22E JAARGANG DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931 No. er NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. WAAROP MOET MEN BIJ HET KOOPEN van HUISBRAND LETTEN? Voor velen is het elk jaar weer opnieuw een puzzle, welke brandstof zij voor den ko menden winter zullen koopen. En tegenwoor dig, nu de zomerinslag van brandstoffen op zoo groote schaal is toegenomen, doet dit vraagstuk zich dus al reeds in den zomer voor. Trouwens, het is niet alleen de lagere prijs van den huisbrand welke tot inkoopen gedurende den zomer aanspoort, doch tevens het feit, dat men den huisbrand in de zo mermaanden dikwijls beter verzorgd krijgt dan in den winter, omdat de anthraciet bij het vervoer in den wagon 's zomers veel minder te lijden heeft dan 's winters. De aangewezen brandstof voor kachels en haarden is wat de soort betreft anthaciet, omdat deze tengevolge van haar laag gas- gehalte met het minste rook en roet ver brandt, terwijl zij het vermogen bezit om èn heel zachtjes te branden èn een heel felle hitte te geven, zoodat men de hoeveelheid warmte welke een met anthraciet gestookte kachel afstaat nauwkeurig kan aanpassen aan de behoefte. Maar aangezien er meel soorten kolen bestaan (vetkolen en vlamko- len, welke voor huisbrand ongeschikt zijn,) moet iedereen, die antharciet koopt, er dus zeker van zijn ook werkelijk anthraciet te ontvangen en geen andere soort. Want wie een andere soort thuis krijgt, sukkelt niet alleen den geheelen winter met kolen, welke voor zijn haard of kachel ongeschikt zijn, doch hij betaalt bovendien veel te veel, om dat de prijs van de andere soorten belangrijk lager is dan van anthraciet. En het zou ge zien den goeden naam, welke de brandstof- fenhandel zich langzamerhand in ons land weet te verwerven, heelemaal niet noodig zijn op de mogelijkheid van zulk een bedrog met de soort te wijzen, ware het niet dat er nog steeds zgn. scharrelaars aan den weg zijn, die trachten door het leveren van on bruikbare soorten een extra winstje binnen te halen. Voortdurend hoort men nog weer van koopers, die er op deze manier zijn inge- loopen. Gelukkig werken deze knoeiers meest al zonder vaste woonplaats, zoodat het heel gemakkelijk is zich te beveiligen tegen dit bedrog door den huisbrand te koopen bij een gevestigden handelaar. Elke solide brand- stoffenhandelaar, die er op gesteld is den naam van zijn zaak hoog te houden, zal bij het ver koopen van anthraciet ook werkelijk anthraciet leveren, terwijl men bovendien, indien men aan de soort twijfelt, altijd bij den leverancier kan reclameeren. Want voor iemand met eenige routine is het gedrag van anthraciet in het vuur voldoende karakteris tiek. Immers, anthraciet verbrandt met een betrekkelijk korte vlam geheel los van elkaar. Bakken de enkele stukken aan elkaar vast, dan heeft men te doen met vette kolen. Verbranden zij los van elkander doch met zeer lange vlammen dan zijn gasvlamkolen geleverd. Wij willen er nog uitdrukkelijk op wijzen dat de factor waarnaar men vroeger dikwerf anthraciet beoordeelde, n.1. de glans, onvol doende is. Wanneer een partij anthraciet bij vochtig weer wordt verzonden, zien de stuk jes door aanklevend stof dikwijls dof, terwijl er ook anthracieten zijn, die heelemaal geen glans vertoonen. Men hechte dus aan dezen glans geen waarde. Behalve op de soort van den huisbrand, welke de geschiktheid voor kachels en haar den bepaalt, moet men ook letten op de kwa liteit, d. i. het aschgehalte, omdat hiervan het warmtegevend vermogen van anthraciet afhankelijk is. Het is altijd het voordeeligst om die anthraciet te stoken, welke het laag ste vetgehalte bevat. Ook dit kan men ech ter op het oog niet beoordeelen. Het aschge halte van een partij anthraciet kan men al leen controleeren door een bepaalde hoeveel