werden vernield. VERLATEN SCHIP. Op de Noordzee gevonden. Woensdagnacht hebben Vlaamsche vis- schers op de Noordzee een geheel verlaten motorzeilschip aangetroffen. Aan boord be vond zich een groote lading tabak. Het schip werd naar Blankenberge gesleept. Omtrent het lot van de bemanning verkeert men in het onzekere. BINNENLANDSCH NIEUWS. FRADE BIJ DE VOLKSTELLING. Een geval te Scheveniggen. In het „Haagsche volk" heeft een lezeres enkele mededeelingen gedaan omtrent erva ringen bij haar thuis opgedaan bij de volks telling. Het geval heeft zich voorgedaan te Scheveningen. Achter de vraag of men tot een kerkge nootschap behoorde, was ingevuld Neen. De volksteller vroeg bij het nazien van de kaart aan de vrouw des huizes „U hebt toch een geloof Ieder mensch heeft toch een geloof." „Mijn antwoord", aldus de schrijfster in het Haagsche Volk", „was hierop, dat ik on der geen enkele voorwaarde wil aangeschre ven staan voor een geloof of een kerkgenoot schap, in welken vorm dan ook. Dat ik daar voor mijn persoonlijke redenen had en dat het biljet dus moest blijven ingevuld zooals het was." „Maar dan bent u toch zeker wel gedoopt," begon de man opnieuw. Nu mengde de echtgenoot van de vrouw des huizes zich in de discussie en vroeg, wat dat nu eigenlijk met de volkstelling te maken had. De biljetten waren ingevuld, dus de man had heen te gaan. „Ja. ziet u, meneer," en nu, aldus de schrijfster, kwam de aap uit de mouw „de Ned. Herv. Kerk is bezig subsidie van de ge meente te krijgen en hoe meer leden en doop leden, hoe meer kans." Van den buurman vernam de inzendster, dat deze meende, op de kaart van haar te hebben gezien, dat achter de vraag betref fende het kerkgenootschap „neen" wds door geschrapt en er voor in de plaats was ge schreven N. D. H. De man heeft toen ten stadhuize zich hier van willen overtuigen en toen is hem geble ken, dat inderdaad deze verandering is aan gebracht. Wij vernemen nu dat, naar aanleiding van dit geval, reeds een ernstig onderzoek gaan de is. De teller heeft verandering erkend en thans wordt in zijn geheele district een onder zoek ingesteld. Ook uit een ander district is een klacht ingekomen en ook deze wordt on derzocht. Het onderzoek zal zoo uitgebreid mogelijk zijn en zich niet tot de gesignaleer de gevallen beperken. ANNA PAULOWNA. Uitslag Aanbesteding. Na aanbe steding is het bouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van den heer Brinkmann, Molenvaart, gegund aan de firma Vlaming: voor de som van f 7766.- en het schilderwerk aan de firma Smiers voor de som van f 1160.-- Weer bovenwater. Door den Gara gehouder Nic. Jonker is Maandag j.1. een auto, eigendom van den heer Wl Klos, die in de Wieringerwaard in de- sloot was gereden, gelicht. Aangereden. Donderdagmorgen j.1, is de heer C. K., wonende aan de Molen vaart alhier, die per motorfiets op weg was naar Schagen, nabij Schagerbrug door een auto aangereden en bekwam daarbij een ernstige beenbreuk. De heer Iv. is onmiddellijk ter verple ging naar het St. Elizabethgesticht te Alkmaar vervoerd. Auto te water. Maandagavond ge raakte de heer W., vlak bij zijn woning met zijn auto in de Middenvliet. Ge lukkig wist de heer W. er zonder bles suren uit te komen. Wat zal je overko men, als je een rit zonder pech naar Alkmaar hebt gemaakt, en als je dan denkt goed en wel thuis te zijn en je rijdt dan nog even te water Per kraanwagen van den heer Borg van Breezand is de auto gelicht. