KING pepermunt haar in liet leven terug te roepen, slaag den de doctoren hier niet in. Het meis je werd daarop naar het lijkenhuisje gebracht. Onder de bevolking liep nu het ge rucht dat er een meisje levend zou wor den begraven, terwijl haar gelaat een zoo sclioone rose kleur had en haar lede maten nog beweeglijk waren gebleven. De bevolking heeft daarom 't lijkenhuis bestormd enwilde het lijk er uit halen. De politie sloeg de bestorming af en de begrafenis werd in het geheim gehou den. i ZONDERLING GEVAL. Den 23sten December 1-930 gaf een vrouw op het station Charlottenburg, te Berlijn, een meisje, dat zij in een dames coupe had gezet, aan de zorgen van den conducteur over, en vroeg hem om het kind te Sangerhausen uit den trein te zetten. Onmiddellijk na Berlijn zag de conducteur, dat het kind was verdwe nen. Hoewel het heele traject werd afge zocht, is nergeng een spoor van een on geluk waargenomen. De vrouw is ook niet te vinden. Men staat voor een raad sel. Ziekelijke gevoeligheid. Sommige menschen krijgen huiduit slag, wanneer zij rauwe aardbeien eten, dat is algemeen bekend. Dit is echter geen bijzondere eigenschap van de aard bei, want elke andere vrucht kan onder bepaalde omstandigheden 't zelfde ge volg hebben, alleen zijn de betrokken personen dan nog wat gevoeliger voor deze eigenaardige kwaal. Hetzelfde ver schijnsel treedt bij andere personen op, wanneer zij een stukje chocolade eten. Het blijft niet altijd bij huiduitslag, want ook andere organen van zoo'n over gevoelig lichaam kunnen worden aange daan zoo kunnen sommige menschen geen eieren en anderen geen soep ver dragen. Dit alles wordt echter veroor zaakt door een abnormale overgevoelig heid van het gestel, die gelukkig betrek kelijk weinig voorkomt. Het gaat niet aan, op grond van ziekelijke afwijkin- igen bij eèn klein aantal menschen het ten van rauwe vruchten in het algemeen af te raden, dit moet integendeel voor gezonde menschen zeer aanbevelens waardig worden geacht. DE EERSTE VERGADERING IN 1931 van den RAAD van ANNA PAULOWNA Van links af zittend rond de tafel dc heeren: Raven, Kuiken, Koorn, Rezel- man, Keijzer (Gein. secretaris) Lubbert (Wethouder), Lovink (Burgemeester), Stammes (Wethouder), Komen, v.d. Berg, Jonker, v.d. Ham en Keuris. Op den achtergrond staande de gem. bode, de vlijtige heer Braaf. RAAD ANNA PAULOWNA. Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Januari 1931 des middags 2 uur. Alle leden aanwezig. Proloog. Hoffelijk als altijd en altijd ten volle medewerkend, ook als het een wensch van de pers geldt, had Burgemeester G. J. Lovink, den fotograaf van De Polderbode vergunning verleend om een foto van den raad te maken. Waarvoor wij den Burgemeester, onzen har telijken dank betuigen. Het klokje van twee uur, heeft al reeds be ginnen geslagen, doch wethouder Lubbert is nog niet aanwezig, en de burgemeester stelde er prijs op dat de geheele Raad voltallig ge kiekt zou worden. 9 Dat foto's van De Polderbode inslaan, be wees het circuleeren van een nummer der Polderbode in den Raad, waar de unieke kie ken van de Volkstelling in Anna Paulowna zijn afgedrukt. Eindelijk was de Heer Lubbert aangekomen, en kon de fotograaf zijn plicht doen. Die persmenschen hebben toch maar een fijne neus, het was nota bene, juist uitbetalen van precentiegelden. I^ode Braaf, stond braaf te rinkinken met guldens en rijksdaalders, door welks zoete klanken elk raadslid onweer staanbaar werd aangetrokken. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en spreekt de volgende rede uit Ik heet U welkom in deze eerste vergade ring van 1931 en hoop zeer, dat het nieuwe jaar op economisch gebied voor een deel weer zal kunnen goedmaken, wat door .1930 werd vernield en bedorven. Toch zal het ver- loopen jaar in de geschiedenis wel met een zwarte kool geteekend blijven, want het was voor vele landbouwers een jaar van verlie zen. Gelukkig echter zijn de bedrijven in den polder niet alleen aangewezen op enkel land bouwgewassen doch wordt hier steeds meer tuinbouw beoefend, wat in het afgeloopen jaar voor velen dit voordeel bracht, dat ver liezen geleden op tarwe, gerst en andere ge wassen voor een gedeelte konden worden gedekt door de opbrengst van beter geprijsde aardappelen, kool of dergelijke. Toch bleef de schade belangrijk. De bloembollenmarkt daalde eveneens, doch bleven de prijzen nog wel loonend en was het niet geweest, dat in het afgeloopen jaar bij de verminderde prijzen ook nog de vorstschade van '28'29 moest worden gere geld, zeer zeker zouden kweekers nog rede nen tot tevredenheid gehad hebben. De vorst schade is echter groot geweest en veel zwaar der dan aanvankelijk gedacht werd, waardoor dan ook verschillende- bloembollenkweekers en als gevolg daarvan zelfs de bloembollen veiling te Breezand moeilijke tijden doorleven en zal het welicht nog op den weg der ge meente liggen het Bestuur der veiling zoo wel finantieel als moreel bij te staan om deze tijdelijke moeilijkheden met succes het hoofd te kunnen bieden. De middenstand bleef hier over het alge meen buiten de malaise en maakte derhalve goede zaken. Belangrijke besluiten in het belang der volksgezondheid waren het bevorderen der aansluitingen aan het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van de zoogenaamde onrendabele gebieden en het instellen van een gemeente lijken reinigingsdienst. De volkshuisvesting werd gediend door het in het leven roepen van een gemeentelijk grondbedrijf, dat reeds in het eerste jaar van zijn bestaan naast terreinen voor de 36 bouw vereeniging-woningen nog enkele plaatsjes uitgaf voor landarbeiders en enkele terreinen voor particulieren bouw. De architecten Wieger Bruin te Amsterdam en Chr. Dekker te Schagen werd opgedragen het maken van een uitbreidingsplan voor de gemeente. Het eleetriciteitsbedrijf ging weer goed voor uit en steeg het aantal aansluitingen voor licht van 1131 tot 1185 en voor kracht van 92 tot 99. (In 1922 werd het bedrijf opgericht met 556 aansluitingen.) Ten einde de overbelas ting van het electrisch laagspanningsnet te kunnen tegengaan, werd besloten tot den bouw van vier nieuwe transformatoren. Jammer, dat deze versterking niet reeds de zen winter kon gereedkomen en functionee- ren. Ten aanzien van de wegenverbetering werd met den Anna Paulownapolder overeenstem ming bereikt en zal de gemeente voor de ver betering der wegen vanaf De Kooij tot aan de Coupure te Wieringerwaard 55129.80 heb ben bij te dragen. De gezondheidstoestand was over het alge meen goed en was werkloosheid, dank zij de werken aan de wegenverbetering en in de Wieringermeer van geringe beteekenis. De plaatselijke belasting overtrof de ra ming belangrijk en stelde ons in staat niet alleen de zeer aanzienlijke buitengewone uit gaven uit de gewone middelen en de reeds eerder gereserveerde baten te bestrijden, doch gedoogde zelfs dat de restanten van enkele nog loopende oude leeningen in eens konden worden afgelost zoodat de finantieele toe stand der gemeente gezond is en bij voorzich tig beleid zelfs in min gunstigen tijd geen zorg behoeft te wekken. De samenstelling van den Raad bleef on veranderd en voortreffelijk de onderlinge ver standhouding en samenwerking. Persoonlijk betuig ik Uwen Raad dank voor den vriendelijken steun en prettige mede werking waardoor gij mijn taak aangenaam en zeer gemakkelijk maakt. Ook de Heeren van de Pers dank ik voor hunne geregelde aanwezigheid en absoluut onpartijdige verslagen. Tenslotte wensch ik U allen met de Uwen een gezegend en gelukkig jaar en hoop ik, dat gij veel in het belang der gemeente zult hel pen tot stand brengen en verklaar deze ver gadering voor geopend. (Instemming en applaus.) De notulen worden gelezen en onder dank zegging goedgekeurd. 