GEVAARLIJK WATER. Twee arbeiders aan typhus overleden. Twee arbeiders, de 21-jarige J. Rozema te Groningen en de 30-jarige A. Ruber te Hoog kerk, die water hadden gedronken bij hun werk, het bouwen van een brug over het Reit diep onder Dorkwer voor den nieuwen vaar weg van Groningen naar de Zuiderzee, zijn met typhus in de barakken van het Acade misch ziekenhuis te Groningen opgenomen en daar beiden overleden. Het is nog niet bekend, of zij water uit een put of uit het kanaal hebben gedronken. DE LANDARBEIDERSACTIE. De landbouwers in de Krim (bij Gramsber- gen) hebben zich bereid verklaard de loonen welke in 1930 gegolden hebben te blijven be talen, wanneer blijkt dat de in uitzicht ge stelde steunregeling ten opzichte van het Veenkoloniaal Landbouwbedrijf iets te be- teekenen hebben. Mocht die steun op zich laten wachten, dan zullen de landbouwers zich genoodzaakt zien een loonsverlaging van 10 in te voeren. De arbeiders hebben dit aanbod aanvaard zoodat het loongeschil voorloopig is opgelost. InBRAAK TE BERGEN. In een leegstaande villa. Zaternacht is te Bergen (NH.) ingebroken in de tijdelijk leegstaande villa van den heer Voüte aan de Eeuwige Laan. De daders heb ben met een bloempot een ruit aan de ach terzijde van het huis vernield en zijn zoo binnengekomen. Tengevolge van de afwezigheid van de bewoners kon niet worden vastgesteld wat vermist wordt. Met zekerheid is gebleken, dat het zilver uit een buffetlade is meegeno men. JACHTONGEVAL. Een man doodgeschoten. Te Iersel bij Eindhoven is een militair ten gevolge van een noodlottig ongeval op de jacht om het leven gekomen. Iemand uit zijn gezelschap reikte hem een geladen jachtgeweer met gespannen haan toe. Hierbij was de loop gericht op den militair. De gespannen haan werd door een tak geraakt met het gevolg, dat het geweer afging en de man getroffen werd. Weinige oogenblikken na het ongeval gaf hij den geest. Een windhoos boven Doetichem. Vele boomen ontworteld. Een tramwagen van 10 ton uit de rails gelicht. Zondagavond ontlastte zich boven Doetichem en omstreken een zwaar onweer, gepaard gaande met een windhoos. De windhoos kwam met groote kracht uit de richting Kelder, gemeente Berg en ontwortelde in een paar seconden een groot aantal boo men. Op den Goudwal werden twee boomen ontworteld en van een daar staanden boom een groot stuk uit de kruin geslagen. De takken werden in een straat, wel ke paralel aan genoemden weg loopt, teruggevonden. De spoorwegarbeider Jansen en zijn vrouw, die met hun dochtertje in een kinderwagen daar wandelden, werden opgenomen en aan de andere zijde der straat tegen het hek van de sociëteit ge worpen. Jansen kreeg slechts lichte ver wondingen, terwijl zijn vrouw en kind ongedeerd bleven. Bij den kruidenier De Hartog weTd de deur opengerukt en werden dc etalages vernield. Alle artikelen in den winkel lagen door el kaar. Van een woning van den heer Wanrooy werd een stuk van het dak gerukt en weggeslingerd. In de Plant soenstraat werd de stam van een boom die een omvang: had van 1.35 meter, als een lucifer door midden geknakt. Op het emplacement der Geldersche Tranïwegmaatschappij werd een per sonen rijtuig met een gewicht van 10.000 KG. uit de rails gelicht en om geworpen. Het rijtuig kwam tegen 'n goederenwagen te liggen. Bij het via duct in De Steeg kreeg de dienst dezer Maatschappij vertraging, doordat de rails bedolven waren onder aange spoeld zand. In de omgeving zijn ve le boomen en huizen zwaar beschadigd Onder Wehl zijn vele dakpannen afge waaid. Het