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. Aansluiting Rioleering. De Burgemeester van Wieringen, de vroe ger gegeven waarschuwing in herinnering brengende, vestigt nogmaals de aandacht van de betrokkenen er op, dat voor loozing op de gemeente-rioleering eene schriftelijke vergunning van het Gemeentebestuur noodig is. Daar gebleken is, dat nog zeer velen een zoodanige schriftelijke vergunning niet bezit ten en toch met hunne perceelen aan het ri ool aangesloten zijn, worden nalatigen voor de laatste maal gewaarschuwd de vergunning spoedig aan te vragen. Gij gebreke daarvan zal de verbinding .worden afgesneden. Ook zij, die vroeger met stilzwijgende toe stemming aangesloten werden, moeten thans een nieuwe vergunning vragen. Wieringen, 13 Januari 1931. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. Aanbesteding. Ten kantore der N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken alhier, werd Dinsdag 13 Januari door bovengenoemde Maatschappij ten behoeve Zuiderzeewerken en voor rekening van den Staat aanbesteed 't leveren en stellen van de metalen bovenbouwen van twee gelijke draai bruggen voor gewoon verkeer, resp. over de voorhaven te Den Oever en te Kornwerder- zand, ten behoeve van den bouw van de kunst werken in den afsluitdijk. Raming 224.500. Ingekomen waren de navolgende geldige in schrijvingsbiljetten G. den Braber (namens Eikomag te Diissel- dorf) f 154.500 Dordmunder Brückenbau te Dordmund f 159.600 N.V. Mach. fabriek Tho le te Enschedé f 162.500 N.V. Werkspoor Amsterdam f 168.316 N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen f 169,400 Bein Leh- mann en Co., A. G. te Dusseldorf f 173.250 N.V. Kloos en Zonen's Werkplaatsen te Al- blasserdam (Kinderdijk) f 178.855 N.V. In tern. Scheepsbouw Mij. „De Maas" te Ridder kerk (Slikkerveer) f 179.250 Gesellschaft „Harkert" te Duisburg f 180.000 N.V. SwarT touw's werkplaatsen en mach. fabriek te Schiedam f 184.500 N.V. de Vries-Robbé en Co., Gorinchem f 185.350 Fa. Penn en Bau- duin te Dordrecht f 188.450 N.V. Ned. Dok Mij. te Amsterdam f 189.900 Kon. Ned. Mach. v.h. Begeman te Helmond f 193.035 Vereinigte Stahlwerke „Dortmunder Union te Dordmunt f 197.310 Gute Hoffnungshütte A.G. te Oberhausen f 198.650 N.V. Rotter- damsche Machinefabriek Braat te Rotter dam f 200.450 Friedrich Krupp A.G., Friedr. Alfredhütte te Rheinhausen f 24.837.85 Holl. Constructie werkplaats te Leiden f 215.950. Ingekomen waren in totaal 22 biljetten, waarvan 3 van onwaarde. GOEDKOOPER LEVEN. Dat de wel eens geuite klacht, dat de prijsverlaging van le vensmiddelen, in den kleinhandel zoo weinig tot uitdrukking komt, niet altijd juist is, be wijst de Firma ALBERT HEIJN, die in dit nummer haar bekende j aarlijksche kwar tjesreclame annonceert. Bij beschouwing dezer uitgebreide lijst van artikelen voor slechts 25 ct., moet iedereen wel tot de erkenning komen, dat de goed- koope tijd van voor den oorlog weer grooten- deels terug is. Vrijzinnig Dem. Kiesvereeniging, Afd. Wie ringen. In een openbare vergadering, gehou den door bovengenoemde vereeniging, sprak het Tweede Kamerlid Mr. Oud, in Hotel de Haan, Woensdagavond over „Den Huldigen toestand en de Vrijz. Democraten.' De zaal was goed bezet. Na een kort ope-' ningswoord van den voorzitter den heer O. J. Bosker, nam Mr. Oud het woord. Deze bracht in herinnering dat de laatste keer, dat hij op Wieringen heeft gesproken, is