pepermunt De scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van en botste in volle vaart tegen het dak van een huis. Het dak werd vernield en de machi ne bleef in de bovenste verdieping hangen. Toevallig waren de bewoners uitgegaan, zoo dat er geen persoonlijke ongelukken te betreu ren zijn. Wonder boven wonder werd de be stuurder niet gewond, hoewel de benzinetank lek geslagen was en de benzine uitstroomde. ZWARE SNEEUWSTORMEN. Venetië en Napels overstroomd. Uit 'alle deelen van Italië worden hevige onweders gemeld. In het noorden des lands woeden zware sneeuwstormen en in het Zui den hevige regenbuien. Het Marcoplein te Venetië staat tengevolge van den hoogen stand van het» zeewater 20 cm blank. Uit Milaan en omgeving wordt zware sneeuw val gemeld, waardoor ongevallen hebben plaats gehad. De straatweg Parma—Spezzia is op verscheidene plaatsen ten gevolge van sneeuwverstuivingen versperd. In de haven van Livorno heeft de storm tal van scheeps- botsingen veroorzaakt. Boven Rome en Na pels hebben zich zware onweders ontlast. Na pels is op enkele plaatsen overstroomd. In het bergland van Belluno zijn verscheidene la wines neergestort. Het spoorwegverkeer Belluno-Calazo is gestremd. Een lawine heeft de hoogspanningsleiding gebroken, zoodat Belluno gedeeltelijk zonder licht is. UIT HET RUSSISCHE LEVEN. Een moeilijk probleem hoe aan contanten te komen Men schrijft uit Rusland Een van de moeilijke problemen van het tegenwoordige leven in Rusland is de vraag, hoe aan centanten te komen. Om de infla tie, die te groote afmetingen heeft aangeno men, eenigszins te verminderen of ten minste haar verdere ontwikkeling te stuiten, worden de Sovjet-instellingen ook op dit gebied ge rantsoeneerd, met het gevolg, dat de loonen niet uitbetaald kunnen worden. Op de mees te bedrijven te Moskou zijn einde Januari pas de loonen voor de eerste twee weken van De cember betaald. En intusschen moeten de menschen zoowel de belastingen als de huur betalen. Het laatste is van bijzonder veel be lang, omdat wie zijn huur niet bijtijds be taalt, op straat gezet wordt; tegelijkertijd verliest hij het recht op zijn rantsoenen (de distributieboekjes worden uitgereikt door de opzichters der gemunicipaliseerde huizen, die tevens toezicht moeten uitoefenen op de naleving van alle voorschriften). Bij velen is de toestand nu zoo zij hebben recht tegen inlevering van bepaalde bons fabrikaten (kleeren, schoenen .katoen e.d.) te koopen, maar hebben geen geld. De directie der be drijven betaalt niet in contanten, maar schrijft het verschuldigde bedrag over op de rekening van den bediende bij de spaarkas, maar de coöperatieve winkels weigeren ge noegen te nemen met giro-bewijzen en ei- schen contant geld. Dat dwingt de menschen toevlucht te nemen tot verschillende kunst grepen. De Moskousche correspondent van de „Sot- sialistitsjeskiej Westnik" vertelt een van die kunstgrepen, de meest eenvoudige en alge meen verspreide handigheid. Ge moet geld hebben, terwijl de directie van uw fabriek of kantoor u alleen een girotje kan geven. Ge gaat dan naar de lommerd en brengt uw cenige overjas weg. Voor de jas krijgt ge 30— 40 roebel. Daarna gaat ge naar het kantoor van het bedrijf, waar ge in betrekking zijt, en verzoekt aan den lommerd het geleende bedrag per giro te willen overmaken. Na ont vangst van het girobewijs krijgt ge uw jas terug. Op deze wijze hebt ge zoowel uw jas als wat contanten om de noodige goederen te kunnen koopen. Er zijn nog andere, meer ge compliceerde operaties om aan contanten te komen. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. CANDIDAATSTELLING voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Zijpe (N.H.) brengt het volgende ter openbare ken nis. Op Dinsdag, 10 Maart a.s., zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofd stembureau in den kieskring, ter secre tarie der gemeente DEN HELDER, vvor den ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in art. 