TWEEDE BLAD DINSDAG i SEPTEMBER 193! - No. 67 NIEUWS- EN ADVÉËRTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. RAAD VAN WIERINGEN. VERVOLG. Slechts wenschen zij op het volgende te wij zen. Het bestaansrecht van den schoolarts is gelegen in het recht der kinderen op be- bescherming tegen de gevaren van het school gaan, welke gevaren kunnen dreigen van de zijde van het gebouw der school, haar in richting en het materieel. Uit de omstan digheid, dat het kind de school bezoekt ter voldoening aan een wettelijke verplichting, vloeit voort, dat de overheid heeft te waken tegen tegen de nadeelige gevolgen, die het voldoen aan deze verplichting voor het kind opleveren. Naast de zorg voor het onderwijs heeft de gemeente dus ongetwijfeld ook een taak te vervullen in het belang van het lichamelijk welzijn der kinderen. De hiervoren geschetste pogingen van de afd. Noordholland der Vereen, van Nederl. Gemeenten hebben na langdurige onderhan delingen er toe geleid, dat in beginsel over eenstemming is verkregen tot het vormen van een schoolartsdistrict Den Helder, waar in zullen worden opgenomen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wielin gen en Callantsoog. In dit district, omvatten de bijna 6900 leerlingen, is aanstelling van één schoolarts voldoende. Naar aanleiding hiervan leggen B. en W. over een van het Gemeentebestuur van Den Helder ontvangen ontwerp van de te dezer zake tusschen genoemde gemeenten te slui ten gemeenschappelijke regeling. Art. 12 be paalt, dat door elke gemeente in de kosten van het geneeskundig schooltoezicht bijge dragen wordt in verhouding tot het aantal kinderen, waarvoor van den dienst gebruis wordt gemaakt en dat tot grondslag voor de berekening der verschuldigde bijdragen wordt genomen het gemiddeld aantal kinderen op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 De cember van het betrokken jaar. Wat de kosten van den dienst betreft, ver wijzen B. en W. naar art. 11. Mede aan de hand van de door het Gemeentebestuur van Den Helder verstrekte gegevens kunnen die kosten globaal geraamd worden op f 9000, per jaar. Ben een aantal kinderen van circa 6900 in het geheele district komen deze kos ten op ongeveer f 1.30 per leerling. Indien de tegenwoordige schoolarts der gemeente Den Helder op wachtgeld gesteld moet worden, zullen de kosten vermoedelijk f 11000,- per jaar beloopen, overeenkomende met een be drag van f 1.60 per leerling. Voor de gemeen te Wieringen zal de jaarlijksche bijdrage dus, gerekend naar het getal leerlingen van 729 op 1 Janurie ji., gesteld kunnen worden op f 950.of in het hiervoren onderstelde geval op f 1165,—. Bij dezen opzet is geen rekening gehouden met de toekenning van den pro vinciaal subsidie ad 50 der kosten van den dienst. Over die toekenning is nog geen be slissing genomen, doch zou het op het subsi die gerekenj mogen worden, dan vertont de financieele opzet natuurlijk een veel gun stiger beeld. B. en W. schrijven verder, dat uit het vo renstaande zau zijn gebleken, dat de zaak, waarom het hier gaat, door hem van de groote beteekenis wordt geacht en dat thans, nu de kans wordt geboden om ook de kin deren uit deze gemeente te doen profiteeren van een goede en doorloopende medische controle, tegen voorwaarden, die aanvaard baar zijn, die gelegenheid ongetwijfeld moet worden benut. Het gevraagde offer, hoewel niet onbelangrijk, weegt tegen de groote voordeelen zeker op. B. en W. stellen daarom voor hen te mach tigen een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, overeenkomstig het aangeboden ontwerp. Zij stellen verder voor het op het geneeskundig schooltoezicht betrekking heb bend art. 3, eerste lid, der instructie van den gemeentegeneesheer tegelijkertijd in te trek ken