fabrieken in Noordholland blijven, zonder een geschoolden beroepsdirecteur. Wie moet daal de technische leiding hebben Daarvoor zijn n.m. aangewezen de flinken onder de kaasmakers, die zich in de praktijk als goede vaklui onderscheiden, zich op vak cursussen nuttige kennis hebben verworven, en daar blijk hebben gegeven van het bezitten van hersenen, die goed kunnen denken en die leiding kunnen geven. Maar dan moeten zij als bedrijfsleider ook hun krachten kun- en ontplooien in het belang van de zaak De Voorzitter en het bestuur der Vereeni- ging hebben natuurlijk de algemeene leiding en er moet een geregelde, goede samenwer king zijn van hen met den bedrijfsleider. Thans wordt wel de klacht gehoord van den kaasmaker, met de leiding belast dat hij zoo weinig van het bestuur gedaan kan krijgen, wanneer hij verbeteringen wil aanbrengen. Dat werkt ontmoedigend en verlammend. Ook dwingt het bestuur den kaasmaker wel, om wijzigingen in de bereidingswijze aan te brengen, welke van niet voldoend deskundi ge zijde komen. Ik heb mij in vergaderingen van zuivelfa brieken wel eens verbaasd over de vrijmoedig heid van sommige leden, die over technische zaken, waarvan zij niets weten, meespreken en beslissen. De deelnemers van kleinere fa brieken moeten meer inzien, dat de kaas- en boterfabrieken van heden een ander bedrijf is, dan het kaasfabriekje van een 30 jaren geleden, waarheen zij zelf 's morgens de melk brachten, en meehielpen bij het lossen en zelf hun wei oppompen in hun melkbussen. Zij moeten in het belang der zaak, dus in hun eigen belang, wat meer over laten aan den kundigen bedrijfsleider, die te rade kan gaan bij daarvoor aangewezen personen, als den technicus van den Bond van Zuivelfabrieken en den Rijkszuivelconsulent. In de groote fabrieken is de beslissing o- veï technische kwesties van zelf sprekend bij den directeurzoo noodig, wanneer het grootere uitgaven betreft, treedt hij in over leg met het bestuur. Die regeling is goed en de kleine fabrieken moesten ook wat meer in die richting gaan t.o.v. den bedrijfsleider en zijn adviseurs. Een bedrijfsleider moet tijd hebben om het bedrijf te leiden en niet gedurende al de werkuren gebonden zijn door handenarbeid. Hij moet eens kunnen rondloopen om zijn oog en gedachten over de -werkzaamheden van het personeel te laten gaan. Ook hierin is op sommige fabrieken wat te verbeteren. We ontleenden het bovenstaand aan een lezing van Dr. L. T. C. Scheij voor den Nieu wen Bond van Zuivelfabrieken in Noordhol land. BINNENLANDSCH NIEUWS. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Een familie in de Hobbemastraat te Amers foort heeft aangifte gedaan van vermissing van 355 en een ring. Zaterdagmorgen werd de 16-jarige dagdienstbode in verhoor geno men. Na aanvankelijk te hebben ontkend- werd later in haar mantelzak de ring terug gevonden, terwijl het geld bleek verstopt te zijn tusschen goed bij haar ouders thuis. Hier van bleek 25 te ontbreken, die zij had uitge geven voor allerlei zaken. BUS MET PETROLEUM ONTPLOFT. Woning uitgebrand. Toen gistermorgen de vrouw van den ar beider H. Zwiers in de buurtschap Loo bij Barthmen met petroleum de kachel wilde aanmaken, sloeg de vlam over naar de pe- troleumbus, die daarop met een hevigen knal ontplofte. De brand, hierdoor in de woning ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich met moeite konden redden. De vrouw en een der kinderen werden licht gewond. Van den inboedel, die laag verzekerd was, kon niets worden gered. BARBAARSCHE STRAFFEN. In het jaar 1608 werd binnen Delft een vrouw terecht gesteld, die zeker niet voor den eersten maal met den scherprechter kennis maakte. In 1595 was zij te Middelburg gegeeseld en -gebannen. In 1601 werd hetzelfde vonnis te Delft voltrokken. In Maart 1604 ontving zij te Leiden, na met een strop om den hals ge geeseld te zijn, het brandmerk, terwijl haar een oor werd