22E JAARGANG DINSDAG 21 JULI 1931. NO. 56 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN JAAP SNOR BREIT ALLES BEST DE VONDELING. ■WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wie ring en. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels f 0.50. Iedere regel meer 0.10. DE TOESTAND OP DE NEDERLAND SCHE BENZINEMARKT. Men schrijft van deskundige zijde aan het weekblad „In- en Uitvoer" De officieele benzineprijs aan de benzine pompen in Nederland die in 1929 een hoogte record, voor dat jaar, van 21 cent per liter bereikte, is sindsdien via 1815 12 en 10 cent dezer dagen tot 8 cent per liter verlaagd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat van deze 8 cent nog 2 cent rabat aan de pomphouders verleend wordt, dat de indus trie een rabat van 1 a 2 cent geniet, dat het invoerrecht 3/4 cent per liter bedraagt en de onkosten voor de groote concerns ongeveer 3 cent per liter bedragen, zoo komt men tot het resultaat, dat bij een noteering van 8 ct. per liter aan de pompen, de groote maat schappijen de benzine ongeveer cadeau(!) geven. Ook 8 cent is nog niet een laagte record om de zoogenaamde „vrije pompen" te bestrij den mogen de pompen der groote maatschap pijen in de omgeving van een dergelijke „vrije pomp" gelegen de benzine nog goed- kooper verkoopen. Zoo kan men bijna in elke stad Shell, Sindclair en Standard benzine te gen 7, zelfs tegen 6 cent koopen. Waar de laatste jaren het Nederlandsche benzineverbruik 300 millioen liter bedraagt, beteekent elke cent prijsverlaging een ver schil van f 3 millioen per jaar. Het merkwaardige van de geheele situatie is dat de concurrentie hier niet in de eerste plaats van Rusland komt, doch van eenige kleine firma's, die den benzine-afzet als een zuivere handelstransactie beschouwen, waar zij en hun agenten direct aan de verbruikers verkoopen, besparen zij direct het gebruike lijke rabat. Verder zijn hun distributiekosten veel lager dan die der groote concerns, daar zij niet het geheele land behoeven te bedie- enen, doch de gunstigste centra uitzoeken. Het is haast niet aan te nemen, dat ze bij de huidige prijzen (in Amsterdam wordt de benzine reeds tegen 5 1/2 cent aan de pomp verkocht), nog veel verdienen, dat zij met verlies zouden werken, is evenmin waarschijn lijk, daar zij dan beter geen zaken zouden kunnen drijven en afwachten tot tijd en wijle de prijs weder een zekere stijging zou vertoo- nen. De positie van deze groep handelaars is versterkt door de nieuwe Duitsche benzine conventie, waar zij thans de mogelijkheid heb ben benzine naar West-Duitschland te leve ren, wanneer in ons land de prijs niet renda bel is. Naar wij vernemen zijn in de laatste weken verschillende dergelijke transacties tot stand gekomen en het vermoeden lijkt ge wettigd, dat meerdere dergelijke a'fdoenin- nen volgen zullen. WINKELSLUITINGSWET. (Staatsblad 1930 No. 460). door J. L. Lutjeharms te Schagen. 2. Hoe echter, als de kraam er alleen staat op den dag van een jaarmarkt of niet steeds op dezelfde plaats Dit is zoo ineens maar niet uit te zoeken. Het gebruik van den openbaren weg toch is steeds afhankelijk van vergunnin gen van de overheid (Burgemeester c.a.) die in ieder geval bij het verleenen daarvan aan- DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. stonds rekening zal moeten houden met de wettelijke bepalingen der Winkelsluitingswet. Artikel 8 der Winkelsluitingswet, welk art. spreekt over het verkoopen buiten winkels op- of aan den openbaren weg, kan hier even tueel dienst doen. Grossierderijen zullen niet onder het begrip winkel vallen, tenzij er tevens in het klein aan het publiek wordt verkocht. Er