WifcKHNUUK tUUKAW 1 TWEEDE BLAD. VRIJDAG 23 JAN. No. 7. ANNA PAULOWNA. Loop der Bevolking: Ingekomen J. II. Couwenbergh van Wassenaar; J. de Jonge van 's Heer A- rendskerke; A. Menheere van 's Heer Arendskerke; H. Kaïnstra van Wym- britseradeel; H. Hoekstra en gezin van Barsingerhorn; Mej. H. Dik van Emmen H. D. Jansen en èchtgen. van Den Hel der. Vertrokken: D. van de Straat naar Noordwijk. Burgerlijke stand Geboren: Dirk, z.v. L. de Groot en M. Bankert; Jacobus Antonius Tlieodore z.v. J. M. Jelierse en J. Zwetsloot; Ca- tharina Johanna, dochter van J. Llalf- schepel en A. A. van Gerven; Maarten Herman z.v. J. K. Davids en C. van der Wel; Pieter z.v. J. M. Rozenbroek en A. M. van Leeuwen. Ondertrouwd: S. J. Kroön en J. E. Leek. Getrouwd: H. J. Naastepad en M. v. Dalen; J. J. van der Berg en Corn. Win-' nubst; J. N. van der Plas en C. Schab- bing. Overleden: H. Cornelissen, 82 jr. echt genoot van J. Crum; C. H. J. Angevare, 6 maanden, z.v. J. Angevare; M. M. v. Dalfsen, 65 jaar, eclitgen. v. J. Wouden berg. Rectificatie. Het bericht van het au to-ongeval, den heer W. Waiboer o- verko,men, dat trouwens niet van on ze gewone correspondent was, eischt eenige verbetering. Het gebeurde n.l. niet bij Veerburg doch te Van Ewijck sluis. De heer W. zat alléén in de au to, die slechts licht beschadigd werd. Onze zegs,man had dus wel overdreven en de plaiik ietwat mis. GEMEENTE WIERINGEN. Heldersche Eierveiling. Donderdag avond sprak de heer G. J. II. Verstegen voor bovengenoemde veiling in een o- penbare vergadering, voor de Wiicrin- ger Pluimveehouders, in de zaal van den heer Jb. Duinker te Westerland, met als onderwerp: „Wat doen wij nu verder Er was veel belangstelling voor deze vergadering, en als te ruim acht .uur de heer Verstegen liet woord neemt, spreekt deze zijn voldoening uit, dat zoovelen zijn opgekomen. zult wel zeggen, aldus spr., wat is dat eigenlijk voor een man, die voor ons komt spreken. Welnu, in verschil lende vereenigingen op p 1 u im v e eg ebi e d heb ik een werkzaam aandeel; ook werk ik aan onderscheidene bladen me de, de pluimveeteelt rakende, aldus spr. Vóór alles ben ik echter organisatie- man Zooals U bekend is, heb ik verle den jaar ook gesproken op Wieringen; de couranten hebben toen een goed ver slag van m'n betoog gemaakt; ik dank de heeren ook nu weer voor hunne aan wezigheid. Spr. staat dan even stil bij de crisis, waar volgens spr. het pluim- veebedrijf nog tot dusver vrij van loopt doordat bij de lage voerprijzen, het be drijf nog rendabel is te houden. Als middelprijs werd op de veiling in Den Helder resp. over 1929 f 6.59l/k en over 1930 f 5.50 betaald. In het gemengde bedrijf ging. men_ zich dus meer op het pluimvee toeleg- Hcldersch eigén gebruik. beer het eens een jaar bij ons, door een gedeelte van uw productie bij ons te veilen, en de rest op een andere veiling., U moet dan precies noteeren Uw uit komsten, dan zult U zien, dat Den Hel der U het voordeeligst uitkomt. Een nieuw gebouw dat komt, en is 'n nieuwe stichting opgericht, waar de Kon. goedkeuring op aangevraagd word en worden aandeelen geplaatst met 'n gegarandeerde rente van 5 procent. „Wat zullen we nu verder doen?". De ze vraag is aan ons en aan U om te be antwoorden. U kunt aandeelen krij gen in de stichting, evenals plaats in het stichtingsbestuur voor één Uwer vertrouwensmannen. U'heeft dan invloed op de gang van zaken; het behoeft echter niet, maar wij gaan evengoed door. Nu is de vraag, wat doen