EersteWierinoer Bioscoop Hotel De Haan VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 No. 90 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN =8^ HEDEN ZATERDAG EN ZONDAG 8 UUR PRECIES GEMEENTE ZIJPE. WIERINGER COURA Nu de Wieringermeer droog is. Gezicht op de Haukes. Het aspect is hier wel veranderd. Vroeger lagen hier visscherssehepen cn booten voor de wal. Thans kijkt men op tractors en ploegen en eggen. VACANTIE KRABBELS. XIV. r Toe de «moeder van Hans, (die we in 't vervolg de bongte kat doopt hadde) uuttuuld was, gonge we in optocht het durp in as ik het goed onthouwen hew, hiette het „Gemunt." Krek weet ik 't niet meer hoor, maar Teun des te beter, want die had d'r nog haktak met de kastelein. Dat kwam zoo. As je op reis bin en je stapt ergus uut, den liek je altijden wel honger en dorst te hew- wen. Nou, we kwame in zoo'n herberg en deer was voerin de bakkerij en ach terin 't kafee. „Mij docht, zei Teun, we moste hier 'n warm frangsje met ham- spek en 'n kop koffie koope. Mag je eerst wel us efkes vrage wat 't kost, opperde Mie, ze benne op zokke plaase zoo ofzetterig; je weet nog wel verleden jaar in Scheveningen, toe most ik voer efkes „naar achteren twie dubbeltjes geve en ik wou me nog groot houwe, en ik gaf 'n kwartje en zei „leet maar zitte. Maar dat was even goed dure liefhebberij en toe zei Teun zelf „zokke fratse haal je niet meer uut; je moet eerst vrage wat zoks kost!" Mun kien, proteresteerde Teun, ;m'n kien, dat was 'n heel aar geval, en we binne nou in het Butenlangd en den moete we ongs fesoen ophouwe. Ik ken nog zoo'n mongdvol Duitsch, en ik zei wat bestelle zooas 't past. „Hallo mesjeu, vijf koffij 1 „Mesjeu" is fransch," grinnekte zus. 't Ken niks bomme, zei Teun, maar hij jmaakt de koffie al klaar. Hallo, mesjeu, nog vijf frangsjes met hamspek, je be- griept jme wel, voer de bik bik „Was sagen sie .Deer hei je het piou al, jij met je mesjeu en frangsjes, sputterde Mie. die man begriept er gien sikkepit van. „Menheer, m'n man bedoelt 'n broodje met boter en 'n stukkie van 'n dood zwien. ,Ah, bitte, zeer sjeun, fraulein Teun grc\mde wat, maar in minder dan gien tijd was 't zaakje voer me kaar. Teun's gezicht klaarde heeleke- dal op. Da's het eerste lekkere bakje koffie, dat ik proefd hew zoolang ik van huus of ben, smakte ie. En 't ham- spek, nou, nou, 't is prebaat Nou, 't Was lekker mesjeu, wat mot ik betale De kastelein rekende funf koffie, funf mark, funf brood funf mark; dasse tseen mark. Watte, stotterde Teun, 60 cente voer 'n kop koffie, deer koop je er bij ongs in 't deftigste spul drie voer. Das of- zetterij. Deer kwam Mie er tuschken. Den had je voerop vrage motte, suffert. Nou betale Toe purbeerde Teun 't nog om zien ouwe marke op de toon bank te legge, maar de kastelein schoof 't vies weerom: das nicht fertug Je nicht, wat weet ik van je nicht, bromde Teun, hier hé je d'r tien en je zei mij en de „hooge-hoed-fermielje" hier nooit meer zien Maar z'n humeur was al gauw weer aars toe we deur 't mooie plaaske gon ge en deerna met ongze groote otokar op de wijnberge of stoomden. Deer vertel ik de volgende keer van. HARM. BINNENL NIEUWS. SMOKKELKONING GEPAKT. De eigenar van de geheimzinnige gepantserde auto's Te Aken is een in Eupen (Nieuw België) wonend smokkelkoning gevan gen genomen, die aan het hoofd van een wijdvertakte smokkelorganisatie stond, meldt de „Limb. Koerier". Hij wordt er ook van verdacht, de