heid te verstoken en te controleeren hoeveel asch hierbij overblijft. Aan den anderen kant wordt het overgroo- te deel der anthraciet tegenwoordig met goe de kwaliteit, d.i. een zeer laag aschgehalte afgeleverd, omdat vooral de groote mijnen bijzondere aandacht besteden aan het boven de grond verwerken van hun anthraciet. En de waschbassins wordt het aschgehalte der anthraciet, dat van de ruw gedolven kolen c.a. 15 bedraagt, tot c.a. 4 a 5 verlaagd, zoodat het warmtegevend vermogen met on geveer 10 pet. toeneemt en men bovendien bij zulke goed verzorgde anthraciet veel min der last heeft van asch, die de roosterspleten verstopt. koop heeft weten in te drukken. Na de capi tulatie van de opstandelingen op Madeira bleef het echter ook in andere koloniale gebie den gisten. Doch zoowel in Portugal zelf als 3e koloniën slaagde men er niet in de re geering omver te werpen. afgeloopen week is wederom te Lissabon en elders een poging gewaagd. Woensdagmorgen werd te Lissabon een artilleriekazerne door opstandelingen bezet, die de troepen dwon gen hun zijde te kiezen. De regeering heeft echter blijkbaar nog de beschikking over be trouwbare troepen, want eenige uren later was zij den toestand meester en kon worden gemeld, dat de rust in het land was hersteld. Deze korte opstand heeft 50 dooden en 250 gewonden geëischt. Zal de rust van langen duur zijn GEEN EXTRA REISBELASTING MEER. Reeds Zaterdagavond j.1. was aangekon digd dat de Rijksregeering de extra reisbelas ting van 100 mark voor Duitschers, die het vaderland wilden verlaten om de zomerva- cantie buiten de landsgrenzen door te bren gen, zou worden opgeheven. Alleen aan het verzet van den rijksminister van financiën, Dietrich, is het te danken geweest, dat deze zoo weinig resultaten opleverde belasting, waarvan op allerlei manieren bovendien vrij stelling was te krijgen en die men zoowel in het binnen- als in het buitenland veroor deelde, niet reeds weken geleden werd opge heven. Vijf weken lang heeft deze belasting be staan. Den 18den Juli j.1. werd ze uitgevaar digd. De Rijkskanselier Bruning en de minis ter van buitenlandsche zaken Curtius waren toen te Parijs en algemeen geloofde men dat als deze beide politici te Berlijn waren ge weest en Bruning de besprekingen in den ministerraad over de hoofdverordening had geleid in stede van den vice kanselier Diet rich de reisbelasting er niet of althans in een anderen vorm was gekomen. De opbrengst bleef echter ver beneden de raming en het is dan ook geen wonder dat na een roemloos bestaan van vijf weken deze onaaagename belasting weer van het tooneel is verdwenen. BUITENLANDSCH OVERZICHT. EEN MISLUKTE OMWENTELINGSPOGING. Portugal is een land, waarvan men in den regel niet veel hoort en de schaarsche berich ten uit dit land spraken bijna steeds van bomaanslagen, ontmaskerde samenzwerin gen en het ontdekken van bommen bewaar plaatsen. Sinds het optreden van den dicta tor Carmona heeft men trouwens herhaalde lijk gehoord van ernstige ongeregeldheden. Toen de regeering in het begin van dit jaar officieel de dictatuur heeft ingesteld onder voorwendsel, dat een terugkeer tot een demo cratisch republikeinsch regime in strijd zou zijn met de omwenteling van 28 Mei 1926 is het er niet beter op geworden. Eerst in April van dit jaar brak een officieele opstand te gen dén staatspresident uit, n.1. op Madeira. Het had er alle schijn van dat de opstande lingen er in zouden slagen voor goed met den dictator af te rekenen. In hun isolement lag hun kracht. Iedereen verwachtte dat de op stand zou overslaan naar Portugal zelf. Een maand lang duurde de opstandige beweging, die de Portugeesche regeering met een mach tig wapen de hongerblokkade tenslotte den RAAD VAN WIERINGEN. Vergadering van den Raad der Gemeente Wieringen op Zaterdag 29 Augustus 1931 des namiddags twee uur. Afwezig met kennisgeving den Heer P. Kooij. Nadat op gebruikelijke wijze de vergade ring is geopend, worden de notulen gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. 