DIES- en BIJENKORF WiMfm 22E JAARGANG DINSDAG 13 OCTOBER 1931 No. 7© NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE WEES. IN DE WEERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. CRISIS EN POLITIEK. Het weekblad „De Zakenwereld" wekt op tot geloof in zichzelf, tot vertrouwen in Nederlandsche fondsen en in den Nederlandschen gulden, die niet in ge zondheid achterstaat bij dollar of franc en tot bestrijding van elke paniek stemming die noodlottige gevolgen kan hebben. Doch nog iets anders is noodig Het volk, de natie, die het vertrou wen geeft, mag, ja moet eischen, dat in eigen huis nu ook dat geschiedde, wat naar binnen en naar buiten dit vertrouwen zal rechtvaardigen. Nu of anders nooit is het oogenblik daar, dat Regeering en gemeentelijke overheden zullen hebben terug te keeren van de dwalingen huns weegs. De waarheid is, dat de Rijksbegroo- ting voor 1932 een vrijwel waardeloos stuk is, omdat zij uitgaat van inkom sten, die wij in 1932 niet zullen aan schouwen. Dat de begrooting sluitend is gemaakt door de aangekondigde maatregelen, is dan ook slechts een phrase. Die aangekondigde maatrege len zijn niet alleen ten ecnemale onvol doende, gezien de foutieve raming der inkomsten, zij getuigen bovendien van een bijna tragisch gebrek aan inzicht, in wat op het oogenblik noodzakelijk is dan wel van een bijna tragisch gebrek aan moed om dat noodzakelijke onder de oogen te zien en door te voeren. De Regeering heeft gemeend te moeten vol staan met het nalaten van eenige uit gaven, die later zullen moeten worden ingehaald, met het verlagen van de sa larissen der toch reeds slecht betaalde Rijksambtenaren, waarbij de niet slecht doch schandelijk slecht betaalde intellectueele werkers weer het zwaarst worden gtroffen en heeft voorts in haar onmacht haar toevlucht gezocht in een nieuwe belasting en in een verhooging der invoerrechten, twee maatregelen; die onder de tegenwoordige om.Ein digheden in ons land wel in de Aller laatste plaats dienden genomen te^ den. Geboden was en is een drastische be zuiniging op de tot onzinnige hoogte gestegen en elk jaar nieuwe millioe- nen verslindende staatszorg. Nemen wij als voorbeeld aldus vervolgt het blad, het monster „onderwijs", waarvoor in 1914 35 millioen gulden werd geraamd en waarvoor in 1932 een bedrag van 166 millioen wordt uitgetrokken, waar van 106 millioen alleen voor lager on derwijs. Wij behoeven dit buiten alle vei houding tot onze financieele draag kracht staand monsterachtige bedrag hier niet te verklaren. Een ieder, die wel eens een dorp van 200 inwoners met tien gezindten en tien scholen heeft bezocht, een ieder, die de steeds toenemende splitsing en uitbreiding van ons lager-, middebaar- en hooger-onderwijs ten gevolge van de steeds verder gaande politieke en con- fessioneele splitsing van ons volk, met schrik heeft gevolgd, een ieder, die on ze schoolpaleizcn kent, die als padde stoelen uit den grond rijzen, zal weten, waar hier de schoen wringt. Zelfs een man als Colijn, dien men waarlijk niet van gebrek aan belangstelling voor het onderwijs kan beschuldige heeft er zoo juist op gewezen, dat ook op dit hoofd stuk der staatsbegrooting sterke bezui niging noodig is. Wij durven te zeggen, dat nu en in komende jaren op onze staatsuitgaven niet voor enkele tientallen doch voor enkele honderdtallen van millioen gul dens zal moeten worden bezuinigd, wil de Nederlandsche Staat zich niet voor een débacle zien geplaatst. En niet minder noodzakelijk zal het zijn om aan het wanhebeer der groote ge meenten een einde te maken. Het gezond denkende deel van ons volk, gezuiverd van paniekstemming, aldus besluit het blad, spreke zich zoo krachtig uit als ooit te voren. Het zui vere eigen huis en stelle orde op de za ken, opdat Nederland blijve de oase van welvaart, economische kracht en gezond verstand en die ook door dezen wervelstorm niet zal worden vernietigd CIRCUS SARRASANI NIET NAAR DEN HELDER. Hét