RING BLANKE KRUL PRUIMTABAK. 22e Jaargang. Vrijdag 13 Maart 1931 No. 21. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN J. R. KEUSS DE VONDELING. pepermunt WIERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN dinidas en veijdao. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. uitset» i C01W. j. boeker, wieiirber BUREAU: Hippolytnshoef Wleilnien. Telefoon Intereomm. No. II. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 HEERENBAAI P0RT0RIC0. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300- 350 400 450 en 500 cent per pond. WIT KLAVERZAAD VOOR DE WIER1NGERMEER. Ij" ADVIES VAN CONSULENT VOOR DE PLANTENVEREDELING. In het „Friesch Landbouwblad" schrijft de heer J. C. Dorst, consulent v. d. Plantenver edeling het volgende De secretaris van het C. C. voor keuring van gewassen maakt bekend Op een op 28 Februari j.1. te Utrecht ge houden vergadering van de directie van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Land- bouw-Comité met vertegenwoordigers van het Centraal comité voor keuring van gewas sen en het K. I. Z., waarbij ook tegenwoordig waren de directie van den Wieringermeer- polder en de directeur van het Rijksproefsta tion voor zaadcontrole, werd besproken op welke wijze de behoefte aan wit klaverzaad voor de Wieringermeer in 1932 en 1933 uit de Nederlandsche productie zou kunnen worden voorzien. Algemeen was men van oordeel, dat het gewenscht is dat het zaad dat te velde en op de partij goedgekeurd is, de voorkeur ver dient, zoodat het te voorzien is dat in het a.s. seizoen voor de Wieringermeer in eerste in stantie te velde en op partij goedgekeurd wit klaverzaad zal worden gekocht. Naar allé waarschijnlijk zal in 1932 in den Wieringermeer pl.m. 10.000 H.A. worden in gezaaid met gras en klaverzaden. Hiervoor zal ongeveer noodig zijn 80.000 K.G. wit kla verzaad. Het ligt voor de hand, dat men hier voor het liefst zaad zal nemen van inheem- schen oorsprong. Het inlandsche zaad geniet om vei'schillende reden de voorkeur boven het buitenlandsche. In bovengenoemde mede deeling wordt er reeds op gewezen, dat men wellicht in de eerste plaats te velde een op partij goedgekeurd wit klaverzaad zal koo- pen. Dit laatste moet worden gelezen met de aanvulling dat voor de keuring geen gewas sen van buitenlandsche herkomst kunnen worden aangegeven, doch alleen velden van afkomstig Friesch-Groningsch eventueel Limburgsch zaad. Nu bestaat er een bepaling, dat voor de de keuring alleen in aanmerking komen, vel den afkomstig van te velde goedgekeurd zaad. De oppervlakte, welke in de voorafgaan de jaren werd gekeurd, is echter gering. In deze omstandigheden verdient het m.i. aan beveling, die velden voor de keuring aan te nemen, waarvan kan worden bewezen of op goede gronden aanmerkelijk kan worden ge maakt, dat zaad van inheemschen oorsprong is gebruikt. Volgens het werkplan voor den Wieringer- meerpolder zal ook in 1933 een groote opper vlakte worden ingezaaid. De benoodigde hoe veelheid wit klaverzaad zal dan echter wel wat kleiner zijn dan in 1932. Het zaad voor 1933, zal dus normaler wijze afkomstig zijn van den oogst 1932, dus van het gewas dat FEUILLETON. ter' No. 7. Zoo veel bijzonders hoeft het niet te zijn. Ik heb maar een heel eenvou- digen smaak. Ik ben een kluizenaar, die een hokje zoekt. Ik zou enkel maar een tuintje willen hebben, niet zoo groot als dit hier een lapje paoes- grond, met zonnebloemen aan weers kanten, want daar heb ik altijd zoo veel van gehouden, en een huisje, of eigenlijk maar een hutje. En, terwijl hij dit verkondigde, deed de heer Tèterol al zijn best om maar zoo klein mogelijk te schijnen, wat