WRIGLEY II filirmloliiiiiti- in alle recttschi kiiznri staamin Woensdagoplijstfê GRAVENSTEIN k ALBERT HEIJN I.Ï. B15°'I Thueré s Thee WASSCHEN TE KOOP BESTE BIGGEN bij Jb. LONT Cz. LIJST 14, No. 3. Voor -WRIGLEn PRIMA ROOKVLEESCH PRACHTIGE HAM den, door de plotselinge groote toevloed, bo vendien wordt er door de aannemers in de W.-meer niet voldoende voor onderdak ge zorgd. Wethouder Bosker zegt, dat het toch onmo gelijk is om voor al die menschen maar wo ningen te gaan bouwen als zij straks ver trekken zitten wij met de leege woningen. Het is den Heer Jb. Lont opgevallen, dat de begraafplaats nog steeds door de jeugd wordt beschouwd als openbare speelplaats en vraagt •of hier geen verandering ingebracht kan worden. De Voorzitter zegt dat sluiting van het hek de eenige afdoende manier zal zijn. (Wij zijn echter van meening, dat algeheele sluiting' niet mogelijk zal zijn, tenzij men een bordje aanbrengt, waar de sleutel te verkrijgen is, familieleden welke de graven hunner dooden wenschen te bezoeken, dienen zulks te weten. Streng poitietoezicht en verbod van de ou ders aan de kinderen om op de begraafplaats te komen lijkt ons echter heel wat beter Red.* De Heer Lub vreest eentoonig te worden, maar moet toch weer wijzen op de erbarme lijke toestand van Geertje Dekker. Spr. is van meening, dat indien een kerk bestuur onmachtig is of onwillig, de gemeente in kan grijpen volgens de Armenwet. Is het nu niet mogelijk, dat zij in een gesticht of inrichting wordt geplaatst De Voorzitter Kunt U een middel aan de hand doen Wij hebben alles geprobeerd om haar er uit te krijgen, doch ze zegt doodeen voudig Ja Burgemeester U kunt hier nu wel niet wonen willen, maar ik ben hier best tevreden. Ook Wethouder Bosker is al eens op bezoek geweest bij Geertje maar van onwil bij het Kerkbestuur is geen sprake er is niets aan te doen. Zij kan niet wegens krankzinnigheid opgenomen worden en zoo oppakken mag ook nietdan zou men zijn vingers branden wegens vrijheidsberooving. De Voorzitter heeft zich hierover voldoen de met de Officier van Justitie verstaan. Verschillende leden uiten hun misnoegen er over uit dat in dezen toestand geen verande ring kan worden aangebracht. De Heer D. Oden heeft verschillende een denhouders gesproken, welke klaagden, dat er bijna geen water meer te krijgen is ook aan de Hoelm worden dergelijke klachten ge uit, en hij vraagt of die menscheen nog lan- ger het slachtoffer moeten blijven van de on wil van anderen. De Heer Jn. Lont zegt, dat het Waterlei ding- en Electrisch bedrijf er metéén op ge wezen worden, dat zij geen onbillijke verhou dingen moeten scheppen inzake de tarieven. De Voorzitter heeft U dat wel voldoende onderzocht De heer Jn. LontJa zeker, bij twee gezin nen loopt dit zeer verschillend uiteen. De Voorzitter zegt, dat de betrokken bedrij ven de tarieven heffen naar de bodemopper vlakte, en dit zijn verordeningen van Ged. Statenvan onbillijkheid bij de bedrijven is geen sprake. De Heer M. Kooij merkt op, dat het wel eens voorkomt, dat iemand voor zijn verdriet in een groot huis woont, en zoo komt het ook voor dat een wegwerker in een boerderij woont en daar tarieven naar moet betalen en daar wordt niet voldoende rekening mede gehouden bij het bedrijf. De heer Oden vraagt nog welk percentage reeds bereikt is met aansluiting van de wa terleiding. De voorzitter zegt ongeveer 70 procent en we moeten 90 procent hebben. De heer Oden zegt, dat hem van bevoegde zijde is gezegd, dat misschien met 85 procent reeds volstaan kan worden. Vervolgens heeft spr. de toestand nog eens opgenomen bij Nan Scheltus Jz. te Wester- land inzake de waterafvoer; het zou z.i. wenschelijk zijn dat daar verbetering wordt aangebracht. De heer Jb. Lont zegt, dat met ophoogen naar het huis en het aanbrengen van stukje straat reeds veel bereikt zal kunnen worden. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Dan is er een aannemer bij den Heer Oden geweest en die wenschte een huis, misschien nog wel meerdere aan den Gem.-landsweg te bouwen, doch men is daar verstoken van licht. Spr. vraagt of er van gemeenteweg niets iets gedaan kan worden, zoodat de menschen daar ook electrisch licht krijgen. De voorzitter zegt, dat de aannemer ook bij hem is geweest, doch men wist toen men daar ging bouwen, dat er geen licht te krij gen was. De kosten zijn nog al bijzonder hoog om het licht daar te krijgen daarom heb ben B. en W. aan Den Oever maatregelen getroffen bij den verkoop van bouwterrein de kosten van verschillende leidingen welke daar zijn aangebracht op de koopers te ver halen. De aannemer is ook bij den Heer Jb. Lont geweest en die was van meening, dat daar zoo maar aangesloten kon worden met een draadje op de ondergrondsche leiding. Doch spr. heeft betrokkenen er op gewezen dat daar hoogspanning is, en men dus eerst een transformatorenhuisje moest bouwen. De Heer P. Kooij zegt, dat dit de gevolgen zijn van geen uitbreidingsplan te hebben indien men kringbebouwing zou hebben, in plaats van lintverbouwing, zouden dergelijke dingen niet plaats hebben, nu is geheel Wie- ringen bijna voorzien van electrisch licht en daar staan ongeveer 8 huizen die het niet kunnen krijgen. Eén en ander zal nog nader onderzocht worden. De heer Jn. Kooij brengt nog iets in het midden omtrent ruiling van een stukje grond, en over het varkenswegen om de Westhet komt nog al eens voor, dat de-boeren aldaar varkens moeten afschepen voor slager Rot gans deze moeten dan eerst naar Hippo en vervolgens weer naar De Haukes. Zal onderzocht worden. Hierna Sluiting. DE VRIJHEIDSBOND en de STATEN - VERKIEZING. Door de afd. Helder van den Vrij heidsbond is Vrijdagavond in Hotel de Haan een openbare vergadering, be legd, waar als sprekers optraden de Heeren Joh. de Veer, Schagen en Ir. M. D. Dijt van Texel. De opkomst was niet groot; pl.m. 30 belangstellenden waren aanwezig. Mevr. A. Dekker-Klik spreek!} na mens de Afd. Helder een welkomst woord tot de aanwezigen en geeft ver volgens het woord aan den heer Joh. de Veer, welke als onderwerp heeft ge kozen „Het wegenvraagstuk en de land- en tuinbouwcredieten." Alvorens echter tot dit onderwerp o ver te gaan, wordt het verkiezingspro gramma van den Vrijheidsbond door den heer de Veer voorgelezen. Hierna hield spr; zijn op schrift ge stelde rede, waarin hij het zoo ingewik k.elde wegenvraagstuk behandelde, er op wijzende, dat op heden het Rijk, Provincie en Waterschappen de ver schillende wegen in beheer hebben; de laatsten noejnt men tertiaire wegen, (de derde plaats innemend.) De beheerders van de tertiaire we gen ontvangen geen bijdrage voor on derhoud uit het wegenfonds. Door de Vereeniging tot Ontwikke ling van den Landbouw in N.H. Noor derkwartier is op het onbillijke en on houdbare van dezen toestand gewezen en heeft onder leiding van den Dijk graaf Wijdenes Spaans een serieus on derzoek doen instellen naar de kosten van onderhoud over een tijdvak van 1910 - 18(29. Uit dit onderzoek is gebleken, dat voor verschillende polders de kosten ongeveer verdriedubbeld zijn. Spr. geeft vervolgens van enkele gemeen ten een overzicht, hierin doen uitko mende de