22E JAARGANG VRIJDAG 31 JULI 1931. NO. 59 :ntieblad voor llpl nieuws- en advertentieblad voor wieringen en omstreken J. R. KEUSS BLUE KUIL PUlfllK. DE VONDELING. HEERENBAAI WIERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. BUREAU ADVERTENTIëN UITGEVER Hippolytushoef Wieringen. Van 1—5 regels 0.50. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer 0.10. HEERENBAAI PORTORICO. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen. hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. LANDBOUW. Over Zomerbemesting van Grasland. Als men thans een landbouwblad opslaat krijgt men heel andere artikelen onder de oogen dan enkele jaren geleden. Toen ging het meest over vakkundige aangelegenheden over de teelt der gewassen en de bemaling, over voeding en verzorging van het vee, de stalinrichting, veecontröntrole, ontwatering enz. Thans leest van de melaise, de crisis, in- voerbelemmeringen door het buitenland, over steun aan tarwe- bietenbouwers en der gelijke. 't Is niet te verwonderen in verband met den algemeenen toestand, maar wel is het in zekeren zin jammer, dat het zoo is. Er is een tijd geweest, dat de boer wars was van alle overheidsbemoeiing, die trouwens meestal niet te zijnen voordeele was en nu vraagt óók hij steun in den een of ande ren vorm. Terecht naar wij meenen. Nog altijd is de landbouwstand voor ons land van groote beteekenis en nog altijd is het tot op zekere hoogte waar, dat het de heele maatschappij goed gaat, als het den boer goed gaat. Nog altijd mag men den boerenstand beschou wen als de ruggegraat van den staat en een der allervoornaamste factoren van ons eco nomisch leven. Het is een algemeen belang, dat onze land- en tuinbouw en veeteelt ge steund worden en zeer zeker hebben de boe ren, die nimmer vroeger, het volste recht, dat thans in tijden van bitteren nood voor hen belangrijke offers worden gebracht uit de schatkist. Na deze tijden komen er andere en naar wij mogen hopen en vertrouwen, betere. Ein delijk is men overgegaan tot een daad en het initiatief van Hoover zal betere tijden inlui den, al zal, het nog wel jaren duren eer het welvaartspeil van '14 weer herleeft en de Nederlandsche boerenstand, wien het aan gezonde veerkracht en energie niet ont - breekt, zal zeker straks opnieuw de krachti ge vuist aan den ploeg slaan en er aan me dewerken, dat de Nederlandsche land- en tuinbouw, de veeteelt en de bloementeelt hun eervolle plaatsen in de wereldhuishouding behouden en versterken. Wij moeten ook in deze tijden niet ver geten, welk een belangrijke beteekenis de kunstmest heeft voor onzen land- en tuin bouw en onze veeteelt. Men zie eens rond in de zand- en veenstreken van ons land. Waar enkele tientallen jaren geleden zich de FEUILLETON. S. 46. Men moet nooit met zooveel zekerheid zeggen, dat men wel honderd jaar zal wor den dit brengt ongeluk aan. Vier of vijf weken nadat de heer Têterol die gedenkwaar dig-stoute bewering uitgesproken had werd hij, die nooit van zijn leven iets gemankeerd had, zelfs geen kiespijn of geen verkoudheid die man van ijzer en staal dus, werd ziek, ernstig, gevaarlijk ziek 't Was zijn eigen schuld op een goeden ochtend kwam hij tot de ontdekking, dat hij drie kippen miste uit het hok en voorts meende hij afdrukken van voetstappen waar te nemen op enkele grasperken, waaruit hij dus opmaakte dat er 's nachts bij hem inge broken was. En hij wilde dit geval niet aan zijn ondergeschikten overlaten, het zou hem immers de grootste voldoening zijn, eigen handig den dief den nek om te draaien. Zoo bleef hij den geheelen nacht buiten op de loer en dat in het hartje van December. Den dag daarop voelde hij zich niet lek ker hij was huiverig en had een drogen kuch. Hij sloeg er geen acht op en ging zijn gewonen gang. 