MANTELS JAPONNEN HOEDEN S BIJENKORF 22E JAARGANG VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 No. 7 00 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES WIJ BREIEN WEERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50. 0.10. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. PARIJSCHE MODEBRIEF. HOEDEN VOOR DEN HERFST. De nieuwe hoedjes die verkeerd gedragen worden. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat ik het eerste hoedje zag dragen, het eerste mo delletje van dat heel nieuwe en toch ook weer zoo oude genre dat we amazone-steekje of keizerin Eugenie-hoedjes zouden kunnen noemen. Het hoedje dat ge nu langzamer hand allen wel kent, gracieus en coquet, scheef op het hoofd, en met een wapperende struisveder aan de onderzijde. Ik was dien eersten keer zeer tevreden over het succes van den nieuwen hoed. De draagster, een lange, slanke dame, was in een chiquen zwar ten mantel gekleed, het hoedje was van zwart zijden vilt met een rookgrijze pluim. Het geheel zeer elegant. Later in den tijd is mijn waardeering voor dit nieuwe hoofddeksel wel wat verminderd. En tot mijn spijt moet ik bekennen dat mijn eigen va derland daaraan schuld is. Ik bracht enkele vacantiewe- ken door ons ge liefde Holland en zag stevige, zwaar gebouwde dames, die boven haar goedmoedig, blo zend gezicht „het" hoedje hadden ge plant kleine, breede fi guren met iet of wat wagglenden gang, die triomfan telijk het geveerde hoedje meewiegel- den Kantoormeisjes in 'n zeer gewonen alle- dags-mantel, op de fiets, maar getooid met het expuise hoofddeksel van Frankrijks kei zerin. Hoe komt men toch aan zoo'n smaak verwarring? 't Nieuwe hoedje wil gedragen zijn, het heeft een te uitgesproken gekleed model zelfs in gevallen dat het materiaal niet van al te beste qualiteit is dan dat men het dragen kan bij een gewone jas en FEUILLETON. 11. Omdat ik, ook zonder dat er iets gebeurd was, uw verblijf had willen op sporen. Ik wil u niet in ongelegenheid biengen, op mijn woord, ik wil dat niet Slechts één vraag heb ik u te doen Was het uw hand, die Claude den dood steek gaf Slechts een enkel woord volgde op de gedane vraag, geen luid of stormachtig protest, niets dan een op vasten toon uitgesproken „Neen Gij waart er bij, toen het gebeurde Gij en die ander kenden alleen de ware toedracht der zaak. Gij hebt sedert dien tijd heel veel moeten doorstaan, dat is u aan te zien en ik zweer u, dat ik u niet dieper in den afgrond wil stooten, maar ik wil niet rusten, voor ik de waarheid, de volle waarheid, heb ont dekt. Aan vergelding behoef ik niet meer te denken, want het noodlot heeft die taak reeds van mij overgenomen, maar ik moet weten wiens hand het was, die mijn broeder getroffen heeft. -- En zult ge aan mijn woorden ge loof slaan -- Ja, want ik ben van meening, dat gij uzelf zoudt bedriegen, als gij mij verder zocht te misleiden. Door leugen taal hebt gij niets te winnen, want ik beloof u, dat ik de geheele zaak, als gij de schuldige zijt, verder ;met rust zal laten. Nog eens in het belang dat gij stelt in de arme wees, die nu gewond in het ziekenhuis ligt, bezweer ik u, mij op de fiets. Er bestaat op het oogenblik zoo'n geweldig groote verscheidenheid in hoeden, dat men werkelijk wel een betere keuze kan maken. Zien we niet modelletjes uit den tijd van Lodewijk XI, evengoed als uit de tijdper ken van Lodewijk XIII en Napoleon III Wis selen de kleine hoedjes van Keizerin Eugenie niet af met de groote hoofddeksels van een gravin de Pourtales en met de nóg grootere modellen die in geen enkel tijdvak thuis hoo ren, hetzij in het onze Kleine fantastische hoedjes, zijn zoo scheef op het hoofd ge plaatst, dat ze bijna hun evenwicht verlie zen. Het is maar goed, dat ze door twee ban den van vilt, satijn of fluweel, die aan de an dere zijde het hoofd omspannen, op hun plaats gehouden worden. Ze laten heel wat zien van de haren, die