ondragelijke kosten van on derhoud en verbetering der wegen per K.M., waartoe sommige polders on- jnachtig zijn om. dit op te brengen. Spr. staat uitvoerig stil bij het onder zoek, wat op het oogenblik gaande is, om een aanvullend wegenplan te krijgen naast de bestaande Rijks- en Provinciale plannén, in hoofdzaak voor wegen, welke voor doorgaand ver keer zijn bestemd. Dit onderzoek zal volgens spr. geen bevrediging geven, aangezien een ie der zijn best zal doen om gelden te ver krijgen, wat weer tot eindeloos ge praat en verwarring zal leiden. Naar spr. meening zal de beste oplossing zijn, dat de provincie alle wegen over neemt, gebaseerd op een bijdrage van onderhoudsplichtigen. De maatregel genomen door Ged. Sta ten inzake de uitkeering van f 180.000 is volgens spr. geen stelsel; het zal op den duur geen goede regeling blijken. Vervolgens bespreekt de heer de Veer de verleende steun aan tuin- en akker bouwers, waarin spr. memoreert de verleende tuinderscredieten van 1923, welke hebben bedragen f 340.000, en f 80.000 is hiervan nog niet afgelost, terwijl ongeveer f 24000.- als verloren beschouwd kan worden. Die steun is toen voor velen van groot nut geweest. Thans is voor de tweede piaal steun noodig, en nu ook voor de akkerbouwers, waarvoor de Provincie voor 70 en de Gemeenten voor 30 procent borgstellen. Credieten mogen niet verstrekt worden aan hen iran wie van te voren vaststaat, dat zij het niet terug kunnen betalen. In ge meenten, waar de tuinbouw zeer groot is, zal dit groote risico's met zich me de brengen. Spr. heeft minder hoopvol le verwachting over de terugbetaling als in 1923, wat voor vele gemeenten een ramp geacht mag worden; het principe van „draagt elkanders lasten" is bij deze steunregeling niet doorge voerd. Spr. gewaagt nog van de Staats Commissie Ebels, welke reeds 5 jaar arbeidt om de minder goeden hoe stand te onderzoeken, maai- tot nog toe is van dezen arbeid niet veel geble ken. Op verzoek van den Vrijheids bond is door Prov. Staten een Commis sie ingesteld, ten doel hebbende, de oorzaken te bestudeeren van den slech ten toestand, waar de tuinbouw in ver keert en de mogelijkheid maatregelen te treffen, welke tot blijvende verbete ring kunnen leiden. Tenslotte wenscht spr. nog enkele woorden over de a.s. Statenverkiezing te zeggen, waarbij spr. in herinnering brengt het vele werk, wat door wijlen den heer Rutger Kaan is verricht in de Kop van Noordholland, als afgevaar digde voor den Vrijheidsbond in de Provinciale Staten. Het Kiesdistrict Helder is een moei lijk district, aldus spr., aangezien het in hoofdzaak plattelands' - gemeen ten omvat. De meerderheid in de Pro vinciale Staten is in hoofdzaak stede lingen. De stedeling begrijpt de belan gen van het platteland niet, en omge keerd is het precies hetzelfde. Het ver- eischt dus zeer veel tact wederzijds de verstandhouding in juiste banen te leiden. Nu zal men zich afvragen, welke mo tieven hebben gegolden om spr. als no. 1 op de lijst van den Vrijheidsbond te plaatsen, aangezien spr. tot nog toe nimmer als zoodanig op den voorgrond is getreden. Spr. vermoedt, dat de op lossing deze is: men wilde iemand van het platteland, die tevens krachtens z'n opleiding, (spr. heeft 5jr. HBS. en was tijdens de mobilisatie reserveoffi cier den stedeling kan aanvoelen. Men heeft spr. wel eens verteld, dat de Vrijheidsbond was een bond van ou de heeren en kapitalisten, maar spr. is hier niets van gebleken. De Vrijheids bond streeft voor het particulier initi atief, en stelt perk en paal aan al te democratische exessen. De