St. Nicolaas advertentie Gij kunt niet beter! Gij kunt niet beter! No. 90 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES. WIJ BREIEN aWIERINGER COURANTA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. VERHOOGING BELGISCHE INVOERRECHTEN. Nog meer moeilijkheden voor den Nederlandschen export. Uit Brussel wordt aan het Hbld. gemeld, dat de Opperste Economische Raad een re- geeringsvoorstel heeft goedgekeurd, om de vooroorlogsche invoerrechten op boter en vleesch met zeven te vermenigvuldigen. Het blad teekent hierbij aan, dat België op het oogenblik nog de eenige zuivelmarkt van beteekenis is, waar aan onzen export geen noemenswaardige moeilijkheden in den weg werden gelegd. Het invoerrecht op boter bedraagt er slechts nog steeds, evenals voor den oorlog, 20 francs, d.i. pl.m. f 1.40, per 100 K.G. De Belgische Boerenbond dringt reeds langen tijd aan op verhooging der in voertarieven. Het door den Economische Raad thans goedgekeurde Regeeringsvoor- stel houdt dus in, dat de invoerrechten op goudbasis gebracht worden. Wanneer deze regeling óók door de Belgi sche volksvertegenwoordiging wordt aange nomen, zal het invoerrecht op boter, dat thans 20 francs bedraagt, 150 francs, dat is dus f 10.50 worden en dat op vleesch 105 francs of wel f 7.35 in plaats van 15 francs. In de eerste negen maanden van het loo- pende jaar heeft ons land 4 millioen K.G. (van de 26 1/2 K.G. totaal) naar België uit gevoerd, dat is dus pl.m. 15 Van onze totalen varkensvleeschexport (versch), betrok België 10 1/4 millioen K.G. of ruim 40 en van onzen rund- en kalfs- vleesch-export nam België bijna 3 1/2 milli oen K.G. af of wel meer dan de helft Ter vergelijking deelen wij nog mede, dat in Frankrijk een boterinvoerreóht wordt geheven van f 20 per 100 K.G., thans ge paard gaande met een contenginteering, ter wijl Duitschland f 30 heft, doch bovendien onzen uitvoer bemoeilijkt door een Devisen- verordnung. DE INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. De invoer zal tijdelijk worden beperkt. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Braat, betreffende het nemen van FEUILLETON. No. 24. Maar nu trad zuster Ida binnen met een kanten sluier en bevestigde dien eigenhandig in Nel's haar. Zij scheen weeker gestemd dan anders, dat was reeds uit elk harer zorg zame bewegingen te bespeuren. Phylis achtte ook dit feit zeer opmerkenswaardig. Toch, nog voordat de twee meisjes eigenlijk wisten of ze spreken of zwijgen zouden, was zij stil, onhoorbaar als zij gekomen was, weer gegaan om sir Royal beneden te ontvangen en kort daarop waren de weinigen, die bij de huwe lijksvoltrekking tegenwoordig zouden zijn, in de kerk van Hilda-huis vereenigd. Phylis sprak later nooit gaarne over die trouwplechtigheidaltijd kwamen haar daar bij de tranen in de oogen. Zie je, vertelde zij aan één harer vriendinnen, ik hield heel veel van Nel en ik wist dat zij niet uit liefde haar jawoord ge geven kon hebben. En zij was juist iemand, die zonder liefde niet gelukkkig kon zijn en toen ik haar daar zag staan in den langen kanten sluier, kon ik niet nalaten bij mijzelf te denken of er niet eens een dag zou ko men, waarop zij berouw zou hebben. Maar Nel gaf toen geen enkel teeken van spijt. Ze sprak haar „ja" met een heldere, vaste stem uit en beefde ook niet, toen sir Royal haar hand greep om daaraan den ring- te schui ven. Hij scheen zelf verbasd over die kalmte en hield haar misschien voor een meisje zon der hart, dat het toeval dankbaar was dat zijn onheil de drempel voor haar standsver- hooging was geworden. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50. 