koren, dat op het land aan schoven stond, is weggewaaid. OM EEN STUKJE KAUWGOM. Een vriend overhoop gestoken. De 17-jarige Van Dijk uit Marum en de 19-jarige E. Pypker kregen gister middag te Zandwijk, gem. Leek, twist oyer een stukje kauwgom. De twist liep zoo hoog, dat Van Dijk zijn mes trok en Pypker daarmede drie steken toebracht, waarvan een de long raak- t. Pypker is naar het academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. VIER PINKEN IN EEN KLAP. Tijdens het hevige onweer, dat Zon dagmiddag boven het Gooi gewoed heeft, zijn op den Hilversujnschen Meent vier pinken, die dicht bij el kaar stonden, door één zelfden blik semstraal gedood. OP EEN HEK GEVALLEN. Donderdagavond had de tien-jarge M. Benda, wonende Daaalschedwars- weg te Nijmegen, het ongeluk in de Bronsgeeststraat in de punt van een hek te vallen. Ernstig gewond werd de knaap naar de ouderlijke woning overgebracht. In den afgeloopen nacht is de jongen aan de verwondin gen overleden. Kopspijkertjes voor de Beurs. Gistermorgen vroeg lagen er te Amsterdam flinke hoeveelheden kop spijkertjes op den rijweg voor de Koopmansbeurs op het Beursplein gestrooid. Met welk doel Wie waren de schuldige Dit alles is niet geble ken en de Stadsreiniging heeft den rommel opgeruimd, zoodat er geen lekke banden kwamen. Slachtoffers van het verkeer. Zondagavond omstreeks half zes wil de een auto, rijdende n de richting Ut- eclit, nabij de Klomp een andere au to passeeren, toen de wagen op den natten weg slipte en over den kop vloog. Van de zes inzittenden, name lijk de heer en mevrouw II. Drees, de heer en mevrouw J. Heykoop, mej. De Vaal en de chauffeur, allen uit Rotter dam, werd jmevrouw Drees op slag ge dod. De heer Heykoop bekwam inwen dige kneuzingen en een verwonding aan den rechterarm. Hij werd met zijn echtgenoote per ziekenauto naar Rotterdam vervoerd. De overige in zittenden, uitgezonderd de chauffeur, die vrijwel met den schrik vrijkwam, hadden verwondingen van minder ern stiger aard bekojmen. Zij werden met particuliere auto's naai elders ver voerd. Het stoffelijk omhulsel van me vrouw Drees is naar het kerkhof te Ede gebracht. De auto is door de po litie in beslag genomen. Het ongeluk geschiedde tijdens een hevig onweder VRACHTAUTO TEGEN BOOM. In den nacht van Zaterdag op Zon dag te hall drie is een Duitsche vracht auto met vijf personen uit Mulheim op den Paterwoldscheweg te Groningen tegen een boom gebotst, aoordat de chauffeur, die reeds onderweg was van Zaterdag vier uur, door slaap over mand werd. Zijn 24-jrige zoon, de heer L. Schonberger vloog door de voorruit en werd zwaar aan het hoofd gewond. De vier andere inzittenden werden niet noemenswaard gewond., Alleen een dame moest zich onder dokters behandeling stellen. De heer S. werd naar het Academisch zieken huis vervoerd, waar hij ter verpeging werd opgenomen. 13a!2ir- WAT EEN DOMINE NIET PASTE. Men schrijft aan het Hbld. Het gebeurde in een dorpje in ons dierbaar vaderland, waar het des winters o zoo stil en des zomers vol vreemdelingen is, een dorpje, dat gelegen is in een waterrijke streek, te midden van meren, waarop diverse takken van watersport worden uitgeoefend en waar in de vacantietijden kampeergeneugten wor den genoten. In dit dorpje nu was de predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente vacant. Men had iemand op het oog, die de plaats wel gaarne wilde komen bezetten. En hij scheen, althans voor een predikant, nog wel gefortu neerd te zijn ook. Hij kondigde tenminste aan, dat hij, indien