afgesneden. Vier maanden la ter ontving zij te Rotterdam ongeveer dezelf de straf. In 1605 werd zij wederom tweemaal terechtgesteld, te Amsterdam en te Dord recht; waarbij men haar neus „onderhanden" nam. Om haar nog duidelijker te teekenen, ontving zij toen met een gloeiend ijzer het galgteeken op de rechterwang, terwijl zij voor altijd uit Holland werd gebannen, onder be dreiging van opgehangen te worden, als zij terug kwam. Alles wegens diefstal en slecht gedrag. Men ziet, hoe weinig zulke straffen ge schikt waren om het kwaad te beteugelen. De oude schepen-boeken leveren tallooze voorbeelden van dien aard. DOOD GEVONDEN. Te Amersfoort bracht Zaterdagavond om streeks 11 uur de 52-jarige heer A. v. G. een auto in de garage. Bij zijn lang wegblijven ging de zopn kijken en vond zijn vader over- leden.Een onderzoek zal nog moeten uitma ken of wellicht de gassen in deze kleine ruim te de doodsoorzaak zijn geworden. DE AANSLAG TE OVEZANDE. Slachtoffer wijst haar echtgenoot als dader aan. Andere lezing van verdachte. De aanslag op de echtgenoote van den r.k. koster heeft te Ovezande onder de bewoners groote beroering gewekt. Men heeft een oo- genblik nog aan zelfmoord gedacht, maar de situatie, waarin men de vrouw gevonden heeft en het geweer dat niet vlak bij haar, doch op eenigen afstand van de getroffene lag en vooral de schotwonden aan hoofd en hals wezen duidelijk uit dat het schot van een afstand gelost moest zijn en dat de mo gelijkheid van zelfmoord geheel buiten be schouwing moet worden gelaten. Overigens heeft het onderzoek ter plaatse weinig posi tiefs opgeleverd. De getroffen vrouw, die niet, zooals men oor spronkelijk meende, gedood was, is in het r.k. ziekenhuis te Goes, waarheen men haar vervoerd had, Vrijdag tot bewustzijn geko men en in staat geweest op de haar gestelde vragen antwoord te geven. Zij kwam met de sensationeele mededeeling dat haar echtge noot op haar geschoten had. Hoe de aanslag; precies gebeurd is, wist zij niet te vertellen. Zij hoorde echter een schot achter zich en voelde plotseling een stekende pijn in hoofd en hals. Toen werd het haar donker voor dè oogen. Vaag meende zij nog haar man te zien staan, waarna zij in elkaar zakte en buiten bewustzijn geraakte. Uit het verhaal van de vrouw is ook geble ken, zegt De Courant., hetgeen door inwoners van het plaatsje bevestigd werd, dat het hu welijk van het echtpaar veel te wenschen ver liet. Man en vrouw hadden vaak ruzie met elkander en vooral de vrouw ging gebukt onder het ongelukkig leven dat zij leidde. In verband met de verklaringen van de vrouw heeft de politie koster B. in arrest ge steld en hem een verhoor afgenomen. Hij ontkent echter ten stelligste den aanslag te hebben gepleegd. Hoe het misdrijf dan wel gegaan is, weet hij niet te verklaren. Hij stond in de pastorie toen hij het schot hoor de vallen. Op den knal rende hij naar 't raam en zag zijn vrouw met wonden aan hoofd en hals op den brond liggen. Verder wilde de man zich niet meer uitlaten en ook over hun huwelijksleven zeide hij niet veel. Behalve de verklaring van de vrouw heeft de politie tot nu toe nog weinig duidelijke sporen en be wijsmateriaal kunnen vinden. Het onderzoek wordt daarom voortgezet. De toestand van de vrouw is niet levens gevaarlijk. ..VERDACHTE MISHANDELT EEN GETUIGE In de jongste zitting van den Winschoter politierechter is het nogal rumoerig toege gaan. De 34-jarige arbeider Berend V., te Veelerveen, stond terecht wegens mishande ling van Anleo Brader en vernieling van een ruit in diens woning. Verd. gaf toe, dat ex- wel 'n „beetje" herrie was geweest. De ver klaringen van getuige Brader waren verd. blijkbaar niet naar den zin, want toen zekei-e Drewes een en ander kwam bevestigen, sprong verd. plotseling op en sloeg hem met de vuist op het hoofd, hetgeen in de zaal groote consternatie veroorzaakte. V. werd door een veldwachter gegrepen