TWEEDE BLAD.Vrijdag 27 Maart 1931 No. Wi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN jyWIERINGER CÖURAfIT VOORJAARSSTEMMÏNO ANNA PAULOWNA. Moeder en kinderen zicli koesterend in het voorjaarszonnetje. Des te meer is deze foto merkwaardig, waar het zwartbonte schapenras zoo zelden meer gezien wordt. De schapenboer heeft ze n.1. niet graag omdat de wol minder waardig is, en alzoo ieder jaar voor hem mindere opbrengst beteekent. DE STAKING IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Omtrent de staking in den Wieringermeer vernemen wij nog het volgende. De staking omvat naar schatting 250 a 300 man, werk zaam bij de Ned. Heide Maatschappij, voor namelijk tusschen De Haukes en Sluis I. De stakers zijn meerendeels ongeorganiseerd echter is het ook gelukt een aantal leden der vakbonden in de staking te betrekking. Ten deele schijnt de leiding in handen van anar chisten te zijn naar wij vernamen zou Donderdagavond de heer Constandse in een vergadering het woord voeren. Daar de Di rectie van den Wieringermeerpolder niet be reid was tot onderhandelen, zoolang het werk niet hervat was, hebben de stakers zich gewend tot den Burgemeester van Wierin- gen, den heer L. C. Kolff, met verzoek om bemiddeling. Deze heeft zich in verband ge steld met den Rijksbemiddelaar, den heer Mr. S. de Vries Cz. te Den Haag, met het resul taat dat a.s. Zaterdag ten stadhuize van Alk maar een conferentie zal plaats hebben. De stakers hebben hiervoor een drietal vertegen woordigers aangewezen. De voornaamste eisch der stakers is een werkdag van 8 1/2 uur met een uurloon van 50 cents, dit uurloon ook gegarandeerd bij aangenomen werk. Verder worden eischen gesteld, inzake ziekte-regeling, vergoeding voor het gebruik van laarzen, voorziening in drinkwater en schaftlokalen. De houding der vakbonden is tot heden afzijdig geweest. Men deelt ons echter mede. dat Donderdagmorgen een vergadering is gehouden van het bestuur van de' Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, afd. Wieringen, met den Hoofdbestuurder Hariot, terwijl Donderdag avond een ledenvergadering zal worden be legd. Deze bond en ook de R.K. Bouwvakar beidersbond zouden er echter de voorkeur aan geven, dat eerst het werk hervat werd en daarna onderhandelingen werden aange knoopt. De eischen der stakers worden echter door de besturen onderschreven. Aangezien van beide vergaderingen in de openlucht gehouden, geen behoorlijk over zicht. te geven is, hebben wij ter nadere oriënteering aan het bestuur van den Bouw arbeidersbond verzocht de vergadering te mogen bijwonen, welke voor het georgani seerde deel der stakers in de oude school zou worden gehouden j.1. Donderdagavond, 't welk ons werd toegestaan. Ons was n.1. ter oore gekomen, dat de orga- nisatie's den betrokken arbeiders het advies, of liever het bevel hadden gegeven onder protest doox-werken, totdat de leiding zal be rusten bij de vakbonden. Dit werd van de bestuurstafel medegedeeld: In een conferentie van het dag. bestuur met het Hoofdbestuur van den Bouwarbei dersbond is vast komen te staan, dat zij zich moreel achter de stakers zullen scharen, en eventueel financieel, indien men aan het werk gaat, hetzij dan ook onder protest. In deze vergadering kwam tevens tot ui ting wat feitelijk de ondergrond van dit con flict is. Toen de directie der W.meerpolder geïn stalleerd is geworden heeft men een concept loonregeling ontworpen in overleg met de organisaties der Landarbeiders. Nu is echter