geweest kort voor de verkiezingen van de Tweede Kamer. De hoofdzaken waar het toen omging, was herstel van het parlementaire stelsel, d.w.z. dat ons volk wederom geregeerd zou worden door een ministerie, voortkomende uit de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Wij hebben gezien wat daarvan terecht geko men is, aldus spr. Het opnieuw vormen der coalitie van de drie groote rechtsche partij en liep op een fiasco uiteen groepeering van rechts en links, met name in hoofdzaak R.K. en S.D.A.P., wacht nog steeds op de uiterste noodzaak. Wij hebben wederom een extra parlemen tair cabinet met andere woorden, iedere mi nister zit er voor zijn eigen verantwoordelijk heid, geen partij in de K4""ier is verantwoor delijk voor deze ministers. Dat dit funeste gevolgen heeft voor de prac tische politiek, toont spr. met onderscheidene vooorbeelden aan, o.a. de verhooging van de accijns op gedistilleerd, welk wetsvoorstel werd verdedigd door den Heer de Geer, min. van Financiën. Niettegenstaande de commis sie van rapporteurs in de Kamer eenparig van meening waren, dat een verhooging van ac cijns onnoodig was, nam toch de Kamer dit wetsvoorstel aan, bedacht als men was voor het dreigement van den Heer de Geer, dat hij de portefeuille-kwestie zou stellen. Om vooral maar geen brokken te maken, heeft men deze minister zijn zin gegeven. Ook het maal- en menggebod wordt door spr. behandeld, waarmede onnoodig hooge kosten op de industrie en handel worden ge legd, waar ten slotte wederom de consument de dupe van is. Van Vrijz. richting zijn andere wegen aan gewezen, die evenzeer tot het doel leidden, maar de minister dreigde met intrekking der wet, indien de ingediende wijzigingen zouden worden aangenomen. Ook nu zwichte de Kamer weer in onmacht. Zoo ook de vlootwet van Min. Deckers, wordt door spr. aan een beschouwing onderworpen, eveneens de wijziging der Zuiderzee-steun- wet, welke enkele goede wijzigingen heeft ge kregen, maar waar zeker meer van te maken zou zijn geweest, indien de Kamer in volle vrijheid zou kunnen stemmen. Vervolgens behandelt spr. op beknopte wij ze de crisis die vrijwel de geheele wereld teistert. Spr. zegt dat men nu allerwege roept om protectie en bescherming van onze produc ten. Een weinig beheersching is hier echter bij noodig, zegt spr. Is het in andere landen beter Neem Duitschland b.v.. met zijn hooge tariefmu ren allerwege wordt daar, en wel voorname- melijk de- landbouw beschermd. Is daar de werkloosheid minder Naar verhouding is zij nog veel hooger. Zelfs in Apierika waar protectie hoogtij viert, is de inzinking nog veel grooter. Het gevolg van het steeds verhoogen dei- tarieven werkt averechts, zegt spr. Op een periode van malaise, volgt steeds weer een van bloei en er is voor wanhoop nog geen grond. Voor eenige jaren terug schreeuwde men om grond er was een ongekende landhonger. Onlangs betoogde de heer Braat, ineens houd op met verder dempen van de Zuider zee er is veel te veel land reeds. In oorlogstijd zeide Loyd George bij her haalde nederlagen der Engelschen „Ziet, op het oogenblik gaan wij door het dal, doch straks gaan wij meer opwaarts" dezelfde woorden spreek ik ook tot U, ook wij gaan straks weer opwaarts. De rede van Mr. Óud verwierf een dank baar applaus. Van de gelegenheid tot gedach tenwisseling werd geen gebruik gemaakt. Verschillenden onder de aanwezigen geven zich op als lid voor de Vrijz. Dem. Kiesver eeniging. De Heer O. J. Bosker dankt den geachten spreker voor zijn gedocumenteerde rede, als mede de aanwezigen voor hun betoonde be langstelling, waarna hij deze goed geslaagde propaganda-avond sluit. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op ZATERDAG den 17en JANUARI 1931, des nam. 2 uur. AGENDA 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Praeadvies nopens het verzoek van de Afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling om subsidie. 4. Voordracht tot wijziging en aanvulling der verordening op den vleeschkeurings- dienst. 5. Voordracht tot aanleg van bestrating en rioleering in de Smidssteeg. 6. Voordracht fot aankoop van grond ter verruiming van den hoek Koningstraat -Elfstraat 7. Voordracht tot verkoop van 2 perceelen bouwgrond te Den Oever. 8. Voordracht betreffende uitbreiding van- het laagspanningsnet te Den Oever. 9. Voordracht tot nadere regeling van den huurprijs van het perceel Beltstraat No. 2 10. Voordracht tot nadere regeling van de vergoeding voor den vuilophaler te Den Oever en tot voortzetting van den vuil ophaaldienst te De Haukes. 11. Praeadvies nopens een voorstel van de Soc. Dem. Raadsfractie tot steunverle ning aan werkloozen in den winter 1930- 1931. 12. Benoeming van een hoofd der School te Westerland. 13. Benoeming van een onderwijzeres a.d. school te Oosterland. 14. Samenstelling der stembureaux voor de verkiezing der leden van de Provinciale Staten. faillissementen: Door de arrondissementsrechtbank te Alkmaar zijn heden o.m. failliet vei' klaard: C. Hollander, timmerman te Den Hel der, met benoeming van Mr. Ledeboer tot rechter commissaris en van mr. Wijnne te Alkmaar tot curator. C. Kooij, landman te Wieringen (Wes terland) met benoeming van mr. Lede boer tot rechter commissaris en van mr. S. A. Thomas te Hoorn tot curator GEMEENTE ZIJPE. PROVINCIAAL NIEUWS. WIERINGERWAARD. Woensdagmiddag ge raakte de vischauto van den heer Klos te Broek op Langendijk, aan de Barsingerweg alhier, door een defect aan het stuur, in de breede sloot. De airfo lag met het onderste gedeelte naar bovende bestuurder wist, door het inslaan van een ruit, zich spoedig naar boven te werken. De inhoud, bot, schol en schelvisch, dreef weer in hun element en probeerde, zoover ze nog daartoe in staat waren, opgenomen te worden als bewonrs van de wateren in de Wieringerwaard. De auto werd door de reddingswagen van de firma De Moor te Schagerbrug, op de wal gehaald en vereischte eenige reparatie. Burgerl. Stand Zijpe 9-15 Jan '31. Geboren: Johannes, z.v. Petrus Zo merdijk en Maria Elisabeth Mors; Aag je Aafje, d.v. Willem van Zaanen en van Hillegonda Anna Boogaard; Cor- nelia, d.v. Teunis Klomp en Grietje Blokker; Alida, d.v. Arie Pater en van Aafje Knijn; Jacob, z.v. Hendrik Rens en van Antje van Essen. Ondertrouwd: Adrianus Gerardus de Wit, 29 jr., monteur en Margaretha Catharina de Wit, 23 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe; Pieter Baas, 28 jr., win keiier te St. Maarten en Cornelia de Boer, &6 jr., zonder beroep te Zijpe; Si- mon Johannes Smit, 27 jr., vrachtrijder en Anna Druijven, 26 jr., zonder be roep, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Cornelis Johannes de Wit, 64 jr., echtgenoot van Catharina Kruijer; Tamis Co.mmandeur, 73 jr., weduwnaar van Trijntje Hommert; Cornelis Baken, 73 jr., weduwnaar van Rensje Mooij. St. Maartensvlotbrug. Men deelde ons me de, dat alhier een mondorgelvereeniging is opgericht. Tot Directeur werd benoemd de heer P. Grin, St. Maartensbrug. MARKTBERICHTEN. SCMAGEN, 15 Jan. 1931. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert mcnschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. ,,Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI.^SO^. Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ci.). Dan bespoedigt Ge Uw genez.ng. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) als volgt 3 Paarden 150 a 250 65 Gelde- koeien (vette) 250 a 425 9 kalfkoeien f 300 a 390 3 Graskalveren 80 a 175 20 Nucht. kalveren 14 a 26 50 Schapen (vette) f 32 a 38 273 Overhouders 26 a 36 Bokken en geiten 6 a 10 29 Varkens (mag.) 29 a 35 51 Varkens (vette) per Kg. 0.44 a 0.47 89 Biggen 14 a 19 23 Konijnen 1.50 a 2.50 20 Kippen f. 0.50 a 1.50. Eierveiling, Schagen, 15 Jan. 1931. Aangevoerd 71280 Kipeieren. Prijzen 48— 51 Kg. 5 a 5.20 52—54 Kg. f 5.20 a 5.50 55—57 Kg. f 5.30 a 6 58—60 Kg. f 5.80 a 6.20 61—63 Kg. 6.20 a 6.40 64—67 Kg. f 6.30 a 6.60 Ongewogen wit f 5.10 a 6.10 Bruin f 5.90 a 6.50 Klein 4.80 a 5.40 349 Eendeieren f 6.10. Eierveiling, Helder, 15 Jan. 1931. Aangevoerd 7480 Kipeieren. Bruin 6.80 a 7.00 Wit f 5.50 a 7.60 Eendeieren 6.00 per 100 stuks. DE ELFDE VOLKSTELLI NG te ANNA PAULOWNA. Een van de groote Egyptische plagen Was de elfde Volkstelling dezer dagen Nergens kon je je zoo verstoppen Of de teller kwam toch op de proppen! Menig „hoofd" had 'n slaaplooze nacht 'n Nachtmerrie, door de telkaart teweeg gebracht Je moest zoowaar je heele doopceel lichten, En de teller zag vele lange gezichten, 't Was soms: o, kom je de rommel hale 't Is vanzelf voor méér belasting betale Bij 'n ander stuurt moeder de vrouw Zus naar de deur heel gauw Zus, ga jij die man maai- even zegge, Dat jij niet weet waar de kaarte legge; En dat pa en moe zijn bij de huren, En dat we de briefjes wel zulle sture. De teller die aan zusjes gezichtje ziet, Dat men 'm stuurt,met 'n kluit in 't riet Was daar echter niet mee tevreden En ging brutaalweg binnentreden Neemt 'n stoel en gaat aan het praten be telschatten Juffrouw, waar hebt u de kaarten En roep dan deksels gauw uw man, Want ik moet er het mijne van Hoe is de naam, hoe oud, geboren Het 'moet er op staan naar behooren Hoeveel kinders, kamers, bedden Kom, kom, ik kan 't alleen niet redden. Wat 'n gedenk, gepeins, gezucht, Doch eind'lijk was volbracht de klucht Bij velen ook viel het tellen te loven, Zie maar naar de foto hier boven. De Teller is daar rustig neergezeten En komt er van alles en alles te weten. Moeder, de dochters, zelfs kleine Jan, Ieder zegt er het zijne van We moeten nog even verklappen. Dat 60 procent, 't invullen niet kon lappen. De tellers hebben dus wel gezweten, Maar zich uitstekend van hun taak gekweten. TEUN. zijn binnen i Een opname van dc tellers-oogst in de Raadzaal van Anna Paulowna, waar de Gem. Secretaris, dc lieer Keijzer zoo vriendelijk was voor ons met zijn staf te poseeren, en ons tevens mededeelde, dat negen tellers aan het werk waren geweest en een en ander een vlot verloop had gehad. Na optelling der registers bleken in den nacht van 31 Dec. 1930 - 1 Jan. 1931 in de gemeente aanwezig te zijn: 2962 mannen, 2489 vrouwen, terwijl er tevens nog waren: 96 mannelijke- en 100 vrouwelijke Iogé's Hoe komen die bijna 500 meer mannen hier nu aan een vrouw

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2