en -hoorde toen niet alleen di-ie maanden gevangenis straf tegen zich eischen, maar kreeg boven dien een procesverbaal wegens mishandeling in de rechtzaal. EIGENAARDIGE BOTSING. Bij het passeeren van de brug over de Hoo- geveensche vaait is te Meppel de locomotief van een sneltrein naar Groningen in botsing gekomen met een schip, dat door den stroom tegen de brug was gedreven, zoodat de voor steven daar overheen stak. Hoewel de botsing vrij hevig was, had zij geen ontsporing tot gevolg. De locomotief werd niet ernstig be schadigd, terwijl van een aantal wagons de treeplanken werden versplinterd. Het schip kreeg een gat in de voorsteven. De trein had tien minuten vertraging. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Dokter Van Genderen van Nieuwe- schans, met zijn echtgenoote als mede passagier, reed gister te Hoogezand per auto met groote vaart tegen een boom. Zijn beide beenen werden gebro ken. De patiënt is na voorloopig ver band naar het Diaconessenhuis in Gronigen vervoerd. De echtgenoote bleef ongedeerd. DOOR HET IJS INGESLOTEN. Ongeveer ter hoogte van het eiland Marken ligt een sleepkraan door het ijs ingesloten op de Zuiderzee. Dwars voor Uitdam moest een motortjalk den strijd tegen het ijs opgeven en ligt nu eveneens in het ijs ingesloten. Voor de kust ter hoogte van Muiden en Huizen is de zee weer open. HET EERSTE IJSSLACHTOFFER Zondagmiddag werd op de uitge strekte ijsvlakte in den Ooypolder bij Nijmegen druk schaatsen gereden. Het ijs bleek echter niet overal betrouw baar en het gevolg was, dat de 20-jarige P. Friedrichs het eerste slachtoffer in dezen winter van het ijsvermaaak werd Nabij de Oude Waal zakte de jonge man plotseling door het ijs. Een vriend die van het ongeval getuige was, sprong gekleed te water ten einde te trachten het slachoffer te reddden, maar dit mocht niet gelukken. Zelf kwam hij in levensgevaar te verlegeren en werd op het laatste oogenblik gered. Het lijk van Friedrichs is nog niet gevonden. BUITENLANDSCH NIEUWS. HOE AMERIKA ZIJN RIJST KREEG Indië is het vaderland van de rijst. Voor de aardigheid voerde men nu en dan kleine hoeveelheden naar Europa maar een handelsartikel werd zij niet, ten hoogste diende zij soms in Indië tot approviandeering van enkele schepen der Oost-Indische Compagnie. Eerst in het laatst dér 17e eeuw wilde het ge val dat een Engelsch kapitein, die van Madagaskar huiswaarts keerde, op de kust van Carolina (Vereen. Staten) werd geworpen. Hij gaf bij zijn afscheid een zekere Woodward een zakje- rijst ten geschenke, voor de aardigheid. Woodward zaaide het op een moe rassige plek en had een zeer voordee- lig gewas, maar hij wist niet, hoe rijst gezuiverd en gepeld moest worden Hij bekommerde zich er dan ook niet verder om en liet alles maar in het wild voortgroeien. Velden en akkers kwamen er onder. Eindelijk ontdekte Woodward de groote waarde van zijn „onkruid" en weldra was Carolina het rijstland van Noord-Amerika. TAXI IN DE LUCHT GESLINGERD. Tengevolge van een hevige ontploffing ver moedelijk veroorzaakt door kortsluiting in een hoofdkabel der electrische geleiding te Los Angeles, werd een taxi de lucht ingeslin- gei-d. De wagen kwam terecht in een men- schenmenigte, welke voor een bioscoop stond te wachten. Omstreeks 30 personen werden gewond. Het bioscoopgebouw zelf schudde op zijn grondvesten. Er werd juist een première ge geven voor een publiek, in hoofdzaak be staande uit filmsterren, die echter hun te genwoordigheid van geest bewaarden, waar door een paniek werd voorkomen. SOWJET - RUSLAND. De schandelijke toestanden in de houtkampen. De marine-officier Bellairs, een conserva tief lid van het Engelsche parlement heeft een brief geschreven aan den premier Mac Donald over de kwestie van de heerschende toestanden in de Russische houtkampen en hij heeft verdere onthullingen gedaan, steu nende de beëedigde. vé^klai'ingen van man