2..Mededeel ingen en ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat de Heer S. Kuit zijn benoeming heeft aangenomen, als opzichter van de begraafplaats. Ingekomen zijn de volgende stukken Een schrijven van de Gezondheidscommis sie te Schagen waarin wordt medegedeeld dat het aandeel in de begrooting voor Wie- ringen is vastgesteld op f 54.70. De winst op de Zeegrasexploitatie heeft over 1930 bedragen f 6625.37 per 50 Kg. f 0.53 1/2, vorig jaar f 0.62. van de Heeen J. Poel Az. en N. Kaan be richt van aanneming hunner benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim van den Heer B. Kat bericht van aanneming zijner benoeming tot taxateur voor de schatting van het terrein voor de R.K.-schoolvan Burg. en Weth. de maand staat der Zeegras-exploitatie over Juli, in welke maand geen zeegras is verkochtvan Ged. Staten de goedkeuring op raadsbeslui ten tot wijziging van den huurprijs voor per ceel Beltstraat 2, tot aankoop van grond voor verbreeding van de Hoofdstraat, tot af- overschrijving op de begrooting dienst 1930, tot vaststelling van een 2e suppl. begrooting dienst 1930 van dezelfden bericht van slui ting der gemeentedienst 1929 en bericht van ontvangst der verordening, houdende aan wijzing van de nog geldende strafverorde ning al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van het Hoofdbestuur der Ver. ter bevor dering van het vakonderwijs in Westfries land het jaarverslag over 1930, met verzoek om subsidie voor 1932. B. en W. adviseeren wederom f 25.- te ver leenen. Wordt goedgevonden. van den Heer C. v. Rooijen verzoek om tegemoetkoming in de kosten van het bezoe ken der R.-K.school door zijn kinderen van den Heer M. Benne gelijk verzoek voor het bezoeken der O. L. school te H.-hoef. Voor wat de aanvraag betreft van den Heer Van Roozen merkt de heer Jn. Lont op, dat hij meende dat de afstand minder was als 4 K.M. De Voorz. zegt dat het opgemeten is per auto en dat het precies 100 meter meer is. Wordt goedgevonden. van den Heer N. Luyt verzoek om in ver band met vergrooting van zijn winkel van de rooilijn te mogen afwijken De Voorz. zegt, dat dit verzoek eigenlijk in B. en W. 'behandeld moet worden, doch B. en W. wenschte gaarne de meening van den Raad eens te hooren. De aanvraag betreft het mogen bouwen van een erker aan zijn winkelhij zal dan ongeveer 11/2 meter uit de rooilijn bouwen. De heer Oden zou gaarne, gezien de inva lide positie van Luijt, het voorstel willen in willigen Luijt zit met zijn winkel nog al ver van den weg. De Heer Kaan voelt er om deze reden ook wel wat voor. Weth. Tijsen is bang, als men van de be paling afwijkt meerdere aanvragen zullen komen om buiten de rooilijn te bouwen. De heer Jb. Lont, vindt het een kwaad punt om er van af te wijken, en herinnert in dit verband aan de werkplaats van Jb. Lont Pz. Dat hadden wè ook nooit moeten toestaan. Voorzitter zegt, als daar geen toe stemming was gegeven men eenvoudig aan het verbouwen was gegaan, op de oude mu ren. De Heer Oden zegt, dat het met Luijt een ander geval is, bovendien bouwt hij nog op eigen grond. Voorz. zegt dat B. en W. uit de besprekin gen hun conclusie zullen trekken. van de Kon. Ned. Middenstandsbond en van de Ned. Ver. van Kermisvakgenooten „Ons Belang" adressen inzake verlaging ver makelij kheidsbelasting. De Voorz. zegt na voorlezing van deze a- dressen, dat hetgeen adressanten vragen, in deze gemeente niet vantoepassing is. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorloopige vaststelling van de rekening der zeegras-exploitatie dienst 1930-1931 Wordt goedgevonden. 4. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening dienst 1930 De Commissie uit den Raad, benoemd in de vergadering van 24 Juli, belast met het onderzoek der rekening dezer gemeente met bijbehoorende bescheiden over het dienstjaar 1930, rapporteert, dat zij op 26 en 27 dezer deze stukken heeft onderzocht. Vermits de rekening tot geene opmerkingen aanleiding- geeft, stelt de Commissie voor genoemde re kening voorloopig vast te stellen, zooals zij is aangeboden, de gewone dienst in ontvangst tot een bedrag van f 175008.24 1/2 en in uit gaf tot een bedrag van f 146737,24, alzoo met een batig saldo van f 28271.00 1/2, de kapitaaldienst in ontvangst tot een bedrag van f 284449.41 en in uitgaaf tot een bedrag van f 333023.42 alzoo met een nadeelig saldo van f 48574.01, met dankbetuiging aan Bur gemeester en Wethouders voor het door hen ;evoera nauwkeurig beheer. De Heer Kaan zou gaarne wenschen, dal de kolommen van de begrooting ook worden ingevuld, zoodat men dan kan zien, met hoe veel verschillende posten zijn overschreden. Aan het verzoek zal zooveel mogelijk wor den voldaan. De Voorz. dankt de Heeren Jn. Lont, Lub en Bakker voor het vele werk wat zij als Commissie van onderzoek der Gemeente rekening hebben verricht. Met algem. stemmen wordt de rekening goedgekeurd. 5. Aanbieding der begrooting van de Zee gras-Exploitatie dienst 19311932 en van de gemeente dienst 1932 De Voozz. stelt voor om onder nadere vast stelling der cijfers, de bdgrooting in een vol gende vergadering goed te keuren. Wordt goedgevonden. 6. Goedkeuring der rekening van de Ge zondheidscommissie te Schagen over 1930 Deze rekening geeft aaan inkomsten aan een bedrag van f 1684.75. Uitgaven f 988.25. Voordeelig saldo f 696.50. Wordt goedgekeurd. 7. Voordracht tot vaststelling van een ambtenaren-reglement B. en W. schrijven aan den Raad Art. 125 derAmbtenarenwet 1929 bepaalt, dat door het Rijk, de provinciën, de gemeen ten, waterschappen enz. voorschriften moe ten worden vastgesteld van materieel amb tenarenrecht, omvattende de volgende pun ten. a. aanstellingb. schorsing c. ontslag d. bezoldiging e. wachtgeld h. overige recli ten en verplichtingen der ambtenareni. disciplinaire straffen j. administratieve in stanties in ambtenarenzaken, voor zoover deze worden mogelijk gemaaktk. de wijze, waarop aan vereenigingen van ambtenaren gelegenheid wordt gegeven ten aanzien van de dezen betreffende algemeen verbindende voorschriften haar gevoelen te doen kennen. Het Rijk heeft inmiddels een Algemeen Rijksambtenarenreglement vastgesteld (Kon. besl. van 13 Juni 1931) en de gemeente zal dit voorbeeld voor hare ambtenaren moeten volgen vóór 1 September 1931. Het is bekend, dat de meeste van bovenbedoelde punten hier tot nu toe geen bepalingen, zooals o.a. ten aanzien van het toekennen van wacht geld. Wenschelijk moet het worden geacht alle bepalingen betreffende de rechtspositie der ambtenaren in één stuk, het ambtenarenre glement, op te nemen. Voor deze gemeente met haar beperkt aantal ambtenaren kan dit reglement zoo eenvoudig mogelijk worden opgezet. Aan dezen eisch voldoet een door de Onderafdeeling „Het Noorden" van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren toe gezonden ontwerp in voldoende mate, zoodat B. en W. dit ontwerp met enkele kleine wijzi gingen ter vaststelling aanbieden. Omtrent de hierboven onder letter j. genoemde admi nistratieve instanties (scheidsgerecht e. d.) zijn B. W. van oordeel, dat daarvoor in deze gemeente geen plaats is en dat voor de ambtenaren alhier zonder bezwaar de gewo ne rechtsgang via de ambtenarengerechten kan worden gevolgd, zooals deze in de wet is omschreven. Overigens zal eventueel gewenschte toelich ting van de artikelen van het ontwerp-regle- ment mondeling kunnen worden