2. Mededeelingen a. de heeren D. Schenk en R. Rzn. Wai- boer hebben hunne herbenoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aangenomen. b. de heer J. Bergman heeft zijne herbe noeming als lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aangen. c. de beslissing ten aanzien der begroo ting voor den dienst 1931 is door Ged. Staten aangehouden. Gevraagd is de meening van het College te mogen vernemen ten aanzien van den begrootingspost „Toeslag op de uit- keering uit de werkloozenkas aan werklooze landarbeiders." Uit het schrijven van Ged. Staten blijkt o.m. dat ze geen bezwaar hebben tegen het verlee nen van bijslag uit de gemeentekas, mits de werkloosheid als crisis werkloosheid kan wor den aangemerkt. De voorz. zegt, dat hier geen crisiswerkloos heid is en dat Ged. Staten, dus bezwaar ma ken tegen het geven van bijslag. De Heer Van der Ham acht het een geluk kige omstandigheid dat we hier geen groote werkloosheid hebben, daar er veel menschen aan de wegen werken, en ook de Wieringer- meerpolder aan vele werk geeft, maar indien dit niet het geval zou zijn, dan konden we hier gerust van crisiswerkloosheid spreken. Spr. protesteert er dan ook tegen dat Ged. Staten een dergelijke uitleg geven aan het Kon. Besluit, in dat Kon. Besluit wordt over steunregeling aan uitgetrokkenen gesproken, doch niet over bijslagen op uitkeeringen. Spr. heeft op het informatiebureau voor raadsleden geïnformeerd doch daar is niet bekend, dat een bijslag op uitkeeringen niet mag worden gegeven. De begrooting is evenwel nog niet goed- of afgekeurd en zullen we dus maar afwachten. De Heer v. d. Berg zegt dat de hoofdoor zaak van de werkloosheid de slechte tijdsom standigheden zouden zijn. De Voorz. Laten we er nu niet verder op ingaan en het is nog de vraag, als er 100 werk loozen of 10 zouden zijn, of we over crisis werkloosheid moeten sprekei^. De heer v. d. Ham brengt in herinnering dat de Raad met algem. stemmen verleden jaar besloot tot het geven van een bijslag ook is met algem. stemmen, de memoriepost op de begrooting geplaatst, het zou wel aan beveling verdienen als Ged. Staten van on ze zienswijze op de hoogte werden gesteld. De Voorz. zegt, dat Ged. Staten 't door de memoriepost reeds weten. d. van den Directeur-Generaal der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie is bericht ont vangen dat besloten is tot vestiging van een hulppost-, -telegraaf- en -telefoonkantoor in het westelijk deel van Anna Paulowna en tot vervanging van het bestaande hoofdkantoor in het oostelijk deel der gemeente door een hulpkantoor voor de drie diensten. De Heer Kuiken vraagt waar of het nieu we kantoor komt, en of wel alles in het werk gesteld is, om het hoofdkantoor te behouden. De Voorz. zegt dit niet te weten, sedert 1923 is men echter al bezig om het hoofdkantoor op te heffen. Insp. Haanschoten heeft verle den jaar een vergadering belegd in de Spoor- buurt met belanghebbenden, wat echter geen belanghebbenden warenhij heeft toen zwart op wit gekregen, dat men daar gaarne een hulpkantoor zou wenschen. B. en W. achten echter een hulpkantoor bij de Driebruggen beter als in de Spoorbuurt. Ook in Den Haag gevoelt men niet veel voor een hulpkantoor bij het Station. De Heer Kuiken zegt dat het voor de pos terijen wel gemakkelijk zou zijn dicht bij het Spoor. De Voorz. maar wij hebben hier met het algemeen belang te maken en niet wat voor de posterijen gemakkelijker zou zijn. De Heer Komen, zegt zich herinneren, dat in de eerste vergadering in de Spoorbuurt over het opheffen van iiet hoofdkantoor niet gesproken is. De Voorz. De Heer Haanschoten is reeds zeven jaar bezig om het hoofdkantoor weg te krijgen m zijn rapport deed hij zelfs uitko ken. dat de burgemeester voor een hulpkan toor'zou zijn. Alles is in het werk gesteld om het Hoofdkantoor echter te behouden. e. bij beschikking van den Minister van Financiën dd. 5 Dec. j.1., No. 111, is aan deze gemeente een voorschot verleend van 7175.