zijn heel veel grossierderijen die aan winkeliers en we- derverkoopers afleveren en tevens zelf een winkel drijven om aan het publiek te verkoo pen. Deze z.g. grossiers zullen hun winkels aangemerkt zien als winkels in den zin van art. 1 der Winkelsluitingswet en zullen de be palingen der Winkelsluitingswet op zich zien toegepast. Men moet alléén grossieren, wil men buiten de Winkelsluitingswet vallen. Vei lingslokalen, waar uitsluitend in het groot aan groenten-grossiers of groothandelaars wordt verkocht, zullen evenmin als winkels aangestipt kunnen. Anders is het natuurlijk met veilingslokalen waar het publiek ook kan koopen in het klein. Deze soortveilings zijn er en zullen moeten worden gerangschikt onder winkels in den zin der Winkelsluitingswet. Wordt bij wijze van uitzondering op een bepaalden dag alleen in het groot verkocht dan valt m.i. die veiling toch nog onder het begrip winkel. Houdt men een veiling, waar voorwerpen of stoffen in het klein aan het publiek verkocht worden, in een lokaliteit, waar dat anders niet gebeurt, dan kan men weder niet van een winkel spreken, omdat de detalverkoop er niet pléégt te geschieden. Nu ik het toch heb over winkels wil ik het ook even hebben over de z.g. „vliegende winkels/' Onder het begrip vliegende winkel zal moeten vallen een koopman die voor eenige tijd (dus niet vast) een winkel, zaal of eene andere ruimte huurt en daar gedurende een bepaalden tijd goederen ten toon stelt om ze te verkoopen. De meeste kooplieden, die vlie gende winkels organiseeren, handelen in con fectie. Deze „vliegende" winkels vallen ook onder het begrip winkel waar ze ook geves tigd zijn, in een Hotelkamer, winkel, pakhuis enz., kortom overal waar ze maar in gevestigd zijn vallen ze onder het begrip winkel. Ten aanzien van stands op tentoonstellin gen is het al niet anders. Ook deze vallen, als ze verkoopen, onder het begrip winkel. Soms komt het wel voor, dat verkoopers van meubelen enz., e.d. er een toonzaal op na houden, waar het publiek gelegenheid wordt geboden, modellen te bezichtigen en bestellingen op te geven. Dus er wordt niet afgeleverd maar alleen verkocht want de in de toonzaal aanwezige modellen blijven daar staan. De levering volgt later. M.i. moet die toonzaal begrepen worden onder winkel. Im mers er wordt een overeenkomst gesloten van koop en verkoop van bepaalde goederen. Hoe het ook zij, de Kantonrechter te Amsterdam, sprak een verdachte vrij die zoo'n toonzaal in gebruik had. De Kantonrechter bleek dus in dit geval van oordeel, dat de toonzaal géén winkel was. Of aanstonds alle Kantonrechters het hiermee eens zijn zullen we moeten af wachten. (Ter verduidelijking diene, dat Am sterdam reeds lang een winkelsluitingsverbod heeft, wat ondergebracht is in de plaatselij ke verordening.) (Wordt vervolgd.) No. 43. President riep Lionel. Hij is geheel tot uw dienst en helpt u beter dan de ander, die er nooit was, als je hem noodig had. Dit zeggende, stak hij met groote handig heid het vuur aan, schoof den nog minst-ge- havenden rieten stoel naderbij en nam zelf op een anderen plaats. Heb je eens een proef willen nemen vroeg de heer Pointal. Misschien welen tot heden is ze mij ook mislukt. Ik stel mij voor een verhande ling te schrijven over de gewoonte. Dat is nu de eenige slavernij, waar men zich op het laatst zelf gelukkig in voelt. Ik wil u wel betuigen, mijnheer Pointal, dat ik in het eerst heel veel moeite heb gehad om mij te wennen aan mijn nieuw paleis. En, wat mij nog het meest hinderde, was die groenach tige vlek, die u daar op het plafond waar neemt. Men zou zeggen dat het een poliep is, die naar alle kanten haar vangarmen