hij over zou komen, een zeil-motorboot zou aanschaffen om daarme de van de schoone gelegenheid tot watersport te kunnen profiteeren. Maar toen de kerkeraadsleden dat hoorden, sloeg hun de schrik om het hart en er kwam niets van het beroep. Zulks paste niet voor een dominé, dat was te mondain en men be sloot daarom maar naar een ander uit te zien. ZWAAR WEER OP DE ZUIDERZEE. Twee sleepaken gezonken. De negen opvarenden gered. Ten Zuiden van Enkhuizen zijn Maandag door den storm gezonken twee sleepschepen, geladen met basalt. Het eene heette „Or- pheus" met bestemming Wieringen, het twee de was de „Nirwana" komende van Duitsch- land, met bestemming Harlingen. De beide sleepbooten „Pieter" en „Antonia II" hebben de negen opvarenden gered en te Enkhuteeri aan wal gebracht. AUTOBOTSING ONDER EEDE. Vier gewonden; twee auto's vernield. Zondagavond omstreeks zes uur is een per sonenauto op den Otterloschen weg onder Ede in een bocht met volle vaart tegen een vrachtauto gebotst. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, terwijl de andere wagen geheel in elkaar werd gedrukt. De vier inzittende jongelui werden allen gewond. Hun verwondingen bleken later, niet van ernstigen aard te zijn. VAN EEN AUTO GESLINGERD. Eenige jongens, waaronder een 13-jarige jongen uit Groningen, die te Woldendorp, gemeente Termunten, bij zijn grootouders logeerde, reden met een vrachtauto mee. Bij het passeeren van een scherpe bocht werd de jongen, die boven op de auto stond, er af ge slingerd. Met een ernstige schedelfractuur werd hij opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HERBAYUM. Zondag passeerde langs den straatweg Fra- neker-Hailingen de heer G. J. Leverland, afkomstig uit Groningen, met zijn auto, waar in hij zijn 18-jarige dochter meevoerde, Her- bayum. Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting reed de auto tegen een der lang den weg staande boomen. De bestuurder, tevens eigenaar van de auto, bekwam een gebroken linkerknieschijf en ver moedelijk twee gebroken ribben. De dochter kreeg door glasscherven ernstige verwondin gen aan hoofd en hals haar rechterkaak werd zoo goed als verbrijzeld, terwijl het oor aan den kant gedeeltelijk werd afgerukt. De beide gewonden werden per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. De toestand der beide patiënten was gisteren nog steeds zorgwekkend. VERKEERSONGEVAL. Maandagmorgen hebben eenige motorrij ders den oudsten zoon van een timmerman uit Dronrijp bewusteloos aan den kant van den weg dichtbij Menaldus gevonden. Hij had een ernstige hoofdwonde, benevens een wonde in de zijde. De ongelukkige werd naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Hij is nog steeds bewusteloos. Hij had zijn verloofde, die te Berlikum woont, thuis gebracht. Vermoe delijk is hij op den terugweg door een onbe kend gebleven auto aangereden. BINNENL NIEUWS. SCHOONHEIDSKONINGIN DOODGESCHO TEN. Een kogel heeft een einde gemaakt aan het romantische leven van Sylvia Cernescoe, de schoonheidskoningin van Braila (Roemenië). Eénigen tijd geleden was de bekoorlijke jon gedame door bandieten gevangen genomen en ontvoerd. Eerst toen een hoog losgeld was betaald, kon zij naar huis terugkeeren. Na haar bevrijding vroeg een jonge rijke Roe meen haar ten huwelijk. Zij wilde echter niets van den jongeman weten. De afgewezen minnaar bezocht eenige dagen later Sylvia in haar woning en probeerde haar tot andere gedachten te brengenToen hij zag, dat zijn pogingen geen kans op succes hadden schoot de jonge man de schoone