Mantels en Japonnen B IJ E N K O R F van verschillende vitaminen, heeft de banaan ook 'n zekere voedingswaarde, daar de vrucht zeer rijk aan koolhydraten is. In onrijpen toestand zijn de koolhydraten in hoofdzaak in deh vorm van zetmeel aan wezig, dat bij het rijpingsproces wordt om gezet in glucose en suiker. Bij onderzoekin gen trof men bij rijpe bananen 18.8 pCt. sui ker. Behalve deze bestanddeelen bevat de banaan nog een betrekkelijk groote hoeveel heid eiwit. ARBEID EN RHYTME. Geheel onafhankelijk van elkaar heeft men nu reeds in drie landen de ondervinding opgedaan dat 't werk veel gemakkelijker tot stand komt, wanneer een orkest er een vroolijk wijsje bij laat hooren. De Fransche Re geering heeft een dergelijke ervaring opgedaan bij een bouwwerk in Marok ko. Men stelde een orkest in de nabij heid aan het „werk" en de ingenieur verklaarde, dat de mannen met plezier hun werk deden en dat niet zelden schoppen en houweelen hun werk de den op de maat van een pittig mopje. In de nabijheid van Moskou werd een gebouw opgetrokken en de opzichter deelde mee, dat op dagen, waarop met „muziek" gewerkt werd, ongeveer een derde meer tot stand werd gebracht dan op „muzieklooze" dagen. Ameri- kaansche ingenieurs geven hun zwar ten arbeiders reeds eenigen tijd ook een dergelijke attractie bij hun werk. Or kestjes van vier man houden er dan den moed in. Reeds lang hadden deze ingenieurs opgemerkt, dat negers veel vlugger en beter werken, wanneer het zingen bij den arbeid is toegestaan. Aan de Universiteit te Oxford worden sedert eenigen tijd muziek-colleges ge geven gebaseerd op sportieven grond slag. Volgens de opvatting van de pro fessoren aldaar doet muziek 't gehoor zoowel het gezichtsvermogen scherper en sneller werken. Ook het denkvermo gen wordt door de muziek veel ver sterkt, terwijl pianisten of strijkers een buitengewone techniek verkrijgen. De professor, die deze colleges geeft, be weert zelfs, dat op deze wijze gevormde studenten later de beste chirurgen, de scherpzinnigste advocaten en de fijnste diplomaten zullen worden. Zeer merkwaardig is de uitvinding waarmede een Londensche geleerde, J. A. Thompson zich op 't oogenblik bezig houdt. Het betreft n.1. een instrument dat, zooals de geleerde verwacht me ten zal, op welke muzikale wijze 't best de gedrukte of opgewonden stemming kan veranderd worden in een van be haaglijkheid. ENGELAND. Ook de koning moet zuinig zijn. Het inkomen van koning George be draagt 470.000 pond sterling per jaar, waarbij nog 60.000 pond komen als in komsten van het hertogdom Lancaster Totaal dus 530.000 pond of 6.360.000 gulden. Dit inkomen is vastgesteld, lang voordat de algemeene duurte in trad en daarom moet er thans ook aan het koningshof worden gerekend en be zuinigd (ter vergelijking diene, dat de ex-keizer als koning van Pruisen aan civiele lijst met inbegrip der apanagen meer dan 11 millioen gulden ontving) De koningin moet er reeds in zijn ge slaagd, op de gewone koninklijke huis houding 50 pond per week te-bezuinigen Van het krooninkomen gaat jaarlijks 110.000 pond in de particuliere kas van den koning. Maar juist daaraan zijn in den laatsten tijd zware eischen gësteld daar de ziekte van den koning schatten heeft verslonden. Alleen 15 doctoren moesten worden betaald. En zij ont vingen natuurlijk een koninklijk hono rarium. Ook de reizen kosten veel geld, daar de koning steeds per extra-trein reist. De prominente leden van het ko ninklijk huis ontvangen apanagen van den staat. Maar de koning moet zelf voor zijn verre bloedverwanen zorgen. En dat zijn er ongeveer 150 De prins van Wales betrekt als hertog van Corn- wallis 60.000 pond (720.000 gulden) 's jaars. Aan den dirigeer lessenaar gestorven, In een volbezette concertzaal te Mi laan is tijdens een concert de dirigent Pizzi tengevolge van een hartverlam ming ineengezakt Hij was op slag; dood Zijn vrouw en zijn dochter werden be wusteloos uit de zaal gedragen. GEMEENTE WIERINGEN. Premiekeuring niet meer te Wieringen De Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord Hol land bericht ons De premiekeuringen van warmbloed- merriën zullen dit