J HING Abdijsiroop pepermunt Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! ONOIft MEDiaeHt CONTROLE den vrouw, die te Londen ter dood veroor deeld werd wegens moord .op haar zoontje van 9 maanden dat zij, door armoede aan wanhoop ten prooi, van het leven had be roofd. De tenuitvoerlegging Werd officiëel op geschort tot haar bevalling, doch inmiddels werd de straf in levenslangen dwangarbeid veranderd. Thans lezen wij dat de beklagenswaardige vrouw in de gevangenis het leven heeft ge schonken aan een tweeling, een jongen en een meisje. Wat wij wel en wat wij niet uit Amerika, moeten hebben. Henry Ford heeft op zijn Europeesche reis ook Nederland bezocht. De automobielko ning had al zooveel over Edammer kaasjes en Goudsche pijpen gehoord, dat hij maar be sloten had om ook in het kleine land aan de zee eens een kijkje te nemen. Als een echte koning is Ford hier ontvangen. Waar hij met zijn gevolg verscheen, daar liep men te hoop en de weg, dien hij volgde, werd nauw keurig in de couranten medegedeeld, even eens de hotels, waar zijn majesteit afstapte. Alsof men in Nederland nog nooit van nabij een groot-industrieel gezien had, zoo gewel dig enthousiast deed men. Autoriteiten maak ten hun opwachting bij „old Henry" en deze liet zich dit alles met een glimlach welgeval len. Ford moest de journalisten gauw vertel len wat hij wel dacht van Nederland, van 'slands toekomst, zijn welvaart (die nu ook al voor malaise heeft plaats gemaakt) en van nog honderd gewichtige zaken meer. Alsof men, wanneer men een knap automobielfa brikant is, ook maar zoo de toekomst kan voorspellen. Ford zei dan ook wijselijk niets van dat alles. Hij zeide alleen, dat het ver voer in Holland hem niet aanstond. Al die waterwegen moest men maar dichtgooien en er asph alt wegen voor in de plaats leggen. Zoo'n reclamemaker toch, die „old Henry". Want de oude heer dacht natuurlijk terstond aan het groote aantal Fordjes, dat hier te landen nog geplaatst zou kunnen worden, als we meer asphaltwegen hadden De heer Ford is ook bij Philips op bezoek geweest. Wij vermoeden, dat de Amerikaan - sche automobielvorst te Eindhoven toch wel even opgekeken zal hebben van zoo'n groote industrie. Zou hij dat wel gedacht hebben van dit kikkerland En de groote Rotterdam sche scheepswerven Ook daar heeft Ford zijn hart kunnen ophalen aan moderne tech niek, want dit is zekerop. het gebied van den scheepsbouw presteert Amerika bitter weinig, in weerwil van de jarenlange pro tectie. Ford heeft zijn plannen om den eersten steen te leggen voor de Fordfabriek te Rot terdam opgegeven naar hij beweerde om een grooter bouwplan uit te werken. Heeft hij misschien in de meening verkeerd, dat we in Nederland niet wisten, wat een fabriek is Er wordt den laatsten tijd maar al te graag geschermd met het economisch verval van Europa, waarmede ook verval in andere op zichten gepaard zou gaan, in tegenstelling met Amerika, waar alles zoovel krachtiger en energieker zou worden aangepakt. Zou dat inderdaad waar zijn Zouden de beste krach ten het oude Europa verlaten hebben om zich in Amerika, het land der toekomst, te vesti gen Stellig heeft Amerika een industrieele ontwikkeling doorgemaakt, zooals wij die niet kennen. Doch is dat zoo verwonderlijk voor een land, waar nog bijna alles moet worden opgebouwd, terwijl in Europa elk vruchtbaar hoekje reeds was afgegraasd Zeker, we kun nen respect hebben voor het product van de