0.10. maatregelen tot beperking van den invoer van Deensch vee hier te lande heeft de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid ge antwoord Blijkens de Nederlandsche statistiek van den in-, uit- en doorvoer werd in 1929 in ons land uit Denemarken ingevoerd aan versch rund- en kalfsvleesch 200 ton, in 1930 11.033 ton, gedurende de eerste negen maanden van het loopende jaar 9049 ton. De uitvoer van vleesch uit Denemarken wordt in dat land direct noch indirect met Regeeringsgeld ge steund. De vleeschprijzen zijn in den loop der maanden aanmerkelijk gedaald en het is niet twijfelachtig, dat de invoer van het Deensche vleesch, hoewel deze niet meer dan pl.m. 10 pCt. van het totale verbruik aan rundvleesch hier te lande bedraagt, daar op een belangrijken invloed heeft uitgeoe fend. Aanwijzingen, dat de aanbiedingen van Deensch vleesch op de Nederlandsche markt binnenkort beduidend zullen verminderen, acht ondergeteekende niet aanwezig. Het is den Minister bekend, dat de huidige groote invoer van versch rundvleesch ernsti ge ontevredenheid wekt in de kringen der Nederlandsche veehouders. Zooals bekend, is dezerzijds in overleg getreden met de Deen sche regeering over de vraag of het mogelij x zou zijn, dat van Deensche zijde de uitvoer van vleesch naar ons land kon worden be perkt. Deze stappen hebben niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. Thans worden van de zijde der Regeering maatregelen overwogen om den invoer van vleesch te beperken. Indien het onlangs in gediende invoer-contingenteerings-wetsont- werp tot wet wordt verheven, zal worden o- verwogen of daarvan gebruik kan worden gemaakt om den invoer van vleesch tijdelijk te beperken. LAND- EN TUINBOUWNIEUWS. Tuinbouw. Denk aan Uw aardbeien. In de Bommelerwaard, waar de aardbeienteelt zich vrij sterk uitbreidt, heeft men verschillende proeven genomen met een bemesting met Thomasslakkenmeel „Stermerk." De bemesting geschiedt alleen met kunst mest en wel aldus 68 K.G. patentkali per Are in October- November 4 a 5 Kg. zwavelzure ammoniak, de helft in Augustus, de andere helft in Maart. De perceelen met slakkenmeel ontvingen, tegelijk met de kali, dus in October-Novem- ber 6, 8 en 10 Kg. Thomasslakkenmeel „Ster- merk." Deze perceelen vertoonden in bladgroei geen of weinig verschil met de niet met slak kenmeel bemeste, maar de opbrengst aan vruchten was veel grooter, zoodat de kosten der Thomasslakkenmeelbemesting niet al leen ruimschoots werden vergoed, maar zelfs groote winsten daardoor werden gemaakt. Men geve dus thans een gift van 10 a 12 K.G. Thomasslakkenmeel per Are dit geldt voor nieuw aangelegde en oudere bedden. Ook de kali kan men thans geven, als patent kali. Het is bekend, dat aardbeien gevoelig zijn voor een kaligift en dat deze de smaak verbetert. Met zwavelzure ammoniak moet men-na- slakkenmeel-minstens een maand wachten. Veeteelt. Hoe lang moeten de Koeien droog staan In Engeland heeft men daaromtrent onderzoekingen gedaan, met jonge en oude re koeien. De droogstal duurde van 0 tot 129 dagen. Het bleek, dat de melkgift in de vol gende periode geleidelijk toenam met het aantal dagen der droogstal en wel Voor drie-jarige koeien van 3080 Kg. tot 4530 Kg. en voor 8-jarige koeien van 4509 tot 5841 Kg. Lord Charteris had er geen idee van, dat haar bedaardheid het gevolg was van een lichaamlij ke en geestelijke overspanning, waarin zij gedurende de laatste tweemaal vier-en-twintig uur had verkeerdniets scheen haar meer te kunnen ontroeren. De plechtigheid was afgeloopen. De knoop, slechts door den dood te verbreken was in enkele oogenblikken gelegd. Van de drie getuigen gevoelde dokter Whi te zich het meest verlichthij was inwen dig zeer bezorgd geweest, dat de krachten van de bruid zouden te kort schieten. Wat de directrice betreft, zij had er bij ge staan als een marmeren beeld, zonder een spier van het witte gelaat te vertrekken. En Phylis, wier vroolijke aard zich ook thans niet verloochende, had met een lachje op de lippen Nel's zwaren sluier op zij willen doen, toen deze haar naam in de kerkelijke registers moest inschrijven, doch met een zacht gefluisterd woord verzocht de bruid haar dit na te laten. Met gesluierd gelaat strekte Nel de kleine witte hand uit om voor het laatst met haar meisjesnaam haar hand teekening te zetten. Is hiermede alles geëindigd, vroeg sir Royal Alles, antwoordde de geestelijke. Dat