wij, wan neer er niet genoeg eieren komen; de veiling heeft dan geen reden van be staan. Indien wij ons kwantum van 100.000 eieren niet kunnen halen, dan heeft doorgaan geen zin. Het veilings- bestuur heeft aan de eene kant reke - )ning te houden met de belangen der. pluimveehouders,aan den anderen kant met die der koopers; de. een ont vangt liefst het meeste, de ander geeft graag het minst. Op de open vrije markt komen de belangen het best tot hun recht, daar de tusschenpersonen uitge schakeld worden, want Wat daar blijft Tangen, behoort bij U thuis. Onze strijd gaat vooral tegen den tus schenhandel Spr. eindigt met de op wekking o,m zich vooral te organisee- ren, en geeft gelegenheid tot gedach- tenwisseling(applaus.) De heer Wlals bedrijfsleider van de Coop. Centrale Eierveiling te Purme rend, zegt, dat hij het roerend eens is met den heer Verstegen, wat het zich organiseeren betreft van de pluimvee houders, doch kan zich niet begrijpen, dat. de heer Verstegen meteen ijvert, om een goede bestaande vereeniging afbreuk te doen. Spr. doelt op de Centrale, welke be heerd wordt door de pluimveehouders, en zich uitstekend en uitsluitend bezig houdt met de belangen van de pluim veehouders. Spr. meent, dat Den Hel der zich geen illusie moet maken over de bestaansmogelijkheid van een vei ling, de groote kooplieden zullen er niet komen, en als ze komen zullen ze dit doen om de prijs te drukken. Schagen is genoemd door den Heer Verstegen, en alleen met subsidie in stand te houden, dat .pleit reeds tegen het bestaan van die kleine markten. De kosten naar Purmerend van ver voeren zijn gratis, terwijl men maar 2 pCt. veilingkosten beft. Purmerend is dan ook de export plaats bij uitnemenheid, binnenkort krijgt ,men te maken met een wettelij ke controle voor export, men moet dan ook vakkundige menschen aan stellen, die de eieren op gewicht sor- teeren,, kostbare machines zijn hier eveneens voor noodig, dat kost veel geld, en hier voldoet een goed georga niseerd bedrijf als de Centrale aller eerst aan. Het lijkt me dan ook een gewaagd experiment, van Den Helder, en de I-teer Verstegen heeft bepaald niet ge weten dat de eieren naar zoo'n nuttige vereeniging gezonden worden. De Honderd-duizend eieren lijken Spr. aan de optimistische kant voor gerjL en liet de tuinbouw meer schieten, In Duitschland zegt spr., heeft men door middel van voorschot en subsidie geprobeerd de pluimveeteelt daar wat aan te moedigen. Toen dat niet voldoen de resultaten opleverde, heeft men het met verhoogd invoerrecht geprobeerd, Dit wetsontwerp, hoewel aangenomen, is nog niet in toepassing gebracht. Engeland tracht reclame te maken voor eigen productie door stempeling deze maatregel had voor ons het gevolg dat wij nog een half millioen méér uit voerden. Gij zult u echter moeten organisee ren; ik kom hier echter niet o,m een ver eeniging te stiGhten, want een vereeni ging van Pluimveehouders is hier En ik kom hier ook niet om een tweede ver eeniging op te richten, want niets werkt zoo demoraliseer end als verbrok keling. Gezamjelijk moet gij strijden voor de prijs van het ei. Ik heb hier verleden jaar gesproken, om uwe belangstelling voor de Helder sche eierveiling op te wekken. Wij heb ben daar een gebouw voor, wat echter voor het doel ongeschikt is; er zal dus een nieuw moeten komen en ik kom daar straks op terug. Wij zijn over het algemeen goed op Wieringen ontvangen door de pluim veehouders; de meeningen liepen wel uiteen over de resultaten