Vrijheids bond wenscht geen pachtwet, waar al le oogenblikken de Kantonrechter aan te pas moet komen, en welke het ei gendomsrecht aantast. Spr. besluit met de piededeeling, dat hij zich ten volle zijn verantwoording van zijn (candidatuur bewust is, en dat, indien hij jnocht verkozen worden, zal werken in het belang van dit dis trict (applaus. De heer Dijt, hierop het woord ver krijgende, behandelt het onderwerp „De Landbouwcrisis en de politiek." Spr. erkent in den loop van zijn rede van de hak op de tak te springen, en heeft dan ook niet veel lijn in zijn be toog; we zullen zoo goed mogelijk trach ten een beknopt verslag te geven van deze rede. Spr. gaat dan terug naar den tijd, toen hij als landbouwconsulent in Friesland werkzaam was bij de inpolde ring van de boezemlanden, wat ge schied is in het algemeen belang, doch betaald is door enkelen. Spr. heeft daar lezingen over gehoudep om op de onbil lijkheid van de ^methode te wijzen, en is tenslotte weggeplaagd. Nu zijn spr. 's waarschuwende woor den uitgekomen; de boezemlanden zijn onverkoopbaar geworden, tengevolge van de hooge lasten, welke op den enke ling drukt. Spr. zegt nu lancbouwer te zijn, en pl.m. 90 H.A. land in eigendom te bezit ten en dus wel eenig recht van meepra ten te hebben in landbouwaangelegen- heden. Welk een kopzorg de crisis spr. reeds heeft gekost, zal hij maar niet vertellen. De verschillende crisissen zijn door mannen als Marx reeds voorspeld; Ech ter zouden dezen 'n gevolg zijn van het kapitalistische stelsel, wat volgens spr. onjuist is. Het kapitalisjme is geen stel sel; het is eenvoudig gegroeid in den loop der eeuwen. Theoretisch kan dit wel als oorzaak aangemerkt worden door heeren kamergeleerden, maar de feiten zijn anders. De landbouw is eigenlijk altijd in de verdrukking geweest; in de 17e eeuw werd er zelfs minachtend over den boe renstand gesproken. De Staten trok ken zich niets van de landbouw aan; wie toendertijd niet tot de Oost - Indi sche Compagnie behoorde of er zaken meedeed, was niet in tel. Na de Fransche revolutie is dat beter geworden, en spr. wijst er in dit ver band op, dat toen de geloofsvrijheid kwajn,'men met de rechten ook de plich ten nakwam. De Vrijz. Dem. en Soc. Dem. wijzen de plichten af, zegt spr., in verband met de eenzijdige ontwapeningsleuze. Dres selhuis was een liberaal, welke van eenzijdige ontwapening niets moest hebben, doch sterk voor internationa le ontwapening heeft gepleit. In de tachtig- en negentiger jare hadden wij ook een crisis in de land bouw; men heeft toen een voorlich tingsdienst in 't leven geroepen. Vele landbouwers zijn toen failliet gegaan, of waren genoodzaakt piet hun be drijf te stoppen. In die dagen zijn velen in Amerika opnieuw hun geluk gaan beproeven. Maar dat is nu niet mogelijk; de gren zen van Amerika zijn zoo goed als ge sloten voor emigranten, en het is vrij wel op geen plekje van de wereld mo gelijk opnieuw te beginnen. Niemand heeft deze crisis voorzien, aldus spr.; alleen Colijn heeft er eenig idee van gehad en is vier jaren gele den de ambtenaren-salarissen gaan besnoeien. Spr. herinnert aan het pro ces tegen den Staat over art. 40 van 't bezoldigingsbesluit, wat vooral door de Vrijz. Dem. is aangewakkerd. Het heeft Colijn zijn mini9trieel leven ech ter gekost. De maatregelen welke nu zijn geno men door de regeering acht spr. van geen waarde; de tarwewet, steun aan aardappelmeel - industrie, de suiker- wet, enz., al deze maatregelen kunnen geen genade vinden in de oogen van den heer Dijt. Spr. heeft in de verschillende land