gij gelukkig moge zijn Sir Royal mompelde iets onverstaanbaars, gaf Nel de hand en geleidde haar de kerk uit, gevolgd door Phylis, zuster Ida en den dokter, terwijl de geestelijke alleen bleef, om zich van zijn ambstgewaad te ontdaan. Eerst toen hij de kapel had verlaten en buiten stond onder den vrijen hemel kwam het sir Royal in de gedachten, dat hij eigen lijk volstrekt niet wist, wat hij met de jonge vrouw moest aanvangen. De dringende nood zakelijkheid van dit huwelijk en de spoed, waarmede het voltrekken werd, ziedaar vrij wel het eenige, wat zijn gedachten had be ziggehouden. Maar niemand had met hem zelfs één woord gewisseld over de toekomsti- Gedurende de laatste weken voor het afkal ven wordt veel van het dier gevergd. Voor de vorming van het kalf worden massa's voedingstoffen en zouten aan het lichaam onttrokken. Gaat men met melken te lang door, dan raakt het moederdier uitgeput en dat wreekt zich later door een verminderde productie. Een droogstal van 6 tot 8 weken is in ieder geval noodig voor melkrijke die ren is een rustperiode van 2 maanden zeker niet te lang. Hoenderteelt. Het ruien. Als de kippen ruien, leggen ze niet. Bij jonge kippen, die in Au- gustus-September aan de leg raken, komt nogal eens de z.g. nekrui voor. Het leggen is dan meteen uit. Ook bij de gewone herfstrui komen er geen eieren. De kippen moeten dan een nieuw veerenkleed vormen en de stoffen daarvoor komen uit het bloed en dus uit het voer. Er zijn kippenhouders, die zelfs deze leg- vacantie aan hun hennetjes niet gunnen door een zeer rationeele voedering althans trachten te verkorten. Dat is wel wat onbil lijk. Goeie hoenders hebben misschien 200 of meer eieren gelegd. Beseft men wel, wat dat beteekent Dat beteekent, dat ze 8 maal al de droge stof van haar heele lichaam in eieren heb ben omgezet. Alleen om de kalkschaal van een ei te vor men, moeten ze in 24 uur 100 maal al het kalk uit haar bloed in de eileider afgeven. Ze hebben dus wel aanspraak op een weinig vacantie. Wij zullen dan ook in de ruitijd gewoon voeren. Vooral korrelvoer is dan gewenscht daarentegen niet te veel eiwit, dus wat min der ochtendvoer. Gemalen veeren door het ochtendvoer geeft nietintegendeel het is ballast in de ingewanden. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem heeft het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal: Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, kennis genomen hebbende van de behandeling door uw Kamer van het wetsontwerp tot verhoo ging van invoerrechten» verzoekt uw Colle ge met aandrang om, wanneer deze verhoo ging van invoerrechten onvermijdelijk wordt geacht het wetsontwerp in dien zin tp amen deer^, dat de verhooging een tijdelijke zal zijn en voor niet langer dan drie jaar zal worden vastgesteld. TULPENKOELEN IN HET WESTLAND. In het Westland worden dit jaar groote hoeveelheden tulpen voor-gekoeld, zoodat in het a.s. voorjaar veel tulpen aan de veilingen verwacht mogen worden. Volgens schatting bedraagt het aantal tulpenbollen, dat be stemd is voor het broeien dit jaar, niet min der dan 50.000.000 stuks. en repareeren alle soorten wollen kleeding, JAAP SNOR, DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) kousen en sokken, ook de allerfijnste. Voor NIEUWWERK ZIJN WIJ No. I Depots voor Wieringen Hippolytushoef C. DUIJNKER, Den Oever Jb. Kale veld. Let op ons gepatenteert fabrieksmerk. de levenswijze van hem en haar en daarom stond sir Royal bedremmeld, niet wetend, of hij Nel in Hilda-huis moest achterlaten of haar onmiddellijk als meesteres in Marton- Hall installeeren. Met vragende blik wendde lord Charteris zich tot zuster Ida. Zeker zou deze, naar hij meende, hem een wenk geven, hoe hij met zijn jonge gade voor het oogenblik te han delen had. De directrice zag zijn vragenden blik en was op het punt haar meening te kennen te geven, toen één der oudste zusters, die dien avond portiers-dienst deed, ijlings op het gezelschap kwam toeloopen, geheel in strijd met de bepaling, welke voorschreef