i WIERINGER COURANTS lllfll NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR W"*^ TWEEDE BLAD VRIJDAG 83 MEI 1931 NO. 4o WIERINGEN EN OMSTREKEN BINNENLANDSCH NIEUWS. ZEEUWSCHE MOSSELEN. En mosselen uit de Zuiderzee Op de viagen van het Tweede Kamer lid den heer Kersten betreffende het nepaen van maatregelen tegen het uit zaaien van consumptie-mosselen van de Zuiderzee op Zeeuwsche gronden heeft de minister van Financiën geant woord, dat inderdaad consumptie-mos selen uit de Zuiderzee op de Zeeuwsche gronden, ;met name in den Val van Zie- rikzee worden aangevoerd en vandaar als Zeeuwsche mosselen worden ver kocht. De aanvoer geschiedt op gron den, die aan anderen dan den Staat toe behooren en dus niet op de gronden, die door den Staat voor de mosselcultuur zijn verpacht. De consumptiemosselen kunnen niet worden aangevoerd in hoeveelheden, welke bij gelijke qualiteit, voor de Zeeuwsche mosselen een gevaar zou den opleveren. Vooreerst is het vrije terrein in de Waddenzee sterk inge krompen, ,maar bovendien moeten de Zeeuwsche visschers, die daar mosse len gaan visschen, een reis van twee of drie dagen gaan maken. Het uitzaaien, van, van elders voor de consumptie geschikte mosselen is op door den Staat voor de mosselcul tuur verpachte perceelen verboden. Op de handhaving hiervan wordt nauw lettend toegezien. Een dergelijke ;maat- regel voor andere dan de Staatsvis- scherij-perceelen kan door den minister pniet worden genomen. JEUGDIG AVONTURIER. Eenige weken geleden heeft te De Lier de politie een 16-jarigen inwoner aangehouden wegens diefstal van een auto, welke later onbeheerd terug werd gevonden en ontvreemding van een rijwiel. De jeugdige delinquent is toen in een inrichting te Den Haag in voor- loopige hechtenis gesteld. Toen deze week een rijksveldwach ter van het parket den jongen naar het Huis van Bewaring wilde overbren gen, is hij er in geslaagd uit een rijden de tram te springen en in de drukte van de straten der residentie uit het oog te verdwijnen, zijn begeleider hei nakijken latende. Hij zwerft thans in de omgeving van De Lier rond, waar hij op enkele plaat sen reeds is gezien. JONGETJE VERDRONKEN. Het 12-jarig zoontje van een arbei der te Ganzcndijk, gem. Finsterwolde is gisteren na schooltijd gaan roeien. Eenigen tijd later vond men het leege roeibootje ronddrijven. Na eenigen tijd dreggen werd het lijkje van den knaap gevonden. VALSCHE GULDENS. Te Doetichem zijn valsche guldens in omloop. De geldstukken zijn zeer goed nagemaakt, alleen het randschrift ont breekt. ZES RIJWIELEN GESTOLEN. Woensdagnacht is te Kerkrade inge broken bij een rijwielhandelaar aan de Zonstraat. Zes nieuwe rijwielen wer den ontvreemd ter waarde van circa f 500 BUITENLANDSCH NIEUWS. SPANJE EEN MAAND REPUBLIEK. (Van een Spaanschen briefschrijver) De oorlogsbegrooting! is met honderd milliocn peseta's verlaagd. Het salaris van den ex-koning is aan gewend ter bestrijding van den hon ger in Andalusië. Het paleis wordt tot museum inge richt. De bossclion van het Pardo zijn voor het volk van Madrid opengesteld. Op het golfterrein worden arbeids- woningen met tuinen gebouwd. De salarissen van de ministers zijn van 45.000 tot 30.000 peseta's terugge bracht. Een millioen hectaren land zullen na eeuwen van productie-loosheid tot heil van het land worden bearbeid en in cultuur gebracht. Dertigduizend marechaussees blij ken in dit land van orde overbodig te zijn geweest. Om niet te spreken van de 600 gene raals, die tijdens het koningschap geen andere bezigheid hadden dan het opstrijken van hun maandelijksche gage. De eerste maand van de Spaansche republiek hebben we doorgemaakt als een schoone droom. Waarom dan de opstanden, zooals die van veertien dagen geleden te Ma drid De verklaring ligt voor de hand. 