jaar niet meer te Wieringen worden gehouden. Nu Wie- ringen met de vaste wal verbonden is, zullen de merriën moeten worden voor gebracht te Wieringerwaard op 19 Juni om 10.30 uur, terwijl eveneens deelne ming aan de verrichtingsproef, waar voor het departement van defensie gel den heeft beschikbaar gesteld, nu moge lijk wordt gemaakt op een nader te be palen datum, plaats en uur. Nu Wieringen een landelijke rijveree- niging rijk is, zal vooral aan de laatste proef zeker worden deel genomen, om dat vereischt wordt dat de paarden (merriën) onder den zadel worden voorgereden. De secretaris, W. Slob te Hoofddorp zal gaarne verdere inlichtingen vei - schaffen. Met verwondering hebben wij van dit berichtje kennis genomen. „Nu Wieringen met de vaste wal verbon den is Wieringen is toch al en kele jaren verbonden en nu krijgt de commissie het in haar hoofd, dat de keuring moet geschieden te Wie ringerwaard. Waarom te Wieringer waard Een centra is het allerminst en als het nu is omdat „Wielingen verbonden is", welnu, des te gemak kelijker is het voor de commissie en wellicht voor anderen, om naar hier te komen. Wlij doen een beroep op 't bestuur der Holl. Mij. v. Landbouw afd. Wieringen en op het bestuur der Rijvereeniging Wieringen, tracht hier te houden, wat er te houden is Ook met het oog op de toekomst is het noodig, dat Wieringen een centra wordt van dergelijke keuringen en demonstraties en het is onze plicht voor dat gemeentebelang te waken. Voor PASCHEN en PINKSTEREN koopt U mooie tegen EXTRA LAGE PRIJZEN in de SPOORSTRAAT—KONINGSTRAAT DEN HELDER. Concert „Zang en Vriendschap". Zou het eigenlijk nog wel noodig zijn om een aanbeveling te schrijven het Concert van „Zang en Vriendschap" vooral bij te gaan wonen Zaterdag avond a.s. in Concordia Ons dunkt deze vereeniging heeft haar bestaansrecht op Wieringen reeds aangetoond. Wanneer wij alleen het prachtig ge slaagde Kerk-concert maar in herinne ring brengen, dan weten wij zeker dat velen zich Zaterdag op zullen maken, om het concert te gaan bijwonen. En wanneer wij het programma eens bezien, dan kunnen onze zang- en mu ziekliefhebbers hun muzikale hart weer eens ophalen. Het koor zal naast een vijftal kleine koorwerken bovendien nog een Canta te „De Lentenachts met klavierbege leiding en solostemmen uitvoeren. Terwijl het instrumentale gedeelte wederom wordt verzorgd door de Scha ger Orkestvereeniging, welke met een vorig optreden alhier, ook reeds zoo veel succes mocht boeken. De dirigent, de heer Jb. I. Hovenier, heeft zijn mannetjes (en ook vrouwtjes) weer niet gespaard de laatste maanden op de repetitiën; er is hard gewerkt om goed voor den dag te komen. Moge „Concordia" a.s. Zaterdag te klein blijken. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. DE GASOORLOG. Aan een lezing over Gasoorlog ontleenen wij 't volgende Tijdens den voorspoedigen opmarsch van de Duitschers in het begin van den oorlog werd niet aan chemische gassen gedacht, maar toen het na den slag aan de Marne uitliep op een stellingsoorlog en de Duit schers niet verder konden trekken, rijpte het Duitsche plan den vijand uit zijn gunstige positie te verdrijven door middel van gifgas, teneinde den opmarsch te kunnen vervolgen. De eerste gas-aanval in den wereld oorlog. Tusschen Bixschoote en Langemarck aan de Westkust van Vlaanderen ondernamen de Duitschers den eersten gas-aanval. Over een front van 6 K.M. werden 's nachts op onder linge afstanden van 1 meter 6000 cylinders met vloeibaar chloor in het geheim, om de gealieerden te verrassen, ingegraven en op 22 April 1915 werd 's avonds om zes uur het signaal gegeven de cylinders gelijktijdig te openen. De chloorwolk werd door den wind met een snelheid van 3 meter per seconde naar de stellingen van de geallieerden gedre ven, waar dit een ontzettende paniek teweeg bracht. Een Duitsche deserteur had het plan van de Duitschers verraden, doch de Engel sehen achtten het niet denkbaar, dat de Duitschers de Haagsche conventie van 1907 zouden schenden. Doch het bleek maar al te waar te zijn. De Canadeezen trachtten zich tegen het gas zoo goed mogelijk te bescher men door