iand, pastoor Loomans en kapelaan Jong, zijn Woensdagmorgen door den jachtopzie ner D. Koele wijn in de rietgronden van den Scheurpolder gevonden. Zij waren in den weeken bodem weggezakt en konden zichzelf niet meer bevrijden. Kwart over twaalf is het tweetal heelhuids te Hoek van Holland teruggekeerd. Zij gin gen per fiets naar de pastorie. WETHOUDERSBENOEMINGEN. Den Helder. Tot wethouders zijn benoemd de heeren D. C. A. de Zwart (s.-d.) aftredend P. A. Smits (r.-k.), aftredend en W. de Boer (v.d.) Hoorn. Tot wethouders zijn gekozen de heeren E. J. M. Stumpel (rk.) (aftr.) en H Zijp (s.d.) Aftredend was de heer A. Spaan der. Enkhuizen. De gemeenteraad heeft de wet houders G. P. de Vos (c.-h.) en C. Stapel (lib.) met 8 van de 13 stemmen herkozen. Medemblik. Tot wethouders zijn gekozen P. Kooy (lib.) en v. d. Lee (r.k.) Aftredend wa ren W. C. Snel (r.k.) en J. Bos (a.r.) Vier van de zes r.k. raadsleden hebben bedankt, wijl zij niet wilden samenwerken met de twee overige r.k. en geen wethoudersverband met links wilden aannemen om aldus een meer derheid te vormen. IN EEN BEERPUT GEVALLEN. Te Diepenveen bij Deventer viel de 15-jarige dochter van den heer N. Wiggers in een beerput bij een boerde rij. Tengevolge van den val is zij over leden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar zijn heden de volgende faillissementen uitgesproken P. Kok, veehouder te Westwouck met benoeming van mr. H. M. Fruin tot rechter - commissaris en van mr. P. Langeveld tot curator. \V. Colijn, bloembollenhandelaar te Bergen, met benoeming van jmr. J- Krabbe tot rechter - commissaris en van mr. C. Smal tot curator. AANBESTEDINGEN. In het gebouw der Zuiderzeewerken werd vanwege de Rijkswaterstaat aan besteed het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieningen langs het oostelijk, gedeelte van het hoofdkanaal van den Wieringermeer- polder Kolhorn - Medemblik. Laagste inschrijver was C. de Wit Pz. te Kol horn voor f 77.000. De raming bedroeg f 110.000 VAN EEN SCHOMMEL GEVALLEN. In den speeltuin „Kindervreugd" te Velsen is de 9-jarige Henk van L., die aldaar bij familie logeerde, van een schommel gevallen en met het hoofd tegen een muur geslagen. In zorgwekkenden toestand is het kind naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk gebracht. VINGERS AFGEKNELD. De landbouwer S. te Haarlemmermeer, is met zijn hand tusschen een persmachine ge raakt. Twee vingers en de duim werden af- gekneld. ONDER AUTO DOODGEDRUKT. In den afgeloopen nacht was de 35-jarige garage-eigenaar H. Meyran in zijn werk plaats aan de Hoogstraat te Enschedé bezig met reparatie-werkzaamheden aan een auto, waartoe hij het achtergedeelte van den wa gen had opgevijzeld. De heer Meyran lag onder de auto teneinde zijn werk te kunnen uitvoeren. Op een gegeven moment is de vijzel weggeschoten met het noodlottig ge volg, dat de heer M. bekneld raakte. Eerst 's morgens in de vroegte heeft men hem ge vonden. De dood was toen reeds ingetreden. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw met twee kinderen achter. POGING TOT DOODSLAG. Klap met een klewang. Te Amsterdam heeft Dinsdag de zeeman T., geboren te Paramaribo, een aanslag ge pleegd op zijn vrouw, waarmede hij ongeveer drie maanden getrouwd is. In dit kortstondi ge huwelijk heeft het bedrag van de vrouw reeds aanleiding gegeven tot ruzie. Ook Dinsdagmiddag was er weer oneenig- heid in de woning aan den Oude Zijds Voor burgwal. Toen de vrouw in de keuken was. werd T. plotseling zoo boos, dat hij een ou de klewang, die gewoonlijk werd gebruikt voor het kloven van hout, greep en de vrouw daarmede een klap op het hoofd toebracht. Hoewel de vrouw, die op het punt stond om uit te gaan, een hoed op had, kwam de slag zóó aan, dat zij een ernstige wonde aan het hoofd opliep. Zij werd door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De zeeman heeft zichzelf aangemeld bij de politie. Hij zal aan de Justitie worden o- vergeleverd. De toestand van de vrouw was gisteravond tamelijk gunstig. VAN EEN VOER KOREN GEVALLEN. De landbouwer K. Olthof te Musselkanaal is van een voer koren gevallen en aan de verwondingen overleden. Mishandeling van een politie-agent Vijf dronken jongens steken een agent overhoop. Gisteravond is een agent van poli tie in de Pastoorstraat te Arnhem las tig gevallen door vijf dronken jonge lieden, die den agent uitdaagden piet hen te vechten. Er ontstond een volks oploop, de aanstokers drongen zich tegen den politie-agent op, die, met den rug naar een muur gekeerd, trach- te met een gummistok zich de aanval lers van het lijf te houden. Toen dit niet gelukte, loste hij 'n revolverschot in de lucht. Dit haalde echter niets uit, want eenig personen vielen den agent aan en een hunner bracht hem met een mes een steek in den buik toe. Het -mes bleef in de wond zitten en toen eenige andere agenten te hulp kwa men namen de aanvallers de vlucht. De gewonde agen: werd in een woning binnengedragen, waar hij zelf het mes uit de wond verwijderde. Hij werd per auto naar het St. Elisabethsgast- jhuis gebracht, waai* hij is geopereerd. Zijn toestand is redelijk. Vijf personen' zijn in verband met deze mishandeling in arrest gesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE MET BLOED GESCHREVEN NAAM. Bij Echwertsheide in Silezië werd de koop man Schwartz vermoord gevonden. Hij was door twee revolverschoten gedood. De man had badende in zijn bloed met zijn ei gen bloed de naam van zijn aanvaller op een krant geschreven. Dit was de koopman Frei, die de schuldenaar van den ander was. Schwarzt had hem aangemaand, eindelijk zijn schuld te betalen, waarop de ander ech ter meende, met een revolver een einde aan deze zaak te moeten maken. Naar den dader wordt gezocht. GOEDE VANGST. De New-Yorksche politie is erin geslaagd de hand te leggen op een bende van vier mannen en een negerin, die zich bezig hiel den met het ontvoeren van rijke personen en daarvoor losgeld eischten. De arrestatie van deze personen is het onmiddellijke gevolg van de betaling van eenige belangrijke be dragen aan losgeld voor den veiligen terug keer van den rijken, jongen makelaar Char les Rosenthal. De leider van de bende was een zekere Nicolaas Green, de eigenaar van een hotel, die als bandiet bekend stond en die door zijn medebandieten ter dood was veroordeeld, ten bedrage van 50.000 dollar, de helft had achtergehouden. De andere gear resteerden zijn een zekere Adinolfi en Lileo Strong, de beide gewapende leden van de bende, de negerin Bettina Green en een ze kere Markham. Het meisje werd gebruikt als lokvogel voor de ontvoeringen. Zij werd gearresteerd in Atlantic City, waar zij een apartement bewoonde met een zekeren C. Green, een neger kellner. Ofschoon zij ont kent, negerin te zijn, en zij weinig gekleurd is, staat zij toch als zoodanig ingeschreven. Rosenthal was hoogst verbaasd te