B. en W. van Wieringen hadden dus de gel- en de kinderen dus gemakkelijk de bestaande den voor den bouw van een Chr. school te openbare school kunnen bezoeken. Naar wij voteeren. Maar wie meenen mocht dat nu dit college het pleit verloren had, hij ook royaal zou uitvoeren wat de wet van hem eischt, kent de mentaliteit van deze Noord- Hollanders boven het Y nog niet. Hier heeft een kennelijke tegenwerking plaats gehad, want de gelden, die na deze Kon. beslissing uiterlijk 1 Juni 1930 had den moeten gevoteerd; zijn nog steeds niet ter beschikking gesteld Natuurlijk hebben de vrienden der Christ. school te Den Oever niet gewacht tot het oogenblik zal gekomen zijn dat de vroede vaderen van Wieringen zullen begrijpen wat hun plicht is, maar, gewend als zij van huis zijn aan het offeren voor de zaak der vrije school, hebben zij de handen ineen geslagen en 1 Nov. 1929 reeds een houten hulpschool gezet, waardoor zij niet afhan kelijk werden van een gemeentebestuur dat met zulke „fraaie" middelen meent de voor standers van Christ. onderwijs, die overi gens ook behooren tot de belastingbetalen de burgerij te mogen treffen. Er kwam dus toch een Christ. school op Wieringen en nog wel een zeer bloeiende, want de school heeft nu 180 leerlingen. Het gemeentebestuur kon cjit met leede oogen aanzien, maar deze gang van zaken moeilijk verhinderen. Men nam toen maar weer de toevlucht tot de zaak der finan ciën en poogde de vrienden van het Chr. onderwijs te treffen door de voorschotten op de exploitatie aanvankelijk te weigeren Wanneer we nu nog even accentueeren het motief waarom men geen gelden wilde voteeren voor den bouw van een Chr. school dan komt wat we nu gaan mededeelen ver het optreden van den Raad van Wie ringen in een nog, om het maar zacht te zeggen, eigenaardiger licht te staan. Immers 29 Maart 1930 kwam de beslis sing van de Kroon af en 3 Mei 1930, in een der eerstvolgende vergaderingen van den Raad, besluit dit college om een openbare school te stichten te Den Oever, op pl.m. 100 Meter afstand van de bestaande Chr. school! Dus op de voor den bouw van een Chr. school gediskwalificeerde plaats Van het 'argument van de vlottende bevolking waarom er toch vooral geen Chr. school ko men mocht, herinnerde zich nu niemand meer iets. Het kwam in de kraam van de heeren ten eenenmale niet te pas en dies gewaagde er ook geen mensch meer van Deze geste van den Raad wordt nog fraai er als we meedeelen dat op 1 1/2 KM. van de plaats waar de openbare school dan nu komen moet een royale openbare school staat, nl. in het gehucht Oosterland, dat van Den Oever niet is gescheiden daar bei de plaatsen geheel in elkander loopen en dus de kinder van de ouders die op Den Oever wonen, slechts 20 minuten behoeven te loopen om openbaar onderwijs te kunnen ontvangen. Bouw van een openbare school heeft te Den Oever nog minder zin als men bedenkt dat deze plaats geen achterland heeft en dus een openbare school te Den Oever nimmer met het oog op den groei in de toekomst kan worden gebouwd als er in het aangrenzende Oosterland een dito school is Deze openbare school te Ooster land heeft 5 lokalen met 180 leerlingen en is dus al evenmin overbevolkt Momenteel bezoeken de school te Oosterland ten hoog ste 70 kinderen uit den Oever en die zullen van deze school dus verdwijnen als er ook een openbare komt te Den Oever. Nog geen twee jaar geleden, dus toen er actie was te Den Oever om een Chr. school te stichten, nam de Raad het besluit om de openbare school te Oosterland met twee lokalen uit te breiden. Trouwens de komst van een Chr. school te Den Oever is al van betee- kenis voor de openbare school te Ooster. land, want meerdere ouders profereeren, nu zij de keus hebben tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, en zij niet meer ge dwongen worden hun kroost naar de open bare school te zenden omdat er geen an dere onderwijsinrichting is, de Christelijke