en wel met ingang van den datum, waar op bedoelde gemeenschappelijke regeling begint te werken. t De heer Lub. Zou het niet raadzaam zijn vooi' tot de behandelicg van die punt over te gaan, dat het nieuwe col lege van 13. en \Y. dit eerst nog eens onder da oogen ziet. De hr. J. Lont. Als 't wet is kunnen we er toch niet buiten. Zijn de kosten bekend De heer P. Kooij: In art. 3 staat de commissie bctaat uit 3 leden von B. en \V. van Helder en dan van elk der an dere gemeenten 1 lid van B. en W. Wie kiest die Voorz. De Baad. De heer Lub: Er komt ook nog in voor, dat indien de tegenwoordige schooart.s van Den Helder op wacht geld zou worden gesteld, de uitgaven dan met f 11000.- verhoogd zouden wor den en de andere gemeenten er dus aan mee moeten betalen. Maar wat heeft Wieringen met 'n schoolarts van Helder te maken Voorz. De zaak is zoo, dat Helder heeft een schoolarts en heeft er dus weinig belang bij of dit instituut er komt. Als Helder ons in de steek laat kan er heelemoal niets van komen. Bovendien bestaat er heel weinig kaus dat deze arts op wachtgeld ge steld wordt. De heer Kaan. Gem. llelder heeft er wel degelijk belang bij. Het salaris wordt nu toch verdeeld over verschil lende gemeenten. De heer Oden had dit ook willen zeg gen en wil er nog wel aan toevoegen, dat voor dat geld ook wel plaatselijk toezicht te verkrijgen is. De heer Kaan. Ja, pmaar het wordt aanbevolen 'n arts buiten de gemeente, die niets anders doet. De heer Oden. En hoeveel bezoeken krijgen de scholen dan WIERINGER COURANT RAAD ANNA PAULOWNA. Vergadering van den Raad op Dinsdag 1 September nam. 3 uur. Aanwezig alle leden. Na opening vogt installatie der raadsle den. Vier heeren leggen de eed en acht hee- ren de belofte af. Voorzitter wenscht de heeren geluk met hunne benoeming en hoopt dat allen het ge wicht van hun functie zullen inzien en in 't waarachtig belang der gemeente werkzaam zullen zijn. Volgen mededeelingen. Wegens ongesteldheid van den heer De Wilde is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd Mej. Verweij te Alkmaar. Een begrooting van het Electr. Bedrijf is door Ged. St. goedgekeurd. Volgt benoeming wethouders. Ten eerste ter voorziening in de vacature Stammes. Wordt benoemd de heer Keuris met 6 st. Vacature Lubbert: de heer Lubbert wordt herkozen met 6 stemmen. Het van B. en W. Voorzitter wenscht de beide gekozenen har telijk geluk met hunne benoeming en hoopt dat e onaangename samenwerking als tot dus ver mogelijk zal zijn. Spr. richt tevens woorden van dank tot de heer Stammes die nu niet meer in het colle ge van het Dag. bestuur terugkeert. Spr. weet dat de heer Stammes voor het gemeente belang steeds op de bres stond en zijn beste krachten er aan gaf. Vervolgens wordt een verzoek van J. Stam mes om een voorschot inzake de Landarbei- derswet aangenomen. Het voorstel van den heer Keuris om aan art. 20 van het Ambtenaren reglement een nieuw lid toe te voegen, hetwelk luidt: Aan den ambtenaar, met een jaarwedde uit ge meentebetrekkingen van f 1600 of minder, wordt telken jare een vacantietoeslag ver leend van f 10, en waarover de vorige maal de stemmen staakten, wordt nu weder in stemming gebracht en aangenomen. Geneeskundig schooltoezicht. Komt inbehandeling een voorstel tot het verleenen van machtiging tot het sluiten van een gemeenschappelijke regeling van het ge neeskundig schooltoezicht tusschen de ge meenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Callantsoog. Uit het praeadvies van B. en W. stippen we aan Het gemeentebestuur van Den Helder schreef ons dat het zich tot Ged. Staten j heeft gewend om te vernemen of een even tueel aldus i nte richten dienst aanspraak kon maken op een provinciale subsidie. Tot heden mocht zij daarop geen