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig perso nen, die volgens de kiezerslijst, gelden de op het oogenblik der inlevering, kie zers zijn voor de Provinciale Staten bin nen den kieskring. Achter den naam van ieder der onder teekenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voor komt. Tenzij een onderteekenaar voor komt op de kiezerslijst der gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering der lijst een ver klaring overgelegd van den burgemees ter der gemeente, dat de onderteeke naar voorkomt op de kiezerslijst in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermel ding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteeke- jiaars aan hen de voorkeur wordt gege ven. Indien de candidaat is een gehuw de vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot on der toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord: „geboren of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een.candidaat mogen de voorletters geheel of ten dee- le door de voornamen worden vervan gen. Dezelfde candidaat mag niet voorko men op meer dan één van de lijsten, in geleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Kon. besluit van 12 Dec. 1917 (staatsbl. no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. De inlevering der lijst moet geschie den persoonlijk door één der ondertee kenaars. De candidaten kunnen daar bij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilli ging, hierboven vermeld, zijn ter secre tarie dezer gemeente kosteloos verkrijg baar tot en met den dag der candidaat stelling. In herinnering wordt gebracht arti kel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in arti kel 35 inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteekeningen van perso nen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft ondertee kend. Zijpe (N.-H.), 17 Febr. 1931. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. RENTENAAR te SCHAGERBRUG (keinsmerbrug) om op perceel, kadastraal bekend in Sectie C, no. 943, gemeente Zijpe zijn brood-, koek- en banketbakkerij, gelegen te Keinsmerbrug, te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. Zijpe, den 16 Februari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van K. SPAAN te BURGERVLOTBRUG om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie F, No. 744, gemeente ZIJPE, zijne bestaande brood-, koek- en banketbakkerij, gelegen te Burgervlotbrug te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd. Zijpe, den 16 Februari 1931. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. BURGERLIJKEN STAND gem- Zijpe van 13-19 Febr. Geboren: Willem, z.v. Gerrit Koele en Klaasje van Ommen; Margaretha Agatha, d.v. Theodorus Wilhelmus Pronk en Gerarda Johanna de Haas. Ondertrouwd: Wijbrand van der Haag, 23 jr., arbeider, te Den Helder en Guurtje Kuiper, 22 jr. zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Sijvert Klijn, 54 jr., ongeh. Benoemd: Mej. C. J. Bückman te 't Zand is benoemd tot onderwijzeres aan de Meteorenschool te Amsterdam. Rijksmuseum", welke veel bijval had. Weer mochten we van het korps eenige marschen hooren en o.a. genieten van de mooie Fantasie „Soli dairé té". Dan vergastte het oudlid van S.D.G., de heer A. Smedinga ons op een voordracht Klaas moet loten en wordt soldaat". De ze had ook een aandachtig gehoor. Na weer eenige marschen kregen we een voordracht van den heer P. Moolenaar Bz. „Toen het begon te lichten (een schets naar het leven). Ook deze voor dracht was zeer goed. Daarna speelde de vereeniging een Duitsch Koraal: Machtet die Fore Weitt en kregen we van den heer Mosk nog te hooren de voordracht: De Straatmuzi kant, die de lachspieren nog weer eens in beweging bracht. Onder de pauze werd een collecte gehouden ter bestrij ding onkosten daar toegang geheel vrij was. Na nog eenmaal gespeeld te hebben had de vereen, haar programma afge werkt en waren we aan het eind van dezen gezelligen avond. Voorz. sprak daarna de hoop uit dat de aanwezigen hebben mogen genieten van hetgeen de vereeniging naar voren gebracht had. Voorz. dankt ook de leden die ons verrasten met 'n voordracht er in het bijzonder voor en ook Frans Vla ming] wil voorz. niet vergeten, die met 't orgelspel de zang