Sylvia dood. DE IJZEREN %EG. EEN NIEUWTJE. Na de wegen van MacAdam, van klinkers, van keien, van asfalt, van hout, beton en rubber is in Engeland nu de wég van gego ten ijzer geboren. Het is nog maar een stuk je, voor proefmaar een volk dat naar elk lichtje in de industrieel^ duisternis uitziet als naar een licht der ho verklaart al dat deze nieuwigheid, deze „eeuwigdurende weg" uitkomst zal brengen aan de ijzer- en staal - nijverheid. Zware driehoeken van ijzer zijn het die den nieuwen weg maken. Ze worden in nog onverhard asfalt gelegd en het asfalt heeft een basis van beton. De uitvinders zeg gen van een aldus geconstrueerden weg, dat de wielen van het verkeer er nimmer op zullen slippen, dat de weg goedkooper is dan een granieten, dat hij geruischloos is en dat hij zeer snel kan worden gelegd. Een proef stuk, helaas zeer kort, is juist neergelegd in den Romford Road, West Ham, dat binnen- Oostelijke deel van Londen, waar Nederlan ders tegenaan kijken wanneer zij van Har- wich naar Londen sporen, een triestig stuk wereld. Maar de nieuwe ijzeren weg kan er nu bijzondere bekendheid aan geven en wie weet zal eens het boek der technische histo rie kunnen vertellen, in de meest rekbare beeldspraak, dat daar in Westham de wieg stond van den ijzeren weg. Als het een succes wordt, heeft de fabri kant gezegd, die deze ijzeren driehoekige te gels heeft gemaakt, dan zal de zware indus trie van Engeland weer vooraan staan in productie. De gedachtengang is, dat de voort brenging van deze wegfragmenten de pro ductiekosten der ijzerieterijen „all along the line" goedkooper zal maken. Elke mijl ijzeren weg, van de gieterij naar den laatsten tegel voor den mijl, vertegenwoordigt, zegt men 10.000 arbeidsloon per week. De uitvinder is op zijn idee gekomen door waarneming van het feit dat de ijzeren deksels van de mangaten in wegen niet slijten. Waarom, vroeg hij zich af, maken wij den heelen weg niet van ijzer Het is voor de ijzergieterijen te hopen, dat deze rooskleurige schildering van de toekomst van den ijzeren weg straks in de practijk bevestiging zal vinden. Maar de gieterij heeft toch rekening te houden met een ernstigen concurrent op dit haar nieuw gebied, n.1. den rubberplanter. Proefstukken van rubberwe gen bieden al sedert jaren manmoedig er met goeden uitslag weerstand aan het ge bonk en gewrijf der Londensche wielen. En toen men daarmede begon, is ook voorspeld dat hier de kans geboren werd om het be drijf van den rubberplanter op te heffen uil zijn toen al vrij hachelijke positie en het te verheffen tot het meest lucratieve omplooi van de wereld VROUW WERKT 12 JAAR ALS MAN. De politie te Mainz heeft een merkwaardi ge ontdekking gedaan, door te constateeren, dat een vrouw reeds sedert 1919 als man ge kleed zwaar mannenwerk verricht. De nu 46 jaar oude vrouw kwam in 1919 uit Baden naar deze stad. Daar zij als vrouw geen werk kon vinden, nam zij het besluit als man te' gaan leven. In dien tijd heeft zij verschillen de betrekkingen bekleed, waarin zij algemeen om haar degelijk en goed werk geprezen werd. Door een toeval ontdekte men, dat er iets niet in den haak was. Haar man, waarvan zij n.1. geescheiden leefde, gaf zich aan voor on dersteuning. Door de gelijkheid van naam werd het geval ontdekt. VLUCHTELINGEN UIT RUSLAND. Nog eenige honderden In „De Stroom" bericht het Holl. Doopsgez. Emigranten-Bureau, dat de Russische regee ring besloten heeft, de achtergebleven resten der gevluchte families alsnog vrij te laten om heen te gaan. Reeds zijn