van de Hel dersche veiling. Er waren echter ook menschen, bij wie de (meening post had gevat, dat een veiling ook wel kon be staan op Wieringen. Spr. is echter van andere gedachte; im mers, een veiling als Schagen, waar in het best van den tijd 125.000 eieren wor den geveild, kan alleen met subsidie in stand worden gehouden. Ook in Den Helder kost het de Gemeente geld. Den Helder heeft echter achterland, en is zelf bovendien een plaats van beteeke- nis, door haar ruim 30.000 inwoners. De aanvoer is nog lang niet groot ge noeg, dat wij voor eigen behoefte ge noeg kunnen plaatsen, zoodat onze men schen naar andere plaatsen moeten gaan om bij te koopen. D.e gemiddelde prijs te Helder is de hoogste geweest, inaar wij krijgen ech ter de kleine eieren. Dat is niet in de haak; wij moeten ook de groote eieren hebben, ik raad U aan, zegt spr., pro- (Aplaus) De Heer Verstegen merkt op dat hij door het betoog van den Heer Wals juist in zijn meening wordt gesterkt op de goede weg te zijn. Als men van het standpunt uitgaat dat men op een groote veiling zijn eieren moet verkoopen, dan moet U naar Purmer- rend gaan; daar is de grootste van Eu ropa. Neen men moet zich afvragen waar krijg ik de hoogste prijs, het is niet in mijn belang zegt Spr. maar in Uw eigen belang dat U het 'eens bij ons probeerd. Het kwamtum van 100.000 is niet te hoog, allerlei plaatselijke omstandig heden, geven daar een hoog eieren- gebruik. De Heer J. Kooij vraagt of bij te groo- ten aanvoer, een slechte prijs wordt betaald, zooals reeds een paar maal is geschied. Dit is in de toekomst onmogelijk zegi de Heer Verstegen, aangezien wij de eieren dan zelf ophouden, en betalen dan marktprijs uit. De heer Alb. Duijnker vraagt naar de kosten te Helder. Deze zijn voor vervoer 10 cent per 100 en 3 proc. voor veilingkosten. De veiling betaalt echter 5 cent op de ver voerkosten terug. De heer Duijnker zegt, dat dan de- Wieringer Pluimveehouders goed in Purmerend op hun plaats zijn. Wij hebben 'daarheen vrij vervoer en 2' procent veilingskosten. Ook de aandeelen van de Centrale werpen nog winst af. De heer Wials krijgt nog even de ge legenheid om de voordeelen van Pur merend op te sommen. Terwijl de heer Verstegen in zijn slotwoord tot den heer Duijnker zegt, dat de genoemde voordeelen zeker ook in Den Helder mogelijk zullen zijn, indien de aanvoer grooter wordt, zegt spr. nogmaals: ik kom hier niet voor mjjn belang, doch in het belang van de kippenhouders. Neemt eens een proef in Den Helder. Sluiting. Succes van Mevr. F. Vetter-Hendriks Velen van onze lezers zullen het con eert van „Zang- en Vriendschap" nog in hun gedachten hebben, 'waar o.a. Mevr. Vetter als soliste optrad. Dit was een pracht concert, welks succes voor een groot gedeelte, aan Mevr. Vet ter was te danken. Dinsdagavond heeft Mevr. Vetter ge zongen in Den Helder in:: „Das Lied van der Glocke" van Max Bruch. Dit werk werd uitgevoerd door de Afd. Den Helder van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. In het verslag van dit concert lezen wij o.a. in de H. Crt. van Mevr. Vetter: Mevr. F. Vetter-Hendriks, sopraan, Wieringen, een kranige zangeres met muzikaal gevoel, begrijpend wat zij; zingt en een kracht In het grootste forto van koor en orchest komt haar schitterende stem naar voren, alles overlieerschend, glas-helder en niet ruw, alles beschaftd. Dit is een ge lukkige keuze geweest van „Toon kunst!" Bravo mevrouw Voorwaar een zeer imooie critiek voor onze plaatsgenoote; wij