eigenaar van de gepantserde smokkel auto's te zijn, die o.a. eenig malen de Nederlandsch-Duitsche grens zijn ge passeerd. De Smokkelarij aan de Oostgrens. Strenge maatregelen van Duit- sche zijde. Personenauto's aangehouden. In verband met den sterk toenemen- den smokkelhandel in 't Nederlandsch Duitsche grensgebied hebben de Duit- sche autoriteiten den laatsten tijd strenge maatregelen getroffen, om het euvel te bestrijden. Het .aantal ambte naren is sterk uitgebreid met gewezen militairen van de Rijksweer, die hun 12i-jarig dienstverband volbracht heb ben. Niet alleen de hoofdwegen, maar ook de binnenwegen zijn thans bezet en er wordt dag en nacht gepatrouil leerd. Mocht het smokkelaars al geluk ken door het cordon te breken, dan stuiten zij later op een tweede, op som mige plaatsen zelfs op een derde en vierde cordon De ambtenaren zijn met karabijnen bewapend en treden streng op tegen elk verdacht transport. De visitatie bij het passeeren van de grens is zeer verscherpt en vooral word nauwlettend toegezien op personenau to's. Dit heeft reeds herhaalde malen succes opgeleverd. Zoo werd Dinsdag op den Cranenburgerstraatweg een au to aangehouden die bij onderzoek dub bele wanden en een dubbele bodem bleek te hebben, waaruit niet minder dan 250 pond koffie en tabak te voor schijn werd gebracht. De bestuurder werd aangehouden en naar Kleef over gebracht, waar tevens de eigenaar, die op den wagen stond te wachten, gear resteerd werd. Een zelfde lot ondergingen twee in woners van Nijmegen, die eveneens rnet voor smokkelen ingerichte perso nenauto's de grens trachtten te passee ren. Teneinde voorts te voorkomen, dat tusschen smokkelaars en douane-amb tenaren een ongewenschte verstand houding tot stand komt, worden de ambtenaren geregeld verplaatst. DE TARWEWET in de PRACTIJK In Groningen is 40 proc. van den ou den oogst afgekeurd en is f 1.33 per 100 kg. onkosten gemaakt. De Tarwe-organisatie voor Gronin gen en Drenthe heeft vergaderd en uit het uitgebrachtte verslag kreeg men 'n inzicht van de uitvoeringskosten. Uit de mededeelingen bleek le. dat veertig procent van den ou den oogst werd afgekeurd en dus door de boeren voor niets een jaar lang was bewaard in hoop op de Tarwewet; 2e. dat de boeren voor de zestig pro cent goedgekeurde tarwe 1 een gemid delden prijs van f 11.31 hebben ontvan gen 3e. dat de onkosten die door de gewes telijke organisatie gemaakt zijn, fl.33 per 100 Kg. goedgekeurde tarwe heb ben bedragen; 4e. dat de ontvangsten hebben bedra gen f 13.29 per 100 Kg. goedgekeurde tarwe 5e. dat gereserveerd is f 0.65 per 100 kg. goedgekeurde tarwe. Uit het bovenstaande is wel af te lei den hoeveel aan de strijkstok blijft han gen. GEMEENTE WIERINGEN. Een tooneelstuk ÏS worden opge voerd, terwijl muzikale medewerking welwillend wordt verleend. Doopsgez. Zuster kring. Bijeenkomst Dinsdagavond half acht te H.hoef. Meldingspost. Bij den heer K. Half- weeg (café Haukes) is vanwege het O- ranjekruis een meldingspost voor eer ste hulp bij ongelukken gevestigd. Aan het hulppostkantoor te Den Oe ver is een verbandkist aanwezig met 'n goed gesorteerde collectie verbandma teriaal. Een modern ingerichte zaak te De Haukes. Nu de Wieringermeer droog is en vele menschen daar hun arbeid heb ben is het begrijpelijk, dat daarvan ook het dorp De Haukes van profiteert. De zakenmenschen breiden hunne bedrijven uit, en moderniseeren deze. Zoo ook heeft de heer