hem niet zoo best lukte. Wie maar weinig verlangt, is ie- ker dat hij vindt wat hij zoekt, ant woordde de pastoor. Bovendien, je bent begonnen met een goed werk te verrichten, toen je weer hier in de streek terugkwam en dat zal je geluk aanbrengen,, beste Teterol Men moet altijd zijn schulden be talen en dat heb ik nu gedaan, ant woordde Teterol, zich in zijn volle lengte oprichtend. En nu ging hij op zijn beurt den pastoor aan het onder vragen, liet zich vertellen al wat er had plaats gehad sinds zijn lange af wezigheid. Geheel volgens zijn gewoon te in hield hij voor het laatst de vraag, die hem het meest op de tong brand dit voorjaar wordt gezaaid. Zooals de toe stand zich thans laat aanzien, zal dit jaar Weinig vlas worden geteeld en als gevolg hiervan zal ook minder witte klaver worden gezaaid. Hij, die witte klaver zaaid, zal goed doen, persé inlandsch zaad te gebruiken. De lezer zal er zich rekenschap van dienen te geven, dat ik hier slechts wil wijzen op de gunstige kansen, welke zich voordoen. Ze kerheid kan ik uiteraard niet geven. Men dient wel te bedenken, dat het thans ont worpen plan der directie van den Wieringer- meerpolder door allerlei omstandigheden kan worden gewijzigd, terwijl de leiders, wat kwaliteit en prijs betreft, steeds hun oog ge richt zullen houden op het buitenlandsch zaad. Een advies in deze zaak is dus wel zeer moeilijk. Dit neemt niet weg, dat ik, indien ik zelf boer was, als volgt zou handelen le. De witte klaver, welke hiervoor in 1931 in aanmerking komt, voor zaadwinning bestemmen. 2e. dit jaar witte klaver van inheemschen oorsprong zaaien, voor zaadwinning in '32. Dat ik hierbij alleen op het oog heb die be drijven, welke zich leenen voor deze teelten, waar men op de hoogte is van alle bijzonder heden, spreekt vanzelf. te gaan slapen na het avondmaal. Een vaste regeling van den bedtijd, voor al voor kinderen, is van het grootste belang. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Slapen. Slapeloosheid mag men wel niet als een ziekte bestempelen, maar toch wijst ze op een stoornis. De wekprikkels van buiten zoo als geluiden enz., werken spoedig en altijd op die menschen terwijl ze de anderen niet eens kunnen wekken. Indien ze wakker wor den, hechten ze aan die geruchten geen an der belang en slapen weer in. Wie oververmoeid is, slaapt slecht. Dan dreigt weer de gevaarlijke cirkel overver- moeienis door te weinig slaap, te weinig slaap, door oververmoeienis. De slaap herstélt op de doelmatigste wijze de krachten van den mensch. Het is reeds dikwijls geschreven en de ge- neesheeren hebben vaak vastgesteld, dat, tij dens den slaap, het hart langzamer klopt, de bloeddruk is gedaald, de ademhaling die per wordt en langzamer gaan en eenige klieren minder gaan werken. Zonderling is het dat hevige prikkels tot wekken soms niet gehoord worden en lichte prikkels op diezelfde menschen zoo hevig in werken. 's Nachts werken is een slechte gewoonte, welke ten laatste uitput en allerlei stoornis sen kan teweegbrengen. Vroeg naar bed en vroeg er uit was reeds in den tijd van den grooten geneesheer Boer- have bekend als een gulden regel. „Vroeg op en vroeg naar bed te zijn Ziedaar de beste medicijn." We moeten er den nadruk op leggen dat voor het naar bed gaan hevige prikkels moe ten vermeden worden, iedereen moet zichzelf daarin kennen en zelf vaststellen wat er, voor zijn gestel, goed of slecht is. We ken nen menschen die niet kunnen inslapen na een kop koffie en een pijp tabak, die na een levendige consussie uren wakker liggen den ken in hun bed en bij henzelven de discussie voortzetten, enz. enz. Over het algemeen