antwoord ont vangen. Geen rekening gehouden met een eventu eel te ontvangen bijdrage, zijn de kosten van den schoolartsendienst, o.i. te ramen als volgtjaarwedde f 7000, bureaukosten f 100, pensioensbijdragen f 1085, reis- en verblijf kosten f 500, kosten der commissie f 200, in totaal derhalve f 8885. Zooals eerder ge- - noemd, bedraagt het aantal kinderen 6887, zoodat de kosten op een bedrag van f 1.29 per kind zullen zijn te stellen. Op 1 Januari 1931 telde deze gemeente 778 schoolgaande kinderen. De kosten, zullen voor deez gemeente derhalve omstreeks f 1000 per jaar bedragen, indien geen provinciale subsidie wordt verkregen. De vraag komt naar voren of het gemoti veerd is voor gemengd doel een dergelijk of fer te brengen. Naar anze meening dient de vraag bevestigend te worden beantwoord. Het is toch een onberekenbaar nut, zoowel voor het onderwijs als de gezondheid der kinderen, dat direct bij de plaatsing in de school gron dig wordt onderzocht of die gezondheid wordt bedreigd, of alle zintuigen goed functionnee- ren, enz., en dat dit onderzoek in gezette tij den wordt herhaald.Ook hier geld „het is be ter te voorkomen dan te genezen Wij erkennen gaarne dat de gemeente-ge neesheer als schoolarts, welke functie hem, bij instructie was toegevoegd, zonder dat hem hiervoor een bepaalde belooning werd toege kend, goede diensten heeft bewezen. Aan een tot hem gericht verzoek door de betrokken schoolhoofden of het gemeentebestuur heeft hij steeds met den meesten spoed gevolg gegeven en bleef zijn optreden, mede omdat hij met den toestand der gezinnen, persoon lijk bekend was, niet zonder succes. Gevoelen wij ons min of meer bezwaard diensten als deze te vragen, op grond van het ontbreken van een werkelijke belooning ook de werkkring van den gemeente-genees heer laat niet toe, van hem meer tijd te vra gen dan voor het allernoodzakelijkste noo- dig is. De regelinf met naburige gemeenten geeft naar onze meening hier een gelukkige oplos sing. Wij vragen dan ook met vrijmoedig heid ons College te machtigen, 'n gemeen schappelijke regeling als in bijgaand ontwexp vervat, aan te gaan. Bij het verleenen der gevraagde machti ging stellen wij U voor te bepalen, dat tege lijk met de inwerkingtreding dier gemeen schappelijke regeling zal vervallen het be paalde onder drie van de 2-de afdeeling van Hoofdstuk II der Instructie voor den Gemeen te-geneesheer, en dien functionnaris dank te betuigen voor de als schoolarts bewezen dien sten. Vele discussiën volgen hierop. Vooral de heer Komen schijnt een en ander goed in stu die genomen te hebben en geeft waardevol le toelichtingen. Ten slotte wordt het voor stel aangenomen. Volgt rondvraag. De heer C. Smit uit klachten over de spuit die bij de laatste brand zoo slecht water gaf; en dan over het woeste rijden van de auto's aan de Kleine Sluis. De voorz. licht toe dat het defect aan de brandspuit verholpen is. Wat het woeste rijden betreft, zegt voorz., als men zooiets ziet, laat men dan dadelijk de klacht bij mij overbrengen. Hierna sL Voorz. Waarschijnlijk eens per maand De heer Lub. Heeft de raad nog zeg- gingsschap over de instructie Voorz. Die kan eventueel zijn wen schen aan de commissie kenbaar maken De heer J. Lont De kosten zijn mini mum f 1.30 per kind. Wordt dat op de kinderen verhaald Voorz. Nee, op de gemeente. De heer Oden: En de bijzondere scho len? Hoe staat 't met die kinderen? Voorz. 