's Avonds werd het veel er ger en 's nachts kreeg hij hard de koorts. Toch stond hij om zes uur weer op, maar hij was nog eens zoo huiverig en de hoest was veel erger ook voelde hij een geweldige steek in de zij. Hij nam het Joseph bepaald kwalijk, dat die hem durfde aanraden weer naar bed te gaan en een dokter te raadplegen. Ziek zijn en een dokter noodig hebben, hij, Jean Tête rol, die van zijn leven geen mensch ooit had noodig gehad In den loop van den dag ging hy zich zóó naar voelen, dat hij nu toch dorre heide urenver uitstrekte, waar de on toegankelijke hoogvenen duizenden bunders besloegen* daar vindt men nu vruchtbare landouwen. Waar eertijds de plaggenhutten stonden, waar armoede was en onwetend heid, daar ziet men thans lachende boerde- en, nette steenen huisjes. Zie de zand-, zie de veendorpen, hoe ze zijn gegroeid en hoe ze een aanblik hebben gekregen van wel vaart. Dat alles danken wij aan de kunstmest. KUNSTMEST is het tooverwoord, dat deze woestenijen tot leven heeft geroepen. Een veertigtal jaren geleden telde ons land 4 millioen inwoners thans zijn het er bijna 8 millioen. En deze verdubbeling bijna is ge paard gegaan met een stijging van het wel vaartspeil van haast allen. Voor een groot deel danken wij dit ook aan de kunstmest. Laten wij dit niet vergeten. Men gaat nu „bezuinigen", ook op de kunstmest. Nu is het'duidelijk, dat men nauwkeuriger dan voorheen de minimahoeveelheden gaat be rekenen en ook, dat men op gronden, die steeds rijkelijk bemest werden, het een jaar met minder of heelemaal niets doet. Maar op den duur zal dat niet gaan. Wij zouden dan tot de oude toestanden terugkeeren en een groot deel van onze cultuurgrond, die met vlijt en inspanning vruchtbaar is ge maakt, weer in een woestenij herscheppen. En dat in een land, dat met het oog op zijn ligging en de dichtheid van de bevolking op een intensieve cultuur is aangewezen. BINNENL NIEUWS. BEEN AFGEKNELD. Dinsdagmiddag geraakte de arbeider J. Mooibroek, in dienst bij den landbouwer E. B. te Uithuizen, met zijn voet tusschen de stoomdorschmachine. Het been werd tot aan de knie afgeknepen. Het slachtoffer is naar een der ziekenhuizen te Groningen overge bracht. SOLDAAT AAN HARTVERLAMMING OVERLEDEN. De 19-jarige dienstplichtige milicien J. Le vers van de mitrailleurscompagnie der gre nadiers is gistermorgen op Waalsdorp bij het vullen van een mitrailleur-band onwel gewor den en aan een hartverlamming overleden. Hij was een der deelnemers aan de 4-daag- sche afstandsmarschen. ZAANDAMSCHE WERKLOOZEN NAAR GIETHOORN. Veranderde houding der sociaaldemocraten. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam is met op één na algemeene stemmen (die van den communist) besloten deel te nemen aan de uitzending van werkloozen naar Giethoorn. Na het afstemmen van het voorstellen tot uitzending in de vorige vergadering was een schrijven ingekomen van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, die in overweging gaf, den raad in de gelegen heid te stellen zich opnieuw te beraden, daar het hem anders niet mógelijk zou zijn, de gemeente in deze moeilijke tijden te steunen. Dit was voor de sociaal-democraten aanlei ding hun houding te herzien en thans een parig voor de uitzending te stemmen. Zij verklaarden, evenals dit door de voorstanders in een vorige vergadering reeds was geda de steunregeling niet in gevaar te willen brengen. EEN VROUW IN BRAND GERAAKT. Het slachtoffer overleden. Maandagmiddag is de 40-jarige echtgenoo- te van den parfumfabrikant J. Menten te Herkenbosch (L.) levend verbrand, meldt waarlijk ongerust werd en in allerijl een dokter, den heer Lobineau, ontbood. Die constateerde, dat zijn pols te snel en de kleur te opgezet was en stuurde den patiënt onver wijld naar bed. Wat hem daar het meest hinderde, dat was niet dat huiveren, nóch die smartelijke branderigheid in de borst, nóch die pijn in zijn zij, nóch zijn hoest en zijn belemmerde ademhaling. Daar schikte hij zich in, maar op zich zelf was het hem een vernedering, dat hij, die zich tot nog toe immers onkwetsbaar gevoeld had, er nu, als ieder ander, aan ge- looven moest en