't Spaansche volk pleegt te spontaan te werk te gaan: in zijn gezin, in zijn in dustrie, in zijn politiek. De zoo duur gekocht republiek wil men binnen enkele weken consolidee- ren. Echter de Alfonisten, die van het koningschap profiteerden verzetten zich hiertegen. De koningsgezinden vinden steun in den gloednieuwen markies Luca de Tena, directeur en eigenaar van het Madridsche dagblad A.B.C. Dan heeft de kardinaal-primaat Se gurd voor eenige dagen een onvoor zichtig herderlijk schrijven gericht tct de geloovigen in Spanje. Kardinaal Segura is geen onsympathiek en ook geen fanatiek mensch. Hij is een sober geestelijke, wiens eenige fout is, dat hij de toekomst voor de Kerk in Span je te donker inziet. En zijn vrees heeft hem er toe ge bracht te waarschuwen voor de jonge republiek en een lans te breken voor den koning Dit was te veel voor de jonge Spaan sche republiek die met zooveel voor zichtigheid te werk toog en aller be langen ontzag. En de ruwere elementen vonden nu een motief brand te stichten in de kloosters. Tijdens de zoo vreedzame omwenteling was hier geen sprake van geweest Er bestond en er bestaat ook nu heden ten dage geen reden om bevreesd te zijn. Immers de godsdienst-wordt in alle opzichten beschermd. Processies worden door gendarmes beschermd; de president van de voorloopige regee ring is een vurig katholiek, die zelfs, toen hij in de gevangenis zat, niet na liet de mis te hooren en deze presi dent geniet de achting van het repu- blikeinsche volk. Beklagenswaardig is echter het op tieden van den gloednieuwen markies die, gebruik makende van de përsvrij- lieid, voor het eerst na zoovele jaren hier ingesteld, kuipte tegen het leven van de jonge republiek en broederlijk met de communisten samenwerkte, om eventueel zijn slag te slaan. Een maand republiek Het begin geleek zoo vredig en toch zal er wellicht weer veel strijd volgen. Werkloozenkinderen naar Frankrijk. Praktische toenaderingsarbeid. De Fransche vereeniging „Actie voor den Vrede" heeft, om aan haar wcnsch naar internationale toenadering uiting te géven, de huisvesting georganiseerd van kinderen van Duitsche werkloo- zen in Fransche vacantie-oorden. Deze week komt te Parijs een eerste groep van 200 Duitsche kinderen uit Berlijn, Hamburg en Leipzig te Parijs aan, vanwaar ze dadelijk worden door gezonden naar het eiland Oléron, waar ze een maand in een vacantie-kolonie blijven. Een inderdaad zeer schoon denkbeeld dat, wanneer het krachtig en op flinke schaal wordt verwezenlijkt, ongetwij feld van uitnemenden invloed zal blij ken op de t oenadering en verzoening der gemoederen, als een praktische aanvulling van den arbeid van Ge- neve. PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. In de^ duinen verdwaald. Verschil lende uitstap jes^orden reeds ondernomen naar de broedplaatsen der vogels op Texel. Ook Zaterdag en Zondag waren een paar ge zelschappen te de Koog gelogeerd teneinde een kijkje te nemen op de verschillende vo gelterreinen. Het weer werkte echter niet mee, en door de aanhoudende regenbuien was men ge noodzaakt vele plannen voor Zondag onuit gevoerd te laten Zondagmorgen werden ech ter nog eenige uitstapjes ondernomen. Bij een dezer tochten had bij de groep van de Reisvereen. N.-Holland een zeer onaange naam voorval plaats. Bij het bezoek aan de Meeuwenkolonie in de duinen achter de Wes ten keerde een 71-jarige dame halverwege terug, omdat de tocht haar te lang was. Het schijnt dat ze onderweg verdwaald is geraakt tenminste toen het gezelschap weer in de auto's stapte was de oude dame nergens te vinden. Na ruim 2 uur zoeken vond men haar in een boerenwoning, waar ze zeer vermoeid een schuilplaats gezocht had. De pret was echter door dit voorval geheel verdwenen. ANNA PAULOWNA. Postduiven vereeniging. Zondag j.1. hield de postduivenvereniging „Altijd Verder" een wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 286 K.M. De duiven