- ter uitbetaling van het door twee landarbei ders benoodigde bedrag ter verkrijging van een plaatsje als bedoeld in de Landarbeiders- wet (J. G. Logemann en C. de Rooij.) f. van den Anna Paulownapolder is bericht ontvangen omtrent de volgorde van uitvoe ring van het werk der wegenverbetering en de kleur van de looppaden. Van het polderbestuur was bericht ingeko men, dat eerst de weg naar de Kleine Sluis onderhanden zou worden genomen. Zoo mogelijk zal met de wenschen van de gemeente rekening worden gehouden om de looppaden een lichtere kleur te geven. Een procédé wordt onderzocht. g. Door Gedeputeerde Staten zijn goedge keurd a. de besluiten tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van 125000,- en f 50000.-. De voorz. zegt dat de tijdelijke geldleening is geplaatst tegen 3 procent zonder kosten. b. het besluit tot verkoop van een perceel tje grond aan L. Raven. c. het besluit tot verkoop van een strook grond aan den Anna Paulownapolder tot het maken van looppaden. d. het besluit tot wijziging van de veror dening op den keuringsdienst van vee en vleesch. h. bij Koninklijk besluit van 24 Dec. j.1. No. 71, is het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein verlaagd tot 8. i. van de Gym. Ver. „DOKEV" is bericht ontvangen, dat de haar verleende bijdrage op de gestelde voorwaarde onder dankzegging wordt aanvaard. k. de rekening der gemeente over 1928 is door Ged. Staten bij besluit van 24 Dec. 1930 no. 117, gesloten. 1. ingekomen is een motie, aangenomen door de vergadering van de Holl. Mij van Landbouw in N. Holland. m. ingekomen is de rekening over 1929 van de Keuringsdienst voor Waren. n. Verzoek van de Groep Nederland van Algemeen Nederl. Verbond om maatregelen te treffen tot bestrijding van het euvel om vreemde woorden te bezigen in aankondi gingen. o. na gehouden aanbesteding is de leve ring van leermiddelen, enz. voor de o.l. scho len in 1931 opgedragen aan de firma Jan Kuhne te Alkmaar voor 1395 en van de be- noodigdheden voor het handwerkonderwijs aan de dames Dekker-Blom en Schenk alhier voor 271. Ingekomen is nog het verslag van de Com. missie tot Wering van Schoolverzuim, waar uit blijkt dat eenige ouders nog met de straf rechter in aanraking gekomen zijn. Het ongeoorloofd verzuim is echter dalen de, het geen de voorz. verheugt. De voorz. dankt de Commissie voor haar verslag. Alle stukken voor kennisgeving aangen. 3. Vaststelling van vergoeding ingevolge artikel 101 en 102 der Lager-onderwijswet 1920, verschuldigd aan de besturen der bij zondere scholen over 1928. De kosten hebben over dat jaar bedragen van het openbaar onderwijs per leerling 12.50. Voor de R.K. School zal de vergoeding der halve bedragen 2034.34. Voor de Christ. School 812.81. Uitbetaald is reeds 2168.81 en 888, zoodat terugestort moet worden 133.63 en 75.19. De kosten voor het ver volgonderwijs waren per leerling 20.30. De R.K. school heeft derhalve aanspraak op 324.80. Aldus vastgesteld. 4. Benoeming van een hoofd der o.l. school III. Voordracht1. S. T. van Dijk, on derwijzer Amsterdam 2. H. N. Cornelissen, onderwijzer alhier. De Heer Cornelissen heeft zijn sollicitatie ingetrokken, wegens benoeming te Wieringen. Benoemd met algem. stemmen den heer T. van Dijk. De voorz. feliciteert de gemeente met deze benoeming. 5. Aanvraag van het Bestuur der R.K. School te Breezand om gelden uit gemeente kas ter bestrijding van de uitgaven voor het dempen van de sloot tusschen Zwarteweg en terrein van die school. In de aanvraag blijkt, dat een aantal werk- loozen arbeiders zich voor dit werk aange meld hebben en liever werken, dan om steun bij de Gemeente aan te kloppen. Eenige bloemisten stellen gratis materiaal beschikbaar om den grond te verplaatsen, de grond die benoodigd is kost 0.90 per M3, ongeveer 325M2 is berekend. Aanleg van rioleering wordt getaxeerd 180 Aangezien het Polderbestuur zwaardere ei- schen stelt hiervoor, was dit bedrag te laag genomen. De totale kosten worden op 500. geraamd. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 6. Besluit tot vaststelling van jaarwedden en Pensioensgrondslagen van N. Raap als hoofd der o.l. school III. Overeenkomstig het besluit van de pensi oenraad aldus vastgesteld. 