uit strekt. In den beginne was den vlek voor mij zóó onuitstaanbaar, dat ik ze niet kon zien. En nu ben ik er langzamerhand mee ver zoend geraakt en inspireert ze mij zelfs. Als ik onder het werk een woord zoek en ik kijk maar even naar boven, dan valt mij het ver langde in. Kortom, op het oogenblik ben ik zoo zeer op die plek gesteld, dat ik er niet meer bui ten zou kunnen ze houdt mij gezelshap, ze is noodig voor mijn geluk. De heer Pointal, die doodstil in het vuur had zitten staren, hief het hoofd op en riep Weet je wat ik geloof, vriendlief Je ligt zeker overhoop met dien aller vriende- lijksten vader van je en hij heeft je den leef tocht afgesneden, is het niet zoo BINNENL. NIEUWS. TARWE WET EN... GRIESMEEL. Ook van griesmeel moet aan de Meelcentrale f 2 per 100 Kg. dat is 15 worden betaald. Wij lezen in „Het Volk" „Naar wij vernemen, heeft de regeering be paald, dat van ingevoerd griesmeel een op slag van twee gulden per honderd kilo moet worden betaald, ingevolge bepalingen van de Tarwewet, die echter voor een dergelijken opslag geen enkelen rechtsgrond bevat. Bedragen, die op deze wijze binnenkomen, dienen ook niet om de boeren schadeloos te stellen, maar om het befaamde „potje", waar uit de schadeloosstelling voor handelaren en dergelijken wordt geput, te vullen. Deze opslag is des te ergerlijker, omdat de buitenlandsche gries aan de binnenlandsche tarwe hoegenaamd geen concurrentie aan doet en voor broodbereiding niet kan worden gebruikt. Het griesmeel, dat wij hier betrekken, wordt hoofdzakelijk van Noord-Afrikaansche tarwe gemaakt en dient bijna uitsluitend als voed sel voor kinderen, zieken en herstellenden. De prijs van griesmeel in den groothandel is per honderd kilo 13 tot 14 gulden. De op slag beteekent dus een prijsverhooging van 15 pet. Verleden jaar werd hier te lande bijna vier-en-een-half millioen kilo ingevoerd. Her .potje" heeft dus dank zij dezen maatregel een meevaller van f 90.000 ten koste van voor namelijk kinderen en zieken." BESCHONKEN ACHTER HET STUURWIEL. Auto-ongèval te Apeldoorn. Eén zwaar gewonde. Zaterdagmiddag ongeveer zes uur kwamen te Apeldoorn per auto gebr. J. en E. Logten- berg, benevens de heer H. Wissink, uit de richting der buurtschap de Eendracht de Brinklaan oprijden. Nabij de Tuinstraat ver loor de bestuurder, E. Logtenberg, het beheer over zijn stuur en reed tegen een boom op, die bij den grond afknapte. Vervolgens reed de auto tegen een lantaarnpaal, die eveneens afknapte en sloeg daarna over den kop. Dooi den hevigen schok werd J. Logtenberg uit den wagen geslingerd. Hij bekwam vrij zware verwondingen. De beide andere inzittenden kwamen onder de auto terecht en werden door te hulp schietende voorbijgangers be vrijd. A. Wissink werd zeer zwaar gewond in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Behalve uitwendige verwondingen bekwam hij ook inwendige kwetsuren. De bestuurder kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Uit het door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de drie inzittenden onder den in vloed van sterken drank verkeerden. In den loop van den middag hadden zij reeds diver se café's bezocht. De bestuurder werd in ar rest gesteld, terwijl de zwaar beschadigde auto in beslag is genomen. Er is gebleken, dat met groote snelheid is gereden. GELDKIST VERDWENEN. Vrijdag kwam een winkelier te Almelo tot de ontdekking, dat zijn geldkistje, inhouden de ongeveer f 725, dat zich bevonden had in een kamer achter den winkel, spoorloos was verdwenen. Vermoedt wordt, dat iemand, di< met den plaatselijken toestand goed op de hoogte moet zijn, zich door insluiping van het kistje heeft