NG Stop vlug dien GRIEP-aanval pepermunt richting Koedijk komende stoomtreftn is oor- zaak geweest van een botsing tusschen twee luxe auto's op dezen overigens breeden weg. De tram sloeg n.1. zware rook- en stoom wolken uit, die door den wind over den weg werden gedreven, waardoor op sommige mo menten zoo goed als niets meer te zien was. Op zoo'n oogenblik was het, dat de beide bovenbedoelde auto's elkaar ontmoetten. De Heer P. A. Kluitman uit Bergen, reed in de richting Alkmaar en had al wegens het dooi de rook- en stoomwolken benomen uitzicht den gang sterk verminderd. De op weg naar huis zijnde heer Groot uit Koedijk had na tuurlijk ook hinder van de tram en ging mis schien mede als gevolg daarvan een weinig te veel naar links, met het gevolg, dat een stevige schok en fel gekraak den botsing met den auto van den heer Kluitman aankondig de. De bumper van dezen wagen werd in elkaar gedrukt en verbogen en de voorruit vernield. De auto van den heer Groot zal aan het voorgedeelte grondig gerepareerd moeten worden, want daarvan was zoowat alles ver woest ook het stuur was gebroken. De heer Pauwels was met zijn reddingswa gen spoedig op het terrein der botsing. AUTO BIJ SANTPOORT DOOR TREIN GEGREPEN. De chauffeur gedood de wagen versplinterd. Vermoedelijk door den zwaren mist is Woensdagmorgen om kwart voor tien een be stelauto van de Eerste Haarlemsche Brood- en Koekbakkerij N.V. te Haarlem op den on- bewaakten spoorwegovergang in den Midden duin en Kruidbergerweg nabij de halte Sant poort door een electrischen trein komende uit de richting Haarlem gegrepen en totaal versplinterd. De bestuurder, de 41-jarige A. Preide. wonende te Haarlem, werd op slag- gedood. De auto is over 180 meter meege sleurd. RECHTSZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 19 Januari. GEMEENTE-VELDWACHTER MET DOODSLAG GEDREIGD. De 54-jarige landbouwer Dirk W. te Scha- gen stond terecht ter zake het niet te onder schatten feit, dat hij op 2 December den gem.-veldwachter Homan, van Zijpe, had bedreigd met doodslag of zware mishande ling door een éénloops geweer bij den loop te vatten en in de richting van den veldwach ter slaande bewegingen te maken en hem toe te bulderen ik sla je de hersens in en kapot, kerel, ik ben baas op mijn land. De veldwachter zag hem met een geweer gewa pend op zijn land loopen en vroeg hem of hij in het bezit was van een jachtacte en hij gerechtigd was tot jagen. De heer W. ant woordde hierop volgens den veldwachter dat hij op kon donderen en ging later tot de hier boven gereleveerde onvriendelijke handelin gen over. Verdachte, verdedigd door mr. Buiskool van Schagen, beweerde voornemens te zijn geweest mollen te schieten. Hij was bij de ontmoeting met Homan driftig geworden en wist niet wat hij toen had uitgesproken. Hij had niets tegen Homan en nooit onaange naamheden met dezen gehad. De heer Ho man deelde mede dat verdachte met zoozeel kracht het geweer naar hem had toegewor pen, dat hij vlug op zij moest springen om niet geraakt te worden. De melkschipper Joh. Meeldijk die gehoord werd op verzoek van de verdediging, had ge zien dat verdachte zijn geweer ontlaadde en dat Homan daar naar greep. Later wierp verdachte het geweer over het hek heen. De zoon van Meeldijk verklaarde in gelijken geest. Gevorderd werd 60 boete of 60 dagen. De officier gaf verdachte een ernstige repriman de ovgr zijn onbesuisd optreden. Mr. Buiskool stelde in 't licht dat verdach te jacht maakte op mollen en ratten, omdat gevaar bestond voor overbrenging van de vlekziekte, die op het erf van zijn buurman heerschte. Toen Homan nu tusschen beiden kwam had hem dit opgewonden met het be kende gevolg. Plieter verzocht ten slotte