zijn om 11 uur 15 min. gelost. De eerste duif werd geconstateerd om 2 uur 51 min. 37 sec., de laatste om 3 uur 0.7 min. 45 sec. De prijzen vielen als volgt1 N. Spigt, 2, 11 13 W. Blaauboer, 3, 5 G. de Boer, 4, 6 Jb. Cor- nelissen, 6, 7 L. Hogewoning, 9, 12 Gebr. v. Steijn, 10 R. Geerlings. Een treurige stoet. Donderdagmiddag is op'de algemeene begraafplaats het slachtof fer van het autoongeluk, het 12-jarig zoon tje van het gezin Simons op de; algemeene toe graafplaats ter aarde besteld. De kist werd door de jeugdige schoolmakkertjes graf waarts gedragen. SPOORBUURT. Naar ons werd medege deeld is tot hoofd der R. K. School alhier benoemd de hr. N. Zwarthoed van Volendam. GEMEENTE WIERINGEN. Onze veemarkten. De jaarlijksche veemarkten alhier zullen worden ge houden op 27 Mei, 3 en 10 Juni a.s. Op den datum van de eerste markt, t.w. 20 Mei heeft geen aanvoer plaats gehad. Baten. Ten bate van de gemeente Wiel ingen is een bedrag van f 1000 aan gewetensgeld. «gestort. Collecten. In de maand Juni zullen alhier twee collecten worden gehou den ten bate der tuberculosebestrijding, n.1. op Zondag 7 Juni door de Katho lieke vereeniging „Herwonnen Levens kracht" en op 27 Juni door de vereeni ging „Zonnestraal". Oproeping dienstplichtigen. De vol gende dienstpl. zijn opgeroepen voor herhalingsoefeningen in 1932 S. Klein J. Bakker, P. Glim, J. Halfweeg, P. Lont, Wl Snooij op 13 Aug. bij het 21e Reg. Int", te Amersfoort voor 17 dagen J. de Wit, J. H. Eden op 16 Aug. bij het zelfde Reg. voor 24 dagen E. W. J. v. Leersum op 13 Aug. bij hetzelfde Reg. voor 17 dagen R. Tuin en S. Snitjer op 10 Sept. bij het le Reg. Inf. te Assen voor 17 dagen; J. Huitema op 9 Juni bij het 2e Reg. Onb. Art. te Naarden voor 17 dagen. „Groot Volkstooneel". (gezelschap Herman Bouber) zal op Zaterdag 23 Mei in de zaal van Bruul alhier voor het Instituut voor Arbeiders-Ontwik keling een Heijermansavond geven. Op gevoerd zullen worden drie één-akters Nocturne, Het Kind en het Kamerschut Waar dit gezelschap ook hier door de Radio groote bekendheid heeft gekre gen, zal het aan belangstelling wel niet ontbreken. (Zie verer advertentie.) Succes-Nieuws. De leden donateurs worden er op attent gemaakt dat Woensdag 27 Mei a.s. de jaarvergade ring wordt gehouden. Voor agenda zie men advertentie in dit blad. Naar Concours. Maandag <25 Mei a.s. (2e Pinksterdag) zal de mandoline-club O. K. K. onder leiding van haar diri gent de Heer P. Jongkind deelnemen aan hèt Concours te Baarn. De Club komt uit in de eerste afdee- ling. De dames met haar directeur, zij veel succes en mooi weer toegewenscht. Premiekeuringen. Naar wij vernemen zul len de premiekeuringen voor merriën, door de Provinciale Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij in Noord-Holland, ook te Wierin- gen worden gehouden, en wel te Hippolytus- hoef op 19 Juni om 2 uur (type tuigpaard). De keuring is ook open voor veulens en enter en twenter hengsten. Aanbesteding. Dinsdag had te Den Oever een aanbesteding plaats voor het bouwen van een pakhuis met garage aan den Gasthuis- weg, voor rekening van de fa. Verfaille en Kaan aldaar. De uitslag was als volgt P.- Doves f 2661, S. Blaauboer f 29.40, Gebr. Hegeman f 3275, P. Bakker f 3280, J. D. Kooij f 3290, H. Juisting f 3440, Gebr. Boer- sen f 3492, W. Hermans f 3470, N. J. Poel f 3500, J. C. Klein f 3550, D. Bakker f 3450. De gunning is aangehouden. PROTEST-VERGADERING. De slechte toestand van de Gemeene- landsweg. Donderdagavond heeft in Hotel de Haan een vergadering plaats gevonden teneinde te protesteeren tegen den on- houdbaren slechten toestand waarin clen Gemeenelandsweg verkeert. Een flink aantal personen, meest be langhebbenden, had aan de oproep ge volg gegeven. De heer C. J. Bosker, van wien met enkele anderen het initiatief tot het be leggen van deze vergadering was uil- gegaan, zegt