in mooie golven en krullen dienen te vallen en daarom een bij zondere zorg vereischten, hetgeen, dank zij de uitvinding van de permanent wave, nu niet zoo heel moeilijk meer is. WILHELMEN A. BINNENL. NIEUWS. Door een werklooze angevallen. Een hoofdopzichter van de Nederl. Heidemij. gewond. Zaterdagmiddag is de heer Meije- rinck, hoofdopzichter van de Nederl. Heidemaatschappij te Almelo en belast met de rijksontginning van de Weite- landen, aangevallen door den werkloo- zeH. uit Almelo. De heer M. was werk zaam in zijn tuin, toen II., die in de Weitemanslanden had gewerkt, maar wegens brutaliteit en bedreiging dooi de rijksinspectie was geschorst, het hek binnentrad en aanspraak maakte op eenige dagen loon. Toen de heer M. den werklooze verzocht zich te verwij deren, sloeg deze hem plotseling met een hard voorwerp op het hoofd, waar door een bloedende wond ontstond. De heer M. wilde met een hark den aanval afweren, maar H. ontrukte hem deze en trachtte den heer M. een slag met de tanden van de hark op het hoofd toe te brengen. De heer M. ving den slag met de hand op en werd daardoor ook aan de hand ernstig gewond. H. meldde zich zelf op 't politiebureau aan, waar men een bebloed mes bij hem heeft ge vonden. Daarmee heeft hij vermoedelijk den eersten slag toegebracht. TWEE SMOKKELAARS DOOD GESCHOTEN. Aan de Nederl.-Duitsche grens. Zaterdag trachtte bij Effeld, in de on- middelijke nabijheid van het Limburg- sche Geldrop, een bekende smokkelau to over de grens te komen. De Duitsche douanebeambten hadden den tol boom neergelaten en toen de auto noch voor de waarschuwingen, noch voor de waarschuwingsschoten stopte, schoten zij met scherp. De chauffeur werd in het hoofd geraakt en was op slag dood. De tweede inzittende werd gearresteerd en nog in den loop van den dag door den snelrechter tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. In de auto vond men een zeer groote hoeveelheid koffie en tabak. Uit Erkclens wordt tegelijkertijd ge meld, dat een douanebeambte, die een motorrijder vervolgde, welke even eens niet wilde stoppen, door een schot ook zoodanig trof, dat de smokkelaar op slag dood was. open en eerlijk te antwoorden op de vraag Waart gij het, die mijn broeder hebt gedood Bij de vriendschap die mij] aan hem verbond, neen Ik deed het niet Ik was er bij, ja en ik hielp den schul dige te ontvluchten, maar aan mijn hand kleeft geen bloed van uw broeder Dan deed Ralph Chartes het, zei Edwin en hij is buiten het bereik van mijn wraak Ja hij deed het, antwoordde Jack op een onmiskenbaren toon van haat, en als er iets van de zaak te halen valt en gij er mij voor instaat, dat het mi] niet tot nadeel zal zijn, dan zult gij zien dat zelfs nu de wraak niet onmogelijk is III. Wij gelooven niet, dat vele meisjes het leven in Hilda-huis aangenaam zouden hebben gevonden. Het was een zeer eentonig bestaan. Van de leerlin gen zoowel als van de zusters werd een stipte plichtsvervulling geëischt.. Ge noegens kende men er niet- Niettemin gevoelde Nel Fortescue zich in die omgeving werkelijk geluk kig. I-Iet oude, grauwe gebouw werd haar van dag tot dag liever, veel liever dan de prachtige salons van tante Ag- nes haar ooit waren geweest. De ar beid, hoe zwaar soms ook, droeg meer bij tot haar levensgeluk dan de werke loosheid, waartoe zij zich vroeger had gedwongen gezien, dan de overtuiging, dat niemand naar haar vroeg, of iets van haar verlangde, zooals jaren achter een het geval was geweest. In Hilda-huis was zij spoedig aller De debacle van de Kamper Bank. Een plaatselijke ramp. De correspondent van het Hbld. te Kampen schrijft Nu de eerste paniek voorbij is en kalmer bezinning teruggekeerd, blijkt eerst recht welke fatale gevolgen de dé- bacle van de Kamper Bank annex Boaz Spaarbank heeft voor 'n groot deel der burgerij. Tot oordeelen zeer bevoegde zijde is van meening, dat Kampen vele jaren van herstel zal behoeven