cle mentie voor dezen zenuwachtigen man, die diep en ernstig berouw had. De heer W. werd daarop veroordeeld tot 60 boete of 60 dagen overeenkomstig eisch. Verdachte 'en officier deden afstand van hoo ger beroepstermijn. ALARMKREET Wij ontvingen van een hooggeplaatst en oordeelkundig persoon, de navolgende be spreking. ALARMKREET tot het Nederland- sche Volk. Giftgassenoorlog en Burgerbevolking, door Matthieu Oor. Prijs 25 cent. Drukker-Uitg. M. Waterreus, Roermond. Verkrijg baar bij alle boekhandelaren des Rijks. De schrijver van deze brochure komt met alle kracht op voor het Vredeswerk. Het geeft een juisten blik op hetgeen een oorlog in onzen tijd beteekent. Na lezing is men overtuigd dat de waar schuwing voor een dreigend onheil, tot het Nederlandsche Volk gericht, inderdaad ge grond is. De Regeering moge nu klaar en duidelijk bekend maken, wat in ons land tijdig zal geschieden om het volk indien mogelijk tegen luchtaanvallen met gas-, brisant- en brandbommen te beschermen. De burgerij heeft daar ten volle recht op. Wat hier op 't spel staat, op de eerste plaats, algemeen belang. Het zal nuttig zijn dat dit werkje eene al- gemeene verspreiding vindt onder het Neder landsche Volk. tcnd worden verstaan een tuin, die wij hebben laten aanleggen of zelf hebben aangelegd voor ons genoegen, onze liefhebberij. In tegenstelling met. een fruit- of groentetuin zal een siertuin U geen geldelijk voordeel op kunnen leve ren maar zal daarentegen juist geld kosten. Toch mogen we direct aan nemen, dat 't houdegj van zoo'n tuin voordeelen moet bieden. Immers overal in den lande en ver buiten onze landsgrenzen treffen wer siertuinen aan, zelfs wel van vele H.A. groot en van ongekende schoonheid. De waarde van zulk een tuin is nu gele gen in zijn aanleg en zijn fraaie beplan ting. Gelukkig komt men meer en meer tot de overtuig—Ig', dat een tuin in 't al gemeen, maar een siertuin in het bijzon der, een deel uitmaakt van de woning De rust, welke spreekt uit zoo'n tuin is, in den tegenwoordigen tijd vooral, een onmisbaar bezit geworden voor den me;isch. Het is een van de weinige plekken waar men, na gedanen arbeid kan genieten zonder gestoord te wor den door rumoer of drukte. Daar toch kan men genieten van bloemengeur - kleur, van bloei en groei, van nijvere insecten die, van bloem tot bloem vlie gend hun voedsel verzamelen voor nu en later. Hoe wordt iemand niet benijdt door hen, die den tuin missen Maar niet alleen om er in te vertoefen, ook reeds om er in te zien van uit de wo ning, heeft ze groote bekoring. Wellicht zullen er onder U ook zijn die zeggen „ik heb maar een klein tuin tje en die kan mij toch weinig genoe gen bieden". Mis, waarde lezer Ook de kleine tuin biedt U dit, mits maar met smaak aangelegd. Ik zou U met ontwerpen en teekeningen dit alles duidelijk kunnen maken, maar dat is niet mogelijk zoo. Misschien kom i k daar nog eens opterug. Niet iedereen is in staat om een tuin te ontwerpen en aan te leggen, althans niet volgens de eischen en naar de regelen der tuin architectuur. Het ontwerpen van goe de tuinen is het werk van de tuinar- architecten, den aanleg kan men dan een bloemist toevertrouwen. Er zijn wel bloemisten die tevens j ontwerpen maar men kan dan maar al te vaak zien, dat de hoofdzaken zijn verwaarlooosd en zoo'n tuinaanleg veel fouten bevat. Voor alles moet een siertuin U rust geven en fouten werken storend op rust. In een volgend artikel zal ik enkele onderdeelen met U bespreken en bepa len we ons nu tot enkele voorname punten, de ligging van den tuin betref fende Een belangrijke factor is de stand van het grondwater. Wanneer een tuin te laag ligt zullen we dit aan vele planten kunnen mer- jken. Op