verstrekt. De Voorz. zou gaarne dit reglement, in de hoofdstukken willen behandelen, artikelsge wijs zal zeer veel tijd vorderen, gezien de meer dan 60 artikelen die dit reglement be vat. De hr. Jn. Lont zegt, dat de tijd wel wat kort is geweest om zoo'n lijvig reglement door te werken. Hij heeft het nog maar één week in huis gehad, en heeft het nog al druk, ook het nazien van de rekening is er nog inge vallen of is het de bedoeling een beetje ge weest om de Raad te overrompelen Dat is toch niet in het belang van de ambtenaren. Spr. is voor aanhouding. De Voorz. zegt dat hij meende, dat hij meende, dat een week voldoende was, wij hebben ze bovendien niet eerder gehad ook, aangezien wij een keuze hebben moeten doen uit meerdere reglementen, waar wij tenslotte tot de conclusie kwamen, dat die exemplaar het meest passende voor onze gemeente was. Vóór 1 September moeten wij echter een ambtenaren reglement hebben vastgesteld, vandaar de spoed andere bedoelingen heb ben B. en W. niet gehad. De Heer Bakker staat er hetzelfde voor als de Heer Jn. Lont en wenscht ook aanhou ding. De Heer Lub meent gelezen te hebben dat het ergens meer is uitgesteld, waaruit blijkt dat men zich niet zoo erg aan de datum van 1 September schijnt te houden. De Voorzitter zegt, dat de Heer Lub mis schien Anna Paulowna bedoelt, doch daar is het in zijn geheel behandeld, echter over een bepaalt artikel staakten de stemmen, waar alleen dus in een volgende vergadering over gestemd behoeft te worden. De Heer Lub meende dat het een andere gemeente was hij heeft aan de ambtena ren gevraagd of zij met dit reglement ac- coord kunnen gaan, en hebben gezegd dat dit het geval was. Spr. is er echter voor, indien er leden zijn, Welke niet voldoende tijd hebben gehad, om het door te lezen, dit punt uit te stellen tot een volgende vergadering. De Heer Jb. Lont, vindt het wel van belang dat men er, goede kennis van neemt, en is voor aanhouding. De Voorz. geeft tenslotte toe aan de wensch van den raad, zoodat dit punt in een volgen de vergadering zal worden behandeld. 8. Voordracht tot ruiling van grond bij het schoolplein te Westerland. Door M. de Haan Wz. is het verzoek ge daan met de gemeente te komen tot ruiling van grond nabij het tegenwoordige school plein te Westerland. Adressant wenscht aan de gemeente af te staan een stuk grond ge-1 legen achter bedoeld plein, terwijl hij wenscht te ontvangen het Oostelijk gedeelte' van het plein, ten einde niet door de voor genomen stichting van de onderwijzers wo ning van den weg te worden afgesneden. Het komt B. en W. voor, dat dit verzoek niet onbillijk is en dat het ook uit een oog punt van gemeentebelang geen bezwaar ont moet. Van het schoolplein wordt toch vol doende ruimte beschikbaar gehouden voor den bouw der woning, terwijl achter de toe komstige woning over eenigen tuingrond de beschikking wordt verkregen. De situatie is aangeduid op de overgelegde schetsteelcening. B. en W. stellen daarom voor de vorenbe doelde ruiling goed te keuren en aan M. de Haan Wz. in eigendom af te staan het Oos telijk deel groot ongeveer 236 M2. van het perceel, kadastraal bekend in Sectie D. No. 1781, en voorts van hem in eigendom over te nemen het Westelijk gedeelte groot ongeveer 179 M2 van het perceel Kadaster Sectie D. No. 1392, met bepaling, dat voor den meer over te dragen grond, zijnde 57 M2, aan de gemeente moet worden betaald een koopprijs van f 1.50 per M2. Deze ruiling zal voorts dienen te geschie den onder voorwaarde, dat de overdrachts kosten van beide terreingedeelten alsmede de nieuw te maken erfafscheidingen door partijen ieder voor de helft worden gedragen, dat door M. de Haan Wz. noch door zijn rechtverkrijgenden op den door hem aange- kochten grond mag worden gebouwd of daar op andere opstallen mogen worden opgericht en verder onder de zoo noodig door B. en W. nader te stellen voorwaarden. Met algem. stemmen aangenomen. 