school. Een en ander is oorzaak dat het leerlingental van de openbare school te Oosterland zoo is teruggeloopen, dat met ingang van 1 Jan. j.1. een der leerkrachten op wachtgeld is gesteld geworden On danks deze door een ieder te controleeren feiten, moet er volgens den Raad van Wie ringen toch vooral nog een tweede openba re school komen Sterker nog, besluit men er een te bouwen, terwijl men de totstand koming van een Chr. school heeft gepoogd te verhinderen met argumenten die als zij opgaan ook gelden voor een openbare school, maar die men nu uit haat tegen het Chr. onderwijs plots geheel inslikt Was er nu nog van eenige actie van de ouders die voorstander zijn van openbaar onderwijs voor hun kinderen, iets te be speuren, men zou kunnen aanvoeren, dat de Raad zich daardoor heeft laten leiden. Maar ook hiervan is geen sprake. Van de zijde van deze ouders bereikte de Raad geen enkel verzoek en van eenigen aan drang hunnerzijds viel en valt niets te con- stateeren Het behoeft geen verwondering te baren dat de vrienden van het Christ. onderwijs te Wieringen, ziende op wat voor een ei genaardige wijze de Raad van de plaats hunner inwoning, de gemeentebelangen behartigt en welk een wonderlijke menta liteit bij deze vroede vaderen gevonden wordt, op hun beurt in beroep zijn gegaan bij de Kroon. Zoo komt de schoolzaak te Wieringen wederom voor den Raad van State. Zij zal morgenochtend komen voor de afd. geschil len van bestuur en naar we vernemen heeft oud-Min. S. de Vries Czn. zich bereid ver klaard om voor de vrienden der vrije school te Wieringen, die zoozeer door hun plaatse lijke overheid geplaagd zijn en die zelve van groote offervaardigheid voor hun zaak hebben blijk gegeven, bij den Raad van State op te treden. Wat op Wieringen is gebeurd is wel een zeer kras staaltje van den nog in ons land hier en daar woedende schoolstrijd. Met groote belangstelling zien velen, ook buiten den engen kring der vrienden van het Chr. onderwijs op Wieringen, naar de komende beslissing van de Kroon uit. Onzerzijds enkele kantteekeningen bij dit artikel. Voor wie de plaatselijke toestanden kent, is het duidelijk, dat sommige beweringen uit dit artikel met de waarheid op eenigszins ge spannen voet staan. Zoo o.a. dat Oosterland en Den Oever niet van elkaar gescheiden zijn meenen, is juist het bezwaar, dat er voor jon ge kinderen verbonden is aan het viermaal per dag afleggen van een weg, die door druk verkeer gevaarlijk is, onder dikwijls slechte weersomstandigheden, een der redenen, waar om de bijzondere school zooveel leerlingen heeft gekregen. Volgens betrouwbare gegevens zijn er van de 180 kinderen, die de Chr. School bezoeken, ongeveer 90 uit gezinnen, die niet de ortho dox-protestante levensopvatting zijn toege daan. Het is bekend, welk een wonderlijk al legaartje de bevolking van de bijzondere school vormt; er zijn kinderen bij uit katho lieke, socialistische, onverschillige gezinnen. Dat wijst er op, dat de afstand wel degelijk invloed heeft. Het is trouwens misleidend, om met den afstand van 1 1/2 K.M. te werken, hoewel op zich zelf niet onjuist. Zouden wij misschien ook eens mogen vernemen, hoe groot de afstand is van de school te Ooster land, naar de keten op den afsluitdijk, van waar ook heel wat leerlingen komen Vermoedelijk tasten wij niet ver mis, wan neer wij de aanleiding tot het bezwaarschrift juist hierin zoeken, dat men van christelijke kant van de te stichten school te groote (Con currentie vreest. Als de helft van de leerlin gen naar de openbare school zou overgaan en dit is te verwachten zou dit een gevoe lig verlies zijn. Het schoolbestuur zal goed doen voorloopig niet te hoog van den toren te blazen met den bloei der school, afgeleid uit het aantal leerlingen Eenige actie der ouders voor de nieuwe school is er nooit geweest, aldus het artikel. Het schoolbestuur kon beter weten. Zoowel de commissie van toezicht als Volksonderwijs