dat de directie niet mocht worden gestoord, wanneer zij bezoek had. O, zuster, zuster Ida, riep zij, er zijn twee mannen, die maar niet willen heen gaan, wat ik ook zeg, dat zij het geheele ge sticht, tot onder de dakpannen, willen door zoeken. Zuster Ida beet zich op de lippen, terwijl zij haastig naar sir Royal omzag. Ook hij wist onmiddellijk, wat die mannen willen en wie zij waren, hij was een Charteris, deinsde niet terug, wat er ook voor hem lag. Misschien, dacht hij, misschien maakt dat opeens aan alle zwarigheden een einde. Wat de zuster-portierster gezegd had bleek waarheid te zijn. De mannen volgden haar op den voet. Onwillekeurig trad de directrice een schre de naar voren, als om Nel aan hun blikken te onttrekken. Sir Royal liet de hand zijner vrouw los en plaatste zich naast zuster Ida. Als een koningin zag ze er uit, terwijl zij met hoog opgericht hoofd tegenover de on welkome indringers bleef staan. Wat beteekent dat vrijpostig bezoek vroeg zij uit de hoogte. Vergeving zuster, antwoordde een der mannen beleefd maar plicht is plicht. Men zag sir Royal hier binnengaan, daarom zoe Wanneer, gij onze administratie opgeeft wordt deze tegen éénmaal regelprijsberekening geplaatst in DRIE bladen WIERINGER COURANT DE POLDERBODE ZIJPER COURANT. Dit voor-koelen geschiedt op het oogenblik voor het grootste deel in de koelhuizen te Hoek van Holland. Hier wordt kunstmatig de voorjaarstemperatuur opgewekt, waar door de ontwikkeling van de bollen wordt bewerkstelligd. Er zijn thans in het Westland ook vele tuinders die zelve zulk een koel-in- stallatie hebben ingericht. SURSEANCE VAN BETALING GEVRAAGD. Voor de Gooische Bank te Bussum. Door mr. van Zeggelen is een request tot surseance van betaling inzake de Gooische bank te Bussum bij de Amsterdamsche recht bank ingediend. Het verzoek tot het in staat van faillissement verklaren wordt ingetrok ken. Het request tot surseance van betaling zal heden worden behandeld. HUISVREDEBREUK. In het stadhuis. Het comnunistische raadslid uit Schiedam, dat zich na herhaalde aanmaning niet uit het stadhuis aldaar heeft willen verwijderen, waar hij was gekomen om te klagen over het feit dat men hem had afgevoerd van den steun, is door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf voor den tijd van ze ven dagen veroordeeld. ZWIJGGELD. De rechtbank te Maastricht heeft Maan dag een voormaligen directeur van een han delsmaatschappij te Vaals ter zake van po ging tot oplichting door iemand f 1500 zwijg geld aan te bieden bij den verkoop van een huis, waarbij een valschen naam was gebe zigd, tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch was vier maanden. IN BLOKZIJL MAG OP ZONDAG NIET GEVOETBALD WORDEN! We hebben dezer dagen een berichtje op genomen uit Blokzijl, waar de burgemeester het voetballen verbood. Het N. v. h. N. ver telt van dit gevalletje het volgende Zondag j.1. zou te Blokzijl de eerste com petitiewedstrijd tusschen B. V. C. en G.V.C. (Giethoorn) worden gespeeld. Door het op treden van den burgemeester werd het uit ken wij hem hier. Er is tegen hem een be vel tot aanhouding uitgevaardigd wegens Sir Royal liet den man niet verder uitspre ken. Ik ben bereid u te volgen, zei hij be daard. Nooit heb ik een haar van iemands hoofd gekrenkt, maar ik verwachtte, dat dit komen zou. Bereidwillig trad hij op de mannen toe, veel meer als een edelman, die een verzoek schrift in ontvangst zal nemen dan als een misdadiger, die gearresteerd wordt. Geen trek van zijn gelaat drukte eenig schuldbe wustzijn uit. Waarheen moet gij mij brengen vroeg hij aan den oudste der twee mannen. Naar Blakefield, sir Royal. De jury, bij de lijkschouwing tegenwoordig, sprak van moord met voorbedachte rade en morgen zult u daaromtrent door den magistraat wor den verhoord. Welnu, het zij zoo antwoordde de ba ron ernstig. Vervolgens zich tot dokter White zijn goeden ouden vriend richtend, hernam hij Wilt u zoo goed zijn om de bedienden met het gebeurde in kennis te stellen Er zijn er bij, die