zich natte doeken voor den mond en neus te binden, doch de meevechtende Turken vluchtten weg in paniek, ademden daardoor des te dieper en leden daardoor des te erger. Tien minuten duurde de eerste gas aanval en het resultaat was 5000 dooden, 12.000 gaszieken en 5000 krijgsgevangenen. Als de Duitschers dit succes hadden voorzien had de oorlog misschien een ander verloop genomen, doch de voorbereidingen om de plannen voor den vijand geheim te houden en het afwachten van een gunstigen wind hadden veel van het physiek der Duitsche manschappen gevergd en zij konden niet met alle kracht oprukken, zoodat de geallieerden er in slaagden het gat te stoepen, mede door de tegenwoordigheid van geest van de Cana deezen, die kalm waren gebleven en zich met uiterst primitieve middelen toch tegen den gas-aanval hadden weten te bescher men. Het gevolg van dezen eersten gasaanval was een felle verbittering aan de zijde der geallieerden, die nu eveneens gas gingen toe passen en tijdens den verderen duur van den wereldoorlog is het gas meer gebruikt tegen over de Duitschers dan omgekeerd. Toen A- merika aan den wereldoorlog ging deelne men, werd daar per week meer gas geprodu ceerd dan in alle oorlogvoerende landen te zamen. De geallieerden waren daarbij in het voordeel, dat aan het WeStfront de wind meestentijd in de richtiri^ van de Duitsche stelling woei. Toen de geallieerden na het eerste gebruik van gas waren gewaarschuwd, was de groot ste kracht van de gasaanvallen reeds gebro ken. Er werd dag en nacht gewerkt aan het vervaardigen van respirators, watten, ge drenkt in hypo, sodawater en glycerine, (om de watten vochtig te houden). Deze watten werden met banden voor het gelaat gebon den en de toepassing daarvan was reeds vol doende om verder ^-cces van chlooraanval- len te stuiten. Ontwikkeling der gastechniek. Daar chloor-aanvallen geen succes meer hadden, gingen de Duitschers enkele keeren phosgeengas gebruiken, dat 16-maal vergif tiger is dan chloor. Tot hun groot geluk wer den de Engelschen door een Duitschen deser teur ook voor dit gebruik tijdig gewaar schuwd, zoodat zij hun maatregelen konden nemen. Men kan in den gasoorlog niet van alle gifgassen gebruik maken, omdat het gas zwaarder dan lucht moet zijn het moet niet opstijgen, doch langs den grond trekken en in de loopgraven zakken. Blauwzuur kan men daarom niet gebruiken. Toen de gasoorlog was begonnen, onder ging deze een snelle ontwikkeling, doch ook de afweermiddelen werden evenredig verbe terd. Daar de wind voor de Duitschers ongunstig was om gasaanvallen te ondernemen, gingen zij gas werpen, door bommen, met phosgeen gevuld, weg te schieten. Maar spoedig werden zij daarin door de Engelschen overtroffen, die 's nachts buizen met 15 liter phosgeen ge vuld ingroeven en bij verrassing 300 tot 500 van deze projectielen gelijktijdig afschoten. Het moreel effect van zulke aanvallen was ontzettend. De moderne techniek lost 15 van dergelijke schoten per minuut, terwijl de dracht van deze schoten is opgevoerd van 800 meter tot 3000 meter. Om een denkbeeld te geven van het ge bruik van gas in den wereldoorlog kunnen deze cijfers dienen, dat de Duitschers in 1916 op één dag meer dan 100.000 gasgranaten verschoten. Het gasschieten heeft tot gevolg gehad, dat het gas zoowel in den stellings oorlog als in den r;ewegingsoorlog kan w!or- den toegepast. En ook in een eventueel vol genden oorlog zal wel weer gas worden ge bruikt. Als men eenmaal een uitvinding heeft gedaan, die doeltreffend is gebleken, raakt men de toepassing ervan niet kwijt. Met de voortschrijdende techniek van den gasoorlog kwam ook de invoering van gassen met langdurige bestendigheid. Daaronder be hoort het mosterdgas, dat in den wereldoor log het meeste is gebruikt en dagenlang, bij droog weer zelfs 14 dagen, een terrein onbe gaanbaar maakt zoodat de vijand het moet ontruimen. Ook tegen dit gas kan men zich bescher men, ofschoon het op den duur door alles heendringt, zelfs door rubber. Houtskool is tegen bijna alle gassen een volmaakt beschermingsmiddel. In den nacht van 11 op 12 Juni 1917 werd het mosterdgas het eerst door de