dat pien wel wat vreemd opgekeken zal hebben van de oproep, doch gezien de desolaten toestand waar in de weg verkeert, en steeds slechter nog woi'dt, was deze vergadering een, noodzaak. Spr. hoopt dan ook dat uit het kwade het'goede geboren mag wor den. De autobusbezitters welke voor hun bedrijf het traject Iiippo-Den Oever da gelijks een keer of wat pioqten jmaken, zullen menige vloek en zucht in hun cabine slaken over de beroerde toe stand waarin den weg verkeert. Niet al leen dat men zijn wagen niet op den weg kan houden, maar bovendien geeft het een enorme kosten van breuk en noodelooze slijtage yan het materiaal. Er zullen dan ook maatregelen be raamd moeten worden om zoo spoe dig mogelijk tot een goed geplaveidcn Weg te komen. De groote schuld wordt gesteld op rekening van de Zuiderzee-werken, als zou deze voor het verkeer van zwaar materiaal den weg bedorven hebben. Het doet natuurlijk niets ter zake wiens schuld het is, het verkeer is er nu eenmaal, en het Gem.-Bestuur is verplicht om te zorgen voor een goede verkeersweg. Spr. weet wel, dat het gemakkelijk is om buiten om wat te praten, doch het Gem.-Bestuur heeft groote plichten. Gezegd wordt,dat nu het wachten is op subsidie van het Rijk, maar dat wachten kost een hoop geld, aangezien men steeds groote bedragen uitgeeft voor onderhoud, wat niets geeft. De financiën zijn volgens Spr. geen bezwaar, wanneer men nagaat wat zoo jaarlijks nu reeds aan onderhoud moet worden uitgegeven. Spr. gewaagt van nalatigheid bij het Gem.-Bestuur, o,m tot een grondige ver betering te kojnen, en heeft zich de vraag voorgelegd hoe aan te dringen op spoedige verbetering van den weg. Spr. zou een adres willen richten aan den Raad, en wanneer binnen een be paalden termijn geen bevredigend ant woord mocht binnen komen, een depu tatie aan te wijzen, voor een bezoek bij Ged. Staten. Spr. noemt het verkeerde zuinigheid, om geld weg te smijten voor onderhoud, wat toch niets geeft. Als wij op het oogenblik de kom van de gemeente bezien dan is zij absoluut onvoldoende voor het verkeer. Qm een voorbeeld te noemen het gedeelte van de Hoofdstraat bij de Kath. Kerk, men kan daar een strook grond krijgen van de Kath. Parochie voor f 1, maar er is ook nog een particulier die daar grond heeft, en die wilde er wat meer voor hebben. Nu is Spr. ter oore gekomen dat de ze grond te duur was en dat het daar op was afgesprongen. Ook dit is een verkeerde zuinigheidspolitiek, hier waswerkelijk een goede oplossing te vinden doch omdat de grond niet zoo goedkoop wordt aangeboden als van de Kath. Kerk wordt, het afgewezen. Spr. besluit zijn inleiding met de wensch dat er stemmen op mogen gaan om een juiste manier van optreden te bepalen. Allereerst komt burgemeester Kolff aan 't woord en zegt dat hij uit belangstelling is ge komen; wij weten allen dat de weg slecht, zeer slecht is Maar er is gesproken van na latigheid van het gemeentebestuur; daar moet spr. tegenop komen; er is reeds veel geld aan den weg besteed, zoodat van nala tigheid niet mag worden gesproken. Wat er ook aan deze weg is gebeurd, hij is absoluut ongeschikt voor het drukke verkeer; de con structie van het wegdek deugt niet. Wij zul len voor dezen weg een geheel nieuwe moe ten hebben; dit zal ongeveer op f 170.000 ko men te staan, wat er nog al leelijk inhakt Het wachten is op de subsidie van het rijk. Spr. kan mededeelen dat deze kwestie in laat ste instantie nog behandeld moet worden; spr. heeft dienaangaande volgende week een onderhoud met Ir. Ringers in Den Haag. Wij verkeeren in de gunstige omstandigheden al dus spr. dat Ir. Ringers zelf 2 jaar lang over deze weg heeft mogen hobbelen. Men mag nu zeggen, dat de financiën geen hoofdrol mogen spelen, maar men moet niet vergeten dat wij aanstonds 3 scholen hebben te bouwen.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3