hooren dat zij een negerin was. DOOR MAAIMACHINE IN STUKKEN GESNEDEN. Toen de arbeider Behrens, te Hameien in Hannover, met een maaimachine naar het land reed, geraakte de machine plotseling In beweging. De paarden werden schichtig en sloegen op hol. Door den plotselingen ruk werd de arbeider van zijn zitbank geworpen, en viel voor het mes van de machine, dat hem terstond greep. Door zijn angstkreten werden de paarden nog meer verschrikt, zoodat zij in steeds grootere vaart voort holden en het mes den ongelukkige steeds die per in het lichaam sneed. De paarden kon den eerst na eenigen tijd tot staan worden gebracht. Het lijk van den ongelukkige was vreeselijk verminkt. De vrouw en de zoon van Behrens, die op een naburig veld werkten waren van het verschrikkelijke voorval ge tuige, zonder dat zij hulp konden verleenen. HEVIG ONWEER VEROORZAAKT GROOTE SCHADE. Een hevig onweer heeft ernstige schade aangericht in het dorp Brachelen aan den spoorlijn AkenDusseldorp. De Roer is op verscheiden plaatsen buiten haar oevers ge treden, zoodat de nog te velde staande ge wassen zijn vernield. Bij het reddingswerk is een brandweerman om het leven gekomen. ONDERZEEëR AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. De Amerikaansche onderzeeboot S XII is in het Panamakanaal in aanvaring geweest Men zegt dat de onderzeeër 15000 pond dyna miet aan boord had, maar toch volgde geen ontploffing, hoewel de schok zoo hevig was, dat door de aanvaring drie man over boord sloegen. PARELSNOER op VUILNISBELT. Op de vuilnisbelt van Westminster bij Rainham aan de Theems zijn thans 60 gemeente - arbeiders aan het zoe ken naar een kartonnen doosje, dat een parelsnoer ter waarde van 36.000 gulden bevat. Er is voor het vinden een belooning van 3600 gulden uitge^ loofd. Het snoer is het eigendom van een dame, die de vorige week 1n bood schap naar haar juwelier had gestuurd om een paar oorringen, die opnieuw gemonteerd zouden worden, terug te zonden. De juwelier had ook een pa relsnoer van haar in zijn bezit, dat hij met de oorringen terugzond. De dame die het snoer niet verwachtte, nam de oorringen uit het doosje en wierp dit weg. Toen zij eenige dagen later bij den juwelier om het halssnoer vroeg, werd de vermissing ontdekt. Aangenomen wordt, dat het doosje met het snoer met het vuilnis is opge haald. Russisch graan naar Nederland. Voor één millioen Mark. Men meldt uit Moskou aan de Telgr. De Sowjet-regeering heeft de onder handelingen over de levering van een groote hoeveelheid Russisch graan naar Nederland afgesloten.De betref fende leveringen moeten een waarde van Mk. 1 millioen vertegenwoordigen voor welk bedrag de Sowjet-regeering in Nederland goederen koopt. Bovendien onderhandelen de Russen over den verkoop van darmen. Deze onderhandelingen zijn echter nog niet beëindigd. DE ELECTRISCHE STOEL EEN „ONGEVAL." Een man in Amerika was met den electri- schen stoel terechtgesteld. Hij had zijn le ven verzekerd voor 20.000 dollar en zijn erf genamen eischten thans van de verzekering maatschappij uitbetaling van 40.000 dollar, de dubbele som, daar de man bij een „onge val" om het leven was gekomen. Het proces is door de erfgenamen gewonnen. De recht bank was van oordeel, dat de terechtstelling een ongeval moest worden genoemd, omdat de man tegen zijn wil in en in weerwil van zijn betuigingen van onschuld, was gedwon gen op den stoel te gaan zitten. VIJF PRIESTERS VERDRONKEN. Toen