van dezen ongeveer honderd te Moelln aangekomen, waaronder zestig Mennonieten. Dit is een zeer verheu gende tijding, want deze menschen zijn uit zwaren nood en hunne families uit bittere zorg verlost. Reeds zijn enkele dezer naar Brazilië vertrokken. Nog een aantal zal vol gen, misschien komen er wel 4 a 500. De Duitsche regeering heeft de verzorging voor loopig op zich genomen, alsmede de kosten van het transport. TWEE LICHTBLONDE AVONTURIERTJES. Bij een kapper in de buurt van het An- halter station te Berlijn kwamen twee licht blonde knapen binnen. Zij wilden hun haar laten verven en wel moest het gitzwart wor den. De kapper zette een verbaasd gezicht. De jongens meenden, dat hij vreesde, dat zij niet zouden kunnen betalen en toonden nu hun welgevulde portefeuilles. Waarop de ver bazing van den kapper slechts grooter werd. Maar nu liet hij niets meer merken. Terwijl hij dus oogenschijnlijk voor de haarprocedu- re in orde maakte, liet hij even een politie agent roepen en terwijl het haar van de jongens lichtblond bleef, verschoten hun ge laten leelijk van kleur, toen de Schupo bin nen kwam. Ze moesten mee naar het bure au en nu bleek men met een paar onderne mende knapen te doen te hebben. De eene zestienjarige had toevallig het chèqueboek van zijn vader in handen gekregen, had er een chèqueformulier uitgescheurd, een chè- que van 1600mark geschreven, papa's hand- teekening eronder gezet en was met zijn even oude vriendje naar Berlijn getogen, hun eigen spaarduitjes meenemend. Ze wil den de hoofdstad leeren kennen, daar deze toch veel vroolijker moest zijn dan hun eigen woonplaats Wiesbaden. Maar reeds den twee den dag vreesden zij dat hun signalement te Berlijn bekend moest 'zijn „Twee knapen met lichtblond haar." En dus besloten zij, niet langer zoo kennelijk blond door de straten van Berlijn te dwalen, en werden niet hun blonde haren, doch juist hun wensch, om zwart te worden, oorzaak van hun arres tatie. Het bleek, dat de jongens, niet zooals zoovele andere kleine boosdoeners het geld met volle handen hadden verbrast in slecht gezelschap. Ze waren zelfs heel zuinig ge weest en men vond op hen nog ruim 1500 mark, eerlijk in twee gelijke helften in de beide goedgevulde portefeuilles die juist, den Figaro zoo verdacht voorkwamen. Thans zijn de jongens weer onder geleide op weg naar Wiesbaden. Er zal een flinke schrobbeering opzitten en nóg wat WINKELSLUITINGSWET (Staatsblad 1930, No. 460.) door J. L. Lutjeharms te Schagen. No. 7. De regel der Zondagssluiting is niet abso luut gehandhaafd. Behalve de algemeene uit zonderingen op de geheele wet in artikel drie, die ik reeds besproken heb, behelst artikel vier, eerste lid, nog een aantal uitzonderin gen speciaal voor den Zondag, in verband met de bijzondere belangen van sommige categoriën van winkeliers, hetzij op alle hetzij op sommige Zondagen. Winkels waar in hoofdzaak, brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, mogen eiken Zon dag vier uur achtereen open zijn. De winke lier mag zelf bepalen, welke vier uur hij o- pen wil zijn, als hij maar blijft tusschen de grenzen van 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags. A. kan dus open zijn van 5 uur tot 1 uur. Zijn concurrent een straat ver der van 10 tot 2 uur enz. De vier uur mogen de winkeliers echter niet gaan splitsen van b.v. van 9 tot 11 uur smorgens en smiddags van 2 tot 4 uur zijn winkel open te houden. De wet schrijft voor, dat aan de winkeldeur te alle tijde een opschrift of drukwerk moet zijn bevestigd, waarop