gebleken dat de werkzaamhe den welke verricht moeten worden behooren tot de branche van de bouwarbeidersbond, althans wat betreft het zuivere grondwerk. Toegegeven wordt, dat er landarbeiderswerk bij is, maar in hoofdzaak schijnt het te be hooren tot bouwarbeiderswerkzaamheden. Voor de landarbeiders geldt nog geen 8 1/2 urige -arbeidsdag, wel voor de bouwarbeiders, zoodat zij zich er tegen verzetten om 10 uur te werken. Een wilde staking wordt door de vakorga nisatie^ niet gesancioneerd, vandaar dat het bevel werd gegeven om te gaan werken, en van bestuurszijde werd geadviseerd om dit op te volgen. De vergadering was echter in meerderheid van meening om in ieder geval om redenen van tactischen aard, heden Vrijdag nog niet aan het werk te gaan. Vrijdagmorgen wordt wederom vergaderd in de openlucht, door de ongeorganiseerden, welke de meerderheid der stakers vormen. Ook verkozen enkelen onder geen enkele voorwaarde onder politie-toezicht te werken. Men ging tenslotte uiteen, met het besluit om heden Vrijdagavond opnieuw bijeen te komen, teneinde zich nader te beraden. De verbintenis met het vasteland heeft Wieringen zoo langzamerhand in meenig opzicht een heel ander aspect gegeven. Niet alleen dat de bevolking zich uitgebreid heeft tot het dubbele zielental, doch in meerdere opzichten. Men ontdekt het in ongekende prijzen voor bouwterreinen, de woninghuren, woning tekort is er nu al, wat blijkt uit advertentie's waar geld wordt aangeboden als men een woning te huur weet. En nu ook dit arbeidersconflict, een onge woon iets voor Wieringen, van een omvang als alleen doorgaans in Arbeiders-centra's plaats heeft, waarvoor momenteel reeds twintig rijksveldwachters aanwezig zijn. Het is van harte te hopen dat zij niet han delend behoeven op te treden, dat men zich spoedig langs organisatorischen weg zal mo gen vinden, in de oplossing van dit conflict. GEMEENTE WIERINGEN. POLDER WAARD NIEUWLAND. Vergadering van Hoofdingelanden vah den Polder Waard Nieuwland te Wieringen op Dinsdag 24 Maart 1931 ten lokale van den heer M. de Haan. Tegenwoordig allen. Eén vacature Voorzitter, de heer J. Breebaart Kz. Secretaris de heer O. J. Bosker. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen na voorlezing wor den goedgekeurd. De geloofsbrieven van den opnieuw benoemden hoofdingeland den heer J. Bosker worden goedgekeurd en tot diens toelating besloten. De voorzitter deelt mede, dat in de he denmorgen gehouden stejmming tot hoofdingeland is herkozen, de heer D. Jac. Mulder en in plaats van den in het vorig jaar tot Dijkgraaf benoemden hr. J. Breebaart Kz., de heer P. Hellingman Wbrden voorgelezen de volgende in gekomen stukken: Van Gedeputeerde Staten een schrij ven inzake aanvulling reglement van toezicht op den Waterstaat; een schrij ven betreffende bepalingen ambtena renwet 1929, voor zoover van toepas sing op ambtenaren bij de Water schappen. Van het Gemeentebestuur van Wie ringen een schrijven, inhoudende een verzoek om de aansluiting van de z.g. Burgeweg vanuit de Wieringermeer te willen prijsgeven voor een aanslui ting bij het gemaal van het Heemraad schap Wieringen. Zulks ter verbin ding van een rechtstreeksche verbin ding vanuit de Wieringermeer met 't dorp Hippolytushoef. Wordt besloten aan het Gemeente bestuur te berichten, dat zulks niet mogelijk is. Het Wfestdeel van den polder en het gedeelte bovenland bezuiden Hippoly tushoef heeft hier verbinding met het dichtst bijgelegen vaarwater in de Wie