zes jonge priesters in een bootje een uitstapje maakten op de Ottawa-rivier, sloeg het bootje door de hooge golven om. Vijf priesters verdronken. On* Lichaam en onze Gezondheid. Aderverkalking. De vrees van vele oude lieden voor ader verkalking is vaak volkomen ongemotiveerd. De dokter zal dit in een zeer groot aantal gevallen zeggen. Maar om het gevaar ervan te voorkomen, is een gezonde levenswijea en voeding een eerste vereischte. Alles, wat een ongunstlgen invloed heeft op den bloedsom loop, moet vermeden worden. Het bloed moet licht vloeibaar blijven en het Aart moet krachtig genoeg kunnen werken om het snel en zonder storingen door de bloedvaten te kunnen verdeelen. Voedsel dient niet om onze tong te streelen. Kruiden en overmatig gebruik van zout moeten vermeden worden een matige hoeveelheid zout in het voedsel is echter nuttig en noodig. Gep^'-'^e en ge rookte vleesch- en vischwarer^*,$ên slechts bij versch gekookte spijzen 1* 1 a'kt worden. Wij mogen ons lichaam vooral ook niet de weldaad onthouden van een overvloedige en geregelde voeding met versche groenten, versche vruchten en rauwe sla. Deze voe dingsmiddelen bevatten een hoog gehalte aan minerale zouten en vitaminen en zijn daarom bij uitstek geschikt om ons bloed te verfrisschen en het zuiver en licht vloeibaar te houden. Verder moet zorg worden gedragen voor een snelle en volkomen bloedsomloop. De werkzaamheid van het hart moet opgewekt en vergemakkelijkt worden. Behalve een juiste levenswijze en voeding kunnen ook massage, zonlicht en met mate verrichte gymnasttische oefeningen ertoe bijdragen, de te groote spanning in de bloedvaten en den verhoogden bloeddruk te verminderen en daardoor het ontstaan of de verdere ont wikkeling der aderverkalking tegen te hou den. Tegen koudwaterkuren daarentegen moet gewaarschuwd worden. Deze zijn ge vaarlijk, want de aderen hebben hun elistici- teit verloren en kunnen daarom onder den invloed van het koude water scheuren. Heil zaam zijn echter warme badenbij systema tisch gebruik kunnen zij zelfs het bloed, dat binnen in het lichaam is blijven stokken, naar de huid brengen, waardoor de inwen dige organen van een opeenhooping van bloed ontlast worden. WINKELSLUITINGSWET (Staatsblad 1930, No. 460.) door J. L. Lutjeharms te Schagen. No. 10. Bij de behandeling der Winkelsluitingswet in de Eerste Kamer wees een Eerste Kamer lid op de practische moeilijkheden voor het toezicht der politie op de naleving dezer be paling. De Minister was dit echter niet eens en weerlegde dit bezwaar als volgt„of de controle op de rechtige naleving van het be paalde in artikel 4, lid 2 onder b, moeilijk heden zal geven, hangt af van de vraag, hoe men zich die controle denkt. Een stelselmatig nagaan van alle winkeliers, die van de in het artikel gegeven bevoegdheid gebruik maken, is, in 't bijzonder in de groote steden uiteraard uitgesloten. Men zal zich hier nood zakelijk wel steeds tot het doen van steek proeven moeten beperken, te veelvuldiger, naarmate 't aantal winkeliers, dat zijn zaak op den aan den feestdag voorafgaanden avond laat open wenscht te houden, grooter is. Het nemen van steekproeven op zich zelf brengt evenwel geen bijzondere moeilijkhe den in zich. Overigens mag aan de onderlin ge controle door de winkeliers zelf ook wel eenige waarde worden gehecht." Aldus de Minister. De laatste regel vanwat de Minis ter Antwoordde is wel iets aparts. Hier doelt