de vier uur zijn aan gegeven, welke de winkel mag open zijn. Hoe is de controle op deze bepaling moge lijk door de bij deze wet belaste opsporings ambtenaren In steden waar soms ieder uur andere a genten in een wijk surveilleeren, zal het toe zicht heusch niet zoo eenvoudig zijn. Want als een winkelier een heele week heeft aan gekondigd dat hij Zondags van 9 tot 1 uur open zal zijn, niemand zal hem beletten dit Zondagsmorgens nog even te veranderen van b.v. 1 tot 5 uur. De volgende Zondag kan hij weer geheel andere uren kiezen. Niemand kan hem dat beletten en de wet belet hem dit ook niet. De banketbakker die den gehee- len Zondag sluit, behoeft geen opschrift op te hangen. Wanneer de Nieuwjaarsdag, de dag vóór Kerstmis, de Tweede Kerstdag of de Oudejaarsdag op Zondag vallen, geldt de zooeven besproken regeling niet. Op grond van artikel twee, onder b, zullen de banketbakkerswinkels dan van 5 uur des morgens tot 8 uur des avonds geopend mogen blijven op den Nieuwjaarsdag en den Tweeden Kerstdag. Op den dag vóór Kerstmis en den Oudejaarsavond is het sluitingsuur evenwel 10 uur, in verband met artikel vier, tweede lid, onder c en d, en derde lid. Ik vestig de aandacht nog even op het vol gende en wel dat in banketbakkerswinkels e.d. op de Zondagen, waarop zij slechts 4 uur open mogen zijn, alléén brood, banket, sui kerwerk en chocolade mag worden verkocht doch op 1 Januari, 24 26 en 31 December ech ter alle waren. Melk-, visch- en fruitwinkels mogen alle Zondagen tot 12 uur des voormid dags open zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit. Ver moedelijk steekt de snuggere klant de andere waren wel in zijn zak als er politie e.d. in de buurt is. Onder visch valt niet alleen versche, doch ook gerookte, gestoomde, gebakken, visch in blik enz. Evenmin is bij de uitdruk king fruit eenige beperking aangegeven, zoo dat volgens zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid daaronder ook vruchten in blik vallen. Onder het begrip fruitwinkel valt niet hetzelfde als een winkel waar fruit verkocht wordt, want er zijn winkels die groenten ver koopen en tevens een andere brance voeren. Die mogen niet open zijn op Zondagmorgen. Bloemenwinkels mogen alleen op bepaalde Zondagen, doch dan den geheelen dag, open zijn, n.1. als de Nieuwjaarsdag, de dag vóór Kerstmis, Allerheiligen, Allerzielen, de Twee de Kerstdag of de Oudejaarsdag met een Zondag samenvallen. Een bloemenwinkel mag dus op 24 December (tevens Zondag) tot 10 uur open zijn. Zoo ook op Zondag 14 Augus tus, doch in dit geval alleen als op den vol genden Maandag (Maria Hemelvaart) de re geling wordt gevolgd die voor den Zondag is vastgesteld. Beteekent dit, dat de winkel op 15 Augustus gesloten moet zijn Men zou dit kunnen meenen, omdat gesproken wordt van de regeling voor den Zondag. Uit de M. v. A. aan de Tweede Kamer blijkt evenwel van niet. In het gestelde geval zal de bloe menwinkel derhalve op Maandag op de gewo ne wijze open kunnen zijn, omdat de regeling voor bloemenwinkels op 15 Augustus (Zon dag) gelijk is aan die voor werkdagen. (Wordt vervolgd.) Amersfoort f 168.700 16. C. C. Otte, Wor- merveer f 168.000 17 Krijtenburg, Harlingen 167.300 18 Volkerts Hilversum f 166.300 v. d. Wal J. Veenstra, Surhuisterveen f 165.780 20. De Boer Dekker, Wormer- veer f 165.717; 21. H. Groen, Amersfoort f 164.900 22. Braun Zn., Beverwijk f 164.900 23. KI. van 't Veer Assendelft f 163.000 KI. Wouda, Krommenie f 162.000 25. J. de Vries Bilthoven, f 161.900 N.V. van Es, Den Haag f 160.400 