meester gemaakt. AANSLAG OP DE SPOORLIJN SITTARD—BEEK In den nacht van Woensdag op Donderdag is, naar de „Limb. Koerier" meldt, op de spoorbaan tusschen Sittard en Lutterade een feit ontdekt, dat men wel met een „aanslag" mag betitelen. Kort na het passeeren van den avondsneltrein in de richting Maastricht is aan het begin van het emplacement Lut terade, aan de zijde Sittard, bij een wissel die een zijspoor op het hoofdspoor brengt, de wisselstang losgeschroeft. Toen de bediening van den wissel voor het passeeren van een kolentreinnaar Lutterade niet bleek te wer ken de wissel werkt electrisch is men van den op ongeveer 1 km afstand gelegen Juist, zoo is het, antwoordde Lionel met een glimlach en bijna had hij mij de keel ook afgesneden De glimlach bestierf op zijn lippen. Het was hem, als zag hij zijn vader weer voor zich, buiten zichzelven van drift en hem met geweld bij de keel vattend. Telkens als hij weer dacht aan die scène ging hem een huivering door de leden. De heer Pointal hield maar aan. Lionel had eerst zijn nieuwsgierigheid niet willen voldoen, maar, daar hem steeds van allerlei vragen gesteld werden, besloot hij eihdelijk de heele geschiedenis/vooral niet in te schril le kleuren, te vertellen. Hij begon op vroolij- ken toon, maar kon dien toch niet volhou den en werd ernstig tusschenbeide kon hij zelfs niet uit zijn woorden komen en begon een zin, dien hij niet voltooide, ofschoon hij toch gewoon was, zijn heldere gedachten ook in duidelijke woorden te uiten. En, al keek' hij nu ook nog zoo naar de groene plek op het plafond, dit hielp niets De notaris merkte, dat hij het hoofd boog en telkens even aarzelde, als hij den naam freule De Saligneux uitsprak en de heer Poin tal maakte hieruit wel een zeer juiste gevolg trekking. Zoowaar, sprak hij, het was geen kwaad idee van je vaderhij heeft het enkel ver keerd ten uitvoer gebracht. Als handige lui eens onhandig willen zijn, dan zijn ze het ook goed Maar jammer is het, want freule De Saligneux is een allerliefst persoontje. Kent u haar vroeg Lionel, terwijl hij van kleur verschoot. Ik heb de eer gehad haar tweemaal op mijn kantoor te zien, toen zij met haar oud oom was meegekomen, markies De Virevieille, dien ik al jaren lang onder mijn cliënten tel. Weet je, waar ze veel van heeft Met haar donkere tint en dat vrijmoedige in haar toon van spreken en in haar heele optreden, lijkt ze op zoo'n bekoorlijke Zigeunerin, die ons met de oogen betoovert. Ik hoop toch niet, 'dat ze jou betooverd heeft bedieningspost op onderzoek uitgegaan. Het bleek, dat de wisselstang was losgeschroefd. De laatste boemeltrein in de richting Maas tricht en een goederentrein ondervonden een half uur vertraging. Het bovenstaande wordt nog ernstiger, daar enkele dagen geleden een zelfde feit zich heeft voorgedaan op de spoorlijn tus schen Beek en Krawinkel (-Lutterade). Daar werd ontdekt dat een verbindingsplaats tus schen twee spoorstaven losgeschroefd was. NIET TOEGELATEN ALS RAADSLID. De gemeenteraad van Voorts besloot Don derdag tot niet-toelating van den heer Ph. Meilink (v.d.) tot den raad, op grond van de nieuwe gemeentewet. De echtgenoote van den heer Meilink is n.1. gemeentelijk verlos kundige. De heer Meilink zal van dit besluit bij Gedep. Staten van Gelderland in beroep gaan, daar hij meent, dat aan de wet een verkeerde uitlegging is gegeven. DE FINANCIëN VAN SLEEN. Het geschil tusschen de regeering en den gemeenteraad van Sleen, is in een minder acuut stadium getreden. De uitbetaling der loonen en bedeelingsgelden is gedurende de eerste weken verzekerd door het feit, dat aan de gemeente gelden zijn uitgekeerd waarop zij