om de zen slag te boven te komen. Buiten de menigte van veelal kleine Boazspaar- ders, die van hun kapitaaltjes werden beroofd met bitter weinig kans er een noemenswaardig deel van terug te zien. blijkt het aantal slachtoffers uit den neringdrijvenden middenstand ont stellend groot, zoodat zonder overdrij ving moet worden gesproken van een plaatselijken ramp. Er heeft zich hier een commissie van notabelen gevormd met het doel een fonds te vormen, waaruit de armste en meest gedupeerde spaarders eenige vergoeding zullen kunnen bekomen. Dinsdagavond heeft de plaatselijke vereeniging „Handel en Nijverheid" in de Stadsgehoorzaal een openbare sa menkomst belegd van belanghebben den, welke druk bezocht was. Zij had ten doel van gedachten te wisselen ovei pogingen tot leniging van veler oogen- blikkelijke of in de toekomst drei gende nooden. Doch bij deze besprekin- gea bleek, hoezeer de belangen van cre diteuren en debiteuren met elkander in strijd zijn. Eerstgenoemden drongen aan op een actie tot verkrijging van uitstel ten aanzien van de te hunnen laste loopende vorderingen, waartegen over uit spaarderskringen werd be toogd, dat aan de positieve belangen van de beroofde bezitters voorrang moet worden gegeven boven de negatie GROOTE KEUZE x N VINDT U IN DE H DEN HELDER. VRAAGT ZICHT ZENDING N PI Z O HH Z O lieveling. Al de leerlingen der aan het huis verbonden dweepten met Nel. Het was daar een andere wereld in de wereld, schijnbaar afgescheiden van alle stormen en strijd een stil rots achtig eiland, waar op de rondom brui sende golven zich te pletter stooten. Het huis was groot en ruim en prach tig gelegen aan de rivier, die de grens scheiding was tusschen de bezitting van Hilda-huis en de groote landerijen van sir Reginald Charteris. Nel had veel oog voor de schoonheid van een landschap. Dikwijls wandelde zij in haar vrije uren tot aan de rivier, om het fraai aangelegde en keurig on derhouden park te bewonderen van de Charteris, de oude adelijke familie, die haar voorvaderen telde tot den tijd van den uit de legende bekenden koning Arthur. Onder de oudere zusters van Hilda- huis was er één, die in haar jeugd op vriendschappelijken voet had gestaan met lady Charteris en deze zuster vond in Nel een aandachtige toehoorderes, als zij geschiedenissen uit vroegere da gen vertelde. Wleldra was het Nel, of zij zelf eens had gewandeld door die met damast behangen kamers van Mar ton-Hall. dat zijzelf den ouden stren gen baron had gekend in zijn vroolijke dagen, voordat de dood van zijn meest beminden zoon hem tot een kluizenaar had gemaakt. En is dat werkelijk zoo vroeg zij, met de donkere oogen angstig op zus ter Maria gericht. Heeft sir Reginald na den harden slag, die hem trof, nooit meer zijn kasteel verlaten Nooit, luidde het op stelligen toon ve belangen van hen, die worden aange sproken voor opgenomen credieten, waarna van de andere zijde weer werd in het licht gesteld, dat ook de be langen der spaarders er door zouden geschaad worden, wanneer tot af slachting van meer crediteuren zou worden overgegaan. Tenslotte is een gemengde commissie benoemd, welke met rechtskundigen bij stand zou werkzaam zijn in het belang van alle gedupeerden. Een trouwlustige juffrouw bedrogen Een 26-jarige trouwlustige juffrouw stelde zich in verbinding met een huwe lijksbureau op de Stadhouderskade te Amsterdam en kwam door bemidde ling van dat instituut in kennis met een 28-jarig „heer", die hoog opgaf van zijn zaken en de schitterende toekomst van die zaken. Hij wist de juffrouw zoo in te palmen en zou zoo zeker met haai trouwen, dat zij besloot een effect uit haar kleine bezit te verkoopen teneinde het geld in de zaken van haar verloof de te steken. Zij gaf den verkoop in han den van een bank en het recu in die van den aanstaanden man. Deze ging met het recu het geld halen (f 910.83) en liet verder niets van zich hooren. Aan gifte bij de politie en arrestatie volgden De man bleek een bij de politie zeer be kende speler en beruchte zwendelaar zijn. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. PROVINCIAAL NIEUWS. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Provinciale begrooting voor 1932. Meerdere heffing voor opcenten. Geldleening. Ged. Staten bieden de Staten aan de ont- werp-begrooting van de provinciale inkom sten en uitgaven voor den dienst 1932. Het is ditmaal niet mogelijk geweest, de begrooting zonder verhooging van den belastingdruk slui tende te maken. Niettemin Ged. Staten heb ben gemeend, het reservefonds onaange roerd te moeten laten. Weliswaar moet dit, naar zij meermalen uitgesproken hebben, die nen om schommelingen in den belastingdruk te vermijden, maar zij achten het raadzaam, het thans niet te verspelen aan een bloot uit stel van de toch onafwendbare stijging van het opcentental, overtuigd als zij zijn, dat in de toekomst de omstandigheden er veel drin gender toe zullen noodzaken, van het reserve fonds gebruik te maken, ter voorkoming van eene te sterke verzwaring van den belasting druk. Zij behoeven er slechts op te wijzen, dat naar alle waarschijnlijkheid in volgende jaren de begrooting niet meer zal kunnen worden geopend met het batig saldo dat, als thans, ongeveer gelijk is aan het reserve fonds. Zelfs het ontstaan van een nadeelig saldo in eenig jaar is niet uitgesloten. Bij het opmaken van de begrooting is er van uitgegaan, dat de hoofdsommen der kohieren, waarop de opcenten op de inkom sten- en vermogensbelasting zullen worden gelegd, niet meer dan 1/5 zullen blijven be neden de hoofdsommen van het belasting jaar 1930/1931, dat als grondslag voor de be rekening van de opbrengst dier opcenten moet dienen, maar het is zeer wel mogelijk dat deze schatting te optimistisch zal blijken te zijn. Bij het berekenen van de netto op- opbrengst der opcentenheffingen is overigens niet meer in mindering gebracht dan het be drag, dat sinds jaren aan kwade posten ge raamd werd. gegeven antwoord. Nooit heeft hij meer zijn kasteel verlaten, nooit eenig bezoek meer ontvangen. Hij sluit zich op met zijn ontroostbare smart. Geen lach komt hem meer op de lippen. Het is, zegt men alsof hij door den een of anderen geheijnzinnigen angst wordt verteerd. Ik zou hem graag eens willen zien Zuster Maria keek Nel met verbaas de blikken aan. Ik zou mijn best doen om hem uit zijn vreugdeloos leven op te wekken, hem wijzen op Gods lieve warme zon, die ons nog altijd beschijnt. Ik vind het zoo verschrikkelijk dat die arme jnan daar altijd alleen zit, dat er niemand van zijn familie bij hem is. Dat is zijn eigen schuld. Hoezoo Hij kan het toch niet helpen dat zijn zoon gestorven is Neen, maar hij heeft nog een ande ren zoon. Nel zette groote oogen op. En waarom is die man niet bij den armen ouden man om hem te troosten en op te beuren Hij mag dat niet. -- Hoe moet ik dat begrijpen vroeg Nel. Hij moest in elk geval nu bij zijn vader zijn. Daar is nu zijn plaats. Sir Reginald heeft nooit van hem gehouden, verklaarde de grijze zuster, zelfs niet als kind. Men heeft mij ver teld, dat sir Reginald, toen hij het be richt van Ralph's dood ontving, zou heb ben uitgeroepen „Was het zijn broer maar Hij wil Royal niet onder zijn oogen zien, hij duldt hem zelfs niet in zijn nabijheid. Het schijnt inderdaad, dat hij het hejn niet vergeven kan, dat Ofschoon, gelet op het bovenstaande en op de verlaging met f 10.000 van het bedrag, dat voor onvoorziene uitgaven geraamd is, de begrooting niet ruim is opgezet, is het noo- dig gebleken het aantal der opcenten op de inkomsten- en vermogensbelastingen van 11 tot 16 op te voeren. Voorzooveel noodig, herinneren Ged. Staten er aan, dat de 11 opcenten, die ten behoeve van den loopenden dienst geheven worden, gelijk staan met de vroegere heffing van 5 opcenten, vermeerderd met de vervallen hef fing van de opcenten, op