27. H. Fokken, Groningen f 160.000 28. Jansen en Moens, Haarlem f 159.450 29. Couperus, Birdaard, f 158.000 30. Stellema, Rinsumageest f 157.000 31. J. P. Boukema, Oudemirdum, f 156.700 32. J. Feenstra, Mirns f 154.600 W. Uitterdijk, Akkerwoude, f 154.170 34. Gebr. de Graaf, Enkhuizen 151.220 35. Bos Beetstra's Bouwbedrijf Sneek, f 148.670Gebr. Smits, Warns, f 147.970 Zaansche Coop. Bouwersbond, Wor- merveer f 145.043.38 A. Kingma Zn. Leeu warden f 144.944. De gunning is aangehouden. TEXEL. Veel liefhebbers voor de politie- betrekking. Het aantal sollicitaties voor de politie-betrekking alhier, heeft de 200 reeds overschreden. In Mei 1930 brachten we het „maar" tot 240. Het laat zich aanzien, dat we het record straks breken. Bakkersknechts, schilders, slagers, boekhouders,, kantoorheer tjes, alles solliciteert. Menschen zonder eeni ge kennis van wetboek en rechtspleging din gen naar een betrekking, welke wil ze goed worden bekleed juist hooge eischen stelt. Het ligt voor de hand, dat in deze da gen een vaste betrekking, in dienst van rijk of gemeente, met genot van verlof en pensi oen, sterk wordt begeerd. Maar laat men toch beseffen, wat er van een politieman met recht mag worden geëischt, alvorens er een zegeltje van 30 ct. aan te wagen. T. Crt. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGEN. Geslaagd. De heer A. Deute- kom Hz., onderwijzer bij het Bijzondere La gerij Onderwijs te Schagen is te Haarlem geslaagd voor de Hoofdakte. SCIIAGEN. Benoemd. De Heer J. H. Vel- ders, leeraar aan de Rij kslandbouw-Winter- school te Schagen, is in gelijke betrekking benoemd aan de Rij kslandbouw-Winterschool te Utrecht. SCHAGEN. Aanbesteding. Door den Heer C. Vries te Barsingerhorn is op Zaterdag 15 Augustus j.1. aanbesteed in het lokaal van den Heer J. K. Boontjes te Schagen, het bou wen van een boerderij, met woonhuis aan den Dorpsweg te Barsingerhorn. Ingekomen 14 biljetten met den volgenden uitslag Gebr. Boekei, Oude Niedorp f 15940 Moeijes, Obdam f 15500 Gebr. Veeter Scha- gerbrug H. Doorn Oudesluis f 14597 Visser, Veenhuizen Heer Hugowaard f14581 J. Bruin. Bobeldijk f 14.380 A. R. Pik, Bar singerhorn f 13984 J. Schenk, Idem f 13944 C. Blaauboer, Schagen f 13838 A. Droog, Kolhorn P. Wardenaar, Barsingerhorn Jb. de Graaf, Moerbeek f 13299 P. de Geus Sint Maarten f 13.220 J. v. Stipriaan, Scha gen f 12..979 K. Kreijger, Oudesluis f 12093, Architect de heer Chr. Dekker te Schagen, De gunning is nog niet bekend. AANBESTEDING VAN 55 WONINGEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Heden werd door de Directie van den Wie ringermeerpolder den bouw aanbesteed van 55 woningen bij Sluis I. De inschrijving was als volgt1. Witte brood Beemster f 190.000; 2. F. J. Kooman, Zaandam f 187.800; Kloosterboer, Broek op Langendijk f 184.700 Fa. Koppen Zn. Alk maar f 183.350 5. Doorn, St. Maartensbru; f 181.400 6 N.V. Menton, Haarlem f 179.997 7. Doedens en Schilder, 't Zand f 174.471; Tromp, Beverwijk f 174.000 Geusebroek i Boekei, Medemblik f 172.700 J. Mein V. Huisman, De Beemster, f 172.450 A. Voor- douw, Zwammerdam, f 169.900 12. A. Last drager, Medemblik f 169.854 13. J. P. Y. de Vries, Wijk aan Duin f 169.169 14. J. Lim burg, Purmerend f 160.000 15. G. van Es, TEXEL. Oudeschild. Op de Rug aan de grond geloopen. Vrijdagmorgen is het s.s. JJselmeer" afkomstig uit Medemblik, op de ,Rug" de zandbank ten zuiden van Texel- stroom aan de grond geloopen. De „IJsel- meer" moest naar Texel om een ploeg werk volk van-de Zuiderzeewerken te de Cocksdorp naar Friesland te brengen. Daar de boot met de voor-eb aan de grond raakte, zou hèt ve le uren duren eer zij weer vlot zou zijn. Daar om zijn de menschen met de .