de Minister op onderlinge controle door de winkeliers zelf en wel op grond van den concurrentiestrijd. Als A even open doet voor klant zal B hem er wel even in luizen. Dit gebeurt in Amsterdam waar reeds lang een winkelsluitingsverordening is de meeste gevallen. Anders zou in Amsterdam de con trole hierop niet voor de politie om uit te voeren zijn. De voorwaarde, dat de winkelier, die op den vooravond van feestdagen zijn winkel langer open houdt, op de feestdagen de re geling voor den Zondag moet toepassen, be- teekent niet altdij dat hij zijn winkel den geheelen dag gesloten moet houden. Dit hangt geheel af van de soort van den win kel. Voor den verkoop van bepaalde waren zullen dus melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags en banketbakkerswinkels gedurende 4 uren geopend mogen zijn. Over deze winkels heb '<k reeds iedere Zondags- sJuttJng der winkels genoegzaam besproken. Ten aanzien van bloemenwinkels hebben wï. de merkwaardigheid, dat, wanneer dezo op 14 Augustus en 31 October tot 10 in plaats van tot 8 uur open. Blijven zij toch ook op 15 Augustus en 1 November op de gewone wijze tot 8 uur mogen verkoopen. Dat is op Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag in het geheel niet het geval. Barbiers- en kappers winkels mogen op Zaterdag tot 11 uur in- plaats van tot 10 uur geopend blijven. Zoo ook op de in het tweede lid van artikel vier onder a en 1 genoemde dagen en bovendien nog op 24 December. Na 10 uur mogen even wel uitsluitend kappers en barbierswerkzaarr. heden worden verricht. Er wordt gesproken van „in het tweede lid genoemde dagen". Deze uitdrukking had wel wat nauwkeuriger kunn enzijn. In het tweede lid onder b toch worden niet alleen de dagen voorafgaande aan den Goeden Vrijdag enz. enz. genoemd doch ook die da gen zelf. De bedoeling is echter van den Minister alleen maar naar de dagen, vooraf gaande aan die feestdagen te verwijzen. Mijn meening is dat dit beter had vermeld kun nen worden in het onderhavige artikel zon der verwijzing naar het betreffende wetsar tikel. Zooals reeds gezegd de „Sabbatsluiter", ook al is hij Israëliet, behoeft zijn winkel ge durende de Joodsche feestdagen niet geslo ten te houden. De Sabbatsluiters die het wel doen en tot een Israëlitisch kerkgenoot schap behooren mogen als compensatie op sommige andere dagen tot 10 uur verkoopen. B.v. Begint het Paaschféest op Zaterdaga vond, dan kan de compensatie niet op Vrij dagavond gegeven worden, want dan is het Sabbat. Daarom wordt in dat geval de ver goeding op Woensdag en Donderdag gege ven. Wordt vervolgd. GEMEENTE WIERINGEN. TREKKINGLIJST FANCY FAIR Harmonie. Op de navolgende Lotnummers zijn de vol gende prijzen gevallen Lotn. 1610 Etui; 1410 Sigaren; 1482 Zeep; 593 Kofflezeef; 1286 Worst; 238 Klom-odeur; 1527 Cacao; 88 Beeld 49 Doos Post; 39 Kleedje; 1839 Kleedje; 926 Flesch wijn; 75 Fietsbel; 1703 Fietstasch; 1398 Krentebrood; 287 Doos Zeep; 1928 Porte- monnaie; en kleedje; 225 Tulband; 1087 Spaarpot en pop 83 Vaas 1099 Krente brood; 446 Flesch wijn 1186 Sigaren 8 Klomp 1220 1460 Tafeltje 512 Vaas en Kom514 1 pr. Schoenen218 Koffiepot met muts1745 Fietsbel1512 Theemuts 1976 Porselein 671 Doos 1901 Fluitketel 134 Vaas; 873 Sigaren; 1236 Krentenbrood; 875 Tulband 950 Flesch Wijn; 655 2 Kleedjes; 982 Electrische Fietslantaarn; 1289 Vaas 1404 Beeld 879 Bloempot enz 1869 Beeld 171 Bloemhanger 1541 Kist Sigaren 90 Schilderij 545 