't Kan ook gebeuren, dat de ouders hun kinderen niet willen la ten onderzoeken. Dan worden de kos ten verhoogd. De heer Oden. Men mag aannemen, dat bij die f 1.30 nog wel wat komt. Voorz. beveelt de Raad sterk aan 't voorstel aan te nemen De hr. Bakker Js u er van verze kerd, dat ook andere gemeenten het aannemen Voorz. Er is al heel veel ruggespraak gehouden en zoo zijn we gekojnen tot het voorstel van deze gemeenschappe lijke regeling. De heer Oden. De 50 proc. subsidie is natuurlijk heel goed en zegt veel. De heer Tijsen: Als andere gemeen ten zich terugtrekken, dan zijn wij ook weer los. Wij kunnen dus veilig 't voorstel aannemen. De heer Lub. Mijn bezwaar is nog al tijd het wachtgeld Voorz. Ik zal dit bezwaar de com missie kenbaar maken. De heer Oden: Ik zou graag defini tief weten, of de bijzondere schoolbe sturen ook medewerken. Voorz. Die heb ik al gepolst. Van hun medewerking zijn we zoo goed als zeker. Er is hier toch niets geen be zwaar; het is immers gemeenschappe lijk. Met algem. stemmen wordt daarop het voorstel goedgekeurd. Hierna sluiting. 'n Electrisch Gemaal. Naar men ons meldt heeft het bestuur van den eriPolder Waard Nieuwland besloten het bestaande stoomge maal te vervangen door 'n electrisch gemaal. De levering zou opgedragen zijn aan Gebr. Stork Machinefabriek, Hengeloo. Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe, op Dinsdag 1 September 1931, 's voor middags 10.30 uur. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering en heet allen van harte welkom en zegt dat als punt 1 op de agenda voorkomt Beëddiging Raads leden, waartoe wordt overgegaan. De Voor zitter vraagt aan hen, die den eed willen af leggen, op te staan. Hierna leest de Voorzit ter de betreffende formule voor, waarna de eed wordt afgelegd door de heeren De Wit, Dignum, Bruin, Van der Oord, Smit, De Boer,, Doorn en Van der Sluijs. De heeren Nannis, Blom en Rens volstaan met het afleggen van de beloften. De Voorzitter feliciteerd allen met hunne herbenoeming en den heer Rens met zijne benoeming. Spr. dankt de leden voor de aan gename samenwerking in de afgeloopen pe riode. De uitslag der verkiezing heft het be wijs geleverd dat kiezeressen en kiezers met uw werk tevredéh zijn, daar allen wer den herbenoemd, behalve de heer Bellis, wel ke echter niet meer in aanmerking wenschte te komen. Deze uitslag kan voor u allen eene voldoening zijn en hiermede feliciteer ik u, allen nogmaals van harte. Hierna kwam de benoeming Wethouders ter tafel. Bij de eerste stemming verkreeg de heer G. van der Sluijs '8 en de heer Joh. Bruin 3 stemmen, zoodat de heer Van der Sluijs als eerste Wethouder was benoemd. De tweede stemming had als uitslagC. Nannis 6, Joh. Bruin 3 en J. van der Oord 1 stem, terwijl 1 stem blanco was. Als tweede wethouder was dus benoemd de heer C. Nan nis. Op een vraag van den Voorzitter, aan den Heer Van der Sluijs, of deze de benoeming wenschte aan te nemen, verklaarde deze dit gaarne te doen. Het is nu reeds de vierde maal, zegt de heer van der Sluijs, dat ik als Wethouder wordt gekozen, waar ik zeer er kentelijk voor ben en ik dank de heeren, wel ke hun stem op mij hebben uitgebracht, daar ik hierin een bewijs zie, dat zij mij als Wet houder terug wenschen. De taak zal evenwel niet gemakkelijk zijn. De algemeene, minder rooskleurige toestanden in alle landen, vindt ook zijn terugslag in de gemeenten en in den toekomst zullen wij ons misschien nog wel eens voor moeilijke problemen geplaatst zien.Ik hoop en reken evenwel op de steun en medewerking van alle Raadsleden, om geza menlijk te werken in het belang der gemeen te Zijpe. De Voorzitter vraagt hierop den heer Nan nis, of deze genegen is de benoeming als Wethouder aan te nemen. De heer Nannis zegt, met eenige aarzeling en gemengde gevoelens de benoeming aan te nemen, gezien de uitspraak der leden. De heer Nannis brengt dank aan de kieze ressen en kiezers, die hem en zijn beide par tij genooten hebben afgevaardigd als leden van den Raad en dankt de heeren welke hun stem op hem uitbrachten voor Wethouder. Verder, zegt