ringerjmeerpolder, dat op uitdrukke lijk verzoek is toegewezen geworden in plaats van de verdwenen losgele- genheid aan den poldersteiger. Dit gedeelte ligt toch veel te ver ver wijderd van de loskade die zal komen ten zuiden van 't gemaal Leemans. Wordt in behandeling genomen een verzoek van Ingenieur Van Oppen (Z.Z.W.) om toe te staan, dat bij boven bedoelde voormalige loskadet tegeno ver den Burgterweg eene coupure in den voormaligen zeedijk wordt ge bouwd ter vermijding van een lastigen en kostbaren overrit. Wprdt besloten den heer Van Oppen le berichten, dat het bestuur (behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten) tegen het bouwen eener coupu re door de Zuiderzeewerken, geen be zwaren heeft. Wordt besloten aan den Hoofdinge nieur bij het Rijkstoezicht op de spoor wegen o.m. te berichten, dat bij het leggen der sporweg nog eenige maat regelen dienen te worden getroffen ten opzichte van de bronnen in den Oosterlander polder vanwaar uit het leiding-water naar het Oostdeel van dezen polder betrokken wobdt. Wordt besloten het Gemeentebestuur te berichten,, dat men van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf (zulks in verband met het verzoek tot het leg gen eener waterleiding door den pol der vernomen heeft, dat vóór alles tegen de eigenaren van perceelcn, die thans onder het bereik der leiding lig gen en tot heden weigerachtig zijn ge bleven om: tot aansluiting over te gaan, maatregelen moeten worden ge nomen. In verband hiermede het Ge meentebestuur te verzoeken te willen bevorderen, dat de belemmeringen die oorzaak zijn, dat een groot gedeelte op Weeringen, in het bijzonder hier den polder Waard Nieuwland, van leiding water verstoken ,moet blijven, uit den weg worden geruimd. De Rekening en Verantwoording wordt vastgesteld in ontv. op f 13003.33 in uitgaaf op f 11793.70 het batig saldo op f 1209.63 Het batig saldo is f 600.- ingeteerd, (vorig jaar f 1831.35. De begroo^ing wor£t vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12041.541/£. De belasting wordt vastgesteld op fl 6.50 per H.A. (vorig jaar f 17.50 De electrificatie van het stoomge maal kan bij de tegenwoordige opgaaf van kosten geen'doorgang vinden. Zoo lang de kosten van aanleg en aanslui ting zoo hoog blijven, komt men nog boven de kosten van bemaling met de oude stoommachine. Misschien is dien aangaande nog een regeling te treffen. Tot zoolang zal op de oude wijze wor den doorgegaan. Wordt opgemaakt een aanbevelings lijst ter benoeming van 'n Heemraad Als no. 1 wordt geplaatst de heer M. Heijblok (aftredend). No. 2 de heer D. Jac. Mulder en No. 3 de hr. R. Lont. De heer O. J. Bosker wordt herbe noemd als secretaris-penningmeester Hiermede gaat de heer Bosker weder een nieuwe periode bij het bestuur van Waard Nieuwland tegemoet. Hij is n.1. heden dertig jaren in die functies werkzaam. Wordt besloten de werken weder on der eigen beheer uit te voeren. Tenslotte wordt verzoek behandeld van ,T. N. Mulder e.c. onder de z.g.n. Ouden dijk, om te willen bevorderen, dat ook daar de waterleiding wordt aangelegd. Aangezien reeds ^"besloten dienaan gaande s tappen te doen, moeten voorloopig deze menschen een afwach tende houding aannemen. Wel kan men zich rechtstreeksch wenden tot het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De Openbare lagere school te Den Oever Bij Koninklijk Besluit is niet ontvan kelijk verklaard het beroep van W. Jan sen en acht andere ingezetenen van Wieringen tegen het besluit van