Kist Sigaren 1274 Tulband; 1773 Flesch Kersen; 1111 Handtasch; 1225 Krentenbrood; 1915 Krentenbrood; 1815 Fietsband; 1515 Vork en Lepel; 1310 Kristal, 1716 Vulpen; 598 Doos Sigaren; 1599 Vork en Lepel1802 Kist Sigaren 532 Tulband; 1878 Vaas 609 3 fleschen ing. fruit; 125 Kleedje1660 Tulband; 590 Beeldje; 1321 Fruit schaal1592 Reiskoffer; 158 Doos Si garen; 452 Fietsband; 1145 Aschbak; 807 Flesch Wijn; 932 Doos Bonbons; 1419 Fiets bel; 803 Schrijf étui; 147 Beeld;986 Flesch Odeur; 63 2 Beelden 48 Aschbak 1169 Fl. Wijn; 1308 Doos Zeep; 905 Flesch Wijn; 1499 Bloemstander1039 Souvenir895 Kist Si garen; 1685 Kleedje198 Luxe doos; 388 Doos Zeep; 1487 Bord; 603 Kist Sigaren; 628 Schemerlamp; 400 Rijwiel642 Kleedje 1205 Fietsband; 1009 Krentenbrood1295 Kist Sigaren 794 Etui1029Hoekstoel; 1448 Bloemstander; 556 Kleedje; 563 Flesch Odeur 751 Fietsband; 652 Reiskoffer997 Schemer lamp; 833 Kleedje; 141 VoetbaL Chr. Tehuis, Den Oever. Dinsdagavond 1 Sept. had in het Chr. Tehuis voor Zuider- zeewerkers te Den Oever, Wieringen, een feestvergadering plaats, ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. Door verschillende omstandigheden kon deze bijeenkomst niet gehouden worden op den juisten datum, 31 Aug., maar aan de feest stemming deed 't geen afbreuk. Het ruime en gezellige lokaal was tot de hoeken met belang stellenden gevuld. De leiding van het samenzijn berustte bij Cand. P. Robbers, leider van het Evangelisa tiewerk der Geref. Kerk op Wieringen. Geopend werd met het gemeenschappelijk en staande zingen van 2 coupletten van het Oude Wilhelmus, waarna de leider voorging in gebed en een gedeelte uit de H. Schrift las. Vervolgens sprak hij een kort openings woord, waarin hij de bedoeling van deze feesc avond nader toelichtte. Aangezien eenige solisten, m. n. de heer Joh. Bakker, zang, Mej. Vreeswijk, viool, Fei- ke Asma, orgel, allen te Den Helder, en onge veer 25 leden van de Geref. Zangvereeniging „Halleluja" te Den Helder, onder leiding van den heer Joh. F. Asma, bereid gevonden wa ren, ondanks den zeer korten tijd van voor bereiding, hun medewerking te verleenen, kon den bezoekers een goed voorzien pro gramma worden aangeboden. Koor- en solozang, viool- en orgelspel wis selden elkander af. Het programma was sa mengesteld uit liederen die geheel bij 't ka rakter van dezen avond pasten. Allen kwe ten zich op zeer verdienstelijke wijze van hun taak en oogstten den warmen dank dei- vergaderden, hun aan het einde gebracht bij monde van den leider, die hun onder alge- meenen bijval een „tot weerziens" toeriep. Tusschen de verschillende zang- en mu zieknummers werden door den heer S. Juis- ting, hoofd der Chr. school te Den Oever, ee nige voordrachten ten beste gegeven, die niet minder in den smaak vielen. Met dankgebed en het weer gemeenschap pelijk en staande zingen van Ps. 150 1 werd deze zeer geslaagde en mooi avond gesloten. Zoo was dan toch op Wieringen de Koningin nedag niet geheel onopgemerkt voorbijge gaan. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE WIERINGEN. „Maar wacht u voor de valsche profeten Te vergeefs hebben wij dit woord uit onze gedachten trachten terug te dringen na de uitslag der verkiezing voor den eersten wethouder. De vlag van eerlijkheid in de Vrijz. Dem. Fractie is naar beneden gehaald; de splijtzwam is gelegd, als gevolg van „domheid" of „zelfverheffing Wat de niet herkozen wethouder, de heer Bosker betreft, hij was te op recht en te goeder trouw, %dan dat hij aan de eerlijkheid zijner ,*partijgenoo- ten" kon twijfelen, maar „geslagen" is hij niet De man, die vele jaren van zijn le ven aan de Gemeentebelangen heeft ge geven, kan met open gelaat voor zijn kiezers treden, die hem bij het refe rendum voor het raadscandidaatschap verreweg de meeste stemmen gaven, en de waardeering die hij van zeer ve len uit de burgerij ontvangt, bewijzen, dat zijn arbeid niet te vergeefs is ge weest. Onze vraag is nu: welke conclusie trekt het bestuur der Afd. Wieringen v.d. Vrijz. Dem. Bond CORN. J. BOSKER. Aan de Redactie Wieringer Courant. Als antwoord op de vanwege Uwe Redactie gestelde vraag wat of het bestuur der Kies- vereeniging afdeeling Wieringen van de Vrijzinnig Democratischen Bond volgens mijn persoonlijke meening zal hebben te doen, inzake het uit den band springen der Vrijz. democratische raadsfractie, gedeelte lijk althans, wil ik slechts mijn persoonlijke meening weergeven, al zal ik op eventueele repliek niet antwoorden. Dit aangezien mijn (en ook Uw) vader liever heeft niet met de hierbij betrokkenen van gedachten te wisse len.) Hij toch acht zich, trots al de hem eigen bescheidenheid, ver te staan boven de hem aangedane beleediging, door hem n.b. uit te noodigen tot een voorbespreking inzake de wethouders-verkiezing, waar de voorzitter der Raadsfractie, de Heer Kaan, hem er de vraag ging stellen of hij een eventueele be noeming als wethouder weder zou willen aanvaarden; en na een bevestigend antwoord ontvangen te hebben, deze de vergadering weder ging ontbinden, terwijl voorts deze voorzitter in de hierop volgende vergadering van den Raad, met behulp der Sociaal De mocraten, zich zelf den wethouderszetel liet bemachtigen. Als antwoord hierop zegt de man, die een kwart-eeuw de gemeentebelangen met opof feringen dikwijls van eigen belangen naar zijn beste krachten op de meest onbesproken wijze heeft gediend, „het Vader vergeef het hun', want ze weten niet wat ze doen." Wat nu de handelwijze van een paar leden der fractie aan gaat, och deze menschen bla- meeren zich zelf en de kiezers staan reeds klaar en hebben voor een groot deel hun von nis reeds geveld. Nog nimmer is aan de aldus afgetredene uit allerlei kringen onzer samenleving hier zooveel eerbetoon en zoovele waardeering kenbaar gemaakt, en tegelijk schande ge sproken over de handelwijze in de Vrijz. frac tie begaan, als juist in de dagen die op den dag van 1 September gevolgd zijn. En juist die eer en waardeering is hem genoeg. Wat de afdeeling of haar bestuur zal doen? Ik zelf heb als voorzitter der kiesvereeni- ging in al te goed vertrouwen, achteraf ge zien, ik zal het hier volmondig bekennen, de teugels uit handen gegeven. Toen op de al- gemeene vergadering tijdens de candidaat- stelling stemmen opgingen, de aanstaande afgevaardigden dezer afdeeling in den Raad, aan het programma en de regels v.d. bond te binden of liever, te voren te dien opzichte hen eene verklaring af te vragen, heb ik im mers in antwoord hierop de verwachting geuit, dat deze onze candidaten het vertrou wen, in wat ook, niet zouden beschamen. De voorsteller had echter, zooals gebleken is, meer kijk op de situatie dan ik. „Losloopen" vermochten een paar leden nog niet te kun nen. En nu ter zake. Wat doe je er aan Wie zit, die zit en wanneer er één gaat brengt een opvolger in deze periode niet de minste verandering, althans