moe ten hevige inspanning of opwekking en prik kelende spijzen of dranken vermeden wor den. Vooral de kinderen moeten voor hevige prikkels bevrijd blijven, daar anders hun slaap bewogen en onrustig zal wezen en ze des anderen daags lastig en niet al te wel zullen zijn. Zwaar eten 's avonds werkt ook hinderlijk voor het inslapen. Het is het beste voor a- vondmaal iets te gebruiken, dat gemakkelijk verteert. Ook doet men goed, niet aanstonds de en waar hij wel mee "had willen be ginnen. Hij dronk zijn glas uit en sprak En baron Adbémar Hoe maakt die het - En baron Adhémar Weet je dan niet dat die 9 Juli 1855 gestorven is antwoordde de pastoor, ten zeer ste verbaasd, dat eenig redelijk wezen onwetend zou zijn gebleven van een zoo wijd-strekkende (gebeurtenis. Het gelaat van den heer Teterol be trok het kwam hem voor dat hij zijn doel gemist had. - Iedereen schijnt dan al te sterven, mompelde hij spijtig. En wie bezit nu op het oogenblik Salineux - Wel, wie anders dan zijn zoon - Die kleine Patricius, hernam de pastoor met een glimlachje, is nu an ders ai zes-en-veertig, hij is weduw naar en heeft een allerliefst dochter tje dat ergens in een klooster te Parijs wordt opgevoed. - W!at een eindeloooze reeks ver anderingen riep Teterol, nogi steeds erg in zijn wiek geschoten. Heeft die baron Patricius hetzelfde karakter als zijn vader Neen, dat scheelt nog al watDe een kon echter in Saligneux aarden, was er dan ook altijd de a,nder ver veelt er zich en vertoont er zich maar eens een enkelen keer, om met zijn rentmeester te spreken era er de jacht te openen, of te sluiten. - Waar zit hij den overigen tijd - In Parijs, in een badplaats, of in Italië. Hij trekt de heele wereld door, vlug ter been als hij is. BINNENL. NIEUWS. DOOR HET IJS GEZAKT. Toen het 12-jarig dochtertje van den heer H. te Terbregge te Hillegersberg Dinsdagmid dag uit school naar huis kwam, ging zij om den weg te bekorten over het ijs van den Boe zem, dat haar echter niet kon dragen, zoodat zij er doorheen zakte. De moeder van het kind zag juist hoe haar dochtertje door het ijs verdween en snelde onmiddellijk te hulp. Ook zij zakte door het ijs, doch gelukkig is de vaart ter plaatse niet diep, zoodat zij kon blijven staan en er in slaagde haar kind op den kant te helpen. De moeder zag echter geen kans om zelf weer op den wal te komen en nadat zij ongeveer een kwartier in het koude water had gestaan en om hulp had geroepen, slaagden toegeschoten mannen er in haar met behulp van stokken en haken weer op den kant te brengen, waarna moe der en dochter haastig onder de wol werden gestopt. EEN FORD VOOR PAARD EN WAGEN GERUILD. Een wonderlijk geval heeft zich te Hille gersberg voorgedaan. Daar was een melk boer, de 32-jarige J. van L., die op zekeren dag een Ford-vrachtauto op afbetaling kocht bij de N. V. Nielant Voormolen en Co.'s Auto mobielbedrijf. Hij droeg verschillende malen een geldsbedrag af, maar toen hij nog 235 schuld had, ruilde hij zijn Ford voor een paard en wagen. Hij kreeg nog 90 op den koop toe. Deze 90 bracht hij niet naar Nie lant Voormolen, maar hield ze in zijn eigen portemonnaie. Wegens verduistering stond de melkboer heden terecht. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. En het vonnis 3 weken. EEN POOLSCHE INBREKER. Met vreugde de gevangenis in. Voor de rechtbank te Almelo stond Dins dag terecht een 32-jarige Pool, verdacht van inbraak op 1 Februari j.1. bij de firma Oost vogel te Almelo. Verdachte bekende een deelde tevens me de in Januari in Enschede verschillende dief stallen van eetwarén te hebben gepleegd. Het bleek, dat hij reeds zeven jaar in Nederland is, waarvan 6 1/2 jaar in de gevangenis. Ook heeft hij eenigen tijd, op last der rechtbank te Maastricht, in een krankzinnigengesticht doorgebracht. De officier van Justitie vorderde een ge vangenisstraf van vier jaren, wat verdachte prachtig vond, want als hij in de maatschap pij terugkomt, yindt hij toch geen werk en moet weer gaan stelen. De verdediger mr. Noyon vond het diep treurig, dat deze jongen zoo afgezakt is en dat een straf van vier jaren hem welkom is. Als verdachte dit echter graag wil dan sluit hij zich bij het requisitoir van den officier aan. Verdachte merkte nog op, dat hij dit geen straf vindtik ben er aan gewend, zegt hij. LOCOMOTIEF ONTPLOFT. Drie arbeiders gewond. Boer derij afgebrand. Woensdagmorgen hoorden de bewoners uit de omgeving van het station te Slochteren plotseling een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschma- chine, vermoedelijk door bevriezen van den manometer, welke locomobiel stond bij de boerderij van en in huur was bij den heer W. Veltman, ontploft was. Stukken ijzer vlogen in het rond, de loco motief zelf kwam tien meter verder In de - Ja, in zekeren zin was zijn vader dat ook bromde Teterol, zich onwil lekeurig de lendenen wrijvend. - Toch was het in dezen niet „de appel valt niet ver de boom," begon abt Miraud weer. Baron Adhémar pakte dikwijls zelf aan, als er behoefte aan werkkrachten was, zooals dit wel eens kon voorkomen in het volle van den tijd, zag men hem niet zelden met een hark in de hand mee hooien, 't Was een werkzaam mensch, die overal zijn oog over liet gaan en nauwkeurig bere kend was, tot in ieder van zijn bewe gingen. - Ja, dat wel, viel Teterol hem in de rede. - En wat moet hij nu dan een spijt hebben, daarginds in de andere wereld als hij er ook vernomen heeft, dat even na zijn dood op de helft van zijn goed zware hypotheken stonden en dat de andere helft verkocht was Het oog van den heer Teterol schoot vonken. Heeft baron Patricius de helft van Saligneux verkocht Wat een sclrande! Zoo'n jnooi goed Wie zijn de koopers geweest Een rijk heer uit Lyon, die hier de zo,mers komt doorbrengen met zijn fa milie en een molenaar uit Pont cTAin, die molens heeft gezet langs den oever van de Limourde. De rest is bij stukjes en beetjes verkocht. Maar weet je, wat er bij komt, beste Teterol Onze boeren hebben zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat het gevaarlijk is om grond te koopen, die aan baron Teterol heeft toebehoord en dien hij zoozeier liefhad. schuur terecht, waar de dorschmachine stond. Er ontstond brand, en niet lang daar na stond de geheele boerderij in vlammen. De auto-brandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den fei len brand niets uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel kon nog gedeeltelijk door de familie worden gered. Toen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschmachine drie arbeiders Holman, Van Timmeren en Doorenbosch Jr., die allen licht werden gewond. Dr. Wester uit Slochteren verleende de eerste geneeskundige hulp, waar na de getroffenen naar hun woning werden gebracht. De Rijks- en gemeente politie stellen een onderzoek in. De locomobiel behoorde toe aan den heer E. Wussing. WIELRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakte overweg nabij de Zwar teweg te Gouda is Woensdagmiddag een 25- jarige pakhuisknecht uit Gouda, die per fiets op weg naar de stad was, door een uit de richting Gouda komenden goederentrein aangereden. De man werd door de locomo tief gegrepen en ter zijde van den Spoorweg neergeworpen. Hij had een bloedende hoofd wonde en kwetsuren aan beide beenen beko men, en