9. Voordracht tot het verleenen van op dracht tot uitvoering van een plan voor den bouw eener O.L. school te Den Oever. B. en W. hebben de in de laatste vergade ring gehouden besprekingen aanleiding gege ven den Heer J. A. Peters, architect tijdelijk alhier aanwezig, opdracht te verleenen, tot het maken van een ontwerp voor eene nieu we openbare school, annex woning voor het hoofd, te Den Oever. Met te waardeeren voortvarendheid heeft deze zich aan het werk gezet, als gevolg waarvan thans het door hem gemaakt project kan worden aan geboden. Bij dezelfde besprekingen waren meerdere leden van oordeel, dat de school te Den Oever, zooals ook oorspronkelijk de op zet was, uit 4 leslokalen diende te bestaan, Volgens B. en W. kan echter met een school van 3 lokalen worden volstaaan en wel op grond van het volgende. Volgens de laatst bekende gegevens bedroeg het getal leerlin gen der openbare school te Oosterland 218 en van de bijzondere school te Den Oever 205 leerlingen, samen 423 (op 16 Juni j.1.) Indien de nieuwe school uit 3 lokalen zal bestaan, wordt dus aan het Oosteinde van Wieringen beschikt over 11 lokalen n.1. 5 te Oosterland, 3 in de opënbare en 3 in de bijzondere school te Den Oever. Per lokaal zal er alsdan plaats zijn voor 38 a 39 leerlingen, hetgeen voldoen de is, temeer indien in aanmerking wordt genomen, dat sedert 1 Juli een aantal kinde ren te Hippolytushoef op de Roomsch-Ka- tholieke school schoolgaan, zoodat het gemid delde tot 35 is gedaald. Als men daarbij over weegt, dat na 1932 een groot deel der leerlin gen vertrekt, dan lijkt het B. en W. niet twij felachtig, dat een opzet van 3 lokalen ruim voldoende moet worden geacht. Het reeds vroeger gereed gekomen ontwerp van den gemeente-opzichter voor een school met 4 lokalen, waarin de door den Inspecteur van het lager onderwijs gewenschte verande ringen thans grootendeels zijn verwerkt, wordt overgelegd. De begrooting van het ontwerp-Peters be draagt 46700 inbegrepen kosten van meu bileering, architectuur en dagelij ksch toe zicht. Het woonhuis is bij dit plan naast den ingang van de school geprojecteerd, zoodat uitbreiding desgewenscht «mogelijk is. De kos ten van het ontwerp van den opzichter wor den door hem geraamd op rond f 48.000, kos ten van meubileering en toezicht inbegrepen. In beide ontwerpen is gerekend op kachel verwarming, aangezien die blijkens de onder vinding voor kleine scholen als deze voordee- liger in exploitatie is dan Centrale verwar ming. B. en W. blijven van oordeel, dat, een opzet van 3 lokalen in de behoefte voorziet, zoodat wij meenen te moeten voorstellen hen te machtigen het plan van den Heer Peters te doen uitvoeren. Dit plan moet uiteraard nog door den Inspecteur worden goedge keurd, zoodat het gewenscht zal zijn B. en W. te machtigen daarin zoo noodig de wijzi gingen aan te brengen, die de Inspecteur noodig oordeelt. De Heer Kaan zegt een andere zienswijze te hebben dan B. en W. Spr. is van oordeel dat wanneer daar eenmaal een O.L. School staat, de Chr. School aan 2 lokalen voldoen de zal hebben, en de openbare 4 lokalen. Wij moeten tevens voor het openbaar onderwijs op de bres staan en dit beschermen. De Voorz. zegt dat het niet beschermen niet ter sprake komthet openbaar onder wijs komt hier niets bij te kort, maar wij mogen toch aannemen dat na 1932 er veel menschen weggaan. Uit financieel oogpunt zijn wij voor het plan Peters, daar dit er op berekend is, dat aangebouwd kan worden in dien dit noodzakelijk blijkt. De Heer Jb. Lont acht uitbreiding te Den Oever in de toekomst wel mogelijk. De Heer Jn. Kooij zegt, dat wanneer een deel van Wieringen zich uit zal breiden, het Den Oever