hebben indertijd op de stichting aangedron gen. De ruimte ontbreekt ons, om hèt artikel op den voet te volgen en alle argumenten onder de loupe te nemen. Wij willen echter nog wel even de aandacht vestigen op een vroolijke kant van de zaak. Een schoolbestuur, dat de gelden der gemeente komt opeischen voor de stichting van een school, die waarschijn lijk over enkele jaren ontvolkt zal zijn, komt zich thans opwerpen als kampioen voor de zuinigheid nu het gaat om het belang van het openbaar onderwijs. Een openbare school zal te Den Oever altijd kunnen bestaan, om dat de blijvende bevolking openbaar onder wijs verlangt, een bijzondere zal in het gun stige geval een bloedarmoedig bestaan lijden. En dit, o heeren van het schoolbestuur, dit inzicht heeft de raadsleden er toe geleid om uit protest de aanvragen te weigeren. Geen strijd met kleine middelen hebben zij ge wenscht, maar een gelegenheid om aan de regeering duidelijk te doen blijken tot welke gevolgen de toepassing der pacificatie leidt, wanneer de voorstanders van het bijzonder onderwijs een onverantwoordelijk gebruik van hun bevoegdheden maken. De uitslag van het beroep lijkt ons niet twijfelachtig. Afgezien van de vraag, of de adressanten wel het recht van beroep had den (hieraan bestaat gegronden twijfel) i het ondenkbaar, dat de Kroon hen in het ge lijk zou stellen, nu de raad, gedeputeerde sta ten, inspecteur en hoofdinspecteur van het lager onderwijs eenstemmig van oordeel zijn, dat Den Oever een openbare school noodig heeft. En dan, als eenmaal de nieuwe openbare school er is, dan pas kan de „eerlijke strijd" beginnen en kan het schoolbestuur het be- staanrecht van zijn school bewijzen. Het Bestuur van Vereeniging „VOLKSONDERWIJS", afd. Wieringen. genoemde notaris Boerlage, hield daarop een uitvoerig verweer, waarin hij zijn verwonde ring uitsprak over het ruime tijdsverloop tus schen den datum der aanrijding en de be handeling ter terechtzitting, daarbij de ver onderstelling uitsprekende, dat zulks verband hield met de civiele procedure betreffende de schaderegeling. Voorts bestreed gemachtig^> met kracht de meeninng dat verdachte djf*n nacht had ge handeld onder alcoholmisbruik. Gemachtigde noemde dit ongerijmd en beweerde op goede gronden overtuigd te zijn van het tegendeel. De schuld lag hier aan het rijk, dat zoygde voor slib vrije wegen en goede verlichting. Ten slotte verzocht gemachtigde ontslag van rechtsvervolging. De insinuatie, door gemachtigde geuit, dat het late berechten verband hield met de ci viele actie, ontlokte onder meer een heftig protest van den ambtenaar, die in scherpe bewoording opkwam tegen de verdachtma king als zou hij zich door tfé verdachtmaking als zou hij zich door de verzekeringsmaat schappij hebben doen beïnvloeden, waarop notaris Berlage in zijn wederwoord met be trekking tot deze bewering den ambtenaar van het O. M. zijn verontschuldiging aan bood, doch overigens zijn conclusies hand haafde. Het schriftelijk vonnis in deze zaak werd voorts door den kantonrechter bepaald op IDonderdag 5 Mart e.k. te, 8000 balen, in de „Hunze 9" van de Gro ninger Rotterdammer Stoomboot Maatschap pij, overgeheveld uit een Russisch schip, om naar Groningen te worden vervoerd. Op onze vraag, voor wie de partij is bestemd, en wat ermee gebeuren zal, hebben we geen antwoord kunnen krijgen. Visschers vereeniging D.E.T.V. Zon dagmiddag hield deze vereeniging 'n algemeene vergadering in Hotel De Haan te Hippolytushoef. Aanwezig waren 41 leden. De voorzitter, de heer J. Tijsen o- pent de'vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen wor den gelezen van de vorige vergadering BINNENLANDSCH NIEUWS. RECHTZAKEN. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 20 Februari. EEN NOODLOTTIGE NACHTELIJKE AUTORIT. Het ongeluk te Het Zand in den nacht van 12 Augustus. In den nacht van Dinsdag 12 op Woensdag 13 Augustus 1930 had op den Rijksweg Alk maarHelder nabij Het Zand een ontzettend verkeersongeval plaats. Een tweetal jongelieden, -Willy Berlage, de officier-machinist der K. N. M., Posthuma, begaven zich na een huiselijk feestje in een bij den gararehouder Tasche aldaar gehuur de Citroën tweezetter naar Den Helder. Er werd vermoedelijk met flinke snelheid gere den en er had toen een aanrijding plaats te gen de leuning van de 5 Meter breede brug over de Keetener vaart nabij Kolksluis. De Citroën sloeg door de kracht van de aan rijding eenige malen over den kop, waarbij de inzittenden, de heer B., die het wagentje bestuurde en zijn medepassagier uit het zwaar beschadigde wagentje werden geslin gerd. De heer B. kwam er naar omstandighe den wonderbest af, doch de officier werd zoo danig gewond, dat hij eenige dagen later, zonder bij kennis te zijn gekomen, in een der ziekenhuizen te Helder overleed. Het inmiddels ingestelde justitiëel onder zoek bracht geen voldoende bezwaren naar voren, om den auto-bestuurder B. te vervol gen ter zake misdrijf art. 307 Wetb. van Straf recht, maar toch had de verdachte zich Don derdag 19 Februari voor den kantonrechter te Schagen te verantwoorden wegens over treding van artikel 22 Motor- en Rijwielwet: het roekeloos en onvoorzichtig rijden, waar door de veiligheid en vrijheid van het verkeer in gevaar werden gebracht. De verdachte was echter ongesteld, bevond zich momenteel in het hospitaal en werd ver tegenwoordigd door een familielid, notaris Boerlage uit Velzen als gemachtigde. Gehoord werden een drietal getuigen, de rijksveldwachter Vroone uit Julianadorp, de heer Paulink, chef-monteur te Alkmaar en de nabij de plaats waar het ongeval plaats greep, wonende heer A. Dijkshoorn, die ver klaarde dien nacht door den geweldigen slag en daarop gevolgd glasgerinkel te zijn gewekt. In deze droevige zaak kwam ook meerdere malen het alcoholvraagstuk ter sprake. De ambtenaar mr. De Brujes Tack was de meening toegedaan, dat de bestuurder,' met een reputatie van roekeloos rijden, niet afkee rig van alcoholgebruik, maar overigens 'n bekwaam automobobilist, dien nacht niet ge heel normaal is geweest, anders was de aan rijding op die plek, terwijl zich geen ander object op den weg bevond, niet te verklaren. Onder deze omstandigheden vorderde het O. M. 100 boete, subs. 100 dagen hechtenis en intrekking van rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. De gemachtigde van verdachte, de voren TWEE AUTO - ONGELUKKEN. Bij Nijmegen maken twee aanrij dingen een doode en drie zwaar gewonden. Zondagmiddag omstreeks 2 uur reed te Malden bij Nijmegen dr. Rosen, tand'arts te Nijmegen, met zijn auto in de richting van de stad. Ter hoogte van het z.g. Kamp stak plotseling vlak voor de auto het drie-jarig dochtertje van den heer D. Peters den weg over. Dr. Rosen remde uit alle macht, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind werd gegrepen en ter zijde van den weg geslingerd. Het was vreeselijk verminkt moet bijna op slag dood geweest zijn. De auto slingerde tengevolge van het sterke remmen van den weg en kwam tegen een boom te recht. De wagen werd vrijwel verpletterd. Dr. Rosen bekwam een zware, kaakfractuur en een hersenschudding, zijn assistente brak beide polsen en liep inwendige kneuzingen op. De gemeentegeneesheer van Heuman, dr. Gerritsen, verleende de eerste hulp en liet dr. Rosen en zijn assistente naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overbrengen. Maan dagmorgen was zijn toestand nog ernstig. Zondagmiddag omstreeks 4 uur vermaakte zich op den Willemsweg te Nijmegen een aan tal jongens met sneeuwballen gooien. Een vijfjarige knaap stak daarbij plotseling den weg over, juist toen een auto naderde. Of schoon de bestuurder nog uit alle macht rem de, kon hij een aanrijding niet voorkomen. De knaap werd gegrepen en met een zware schedelbreuk opgenomen. Hij is in het Cani siusziekenhuis te Nijmegen ter verpleging op genomen. Zijn toestand