sterkte wordt aangegeven, maar waarop dui delijk af te lezen is, welke de weg is, die bij het remmen en bij afgestelden (of niet on- geschakelden) motor, nog door den wagen afgelegd zal worden, aleer hij volledig stil staat. Bij 30 km snelheid is die weg, bij een goe de remwerking, minder dan zeven meter. Vele garages hebben een stel van die rem- onderzoek-toestellen aangeschaft, zoodat de klanten zich binnen eenige minuten ervan kunnen overtuigen, of de remmen van hun wagen in orde zijn. Het is te hopen, dat re gelmatig, en met niet al te groote tusschen- perioden, van deze controlemogelijkheden gebruik gemaakt zal worden door eiken wa- genbezitter of berijder, daar hierdoor de mo gelijkheid wordt geopend voor het voorko men van tal van ongevallen. Het meisje heeft na haar daad nog ge tracht te vluchten, maar zij is spoedig door de politie te 's Gravenzande gearresteerd. ZES LEEUWEN VERGIFTIGD. In het circus „Barum" te Helmond ontdek te de leeuwentemmer Donderdag, dat in een der kooien zes leeuwen dood op den vloer la gen. Er wordt aan vergiftiging gedacht. Het bloed is voor scheikundig onderzoek opge stuurd. De schade bedraagt 50.000 en wordt niet door'een verzekering gedekt. Vóór de voor stellingen in Eindhoven en Helmond waren de leeuwen volkomen gezond. ESPERANTO ALS FACULTATIEF VAK ERKENp. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft bepaald, dat, met ingang van 1 September 1931, voor de subsidieering van Rijkswege ten behoeve van het onderwijs in facultatieve vakken aan handelsscholen en handelscur sussen o.m. de volgende regeling gelden. Als facultatieve vakken kunnen in het schoolprogramma worden opgenomen steno grafie, machineschrijven, Spaansch, Maleisch, Russisch, Zweedsch en Esperanto. MOTORFIETS TEGEN AUTOMOBIEL. Eén doode. Onder de gemeente Bollingwolde (Gr.) reed Zaterdag de 20-jarige C. Prins op zijn mo torrijwiel op een kruispunt in volle vaart tegen een automobiel op. De motor werd ge heel vernieid en de berijder was op slag dood. Een jongen, die op de duo was gezeten, bleef ongedeerd. De auto werd licht bescha digd. AANGEREDEN. Het echtpaar Reuzenaar uit Oudendijk is Vrijdag met paard en rijtuig in botsing geko men met de stoomtram in den Beemster. Zwaar gewond zijn zij naar de Ziekenverple ging te Hoorn vervoerd. OVERREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is te Bussum op den hoek KapelstraatKerk straat een elfjarige knaap, Van der Ven ge naamd, door een autobus overreden en op slag gedood. De jongen kwam per fiets de smalle Kerkstraat uitrijden op het oogenblik dat de autobus, komende van rechts, passeer de. stand gebracht. Toen ging de politie over tot het arresteeren der belhamels, waarna de trein, die in totaal een uur vertraging had gekregen, vertrekken kon. DE RADIO-CENSUUR. Vrijdagavond zou mr. J. E. W. Duijs voor de V.A.R.A.-microfoon spreken over „15 Mei in den Nederlandschen Radio-omroep", al dus meldt „Het Volk". De radio-censuur heeft deze rede verboden, omdat er onderwerpen in worden behandeld, die verband houden met de radio-politiek. Tegelijkertijd is een sati riek tooneelspelletje van Beversluis om die zélfde reden verboden. Mr. Duijs heeft na mens de V.A.R.A. den staat der Nederlanden in kort geding voor den rechter gedaagd en doorlating van deze uitzendingen geeischt. De V.A.R.A. stelt zich n.1. op het standpunt, dat de normen van deradio-censuur zijn vei ligheid, openbare orde en goede zeden. Met de radio-politiek heeft de censuur niets te maken. De zaak zal in het begin van de vol gende week voor den rechter komen. DE EERSTE PEULEN. Op de Alkmaarsche Exportveiling zijn heden de eerste peulen aangevoerd