7. Verzoek van P. J. Ruitenburg om ont heffing van het betalen van schoolgeld. Afwijzend op beschikt. 8. Voorstel om de jaarwedde van den Cor respondent der Arbeidsbemiddeling te reke nen vanaf 1 Januari 1931 te verhoogen van 100.- tot 300.- en hem een bedrag van 25 per jaar toe te kennen als vergoeding voor kantoorbehoeften. De Voorz. zegt dat den Heer Crum uitste kend voldoet en een jaarwedde van 300.- is dan ook niet te hoog. Het Rijk draagt 40 in de kosten bij. De Heer Kuiken is blij dat den heer Crum zijn werk in orde is en is dan ook voor de verhooging. De Voorz. U zoudt dit werk zeker niet voor 15.- per week willen doen mijnheer Kuiken. Met algem. stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 9. Voorstel om Burgemeester en Weth. te machtigen de gemeente borg te stellen voor aan tuinders en akkerbouwers te verleenen voorschotten, ingevolge de daaromtrent dooi de Provinciale Staten van Noordholland vast gestelde regelen. De Heer Koorn haalt voor dergelijke rege lingen zijn schouders op schulden mogen niet betaald worden, wel kunstmest die nog gebruikt moest worden. Spr. verwacht er dan ook niet veel van zij die in de goede jaren iets hebben kunnen ovc-r houden, zullen het niet noodig zijn, doch menschen die altijd hebben gemarteld zullen met dit voorschot ook wel niet gebaat zijn. Zij kunnen het nooit terugbetalen. Spr. had veel liever een goede pachtwet gehad. De Voorz. zegt dat het voorschot bestemd moet zijn, voor aankoop van mest, zaad en voor arbeidsloon deze regeling is echter heel wat beter als die van 1923, toen de provincie voor 90 en de aanvragers voor 10 stonden. Gevallen als waar de Heer Koorn op doelt zullen zeker worden afgewezen. De Heer Koorn brengt tevens de opmerking van den Voorzitter ter sprake in de Nieuw jaarsrede, als zou de middenstand nog geen last hebben. U moet het jaarverslag van de Kamer van Koophandel maar eens opslaan dan zult u zien dat de Middenstand er lang niet goed voor staat. Spr. is van meening dat de voorzitter ver keerd is ingelicht en U had uw licht eens moe ten opsteken bij grossiers en wisselloopers. De Middenstand is zwaar ziek, aldus de heer Koorn. De Voorz. zegt, dat bestuursleden van de Middenstandsvereenigingen hem gezegd heb ben dat 1930 een goed jaar was. Nu echter gaan ze het voelen. De Heer Komen vindt het een uitstekende maatregel, vooral voor jonge menschen, wel ke nog maar een paar jaar boer zijn, en dus geen weerstand kunnen bieden doordat het kapitaal vrijwel bij vestiging is verbruikt. Spr. brengt hulde aan het Prov. bestuur voor de zen maatregel. De Heer Koorn zegt er niet tegen te zijn maar verwacht maar zoo weinig van deze re geling. De Heer Keuris zal gaarne voorstemmen. De Heer Kuiken vraagt of alles goed gere geld is, en of er geen Commissie benoemd moet worden. De Voorzitter zegt, dat er iemand uit de Land bouw, Veiling en Boerenleenbank bij is. De Heer Kuiken O, dan is er volk genoeg De scheikundige analyseert, —'het publiek proeft de aparte kwaliteit van RAADHUIS van ANNA PAULOWNA IN ZIJN ZOMERSCHE TOOI. bij. Op een vraag van den Heer Rezelman, in zake publiciteit, antwoordt de voorzitter, dat in verschillende bladen dit zal gebeuren. Met algem. stemmen wordt de machtiging verleend. 10. Aanvrage van F. C. Verbrugge om een voorschot van 3600.-, ingevolge de bepalin gen van de Landarbeiderswet. Aanvrager kan 2000 M2 grond a 70 cent koopen. Na een opmerking van den Heer Jonker wordt de aanvraag goedgekeurd. 11. Suppletoire begrooting 1931. Wordt vastgesteld tot een bedrag 175.150. 12. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen het laagspanningsnet voor de woningen op „Cèrés" ondergronds te doen uitvoeren en tot het plaatsen van een vijftal lantaarns tot verlichting van de nieuw aan gelegde wegen. De kosten van een ondergrondsch net zijn f 2800.