nen, die uit die kampen zijn gevlucht. Vol gens deze verklaringen zijn de toestanden er verschrikkelijk. Er zijn veel te veel menschen bij elkaar gehuisvest, hetgeen leidt tot epi demieën van een zoo kwaadaai-dig karakter, bijv. typhus, dat in één kamp alleen al 16 pCt. van de arbeiders dagelijks sterven. Eiken dag vindt men vele menschen doodgevroren, vei-wai-ming is er niet, heet het in een ver klaring. Die verwarming wordt verstrekt door de adems der gevangenen. Verder blijkt, dat 'elke gevangene per dag 35 boomen met de zaag moet vellen. Hij werkt van 5 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds Wanneer hij in dien tijd het hem toegewezen werk niet heeft afgemaakt, krijgt hij slaag en wordt zijn toch al zeer klein voedselrant soen verminderd. Gewone gevangenen wor den niet naar deze houtkampen gezonden. Er komen uitsluitend politieke gevangenen, d.w.z. personen, die zich hebben schuldig ge maakt aan anti-bolsjewistische propaganda. Zij verblijven in slechte houten loodsen, die zij zelf haastig moeten optrekken. Er zijn geen vloeren in. En aangezien de grond na genoeg het gansche jaar is bevroren wonen de menschen a.h.w. op blokken ijs. .Daken in den waren zin hebben de loodsen evenmin. Al leen dunne plafonds scheiden de mannen van de lucht boven hen en het water van de smeltende sneeuw druipt voortdurend door deze plafonds. De menschen slapen op hou ten Iegei'steden of er onder. Wanneer de ge vangenen onder deze omstandigheden ziek worden, gaan zij naar een ziekenhuis, waar te weinig bedden zijn. Aangezien die zieken huizen overvol zijn, liggen de patiënten in rijen dicht tegen elkaar, eveneens op de plan ken. Volgens de getuigen schrikken de bolsje wisten er zelfs niet van terug, ook kinderen deze dwangarbeid te laten doen. Jongens van 15, 16 en 17 jaar moeten hetzelfde werk verrichten als volwassenen. Bellairs heeft een motie over deze kwestie in het Engelsche Lagerhuis ingediend met het verzoek om een spoedige bespreking. De motie vraagt aan de regeering, met de regee ring van de Vereenigde Staten te conferee- ren, om gemeenschappelijke stappen te doen in dien zin. dat de invoer van Russisch hout uit de kampen zal worden verboden, totdat aan vertegenwoordigers van Groot-Brittan- nië en van Amerika zal zijn toegestaan, een onderzoek ter plaatse in te stellen. GEMEENTE WIERINGEN. Voorschotten aan akkerbouwers. Burgemeester en Wethouders van Wierin- gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, behoudens goedkeuring van Gedeputeer de Staten, provincie en gemeente tezamen in door het Gemeentebestuur te bepalen geval len zich borg stellen voor terugbetaling van voorschotten, door hier gevestigde akkerbou wers bij de plaatselijke boereixleenbank op te nemen uitsluitend ten behoeve van hun be drijf, zooals voor aankoop van meststoffen en andere bedrijfsbenoodigdheden en voor betaling van in het bedrijf onontbeerlijke ar beidskrachten. De voorschotten bedragen ten hoogste 150.- per H.A. en niet meer dan 4000. zij worden slechts verleend aan personen, die van den akkerbouw hun hoofdbedrijf maken. Aanvragen zullen spoedig ten raadhuize behooren te worden ingediend, in elk geval vóór 1 Maart a.s., alwaar verdere inlichtin gen worden verstrekt. Wieringen, 7 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris VAN DUIN. Ten bate van de gemeente Wieringen is opnieuw gewetensgeld gestort, thans een be drag van 300.-. Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van van der Welle, Polder Waard Nieuwland, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Nieuwbouw. Voor rekening van den Heer Jn. Metselaar Jbz. zal door den aannemer P. Doves een woonhuis worden gebouwd aan den Gemeenelandsweg te Oosterland. De dienstpl. der lichting 1925 Th. Engel is opgeroepen om op 16 April a.s. voor 17 da gen op te komen voor herhalingsoefeningen bij het Reg. Genietroepen te Utrecht. R.K. Volksbond, afd. Wieringen. Zaterdag avond 7 Februari vierde bovengenoemde afd. haar tweede feestavond in dit seizoen, in het lokaal van den heer S. Veerdig. De zaal was flink bezet. De Voorzitter de heer A. Zwanink opende deze feestvergadering met den Christelijken groet en sprak tot de aanwezigen ongeveer als volgt thans sta ik hier voor het eerst als Voorzitter voor U, daar op de laatste ver gadering de heer Zomerdijk zich niet meer herkiesbaar liet stellen Ik dank u voor het vertrouwen in mij gesteld en ik vraag dan ook uw aller medewerking. Ook wil ik vanaf deze plaats een dankwoord spreken tot den heer Zomerdijk voor het vele, wat hij heeft gedaan voor den Volksbond en ik zal trach ten zijn voetsporen te volgen. Ook wil ik nog even meedeelen, dat een tooneellist, de heer P. Glim Az. een ongeluk heeft gehad met zijn handHij zal echter evengoed meespelen maar kan zijn hand niet gebruiken, zoodat eenige toegevendheid van de aanwezigen wordt in geroepen. Het strijdlied werd vervolgens gezongen waarna men begon met de afwerking van het tooneelspel „De strijd uit het Verleden." Dat een en ander op keurige wijze werd uitgevoerd bewees wel het aandachtig gehoor en het geweldig applaus. De G. A. dankte dan ook de tooneellisten voor hun mooie spel, maar vooral wilde hij een woord van dank spreken tot den re gisseur den heer G. Rasch die steeds de leider van het tooneel is geweest en altijd prettig Biet de leden heeft samengewerktmaar tot ons leedwezen aldus spr., hebben wij een stem van hem gehoord, dat dit de laatste tooneelavond is, die onder zijn leiding staat. Het zal zeker door allen worden betreurd,' dat hij heeft bedanktmaar toch zullen wij hopen, dat als straks de tooneelclub is opge richt, waarvoor liefhebbers zich kunnen op geven bij het bestuur, en er dan een nieuwe regisseur is benoemd, deze dan eens het een en ander aan Rasch zal kunnen vragen. En dan wilde spr. no g een aanmoedigend woord laten hooren en welkomt ook eens in zoo'n groot getal ter vergadering, maar doe dit dan vooral op Zaterdag 14 Maart a.s. waarvoor dan een spreker van het Hoofdbe stuur komt. Dan kunnen zij, die wat hebben te vragen dit doen. Onthouden wij dit dus goed 14 Maart allen naar de Vergadering. Hiermede sloot de G. A. dezen feestavond waarna men nog gezelligen tijd bij elkaar bleef onder de muziek van de kleine kapel. POLITIE. Gevonden op den Afsluitdijk tusschen Wieringen en v. Ewijcksluis een zak inhoudende rijst of paddie. Inlichtingen bij Gem. Bode. Een levering. Aan de Maatschappij de „Schelde" te Vlissingen is de levering van 20 schuifdeuren opgedragen als bestemming Kornwerderzand. Een verbetering. In aansluiting op een vo rige mededeeling, betreffende het te water geraken van verschillende personen, kunnen we thans mede deelen dat er ter plaatse een houten brug is gelegd, n.1. in de Wieringer- meer. Overgeplaatst. Naar men ons mededeelt zal de Opzichter Van der Welle, werkzaam bij de Zuiderzeewerken alhier de volgende week overgeplaatst worderf naar Kornwerderzand. Uitslag Aanbesteding. Heden werd ten raadhuize door B. en W. aanbesteed lo. het aanleggen van een straatweg en rioleering naar en over het voor school- en woningbouw bestemde gemeenteterrein te Den Oever, met bijkomen werken 2o. de verbetering en vernieuwing van ge deelten van de Beltstraat te Hippolytushoef en de Hofstraat te Den Oever. Voor het onder 1 genoemd werk waren bin nengekomen 7 biljetten, t.w. E. Bugel en A. Pol te Anna Paulowna 3197 W. Hermans, Den Oever, 2945; J. Pais Wieringen 2765.50 Gebr. D. en S. Lont, Wieringen 2600 P. Do ves, Wieringen 2400 A. Doves, Wieringen, 2000. Gegund aan P. Doves. Voor het onder 2o genoemd werk waren 5 biljetten ingekomen t.w. van E. Bugel en A. Pol, Perceel I 997. Perc. II 1283, in massa 2269 W. J. Pais, Wieringen Perc. I 664.50 perc. II 785.50, in massa 1429.35 A. Zwa nink, Wieringen in massa 1326 Gebr. D. en S. Lont, Wieringen, alleen perc. II 540: A. Doves, Wieringen in massa 1002. Het werk is gegund aan den Heer A. Zwa nink, Wieringen. V.C.J.B. Donderdag 12 Febr. 