door den heer E. de Jong te Heerhugo- waard. DOOR EEN RUIT GEDRUKT. Zondagmiddag is op het Verwulft te Haarlem een 41-jarige vrouw door 'n auto, die met groote snelheid uit de Koningstraat kwa;m en daardoor de scherpe bocht naar het Verwulft niet kon nemen, overreden en door een groote spiegelruit van den winkel van Vroom en Dreesman gedrukt. Zij kreeg kwetsuren aan het linkerbeen en snij- wonden aan hoofd en handen. Per ziekenauto werd zij naar het St. Elisa- bethgasthuis vervoerd. De auto is in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. GETROUWD MET ZIJN .MOEDER. In een onzer Drentsche dorpen was een jong paartje burgerlijk getrouwd en zou kerkelijk ingezegend worden. De familie en belangstellenden vulden het kerkgebouw het jonge paartje zat op de aangewezen plaats, wachtende op het oogenblik dat dominee tot de plechtigheid zou overgaan. Ingevolge de kerkelijke wetten moet domine zich eerst overtuigen of aan de burger lijke formaliteiten is voldaan, waar voor hij het zoo pas geschreven trouw boekje ter inzage ontving. Maar wat was dat Volgens de aanwijzingen in trouwboekje, was de bruidegom met zijnmoeder getrouwd. Er ont stond groote consternatie, want een dergelijk huwelijk is niet alleen bij de Nederlandsche wet verboden, maai de bruidegom was liever met zijn bruid je getrouwd. Het trouwboekje werd naar het gemeentehuis gebracht, waai de ambtenaar van den burgerlijken stand moeders naam verwisselde voor dien van het bruidje waarna de domi ne tot de inzgegening kon overgaan. SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN. Zaterdag hebben de Duitsche commie zen aan de Hollandsche grens een smokkelaar op heeterdaad betrapt, teen hij fraudeleus goederen van Nederland naar Duitschland invoerde. Op het bevel halt te houden, liep hij door, waarop de Duitsche comjniezen schoten. De smokkelaar, een man, uit Gelsen- kirchen, bijgenaamd de smokkelko- ning, wist Nederlandsch grondgebied te bereiken, waarna hij doodelijk ge wond in het ziekenhuis te Winters wijk werd opgenomen. ZIJN SCHOONVADER GESTOKEN. Gisternacht kregen te Zaltbommel de 59-jarige J. Wiegmans en zijn 23- jarige a.s. schoonzoon, Ch. R. van der Meijden, twist. W. wilde het natuurlijk kind van zijn dochter bij zich houden, doch Van der M., die reeds bruide gom is, wilde het kind bij zich hebben. De twist liep zoo hoog, dat de beide mannen slaags geraakten. Op een ge geven oogenblik zakte W. door vier messteken in het onderlijf gewond, in een. De toestand van den getroffene is levensgevaarlijk. De dader verklaart, dat hij uit noodweer heeft gehandeld. ANNA PAULOWNA. Ongeluk. Tijdens de werkzaamhe den van grintlossen ('t welk electrisch geschied) geraakte de arbeider de heer Jac. de Schipper piet zijn duim be kneld tussehen het raderwerk met ge volg dat van dit lichaamsdeel een stuk werd afgeknepen en hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len. Overgang van Zaken. Naar ons werd medegedeeld heeft de heer Terpstra van Westwoud de bakkerij van de fir ma Kossen aan de Molenvaart alhier uit de hand gekocht en zal deze zaak met Juni a.s. aanvaarden. over en kwam onder de wagen terecht en werd zoo noodlottig getroffen dat de dood onmiddellijk intrad. Men begrijpt de smart der ouders bij het vernemen van dit droef gebeuren, Ook de bestuurder van de auto was zeer ontdaan. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de chauffeur geen schuld treft. Een flinke draver en 'n buitenkansje Op de op Hemelvaartsdag gehouden harddraverij te Alkmaar behaalde on ze plaatsgenoot, de heer R. v. Wierin- gen met den nog jeugdigen draver Ui lenspiegel een mooie prijs, groot f225. Daar, zooals gezegd, de fiere draver nog zeer jong is, belooft het dier veel voor de toekomst. CONCOURS HIPPIQUE ANNA PAU LOWNA OP. ZONDAG j.1. Door de Landelijke Rijvereeniging te Anna-Paulowna werd op het sport terrein van den heer C. Slikker alhier een Concours - hippique gehouden, waarvan op de voorkeuring door een vijftal vereenigingen werd deelgeno men, met als resultaat dat de zilveren wisselbeker uit handen overging van de vereeniging te Barsingerhorn in die van „West-Friesland" te Schager- brug. De 2e prijs veroverde Heiloo, de 3e Barsingerhorn, de 4e Anna- Paulowna De rijvereeniging Amia-Paulowna gaf nog een demonstratie -met den Pushbal voetbal te paard) hetgeen een bijzondere attractie was. Van het eerste gedeelte was de uit slag 2-0; van het tweede gedeelte 3 -2. De uitslag van de „Tally Ho"-wed- strijd voor nieuwelingen was als volgt le pr. K. Reijne (rijvereen. Barsinger horn.) 2e pr. Mej. G. Kuiper (rijvereen. Barsingerhorn); 3e pr. Jb. Kuiper (rij vereen. Barsingerhorn.) Van het Individueel landelijk spring- coucours was de uitslag als volgt :1e pr. Japie Schoorl (West Friesland); 2e pr. D. W. Geerligs (West Friesland; 3e pr. J. Schenk (Barsingerhorn) 4e pr. D. de Graaf (West Friesland. Patrouille -springen le prijs Rijver eeniging Barsingerhorn; 2e pr. Rijver eeniging Heiloo en 3e pr. Rijvereeni ging West Friesland. Bijzonder jammer was het dat ten gevolge van een druilende regen, het concours wat het bezoek betrof een fiasco werd. Burgerlijke Stand Anna Paulowna. GeborenElisabeth, d.v. A. P. Worms- becher en M. Ellenbroek. Ondertrouwd L. Metzelaar en J. M. Wai- boer. Getrouwd H. J. Timmers en C. M. A. Kroon, H. C. Voorthuijsen en A. Koens A. Boer en A. Schouten. Loop der bevolking. Ingekomen L. Dijk stra van Opsterland, L. Witte en gezin van Schagen; J. G. Logeman en echtg. van Den Helder; F. X. Veul en gezin van Callantsoog; L. Rozemat) van Dokkum L. van der Meij van Dokkum E. Ruiter van Veendam; Ch. E. IJfkes van Midwolda; D. Mol en gezin van Wervershoof; Joh. Jos. van den Berg van Haarlem; D. Gort van Steenwijkerwold; K. Wijngaarden van Dantumadeel; H. Matijsik van Oberh-Buschhausen (Duitschland.) Vertrokken Mej. A. Kuiper naar Bergen. Lijsten van Candidaten voor de op 24 Juni 1931 plaats hebbende stemming ter ver kiezing van de leden van den raad der ge meente Anna Paulowna. A.R. J. Hooimeijer, H. Simons, S. Sas, D. de Roover, H. van Bostelen. C. H. D. Lubbert C. J. Blaauboer, L. Leijn- se, D. Duijzer, K. Boonacker, C. van der Bent. Plaatselijk Belang. D. Koorn, G. Kuiken, C. Smit, E. Romar, G. Visser, M. Cornelissen, W. Waiboer, L. Raven, J. F. Buij geb. van der Wees. R.K. W. Komen, G. van der Berg, H. op 't Veld, P. J. Langelaan, J. W. Stolte, G. van der Park, A. L. Kloosterman, A. C. Steen voorden. S.D.A.P. K. Keuris, Jb. van der Ham, Jb. Raven Jbz., L. Blauaboer, J. Dekker, D. Krou- wel, H. Raven, Jr. Swierts, J. Blaauboer, J. J. Geluk, A. Woudenberg geb. Langedijk, G. Meuleveld, Alb. Noorden, C. F. Polet. Vereeniging van Vrijz. kiezers D. Blaau boer Dz. Jb. van Duin G. H. Geerlings Cz., JD. de Graaf Jz., H. Jonker Hz., A. Keppel Az., Js. Lindenbergh, C. Rezelman Dz., C. Schil derman, G. Smit Sz., J. Smit Az. Vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder op Vrijdag 22 Mei 1931, des namiddags te drie uur in het Pol derhuis. Punten ter behandeling 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Opmaken van een voordracht ter be noeming van een Dijkgraaf. 4. Benoeming leden eener commissie tot onderzoek van de rekening over 1930. 5. Vaststelling van het kohier van polder- lasten voor 1931. 