begeleidde. Ook hoopt spr. dat de vereen, steeds op de medewerking van de aanwezigen mag rekenen, vooral wat de financiën betreft, want ook de vereen, maakt een moeilijken tijd mee. Niettegenstaande dat, mogen wij ons steeds in gestadigen bloei verheugen, daar het ledental zich nog steeds uitbreidt. Maar daar moe ten instrumenten voor aangeschaft wor den en dat kost zeer veel. Daarna wordt nog gezongen Gezang 180 en verzocht Voorz. den heer Sas met ons te sluiten in dankgebed. Politie: Gevonden een horloge met- ketting en een rijwiellamp. fr' ANNA PAULOWNA. Christelijke School Breezand. Woens dagmorgen j.1. is de Chr. school, welke, wegens het niet kunnen plaatsen der leerlingen, een flinke vergrooting heeft ondergaan, weder officieel geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door B. en W. dezer gemeente en verschillende andere autoriteiten. De school mag thans gezien worden want ruimte en in trieur aangaat. BREEZAND. Uitvoering Chr. Mu- ziekvereen. „Soli Deo Gloria" te Bree zand. In de Geref. Kerk aan de Molen vaart gaf bovengenoemde vereeniging j.1. Dinsdagavond een uitvoering. Voorz., de heer J. Hooimeijer verzoekt de aanwezigen te zingen Ps. 147 vers 6 en 7, waar hij daarna voorgaat in ge bed. Na een hoofdstuk uit den Bijbel ge lezen te hebben, heet voorz. de aanwezi gen hartelijk welkom. Spr. vindt het jammer, dat er zoo weinig belangstel ling is, maar daar er veel zieke men schen zijn, is dat niet geheel te verwon deren. Dit is ook merkbaar in de veree niging, daar er eenige leden ook door ziekte afwezig zijn. Voorz. hoopt dan ook, dat de aanwezigen mild willen zijn in hun critiek. Daarna geeft voorz. de leiding over aan den directeur, den heer J. P. Mosk. Het eerste nummer, dat we hoorden was Ps. 150 en daarna 'n mooie marsch Pittid Henry van M. J. H. Kessels. Ook hoorden wij de ouverture Le Petid Duij schesse, welke heel goed geblazen werd. Daar het programma afgewisseld werd door eenige voordrachten; kregen we eerst een voordracht van den heer A. van Eet, getiteld „Hannes in het kuniien wij volstaan met te vermelden, dat deze bestonden uit geldprijzen, medailles en lauwertakken, en diploma's. Bestuursverkiezing. De Voorzitter deelt mede, dat de Heeren O. J. Bosker, J. Bosker en M. Bakker perio diek moeten aftreden, terwijl een vacature is ontstaan wegens het bedanken van den pen ningmeester, den heer C. Kooijman. De Heeren O. J. Bosker, J. Bosker en M. Bakker worden resp. herkozen met 38, 34 en 39 stemmen. Van de zijde van het bestuur wordt aanbe volen voor de vacature C. Kooijman, den heer N. Mulder Dzn. Deze verkrijgt 26 stemmen op zich en is dus benoemd. Op de vraag van den Voorzitter of allen de benoeming aanvaarden wordt bevestigend geantwoord. Aan den Heer Kooijman wordt dank ge bracht voor het vele werk wat hij in het be lang van de af deeling heeft verricht. (In stemming.) Rekening en verantwoording. De Secretaris die wegens bedanken van den penningmeester, beide functies heeft waarge nomen, zegt dat van de tentoonstellingsuit komsten nog geen verslag uitgebracht kan worden, daar de kwestie van de verloting nog niet is opgelost. De besprekingen zijn echter van dien aard, dat een goede oplossing gevonden zal wor den in een volgende vergadering kan dus verslag hiervan tegemoet gezien worden. Voor de afdeeling waren de ontvangsten gew. dienst 873.94 1/2 de uitgaven 465.77. Alzoo een voordeelig saldo van 468.17 1/2. Rekening veewagen. Aan saldo was in kas 0.76. Ontvangsten bedragen 18-. Totaal in kas 18.76. Besloten wordt om twee aandeelen te laten uitloten. Na gehouden loting blijkt dat aan- GEMEENTE WIERINGEN. Afd. Wieringen Holl. Mtpij. v. Landbouw. Bovengenoemde afdeeling hield Donderdag 19 Februari 's morgens 10 uur een algemeene vergadering in Hotel Lont. Aanwezig 40 leden. De vergadering wordt geopend door den Voorzitter der afd., den heer L. C. Kolff, met een hartelijk woord van welkom, tevens me- moreerende het het uitstekend slagen der ge houden tentoonstelling vorig jaar in Sept. Was het vorige jaar niet rooskleurig te noemen voor de landbouw, het speet spr. te