is zorgwekkend. NIEUWE SPINAZIE. Op de veiling te Alkmaar werd heden eerste spinazie aangevoerd door den heer N. Blankman van Heerhugowaard. DE STATENVERKIEZINGEN. De candidaten van de „Vrijheids bond". Dc liberale Staatspartij De Vrijheids bond in den prov. kieskring Zaandam heeft de candidatenlijst als volgt opge steld 1. Mr. W. C. Wendelaar te Alkmaar 2. ir. M. J. Schoen te Zaandam, 3. D. de Boor Dz. te Stompetoren, 4. G. Hare maker te Koog a.d. Zaan, 5. jhr. H. van Foreest te Ileiloo, 6. mevr. R. Prins Vlessing te Alkmaar 7. mr. P. A. Offers te Alkmaar, 8. G. van Holk te Zaandam, 9. H. Klerk te Krommenie, 10. Chr. Kieft te Limmen, 11. H. E. Wempe te Westzaan. GEMEENTE WIERINGEN. het dorp loopen, om dat beetje steun te halen. Spr. zou gaarne wenschen dat dit geld thuis bezorgd werd door den Gem.- jBode die heeft waarschijnlijk toch niet zooveel te doen, en is van meerling dat een verzoek aan het Gemeentebe stuur in dien geest gericht moet woi- den. De Heer M. de Haan zegt, dat hem i gebleken, dat indien machtiging wordt verleend op gezegeld papier een ander deze gelden mag ontvangen, verschillende moeilijkheden zitten hier echter aan vast. De voorzitter zegt, dat hij wel eens heeft gehoord, dat Duijnker, de Deur waarder voor verschillende menschon geld in ontvvangst neepit. Doch en Duijnker en de Gem.-Bode DROOGGELEGDE ZUIDERZEEGRONDEN. Tijdelijke vrijstelling van grondbelasting. Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor droogge maakte Zuiderzeegronden. De in de Wet van 26 Mei 1870 geregelde tijdelijke vrijstelling van grondbelasting geldt nog niet ten aan zien van de drooggemaakte of droog te ma ken Zuiderzeegronden. Het wordt echter wen schelijk geacht ook voor deze gronden zooda nig tijdelijk vrijstelling te verleenen. De termijn gedurende welke vrijstelling wordt verleend is ook hier gesteld op 46 jaar. Voor gebouwen, gesticht op Zuiderzeegron den, wordt een vrijdomstermijn voorgesteld van 13 jaren, overeenkomende met den ter mijn, genoemd in artikel 27 van de wet op de grondbelasting. DE ZOMERTIJD. De zomertijd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 4 October. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN BLINDE PASSAGIER. Een vreeselijke dood. Toen de sneltrein van Parijs naar Saar- brücken Zaterdag op het station Epernay stopte, bemerkte een spoorwegbeambte op het dak van een der wagons het lijk van een jongeman, wiens hoofd van het lichaam ge scheiden was. Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met een zekeren Demoulin, wonende in het Saargebied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waarschijnlijk bij het passeeren van een la gen tunnel op zoo vreeselijke wijze om het leven was gekomen. THANS OOK RUSSISCH AARDAPPELMEEL? Het-Hbld. meldt: Alsof wij er niet reeds genoeg van hadden Nu onze aardappelmeelfabrieken tot de nok toe vol zitten met hun product, zoodat zij in financieele moeilijkheden zijn geraakt en de regeering deswege een voorschot tegen lage rente heeft verleend, wekt het wel eeni ge bevreemding, dat binnenkort een groote partij Russisch aardappelmeel zal worden ingevoerd. Naar wij vernemen, wordt het eerste gedeel door den secretaris den heer Jb. Lont, m0eten hiervoor betaald worden het welke onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen stukken: Ingekomen is een schrijven van de visscherij-inspectie waarin er op gewe zen wordt, dat wel een verbod kan uit gevaardigd worden om te visschen met schepen voortbewogen door me chanische kracht voor ulken en oes ters, maar niet voor alikruiken. Een schrijven van de registratie te Hoorn inzake het pachten van visch- water te Medemblik. De voorz. zegt, dat in onderlinge o- vereenkomsten der verschillende vis- jschersver^enigingen bepaald is„ dat ieder op zijn eigen domein pacht; wij pachten derhalve daar geen vischwater Dan is ingekomen een schrijven van het Centraal Comité, waarin gemeld wordt, dat