6. Rondvraag. Anna Paulowna, 18 Mei 1931. De Dijkgraaf van den Anna Paulowna, C. WIJDENES SPAANS Jr. GEMEENTE WIERINGEN. Op dezen avond is er een reden te meer om feest te vieren, nu het tweede elf tal kampioen van haar afdeeling is geworden. Spr. vindt dit een prachtige prestatie van dit elftal. De aanvoer der van het 2e elftal wordt vervolgens in et een driewerf hoera hulde ge bracht. Hoewel de overige elftallen geen reden tot huldiging geven, kun nen we toch zeggen, aldus de heer O- den, dat zij hun best hebben gedaan. Spr. hoopt, dat de avond gezellig mag verloopen. Een officieel prograjmma was er niet, wat ook wel eens aardig is voor een keer. Begonnen werd met dansen; de onvermoeide Concordia-Bandd zorgde voor een keurig stukje muziek en wel dra zweefde jong en oud door de zaal. Tijdens de rustperiodes trad het Trio Van Laar op, een goed humoristen-ge zelschap, wat jnet zijn boertige jool, zeer in de smaak van het publiek scheen te vallen. Dit trio heeft er zeer veel toe bijge dragen, dat de avond slaagde. Een ver loting met groote verscheidenheid van prijzen, w.o. heel mooie en nuttige, was mede een succes van „Succes" Hier werd eens op ondubbelzinnige wijze bewezen hoe grillig vrouwe For- tuna in haar beschikkingen kan zijn! De voorzitter, welke zoo juist vanwe ge de bouwval al zijn tanden en kiezen had laten trekken, won een tanden borstelgarnituur. Een jongedame, die nog lang niet aan trouwen denkt, won een rammelaar, terwijl een stel jonge lui, die al hun zinnen en denken aan een pot zure haring verpand hadden, met een gemberkoek werden bedacht! Zoo wees het lot niet altijd uit wat men wenschte, ,maar het werd weer goed gemaakt bij de polonaise. toen met kwistige hand toeters en feestmut sen werden uitgereikt, de feeststem ming haar hoogtepunt bereikte en ook vooral door het serpetine - bombarde ment leuke effecten werden verkregen Den geheelen avond heeft men de stemming er in weten te houden, geen wanklank werd gehoord en als er geer» sluitingsuur was geweest, wat aan ein digen doet herinneren, dan was men doorgegaan, subiet Een echt leuke a- vond. J.V.O. Met Pinksteren geen bijeenk. Ingezonden Stukken M. de Redacteur Gaarne zouden wij deze regels zien opgenomen in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Noodkreet van de Arbeiders uit den Wieringermeerpolder. Ik werk hier in den Polder fijn AI doet mijn rug geregeld pijn En lig je je op je stroozak zeer Mijn beste vriend, 't bekomt wel weer! Je wordt hier glad verwend, En dat voor vijf-en-tachtig cent liet spek is soms niet al te best; 'k Wed, dat jou Hector 't ook niet lest; De piepers zijn wat extra slecht; Zelfs 'n koe brengt daar niets van te- recht Nu slaak ik deze bée (Want 't leven is gejnoeid er mee O, beste slager, 'k had zoo graag, Dat u mij zond een varkensmaag En hebt u soms nog meer er van Aan deez' kwaal lijdt zes-en-tachtig jrian Schrijver dezes is een lange vont En is als Sibe welbekend PROVINCIAAL NIEUWS. SCHOORL. Muziekconcours te Schoorl van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. Zondag, de 2e Concoursdag. Er is goede muziek gegeven. Vooral niet minder dan op den eersten concoursdag. Vooral kregen we nu de korpsen met de sterkste bezetting. Het was een drukke mid dag doch er is doorgewerkt met als gevolgd, dat te 7 uur door den voorzitter van den bond de bekroningen bekend konden worden ge maakt. Ze waren de navolgende Derde afdeeling fanfare „Kunst na Ar beid", Aartswoud, 2e prijs met 137 1/2 punt; „Eensgezindheid" te Heiloo le prijs met 161 1/2 punt. Heiloo bekwam een extra prijs voor het hoogste aantal punten in deze afdeeling. Tweede afdeeling fanfare. Hier bekwam T.A.V.E.N.U. te Opperdoes