Ford-fabrieken, 'doch laten we ons voor over drijving hoeden Terecht heeft Ford belang stelling getoond op de werf van Wilton-Fey- enoord. Aan onzen scheepsbouw kunnen de Amerikanen eenvoudig niet tippen. Deze be drijfstak is in Amerika één groote protectio nistische stroppen-affaire geworden. En zal Amerika, nu het voor zijn te snel gegroeide industrie de buitenlandsche markt noodig heeft, beter kunnen concurreeren dan een goed Nederlandsch bedrijf, zooals bijv. Phi lips Het valt te betwijfelen. Men begint op het oogenblik in Amerika de kwade gevolgen te ondervinden van een tot het uiterste door gevoerde politiek van bescherming. Jarenlang heeft men in de Vereenigde Staten deze pro tectionistische politiek kunnen toepassen, om dat er een groote binnenlandsche markt aan v/ezig was, die maar steeds meer goederen kon opnemen. Dat begint nu echter anders te worden. De Amerikaansche industrie krijgt meer en meer behoefte aan export en nu wreekt zich het kwaad van vroeger jaren. Overal stuit men op hooge tariefmuren, kort geleden nog heeft Canada zich achter extra hooge barricades verschanst tegen den aan zwellenden goederenstroom uit Amerika. De overige wereld wordt daar mede de dupe van. Ook Nederland. In nog sterkere mate Enge land en Duitschland. Zullen de tariefmuren tot in den hemel worden opgetrokken Ziedaar de vraag, waarmede men zich in het oude Europa bezig houdt en in het jonge Amerika begint men eveneens den ernst van den toestand te beseffen. Waarom heeft men daar, zou men kunnen zeggen, niet den jeug digen, frisschen moed om het oude, vermolm de Europa een voorbeeld te geven Wist Ford dan op deze vraag met niets anders te ant woorden dan met dit afgezaagde praatje het buitenland dwingt ons er toe om de in voerrechten te verhoogen Men moge van Genève denken wat men wil, in elk geval is men daar wel zóó ver gevorderd, dat men dergelijke taal niet meer hoort. Het is geluk kig een overwonnen standpunt van te mee- nen, dat anderen ons nog zouden kunnen dwingen om van vrijhandel tot bescherming over te gaan. TUINBOUW. DE SIERTUIN. IV. Zooals ik reeds in al mijn vorige artikelen liet uitkomen is aanleggen van tuinen een ander vakdeel dan het ontwerpen. Is het ontwerp eenmaal gereed, dan kan hij, die zich met den aanleg belast, van de kaarten afwerken. Het bestek bevat alle namen van de te planten gewassen, de kaarten ge ven de plaatsen aan. Een ieder begrijpt nu wel, dat het ontwerp het meest voorname is van al. Vóórdat de ontwerper zijn eerste lijn kan uitzetten op het teekenpapier is daar reeds veel aan vooraf gegaan. Hij heeft zich op de hoogte gesteld van de wenschen van den bezitter in spé, heeft gepast en gemeten waterpassen en egaliseeren en nog veel meer werkzaamheden moet hij duidelijk aan kun nen geven aan den uitvoerder van het werk. Wanneer we nu een eenvoudigen tuin verlan gen, zonder hoogte verschillen, zonder keer- muurtjes, terrassen, taluds en trappen dan zal aanleg eenvoudig zijn. Meer werk zit er in een tuin waar wél hoogteverschillen in voorkomen en een of meer der genoemde voorwerpen. Uit schoonheidsoogpunt nu kunnen we ge rust zeggen dat een tuin. met hoogte-ver schillen veel meer belang wekken dan een egalen tuin en zal deze ook veel meer afwis seling bieden dan een vlakken tuin. Een echte tuinliefhebber in ons lage land zal ze ker naar middelen uitzien om deze eentonige vlakte te breken. Wanneer men een hellend of heuvelachtig terrein