de kas van bedoeld Comité leeg is. Door de vele actieën, die het Centraal Comité den laatsten tijd heeft moeten voeren, heeft men zeer veel geld noodig gehad, zoodat ge vraagd wordt om een bijdrage van vijftig cent per lid. De voorz. zegt, dat hij heeft geaar zeld om de leden hierom te vragen doch de meerderheid in het bestuur was van meening, dat de kas hiervoor niet aangesproken moet worden, en de bijdrage op de contributie gelegd moet worden. De heer S. de Haan zegt, dat hij er niet voor is; wij hebben een kas op de Boerenleenbank; Wat moet daar mee gebeuren De heer Jb. Lont is van oordeel, dat de kas gerust gespaard mag worden het geld, dat wij hebben, zal gauw ge noeg voor andere zaken noodig zijn. De heer L. Wigbout brengt in het mid den, dat hier geld gevraagd wordt voor het Centraal Comité. Doch, hoe komen wij zoo langzamerhand tegeno ver het Comité te staan? Spr. heeft ver slagen gelezen van visschersvereeni- gingen, welke in vergaderingen zaken hebben besproken, die lijnrecht tegeno ver dien van het Centraal Comité staan In welke richting zullen we moeten gaan? De voorz. zegt, dat dit vergaderingen zijn, welke buiten het Centraal Comité om gehouden worden; dat kunnen wij ook doen De heer M. Kooij licht nader toe, dat die vergaderingen in hoofdzaak een ac tie beoogen om de Zuiderzee open te houden; eventueel een brug te bouwen Het werk van het Centraal Comité zal echter pas beginnen als de dijk er is; het heeft zich tot taak gesteld, om te zorgen, dat de visscherman schadeloos wordt gesteld, als de Zuiderzee droog ligt. Beide actie's kunnen gerust sa men gaan. Bij zitten en opstaan wordt besloten om vijftig cent te laten betalen door de leden, wat bij de contributie geind zal worden. Twee leden stemden tegen Vervolgens wordt gelezen een schrij ven van het Centraal Comité, waarin melding wordt gemaakt van het plan, om den voorzitter van dit Comité te huldigen, zulks op voorstel van de af- deeling Lemmer, in verband .met het vele en zeer gewaardeerde werk voor de visschers van dezen voorzitter. De juiste vorm van huldiging meent men gevonden te hebben in de aanbieding van een schilderstuk, voorstellende; twee thuisvarende botters. Gevraagd wordt f25.- als. aandeel in deze blijk van waardeering. De voorz. zegt, dat de secretaris en, hij op de bewuste vergadering hier reeds voorgestemd hebben, in de over tuiging, dat de leden er geen bezwaar tegen zouden hebben. Het gevraagde bedrag wordt z.h.s. uit de kas toegestaan. Verkiezing lid Zuiderzeevisscherij raad. Eens in de vier jaar moeten de leden van de Z.Zeevisscherijraad aftreden. 21 Februari, dus gisteren, is dit ge beurd, aldus de voorzitter. Voor D.E.T.V. heeft de heer M. Kooij zitting gehad in dezen Raad, en stelt zich we derom herkiesbaar. Nadat de secretaris heeft voorgele zen op welke voorwaarden dit lidmaat schap aanvaard kan worden benoemt de vergadering met op vier na algemee ne stemmen den Heer M. Kooij weder om als lid van genoemden Raad, welke onder dankzegging door het in hem gestelde vertrouwen de benoeming wederom aanneemt. RONDVRAAG De heer L. Wigbout, wijst er op, d at door M. de Haan een paar vergaderin gen terug er op gewezen is, dat zij die steun trekken van de Zuiderzeesteun- wet, dit zelf moeten halen van de secre tarie. Spr. vraagt of daar al eens naar gevraagd is, of dit niet door een ander ontvangen mag worden. Onlangs met die gladheid van den weg, moesten die oude menschen van W'ester.land naar is geen Gemeente- doch Rijkssteun. In ieder geval zal nog eens een adres naar B. en W. gezonden worden over deze aangelegenheid. De Heeren S. en J. ten Bokkel stel len eenige vragen inzake consenten voor de Boezemmeer. De vragen worden beantwoord door den Voorzitterdeze zegt tevens, dat dat de Boezemmeer voortdurend de aandacht heeft van het bestuur, ter wijl de secretaris de pers er op wijst, dat dit interne aangelegenheden zijn^ zoodat wij ons niet gemachtigd