eveneens een extra prijs voor het hoogste puntental in deze af deeling. Eerste afdeeling fanfare„Door Wils kracht verkregen" te Beets 2e prijs met 131 1/2 punt „Kunst na Arbeid" te Groote^ broek le prijs met 146 1/4 p. „Excelsior" te Nieuwe Niedorp 3e prijs met 116 1/2 punt; „Volharding" te Berkhout le prijs met 164 p. In deze afdeeling kreeg Texelsche fanfare korps een extra prijs voor het hoogste pun tental. Tweede afdeeling Harmonie Harmonie te Bennebroek 3e prijs met 104 p.; tevens extra prijs voor het hoogste puntental (eenige in deze afdeeling.) Eerste Afdeeling HarmonieSchagen's Harmoniekapel te Schagen le pr. met 169 punten. Tevens extra prijs voor het hoogst aantal punten van deze afdeeling. „De Een dracht" te Kolhorn le prijs met 159 1/2 punt; „Apollo" Den Oever, Wieringen, 2e pr. met 137 punten. Afd. Uitmuntendheid Harmonie Winkel's Harmonie te Winkel le pr. met 158 pt. Te vens den extra prijs voor het hoogste afdee- lingspuntental. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. „Concordia" te Hoogkarspel 2e pr. 135 pt.; „Willen is kun nen" te Lutjebroek, 2e pr. 134 1/2 p., Concor dia te Abbekerk—Lambertschaag, extraprijs voor het hoogste afdeelingspuntental. Eere-afdeeling fanfare Andante te Oost huizen le prijs met 152 1/2 punt, Oefening kweekt kennis te Oostwoud le pr. 153 1/2 p., Onder Ons te Dirkshorn le pr, met 177 p., West-Frisia te Twisk le pr. met 171 1/2 p., Kunst na Arbeid te Zd. Scharwoude met 173 punten. Een afdeeling dus die er zijn kon. Onder Ons te Dirkshom bekwam een extra prijs voor 't hoogste puntental in hare af deeling, terwijl ze tevens als korps dat het hoogste puntental in 't geheele concours (middagwedstrijden) bekwam beslag heeft gelegd op den Wisselprijs van den bond, wel ke vorig jaar werd gewonnen door de Vriend schap van Schoorl. De vereeniging Onder Ons te Dirkshom bekwam voor 't vrije nummer den lof van de jury, terwijl deze ook door Kunst na Ar beid werd verkregen. (Extra lof.) 's Avonds te 8 uur begon de eerewedstrijd met Eensgezindheid te Heiloo als allereerste, gevolgd nog door tien anderen, allen eerste prijswinners van den middag. Ook zij die op den len concoursdag aan den eere-wedstrijd hebben deelgenomen, kwamen voor de prijzen in deze afdeeling in aanmerking. In de afdeeling Harmonie behaalde in de zen eere-wedstrijd De Eendracht van Kol horn de eerste prijs met 81 punten; Winkels Harmonie te Winkel de 2e pr met 72 pnt. en Schagen's Harmoniekapel de 3e pr. met 66 p. In de afdeeling fanfare behaalden West Frisia te Twisk de le pr. met 84 p., Kunst na Arbeid te Zuid-Scharwoude de 2e pr. met 82 pnt., Onder Ons te Dirkshom de 3e pr. met 81 pnt. Ons" Genoegen te Wijdenes de 4e pr. met 80 pnt. en Volharding te Berkhout de 5e pr. met 79 pnt. Leerlingen Handelsschool Den Helder Wij maken onze lezers opmerkzaam op de advertentie voorkomende in dit nummer, waarin vervat, dat weder aan melding tot toelating als leerling van bovengenoemde instelling kan ge schieden. SCHAGEN. Weinig animo. Voor de vacante betrekking van Onderwij zer aan de O.L. School alhier is slechts één sollicitatie binnen gekomen. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Zijpe maken bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn gesteld de volgende de gemeente betreffende opgaven, be doeld in artikel 31 der drankwet (Staatsblad 1904, no. 235). Aantal vergunningen in het ver gunningsjaar 1930/1931. Verleend voor ongesplitsten ver koop (zoowel voor tappen als voor slijten 2. Verleend binnen de grens van het geldend maximum 1. Verleend krachtens artikel 15 1. Vervallen vergunningen, meetellen de voor het maximum 2. Aantal inrichtingen, waar op 1 Mei 1931 krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht Ongesplitste verkoop (-zoowel tappen als slijten 20. Aantal van vermelde vergunningen die verleend zijn voor 1 Mei 1904 10. Bedrag van het in het vergunnigs- jaar 1930/1931 betaald vergunnings recht f 1057.50. Op 1 Mei 1931 geldend maximum aantal der vergunningen, ingevolge art. 4, 1ste lid 21 Aantal inrichtingen, waar op 1 Mei 1931 krachtens verlof geschiedt ver koop, bedoeld in art. 34, 2de lid, letter a: 7. ZIJPE, (N.