lage gronden tieren moeras- en waterplanten welig maar de jmees- ten zullen kwijnen of sterven. Op gron den die ver boven 't grondwater liggen zullen genoemde planten zich juist niet 'thuis gevoelen. U Eerste wat men zich dus moet afvragen is „Hoe hoog ligt 'mijn tuin boven het grondwater". Eerst dan kunnen we de planten kiezen die onzen tuin zullen sieren. Grondsoort, beschutting, grootte en beschaduwing Jzijn ook zeer belangrijke factoren. Nu (zult U het wel met me eens zijn, dat 't j niet ieders werk is om dit alles vak- kundig te bepalen en kunt U begrijpen dat er maar al te vaak gezondigd wordt tegen deze gulden regels. Ook speelt de aanwezigheid van hoo rnen een rol. Deze werpen immers hun schaduwen uit en zal men dus geen zon verlangende planten kunnen plaat sen onder deze reuzen, j In 't eerstvolgend artikel wil ik met U een tuin aanleggen, waarin we geen 'groote boomen aantreffen en die omslo- 'en is door böo.men of heesters aan de Noord- en Oostzijde. Dit is wel mee een van de .eenvoudigste ontwerpen. E. BUISKOOL. Besmettelijke veeziekten in 1930. Het aan tal gevallen van mond- en klauwzeer, waar van in 1930 aangifte is gedaan, bedroeg 58, allen in de tweede helft van het jaar. Er is slechts één koe aan deze ziekte gestorven. Naar wij vernemen, zal door de Ver. van M.U.Z.-Personeel op 28 Januari a.s. voor le den en genoodigden een* filmavond worden gehouden in hotel De Haan, waar een film zal worden vertoond, opgenomen in de Phi- lips-fabrieken te Eindhoven. Aanbesteding. Woensdagmiddag had in 't café van den Heer Alb. Klein, voor rekening van den heer T. Terpstra te Koedijk, de openbare aanbesteding plaats van het bou wen van een woonhuis met winkel en bakke rij te Oosterland. Ingeschreven werd door de volgende heeren voor timmer- en metsel werk J. M. Kooij te Westerland voor 7900, D. D. Bakker Den Oever voor 7300 H. Juis- ting, Den Oever voor 7290 S. Blaauboer Westerland voor 7260 J. C. Klein H.-hoef voor 7250 P. E. Bakker Den Oever voor f 7150 P. Jb. Doves Westerland, voor f 7100; W. Hermans Den Oever, voor 7000 Gebr. Hegeman Den Oever voor 6985 J. C. De Vries H.-hoef voor 6893 Gebr. Boersen, H.-hoef voor 6890. Voor Schilderwerk A. Kraak, Den Oever f 984 N. Elb. Lont H.hoef 850 Jb. P. Lont H.-hoef 825 G. v. d. Wal H.-hoef 7.85. Raming in massa was 5800. Gunning aan gehouden. Vermoedelijk door ophooping van gas uit een verwarmkachel had in de woning van den heer D. T. te Westerland, bewoond dooi den heer K. Tuinman een ontploffing in den schoorsteen plaats, waardoor deze zwaar be schadigd werd en door den druk nog een 19- tal dakpannen werden afgeslingerd. Geen persoonlijke ongelukken. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthmai AKKER's ,,Voor de Borst Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) VAN HIER EN DAAR SINT MAARTEN. Vlak achter een hoogen dijk Is 't St. Maartensdorp gelegen. Dat thans door Schuts' revue Vermaardheid heeft verkregen, Hiernaast 't Raadhuis afgebeeld, Fraai van bouw en lijnen. Geen mensch, die zich.in 't dorp verveelt, Al rijden er geen treinen, Met Simon Schut en zijn orkest Vermaakt zich ieder opperbest, Geen mensch is ontevreden. Men krijgt van alles ook zijn deel, Zelfs girls zijn er op 't tooneel Als in de groote steden. TUINBOUW. DE SIERTUIN. Er zijn verschillende werken uitgege" \en, ook in de Hollandsche taal, waarin U alles zoudt kunnen opslaan, waarin U belang stelt met betrekking tot den siertuin, maar ook staat daarin veel wat voor den liefhebber van minder of geen waarde is. Ik zal nu in 'n reeks van artikelen dat behandelen wat voor U van belang kan wezen. Zooals 't woord reeds aanduidt, moet onder een siertuin alléén en