„Marsdiep" naar Den Helder vertrokken, om vervolgens per trein verder te gaan. Met laag water zat de boot bijna droog. T. Crt. TEXEL. Visscherij. Dank zij de puffabriek zijn de garnalenvisschers nog steeds aan het visschen. Zij brengen dagelijks flink wat puf aan en er is steeds garnalenverzending. Wel vragen we ons afzou met al die pufvis- scherij de zee niet „dood" gemaakt worden. Het is alles klein goed, dat niet tot ontwik keling komt. Met één zoo'n jonge garnaal gaan ontegenzeggelijk veel toekomstige gar nalen verloren. Het is geen gemakkelijk pro bleem, tenzij alle visschers besloten geen puf meer aan te brengen. T. Crt. PONTMISERE TE VELSEN. Honderdvijltig auto's inde rij. Honderdvijftig auto's en andere ver voermiddelen, somtijds zelfs nog meer kan men eiken namiddag queue zien maken bij het stoompontveer te Vel- sen. Ook des morgens vormt zich meer malen een lange rij, maar deze wordt ln den regel overtroffen door die wel ke zich aan de Noordzijde van het.Nrd. zeekanaal vormt, wanneer de auto mobilisten van hun uitstapjes of zaken reizen en de groentenboeren en groen- tenhandelaars van de markt te Bever wijk terugkeeren. De politie heeft op de spitsuren haar handen vol, om de. zaak te regelen, waarvoor minstens vijf man noodig zijn, vooral wanneer de queue zulke afmetingen aanneemt, dat het einde de Melklaan of den Spoorwegovergang nadert. Want er zijn nog steeds auto bestuurders, die als ze de kans krij gen, trachten uit de queue te komen. Dit gelukt hun bijna nooit, want bij de pont worden ze opgevangen door den aldaar geposteerde agent, die hen on- verbiddellijk terugzendt, waardoor ze nog meer achterop komen. Daar het aantal agenten te Vel se n niet zoo heel groot is, gebeurt het naar men aan de Te. meldt, meeermalert dat de mannen van 's-midddags twee uur tot des avo nds halfnegen onafge broken dienst doen. In deze uren is het geheele dagcorps in functie bij de verkeersregeling, zoodat elders niet gesurveilleerd kan worden. De ondernemers van de autobusdien sten tusschen Beverwijk en Haarlem, worden door deze verkeersbelemme- ring gedupeerd. Om hun diensten zoa goed mogelijk te onderhouden, laten ze de bussen tijdens dë drukke uren bij de pont terugkeeren. De passagiers stappen dan uit, gaan te voet ,„over" om aan de andere zijde met een gereed staande bus dc reis voort te zetten. In het begin van den zomer werd tij: dens de spitsuren ook de vrijvarende kleine pont in de vaart gebracht, doch thans geschiedt dit niet meer. Dit is nu trouwens onmogelijk, daar men juist dezer dagen is begonnen met het veranderen van de aanlegstei gers, ten einde deze geschikt te maken voor de in aanbouw zijnde groote. pont. KOEDIJK. Door verschillende tuinbouwers die hun schade in verband met de aardappel ziekte hadden opgegeven, is een aanvraag in gediend, voor het eventueel verkrijgen van een renteloos voorschot. In het geheel zijn 102 aanvragen ingediend tot een totaal bedrag van ruim f 41000. GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes 1 haar 2de Nederlaagwedstrijd en wel tegen H. R. C. II uit den Helder. Succes, welke een niet gelukkige wedstrijd speelde, moest het; loodje lijden en verloor met 41. J. V. O. nieuws. Donderdag 20 Aug. 's-avonds 7 uur adspirantengroep in de Vond. Nieuwelingen van 12 en 13 jaar zijn welkom.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2