krachtens de nieuwe wet op de financiee- le verhouding recht had, doch waarvan de uitbetaling eerst later werd verwacht. Intusschen heeft de regeering haar stand punt nog niet kunnen bepalen omtrent dc laatste weigering van den gemeenteraad, om de fondsbelasting te heffen naar het tarief der derde klasse. ARRESTATIE VAN VROUWELIJKE HOTELRAT. Te Muiden zonder betaling gelogeerd. In het hotel „Het Hof van Holland" te Mui den heeft een ruim 50-jarige dame die voor gaf te Hengelo te wonen, kans gezien, een week lang verblijf te houden, zonder den ei genaar daarvoor ook maar iets te betalen. Op den ochtend van den zevenden dag van haar verblijf in genoemd hotel, ging zij, naar zij zeide, een wandeling maken, doch daarna is zij in het hotel niet meer teruggekeerd. Zij heeft een handtasch achtergelaten, waarin twee stuks gebruikt lijfgoed geborgen waren. Zij was zonder bagage gearriveerdook scheen zij toiletartikelen als overtollige luxe te beschouwen. De dame, die forsch gebouwd is en een donker uiterlijk heeft, spreekt, be halve zuiver Nederlandsch, ook vloeiend Fransch. Te Weesp heeft zij bij een tweetal hotelhou ders besprekingen gevoerd over het huren van een kamer. In hotel „De Roskam" zou zij 's avonds terugkomen, doch zij is aldaar niet verschenen. In hotel „De Roode Leeuw" pak te zij vlug hare biezen, toen zij bemerkte, dat aldaar reeds bekend was, dat zij die week te Muiden had gelogeerd. Maandagavond j.1. kwam de heer Th. Ko perdraat, hotelhouder te 's-Gravenland, tot de ontdekking, dat de bewuste dame in zijn hotel logeerde. Hij stelde zich telefonisch in verbinding met den eigenaar van het hotel „Het Hof van Holland" te Muiden met het resultaat, dat de rijks- en gemeentepolitie van Muiden, vergezeld van den Rijksveld wachter van 's-Graveland, in den loop van den Maandagavond de oplichtster ten huize van den heer Koperdraat arresteerden. Het bleek, dat de politie een zeer goeden vangst gedaan had, want de gearresteerde bleek te zijn zekere mevr. W., die reeds sinds 1928 door de politie en justitie werd gezocht. Haar aanhouding was niet minder dan acht maal gevraagd. Zij had o.a. nog een jaar gevange nisstraf te goed wegens oplichting. Ook de commissaris van politie te Zandvoort verzocht dezer dagen haar aanhouding wegens ver- Stel u gerust dienaangaande. Zoo Vind je haar dan niet mooi 't Kan zijn, dat ze mooi is, maar ik weet het niet Wat weet je dan wel Neen, zeg nu eens in gemoede ben je verliefd op haar Ik weet het niet en het kan mij ook niet veel schelen. Maar laten wij nu eens wat over de vredesgerechten in Engeland spre ken. Neen, dank je wel, zei de heer Pointal, terwijl hij eens even op zijn horloge keek. Ik moet weg, maar je kunt mij wel thuis bren gen, als dit tenminste niet te zeer in strijd is met je hervormingsplannen. Lionel nam hoed en stok om den heer Poin tal tot aan de Rue Royale te vergezellen. De notaris hield veel van loopen en het was een mooie avond, al was het dan ook wat koud. Onderweg spraken ze over koetjes en kalfjes, maar toen ze de Place de la Concorde over staken, vatte Pointal Lionel opeens bij den arm en vroeg Je verzekert mij dus wel plechtig, beste jongen, dat je niet verliefd bent op freule De Saligneux Hoe dikwijls moet ik u dat herhalen vroeg Lionel op driftigen toon en met gefron ste wenkbrauwen. Nu, je hoeft er niet boos om te worden. Maar er zijn van die dingen, zie je, die mij te denken geven. Ik heb geen tijd gehad om je geleerde beschouwingen te lezen over het vre desgerecht, die ik op gezag van den minister bewondermaar wél heb ik onlangs een paar van je artikelen in een van de bladen gelezen, die nogal opgang hebben