heeft, zal men daar een dankbaar gebruik van maken. Geeft in /lak landschap een tuin met hoogteverschil len heuvels en dalen dus een indruk van gekunsteldheid, dat zal sterker zijn naar- nate de tuin kleiner is. Wil men in zoo'n om geving een tuin met hoogteverschillen doen lanleggen, dan moet de indeeling daarop be rekend wezen en is een rechtlijnig ontwerp hier 't meest op zijn plaats. Alzoo rechte pa len, rechthoekige gazons, desnoods verzon ken, d.i. lager liggend dan de paden. Meer en meer ziet men huizen bouwen die hooger komen te staan dan den daarbij lig- genden tuin. We krijgen zoo als 't ware een plateau waarop 't huis staat en dat op meestal niet te grooten afstand van 't huis met vrij sterke hellingen overgaat in het ter rein. Het is een eisch dat rondom het huis nog een vrij breede strook van 't plateau overschiet en niet, zooals we meermalen kun nen waarnemen slechts een streepje grond. Wanneer we vóór den muur een beplanting willen aanbrengen en een pad willen zullen iiggen, zal al spoedig blijken, dat 't plateau te smal is om alles goed en ruim te maken. Hier dient dan even opgemerkt dat ook 't aanzien van 't sterk vermindert en 't lijkt alsof 't huis van zijn voetstuk zal vallen. Een direct gevolg hiervan is dat 't tallud, dit is !t schuine vlak dat plateau en tuin verbindt steil moét worden. Gewenscht is een tallud- iielling van 1 op 2. Voor beplanting van tal- luds noem ik U gras, klimop, maagdepalm, wanneer de tallud's geheel of grootendeels in de schaduw liggen en voor droge gronde zijn aan te raden. Zhijm, Sedum, Antennaria. Hoe lager de talludplanten hoe beter. Het is aannemelijk, dat zulke talluds veel ruimte innemen en zoo zag men uit naar middelen om dit bezwaar te ondervangen. Een goede plaatsvervanger heb ben we gevonden in z.g. keermuurtjes. Ze houden tevens den grond tegen van de hoo ger gelegen plateau-deelen. Een vereischte is hierbij, dat het materiaal waaruit deze muurtjes worden opgetrokken past bij het huismateriaal. De muurtjes maakt men dienstbaar voor verfraaiing van het geheel, door ze ten deelel met klimop planten te laten begroeien of hangplanten van boven af naar beneden te laten aanbrengen. Even stip ik aan het voorkomen van meer dere plateaux, die allen op verschillende hoog ten liggen, elk voorzien van een keermuur- tje. Wil men zooiets in den voortuin tot stand brengen, dan is" 't begrijpelijk dat de voor tuin een goede diepte moet hebben. Bij mu ren en talluds behooren vanzelfssprekend trappen. Terrastrappen (plateau-terras) die nen zóó geplaatst te worden dat ze in goed verband staan met het huis en met de ver dere tuinindeeling. Ze kunnen correspondee- ren op paden, wat 't meest voor den hand ligt, maar ook wel op een gazon. In Engeland wandelt men bij, voorkeur over de grasvelden, iets wat aangenaam is onder den voet, en zoo is 't uitkomen van een trap op een gazon verklaarbaar. Het materiaal als ook de vorm van zoon trap hangt af van veel dingen en kan ik hierop momenteel niet verder ingaan. Wanneer we b.v. een steenen trap aantreffen, liggend tusschen twee muur tjes, dan kunnen we daar een goed gekozen beplanting op of aan zoo'n trap 't geheel ver fraaien. Hier zij men echter weer gewaar schuwd voor overdrijving. Een trap moet blij ven om er op en af te kunnen gaan maar is 't niet aangebracht alléén en uitsluitend als beplantingsobj eet. E. BUISKOOL. BINNENLANDSCH NIEUWS. VERHOOGDE TABAKSACCIJNS OP