de personeele be lasting. Het getal der opcenten op de grond belasting voor de gebouwde en de ongebouw de eigendommen werd reeds dezen zomer vast gesteld. Gedeputeerde Staten stellen voor te beslui ten, ter bestrijding van de uitgaven der pro vincie in het dienstjaar 1932, voor dat jaar te heffen zestien opcenten op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. la. der Wet op de inkomstenbelasting 1914, belas tingjaar 1932/1933 zestien opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, belasting jaar 1932/1933. Gedeputeerde Staten stellen voor hen te machtigen, ten laste van de Provincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nomina le bedragen als noodig zullen blijken, om ee ne som te verkrijgen ter voldoening van a. f 174.000 wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijko mende werken en verbetering van het Noord zeekanaal b. f 2.555.000 kosten van uitbreidingswer ken ten behoeve van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf c. f 500.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van de N.V. P.E.G.E.M. d. f 617.000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinci aal Waterleidingsbedrijf e. f 26.000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning en andere buitengewone wer ken van het landgoed onder de gemeente Castricum f. f 7.500 wegens bijdrage aan het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buiten gewone werken. g. f 4000 wegens bijdrage aan het Provin ciaal Ziekenhuis te Medemblik voor buiten gewone werken h. f 15.000 wegens bijdrage aan de Provin ciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard i. f 1.600.000 wegens kosten van uitvoe ring van het Westfriesche kanalenplan en de verbetering van den vaarweg over het Alk- maardermeer. en te bepalen, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 4 1/2 pCt. 'sjaars. VERDRONKEN. Op de marinewerf te Den Helder raakte Woensdagochtend de 23-jarige matroos-seiner le kl. W. de Wit te wa ter, toen hij van een vaartuig een lijn aan wal wilde werpen. Hij Verdween on en repareeren alle soorten wollen kleeding, JAAP SNOR, DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) kousen en sokken, ook de allerfijnste. Voor NIEUWWERK ZIJN WIJ No. 1 Depots voor Wieringen Hippolytushoef C. DUIJNKER, Den Oever: Jb. Kaleveld. Let op ons gepatenteert fabrieksmerk. hij nog leeft, terwijl zijn broer dood is. Nel's sympathie verwisselde plotse ling van voorwerp en ging van den ou> den man op diens zoon over. Het kwam haar voor, dat er in diens levenslot eeni ge overeenkomst met het hare bestond. Ook hij stond onbemind en verlaten op de wereld. Van dat oogenblik af werd. dc verstooteling haar held.i In al haar meisjesdroomen weefde zich een beeld van hejm, gezeten aan den stillen rivierkant, verbeeldde zij zich meermalen, hoe Royal, opeens thuisge komen, het hart zijns vaders stormen derhand had veroverd. Inmiddels bracht Nel haar tijd niet in ledigheid door. In Hilda-huis had ieder een volop werk. De zes meisjes, die de. zusters hij al haar bezigheden behulp zaam waren, vooral bij het onderwijs van de kleintjes, hadden weinig vrijen tijd. Nel was met blijdschap in haar kringetje opgenojnen zij was jong, op geruimd van hart en vlijtig zij achtte zichzelfs nergens te goed voor. In die dagen dacht Nel aan geen an dere toekomst dan die in het zusterhuis dat haar een vriendelijk „tehuis" was geworden. Zij wist dat de tijd van haar verblijf op twee jaar was bepaald, doch daarover verontrustte zij zich niet. Twee jaar schijnen ook zoolang voor een zestienjarige. Haar tante trok zich slechts weinig van haar aan. Eenmaal had Nel haai* in Londen bezocht en een maand bij haar doorgebracht en hoewel zij nu niet meer als Asschepoester werd behandeld was de omgang met haar familieleden even onhartelijk gebleven als vroeger. Wordt vervolgd,

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1