Ged. Staten van N.H., waarbij is goedge keurd het besluit van den Raad van Wieringen tot stichting van een O.L. school te Den Oever. Uitvoering. De muziekvereeniging Harmonie te Hippolytushoef hoopt op den tweeden Paaschdag een uitvoering te geven in Concordia. Naast een con cert zal dan worden gegeven het blij spel in drie bedrijven: „Millionair te gen wil en dank." Politie: Verloren een Doublé arm band horloge. Inl. Gem. bode. ANNA PAULOWNA. Bekroond. Op de j.1. gehouden Paasch tentoonstelling te Schagen werd de nieuwe Chevrolet vrachtauto van den heer Jac. Borst Breezand bekroond, vanwege de mooie carouseriebouw. Deze bouw was, zooals we al hebben gemeld van de fima H. v. Stein te Bree zand. Zeker voor den heer v. Stein een pracht reclame. Nog een bekroning. Op dezelfde ten toonstelling behaalde onze plaatsge noot, de heer Joh. Pennekamp met ko nijnen een 2e prijs en 2 bestuursprijzen met deze zeer mooie dieren. Spoorbuurt. Vertrek. Naar we ver nemen gaat de heer Tromp, hoofd der R.K. school alhier met ingang van 1 Juni a.s. deze school verlaten, waar de heer Tromp is benoemd als hoofd der, jongensschool te Beverwijk. Zeer zeker zal het in breede kring wor den betreurd, dat deze uitnemende on derwijzer de gemeente gaat verlaten. Eervol Ontslag. Ons werd medege deeld dat aan den heer P. Stins, brug wachter aan de Molenvaart-draaibrug, met ingang van 1 Mei eervol ontslag is verleend. In zijn plaats is benoe(md de heer J. Geel alhier. Politie: Verloren een deksel van een melkbus en een handschoen. Gevonden 3 Rijwielbelastingplaat- jes, een armband en een hamer. Inlichtingen ter secretarie. Een boffer. In de loten van den debi- tant, den heer C. Smit te Van Ewijck- sluis wil nog wel eens een prijsje val len. Zoo is deze week de 5000-gulden- prijs van De Unie in de collectie van dezen lotendebitant gevallen. Breezand. Verplaatsing Zaak. Naar we vernemen gaat de kleermakerij van de heeren Scheltis en Jansens verhui zen. Deze zaak was gevestigd in de voormalige kaaslabriek, doch ze wordt thans verplaatst naar een perceel naast het postkantoor te Breezand, n.1. in een nieuw huis, dat voorheen werd be woond door den heer v. Eijsden. Een Botsing. Woensdagmiddag reed de heer P. Steen met zijn auto tegen een boom- Gelukkig was het een jonge boom, die meegaf, zoodat de heer S. geen letsel bekwam- De wagen was aan de vooras ont wricht en is door den garagehouder, den heer Jonker, weggehaald. Naar we vernemen was het juist de laatste rit van den heer S., daar deze zijn wagen had overgedaan. Geen tee- der afscheid van de wagen dus. Uitslag Verkooping. In de Donder dagavond gehouden verkooping van het woonhuis van Mevr. Wed. Dekker aan de Molenvaart werd „eigenaai' de heer K. Stammes te Wïeringerwaard voor de somma van f 1475.- Loop der Bevolking. Ingekomen: J. Vink en gez. Noord- wijk; P. F. d' Hooghe en gez., Winkel H. Huizing, Emmen. J. Grin en gez., Texel; P. Maat en gez. Kloetinge; Mej. A. C. Leeraert, Grauw en Langendam; G. Pranger, Dantumadeel; J. Zaad- noordijk, Alkmaar; A. G. Brouwer, Lis se; S. J. Olsthoorn, Voorhout; Tj. Slo- terdijk en gez., Het Bildt; J. Haverkorn Winkel; J. Zwiers en gez. Winkel; J. B. Berndt, Vlagtwedde. Vertrokken: J. L. Breijaart, Rotter dam; Mej. M. C. Seghers, Rotterdam; Mej. G. v.d. Burg, Den Helder; G. J. A. Preijde, Medemblik; J. Bood en gezin, Wieringen; M. Hoogesteger, Wieringen Mej. A. C. Meilink, Zijpe. C. W. van der Lans en echtg. Den Helder; P. de Jong, Bergen; W. v. Eijsden