weken lang aan bed gekluis terd zou zijn. Dat een ziekte zich aan hem had durven vergrijpen, dat was een onge hoorde brutaliteit van de natuur, een ware heiligschennisAan zijn gerechten trots paarde zich nog de angst van den groot grondbezitter. Wat zou er van het Witte Huis worden In zijn verbeelding zag hij zich al geplunderd door zijn ondergeschikten die maar van alles meenamen Ieder geluid kwam hem verdacht voor. Hij verkeerde in voortdurende onrust over zijn sleutels, zijn zilver, zijn linnen en tafel goed en zijn meubels. Hij had altijd ieder een gewantrouwd, maar nu werd dit wan trouwen een soort waanzin. Toen de heer Crépin hem eens kwam bezoeken, zeide hij tot hem Beste vriend, Joseph blijft zoolang in do keuken, zou je ook niet eens even willen zien wat hij daar toch uitvoert En net kwam de knecht weer binnen of hij vroeg hem Zeg, Joseph, waar Is mijnheer Crépin toch Doe my plezier en ga eens kijken, waarom hij zoo lang uitblijft. Een paar minuten later sprak hij tot Lo bineau Dokter, waar blijven Joseph en mijn heer Crépin Wees zoo goed en ga eens even kijken wat ze doen. Toen de heer Lobineau terugkwam, vond hij hem al met de beenen uit bed, op het punt om door het sleutelgat te gaan kijken, de „Tel." Bij het koken van de wasch vulde de vrouw de kachel op met denneappels, waarbij haar kleeren in brand geraakten. De heer Menten kwam op het gegil der vrouw in de keuken en bracht haar onmid dellijk naar buiten. Eenige buren kwamen met dekens toegesneld, waarmede het ge lukt is de vlammen te dooven. In deernis- wekkenden toestand werd de vrouw, moeder van acht kinderen, naar het ziekenhuis tc Roermond overgebracht, waar zij Dinsdag morgen is overleden. De echtgenoot moest zich onder geneeskundige behandeling stel len, aangezien hij vrij zware brandwonden aan de beide handen had opgeloopen. AANRANDING. Op den Provincialen verkeersweg Mont- foortde Meern nabij den IJsseldijk, is Dins dagavond omstreeks 11 uur een 20-jarige boerendienstbode door twee personen aange rand. Zij keerde terug van een bezoek aan haar broertje, die in Vleuten werkzaam is, toen uit een kreupelboschje twee personen kwa men aangerend, die haar aangrepen en van de fiets trokken met de bedoelng haar in het boschje te sleepen. Volgens haar mededeelingen aan de poli tie volgde een hevige worsteling tusschen het meisje en de beide aanranders en na drie kwartier gelukte het haar zich los te wringen, waarna beide aanranders het hazen pad kozen. DE BLIKSEM IN DE PIETERSKERK TE LEIDEN. Schade f 2200. Zaterdagmorgen sloeg de bliksem in de Pieterskerk te Leiden. De schade bedraagt naar wordt gemeld f 2200, aanmerkelijk meer dan aanvankelijk gedacht werd, maar zij wordt door verzekering gedekt. AARDSCHOK TE HEERLEN. Dinnsdagmorgen heeft de seismograaf van het Geologisch Bureau voor het Ned. Mijn- gebied te Heerlen een lichte aardschok gere gistreerd, welke waarschijnlijk van plaatse- lijken aard is geweest. EEN AUTOBUS IN BRAND. De inzittenden, 25 meisjes, allen gewond. Woensdagmorgen vloog te Drachtstercom- pagnie (Fr.) een autobus in brand, waarin 25 meisjes uit Driesum waren gezeten, die op weg waren naar Appelscha. Onder het rijden nog wilde de chauffeur het portier openen daardoor geraakte hij het stuur kwijt en sloeg de autobus over den kop en kwam in een vaart terecht. De gebroeders Bron hebben de inzittenden gered. Allen werden min of meer gewond door snij- en brandwonden. Een meisje kreeg een hersen schudding. Nadat twee geneesheeren uit Drachten hulp hadden verleend, keerden de meisjes naar huis terug. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee gewonden. Dinsdagmorgen reed op den straatweg van Zaltbommel naar Hedel een auto, waarin zich bevonden de heeren Van Gooi uit Jut- phaas en de dames Brinkman uit Utrecht, over een muurtje losse steenen, die daar voor reparatie aan den weg liggen, en kwamen tegen een boom terecht. De auto werd zwaar beschadigd. De beide heeren bleven onge deerd, doch de dames werden vrij zwaar ge wond. Een kreeg een kaakwonde, het andere een beunbreuk. Zij werden naar het zieken huis te Zaltbommel overgebracht. DE BEENTJES AFGEMAAID. Bij een landbouwer te GrossRecken was familie op bezoek, dat een driejarig kind bij zich had. Het kind werd meegenomen naar het veld, waar juist een maaimachine aan wat hijzelf wel uitvoerde in de kamer daar naast. De dokter onderhield hem ernstig over zijn onvoorzichtigheid en oordeelde het zelfs noodzakelijk,, hem mee te deelen, dat zijn toestand zorgwekkend was, dat hij een he vige longontsteking had. Lontontsteking riep de heer Têterol. Hoe is 't mogelijk En sterven de menschen daar wel aan Zeker, als ze niet voorzichtig zijn, ant woordde Lobineau. Dat Jean Têterol kon sterven, dat dwaas, ongerijmd, ongehoord denkbeeld was immers nog nooit bij hem opgekomen Hij geloofde vast aan den dood van ieder ander dat spreekt vanzelf, maar aan den zijne Zou h\j dan zoo geslaafd en gezwoegd hebben, om nu nog, ineens, wreed uit zijn omgeving wegge rukt te worden en zijn goed aan anderen na te laten Die zouden den neus in zijn zaken steken, zijn sleutels gebruiken, waar mee ze zich vrij toegang wisten te verschaf fen tot zijn laden met alles, wat daarin was. Anderen zouden in zijn papieren snuffelen, zijn schrijftafel mogen doorzoeken Die gedachte bezorgde hem een gloeiende veront waardiging. Neen, dat was haast niet mo gelijk Het leek hem, dat zijn dood een vr»* selijke leegte in het heelal zou teweegbren gen en dat er na zijn verdwijnen niets meer over zou blijven. Waartoe zou voortaan de zon schijnen, die hij immers gebruikte om er zijn gerie mee te verlichten en er zijn graan mee rijp te stoven. Als Jean Têterol er niet meer was, zou de zon immers niets meer te doerl hebben En de slotsom van zijn overdenkingen was dat dokter Lobineau dan wel een echt prul moest zijn, die mogelijk nog wel in verstand houding met den heer De Saligneux handel de. Tegelijker tijd bekroop hem een ontzet tende lust om den ijverigen dokter de deur te wijzen en hem te verzoeken, nooit weer terug te komen, terwijl hij tevens Joseph een glas gerste water in het gezicht gooide, toen het werk was. Het kind moet er ongemerkt in het roggeveld, dat gemaaid werd, zijn ge- loopen, want plotseling hoorde men bij de machine luid geschreeuw. De messen van de machine hadden het kind gegrepen en bei de beenen geheel afgemaaid. Het kind werd terstond naar het Ziekenhuis te Goesfeld gebracht, doch het is zeer de vraag of het in leven zal blijven. BUITENLANDSCH NIEUWS. 'n STAATSPRESIDENT MET 15 GULDEN BEZOLDIGING. Tot kort geleden waren de bewoners van Andorra zoo gelukkig, geen belastingen te kennen. Weliswaar betaalden zij een kleinig heid aan de kerk, maar de staat zag ervan af, zijn uitgaven door de burgers te laten betalen. En de staat kon dat doen, omdat de verpachting van de staatslanderijen genoeg opbracht, om de j aarlij ksche tributen van 100 gulden aan den president van Frankrijk en 110 gulden aan den Spaanschen bisschop van Urgel te betalen en zelfs de 24 stuks geitenkaas, 6 hammen en 12 kippen, die de staat aan dien bisschop te leveren had, daar voor konden worden gekocht. Aan dezen idyllischen belastingloozen toe stand is thans echter een eind gekomen. De president der republiek en de leden van den Grooten Raad vonden, dat zij net als hun collega's regeerders en wetgevers van groote re landen recht op betaling van hun werk hadden. De leden van den Grooten Raad krij gen daarom voortaan presentiegelden en de president een jaarlij ksche bezoldiging., welke moeten worden betaald door een belasting. Erg zwaar is de belastingdruk echter niet. voor iedere koe of ieder paard moet een som van 15 cent, voor elk schaap en elk varken 2 1/2 cent per jaar belasting worden betaald. De rijkste inwoner van Andorra, de Rocke feller van de republiek, betaalt op deze wijze een belasting van 95 gulden 'sjaars. En