-H.), 15 Mei 193L Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. DE HARING EN HET VOLKSGELOOF UET is thans ruim zeshonderd jaar gele den, dat de haringvisscher Willem Beu- kelszoon te Biervliet werd geboren. Willem's ontdekking is voor den haringhandel baan brekend en voor ons land een bron van wel vaart geweest. „Amsterdam is op haringgra ten gebouwd" wordt meer dan eens vooral in het buitenland beweerd. Dat Beukels ontdekking zeer werd gewaardeerd, blijkt wel uit het feit, dat Karei V zijn graf bezocht en bij die gelegenheid de volgende woorden sprak„De haringvisscher Beukels heeft meer voor Holland gedaan dan ik ondanks mijn macht ooit zal kunnen doen." De haring is een van de zeevisschen, die zich als voedingsmiddel een grooten naam heeft verworven en als handelsproduct van bijzondere beteekenis is. Een gelukkige ha ringvangst beteekent voor een visschersdorp een jaar van welvaart. In vroegere eeuwen daarentegen was de haringvisscherij niet zelden een bron van tweedracht tussehen volkeren zij hield de diplomaten bezig en was in bestuurskringen meer dan eens het onderwerp van gewichtige beraadslagingen. Het volksgeloof deed den haring schitteren in een krans van sprookjes en fabels, die hier en daar zelfs nog voortleven. Het waren vooral zijn zwerftochten, welke de fantasie bezig hielden. Als vaderland gold het hooge Noorden en van daar uit trokken, als het lente werd en het weer tot reizen lokte, de haringen in groote scholen naar de zuidelij ke zeeën. Aan het hoofd van de haringschool zwom de haringkoning. Hij droeg een kroon tje en zijn kop, staart en vinnen waren hel rood gekleurd. Geraakte zulk een haringko ning in een net gevangen, dan haastte de visschers zich het gevangen dier in zee terug te werpen het gold als een soort van ma jesteitsschennis zich aan den haringkoning te vergrijpen. Ontdekkingen hebben aange toond dat de haring in de zeegedeelten, waarin hij gevangen wordt, zich ook ontwik kelt. Deze ontdekkingen berusten in hoofd zaak op het rasonderzoek. Zou de haring in derdaad in het barre Noorden zijn vaderland hebben vandaar uit naar de Zuidelijke zeeën trekken, zich daar in vele scholen verdeelen, dan zou het ras hetzelfde moeten blijven. Dit is echter niet het geval. Aan de Schot- sche kust wordt niet één haring gevangen, die van hetzelfde ras is als de haringen uit STUDENTEN-BALDADIGHEDEN. Een trein zesmaal laten stoppen door een ruk aan de noodrem. Donderdagavond is een trein op het traject AmsterdamHaarlem door een troepje stu denten, die op weg naar Leiden waren, eeni ge malen tot staan gebracht, doordat zij bij tusschenpoozen aan de noodrem trokken. Zoo kwam de trein op dit korte traject vier maal tot stilstand. Aan het station Haarlem werd de politie gewaarschuwd, die tien stu denten arresteerde, maar door de groote drukte op het perron kon de politie niet ver hinderen, dat toen de trein zich in beweging zette, de studenten in den trein hun kame raden van het perron door de open ramen naar bimien trokken Even nadat de trein vertrokken was ,wer.i aan de noodrem ge trokken, waarna de trein opnieuw stopte en nog voordat het rangeerterrein