CIGARETTEN. Een advies van belanghebbende zijde. Gemeld wordt: Daar het in de bedoeling van de Regeering ligt, de voorgestelde dertig opcenten op den tabaksaccijns van cigaret- ten uitsluitend het karakter te geven van een tijdelijken crisistoeslag, welke door den roo- ker zal moeten worden opgebracht, zal de minister uit de kringen van belanghebbenden worden geadviseerd dezen toeslag op de vol gende wijze te heffen De vigeerende verkoopsprijzen, zooals deze thans op de banderolles aangegeven staan, blijven gehandhaafd met dien verstande, dat deze banderolles van een opdruk worden voorzien, waarop voor elk doosje aangegeven staat het extra-bedrag voor crisistoeslag. Hierbij worden dan de in den handel gebrui kelijke afrondingen toegepast, zoodat deze toeslag in geheele centen worde uitgedrukt. Op een doosje cigaretten, dat tot heden voor 40 cent werd verkocht, zal alsdan een toeslag komen van 3 cent en op een doosje van 50 cent verkoop een toeslag van vier ct. Dan kan het publiek dadelijk waarnemen, hoeveel op elk doosje aan crisistoeslag ver schuldigd is, terwijl voor den handel de be staande winstmarge gehandhaafd kan blij ven. Dit wordt van belang geacht wegens den niet rooskleurigen toestand in den ciga- rettenhandel. Op de bovengeschetste wijze wordt er een toeslag van den consument geheven welke het bedrag van de door de Regeering verlang de opcenten het meest nabij komt, zonder dat de bestaande toestand in den sigaretten- handel te zeer zou worden verergerd, het geen van elk ander inningssysteem niet kan worden gezegd. ..LOONSVERLAGING BIJ TEXTIEL FABRIEKEN. Een gevolg van de houding van het gemeentebestuur van Almelo De firma H. ten Cate Hzn. en Co., de n.v. Katoenmij. v/h Gebr. Scholten en Co., de n.v. Hedeman Jr. Textielfabrieken, de firma J. Bos, de n.v. Stoomspinnerij Twenthe en de n.v. Textielfabrieken Almelo, welke fabrieken aangesloten zijn bij de fab^ikantenvereeni- ging te Almelo, hebben met "ingang van 2 Maart a.s. een loonsverlaging aangekondigd op alle.loonen van plus minus Vermoe delijk is deze maatregel een gevolg van de handhaving der zakelijke bedrijfsbelasting door den gemeenteraad. Indertijd hebben de fabrikanten gedreigd deze belasting op de arbeiders te verhalen wanneer de raad niet tot afschaffing overging. Gisteren is aan alle arbeiders van deze fir ma's de volgende mededeelig-g uitgereikt. „Met ingang van 2 Maart ^.331 zal door on- dergeteekenden een loonsvermindering van 1 op alle loonen worden toegepast. Aan hem of haar, die op deze nieuwe arbeidsvoor waarden niet wenscht in te gaan, wordt bij dezen ontslag aangezegd met ingang van 28 Februari 1931. Door verschijning op 2 Maart 1931 in de fabriek wordt men geacht accoord te gaan met de nieuwe arbeidsovereenkomst." ZUIDERZEERAAD. Herbenoemingen en benoemingen. Bij K. B. zijn herbenoemd als leden van den Zuiderzeeraad dr. H. Colijn (tevens voor zitter) W. F. Pop, oud-minister van oorlog, i tevens onder-voorzitter) dr. ir. H. Wort- man, oud-directeur-generaal der Zuiderzee werken (tevens onder-voorzitter) F. Bar- telink, oud-inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen dr. A. A. Beekman S. de Clercq, architectTh. C. P. M. Kolfschoten, burge meester van Edam ir. A. A. H. W. König, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Maastrichtprof. dr. G. Minderhoudjhr. ir. R. R. L. L. de Muralt, oud-lid der Eerste Kamer te 's-Gravenhage H. Pollema, burge meester van Lemsterland mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer E. M. Teenstra, oud lid der Tweede Kamer, en ir. H. A. van IJs- selsteijn, oud-minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. Benoemd zijn tot leden D. de Boer Dzn., oud-voorzitter van de Holl. Mij. van Land bouw te Stompetoren mr. D. Hudig, secreta ris van den Stedebouwkundigen Raad van het Nederl. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw te Amsterdam en L. H. Mans- holt lid van Gedep. Staten van Groningen te Glimmen, gem. Haren. PROVINCIAAL NIEUWS. BEN HELDER. De Italiaansche Opera Weder zal er. volgende week in „Ca sino te Den Helder iets schoons zijn te zien en te hooren. Vrijdag 20 Febr. a.s. komt daar toch de Italiaansche Opera met het ontroerende Meesterwerk van Puccini „Madame Butterfiy." Deze schitterende moderne opera wordt begeleid door het groote Kunste naars-Orkest van 35 musici. Het volle dige beroemde Italiaansche Koor treedt op; schitterende Japansche décors en costumeering. Zeker zullen ook velen van buiten Den Helder van dezen bui tengewonen kunstavond willen genie ten. De directie van Casino heeft er voor gezorgd dat de bezoekers na af loop per extra trein terug kunnen rei zen. Zie verder advertentie. Benoemd. Tot Directeur van de Handels avondschool te Schagen is benoemd, de heer D. Brouwer, Hoofd eener school, aldaar. SCHAGEN. De heer S. Schouten, werkzaam aan het postkantoor te Schagen, is benoemd als adspirant-Besteller te Schagen. Aanbesteding. Door den heer Chr. Dekker, architect te Schagen is Woensdag te Schagen aanbesteed voor de Voorloopige Directie van de Wieringermeerpolder 4 landbouwschuren in de Wieringermeer welke als barakken zijn ingericht. Aantal inschrijvers 15. Perc. I Perc. n Massa R. K. Koppen en Zn. Alkmaar f51000; f52600; f 102500 C. M. v. Latum, idem 38500; 39500; 78000 H. Oppenkamp Haarl. 38307; 39457; 77764 S. Lolkema, Dokkum 36880; 38350; 75230 W. Cuperes, Birdaard 36520; 37880; 74420 G. v. d. Wal, Twijzel 36700; 37700; 74300 W. Uiterdijk, Akler, 35820; 36920; 72740 N.V. Bos en Beetstra's Boewbedr. Sneek 35560; 36600; 71000 J. Klein, Wieringen 34700; 35400; 70100 Geuzebroek en Boekei Medemblik 34800; 35300; 70100 J. Moeijes, Obdam 34750; S. Scheer, Andijk 31750; C. Blaauboer, Schag. 29780; 29780; 59560 Het werk is nog niet gegund. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke Stand Zijpe 6 - 12 Febr. Geboren: Bertje, d.v. Pieter Otten cn van Fenna Brands; Allie, z.v. Pieter Ot ten en van Fenna Brands. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden Sjoerd Wilhelm Wjegener Sleeswijk, 48 jaar, echtgenoot van I.J- da Suzanna Elisabeth van Balen Blan ken. St. MAARTENSBRUG. Na een pro- pagandarede van den heer J. Wester hof, gewestelijk propagandist der S.D. A.P., is te St. Maartensbrug een afdee- ling van bovengenoemde politieke par tij opgericht, met aanvankelijk 16 le den. S C H AGERBRU G. D on der dagm orge 11 werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een ernstige schoorsteenbrand in de woning van den heer Joh. Klaver al hier. Dikke rookwolken kwamen dooi de pannen en even later sloeg de vlam boven uit de schoorsteen. Daar de be woners afwezig waren had men het on heil niet eerder opgemerkt. Toen de spuit arriveerde en in dienst werd ge steld, was het gevaar heel spoedig ge weken. Met wat waterschade liep dit ongeval af. Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) AKKER's „Voor de Borst:r Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, FJ. 2.75, FI.4.50 Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van b.nnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en pp normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jareo geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. IN AANBOUW. DE R. K. KERK te BREEZAND De eerste spanten van het Bedehuis zijn thans gezet en men kan zich bij het zien daarvan reeds etui denkbeeld van model en groote van de kerk vormen. Ter eere van het feit, dat dc spanten omhoog staan, wappert de I-Iolland- sche driekleur. Ook de Pastorie schiet flink op. De aannemer cn zijn men- schcn zetten wel schot achter 't werk. DE MEELMOLEN „DE HOOP" op DEN OEVER WIERINGEN. Ook hier zoo'n echt Hollandsch landschap bij de Coupure aan de Wierin- ringcrwaard. Het sluisje en de molen bieden den schilder een tafereel om van te watertanden. De heer Rezelman heeft ook al jaren motorische kracht hij zijn molen doch de „wieken" houdt hij in eere. ANNA PAULOWNA. Felle Brand. Woensdagavond om streeks half acht brak er brand uit in de boerderij van 'Mevr. Wed. Maars aan den Kleiweg. Door den hevigen storm aangewak kerd, stond het perceel in enkele minu ten in lichte laaie. Door handelend op treden van den zoon des huizes en ee- nige buren wist men al het vee te red den. De hofstede brandde tot den grond toe af. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Ooi-zaak is onbekend. MARKTBERICHTEN. Eierveiiing Den Helder. Marktbericht 12 Februari 1931. Aanvoer 9167 Kipeie- ren. Bruin Bruin 5.90 a 6.40; Wit 5.30 a 6.50; Eendeieren 5.80 per 100. Werk hervat. Bericht is ingekomen van de Heidemaatschappij, dat het werk in den Wieringermeerpolder is hervat op j.1. Donderdag. Loop der bevolking Ingekomen Mej S. Herder van Tictsjerteradeel J. Dragstra en gezin van Den Helder. Vertrokken K. Klasens en gezin n. Wieringen KI. Hietkamp naar Tiet- jerksteradeel Mej. G. Plagmeijer n. Velsen Mej. D. van Bruggen n. Lisse; BURGERLIJKEN STAND Getrouwd Wl C. Lameree en M. A. Schenk; M. Kinsbergcn en M. A. Kos. Geboren Trijntje, d.v. K. Verver cn A. Keuris Henricus Cornelissscn z.v. A. C. Alders en H. J. Steenvoorden Hendrica Johanna, d.v. E. Kerkhof en M. C. van Nuland Anna Cornelia Maria, d.v. A. W. Blom en C. M. Moe- rel; I-Iendrika Gerritdina Ilermina, d.v. C. II. Glasbergen cn H. G. II. Buter. Overleden L. Walraven, oud 67 ja ren, echtgenoote van Iv. Harthoorn. Als een oude grijze wachter staat daar tusschen de moderne uitbreiding die het dorp Deo Oever thans ondergaat de xneelmolen „De Hoop" als een ech te taaie Hollander, die zicli niet van z'n plaats laat dringen. De reus kan ook trots ch op z'n leeftijd zijn Meer dan 2V-> eeuw prijkt hij dhar en geeft een pracht stoffeering aan 't landschap. In de molen prijkt de dagteekening 1675. Ook de tegenwoordige eigenaar de heer Jb. Bakker, 83 jaren oud, is zelf even kras als zijn molen. Zeer zeker is de molen altijd ecu familiegoed geweest. De heer Jb. Bakker heeft hem geërfd van zijn vader Jan Sz. Bakker; deze weer van diens va der Simon Az. Bakker; daarvoor was hij eigendom van Arie Zomerdijk; doch dezen zijn waarschijnlijk zwagers geweest, omdat de huisvrouw van S A. Bakker ook „Zomerdijk" heette. Hoe liet zij, de molen is een historisch stuk en wij hopen, dat hij in eere wordt gehouden. DE MEELMOLEN van REZELMAN WIERINGERWAARD.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2