de heer Nannis, onderschrijf ik de woorden van den heer Van der Sluijs, waar deze spreekt over moeilijke tijden, wel ke kunnen aanbreken. Maar ik hoop, zegt spr. in samenwerking met de anderen, zon der ruggespraak, steeds in het belang werk zaam te kunnen zijn in het belang van onze groote en mooie gemeente. De Voorzitter wenschte beide heeren van harte geluk met hunne herbenoeming als Wethouder. In de afgeloopen periode hebben wij steeds op aangename wijze samenge werkt. Er bestond wel eens verscehil van mee ning, maar deze werd steeds op vriendschap pelijke wijze opgelost. Ik hoop, mijne hee ren, in de komende vier jaren op dezelfde aangename en prettige samenwerking als in de afgeloopen periode, in het belang onzer gemeente. Als laatste punt der agenda kwam aan de orde benoeming lid commissie Vleeschkeu- ringsdienst en plaatsvervanger. Met algemeene stemmen werd als lid be noemd de heer J. de Moor, terwijl als plaats vervanger werd benoemd de heer G. van der Sluijs, met 9 stemmen. De heer Bruin ver kreeg 1 stem, terwijl 1 stem blanco werd uit gebracht. De benoeming werd door beide heeren aangenomen. Bij de nu volgende rondvraag informeert de heer Dignum naar den onhoudbaren toe stand van de Vlotbrug over Noord-Holl. Ka naal te 't Zand en vraagt aan den Voorzitter of deze hierover nog inlichtingen kan ver schaffen hoelang deze toestand nog moet voortduren. De Voorzitter zegt hieromtrent geen inlicli tingen te kunnen verstrekken. Wel zegt spr. dat over eenigen tijd een vergadering zal plaats hebben met het bestuur van de ge meente Zijpe, het bestuur van de gemeente en polder Callantsoog en het bestuur van de kaasfabriek te Stolpen, waar deze kwestie onder de oogen zal worden gezien. De heer Dignum zegt of het waar is, wat hij bij geruchte vernomen heeft, n.1. dat een eventueel nieuw te bouwen brug zal komen bij de woning van den heer Keizer. De Voorzitter zegt, dat hem hieromtrent niets bekend is. Hierna sluiting. SCHAGERBRGU. Vrijdag a.s. zal in het lokaal van den Heer Modder alhier eene ver gadering worden gehouden om te trachten een zang- of tooneelvereeniging op te rich ten. Wij wekken een ieder op deze vergade ring te gaan bezoeken. Zie advertentie in dit nummer. 3TOLPERVLOTBRUG. Auto - onge val. Fietsrijder aangereden. Zondagavond pl.m. 7 uur werd te Stolpervlotbrug een vrachtauto, komen de uit de richting Callantsoog, aange reden door een luxe auto, komende vanaf Den Helder, hetgeen zich alleen tot jmaterieele schade bepaalde. Daar op dit uur juist veel publiek naar huis toe gaat vanaf het strand enz., was er in een ommezien van tijd een stroom van volk bijeen. Een van de nieuwsgierigen moest door de groote drukte het loodje leg gen. Toen hij n.1. op zijn fiets wilde stappen, om naar Den Helder te gaan, werd hij, nog voordat hij op zijn rij wiel zat, door een uit Alkmaar komen de auto aangereden en omver gewor pen, zoo erg, dat doktershulp ingeroe pen moest worden. Onder de aanwezi gen waren er, die het lijden van de ge troffene probeerden te verzachten, het geen werd bemoeilijkt door de groote nieuwsgierigheid der aanwezigen, die niet tevreden waren, als zij er niet pre cies alles van konden zien. E^n ver zoek om zich wat te verwijderen, had geen resultaat. Nadat Dr. Oterdoom van 't Zand was gearriveerd, werd de getroffene bij den Heer D. Bakker binnengedra gen en na aldaar verbonden te zijn, kon hij zijn reis per auto naar Den Helder voortzetten. Wij kunnen niet nalaten de wen- scelijkheid uit te spreken dat op deze drukke verkeerspunten een verbbnd- trommel aanwezig is, welke in han den gesteld van een ter zake kundige van zeer groot nut zou zijn. HET GEHOUDEN ZWEMFEEST TE ANNA PAULOWNA.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1