moeten zeggen, dat de vooruitzichten er voor dit jaar ook niet gunstig uitzien. Laten we een ieder geval hopen, dat het tenslotte, in ieder geval iets voorspoediger moge zijn. Door den Secretaris den heer O. J. Bosker worden de notulen gelezen welke onveran derd worden goedgekeurd. Jaarverslag Secretaris. Hierop wordt een jaarverslag uitgebracht door den Secretaris, waaruit wij het volgende opteekenen Het jaar 1930 stond reeds in het teeken van de wereldcrisis en en ook op Wieringen is dit allerwege merkbaar. De landbouw heeft 't reeds zwaar te kam pen gehad terwijl de toestand in het veehou- dersbedrijf steeds critieker wordt. Hierbij komt nog dat de huurprijzen voor landerijen op Wieringen nog altijd op zeer hoog niveau staan, en ook de koopprij zen boven de werkelijke waarden uitgaan. Reeds is er voeling met afdeelingsbesturen uit den omtrek tot het treffen van maatrege len, die verlichting in het landbouwbedrijf kunnen brengen, terwijl ook reeds maatrege len dienen te worden beraamd ten opzichte van het Zuivelbedrijf. De demonstratie-vergadering te Schagen was de eerste vrucht dezer samenwerking, en nog meer punten staan op het programma. In de eerste plaats moet worden gestreefd naar verlichting van uitgaven .voortspruiten de uit z.g.n. overheidsbemoeiingen, zooals kosten van ziekten- en ongevallenverzekering kosten van electriciteit en watervoorziening, kosten van wegenonderhoud, aangezien het wegenonderhoud voor de waterschappen een onhoudbare zaak is geworden de stroom- kosten van bemalings-inrichtingen enz. Deze laatste posten toch zullen belangrijk kunnen bijdragen in het pogen om te komen tot vermindering van waterschaplasten. Op deze wijze kan men zeer zeker, in tijden als deze nuttig werkzaam zijn. Tot het verstrekken van inlichtingen van al lerlei aard wordt den leden verzocht, zooveel mogelijk betrouwbare gegevens te verstrek ken, zoo die worden gevraagd. Speciaal betreffende hun financieelen toe stand. Hoewel bij de voorbereidipg der tentoon stelling zich nog al strubbelingen voordeden ten opzichte van de voorwaarden, waaronder de verloting werd toegestaan, had de ten toonstelling een zeer vlot verloop. In opzet en omvang overtrof deze tentoon stelling, ondanks ook nog het mond- en klauwzeer, iedere vorige tentoonstelling. En wanneer de verschillen, die weder be staan omtrent de uitlegging van de voor waarden der verloting in gunstigen zin wor den opgelost, zullen ook de finantieelen uit komsten bevredigend kunnen zijn. Bij het verder gaan zal bij dezen laag conjunctuur veel van het al'deelingsbestuur gevraagd worden, in het treffen van maatre gelen die zullen kunnen strekken tot ophef fing van de ergste moeilijkheden. De leden moeten echter vooropstellen, dat het zeer moeilijk is hierbij eenig resultaat te bereiken. In verreweg de meeste gevallen is hier ie der aangewezen op eigen krachtontwikkeling en beleid. Het bestuur is ten volle bereid met alle ten dienste staande middelen zijn medewerking te verleenen. Onder instemming der vergadering dankt de Voorzitter den Heer O. J. Bosker voor zijn keurig verslag. Hierna worden de prijzen uitgereikt van de verschillende inzendingen, hetgeen geschied de door den Voorzitter. Aangezien de lijst van winnaars ten over vloede bekend is, (wij plaatsten haar volledig in onze courant tijdens de tentoonstelling) deel no. 8 ten name van A. van der Welle en aandeel no. ten name van M. Bakker zijn uit geloot, a 10.— per aandeel. Door deze uitgave is een nadeelig saldo van 1.24 in deze rekening ontstaan. Bij monde van den heer P. Veerdig wordt namens de controle commissie rapport uitge bracht, welke verklaard dat boeken en be scheiden in orde zijn bevonden. Verkoop niet afgehaalde prijzen Een aantal prijzen welke bij de verloting niet zijn afgehaald door de winnaars, w.o. een partij koetouwen, 3 kazen, een paarden dek, emmer en melkzeef worden hierop pu bliek verkocht. De opbrengst blijft dan als nog een jaar ter beschikking van de win naars indien zij nog mochten komen opdagen Eén en ander ging grif van de hand, dank zij de verkooptalenten van