is naar de wijkverpleging te Gouda vervoerd. Het ongeluk is aan onvoorzichtig heid te wijten, daar het uitzicht op den spoor weg geheel vrij is. ONDER ZAND BEDOLVEN. Bij het graafwerk aan het waterleidingka naal onder Zandvoort is een werkman onder neerstortend zand bedolven en later leven loos er onder uit gehaald. Eenige werklieden, die het ongeluk zagen en hem wilden redden werden door een tweede zandstorting even eens bedolven. Zij werden bewusteloos te voorschijn gehaald, doch werden spoedig bijgebracht. De omgekomene woont te Putten en laat een vrouw en drie kinderen achter. MAN LEVEND VERBRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag om streeks halfdrie is door onbekende oorzaak brand uitgebroken te Alblasserdam in de wo ning van den zestigjarigen kleermaker Slot boom, meldt de „Tel." Men is er niet in ge slaagd den man, die te bed lag, uit het bran dende perceel te redden. Toen de brandweer het vuur meester was, vond men het totaal verkoolden lijk van den bewoner. IJSSLACHTOFFERS. Twee jongens door het ijs gezakt, een verdronken. Te Nieuw Vosmeer zijn Maandagmiddag twee zoontjes van den heer Van de Wetering door het ijs gezakt, meldt de „N. Rott Crt." De vader kon zijn eene zoontje tijdig uit het water halen. Toen hij na vele vergeefsche po gingen zijn andere, achtjarige zoontje had opgehaald, bleek het te zijn overleden. IJS OP ZEE. De geheele Zuiderzee één ijsveld. Als gevolg van het vele ijs in de Zuiderzee kwamen de booten van Amsterdam te Lem mer met eenige uren vertraging binnen. De diensten zullen echter zoo lang mogelijk on derhouden worden. Gerapporteerd werd, dat de geheele Zuider zee één ijsveld is. Ook de aansluitende diensten op omliggen de plaatsen en Groningen worden met moei te onderhouden. ONDÉR MEDISCHE CONTROLE PROVINCIAAL NIEUWS. EVANGELISATIE-ARBEID. In het Noord-Hollandsch Kerkblad schrijft ds. C. Lindeboom Indien de Zending zulke enorme sommen eischt, wat blijft er dan nog over voor eigen kerkelijk leven en voor den arbeid der Evangelisatie in het geestelijk zoo donkere Noord-Hol land. Voor hulpbehoevende kerken bijv. brengen we jaarlijks op ongeveer 7000. Voor Evangelisatie 5000. En voor de zending 58.000, en nu 71.000. M.i. wordt het verschil al te groot. Jarenlang is nu reeds aange- drongen op uitbreiding van het Evan gelisatie-werk. Voorstellen tot beroe ping van een Evangelisatie-predikant zijn aan de orde geweest, maar ver worpen. Er was geen geld. Waarom .(niet Zou het ook kunnen zijn, omdat 'zij, wat de Zending betreft, reeds te zwaar zijn belast Voor de Zending werken wij krachtig en prachtig. Moe ten wij met de Evangelisatie ,maar zoo'n beetje blijven voorttobben Tot de uitgave van enkele duizenden, noo dig voor de beroeping van een Evange lisatie predikant en de daarmee ver band houdende uitbreiding van het werk, kon niet worden besloten, of de Kerken moesten zich eerst garant stel len voor het bedrag. Maar voor de Zen ding konden de uitgaven in tien jaren tijds met 29.000 stijgen zonder dat aan de Kerken een dergelijk garantie stellen werd gevraagd. Is dat niet vreemd Vanwaar toch die uiteen- loopende manier van handelen Heeft men met betrekking tot de Zending grooter vertrouwen in de Kerken dan met betrekking tot de Evangelisatie GEEN BIETEN IN HOLL. NOORDER KWARTIER „Omdat het wetsontwerp te wei nig perspectief biedt." De landbouwers in den Anna Paulownapol der en den Noordpolder, waarvan velen aan deelhouders zijn van de Friesch-Groningsche Coöperatieve Suikerfabriek, hebben aan het bestuur dier fabriek het verzoek gericht, om in de a.s. campagne geen bieten te verwer ken. Het bieten-ontwerp