Circus Sarrasani zal in tegen spraak met de nog steeds rondgaande geruchten niet naar Den Helder ko men en alleen 4 dagen Alkmaar bezoe ken. Het is dus uitgesloten, dat Den Helder bezocht wordt, daar verbinte nissen elders niet toelaten, nog een stad ten Noorden van Amsterdam te bezoe ken. We raden dus de bewoners van Den Helder en omgeving aan, naar Alkmaar te komen, daar hun anders dit weergaloos schouwspel ontgaat. Vrijdag 16 October te half acht zal in Alkmaar de premiere plaats hebben. De tentenstad zal opgeslagen zijn in het sportpark aldaar. De goede doep, die van het Circus en zijn programma uitgaat, zal wel tot gevolg hebben, dat niet alleen Alkmaar en omgeving zal uitloopen, maar dat ook Hoorn en Den IRdd^wnct omstreken, die dus alle op Alkmark aangewezen zijn, zich naar 't 'eldciicus zal opmaken. Voor goede is" in ook all& ken, een scho biedt, zal vooreersf toond worden. 37 nationaTitèT de tentenstad ondergebracht, die^'^le vertegenwoordigd zijn, door artisten van eersten rang. Exotische volkstam men laten hun gewoonten en gebrui ken zien, o.m. Indianen met hun krijg- spelen, Marokanen en Indiërs, Cow boys, Chineezen, Japaneezen en wat nog al niet meer biedt U het kleurrijke programma van Sarrasani. Den Heider en omstreken, dat tot spijt van den Directeur Hans Stoch Sarrasani niet bezocht worden kan, raden wij dus aan naar Alkmaar te gaan, opdat den bewoners deze bui tengewone gelegenheid eens iets bijzon ders te zien, niet zal ontgaan. gezond naar zijn werk. Onderwei voelde hij zich onwel worden. Hij zakte in elkaar en rolde een sloot in. Andere arbeiders schoten spoedig toe en droegen M. bij den landbouwer J. H. binnen. De man overleed kort daarna. Hij was ruim 70 jaar. DE MALVERSATIES TE OOSTERZEE. Het boekenonderzoek door de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht in de administratie van den kassier S. K. van de Boerenleenbank te Oosterzee heeft tot resul taat gehad, dat geen onregelmatigheden zijn ontdekt. De tenlaste gelegde verduisteringen blijven dus beperkt tot financiëele handelin gen buiten de Boerenleenbank om. Vrijdag is K. bij den Officier van Justitie ontboden. Na verhoor is K. gearresteerd. STEUN SUIKERBIETENTEELT. Geen hoogere uitkeering dan in 1931. Bij nota van verwijzing der begrooting 1932 van Binnenlandsche Zaken en Land bouw wordt aan de Tweede kamer voorge steld, een memoriepost uit te trekken voor uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten over den oogst 1932. In den toestand, waarin de suikerbieten cul tuur zich thans nog bevindt, heeft de Regee ring aanleiding gevonden ook voor de cam pagne 1932 aan genoemde cultuur steun toe te zeggen in den vorm van een garantie uit 's Rijks kas. Gezien den toestand uit 's Rijks schatkist meent zij deze garantieregeling niet verder te mogen doen gaan dan die voor de campagne 1931. Wij brengen heden een buiten gewone, mooi sorteering FEUILLETON. BINNENL. NIEUWS. PLOTSELING OVERLEDEN. Donderdagmiddag omstreeks halftwee ging de landarbeider M. M. uit Oud Vossemeer 12. Lord Delamore, zoo heette het, was nog altijd in Amerika en een zijner zus ters was intusschen getrouwd. De twee overgebleven nichtjes sympathiseerden volkomen met haar moeder, wanneer deze in een mededeelzaam oogenblik de familiebelangen ter sprake bracht. Geloof me, piama, verklaarde Marion, de jongste, die een min of meer boosaardig karakter had, u moet heel verstandig te werk gaan. Nel is er nu juist het stijfhoofdige kind voor, om zichzelf met al haar schatten achter die zieke huismuren te gaan begraven. Maar kind, wat moeten wij dan aanvangen, ojn dat gevaar te ontko men Neem ik Nel weer in huis, dan ben ik verplicht haar in de wereld te brengen en dit is misschien nog gevaar, lijker. Ik vindt het nog maar het vei ligst, haar voorloopig daar te laten. Maar waarom kan Edwin dan niet terugkomen en dadelijk met haar trou wen vroeg Marion, toen zij met haar moeder onder vier oogen was. U