uitslui- GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. VOLKSTELLING. Burgemeester en Wethouders van Wierin- gen herinneren de ingezetenen aan het be paalde in art. 1 van het Kon. besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), krachtens welk artikel zij, die bij de volkstelling zijn overgeslagen, binnen, één maand na den dag, voor de telling bepaald, van dit verzuim kennis moeten geven aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennis geving op het hoofd van elk huisgezin. Wieringen, 21 Januari 1931. Burgemeester en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Door het gemeentebestuur is aanbesteed de levering van leermiddelen en schoolbe- hoeften voor de openbare scholen voor 1931/ 32 met den volgenden uitslag Perceel I (leermiddelen) en perceel II (schoolbehoeften) gegund aan de firma P. Out te Koog aan de Zaan; perceel III (leermiddelen voor nuttige handwerken) gegund aan Joh. Klare alhier. De dienstplichtige der lichting 1928 W. D. van Treuren, behoorende tot het Reg. Genietroepen, isopgeroepen om op 16 April a.s. voor 24 dagen voor herhalingsoefeningen op te komen te Utrecht. Voor het jaar lij ksch onderzoek zullen dit jaar worden opgeroepen de dienstplichti gen der lichtingen 1919 en 1922. Besmettelijke ziekten in 1930. Gedurende het jaar 1930 hebben zich in deze gemeente voorgedaan 29 gevallen van diphtherie, 6 ge vallen van roodvonk en 1 geval van typhus. Hier is Veerbiirg en het Oude Vöer, Nauw aan elkaar verbonden Veel vreugd is bier soms wel beleefd, Maar ook veel bange stonden. Met ijs- en zwemkunst is 't hier druk, Komt ieder zich vermaken, Doch met de watersnood was 't ook de plek, Van waaruit men ging waken. Ons mooie brug beeft veel gezien. Als die liet kon vertellen, Wat over bare rug heenging, Je zoudt er van verstellen. Een jeugdig span vol zoete min, Des „Soosgast 's waggelende beeneu„ 't Lachend, weenend mensebdom soms* 't Ging over haar al henen. Mooi is 't landschap, wondermooi, Laten we 't zoo aanschouwen, Ja, in onze Polder is er veel, Waarvan we kunnen houen Dit is het stille Oosterland, Met zijn aloude toren, Die luidt voor dooden kerkgang, brand Maar geen uurwerk is beschoren Dc Raad is duchtig in de weer Om 'l klokspel te bestellen, „Kojnt 't" vraagt men iedere keer Maar niémand kan 't vertellen. De ex-kroonprins was hier ook te gast, Op last van onz' regeering, Al wie ook van gebrek had last, De Prins bad géén ontbering De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit uan die funest voor de gemeente was. Wethouder Zilverberg zeide echter.dat hij niet bereid was het in een onderonsje af te doen en dat hij zou bewijzen, wat hij beweerd had. De voorzitter bleef waarschuwen en weigerde tenslotte de vergadering te blijvenpresidee- ren, waarop hij deze schorste en aanstalten maakte om zich te verwijderen. De leden van den raad liepen in groepjes te hoop en de voorzitter deed de deuren dicht. Geruimen tijd ging men heftig te keer een half uur na de schorsing gingen de raadsleden huis waarts. BUITENLANDSCH NIEUWS. LEVEND VERBRAND. Te Vackendorf in Opper-Beieren hoorde men Maandagavond een afschuwelijk ge- krijsch op straat. Een vrouw had benzine in het vuur geworpen, waardoor zij zelf in brand sioeg. Als een levende vuurzuil rende zij door het geheele dorp niemand kon haar inha len, tot zij ineenzakte. Toen men de vlam men doofde, was zij reeds verbrand. VOOR DE OOGEN VAN ZIJN VROUW.. VERDRONKEN. In Oranienburg kreeg een koetsier hoog loopende ruzie met zijn vrouw, liep het huis uit, kwam in den Havel terecht en verdronk voor de oogen van zijn thans jammerende vrouw. VIJF DOODEN.... Te San Pietro aan de Isonso wilde een man een oude oorlogsgranaat uit elkaar