den heer O. J. Bosker. De totale opbrengst was 30.50. RONDVRAAG. De heer M. Lont stelt voor om den Heer C. Kooijman eere-lid te maken van de afdeeling. Waartoe onder instemming der vergadering wordt besloten. De Heer P. Veerdig vraagt of de afdeeling niet kan aandringen op verlaging bij het Heemraadschap. Voor velen worden deze lasten gezien de tijdsomstandigheden zeer zwaar. De Secretaris, weet niet of hij hier namens het Heemraadschap mag spreken, doch wil wel eenige inlichtingen verstrekken; deze zijn echter niet voor publiciteit bestemd, zoo- dat hij de pers verzoekt dit niet te vermel den, waarbij wij aan voldoen. Vervolgens vraagt de Heer P. Veerdig of de afdeeling in contact wil treden, met de Kerk besturen en Armvoogden, om op verlaging van huurprijzen van landerijen aan te drin gen. De Voorzitter zegt zulks toe te zullen overwe gen. Hierna sluiting. DE CHR. ZANGVEREENIGING „DE LOFSTEM" TE BREEZAND. Op D.V. Woensdag 25 Febr. zal deze vereeniging een openbare uitvoering ge ven in de Evangelisatie te Breezand. Het bestuur bestaat uit de heeren: P. Boon, Voorz.; C. Ver brugge, Secr.; J. ,T v.d. Bergh, Penningm. O. B. K. Zondagavond heeft genoem de tooneelvereeniging in de zaal van Hotel „Veerburg" een tweede opvoering gegeven van „Er staat geschreven", tooneeispel in 4 bedrijven door Jaap van der Poll. De zaal was matig bezet, hetgeen jam nier was; stuk en spelers toch verdie nen een volle zaal. Mogelijk heeft de griep dit op zijn geweten. Aangezien een korte inhoud in het vo rig nummer van dit blad voorkwam, kunnen wij volstaan met kort resumé van de prestatie's der spelers. Voorop zij gezegd, dat allen, zonder on derscheid uitmuntten in rolkei mis, te goed eigenlijk; voor enkelen was dit 'n bezwaar; men ging te vlug spreken; het stuk werd vlot gespeeld. Mej. P. Rezelman heelt als mevr. H<*n- derson prachtig werk geleverd; deze rol lag haar heel goed «»n zij heeft voort durend het spel op hoog peil weten te houden. In het vierde bedrijf: de slotta- fereelen met haar zoon Thomas, wan-n innig doorvoeld. De heer P. Harder, in de rol van Tho mas was een waardig tegenspeler van Mej. Rezelman; jammer, dat zijn stem niet wat forscher is. Dit gemis werd ech ter ruimschoots vergoed door zijn su blieme spel in de drie laatste bedrijvm. De heer R. Rezelman stelde als James wat teleur; zijn spel was niet los genoeg en deze rol vraagt toch oen n al losheid In het vierde bedrijf was het beter. Nog eens even goed de mimiek repe- teeren, heer Rezelman, dan zijt ge er! Mej. C. Muntjewerf, als Florance, was in haar rol uitstekend, maar sprak ons inziens wat te vlug; daardoor gaat dan wat van het melodieuse der stem verlo ren; Deze rol eischt zeer veel De heer A. van Zandwijk heeft een heel goede creatie gegeven van Mr. Par ker; zijn spreken was keurig; de echte aristocraat; absoluut gevoelloos! Enge land nummer één, totdat hem zelf de slag wordt toegebracht die zoovelen kregen, hem weer menschelijk gevoel bijbrengt, doch voor zijn verdere leven knakt. Géén gemakkelijke rol! Mej. M. M. Kuiper als Ivy O'Briën en de heer D. Stins als Freddy hebben de hun toebedeelde rollen goed gespeeld. De jongeh. Klooster was invaller voor Mej. J. Geerlings, die door ziekte verhin derd was de rol van John te vervullen. Hij heeft goed zijn best gedaan, doch de rol is niet gemakkelijk, en moet o.i. door twee personen gespeeld worden; dit hindert niets want John is ouder ge worden; zijn stem mag dus gerust an ders zijn, en met de grimatie is heel wat te bereiken. De grimatie van den heer Loevens was uitmuntend. Vooral de kop van Thomas en Mr. Parker waren heel mooi. Nu de derde opvoering aan Oudesluis en dan weder een stampvolle zaal; de club cn haar leider verdienen het DE OPVOERING van ER STAAT GE SCHREVEN door O. B. K., A. PAUL. Slotscène van het Tweede Bedrijf. Thomas keert als een wrak terug in de ouderlijke woning. Van links naar rechts de hr. A. van Zandwijk als Mr. Par ker; Mej. Muntjewerf als Florence; Mej. Rezelman als Mevr. Henderson en de hr. P. Harder als Thomas.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2