moogt anderen wijsmaken mama, dat hij met een wetenschappelijk doel door Ameri ka reist ik voor mij geloof daar geen woord van. Ik weet heel goed, wat hij zich vroeger in het hoofd heeft gehaald, toen Claude zoo plotseling gestorven was en ik heb een sterk vermoeden, dat hij alleen, om dat doel te bereiken, zoo lang van huis blijft. Mevrouw Delapiore zag verschrikt op Kind, zeg zooiets nooit weer, tegen niemand, hoor je zei ze vol angst Laat die dingen rusten, 't Is al erg genoeg, dat je broer zich daar maar niet aan schijnt te kunnen onttrekken. Daarover wil ik ook in het geheel niet spreken, mama, ik zeg eenvoudig maar, dat Edwin thuis dient te komen. Doet hij dat niet, dan loopt hem veel kans, dat Nel en haar fortuin hepi op deze of gene wijze ontgaan. Zij is een kind, waar men geen peil op kan trek ken. Naar aanleiding van dit gesprek schreef mevrouw Delamore een langen brief aan haar zoon, die op zijn beurt, na het lezen van dien brief, voor het eerst aan Nel een schrijven richtte, waarin hij de hoop te kennen gaf, dat zij zich in Hildahuis op haar plaats mocht gevoelen, maar niettemin na ver loop der twee vastgestelde jaren weder in haar oud „tehuis" mocht terugkeeren Hij hield zich overtuigd, dat zij nooit uit het oog zou verliezen, wat zij aan haar familie en verwanten verschul digd was. Bij gelegenheid van een bezoek liet Nel den haar niet zeer duidelijken brief aan Marion lezen en vroeg hoar, wat Ed win daarmede wilde zeggen. - Ja, zie je, antwoordde Marion met de meeste bereidwilligheid, Edwin be schouwt zichzelf zoo'n beetje als voogd on niets zou hem meer spijten, dan wanneer je Voor altijd in de verpleging ging- De door ons gebrachte model len zijn anders dan andere modellen Ze zijn mooier van pasvorm. Ze zijn goedkooper in prijs. Ze zijn beter van kwaliteit. Ze zijn prima afgewerkt. Ze zijn alle met prachtige bontkragen. Ze zijn met dubbele ceintuurs. Ze zijn geheel op zijde. Spoorstr. hoek Koningstraat DEN HELDER. Thans wordt het voorstel zoo tijdig inge diend, dat de landbouwers bij hun opmaken van hun zaaiplan ruimschoots gelegenheid hebben, ieder voor zich, rekening te houden met de vooruitzichten, welke deze ontwerp regeling hun zal kunnen bieden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw meent, dat een der belangrijkste factoren, welke hebben medegewerkt tot het bereiken van een uitzaai van slechts 62 c:b van die in 1930 ten opzichte van de campag- ne-1932 bij totstandkoming van de onderha vige regeling is geclimineerd. De algemeene lijnen volgens welke de voor gestelde garantieverlening zal kunnen ge schieden zijn neergelegd in een plan van uit voering, waaraan het volgende is ontleend. De garantie wordt verleend tot een bedrag overeenkomende met ten hoogste f 4.50 per 1000 K.G. garantiebieten. Als garantiebieten wordt per bietenteler aangemerkt een hoeveelheid overeenkomen de met 80 van zijn gemiddelde binnen landsche productie, resp. van die zijner rechts voorgangers over de jaren 1928, '29 en '30. GEMEENTE WIERINGEN. Gorgel zonder glas en water gorgel droog - 25, 45 en 65 ets. met ir glas en Propaganda-avond. Dinsdag 20 Oct. a.s. zal door de Jongelingsvereen. op Ger. Grondslag „Pro Rege" in de Ger. Kerk aan de Beltstraat H.-Hoef een pro paganda-avond worden gehouden met als spreker Ds. S. U. Zuidema van Anna-Paulowna. Den Oever. De Zuiderzee werker Wt. Mulder kreeg bij het steenlossen een stuk stortsteen op zijn hoofd en ver wondde zich daarbij zoo ernstig dat hij zich direct onder geneeskundige hulp moest stellen. Esperanto-cursns. Wij verwijzen de lezers naar de in dit blad voorkomende advertentie der Esperanto-club „Sud- maro-Stello" te H.-Hoef. Daar er door deze club in de a.s. win ter wederom een cursus wordt gege ven in Esperanto, welke zal worden ge houden in „de oude school" te H.