achten om van deze besprekingen verder ver slag uit te brengen. De Heer Jb. Bakker vraagt of de D. E. T. V. nog meedoet aan de ge meenteraadsverkiezingen. De Voorzitter zegt, dat dit op de agenda .moet staan dus kan in deze ver gadering hierover geen besluit worden genomen, dit moet echter uit de leden zelf voort komen, waarvoor dan een speciale vergadering belegd zal worden De Heer Br. Wit wenscht te zien uit gemaakt, dat zij die een schip hebben voortbewegen door mechanischen kracht, hun handteekening op een ge zegeld papier willen zetten, dat zij er niet mee zullen visschen. De voorzitter acht dit van het najaar van meer belang indien men nu ging visschen op alikruiken met motori- schen kracht, zouden de kosten van de benzine niet eens door de opbrengst ge dekt worden. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging gesloten. Politie: Verloren: een portejmonnaie inhoudende 50 a 60 gulden en een bruin' ketelpak met 'n paar zwarte kousen. Gevonden een zwarte portemonnaie met eenig kleingeld en een brillendoos met bril. Inl. bij Gem. Bode. 25-Jarig Bestaan Bloemenvereeniging „Flora" Den Oever. Dit jaar zal het dan 25 jaar geleden zijn, dat de beken de bloemenvereeniging „Flora" te Den Oever werd opgericht. Veel is er'sinds de oprichting te Den Oever veranderd, het dorp heeft zich zeer uitgebreid; vele nieuwe gezichten ziet men daar, anderen zijn ook weer verdwenen, maar „Flora" met haar ijverig bestuur en haar trouwe leden is dezelfde geble ven; ieder jaar weer komt zij in Sep tember met haar mooie bloemenfeest en het traditioneele vuurwerk. Natuurlijk heeft het bestuur wel ver wisseling ondergaan, maar één lid is van de oprichting af gebleven, eerst als secretaris en later als voorzitter en vi ce-voorzitter; het is de heer C. Koorn Vz; ook deze ijvere werker voor ae ver eeniging zal dus mét „Flora" zijn 25- jarig jubileum kunnen vieren. De opeenvolgende bestuursfuncties waren gedurende de 25 jaren als volgt bezet: 29 Sept. 1906 werd de vereeni ging opgericht met 't bestuur: L. Berg werf f, voorz., C. Koom Vz., secr., C. Kool Jacz. penningm.; 25 Nov. 1907 vertrok de heer Bergwerf en werd Ds. Reinders voorz; deze verliet 8 Dec. 1910 de gemeente en werd de heer M. J. Bosker in diens plaats gekozen. 15 Mei 1915 kwamen in het bestuur de heeren S. Bruul en Jb. Tijsen Nz. 15 Mei 1920 werd wegens vertrek van den heer M. J. Bosker tot voorz. gekozen de heer C. V. Koorn en werd de heer S. Bruul secretaris. 13 Aug. 1923 werd de heer C. Tijsen Mz. voorz.; V. Koorn J.Vz. sec retaris, terwijl de heer C. Koorn Vz. tot vice-voorz. werd benoemd. Tot op heden is het bestuur nog zoo samenge steld. Woensdag 25 Febr. 's av. 8 uur V.C.J.B. Bijeenkomst gez. met Zusterkring. Zondagavond j.1. is van een nog nieuw rijwiel van den heer N. J. Kat, staande voor het cafe van mej. De Wed. D. Heijblok te De Haukes een nieuwe electrische lantaarn ont vreemd. Van deze diefstal werd aangifte bij de Rijksveldwachter gedaan. Jl. Zondagmorgen beet een hondje van den landman Jb. K. te Stroe een op het erf loopende kip van De J. een poot stuk. De J. vervoegde zich daarover ten huize van den heer K. en deze was direct bereid 't beest te vergoeden Zonder hier of daar aanleiding toe te geven werd K. plotseling door een ze kere v. H., die om de hoek der deur stond en niet door K. was opgemerkt, gegrepen en een pak slaag toegediend, hetwelk van dusdani- gen aard was dat K. zich onder dokters be handeling moest stellen. Van deze kloppartij werd aangifte bij den Rijksveldwachter ge daan. Door personeel van de Zuiderzeewerken is alhier een vereeniging opgericht, genaamd „Tot Ontspanning Vereenigd" welke zich ten doel stelt het beoefenen der gymnastiek. Als leider zal optreden de Heer Pennekamp van Anna Paulowna. Voorzitter der nieuwe ver eeniging is de heer Ir. J. C. N. Ringeling, Secretaris de Heer A. J. Koop.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2