gemaakt. Die stukken hebben mij veel genoegen en te gelijk ook wat verdriet gedaan Niet dat ik wat wil aanmerken op de ideeën zelf, die aan die stukken ten grondslag liggen je bent liberaler dan ik en dat vind ik ook niet meer dan natuurlijk maar de stijl was wat al te vurig, bijna wat bitter in ieder geval niet in overeenstemming met jouw aard en karak ter. Je bént niet zoo giftig van nature. duistering van een tweetal gouden horloges. Dinsdagavond is de aangehouden vrouw te Hilversum in arrest gesteld. Woensdagavond is zij voorloopig naar Muiden gebracht om aldaar door de politie verhoord te worden. EEN HONDERDJARIGE. Zaterdag vierde de oudste inwoonster van Breda, mej. de wed. Damen, haar honderd sten verjaardag. De vereeniging „Breda Vooruit" had ge meend, dat deze zeldzame feestdag niet on gemerkt mocht voorbijgaan. In samenwer king met een speciaal daartoe opgericht co mité uit de bewoners van de Torenstraat is de jubilaresse op bijzondere wijze gehuldigd. Des morgens om 11.45 heeft de honderdjarige in een landauwer met vier paarden bespan nen, vergezeld van drie zonen, een rondrit door de stad gemaakt. Om 1 uur heeft het gemeentebestuur hen ten stadhuize ontvan gen, waarna er een algemeene receptie was. Tijdens deze receptie en ook des avonds heeft een muziekkorps een concert gegeven op een daarvoor speciaal opgerichte kiosk. KNAAP OVERREDEN. Vrijdagmiddag is onder de gemeente Ou- dorp op de grens van Alkmaar het tweejarig zoontje van den kleermaker Van Alphen spe lende onder een stilstaande vrachtauto ge kropen. De chauffeur heeft het jongetje niet opgemerkt, en toen de wagen zich weer in beweging zette, kreeg het knaapje het wiel over de borst, het is na een half uur overle den. RIJKSZÜIVELCONSULENTSCHAP N.-HOLLAND. Uit het jaarverslag. Het is moeilijk, aldus schrijft dr. L. T. C. Schey in zijn jaarverslag over 1930, om de veehouders in het zuidelijk deel van mijn ambtsgebied te overtuigen van het nut van controle op de productie van hun melkkoei en. Het feit dat de meesten gedurende den staltijd consumptiemelk leveren, die niet naar gehalte betaald wordt, is daarvan wel een gewichtige oorzaak, doch ook zij moesten toch gaan inzien dat zij dikwijls koeien aan houden, welke tijdens de kaasperiode een on voldoende financieel voordeel opleveren door het geven van melk met een te laag vetge halte. In dit jaarverslag heeft dr. Schey weder opgenomen een groot aantal adviezen, gege ven tot verbetering van het bedrijf tot het opheffen van bedrijfsstoringen, welke voor de practijk waarde hebben. Uit de statistische en andere mededeelin- gen blijkt, dat het aantal kaasfabrieken van het oorspronkelijke type in Noord-Holland in den loop van 1930 weder sterk is vermin derd, nl. met 10. Opgeheven werden zes kaas- fabrieken en vier kaasfabrieken werden om gezet in kaas- en boterfabrieken. Op-31 De cember'j.1. bedroeg het aantal kaas- en bo- terfabrieken 74, het aantal kaasfabrieken 22. Van deze 96 fabrieken komen 82 voor aanslui ting bij een der bonden in aanmerking, ter wijl inderdaad zijn aangesloten 41 fabrie ken in den Bond van op coöp. grondslag wer kende zuivelfabrieken, 17 bij den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken en 1 bij den Frie- schen Bond (Terschelling,) totaal 59. Niet georganiseerd zijn dus 23 fabrieken. Alle fa brieken zijn aangesloten bij het Kaascontro- lestation. Alle fabriekskaas staat dus onder controle, en ook bijna alle boerenkaas. Het Kaascontrolestation te Utrecht voor volvette kaas telt 166 zelfkazende boeren uit het zui delijk gedeelte van Noord-Holland onder zijn leden ook ghier is de aansluiting bijna alge meen. Het aantal rundveefokvereenigingen en het aantal contrólevereenigingen bleven in 1930 ongewijzigd (resp. 34 en 23.) - Tegen wien heeft hij het toch zei ik zoo tegen mijzelven. 