-Hoef iedere Zondagmorgen van 10-12 uur, en zal aanvangen op 1 November a.s. Daar Esperanto de eenige waarlijk inter- natonale taal is, welke absoluut zon der dialect wordt gesproken en, zoo hoogst eenvoudig is samengesteld, zoo dat het door iedereen met {matige ont wikkeling kan worden geleerd.. Daar deze cursus wederom zal worden geleid door den Heer C. Govers, Leeraar Espe ranto te Den Helder, het cursusgeld zoo laag is gesteld dat deelname geen bezwaar kan zijn, zoo raden wij ieder ernstig aan deze cursus te volgen. Voor deelname kunt gij U opgeven bij de Secretaris der vereeniging den Heer H. Schouwvlieger Beltstraat 48. „Bouwat". De vereeniging „Bouwat" hield op Donderdagavond j.1. hare jaarvergadering in cafe Klein te Ooster- land. Na opening door den Voorzitter, den here M. J. Bosker, werden door den secretaris J. H. Oudt, vervolgens de no tulen en het jaarverslag voorgelezen De afgeloopen cursus begon met 40 nieuwe leden in de le klas, en er bleven er 7 tot het einde toe over. De 2e klas had 6 leerlingen en de 3e klas 13 van deze laatste 13 behaalden er 11 het di ploma. Verschillende excursies zijn ge houden naar sluis- en andere werken. Leeraren waren de heeren v. Meurs, Steijnmetz en v.d. Berge. Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn vele werkzaa.mheden, den vereeniging bewezen. De Penningmeester brengt verder fi- nantieel verslag uit. Uitgaven zijn f 795.75, ontvangsten zijn f 804.71, sal do is dus f 8.96. De cursisten zullen op kosten der vereeniging met autobussen worden vervoerd. Naar Oosterland gaat dit met den dienst van Prins na de les met de autobus van J. Boersen. De cursusavond wordt gesteld op Don derdagavond te beginnen 15 Oct. a.s. Het salaris van de leeraren wordt ge steld als vorig jaar. Ook zal dit jaar aan verschillende lichamen om subsidie worden gevraagd, ook aan het gemeen tebestuur. Het bestuur stelt voor het lesgeld op f 1 per week te stellen. Rondvraag. Enkele vragen gesteld door nieuwe cursisten worden door den Voorzitter beantwoord. Staande de vergadering geven zich 16 nieuwe leden op. Op 24 October zal een excursie worden gehouden naar sluisbouwwerken. Gymnastiek. Woensdagavond na de gewone wekelijksche lessen belegde de Gymnastiekvereniging „Wierin gen" haar jaarvergadering in het gym nastieklokaal van de nieuewe o.l. school te H.-Hoef. Aanwezig zijn 20 leden. Na de opening worden de notulen ge lezen door den Secretaris, den heer P. de Vries, welke ook 't jaarverslag voor leest, zonder opmerkingen worden deze goedgekeurd. Op verzoek van de vereen. V.I.S.S. treedt de vereeniging als donateur dier vereen, toe. De penningmeesteresse, Mej. A. Duijnker doet vervolgens rekening en verantwoording en de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 124.02. Besloten wordt om aan de vereen. „Om hoog" f 100 af te lossen van de schuld aan deze vereen. Volgt bestuurverkiezing. In de plaats van Mej. M. Ruitenberg, welke we gens vertrek heeft bedankt, wordt ver kozen Mej. Tr. Metselaar Cd. te Ooster land. Alle overige aftredenden worden herkozen, en allen nemen hunne be noeming weder aan. Besloten wordt in de eerste week van December a.s. een uitvoering te ge ven met ook tooneelvoorstelling. Voor dezen avond zal na 9 uur geen toegang meer worden verleend. In April a.s. be staat de vereeniging 5 jaar en algemeen is de vergadering er voor in die maand dan een feestavond te organiseeren, door b.v. ook een uitvoering te geven. Jaarvergadering „Apollo". Vrijdag avond jl. hield de Muziekvereeniging „Apollo" Den Oever, haar jaarvergade ring in de nieuwe zaal van den heer Lont. - Ik denk er niet aan Marion Maar je verlangt toch, als je bij ons bent, erg naar Hildahuis terug. Dat wel, en ik zou er ook eigen lijk wel mijn leven lang willen blijven, maar ik zou toch ook wel graag wat van de wereld willen zien. i Daarin geef ik je groot gelijk, zei Marion op haar lief sten toon. Je bent imjners veel te jong en ook te mooi. Je schertst - Neen waarlijk nietIn den tijd, dat je weg bent geweest, hen je zeer in je voordeel veranderd je hebt een bij zonder frissche