slaan. De granaat ontplofte, zijn broer en drie in de buurt spelende kinderen werden aan stukken gescheurd. HET BLIJFT STAAN. Te Reichenbach in Bohemen werd een kind door een auto van het Roode Kruis overre den. De vader liet op den grafsteen de woor den beitelen Hij viel als slachtoffer van een Roode Kruis-auto. Het Roode Kruis heeft hiertegen geprotesteerd, doch de eisch tot verwijdering van het grafschrift werd van de hand gewezen. HET ZAL JE GEBEUREN. Maandagochtend werd te Essen een aan slag met revolver gepleegd op den zenuw arts Brandenberg. Toen hij zijn spreekkamer binnentrad, kwam een man hem in den weg staan, schoot zijn revolver af, doch miste. De geneesheer stortte zich op zijn aanrander om hem het wapen te ontrukken. Bij het handgemeen gingen twee verdere schoten af, waarvan één den geneesheer in den arm trof. terwijl het tweede den aanrander een doode- lijke wond in het hoofd toebracht. S PECH Te Sint-Nicolaas (Waas) hadden twee vrienden een lot gekocht van een tombola en hadden een fiets gewonnen. Aan wien zou de fiets toebehooren De ouders raadden hen aan ieder het rijwiel gedurende een week te gebruiken, doch die oplossing werd door de jongelui niet aanvaard. Ten slotte werd be sloten het geschil door den politiecommissa ris te laten beslechten. De man der wet con stateerde spoedig, dat de inrichtei's geen machtiging hadden ontvangen om een tom bola te houden ende fiets werd in beslag genomen. DE DUBBELE MOORD TE WELTEREN. Onlangs werden te Weiteren, zooals ge meld, een meisje met haar verloofde ver moord. Het onderzoek heeft tot de aanhou ding van den vader van het meisje en twee andere familieleden geleid. Deze laatster hadden zich tegen het voorgenomen huwe lijk verzet. Volgens de verklaring van buren zou de moord beraamd zijn door het geheele gezin. De betichten loochenen evenwel hard nekkig DAGELIJKS 50 GRIEP-DOODEN TE TOKIO. Volgens berichten uit Tokio, heerscht in verscheidene groote steden van Japan een ernstige griep-epidemie. In de hoofdstad zelf zijn in de vorige week circa vijftig personen per dag aan de ziekte bezweken. Volgens de medici betreft het hier een epidemie, even ernstig als die van 1918. De meeste scholen van het district Yokohama zijn op bevel der autoriteiten gesloten, ten einde verdere uit breiding der ziekte te voorkomen. In verschillende landen van Europa is de ziekte ook reeds gesignaleerd, doch daar is zij van minder ernstigen aard. Wij maakten reeds melding van talrijke gevallen in Ma drid en soortgelijke berichten komen uit Brest, waar de ziekte reeds afneemt en uit Ziirich, waar zij echter noch voortdurend toeneemt. WERKLOOZEN IN DE VEREEN. STATEN PLUNDEREN DE MAGAZIJNEN. Zij maken zich van alle etenswaren meester. Duizend hongerige werkloozen drongen een magazijn van levensmiddelen te Oklahoma in de buurt van het stadhuis, in het hart der stad, binnen en maakten zich van alle etens waren meester. Een honderdtal politieagen ten ging over tot arrestatie van een groot aantal personen en onderdrukten de onge regeldheden. PROVINCIAAL NIEUWS. IïENSBROEK. Zondag omstreeks 4 uur reed de auto van den heer Groot van Spierdijk, bestuurd door zijn echtgenoote, bij de brug aan het Zuideinde door het nemen van een verkeerde draai, precies tusschen een aldaar staande bok van het electrisch net. De wagen zat zoo vast geklemd dat de auto van den heer Bart hem er uit moest trekken en op sleeptouw naar huis nemen. De schade aan de paal was gering, alleen hadden verscheidene menschen geen licht en kon de straatverlichting 's avonds niet bran den. AUTO BOTSING. De stoomtram de oorzaak. De Woendagmiddag circa half 2 uit de

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2