bouwbladen dan ook gewaarschuwd, om zoo weinig mogelijk gebruik te ma ken van de credieten. Spr. is van mee ning, dat het den landbouwer eerder achteruit dan vooruit zal brengen. Hij zal het den regeering niet te zwaar aan rekenen, omdat zij de crisis niet voor zien heeft. Volgens spr. is alleen dooi internationale overeenkomsten iets te bereiken. De sociale lasten zijn tevens, onhoudbaar voor de landbouw. Spr. is vóór deze lasten, mits zij van een plaats gehaald worden, waar dit kan, doch niet van de landbouw, aangezien de prijzen onderhevig zijn aan de we reldmarkt. In de z.g. beschutte bedrij ven zijn deze lasten wel op te brengen, indien men onderling een prijsbereke ning voor zijn product bepaalt, de kos ten van soc. verzekering, etc. kunnen dan op het product gelegd worden. Spr. geeft veel adviezen voor de landbouw en zegt dan altijd: probeert U zelf zoo lang mogelijk te redden; krijgt ge niet te veel voor uw produc ten, of in tijden als deze, zaai dan eens 'n vierde gedeelte van uw land met kla ver, of pas wisselbouw toe, gij kunt dan aan bemesting enz. dat jaar weer belangrijk bezuinigen. Waar men ook ziet, doch in alle landen mislukten de pogingen om met overheidssteun de landbouwcrisis te verhelpen. De broederschap tusschen de naties, werknemers en werkgevers zal volgens spr. veel van de moeilijkheden oplos sen. Wij, liberalen huldigen de leuze vrijheid, gelijkheid en broederschap. Spr. is wel voor overheidssteun, als dit niet van een bepaald gewas afhangt maar b.v. een toeslag op iedere f 1000 arbeidsloon; dan zou tenminste iets be reikt worden. De steun en maatregelen die nu worden getroffen, helpen de landbouwers van de wal in de sloot, (applaus.) Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, eventueel debat wordt ge bruik gemaakt door den heer O. J. Bos ker; Deze merkt op, dat de idéé door den heer Joh. de Veer opgeworpen, om alle wegen door de provincie te doen overnemen heel erg mooi is, maar op heden onbereikbaar. Waar wij om' vra gen, dat zijn directe daden, en daar om huldigt spr. de maatregelen van Ged. Staten, om nog in 1931 f 180.000 beschikbaar te stellen uit het wegen fonds voor de tertiaire wegen. Zeker, het is nog maar een druppel, vergele ken bij de emmer ellende, maar spr. weet uit betrouwbare bron, dat dit be drag wel op f 360.000 zal worden ge bracht. Het is de Vrijzinnig depiocraat Kooi man, die als Gedeputeerde hier verba zend veel werk voor heeft gedaan, en spr. is van meening, dat indien bij deze verkiezing een vrijheidsbonder Gede puteerde zou worden, dit iemand zal zijn uit de stad Haarlem of Amsterdam Het platteland is dan uitgeschakeld, hetgeen spr. een rajnp zou vinden. De heer Kooiman heeft getoond als afgevaardigde van het platteland zijn plaats ten volle waardig te zijn. Waar wij in dezen tijd om vragen zijn daden, welke binnen het onmiddel lijk bereikbare liggen. Spr. heeft in de redevoeringen van den heer de Veer en den heer Dijt een groote tegenstel ling gezien; de eerste is voor de maat regelen, welke genomen zijn ten opzich te van de land- en tuinbouw, terwijl de heer Dijt alles afbreekt, wat door de o- verheid is gedaan. Er zijn natuurlijk al lerlei leemten in wetten en besluiten, doch deze ko,men pas voor den dag: als een wet in werking treedt, en kunnen en zullen verbeterd worden; maar in tijden als deze is directe hulp noodig en we kunnen niet wachten tot, zooals de Vrijheidsbond wil, de oorzaken zijn on derzocht; want. in dien tijd zijn de men schen aan de ellende prijs gegeven en is de crisis voorbij. Men moet eerst 'n