de belasting kon zoo laag blijven, omdat de president en de leden van den Hoogen Raad ook met weinig tevreden waren. De presi dent ontvangt een jaarlij ksche bezoldiging van 15 gulden. ITALIË. HET NIEUWE STRAFRECHT. De doodstraf hersteld. Deze maand is het nieuwe strafrecht in werking getreden. De voornaamste verandering is het herstel van de doodstraf. In 1890 werd de doodstraf officiéél afgeschaft, nadat sedert 1870 deze weinig meer wat toegepast. Zoodoende wordt een andermaal gebroken met het klasieke juridische beginsel, dat de straf moet die nen den misdadiger te bekeeren of zijn mis drijf uit te boeten en wordt dit beginsel ver vangen door het oude positieve en anthro- pologische beginsel. De rechters kunnen de doodstraf alleen eischen, wanneer het mis drijf geheel bewezen is. De doodstraf was reeds ingevoerd voor politieke misdrijven, zooals aanslagen op de leden der koninklijke familie, op het hoofd der regeering en tegen het regime. Thans is de doodstraf ook ingevoerd voor misdrijven die door hun wreedheid of afschuwelijkheid grooten indruk maken op het volk. De exe cutie van ter dood veroordeelden geschiedt binnen de gevangenis, maar de minister van justitie kan bevelen dat de executie in het openbaar geschiedt, om een voorbeeld te stellen. De doodstraf werd uitgesproken voor poli tieke misdrijven in drie gevallen. De laatste keer, eenige weken geleden, werd bijv. de a narchist Schirru dood geschoten. Die nieuwe wet schrijft voor, dat zij, die die hem dit misschien wat minder handit had aangegeven, waardoor er een paar drup pels op de beddesprei gemorst waren. Toen verklaarde dokter Lobineau plecht statig en met veel nadruk, dat, als zijn pa tiënten niet naar hem luisterden, hij dan ook niet voor hun leven instond. De heer Têterol keek hem eens goed ii de oogen en veranderde geheel van stem ming. Tot op dat moment was hij slechts de helft van de voorschriften nagekomen, omdat een voorschrift immers veel heeft van een bevel hij wel gewoon was bevelen te geven maar niet ze te ontvangen. Nu werd hij gedwee als een lammetje. Hij liet zich zooveel koppen en bloedzuigers zetten als men maar wilde en vroeg op bijna zachtmoedigen toon Kijk eens dokter, hoe rustig ik lig. Moet ik mij nu zoo stil houden Hindert mijn arm u niet U heeft het maar voor het zeggen, ik zal alles doen, wat u verlangt En in stilte voegde hij er bij Als ik maar weer op de been ben, dan zal ik het je betaald zetten Toch had hij een paar dagen later weer zoo'n driftbui. Dokter Lobineau, die zich ernstig ongerust begon te maken over zijn patiënt, deelde abt Miraud het gevaarlijke van den toestand mee en de goede pastoor die iederen morgen naar den zieke kwam vragen, wist eindelijk zijn schuchterheid in zóó verre te overwinnen, dat hij den heer Têterol met veel omwegen vroeg of hij het niet beter oordeelde zijn zoon te waarschu wen dat hij ziek was en den jongen eens te laten overkomen. De heer Têterol sprong op en riep Ik wil dat monster van ondankbaarheid nooit meer terugzien Ik weet, dat u hevige oneenigheid met hem gehad heeft, hernam de abt. Ik ken uw grieven niet, maar ik wil wel aannemen, dat ze zeer ernstig zijn. Komaan, mijnheer Têterol, overwin uzelven nu maar eens en bedenk, dat een zoon toch altijd een zoon blijft ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons tweemaal voor verschillende misdrijven tot levenslange gevangenisstraffen zijn veroor deeld, geëxecuteerd dienen te worden. „Overigens, zegt minister Rocco, de initi atiefnemer van deze nieuwe wet, heeft hij zich vóór een moeilijk en gewichtig probleem gesteld gezien dat echter diende te worden opgelost of wel te doen lijden zonder te doen sterven, of wel te doen sterven zonder te doen lijden. Het fascistisch regime heeft aan de laatste oplossing de voorkeur gege ven, omdat deze de geschikste en de men- schelijkste scheen." De wet is zwaar becritiseerd door een commissie, belast met het onder zoek der