't Lijkt wel, of er iets gist in zijn hart, of hij zich op iets of iemand wil wreken, 't Is wel meer voorgekomen das de beste, knapste lui van de wereld soms op de maatschappij willen verhalen de grieven, die ze hadden tegen Jan, Piet of Klaas zélf zijn ze niet tevreden en daaruit maken ze dan op, dat alles verkeerd gaat en dan wordt dit maar aan het bestuur van het land gewe ten. Dit doelt nu niet rechtstreeks op jou, hoor Maar zou je met de hand op je hart kunnen getuigen dat je niet aan mademoi- selle De Saligneux dacht, toen je zoo gewel dig optrok tegen de arrondissementsgewijze verkiezing Dat is weer iets van mijnheer Pointal! Wat een scherpzinnigheid U weet prachtig een theorie op te bouwen, zoo groot als een heelal, die u dan in evenwicht houdt op de punt van een naald Mijn naalden schijnen dan wel erg te steken, want je ziet er beslist gepiqueerd uit. En toch is het nog niet alles ik heb nog meer. Op een goede dag deelde je mij mee, op roerenden toon, dat je vader je het mes op de keel zette dat hij het dwaze plan ge vormd had je uit te huwelijken aan de doch ter van een baron dat het huwelijk je gewei dig tegen de borst stuitte, waarom je mij smeekte, je uit den brand te helpen. De zaak was dringend en ik maakte mij dus al ge reed je te hulp te snellen, toen ik een tegen order ontving in dezen vorm „Waarde heer, beschouw mijn brief als van nul en geenerlei waarde ik heb mademoisel- le De Saligneux gezien." Dat is dan toch dui delijk, zou ik meenen Ja, ik had haar ook ontmoet en toen viel ze wel zeer in mijn smaakmaar nu ik haar eens heb teruggezien, was dit in het ge heel het geval niet meer. En, terwijl Lionel zich onwillekeurig al weer zéér opwond, sprak hij Die baronnendochter doet dan wel of ze er heel grootsche en edele gevoelen op na houdt, maar ik zal er niet de dupe van wor den Wilt u haar geheim kennen Ze is ui terst hooghartig en vol vooroordeelenwat zij nu ook beweren moge ze meent wel dege lijk, dat ze van heel ander stof is dan de ge wone alledaagsche menschen. Vader had wel gelijk, dat hij het land heeft aan die jonkers! Het zijn dwaze lui, met hun aanmatiging en hun voorwereldlijke begrippen Mademoi- selle De Saligneux was ten hoogste verbolgen en verontwaardigd, dat een Têterol, zoo'n eenvoudig burgermannetje, naar haar hand durfde dingen. In één woordde freule is klein van geest en klein van hart En dit is dan de reden, waarom die ver kiezingen er zoo van langs moesten krijgen Een bedenkelijk geval, voorwaar Lionel beet zich op de lippen. Mijnheer Pointal, hernam hij stroef, ik zweer u dat ik net zooveel om freule De Salig neux geef als om dien obelisk, dien ik de eer heb, u hier voor te stellen. - Wel heel vriendelijk van je, maar we zijn anders al oude kennissen, antwoordde de notaris. In ieder geval ben ik tenminste weer gerustgesteldwant voor anderhalve franc in een gaarkeuken eten, op gestof feerde kamers wonen in de Rue Racine eri daar steeds het gezicht hebben op een groe nige plek in het plafond dat gaat allemaal nog wel maar een ongelukkig liefde te koesterenWil je nu al weg? Ga je niet mee tot aan mijn deur We zien ze immers van hier Heb je dan zoo'n haast om naar je Eden terug te keeren Wil je mij een plezier doen, eer je gaat Wat dan Vraag me vijftigduizend francs te leen. Nooit. Nu, dan zal ik er wat afdoen vijfhon derd louis Wilt u mij opzettelijk beleedigen Ik zou zoo graag je schuldeischer wezen. Nooit zeg ik u, (Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1