Nic. Luijt zijn winkelzaak herbouwd. De winkel is ver groot en een groote sierlijke pui trekt al dadelijk de aandacht van het pu bliek. Maar daarbij moeten ook de verkoopsproducten in de zaak gelijken tred houden en wij mochten Zaterdag j.1. bij de opening constateeren, dat de heer Luyt daarvoor heeft gezorgd. Prachtige radiotoestellen. „Telefun- ken" en „Philips", onderdeden; ver der 'n pracht collectie electrische huis houdelijke apperaten; een groote sor teering rijwielen; allerlei emaille wa ren; kortom het is een zaak „tip-top" en in haar branche voor „elk wat wils" biedende. j De belangstelling was Zaterdag bij de opening dan ook groot en bloemstuk ken gaven aan een en ander een fees telijk aanzien. Ook wij wenschen den heer Luyt van harte geluk en verwach ten wel, dat het hem aan klanditie niet zal ontbreken. 1 Hoog bezoek. Oud minister Colijn bracht gisteren, in gezelschap van den dir. gen. der Z.Zeewerken ir. De Blocq v. Kuffeler, een bezoek aan den Wie- ringermeerpolder en vandaag aan de Zuiderzeewerken te Den Oever. 1 SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. speelt Suc ces n een uitwedstrijd tegen B.K.C. I te An na Paulowna. Vorige ontmoeting wist B.K.C. met 100 te winnen, dus er staat voor S. II vrij zeker een zware wedstrijd te wachten. Succes 3 speelt ook een uitwedstrijd en gaat naar Helder 5. Succes I ontvangt thuis Wierlngerwaard 1. Dit belooft een mooie wedstrijd te worden, want Wieringerwaard beschikt over een goed elftal en beschikt tevens over goede schut ters. Succes 4 is Zondag vrij. CHARLES FARRELL en MARY DUNEAN in het mooie filmwerk mm - 9 acten Een film, vol realisme, en belangwekkende momenten, ontstaan door prachtig spel van Charles Farrell, Mary Duneau en David Torrenee. Een spannend filmwerk met pakkende inhoud. Een van de laatste wer ken van den grooten regiseur Mum au, bekend om de meesterwerken Zonsopgang" en „Vier Duivels." MOOI BIJ PROGRAMMA STRIJKORKEST Oók 'n bevolking van de Wieringer- polder. Het schijnt in de Wieringer- meerpolder al te krioelen van ongedier te. Althans in de stroohoopen, welke daar staan, huizen vele ratten- en muizenfamilies. Dezer dagen werd ook. door de jongeman Koert Ottens en twee kameraden een flink exemplaar bunzing gevangen. Ze hadden zeker wel een paar kilometer achter het dier aangehold eer ze het te pakken kregen. Geen Sterreregen te Wielingen. Een onzer abonnees beklaagt zich, dat hij in den nacht van Dinsdag op Woens dag van middernacht tot half vier in den morgen op het platte dak van zijn huis heeft gestaan om naar den hemel te turen naar de aangekondigde ster renregen. Hij meende wel een beetje lichtschijnsel in de richting Texel te Rijn in, en de weg, die daar langs loopt hebben bemerkt ('t kan ook van de gebracht op 16 Meter breedte. Het ge- Brandaris" geweest zijn) maar voorjvolg van deze nieuwe beschoeiing is, de rest was 't knudde." Wel voelde hij|dat de Rijn en het vaarwater op tal zich zelf bijna in een ijskegel hersch; pen en derhalve sprak hij tot zich z( de overtuiging uit, dat de sterrenreg in 't vervolg van hem naar de por kan loopen. I Uitvoering Uitgesteld. De uitvoering van de Muziekvereeniging „Apollo" te Den Oever voor kunstlievende leden, welke gehouden zou worden op 28 en 29 Nov. a.s. is thans uitgesteld, (wegens verhindering van den directeur) tot 12 en 13 December a.s. Propaganda - avond Volks-onderwijs De Verecniging „Volksonderwijs" afd. Wieringen denkt op 19 Dec. a.s. een propaganda-avond te ggven in de zaal' 'van den heer Jurrie Lont te Den Oever Loop der Bevolking. 