'sav. 8 uur bij eenkomst te Oosterland. FILMAVOND van de N. V. OLIEFA- FABRIEKEN T. DUYVIS Jz. te KOOG AAN DE ZAAN. De bekende firma op het gebied van veevoeder heeft een film! doen vervaar idigen van hare fabrieken, teneinde [haar cliënten kennis te doen nemen van bewerking en verwerking der fa brikaten, welke deze firma in den han del brengt. Maandagavond werd deze film ver toond in hoofdzaak voor daartoe uitge noodigde veehouders, in Hotel De Haan te Hippolptushoef, 't welk geheel was bezet. Na een welkomstwoord tot de aanwe zigen gericht te hebben, speciaal tot enkele oude veteranen, in het bijzon der de heer S. Bakker Cz, welke reeds •40 jaren met de firma in relatie stond, begint de heer Scheygrond mede te deelen, wat de aanleiding was tot het doen vervaardigen van de bedrijfs film. Reeds meer dan 100 jaren zijn wij aan de markt met onze veekoeken, al dus spr, en zonder overdrijving mogen wij gerust zeggen, dat onze artikelen een voldoende bekendheid genieten bij de veehouders in den lande en tevens een goede reputatie. Daarom was het dus niet alleen noo dig, dat wij onze bedrijfsfilm lieten vervaardigen. In de jaren echter, na den oorlog, zijn een massa voederarti kelen op de Hollandsche markt geko men, welke min of meer concurree- rend als ze zijn, getracht hebben onze goede oude naam in het gedrang te brengen. Veel is den laatsten tijd den veehou ders aangeboden wat minderwaardig was en ook te duur bleek te zijn. Van onze kant echter, en meerdere binnenlandsche fabrieken met ons, be steden wij steeds onze volle aandacht aan de kwaliteit der te verwerken! grondstoffen; goede, zuivere en ideale bereiding is hoofdzaak. Op het gebied van veevoeding is hier nog veel in het veehoudersbedrijf te reorganiseeren; bij velen worden im mers jaarlijks groote sommen uitgege ven, en in vele gevallen willekeurig. Hier kan op bezuinigd worden; met een beetje overleg kunnen grootere winsten gemaakt worden. Wij hebben, aldus spr. aan onze fa briek een speciale voorlichtingsdienst verbonden, welke gratis een voedsel rantsoen voor u samenstelt, hoe ge voederen moet en hoe ge de beste re sultaten zult verkrijgen. De resultaten zullen dan uwe ver wachtingen overtreffen, want ze zijn, practisch en daar houdt de boer van. Theorie is waardevol, maar de practijk is hoofdzaak. Spr. gaat met voorbeelden uitvoerig op de zaken in, en zegt, dat hij gaarne aan het eind van den avond van even- t.ueele aanwezigen gegevens ontvangt voor het verstrekken van een samenge steld voedselrantsoen, welke per post zal worden toegezonden. De film van het bedrijf. Vóórdat de bedrijfsfilm worcty ver toond, wordt een klein filmpje ge draaid van Amsterdam', waar mooie opnamen in voorkomen. De bedrijfsfilm heeft vier acten. De eerste laat u zien hoe het in den ouden tijd ging. Eén van de oude weinig over gebleven Zaansche molens laat de pri mitieve, althans voor onzen tijd, be werking zien van lijnkoeken. Met opzet laat men de film' wat lang [zamer draaien, om straks het verschil [te doen uitkomen: de vlugge werkwij ze van het moderne bedrijf. Niettemin is deze eerste acte een van de best ge slaagde opnamen uit de film. De volgende acten geven het moder ne bedrijf weer, waar stoom en elec- trisch de krachten zijn, welke het be drijf onafhankelijk maken van de na tuurkracht: de wind. Alles geschiedt hier machinaal Het lossen van zaad geschiedt door middel van elevatoren; en in den tijd dat vroe ger een man één baal wegdroeg, wordt nu een schip half leeg gezogen. Menschenhanden raken het tijdens het reinigingsproces practisch niet meer aan. De vuilverwijdering ge-\ schiedt op ingenieuse wijze; kortom alles wat dan ook maar door machines kan gebeuren, is hier in toepassing ge bracht. Over