Duitschers gebruikt. Eerst eenige uren na den aanval openbaarden zich bij de geallieerden de ver schijnselen van vergiftiging, jeuken, steken, roode plekken op de huid, blaren en een groot deel der soldaten werd blind. Men stel le zich die wanhoop voor bij de geallieerden om 20.000 manschappen in de eerste weken van het gebruik van mosterdgas blind naar huis te moeten sturen. Maar zonder, dat men iets deed, genazen de soldaten van deze blindheid. Na 8 dagen keerde het gezicht te rug en blijvende blindheid is slechts spora disch voorgekomen. Van de overige ziekte verschijnselen genas men na twee maanden volkomen. Mogen wij echter hopen, dat de vredesge- dachte der volkeren zoo wordt gerijpt, dat de gastechniek geen „vruchten" van haar arbeid zal mogen plukken. Voort naar den weg ter ontwapening langhebbenden bij de werkzaamheden tot het bouwrijp maken van de Wierin- germeer slaagden niet door gebrek aan belangstelling van de zijde van belang hebbenden. Thans kan reeds worden vastgesteld, dat, wanneer in 1932 in verband met de afsluiting der Zuiderzee de Zuider- zeevisscherij geen of althans geen vol doende uitkomsten meer zal opleveren en dientengevolge een belangrijke toe vloed vanuit de visscherij vrijkomen de werkkrachten zal zijn te vernachten de kans om personen, behoo- ronde tot de Zuiderzee - visscherijbevol king, alsnog aldaar te werk te stellen, zeer gering moet worden geacht. Credietverleening enz. Op 31 Dec. j.1. stond aan credieten uit f 278.873; in 1930 is over f 96.316 cre- diet beschikt. Op 31 December hadden 232 belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet voorkeur tot het kosteloos verkrijgen van vergunning tot uitoefening der visscherij op de af gesloten Zuiderzee gevraagd. In het 4e kwartaal genoten 1084 per sonen een geldelijke tegemoetkoming. Over 1930 werd daaraan uitbetaald f 228.517. ZUIDERZEE STEUNWET. Het werk der Generale Commissie. Aan de mededeelingen der Generale Commissie over het 4e kwartaal 1930 wordt het volgende ontleend: Gebrek aan aanpassing. In het kwartaal, evenals gedurende het geheele jaar 1930, is de neiging tot aanpassing bij den nieuwen toestand n tot het verlaten der visscherij niet groot gebleken. Voor een groot deel vindt dit feit zijn verklaring in de bui tengewoon goede uitkomsten der vis scherij over het afgeloopen jaar. Eenden en visch. Rekening houdende met de omstan digheid, dat vele Zuiderzeevisschers be gonnen zijn met het exploiteeren van pen eendenhoudersbedrijf, werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid van het oprichten van eendenhou- dersbedrijven, welke niet gegrond zijn op den aanvoei' van visch. Dit onder zoek doet een gunstig resultaat ver wachten. Opleidingen. In het 4e kwartaal 1930 werd voor opj leiding voor het eerst een tegemoetko] ming verleend in 76 gevallen. Op 3: December waren in opleiding 264 per sonen. De zeevaartschool te Schiermonnil oog had tien plaatsen beschikbaar voi zoons van belanghebbenden in den zi der Zuiderzeesteunwet. Voor deze oj" leiding meldden zich slechts cnkelcg] aan, van welk aantal wegens niet vc voldoen aan de eischen bij geneesku dig onderzoek slechts twee konden w den toegelaten. Ten behoeve van de opleiding van belanghebbenden tot steenzetter we] over 1930 betaald f 5327. Door belai: hebbenden werd terugbetaald van door hen verdiende loon f 2681, zood] de opleiding in 1930 kostte f 2646.- Gebrek aan belangstelling. Pogingen tot tewerkstelling van mischë toestanden niet vreemd, daar de mindere vraag alleen de industriege bieden betreft, in Berlijn daarentegen komt het Nederlandsche ei er weer in, dank zij de kwaliteit. Ook op onze Veiling blijft de kwali teit der aangevoerde eieren steeds voor uit gaan, terwijl ook de aanvoer regel matig stijgt. Hoewel nog niet sterk, wordt door handelaren 't verlangen te kennen ge geven het veilen der eieren in het ge bouw der Vereeniging te doen plaats hebben mocht meerdere aandrang van die zijde merkbaar worden, dan zal verplaatsing der veiling door het Be stuur in ernstige overweging worden genomen. Bestuur en Directie streven er naar door het aanschaffen van prima