wenschen haar nog meerdere van deze succes sen toe. De gemakkelijke Radio-Centrale. De corrèspondent der Arbeidsbemid deling alhier stond j.1. Zaterdag voor een moeilijk probleem. Vóór Dinsdag moest hij 85 kosthuizen hebben voor arbeiders die hier in de Wieringermëer kwamen werken. Couranten kwamen voor dien tijd niet uit, en toen kreeg de correspondent een idéé en wendde zich tot de Wieringer Radio Centrale, of die liet wilde omroepen 't Gebeurde. De eerste omroep gaf geen uitkomst. Men dacht, dat het Amsterdammers waren; maar bij de tweede omroep, toen pien er bij vertel de van arbeiders van het platte land was het een volledig succes en ver kreeg men voor alle arbeiders 'n kost huis. De heer Kayk was dan ook vol lol' over de medewerking van den heei Bosker. Politie: Verloren een wieltje van 'rr kilometerteller; gevonden een reisde ken. Inlichtingen bij den Gem. Bode. Vara - Afd. Wieringen. Zaterdag a- vond 6 uur radio-bouwcursus in de oude school te LI.hoef. Benoemd. Tot secretaris van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd benoemd de heer de Jong, onderwijzer te IL.hoef. Op de aanbeveling voor ouder-lid der com missie werden geplaatst: no. 1. W. Jansen; no. 2. L. Geusebroek. Onderl. Vee- en Paarden Verz. Mij. Helpt Elkander. In de hedenmiddag gehouden alg. vergadering is de reke ning over 1929-1930 goedgekeurd. De rekening sloot voor afd. koeien met een batig saldo van f 195.29; voor afd. Paarden met een batig saldo van 1' 558.15. Besloten werd koeien, die v.-orden afgekeurd wegens t.b.c. of an- dersinds te merken door middel van 'n gaatje in het oor of een merk op de horens; tevens de door den veearts af gekeurde dieren zoo spoedig mogelijk te doen opruimen. Naar wij vernemen zal op nader te be palen datum voor de „Vrije Groep" in Coh- cordia te H.-hoef Optreden de heer A. L. Constance van 's-Gravenhage, met het on derwerp „De wording van mensch en aarde". De lezing zal door lichtbeelden eener groote projectielantaarn worden verduidelijkt. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Van Beek. Den Oever nam. 2 uur Ds. Van Beek. H.-hoef Woensdag 28 Jan. av. 8 uur V.C.J.B. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef voorm. 10 uur Ds. de Jong van Broek op Langendijk. EVANGELISATIE H.-hoef voorm. 10 uur de he'er Bosma. Nam. 5 uur de heer Bosma. Den Oever voormiddags 10 uur dienst. namiddags 3 uur Cand. Jonker. H.-hoef voorm. 10 uur Cand. Jonker. nam. 2.30 uur dienst. GEMEENTE ZIJPE. Een. landbouwer en een veehouder met practische ervaring. Zooals onze lezers in ons vorig nummer hebben kunnen lezen, gaat .de heer Th. List onze gemeete verlaten. Dit is op zich zelf niets-bijzonders, zult gij zeggen, want velen voor hem hebben wij zien vertrekken en velen zullen ook nog wel volgen. Dit is zoo het gewone verloop van landbouwers en veehouders. Of zij kunnen zich verbeteren, óf zij wor den gedwongen door hoogere pachten, een beter heenkomen te zoeken óf ze gaan op middelbaren leeftijd rente nieren en trekken naar oorden, waar meer natuurschoon is dan in deze om geving. Met den heer List is nu het eerstge noemde het geval, daar hij zijn werk kring gaat vestigen in den WÏermger- meerpolder, om aldaar met zijn practi sche kennis leiding en voorlichting te geven aan den aldaar uit te oefenen landbouw. Wij kennen den heer List reeds ver scheidene jaren en hebben steeds zijn ijveren voor den landbouw en het vee- houclersbedrijf bewonderd. In 1918 vestigde zijn vader zich, in