straffen in het wetsvoorstel vermeld Zoo moest op aandringen van deze commis sie, minister Rocco toestemmen eenige straf fen geheel te schrappen en andere te ver zachten. Bijvoorbeeld werd het artikel ge schrapt waarmede politieke bannelingen in het buitenland niet alleen hun nationaliteit, maar ook hun bezittingen verloren. Thans worden dergelijke feiten, geval voor geval, door afzonderlijke wetjes behandeld. Ook de ultra-strenge) straffen voor spionnage (ook de doodstraf) vonden bij deze commissie geen genade, daar zij zich op het standpunt stelde, dat in vollen vredestijd dergelijke strenge maatregelen niet noodig waren. De regeering was echter een andere meening toegedaan en de wet bleef gehandhaafd. Een afzonderlijk hoofdstuk regelt de straf fen voor vergrijpen tegen den eersten minis ter. Straffen bestaan er thans voor aansla gen op zijn leven, zijn persoonlijke onschend baarheid en vrijheid, aangeslagen op zijn moreele vrijheid en beleedigingen van zijn prestige. Ook voor andere staatshoofden, die op Italiaanseh grondgebied vertoeven, bestaan er dergelijke straffen. Aansporing tot burgeroorlog en opruiing der menigte tegen de regeering worden streng gestraft, meestal met den dood of levenslang. Dan bestaan er misdaden, die menig land als zoodanig aanmerkt. Misdaden tegen de gezondheid van het Italiaansche ras. De strafwet wordt geïnspireerd door het beginsel „voorkomen is beter dan genezen." Zoo worden b.v. hartstochtelijke of gevoelige beweegredenen tot het bedrijven van een misdrijf niet meer erkend. Zoo kent men geen pardon meer, wanneer het misdrijf is gepleegd onder invloed van verdoovende mid delen, ja, dergelijke misdrijven worden zelfs nog zwaarder gestraft. Beschonkenheid b.v. is een ernstige reden om nog zwaarder te straffen. Bij al deze straffen valt er een gelukkig feit te constateeren. Levenslange celopslui- ting is afgeschaft. Schuldigen kunnen wor den veroordeeld tot eenzame celopsluiting voor een periode van minimum 6 maanden en maximum vier jaren. Door Personeel-vacantie zal ons nummer van Dinsdag 4 Augustus NIET verschijnen. RED. Een ondankbare is geen zoonant woordde Têterol. Toen raapte de goede pastoor al zijn moed bijeen en begon een lange preek, waarin hij den zieke vóórhield dat wij vergeven moeten onzen schuldenaren, als wij verlangen dat onze eigen zonden ons vergeven zullen wor den dat het gevaarlijk is, voor den Opper rechter te verschijnen met een haat in het hart en dat slechts zachtmoedigen en verge- vensgezinden de hemelsche zaligheid deel achtig worden. De heer Têterol viel hem plomp in de rede: Denkt u nu heusch, dat ik die fabeltjes allemaal geloof En, terwijl hij met zijn krampachtig-be- vende hand den sleutel van zijn secretaire te voorschijn haalde, dien hij altijd tusschen hemd en flanel droeg, zei hij Ziet u, mijnheer de pastoor, daar ge loof ik niet aan. Toen ging hij weer met zijn gezicht naar den muur liggen. Daarop volgde een slechte nacht en het leek wel of het gedaan was met den eigenaar van het Witte Huis. Precies te gen twaalven verscheen vriend Hein aan zijn bed, want die was het wel met zijn ka len schedel, zijn uitgeholde oogen en zijn zeis in de hand. Têterol sprak lang met hem, alsof hij niet wist, dat de onverzettelijke doof was. Je bent een verkeerde deur binnen ge gaan mij moet je niet hebben. Neem een ander, wien je maar wilt, abt Miraud bij voorbeeld, die al gebogen is van ouderdom of Joseph, die toch zoo onhandig isof één van mijn werklui, die ook al niet veel waard zijn. Of anders dokter Lobineau, eveneens geen licht Maar ik heb nog zooveel te doen ik heb mijn idee nog niet ten uitvoer kunnen brengen. Kom binnen vijf, zes jaren terug maar vandaag Dat zou den baron wat al te veel plezier doen. Dien schenk ik je gerust. En zijn dochter, zijn zuster, zijn bedienden, het heele huishouden voor mijn partMaar ga nu hier weg. (Wordt vervolgd/)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1