1 Ingekojnen: J. J. Nederhoed en gezin van den Helder; H. J. Derksen en echt genoote van Krommenie; Mej. A. He- neis van Amsterdam; J. N. IJpma van Zeist; Mej. A. Kuiper van Amsterdam; N. Tuinman en Echtgenoote van Wie- ringen. Vertrokken: B. Lubbers en echtgenoo te naar Wieringen; C. B. Sassen en ge zin naar Noordwijkerhout; A. Raven naar Den Helder; G. A. Kok en echtge noote naar Workum; J. A. Alting naai" Vlagtwedde; N. P. Droog naar Oude Niedorp; Mej. Joh. Baas naar Schagen; D. A. J. Vogelaar naar Amsterdam; J. Bouwers naar Emjnen; R. Huls naar W.edde. Gevonden Een dameshoed. Inlichtingen ten gemeentehuize. Ingezonden Stukken KANAAL STOLPEN - SCHAGEN - KOLHORN. Geachte Redactie. Wil onderstaande regelen s.v.p. op nemen in uw blad. Bij voorb. dank. Na al hetgeen gesproken en geschre ven is over „voor- en tegen van bo vengenoemd Kanaal, kan het misschien niet ondienstig zijn, onderstaande re gelen, overgenomen uit het „Leidsche Dagblad" van Donderdag 112 Nov. 1.1. over te nemen, en wellicht zullen ve len hun gedachten hiernaar kunnen regelen. Genoemd blad schrijft De beschoeiingswerken onder Alphen. - Koudekerk - Hazerswoude." Groote verbetering voor het toene mend Snelverkeer. Gemiddeld wordt de oude beschoei ing verlaten, en de nieuwe aangebracht op 6 Meter afstand van den oude, de van plaatsen belangrijk smaller wordt, waaruit wij kunnen afleiden, dat ook vanwege de Prov. en Rijkswaterstaat terdege rekening werd gehouden met het toenemende snelverkeer langs den weg, en het langzamerhand steeds meer en meer teniet gaande verkeer te water. 1 Tot zoover het „Leidsche Dagblad." Hierbij zij opgemerkt, dat Alphen en omgeving veel „Industrie" heeft, zoo als kalk-, pannen-, steen- en tegelfa brieken en de Rijn vroeger altijd druk is bevaren. Is het dan niet teekenend, dat daar besloten wordt voor het auto verkeer een weg te maken van 16 me ter, ten koste van het water, om rede nen van het teniet gaande verkeer te water Mijnheer de Redacteur, u dankend voor de opname dezer regelen^ 1 teeken ik Hoogachtend, J. K. „De Stolpe". Burgerlijke Stand Zijpe 13 - 19 Nov. Geboren Geene. 1 Ondertrouwd Geene. Getrouwd: Pieter Evers, 20 jr., pluim veehouder, te Ilpenda;m en Gesina Mod der, 16 jr., te Zijpe. 1 Overleden: Levenjloos aangegeven kind van Herman Corneille Veltman en Wilhelmina Slok. St. MAARTENSBRUG. Vanwege 't Oranje Kruis is een meldingspost voor eerste hulp bij ongelukken gevestigd aan bet hulppostkantoor alhier. Een verbandkist met een uitgebreide col lectie verbandmiddelen is daar aanwe zig- 1 Eierveiling Den Helder 19 Nov. 1931. Aanvoer 4781 Kipeieren. Bruin 7 a 7.80 per 100; Wit 7.- a 8.-; Klein 4.90 a 6.70. Eendeieren f 3.80 per 100. ANNA PAULOWNA. Spoorbunrt. Propaganda - avond. Zaterdag 28 en Zondag 29 Novejin organiseert de Bond voor Staatspe onneering Afd. Anna Paulowna paai- mooie avonden in de zaal van beer Kossen. Zaterdag komt spreken de hier gaarne gehoorde propagandist van Bond Heer het mooie dramatiscl dan drijf natuur Zondag wordt weder 'n pri vond gehouden. Ook dan wc y'.I zelfde tooneelprogramma af go gewisseld door de Harmor ging „Concordia" (directeu Schenkels) van Breezand. Als het weer nu maar mede len het zeker 'n paar mooie zochte avonden worden.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3