gelaatskleur gekregen. Een bepaalde schoonheid zul je wel nooit worden, maar toch wel een heel aardig meisje. Het verwondert mij vol strekt niet, dat de menschen je gaarne mogen lijden. Nel keerde intusschen tot haar dage- lijksche plichten terug, had op de vroe gere wijze haar opgewekten omgang met haar vriendinnetjes en deelde met en vroolijk hart zoowel in haar arbeid, als in de zelfbedachte uitspanningen. Geen pretje ter wereld is aangenamer dan hetgeen verboden is. De zes pensi- onnai wisten zich nu en dan zulk een genot te verschaffen en hoewel het steeds vrij onschuldig was, zouden toch de zusters de haren te berge zijn gere zen, als zij ooit iets dergelijks hadden ontdekt. Wjelk een heerlijk souper werd er niet genoten van gebak en gelei op een tijd, dat alles in rust behoorde te zijn en de dischgenooten, als men hier dat woord mag gebruiken, zelf reeds onder de dekens lagen. Maar het ongehoordste feit gold een voorstel van Phylis Ward, de meest uit gelatene van het zestal, om den ande ren de toekomst te voorspellen uit de kaarten. De voorspelling, die zij Nel deed. maakte op allen een diepen indruk. Het bevalt me volstrekt niet, zei Phylis. Het ziet er uit als een geopend graf. Ik kan er niet wijs uit worden, NelOf je bent bestemd om iemand 't leven te redden, of het betreft je eigen leven wat daarvan ook wezen mag, al het levensgeluk, dat je te beurt valt, zal daarin zijn oorsprong hebben. Wel, wel, wat een historie lachte een ander. Je moet er je maai' niets van aantrekken, Nel Op een morgen, werd er in Hildahuis een nieuwtje bekend, dat Nel niet on bewogen liet. Men zeide, dat sir Regi- nald, de rijke grondbezitter, wiens goe deren aan die van het gesticht grens den, in den afgeloopen nacht was ge storven en dat zijn zoon Royal nog juist tijdig- genoeg was aangekomen om hem de oogen te sluiten. Men beweert, dat Royal vreeselijk geschokt moet zijn, vertelde zuster An na. Nacht en dag heeft hij doorgereisd, om zijn vader nog levend te vinden én een half uur na zijn thuiskomst stierf de oude man. Zuster Ida, de directrice, loosde bij het vernemen van deze tijding onwille keurig een diepen zucht. Zij telde niet veel meer dan dertig jaar en was in vroeger dagen, toen haar vader nog leefde, Royal's vriendinnetje en speelge nootje geweest. Er waren menschen ge noeg in de buurt, die veeleer gedalcht hadden haar eenmaal als mevrouw C.harteris dan als zuster Ida te zullen zien. Of er inderdaad ooit eenige verhou ding tusschen die twee had bestaan, kon evenwel niemand met zekerheid zeggen. Zeven jaar geleden, toen haar vader gestorven was, had men wel over dat huwelijk onder elkander gepraat, maar Royal was op reis gegaan en de jonge erfgename was, nadat zij drie jaar in Londen in een ziekenhuis had dienst gedaan, directrice van Hildahuis geworden. Thans evenwel, nu er gesproken werd over Royal's terugkomst en van zijn opvolging in al de waardigheden zijns vaders, had zij een zucht niet kunnen onderdrukken. In Hildahuis werd bij de maaltijden nagenoeg over niets anders gesproken en ieder had, zooals het meer gaat, zijn eigen opmerkingen over het gebeurde. Getrouwd is hij nog niet, zei zus ter Johanna, zonder het te willen of te weten een wondeplek rakende. - Neen, antwoordde zuster Maria, maor hij zal nu wel spoedig een vrouw zoeken. Het groote huis moet vreese lijk eenzaam en ongezellig zijn voor een alleenstaand man. t Misschien gaat hij wel in Londen wonen, veronderstelde een derde, als hij er tenminste de voorkeur niet aan geeft, naar het buitenlandsch gezant schap terug te keeren. Maar sir Royal bleef op het kasteel. Hij nam ontslag uit zijn diplomatieke betrekking cn verklaarde, althans in de eerste maanden, op zijn grondgebied te willen blijven wonen. De menschen zeiden, dat hij zijn va- diep betreurde, en hij zag er werkelijk uit, alsof een zware slag hejn had ge troffen. (Wordt Tsnolgili

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1