den Belkmerweg, Schagerbrug, op de boerderij „Nooit Gedacht", welks lan derijen hoofdzakelijk uit zandgronden; bestaan. In 19212, op zeer jeugdigen leef tijd, hield de heer Th. List te Schager brug reeds een cursus in boekhouden voor het boerenbedrijf, welke cursus sen later door hem werden gehouden te 't Zand en te Schagen, op welke cur sussen hij de stof verwerkte door hem opgedaan in het bedrijf van zijn vader. Deze cursussen werden door een aan tal jeugdige landbouwers en veehou ders gevolgd. Ook op het gebied van het belastingvraagstuk voor de boeren was de heer List de persoon, die voor meer dan 30 boeren de boekhouding voerde en meerdere malen tot tevreden beid van zijn cliënten en den belasting inspecteur, de zaken wist te regelen. Voor eenige jaren terug, in 1919, riep de heer List de hulp in van het land- bouwconsulentschap te Schagen, om advies inzake zieke plekken in de door zijn vader verbouwde haver. Er werd een deskundig onderzoek ingesteld, wat tengevolge had, dat meerdere aan dacht werd geschonken aan de gron den in de Zijpe en Koegras en er onder leiding van den Rijkslandbouwleeraar te Schagen, den heer Velders, praata vonden werden gehouden te Schager brug, 't Zand en later ook te Koegras, waar het nut en de noodzakelijkheid van grondonderzoek sterk naar voren kwam en voor menigeen een succes is geworden. In de „Boerderij" van 15 Januari van het vorig jaar, verscheen een belangrijk artikel met foto's en teekeningen, be treffende genoemde boerderij van den heer List in welk artikel de practische voorziening van water voor de zand gronden, uitvoerig werd behandeld. Ook was de heer Th. List gedurende 6 jaar Secretaris-Penningmeester van de Stoomdorschvereeniging „Zijpe I en een viertal jaren bestuurslid van de Afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Land bouw. Wel een bewijs, dat men op ve lerlei gebied het werken van dezen landbouwer en veehouder waardeerde. De heer List gaat nu, toegerust met practische kennis en practische erva ring, zich in onze twaalfde provincie vestigen, om daar anderen van voor lichting en advies te dienen, en wij ma ken ons sterk, dat de heer List daar :n ruim arbeidsveld zal vinden en veel kan doen voor den opbouw van land bouw en veeteelt, wat aldaar in de toe komst het bestaan moet worden van ve ler onzer landgenooten en men daar, maast mannen met theoretische kennis, jonge boeren met practische kennis en werklust moet hebben. Wij wenschen den heer List alle suc ces toe in zijn nieuwe positie. PREDIKBEURTEN ZIJPE. Zondag 25 Januari 1931. NED. HERV. GEM. Schagerbrug geen dienst. Oudesluis v.m. 10 uur Ds. Witkop. Burgerbrug; Geen Dienst. St. Maartensbrug geen dienst. Petten voorm. 10 uur Ds. Van Loon. Callantsoog: Geen Dienst. EVANGELISATIE Schagen, voorm. 11 uur Ds. Boeke v. Haarlem 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur de heer Boon. Nam. 3 1/2 uur de heer Boon. Oificiëel. DIENSTPLICHT HERHALINGSOEFENINGEN De Burgemeester der gemeente Zijpe (N.H.) brengt ter kennic van belanghebbenden dat de op aanplakborden te Burjgerbrug, Sint- Maartensbrug, Schagerbrug, Oudesluis, 't Zand en Petten bekendmakingen zijn aange bracht inzake opkomst van verlofgangers voor herhalingsoefeningen. Zijpe, (N.H.) 20 Januari 1931. De Burgemeester der gemeente ZIJPE, J. DE MOOR. DIENSTPLICHT INSPECTIE. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in JUNI a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplichti gen der landmacht van de lichtingen 1919 en 1922. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekende gemaakt. ZIJPE, (N.H.) 21 Januari 1931. De Burgemeester der gemeente ZIJPE, J. DE MOOR., PAARDENFOKKERIJ.. De Burgemeester van - ZIJPE (N.H.) herin nert, dat volgens artikel 23 der Paardenwet 1918 (Staatsblad no. 419) ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, verplicht is hiervan bij den Burge meester der gemeente zijner inwoning aan gifte te doen binnen een maand, nadat de hengst twee jaar is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Febru ari van elk jaar. De Burgemeester geeft van deze aangifte kosteloos een bewijs af, volgens een door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw vustgesteld model. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. Ingevolge artikel 24 der wet is de eigenaar of houder van een merrie welke een veulen heeft geworpen, verplicht, zoolang het veu len niet is gespeend, om op vordering, onmid dellijk het betreffende dekbewijs (waarmede een veïklaring, gewaarmerkt door het be- bevoegde gezag eener buitenlandsche gemeen te, dat de merrie in die gemeente is gedekt, wordt gelijkgesteld) te vertoonen aan de in het eerste lid van artikel 37 bedoelde ambte naren. Het is dus noodzakelijk, dat bedoelde eige naars of houders bij de dekking van de mer rie een dekbewijs van de houders der heng sten vragen. Overtreding wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste f 1000.—. Zijpe, (N.H.) 20 Januari 1931. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZIJPE (N.H.) brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle rechtsvorderingen ter zake van geldschulden ten laste van het Rijk, een provincie, een gemeente of een water schap, Veenschap of Veenpolder in elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na den 31sten December van het jaar, waarin de schuld opvorderbaar is geworden, tenzij zij reeds ingevolge de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek aan een kortere verjaring onderworpen zijn. Het vorenstaande is niet van toepassing op vorderingen wegens rente en aflossing van geldleeningen en wegens pensioenen. Belanghebbenden worden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening hunner vorderingen zooveel moge lijk te bepoedigen. HMet betrekking tot den dienst 1930 worden de vorderingen ten laste der gemeente gaarne ingewacht ter gemeen te secretarie vóór 15 Februari a.s. ZIJPE, (N.H.) 21 Januari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. STOLPERVLOTBRUG. Den 20sten dezer werd in lokaal van den heer D. Bakker alhier een Dam-Simultaan-Seance gegeven door den heer A. Slijkerman van 't Zand. Dat de damliefhebberij hier nogal groot is, bleek uit het aantal deelnemers, dat uit 15 bestond, van welke de simultaan-speler er 12 wist te winnen. Twee partijen bleven remise en een werd door hem verloren. Gezien het flinke getal deelnemers, kan de heer Slijkerman op een mooi succes terug zien. Het was een zeer gezellige avond, waarbij de meeste deelnemers wel tot de overtuiging zullen zijn gekomen, dat er op 't gebied van het damspel ook heel wat valt te leeren, waar toe de oprichting van een damclub de volgen de herfst zeker wel een steentje zal kunnen bijdragen. Burgerl. Stand Zijpe 16-22 Jan. Geboren Antje d.v. Frederik Sikke ma en Aaltje Gesina Otten. Ondertrouwd: Johan Marinus Lure- man, oud 31 j. handelsreiziger te Tiel en Maria A. C. de Winter, onderwijze res, 32 j., alhier. Jacob Brak, 22 j., vee houder en Trijntje Brouwer, 23 j., al hier. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGEN. Een aanrijding. Dins dagavond had een aanrijding plaats tusschen de autobus van den dienst chagen-Kolhorn en de postwagen. Eerst werd de heer D. woonachtig te Schagen, die naast den besteller liep, door de bus gegrepen, schoof langs de postwagen en werd vervolgens op het trottoir geslingerd en bleef tegen het ijzeren hek liggen, doch bekwam ge lukkig geen ander letsel dan een bles suur aan den vinger. Llierna volgde de postwagen, welke ook met veel ge raas op het trottoir belandde. De besteller beliep geen letsel. De chauffeur verklaarde niets van de wa gen gezien te hebben. Het natte en mis tige weer zal hier wel de oorzaak van zijn geweest. Het ongeval trok direct veel belangstelling. WAARD EN GROETPOLDER. KLAAS JANSZ. BREEBAART. f In den ouderdom van 69 jaren is plot seling overleden onze beminde en ge achte plaatsgenoot en de vooral in Hol kinds Noorderkwartier zeer bekende landbouwer, de heer Klaas Janszoon Breebaart. De heer Breebaart was een zoon van het vroegere Eerste Kamerlid Jan Breebaart Kz. Hij woonde ook op de door zijn vader in den Groetpolder on der Winkel gestichte „Modelboerderij" De overledene was oud-lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland, jarenlang was hij ook dijkgraaf van den Polder Wlaard en Groet en van den Polder Waard Nieuwland op Wie ringen. Tevens had de overledene zitting in vele organisatiebesturen enz. o.a. was hij jarenlang bestuurslid en voorzitter van de Vereen. tot bevordering van den landbouw in Holl. Noorderkwar tier, hoofdbst. lid Holl. Mij. van Land bouw, lid van de staatscommissie Lo- vink tot bestudeering van de toekom stige batèn der Z.Zeedrooglegging, lid van-de staatscommissie - Vissering voor de uitgifte der Zuiderzeegronden en lid van de proefpolder commissie (Andijk.) Behalve' het bedrijf, waarop hij woon de, exploiteerde de heer Breebaart bo vendien nog een bedrijf in den Poldei Waard Nieuwland op Wieringen, ter- i wijl hij beheerder was van het land bouwbedrijf erven Enthoven, aldaar, en tevens beheerder van het groote landbouwbedrijf Johannes Kerckho- venpolder in N.O. Groningen. De regeering heeft de verdiensten i van dezen voortreffelijken landbouw- voorjnan erkend door zijn benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nas sau. De N. Hollandsche landbouw ver liest met hem een zijner beste pioniers MARKTBERICHTEN. Eieveiling Schagen, 22 Febr. 1931. Aange voerd 74808 Kipeleren. Prijs 50—52 Kg. 4.30 a 4.70 55—57 Kg. f 4.80 a 5 55—57 Kg. f 4.80 a 5.30 58—60 5.10 a 5.60 61—63 Kg. 5.60 a 5.70 6467 Kg. f 5.80 Ongewogen Wit 4.70 a 5.30 Bruin 5.60 a 6.10 Klein 4 a 4.80 329 Eendeieren 6.10. Eierveiling Helder, 22 Jan. 1931. Aange voerd 8276 Kipeieren. Prijzen Bruin 6.00 a G.40 Wit 4.60 a 6.90 Eendeieren 5.80 p. 100. SCHAGEN, 22 Jan. 1931. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volg t 14 Paarden 150 a 275 Geldekoei- en (mag.) 150 a 240 70 Geldekoeien (vette) 250 a 415 Kalfkoeien 330 a 360 38 Nucht. kalv. 8 a 24 40 Schapen (vette) 30 a 38 391 Overhouders 24 a 30 6 Bok ken en geiten 4 a 10 9 Varkens (mag.) 23 a 30 50 Varkens (vette) per Kg. 0.45 a 0.47 142 Biggen 14 a 18 26 Konijnen f 0.50 a 2.50 30 Kippen 0.50 a 2.50. DE SCHATTEN DER AARDE. Iedereen weet, dat er steenkoolmijnen en zoutmijnen bestaan, doch slechts aan enke len is het gegund deze zeldzaam interessante

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3