jaren achtereen tot ons gezin hebben behoord en het zou minder aange naam zijn, als zij de zaak het eerst verna men door de praatjes, die natuurlijk van mond tot mond zullen gaan. De dokter drukte hem stilzwijgend de hand. Zich hierop weer tot de beide mannen keerend, herhaalde sir Royal zijn Ik ben bereid Zuster Ida greep nu ook Royal's hand en hield ze een oogenblik langer dan bij een ge woon afscheid in de hare. Maar de vrouw, die daareven sir Royals echtgenoote was geworden, stond er roerloos bij. De arme kleine Nel gevoelde zich als in steen veranderd. Zij beproefde wel te spre ken, doch er kwam geen geluid over haar spelen der aangevangen match onmogelijk gemaakt. Het was ons bekend dat door de competi tieleider bovengenoemde wedstrijd was vastgesteld, in verband met het feit, dat wel een korfbalwedstrijd mocht worden gespeeld, zij het ook zonder publiek. Ook met dezen wedstrijd was zulks het geval en dank zij on ze „donateurskaart" kregen we gelegenheid door de strenge controle achter de schuttin gen te komen. Het terrein is geheel afgeschut gelegen en eigendom van het v.-d. raadslid Bakker. Veel kosten heeft deze aan de in richting van het sportveld besteed. Overal prijkten bordjes„Verboden toegang. Art. 461 Wetb. van Strafrecht." Tegen twee uur zag men plotseling de burgemeester en ge meenteveldwachter bij de deur in een schut ting om het huis, bewoond door zekeren de Vries. De deur was op slot en men probeerde haar met veel lawaai te openen. De V. liep toe om te kijken wat er te doen was, maar werd op zij geduwd. Door een hek kwamen de autoriteiten zoo op het speelveld. Gevoet bald werd er niet, wel waren enkele Blokzij- ler spelers op het veld. Achter één der goals lag een bal, die door den burgemeester werd opgemerkt. Deze stevende daarop af, greep den vuilen bal op en gaf hem aan den veld wachter. 5 Minuten later floot de heer Merks uit Zwolle beginnen en trapte Blokzijl af. Nog maar net was het spel begonnen of Z.E.A. kwam binnen de lijnen en liep achter den bal aan, roepen „in naam der Koningin ik vor der die bal. Wie den bal nog aanraakt De spelers zochten een goed heenkomen, bevreesd dat er geslagen (of nog erger) zou worden. De burgemeester raapt daarop den bal op en nam deze mede naar den veldwach r niet,, Jriescke Heerenbaai "maar lippen. Eerst toen haar echtgenoot uit het gezicht was, vond zij woorden. Toen wend de zij zich tot den geestelijke en vroeg op sidderenden toon Zullen zij hem dooden Neen, neen, het zal nu wel goed afloo- pen. Hij is in Gods hand, lady Charteris, en God laat geen onschuldige in het verderf storten. Hij helpt, waar de wetenschap der menschen ophoudt, laat u dat een troost zijn. Phylis voelde, hoe de hand, die zij in de hare hield geklemd, voortdurend beefde. Nel is doodelijk vermoeid, fluisterde zij zuster Ida in het oor. Laat mij haar in huis en naar bed brengen, of ze wordt opnieuw ernstig ziek. Maar nu kwam de dokter tusschenbeide. Ik ben bereid om lady Charteris onmid dellijk huiswaarts te geleiden, zei hij goedig, en als zuster Ida haar missen kan geloof ik, dat we verstandig zouden doen met een vrien din mede te nemen. Phylis zag verwonderd op. Moet Nel hier vandaan vroeg zij. Als sir Royal in hechtenis wordt genomen, wat zal er dan van haar worden, zoo alleen, in dat groote, verlaten huis Het is voortaan haar „thuis" zei zuster Ida afgemeten. Het gevaar, dat aanleiding gaf tot het overhaaste huwelijk, VQrdert ook, dat zij nog dezen nacht haar plaats inneemt, als meesteres van Marton Hall. Nel verzamelde al haar moed. Na alles, wat er was voorafgegaan, zou zij in het kas teel beter op haar gemak zijn dan in Hilda- huis, waar de zuster, haar vriendinnen, ja zelfs de schoolgaande knderen haar met hun nieuwsgierigheid zouden lastig vallen. 't Is goed, dokter zei ze. Ik zal doen waf u verlangt. En wilt u ons juffrouw Ward medege ven vroeg de dokter aan zuster Ida, lady Charteris kan daarginds onmogelijk; alleen blijven. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1