verlaten was, werd de trein voor de tweemaal tot stil Politie: Verloren een halssnoer. Gevonden een dop van een benzine tank; een damesportemonnaie. EREEZAND. Ernstig ongeluk. Maan dagmiddag' is aan de Zandvaart nabij de Christelijke School een kind door een auto overreden en opslag gedood. Evennadat de school was uitgegaan kwam de vrachtauto van den heer IIaanaard, bestuurd door diens chauf feur den heer C. de Boer, uit Wierin- gerwaard aangereden. De chauffeur, die herhaaldelijk signalen had gege ven, dacht dat de kinderen, die langs den wegkant stonden in het gras, daar wel zouden blijven staan. Doch plotse ling stak het ongeveer 12-jarig zoon tje van 't gezifi Simons, den weg nog Feestavond Voetbal Vereen. Succes. Den feestavond, welke de voetbalver- eeniging Succes haar leden en dona teurs jaarlijks aanbiedt na het beëindi gen van de competitie - wedstrijden, is ook ditmaal weer een groot succes ge worden. In de zeer gezellig versierde zaal van Concordia heeft men Zaterdagavond 't feest gehouden; zeer veel vrienden en vriendinnen van Succes hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven en schaarden zich in clubjes aan de met bloemen gestoffeerde tafels. De voorzitter van Succes, de heer D. Oden, zegt in z'n openingswoord, dat 't gewoonte is gaan geworden om ieder jaar een feestavond te organiseeren. BINNENLANDSCH NIEUWS. KINDEREN AZIJN-EXTRACT INGEGEVEN. Eén kind overleden, het andere ernstig- ziek. Een veertienjarig dienstmeisje aangehouden. Bij een 1 1/2 jarig kind van den tuinder P. iyi. Valstar, wonende aan de Waal te 's-Gravenzande, ziekteverschijnselen gecon stateerd. Het kind werd naar het Hippoly- tushoefgesticht te Delft vervoerd, waar dr. De Walle echter geen ziekte-oorzaak kon vaststellen. Tot grooten schrik van de ouders werden den volgenden dag omstreeks 1 uur dezelfde ziekteverschijnselen, het opzwellen van de keel, bij een 1/2-jarig kind van den heer Val star geconstateerd. Het kind werd onmid dellijk naar Delft vervoerd, waar het om drie uur aankwam en om 4 uur overleed. Daar de behandelende geneesheer geen doodsoorzaak kon vaststellen, werd de com missaris van politie te Delft gewaarschuwd, die door de Justitie gemachtigd werd het lijk te laten schouwen. De doktoren Rochat en Van der Graag vonden bij sectie op het lijkje sporen van azijn-extract in de keelorganen, waaruit werd afgeleid, dat het kind was gestikt door het opzwellen van die organen tengevolge van het slikken van dit extract. Op verzoek van den vader stelde de commissaris van politie te Delft een onderzoek in. Deze vond aanlei ding de dienstbode van den heer Valstar te doen arresteeren. Zij ontkende aanvankelijk alle schuld, doch later heeft zij een volledige bekentenis afgelegd en daarbij medegedeeld, dat zij de kinderen azijn-extract heeft inge geven omdat zij lastig waren. De dienstbode, de 14-jarige M. F., afkom stig uit Schiedam, staat onder gezinsvoogdij, omdat zij zich in dienstbetrekking te Maas sluis heeft schuldig gemaakt aan diefstal. Zij was ongeveer 6 weken in dienst bij de fa milie Valstar. De toestand van het oudste kind gaat voor uit. Uit 's-Gravenzande wordt nog gemeld De heer Valstar had eenigen tijd geleden een dienstmeisje, dat onder toezicht van den Voogdijraad stond, tot zich genomen. Het meisje scheen zich niet tevreden te gevoelen met de wijze, waarop zij behandeld werd, hoewel de familie op alle mogelijke manie ren trachtte het haar naar den zin te maken. Zij schijnt den laatsten tijd met wrok rondgeloopen te hebben, wat in het begin van de afgeloopen week tot uitbarsting is ge komen.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2