en gez. Den Hel der; J. Korte en gez. Den Helder. Burgerlijke Stand Anna Paulowna. Geboren: Helena Maria d.v. M., J. Ro zenbroek en H. M. Zomerdijk; Arend z.v. A. Compagne en J. de Roode. Getrouwd: G. I-I. Kuit en KI. IToge- woning. Overleden: G. Bouwman, echtgenoo- te van J. Glasbergen oud 49 jaar. Tr. Visser, 76 j. echtgenoote v. C. v. Nieuwe giesen; Grietje Visser, 39 jaar echtge noote van A. Gijsbertscn; A. Hopman, 53 j., echtgenoote van J. C. Geerligs. TUINBOUW. plateau noem ik nog de steile talluds. Men wake voor een en ander en late bij nieuw bouw dii'eet een ruim plateau maken. Voor een tallud is een helling van 1 op 2 wel 't meest gew.enscht. Hoe steiler het tallud, hoe slechter begroeiing. Nadeelen van talluds noemde ik U reeds eerder als ook de vervan ging door keermuurtjes. Behalve nu voor grondkeeiring van terrassen kunnen stapel muurtjes ook in andere tuindeelen toepas sing vinden b.v. om een verdiept gazon te om lijsten of om een vei'diept waterbassin. Men begrijpe wel, dat een tuin waarin dit verwerkt wordt niet goedkoop in aanleg is, maar men bedenke dat 't een kostelijk bezit is, waar men eiken dag kan genieten, vele ja ren achtereen. Hier gaan natuur en kunst zin samen. Een en ander is 't resultaat van jarenlange studie van de meest vooraanstaan de tuinbouwkundigen en houdt gelijken tred met den modernen huizenbouw. B. PROVINCIAAL NIEUWS. DE SIERTUIN. VI. Ik besprak met U tot nu toe enkele onder- deelen in den tuin, die onze bijzondere aan dacht vragen. Dit zijn punten, die we in 't oog moeten houden èn bij 't veranderen van onzen tuin, èn bij een nieuwen aanleg. Wan neer we een tuin willen aanleggen bij een nieuw, huis, dus we a.h.w. 't huis zien temid den van een stuk wilde natuur, dan moeten we als één der beginpunten voor onzen aan te leggen tuin juist de omgeving van het huis nemen. Zoo kunnen we waarnemen dat 't huis staat op een stuk weiland en onze tuin daaruit zal worden opgezet. Daar we hier ef fen terrein hebben is de zaak eenvoudig. Ne men we een stuk grond waarop boomen staan b.v. eeii bosch perceel, dan kunnen we, en dat doen we in de meeste gevallen van zelf al, een tuin maken, voortgesproten uit 't bosch en uit de boschomgeving. We houden dan vast aan 't begrip bosch, kappen wél, maar niet alles. Wat zullen we laten staan Buiten dié boomen, die beschutting en ge- wenschte schaduw geven moeten, zullen we enkele exemplaren sparen, die door hun vorm van stam of kroon opvallen en dus bezienswaardig zijn. Een mooie beuk of kastanje sparen we evenzoo een mooie den. De aanleg gaat nu mee uit van deze aanwezige boomen. We vra gen ons dus direct af, wat hebben we noodig, maar kappen niet voor den voet weg, om la ter te ontdekken, dat er is gefaudeerd. Heuvels en dalen, indien aanwezig zullen we ti-achten te benutten, evenals watergan gen. Eigen smaak en oog voor natuurschoon spelen dus een voornamen rol. Bodemverhef fingen en inzinkingen vinden we in ons land slechts in bepaalde deelen. Een groot gedeel te van den Hollandschen bodem is polder land, dus zonder verheffingen en inzinkin gen (heuvels en dalen). In zoo'n omgeving* zal dan bij 't aantreffen van deze heuvels en dalen den indruk van gekunsteldheid worden gewekt. Hoe kleiner de tuin is, hoe sterker deze indruk zal zijn. Wanneer we nu toch in dit polderland hoogteverschillen willen aan brengen, dan moet de geheele indeeling daar op zijn berekend. Hier zal de rechte lijn zijn aangewezen. Een rechtlijnige aanleg