van den minister biedt den betrokkenen h.i. te weinig perspec tief en liever zullen zij de verschuldigde om slag van 100 per» aandeel betalen, als de fabriek niet werkt, dan een teelt in stand te houden, waarvan het verlies geheel voor re kening der landbouwers komt. De belanghebbenden beschouwen hun bedrij ven niet als philantropische instellingen, om arbeiders, schippers, en fabriekspersoneel aan een redelijk bestaan te helpen, zonder zelf de minste waarborgen te verkrijgen, dat de bietenteelt met eenige kans op een be scheiden winst kan worden uitgeoefend. Volgens hen maken de samenstellers van het wetsontwerp misbruik van den toestand, waarin de akkerbouwers door de omstandig heden zijn geraakt, en zonder een grondige verbetering van het wetsontwerp zullen er zeker heel weinig bieten in het Noorden van Noord-Holland worden geteeld, aldus het adres. BRAND TE ALKMAAR. Kostbare vogels omgekomen. Dinsdagavond omstreeks tien uur is, door- Dat is een beleediging, die men hem aandoet en, al is bij nu ook dood, bij zal zich weten te wreken. Nu schijnt het noodlot die opvatting: te bekrachti gen. De man uit Lyon heeft genoeg gekregen van zijn woning, sinds hij het ongeluk had verleden jaar één van zijn dochtertjes te verliezen en den molenaar schijnt het ook al niet voor den wind te gaan. De Heer Teterol antwoordde niet, hij was in diep gepeins verzonken. - Waar denk je aan vroeg abt Miraud. Ik denk, mijnheer de pastoor, dat baron Patricius de Saligneux grond verkocht heeft, omdat hij in schulden stak en dat hij schulden had omdat hij een pretmaker is. Ja, dat kan wel zijn, antwoordde de abt droefgeestig. Er wordt wel beweerd mijnheer de pastoor, dat men voor het men- scheneten heelemaal in Afrika moet zijn. Maar ik verzeker u, dat ik in Pa rijs allerliefste vrouwtjes heb gezi«'u, die er haar werk van maakten, man nen te eten en met huid en haar, ter wijl ze hun niet meer dan enkel de oogen laten, om heete tranen te schrei en. De baron heeft zoo'n doortrapt vrouwspersoon ontmóet op een van de boulevards ze heeft hein behekst, be- tooverd, in lichterlaaie gezet en een man, die eenmaal zoover is, heeft geen greintje gezond verstand meer, begaat dan allerlei dwaasheden, valt in han den van woekeraars, begint met den wijngaard te verkoopen, dan een stuk weide en later weer een stuk bouw land rijke Lyonners en molenaars profiteeren daar van zoo gaat alles langzamerhand weg en de dooden zijn niet tevreden. t O, ;m&&r neem me niet kwalijk, beste Teterol, den hemel zij dank, zóó ver is het nog niet IBaron Patricius heeft wel wat de kantjes van zijn erf goed afgeloopen, maar er is toch altijd nog een heel stuk van over. Hij heeft nog zijn kasteel, zijn park, zijn mooi ste velden, het beste stuk van* zijn bos- schen. Een kasteel verkoopen dat de Saligeux nu al eeuwenlang bezitten en dat steeds van vader op zoon is o- vergaan, wat een schande zou dat niet zijn voor hén en wat een verdriet voor óns Dat zal hij niet doen daar ken ik hem te goed voor. Hij heeft nu zijn wilde haren verloren met de jaren zal hij wel kalm worden. Want hij is daarom nog geen slecht mensch. In den strijd tegen de Pruisen heeft- hij zich moedig gedragen en in het gevecht van Montbélard heeft hij zich twee paarden onder zich laten doodschie ten. En toch is hij heel zacht aardig, heel vriendelijk en menschlievend we houden dan ook allemaal veel van hem. En hij voegde er bij Laten we maar eens drinken op de gezondheid van baron Patricius de Saligneux. Dat God Zijn zegen schenke aan hem, aan zijn kasteel en zijn aller liefst dochtertje. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1