zoolang een gedeelte onzer fractie zich de weelde permiteert, maar liever de aanwijzing der wethouderszetel over te laten aan half de Vrijzinnige-, half de Sociaal Democratische fractie-leden, en de met de D.E.T.V. aangegane samenwerking bij de verkiezing, en de daaruit voortvloeiende consequentie aan zijn laars lapt. Het is natuurlijk aan de aandacht dezer heeren ontgaan, dat de op deze wijze verkregen wethouder, eerlijkheidshalve, zoo wel gebonden is aan het programma der So ciaal Democratische raadsfractie als aan dat der V.D. Hij zal aanvankelijk wel tegensputteren, doch onze Soc. Dem. raadsleden zullen hem er, desnoods stukje voor stukje wel toe brengen. Geeft maar acht. Met een half jaar is deze bewering reeds een feit. Trouwens is dit in den aldus geschapen toestand het goed recht der Soc. Dem. raadsleden. Nu in de geheime voorbespreking van on ze raadsfractie, partieel en en-bloc, het aan sommige leden is ontgaan, dat zij met de aan hen verbonden visscherscandidaten een homogene meerderheid hadden te vormen en te bewaren zelfs de voorzitter der Vrijz. raadsfractie de verleiding niet heeft kun nen weerstaan met volle hulp der Soc. Dem. op den wethouderszetel te worden gebracht en zijn medeleden ieder voor zich op eigen houtje aan de scharrel liet gaan en hij diens volgens zich door deze geheel los maak te van het Vrijz. Dem. Programma en in die geval het verzoek namens de Soc. Dem. frac tie, tot het voor zich bekomen eener wethou derszetel, alleszins billijk was te noemen, nu hadden deze heeren de Soc. Dem. ook moe ten helpen een Soc. Dem. wethouder be noemd te krijgen. Het hier in toepassing gebrachte systeem „van twee walletjes eten," brengt zulks re delijkerwijs mee. Echter, is met dit al, de band tusschen de afgevaardigden der D.E.T.V. en die van de Vrijz. Dem. verbroken Óok hierop zal ik een antwoord geven, en dat is „neen." De kern bleef onaangetast. De afgevaardigden welke de kern dezer samenwerking vormen, zij zullen de aan hen toevertrouwde geloofs brieven hi ongeschonden staat, na verloop van deze eenigszins onhandig ingezette periode voor het forum hunner kiezers ter inwisseling kunnen aanbieden. Wij blijven leven in het geloof, dat ten slotte alle dingen weder ten goede zullen keeren. De Voorzitter der afdeeling Wieringen, Vrijz. Democratischen Bond. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 3 Sept. 1931. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 11 Paarden f 200 tot f 450 7 Pink Stieren f 80 tot f 130 11 Geldekoeien (mag.) f 140 tot f 240 72 Geldekoeien (vette)f 250 tot f 360 30 Kalfkoeien f 200 tot f 320 37 Nuch tere kalverenf 10 tot f 20 241 Schapen (vette) f 28 tot f 36 280 Lammeren f 18 f 26 32 Varkens (mag.) f 18 tot f 27 57 Varkens (vette) per K.G. f 0.42 tot f 0.46 148 Biggen f 11 tot f 14 145* Kippen f 0.80 tot f 1.25; Hanen f 0.10 tot f 0.80. Eierveiling Helder, 3 September 1931. Aangevoerd 15071 Kipeieren. Prijzen: Bruin f 5.20 a 5.60 Wit f 4.80 a 5.40 Kleine Eieren f 3.80 a 4.70 Aangevoerd 185 Eendei eren f 3.60 a 4.00 per 100 stuks. Eierveiling, Schagen, 3 Sept. 1931. Aange voerd 81000 Kipeiren. Prijzen 52—54 Kg. f 4.50 55—57 Kg. f 4.90 a 5.10 58—60 Kg. 1 4.90 a 5.40 61—63 Kg. 5.10 a 5.60 64—67 Kg. 5.50 a 5.80 Ongewogen Wit f 4.70 a 5.10 Ongewógen Bruin f 5.30 a 5.70 Klein f 3.40. 1500 Eendeiren f 3.80 a 4.10 24 Kalkoen-, eieren f 6.90 a 7.00.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2