pak- mariaal, nauwkeurige weegapparatjen' en zorgvuldige sorteering de afnemers te gerieven, de Veiling heeft dan ook bene uitstekende reputatie, hetgeen onze pluimveehouders ten goede komt De balans toont en debet en credit een bedrag van f 52.189.63 met een winstsaldo van f 5.724.63. NV. EIERVEILING VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aan 't Jaarverslag 1930 der N.V. Eier veiling voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar ontleenen wij het volgende De samenstelling van de Raad van be stuur evenals het toezicht op de Ven nootschap bleef ongewijzigd. In 1930 werden wederom 4 aandeel en geplaatst, in overeenstemming met het besluit der Algemeene Vergadering, uit sluitend bij pluimveehouders. Het jaar 1930 was voor de pluimvee houders niet ongunstig, hoewel de eier prijzen aanmerkelijk lager waren dan in 1929, n.1. f 5.65 tegen f 6.78 per 100 stuks kipeieren, een nadeelig prijsver schil van 17 pCt., maar de voederprij- zen verminderden door een nog sterke re daling van 125 pCt. In 1930 werden 9-503.538 stuks eieren aangevoerd tegen 8.958526 stuks in 1929. De gemiddelde prijs van kipeieren was f 5.65per 100 stuks, van eendeieren f 4.75 per 100 stuks. De voordeelen van goede voorlichting en van betere afzetregeling werden meer merkbaar. De uitvoer van eieren naar Engeland nam toe en de prijsverschillen met de inlandsche (Engelsche en Iersche) wei den daar veel kleiner, waaruit blijkt dat de kwaliteit en sorteering van onze ex porteieren verbetert. De Nederlandsche eiercontrole wette lijk geregeld en in 1930 in werking getre den heeft daartoe ongetwijfeld al bij gedragen. Slechts eerste kwaliteit, versche, schoone, goed op kleur en gewicht ge sorteerde eieren kunnen thans als ver sche eieren onder het Nederlandsch Rijksmerk worden uitgevoerd, voor Engeland ,moet bovendien ieder ei „ge stempeld worden met het merk „Hol land" De afzet naar Duitschland vermin derde, daaraan zijn de slechte econo- BUITENLANDSCH NIEUWS. ONRUST IN SPANJE. Relletjes van Republikeinsche studen ten, die de koning weg willen hebben, in heel Madrid. Dooden en gewonden. Madrid, 25 Maart. De gevechten i n de medische faculteit hadden een tra gisch verloop. Er had een hevige schiet partij plaats tusschen de politieagenten op straat en de studenten, die zich in de faculteit en op de daken van het ge bouw verschanst hadden. Men telt reeds drie dooden onder de studenten, éen onder de leden der civiele garde. De kapitein der civiele garde is ern stig gewond. De strijd duurt hardnekkig voort. De wijk is omsingeld door een troepen cordon, zoodat niemand het tooneel van den strijd kan naderen. De medische studenten verbrandden de portretten van het koningshuis. Verijdelde poging tot verlating der faculteit. Toen de medische studenten een po ging deden om de universiteit te verla ten, werden zij door een goed onderhou den geweervuur ontvangen. Zij moes ten zich met verscheidene gewonden te rugtrekken. Men telde om vier uur des middags twee dooden en zestien gewon den, waarvan zeven ernstig. Vele ande ren kregen lichte kwetsuren. TSJECHO SLOWAKIJE. Spoorwagons in Rivier gestort. Praag 25 Maart. Een personentrein, die vanmorgen vroeg van Orlov aan de Poolsche grens naar Epejes vertrok is tusschen de stations Sabinow en Lip- jan bij de rivier de Turosj verongelukt. Toen de trein in volle vaat over de brug reed, vloog de locomotief uit de rails en stortte met een dienstwagen en twee personenwagens in het water. Tot dus ver zijn er drie dooden, o.w. de machi nist en de stoker. Er werden zeven per sonen gewond. Militairen zijn ter plaat se om hulp te verleenen. MAART ROERDE ZIJN STAART. PARK TE ANNA PAULOWNA. Al is de sneeuwman weggeslopen, Toch deed ons deze kiek nog nopen Een plaats te gunnen in de krant. De vogels, het hert, zij geven Een vrede-blik van het leven, En eten het voeder uit de hand. Al is het vinnig koud hier buiten Niets kan de war,me vrindschap stuiten In ons Polders' hertenkamp. Laat dit alweer het menschdom leeren Dat men geen liefde kan ontberen En vrindschap hoedt voor menig ramp

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2