toch zal zijn. De Voorz. zegt, dat het eerste plan 3 loka len was. De Inspecteur was toen voor 4 loka len, waar wij een plan voor hebben laten maken door de Gem. Opzichter. Later was de Inspeetuur voor 3 lokalen, zoodat B. en W. hiervoor een teekening hebben laten ma ken, welke de mogelijkheid openhoud om er een lokaal aan te bouwen. In ieder geval hebben We nog 5 lokalen te Oosterland ook. De Heer Kaan geeft zijn meening gaarne voor beter, maar het verschil in de ramingen van 3 op 4 lokalen maar weinig uiteen, en onze gemeente-opzichter is in den regel maar heel weinig mis met zijn raming. De Heer Jb. Lont vindt het verschil ook weinig voor die f 1300. De Heer Bakker vraagt of er nog een gym lokaal ook bij moet zijn. Voorz. zegt, dat dit een zaak van later or der is, wanneer dat komt, zal men dit zoo maken dat het voor de 3 scholen gezamen lijk kan dienen. De Heer Bakker dat wordt een dure grap. Het voorstel wordt hierop aangenomen, met de stem van den Heer Jn. Kooij tegen, en de Heer Kaan blanco. Aan de agenda wordt toegevoegd, een voorstel om van de Wed. Takes, te Wester land te koopen een tweetal strooken grond in totaal 104 vierkanten meter, om deze bij het schoolplein te trekken waardoor men dan een mooiergeheel krijgt. B. en W. stellen voor om de grond over te nemen voor den prijs van f 3.per M2. Wat de Gem. Opzichter aangeboden heeft aan de Wed. Takes. Eigenaresse moest er eerst nog met haar kinderen over spreken, doch dacht dat het wel goed was. De Heer Bakker vraagt of het schoolplein niet groot genoeg is. De Voorz. zegt, dat nu het huis weg is, de ruimte tegenvalt, men heeft er nooit geen erg in gehad dat er nog zoo'n rare hoek uit sprong. De Heer Jb. Lont vindt dat nog al een hooge prijs voor dien grond, het is geen bouwterrein. „Heeft de opzichter zich niet wat vergalloppeerd met de gemeente centen? De Heer Bakker wil er maar één stuk van laten schieten, en alleen het voorste gedeelte er bij trekken. De Heer Jn. Lont f 3.is mij te hoog. Het voorstel wordt hierop aangenomen, met de stemmen van de Heeren Bakkér, Jb. Lont en Jn. Lont tegen. RONDVRAAG. De burenpomp gaat verdwij nen. De Heer Kaan zegt, van oordeel te zijn, dat de burenpomp een leelijke sta in den weg wordt en ziet er tevens nog eens ongeluk ken ook van komen, de wals van O. J. Bos- ker gaat er steeds langs en over de put, als dat zaakje eens instort, wie zal dat dan be talen. We kunnen hem beter verwijderen en de put dempen. Wethouder Tijsen liep er straks langs, en zag dat een petroleumwagen er overheen ging de grond leek toen wel wat te ver zetten. De pomp wordt nooit meer gebruikt, zoo men hem best op kan ruimen. De Heer Bakker zegt, dat het een mooie opruiming zal geven als dat ding weg is. De Voorz. zegt dat B. en W. met een voor stel in die richting zullen komen. De Heer Kaan vraagt tevens of van ge meentewege geen actie gevoerd kan worden om een wekelijksche veemarkt te krijgen. Als dit eens goed aangepakt wordt zal het zeker kans van slagen hebben. De Voorz. meent dat dit meer op den weg van de Landbouw ligt. De Heer Lub is van oordeel, dat de tijd is aangebroken, dat veemarkten verdwijnen. Er wordt steeds minder vee aangevoerd, en de landbouwers voelen er zelf ook niet veel voor. De Voorz. zegt dat men afhankelijk van de landbouw is. Weth. Bosker zegt dat op Texel de vee markt goed gaat, men gaf daar indertijd pre mie aan de landbouwers als zij hun vee op de markt brachten. i De Heer Jn. Lont zegt dat Texel naar hij meent 10 maal zoo groot is als Wieringen. Pas als de spoorlijn over Wieringen ligt is het tijd om een veemarkt te stichten. De Heer Kaan, dan kan het juist te laat zijn, wij weten in ieder geval nu reeds, dat veel vee in de Wieringermeer zal komen,

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1