begin maken en dan komen de fouten vanzelf voor den dag. Wat heeft de Vrijheidsbond in de afge loopen periode gedaan voor het platte land, vraagt spr. Niets, absoluut niets! En in de komende periode zal er zeker weer niets gedaan worden. De Vrijz. De,m. Kooiman heeft echter gedurig op de bres gestaan voor de be langen van het platteland. In zeer kor ten tijd heeft men een begin gemaakt met de zeer moeilijke kwestie van het wegenvraagstuk; dag en nacht heeft de heer Kooiman hieraan gewerkt. Spr. zou daarom op willen wekken om de candidaten van de Vrijz. Dem. lijst te stemmen De presidente verzoekt den heer Bos ker te bedenken, dat hij niet in een ver gadering staat van de Vrijz. democra ten.'. (gelach.) De heer Bosker zegt vervolgens, dat hij zich best kan begrijpen, dat de heer Dijt met 90 bunders land, een gedeelte klaver kan zaaien. Doch spr. is in een klein landbouwbedrijf grootgebracht en daar gaf wisselbouw zeer veel moei lijkheden en was bijna niet toe te pas sen; dat is wel voor groote bedrijven te doen, doch het klein bedrijf heeft hier niets aan. (applaus.) Na nog eenige ré- en dupliek, slool mevr. Dekker - Klik met een opwek kond woord om de candidaten van den Vrijheidsbond te stemmen, de bij eenkomst. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Vrouw en Moeder ANTJE METSELAAR in den ouderdom van 48 jaren. D. MINNES. BETJE en SIEM. Wieringen, 18 April 1931. Heden overleed tot onze droefheid onze lieve vriendin ANTJE METSELAAR Echtgenoote van D. Minnes in den ouderdom van 48 jaren. Rust zacht. DIRK en TRIEN. Wieringen, 18 April 1931. Heden overleed na een lang durig lijden, zacht en kalm onze geliefde Dochter, Zus ter en Schoonzuster ANTJE METSELAAR Echtgenoote van D. Minnes in den ouderdom van 48 jaren. Wed. N. METSELAAR. A. TIJSEN-Metselaar M. TIJSEN. J. METSELAAR E. METSELAAR-Mulder N. METSELAAR A. METSELAAR-E ver ts Wieringen, 18 April 1931. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Schoonzuster en Tante ANTJE METSELAAR Echtgenoote van D. Minnes in den ouderdom van 48 jaren. FAM. MINNES. Wieringen, 18 April 1931. Dankbetuiging. Voor de deelneming ondervon den bij het overlijden en de ter aardebestelling van onzen lieven Man en Vader SIMON KOORN, zeggen wij oprecht dank. Dank in het bijzonder aan Ds. van Beek voor zijn woorden van troost tot ons gesproken. Wed. S. KOORN-Klein, en Kinderen. Den Oever, Wieringen, April 1931. Bij iederen soliden winke lier verkrijgbaar. Voor engros bij HIS WILMS, HIPPOLYTUSHOEF. Eenige nette IN HUIS GEVRAAGD. Brieven onder letter H. aan den agent van dit blad te Anna Paulowna. Elft, Wieringen. AI het politiek gekrakeel valt weg bij het belang dat WIERINGEN heeft bij het afvaardigen van een Wierin- ger naar de Staten. STEMT daarom op den heer BOSKER HARTSTOCHTELIJKE rookers Een verstandige gewoonte, in 't belang van Uw ge- zondheid. Wrigley's Kauw gom bevordert de speek selafscheiding, zoodat de keel niet droog wordt. Na een stukje Wrigley's smaakt de volgende sigaar des te beter. Wrigley's houdt de tanden schoon - zuivert de adem - is goed voor maag en spijsver tering. U zult verrukt zijn over de frissche, tot het laatst blij vende smaak. Geen andere versnapering kost zoo weinig en doet zooveel nut. Twee seorten: P.K. met zuivere pepermuntsmaak en Spearmint met een pittige smaak van versche kruizemunt. Slechts 5 ot, per pakje - tóch het aller fijnste wat bestaat. 25 Cent per 1/2 pond. 22 Cent per Ons. 2 BUSJES OLIDA LEVERPASTEI voor 25 Cent. HOOFDSTRAAT, Hippolytushoef.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3