en in deeling geeft o.m. gelegenheid voor een ver zonking gazon. Wil men water in den tuin hebben dan kan een rechtlijnig, regelmatig waterbassin, liefst eenigszins verdiept ge maakt, hier worden gevonden. Zulke oplossin gen passen zich bij het polderlandschap aan. We nemen hier maar aan, dat bij gebogen paden een vlakke aanleg past en gewenscht is We mogen gerust aannemen dat de mees te villa's en renteniershuizen welke tegen woordig worden gebouwd op terreinen welke eerst polderlanden waren (wei- en bouw land) hooger komen te staan dan de tuin die het huis omgeeft. De bouwverordening is hieraan niet vreemd. Wordt het heele terrein opgehoogd, dan krijgen we wederom een vlak ken tuin. We krijgen zoodoende een plateau waarop 't huis staat en dat plateau gaat vaak met steile hellingen over in den lager gelegen tuin. We zien maar al te vaak dat 't plateau te klein wordt genomen en we om 't huis heen een smalle streep grond over houden, dat, wanneer de paden er af zijn, voor beplanting waardeloos is. Zeer zeker komt het te klein plateau ook 't huis niet ten goede en is 't, als zal 't van de verhoo ging afvallen. Als gevolg van een te klein KOLHORN. De arbeider J. Klare, die Vrijdag bekneld is geraakt onder een ijzeren scliot bij de graafmachine van den aannemer Van der Valk bij de wer ken in den Wieringermeerpolder is aan de gevolgen daarvan overleden. DALING OPBRENGST GRASGEWAS- VERPACHTING Bij de grasverpachtingen in Noord I-Ioliand wordt een sterke prijsdaling waargenomen. Te Burgerdam werd gis teren de polder IJdoorn publiek ver pacht voor f 1926. Het vorig- jaar was de opbrengst f 3625 en in 1929 f 4747. De daling- bedroeg dus in 2 jaren 60 GEEN SUIKERBIETEN IN NOORD HOLLAND In Hoofddorp heeft de N. Holl. Bond van Suikerbietenverbouwers een door ruim 200 boeren bezochte vergadering gehouden onder presidium van den hr. Kistemaker. Na discussie werd met al- gepieene stemmen besloten' dit jaar geen suikerbieten te verbouwen. De suikerfabriek Holland te Half weg van de Centr. Suiker Mij. heeft contracten aangeboden, waarbij de bie ten prijs voor de boeren, inclusief den steun, ligt tusschen f 10.06 en 10.88 per ton bieten, afhankelijk van de suiker prijs en bij 17 proc. giehalte. (bij 16 proc f 1.- lager) De fabriek heeft minstens 2750 bunder bieten noodig, om renda bel te kunnen draaien. De vergadering- zond een telegra,m aan den minister om dezen te verzoe ken, den steun dusdanig te verljoogen, dat de bietenprijs f 15.- wordt. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 126 Maart 1931. Op de he- den gehouden weekmarkt waren aan voer en prijzen als volgt 15 Paarden f 100-f 500, 10 Geldekoeien (mag.) f180 tot f 260 56 Kalfkoeien f 240- f 380 362 Nuchtere kalveren f 8— f 20 98 Overhouders f 28—f 36 38 Varkens (mag.) f 14—f 26 34 Varkens (vette) per K.G. f 0.40—f 0.42 111 Biggen 1' 10- f 15 9 Konijnen f 1—f 2.50 20 Kippen f l~f 2.25. Eierveiling Schagen 26 Maart 1931: Aanvoer 152314 kipeieren. Prijs 50-52 KG. 3.10 a 3.40; 52-54 Kg. 3.50 a 3.60; 55-57 Kg. 3.60 a 4.-; 58-60 Kg. 3.90 a 4.40 58-60 Kg. 3.90 a 4.40; 61-63 Kg. 4,10 a 4 50; 64 - 67 Kg. 4.40 a 4.90. Ongewogen wit 3.60 a 4.20; Bruin 4.30 a 4.60; klein 3.30; gemiddeld 3.90 4220 eendeieren 3.80 a 3.90 p. 100. Eierveiling, Helder, 26 Maart 1931. Aangevoerd 23506 Kipeieren. Prijzen Bi'uin 4.60 a 4.70 Wit 4.50 a 5.10 Kleine eieren 4.00 a 4.40. Aangevoerd 359 Eendeieren 3.80 a 4.40 per 100.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3