het algemeen is de film zeer duidelijk, de omstandigheden in aanmerking nemende waaronder zij soms moest worden opgenomen. De producten, welke de firma Duy- vis maakt zijn: lijnkoeken, grondnoten soya- en sesamkoeken, samengestelde veevoederkoeken, kalvermeel, varkens meel en hoenderkorrels. En sinds korten tijd ook sla-olie. Na de vertooning der film heeft de Heer Scheygrond de aanwezigen nog een en ander medegedeeld van de fa brikaten der firma, omtrent de samen stelling, voedingswaarde en gehalte der veevoeders. Ook de slaolie der firma werd hier bij niet vergeten, wat nog maar sinds korten tijd een artikel is wat de firma fabriceert. Wij hebben den indruk gekregen, dat het een goede gedachte is geweest van de firma Duyvis, dat zij dezen a- vond heeft georganiseerd. Voor de veehouders was er veel te zien en te leeren. Het mag dan door al len niet direkt in toepassing worden gebracht, doch de kennis van zaken, waarmede door den heer Scheygrond tot de veehouders is gesproken, zal voor velen een aanleiding zijn een seri- euse proef te nemen met de voedsel rantsoenen. Zeer velen hebben zich opgegeven om een samengesteld voedselrantsoen voor z.g. versch vee te mogen ontvan gen van de voorlichtingsdienst van de firma Duyvis. De heer Scheygrond dankte de aan wezigen voor hun aandacht waarmede zijn verklaringen en de film waren ge volgd en hoopte dat de band tusschen afnemers en de N. V. Duyvis weer sterker is geworden. Inst. v. Arb. Ontwikkeling: Woens dag 8 u. verg. in de oude school. Weer aan het werk. Vanwege de Ar beidsbeurs worden belanghebbenden er op attent gemaakt, dat bij doorgaande dooi de cultiveeringswerken in den Wie ringermeerpolder Donderdag 12 Febr. a.s. weder een aanvang zullen nemen en alle hier wonende arbeiders zich dan naar hun desbetreffende werken kunnen begeven. z o e K M e e - (Per Gazelle door ons land.) Het jaarlijksche propaganda-boekje van de N.V. GAZELLE RIJWIELFABRIEK te DIE REN, dat zich een nog steeds aanzwellende vriendenschaar heeft verworven, zal dit jaar ongetwijfeld met nog grooter vreugde worden ontvangen dan tot dusver. Niet alleen houdt het ons door woord en beeld eenige oogenblikken allerprettigst be zig, maar de lezer heeft dezen keer, doordat aan het boekje een prijsvraag is verbonden, ook kans op een GAZELLE-fiets en wie zou dit niet gaarne in zijn bezit willen hebben Het werkje behandeld een tocht door Ne derland dokter Jansen doorkruist met vrouw en kroost op vijf Gazelle's ons mooie land en de typische dialecten, waarmede zij in de diverse provinciën kennis maken, wor den ons in geestege rijmen verteld, terwijl door kostelijke teekeningen men geniet van het natuur- en stedenschoon dat de familie krijgt te aanschouwen. In de illustraties der elf provinciën liggen één of meer plaatsen verborgen, die de lezer moet trachten te vinden, wil hij, kans hebben op één der 10 GAZELLE-fietsen, die worden uitgeloofd. In totaal zijn 19 plaatsen in ons land in de plaatjes verwerkt. Van de wijze waarop, vindt men een vooi"- beeld op de laatste bladzijde van het boekje, waar men tevens alle verdere bijzonderheden aangaande deze leerzame prijsvraag kan aan treffen. Zeiden wij te veel, toen wij er van gewaag den, dat dit jaar het Gazelle-boekje dubbel welkom zal zijn Wij voegen hieraan toe, dat als vertegen woordiger voor WIERINGEN optreedt de heer P Kreijger, Beltstraat, H.-hoef. ANNA PAULOWNA. Korte IJsvreugde. Zondag j.1. werd op de oude Zwemplaats, vooral door de jeugd, druk schaatsen gereden.. Het weer lokte uit, en zoo waren er ook ve le ouderen, die de oud-Hollandsche wintersport van de jeugd gadesloegen. Helaas, het was maar voor één mid dag Na deze kort ijsvreugde draaide de wind Zondagnacht naar het Zuiden en volgde Maandagochtend een glibbe rige ontnuchtering. Zoodra men uit de veeren kwam was het al een ontnuch-

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2