-., een bovengronsch net 1007. Uit de exploitatie blijkt, dat in het eerste geval 225 winst wordt gemaakt. IJzeren lantaarns kosten 51.50 per stuk, moeten echter weer spoedig geverfd wórden. Gekleurde Terrassolantaarns kosten per stuk 80.-. B. en W. stellen voor om deze laatste aan te schaffen. De. Heer Kuiken zegt, dat zuinigheid be tracht moet worden en is van meening dat met vier lantaarn kan worden volstaan. De Voorz. ontraadt dit echter, men moet ook in de straat kunnen komen. Na eenige discussie over vier of vijf lan taarns, wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. De Heer Kuiken stemde tegen. 13. RONDVRAAG. De Heer Keuris wenscht bij de vele wenschen welke zijn geuit in de Nieuwjaarsrede, dat dit jaar nog besloten mag worden om het Tehuis van Ouden van Dagen te bouwen. De Heer Koorn is van dezelfde meening en heeft gehoord dat primaire weg nog 5 jaar op zich zal laten wachten. Een voorstel van B. en W. zag spr. dan ook gaarne tegemoet eerstdaags, om een Tehuis voor Ouden van Dagen te bouwen. De Voorz. zegt, dat B. en W. juist op den primairen weg wachten, het zou h.i. in ieder geval wel geen 5 jaar meer duren. De Heer Komen vraagt of B. en W. zich reeds nader op de hoogte hebben gesteld in zake de hooge P.E.N.-tarieven. De Voorz. heeft zich met den Burgem. van Castricum in verbinding gesteld, kan echter nog geen mededeeling ten dien aangaande verstrekken. De Heer v.d. Berg vraagt hoe of het staat met de waterleiding in de onrendable gebie den. De Voorz. zegt dat nog voor dezen zomer aansluitingen zullen plaats hebben. Behou dens de Lotweg, waar de menschen zich te rugtrekken. De Heer Kuiken vraagt naar de bepaling der maximumsnelheid te Breezand. De Voorz. zegt dat dit nog in onderzoek is. De Heer Kuiken moeten er dan eerst weer slachtoffers vallen. De Voorz. zegt dat het ongeval met de au tobus geen verband houdt met de maximum snelheid. De Heer Kuiken wijst op het drukke ver keer in Breezand, en vindt het hoogst nood zakelijk dat daar een maximumsnelheid wordt bepaald. De Heer Komen dankt den Voorzitter voor de goede wenschen, de gemeentefinanciën worden goed besteed, en zijn bij B. en W. goed verzorgd. Ook bestaat er veel belangstel ling bij het college van de ingezetenen, ge tuige het agandapunt inzake steunverleening. Spr. wenscht den Voorzitter, den Wethouders en Secretaris met hunne gezinnen veel goeds in het nieuwe jaar. Hierna Sluiting. Ons Raadhuis, wit aan lijf en leden, Waarin zwaar soms wordt gestreden; Zoo nu als in 't, verleden. Waar gramschap dient gemeden, Als de Vadertjes er binnentreden. Waar niet gepraat dient zonder reden; Dit soms met voeten wordt vertreden Als de praeses 't deeg gaat kneden. Maar dit dient gezegd op 't lest, Wat men er doet, doet men om best VISCH VANGEN MET EEN STOFZUIGER. Men heeft reeds allerlei gebieden ge vonden, waar de stofzuiger gebruikt kan worden, maar geen gebruik schijnt zoo grootsch als het gedacht van een Noord-Amerikaansche ingenieur James F. Callagan uit Edgevater, die zijn cen- trifugaalpomp omgebouwd heeft, om hierdoor een hoog vacuum in een ijzeren buis van 80 c.M. middellijn op te wekken dat onder de waterlinie van het schip van den boeg naar het achterschip ge voerd is. Even als de stofzuiger in het huishouden uit de meest verborgen hoe ken ook de kleinste stofwolkjes uithaalt zoo wil Callagan zelfs de kleinste vis- schen vangen die hij op zijn vaarten aan treft. De zuiggeleiding van den zuiger is voor 20 ton visch berekend. De visschen komen levend op het schip en spartelen dan over een schuine helling in de op slagplaats. SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. De gewonden gaan vooruit De toestand van de gewonden van het spoorwegongeluk te Groningen is vooruitgaande, die van den hoofdcon ducteur Meyer is goed, zoodat hij zeer waarschijnlijk over eenige dagen naar huis zal terugkeeren. De STREEK. Bij de gehouden bloem bollenveiling van de vereeniging Wtest friesland was groote belangstelling. De handel was vlug.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2